Setari Cookie-uri

Please help! Ce stiti despre cursurile pentru gravide?

salutare tuturor,

sunt eu viitoarea mamicuta, aia care va cerea ajutorul despre cursurile pt gravide. multumesc celor care au adus feedback la ce am solicitat. am obs ca discutia s-a transformat in altceva. dragi barbatei, asta e treaba de femei gravide, din cate stiu eu voi nu puteti ramane insarcinati, deci..? daca ati fi dorit sa lasati un post constructiv, v-as fi inteles, dar asa sa se ajunga la jigniri.....


oktober, o sa te caut pe privat pt numele doameni doctor, multumesc din suflet!


sper sa mai gasesc mamicute care mai au ceva informatii despre asa cursuri.
olimpia08
Postat pe 13 Iunie 2009 14:19
Abia acum am vazut topicul acesta si imi pare rau ca a degenerat asa discutia.
Olimpia, daca ai fi fost din Cluj te-as fi ajutat cu tot dragul, dar in Bucuresti nu stiu pe nimeni. Oricum, iti doresc tot binele din lume si sa te bucuri de un bebe sanatos si voinic. Pentru a ajunge la astfel de cursuri, sfatul meu e sa te duci la un ginecolog sa te ia in evidenta, iar el te va putea indruma spre astfel de cursuri.
Lucia1971
Postat pe 13 Iunie 2009 14:38
Lucia, ce cunosti despre astfel de cursuri? ai facut unul? e util? costa mult? are rost sa merg sa fac unul?

multumesc!
olimpia08
Postat pe 13 Iunie 2009 17:17
Eu am urmat astfel de cursuri in Cluj acum 7 ani si jumatate. Era o fundatie unde cursurile le tineau niste maicute greco-catolice din care pe una o tin minte foarte bine: sora Augusta, o femeie extraordinara care tot timpul radea si era binedispusa. Acolo noi n-am fost cu sotiii, doar noi gravidutele eram. De fapt, faceam mai mult exercititii fizice pentru gravide, povesteam, invatam sa respiram, sa ne relaxam... Cursurile acelea eu le-am inceput cand eram deja insarcinata de 7 luni, dar din pacate nu mi-au folosit pentru ca am nascut cu cezariana. Cel mai frumos a fost la o luna dupa nastere cand ne-am dus mai multe mamici cu bebeii nostri si i-am pus unul langa altul pe o salteluta. A mea urla cel mai tare (spre deosebire de acuma, cand este o cumintenie de fata...).
Are rost sa faci aceste cursuri, chiar si numai pentru faptul ca iti da o incredere fantastica in tine.
Lucia1971
Postat pe 13 Iunie 2009 17:27
E ft frumos ce a scris Lucia, mai ales ca a fost vorba si de maicute...parca o si vad pe Cristinuta ei superba in postura de gogosica tipatoare ...si aici ai punctat exact: iti da o incredere fantastica in tine, iti arata ca esti mai puternica decat credeai


In completare....inveti ft mult si despre ingrijirea bebeului, indiferent daca ai nascut natural sau prin cezariana,chiar si despre cezariana....ce se intampla in sala de operatii etc etc...si eu sunt educator prenatal, dar nu vreau sa ma apuc sa fac reclama...examenele le-am luat la Bucuresti de asta spuneam ca stiu ca se fac si acolo cursuri....si am avut colege de la Cluj, niste fete extraordinare si de la Oradea la fel
_oktober_
Postat pe 14 Iunie 2009 09:54
mamicutelor, va multumesc din suflet pt mesaje si feedback-uri.

daca ziceti ca se merita, pana la urma ma decid sa merg, am primit multa incredere de la voi si va multumesc mult pt asta.
olimpia08
Postat pe 14 Iunie 2009 22:58
_oktober_
Postat pe 15 Iunie 2009 16:43
voi cand ati fost sau sunteti insarcinate, ce fel de nevoie informationala aveti?

spre ex eu as vrea sa aflu info legate de nutritie, psihologia dezvoltarii copilului, psiho rel de cuplu pe perioada sarcinii (obs ca intre noi oarecum relatia s-a schimbat de cand a aflat ca vom avea un copil).
olimpia08
Postat pe 19 Iunie 2009 00:06
De la: olimpia08, la data 2009-06-19 00:06:15voi cand ati fost sau sunteti insarcinate, ce fel de nevoie informationala aveti?

spre ex eu as vrea sa aflu info legate de nutritie, psihologia dezvoltarii copilului, psiho rel de cuplu pe perioada sarcinii (obs ca intre noi oarecum relatia s-a schimbat de cand a aflat ca vom avea un copil).


fugi la medic,si daca esti insarcinata,sa fie sanatos bebeu,si u sa ai o sarcina usoara
scorpyoW
Postat pe 19 Iunie 2009 00:10
Ai facut copilasul ???
kudika_nikole
Postat pe 15 Ianuarie 2012 02:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
HELP!!!! 14 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:26
ma descurc singura sau întrerupere de sarcina 118 De la: kudika_36817 19 Iunie 2013 21:50
am si eu nevoie de un sfat... 296 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 20:46
CRESTERE IN INALTIME. TRATAMENT? ESTI MIC DE INALTIME? 13 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:14
Avortul...ce si cum? 60 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:25