Setari Cookie-uri

Despre avort, " SILENT SCREAM"

Nu am fost de acord niciodata cu avortul,cineva a recomandat filmul " SILENT SCREAM" de pe youtube, l-am vazut si am plans; eu imi doresc un bebe si gasesc ca avortul este o solutie inspaimantatoare pentru a scapa de un bebe; cred ca toti tinerii trebuie sa vada acest film.
alina02
Postat pe 7 Martie 2010 15:51
eu cred ca...parintii tinerilor tre sa vada filmul..!!!
andreea_n_x
Postat pe 7 Martie 2010 16:30
De la: alina02, la data 2010-03-07 15:51:07 Nu am fost de acord niciodata cu avortul,cineva a recomandat filmul " SILENT SCREAM" de pe youtube, l-am vazut si am plans; eu imi doresc un bebe si gasesc ca avortul este o solutie inspaimantatoare pentru a scapa de un bebe; cred ca toti tinerii trebuie sa vada acest film.


Ete, flosc (uite Dor_a, c-ai intrat in folclor). Mai bine in fac si-l arunc in privata, corect?
Kathara
Postat pe 7 Martie 2010 16:32
Dar nu e mai bine sa nu-l concepi ????? Nu e mai bine sa stii ce consecinte are fiecare fapta?????? Un om informat este un om care se pazeste...."Ete fleosccc...."
alina02
Postat pe 7 Martie 2010 16:36
ete fleosc...care dor_a..??
andreea_n_x
Postat pe 7 Martie 2010 16:44
De la: alina02, la data 2010-03-07 16:36:48Dar nu e mai bine sa nu-l concepi ????? Nu e mai bine sa stii ce consecinte are fiecare fapta?????? Un om informat este un om care se pazeste...."Ete fleosccc...."


Hai ca esti proasta facuta gramada, n-ai inteles nimic!
Kathara
Postat pe 7 Martie 2010 17:52
Poate ar fi mai bine sa nu va mai certati degeaba nu zice nimeni sa il faci si sa il arunci.Da metode de protectie nu exista?abstinenta nu exista?Decat sa faci si sa regreti mai bine nu mai faci.Sincer nu inteleg ce e cu jignirea asta cu "esti proasta facuta gramada" cand are dreptate.Ai vazut filmul inainte sa vorbesti?Sti ca arat o fetita de 3 luni cum este incoltita de chiureta si cum vine spre ea si saracuta nu are unde sa plece?E groaznic sa vezi cum o fiinta umana lipsita de aparare este ucisa in mod constient doar pt ca a venit cand nu trebuia.Asta nu e o scuza sa ucizi o fiinta umana. Inainte de avorbi mai bien te-ai uita la film si ai intelege cat de pretioasa este viata.
iubytzik22
Postat pe 7 Martie 2010 18:17
Jegul ala de film ni l-a pus si profu' de religie, tulai si cate lacrimi am plans! Sunt milioane de copii bolnavi care mor de foame literal in momentul acesta, asa ca soarta unei maini de celule nu ma impresioneaza deloc. Da deloc!
Kathara
Postat pe 7 Martie 2010 18:28
Pacat ca gandesti asa dar viata intr-o buna zi o sa iti arate importanta si mai ales semnificatia acelei maini de celule care de fapt se numeste embrion si apoi fat.E problema ta insa vei vedea mai tarziu.Viata ne rezerva mereu surprize placute sau neplacute si poate atunci vei vedea ca acel jeg de film are o insemnatate.Dumnezeu ne arata mereu ca trebuie sa pretuim viata indiferent sub ce forma e:fie o mana de celule cum zici u fie o planta fie un animal dar ea exista.Iar datoria noastra e sa ne-o traim asa cum e ea.
iubytzik22
Postat pe 7 Martie 2010 18:50
De la: Kathara, la data 2010-03-07 18:28:50Jegul ala de film ni l-a pus si profu' de religie, tulai si cate lacrimi am plans! Sunt milioane de copii bolnavi care mor de foame literal in momentul acesta, asa ca soarta unei maini de celule nu ma impresioneaza deloc. Da deloc!

Nu zic ca nu e adevarat asa e sunt copii bolnavi dar nu mor de foame ca asa vor ei ci din neglijenta parintilor care poate nu au resurse suficiente de a-i creste.Dar decat asa nu mai bine sa ii faca si sa ii dea spre adoptie.Sunt multi parinti care isi doresc copii si nu ii pot avea si nu crezi ca mai bine asa decat sa ii omoare.Cel putin sunt altii care se vor bucura de acei copii care zici u.
iubytzik22
Postat pe 7 Martie 2010 18:52
De la: Kathara, la data 2010-03-07 17:52:46
De la: alina02, la data 2010-03-07 16:36:48Dar nu e mai bine sa nu-l concepi ????? Nu e mai bine sa stii ce consecinte are fiecare fapta?????? Un om informat este un om care se pazeste...."Ete fleosccc...."


Hai ca esti proasta facuta gramada, n-ai inteles nimic!

Auzi, asa cum nu semanam unii cu altii fizic tot asa avem si opinii diferite; da, eu sunt de parere ca trebuie sa cunosti consecintele oricarei fapte si de ce sa nu afli ca, in timpul avortului, bebele incearca sa se apere si nu vrea sa fie ucis si ca tipa neauzit ... Ok ,si daca ai constientizat ca avortul este o crima , atunci cred ca esti responsabil si cu tine si cu altii. Si daca vrei respect, poarta-te cu bun simt....
alina02
Postat pe 8 Martie 2010 20:42
De la: Kathara, la data 2010-03-07 18:28:50Jegul ala de film ni l-a pus si profu' de religie, tulai si cate lacrimi am plans! Sunt milioane de copii bolnavi care mor de foame literal in momentul acesta, asa ca soarta unei maini de celule nu ma impresioneaza deloc. Da deloc!





... bubulino ... nu vorbim de milioane de copii care mor !!!??? ... vorbim de copilul tau ... e o imbecilitate (la care esti experta) sa vorbesti in numele altora in astfel de cazuri ... vorbeste in numele tau despre copilul tau ... nu te ascunde dupa clisee de prost gust ...

... esti chiar asa o sarantoaca si o redusa incit sa ajungi cersetoare pe strada cu copilul agatzat de git ? ... sau faci ceva pentru milioanele ale de copii despre care vorbesti ? ... te doare fix in dos si despre ei si despre oricine ... si mi se pare normal ca peste timp sa ii doara si pe altii in dos de tine ...

marco918
Postat pe 9 Martie 2010 00:46
De la: Kathara, la data 2010-03-07 18:28:50Jegul ala de film ni l-a pus si profu' de religie, tulai si cate lacrimi am plans! Sunt milioane de copii bolnavi care mor de foame literal in momentul acesta, asa ca soarta unei maini de celule nu ma impresioneaza deloc. Da deloc!





... bubulino ... nu vorbim de milioane de copii care mor !!!??? ... vorbim de copilul tau ... e o imbecilitate (la care esti experta) sa vorbesti in numele altora in astfel de cazuri ... vorbeste in numele tau despre copilul tau ... nu te ascunde dupa clisee de prost gust ...

... esti chiar asa o sarantoaca si o redusa incit sa ajungi cersetoare pe strada cu copilul agatzat de git ? ... sau faci ceva pentru milioanele ale de copii despre care vorbesti ? ... te doare fix in dos si despre ei si despre oricine ... si mi se pare normal ca peste timp sa ii doara si pe altii in dos de tine ...

marco918
Postat pe 9 Martie 2010 00:46
.
marco918
Postat pe 9 Martie 2010 00:46
De la: iubytzik22, la data 2010-03-07 18:17:17Poate ar fi mai bine sa nu va mai certati degeaba nu zice nimeni sa il faci si sa il arunci.Da metode de protectie nu exista?abstinenta nu exista?Decat sa faci si sa regreti mai bine nu mai faci.Sincer nu inteleg ce e cu jignirea asta cu "esti proasta facuta gramada" cand are dreptate.Ai vazut filmul inainte sa vorbesti?Sti ca arat o fetita de 3 luni cum este incoltita de chiureta si cum vine spre ea si saracuta nu are unde sa plece?E groaznic sa vezi cum o fiinta umana lipsita de aparare este ucisa in mod constient doar pt ca a venit cand nu trebuia.Asta nu e o scuza sa ucizi o fiinta umana. Inainte de avorbi mai bien te-ai uita la film si ai intelege cat de pretioasa este viata.


Zic si eu ca tine: mai bine folosesti metode contraceptive. Si daca tot esti de parerea asta, nu era firesc sa fi pus un link cu si despre metodele de mai sus? Doar nu va imaginati ca fata / femeia de ramane insarcinata fara voie.. mai sta sa vada filme de genul.
Chiar credeti ca facem educatia tineretului cu bata? Sau ca trezim instinctul matern la o copila de 16 ani care se fereste pana si de parinti sa nu afle ca si-a inceput viata sexuala?
rashela
Postat pe 9 Martie 2010 00:53
De la: Kathara, la data 2010-03-07 16:32:17
De la: alina02, la data 2010-03-07 15:51:07 Nu am fost de acord niciodata cu avortul,cineva a recomandat filmul " SILENT SCREAM" de pe youtube, l-am vazut si am plans; eu imi doresc un bebe si gasesc ca avortul este o solutie inspaimantatoare pentru a scapa de un bebe; cred ca toti tinerii trebuie sa vada acest film.


Ete, flosc (uite Dor_a, c-ai intrat in folclor). Mai bine in fac si-l arunc in privata, corect?






... tu ai face un copil in privata si l-ai arunca ? ... te cred in stare ... e plina lumea de bolnavi de genul tau ... dar pentru al face ar trebui sa ai si cu cine ... ori pentru o persoana care s-a oferit prima data unui barbat oarecare la 25 de ani eu cred ca nu prea ai toate tiglele pe casa ... si mult prea putin caracter si principii ca sa poti comenta astfel de subiecte ... revistele pentru femeie si vibratoarele nu sint incluse in subiectul topicului ...

marco918
Postat pe 9 Martie 2010 00:53
De la: rashela, la data 2010-03-09 00:53:21
De la: iubytzik22, la data 2010-03-07 18:17:17Poate ar fi mai bine sa nu va mai certati degeaba nu zice nimeni sa il faci si sa il arunci.Da metode de protectie nu exista?abstinenta nu exista?Decat sa faci si sa regreti mai bine nu mai faci.Sincer nu inteleg ce e cu jignirea asta cu "esti proasta facuta gramada" cand are dreptate.Ai vazut filmul inainte sa vorbesti?Sti ca arat o fetita de 3 luni cum este incoltita de chiureta si cum vine spre ea si saracuta nu are unde sa plece?E groaznic sa vezi cum o fiinta umana lipsita de aparare este ucisa in mod constient doar pt ca a venit cand nu trebuia.Asta nu e o scuza sa ucizi o fiinta umana. Inainte de avorbi mai bien te-ai uita la film si ai intelege cat de pretioasa este viata.


Zic si eu ca tine: mai bine folosesti metode contraceptive. Si daca tot esti de parerea asta, nu era firesc sa fi pus un link cu si despre metodele de mai sus? Doar nu va imaginati ca fata / femeia de ramane insarcinata fara voie.. mai sta sa vada filme de genul.
Chiar credeti ca facem educatia tineretului cu bata? Sau ca trezim instinctul matern la o copila de 16 ani care se fereste pana si de parinti sa nu afle ca si-a inceput viata sexuala?




... scuze ... de ce nimeni nu sesizeaza IPOCRIZIA ? ... vorbim de tineri despre care cei din jur spun ca nu au instincte materne ??? ... de unde stiu cei din jur ? ... comparindu-se cu ei ... in acelasi timp aceiasi societate cam paranoica le ofera toate posibilitatile ... prezervative, anticonceptionale prin scoli, indulgenta si intelegere cind sint in relatii ... ca orice lucru omenesc, NIMIC NU E PERFECT, si ramin fetele insarcinate ... SI ? ... nu li s-a dat voie, nu se vorbeste de dragoste tot timpul, nu sint crescute cu papusi in mina, nu viseaza la feti frumosi, ... ? ... ce mai se asteapta de la ele ? ...
... sint abuzate fizic si psihic, jignite, umilite, stresate ... de ce ? ... pentru ca au ramas insarcinate, pentru ca au crezut ca exista ajutor, morala, cinste ... e o idiotenie sa crezi ca doar scursura societatii ramine inasrcinata ... poate ramine oricine ... de cine sint abuzate ? ... de cei din jurul lor care le dadeau sfaturi ... de cei din jurul lor care jubileaza ca au avut dreptate ... de niste MAIMUTZE imbracate ...

... teoretic o femeie care se protejeaza nu poate avea copii ... PRACTIC orice femeie care are activitate sexuala ramine insarcinata ... chiar si paranoicele care iau pastile la ora fixa toata viata ... nimic nu e perfect ... doar paranoicii viseaza la perfectiune ...
marco918
Postat pe 9 Martie 2010 01:02
Zic si eu ca tine: mai bine folosesti metode contraceptive. Si daca tot esti de parerea asta, nu era firesc sa fi pus un link cu si despre metodele de mai sus? Doar nu va imaginati ca fata / femeia de ramane insarcinata fara voie.. mai sta sa vada filme de genul.
Chiar credeti ca facem educatia tineretului cu bata? Sau ca trezim instinctul matern la o copila de 16 ani care se fereste pana si de parinti sa nu afle ca si-a inceput viata sexuala?
[/quote]
Rashela am incercat nu ma lasa sa pun nimic zice ca mi se posteaza raspunsul apoi nu ma lasa.Nu am inteles partea cu fata ramane insarcinata fara voie mai sta sa vada filme de genu.Da inainte sa isi inceapa viata sexuala nu se poate informa ce presupune aceasta?Da nu discuti cu propriul copil eu daca as avea o fata as discuta cu ea si i-as spune i-as arata ce inseamna sa incepi viata sexula de timpuriu ce presupune un avort...Cum adik fac educatie cu bata?Da cumva am zis c-o bat?eu nu am vazut asta ca am scris.Pentru un copil trebuie sa fii si parinte si prieten si daca ai un parinte tanar e altceva poti discuta altfel.E datoria noastra sa ne informam copii cu ceea ce inseamna o viata sexuala.
iubytzik22
Postat pe 9 Martie 2010 01:07
De la: iubytzik22, la data 2010-03-09 01:07:29Zic si eu ca tine: mai bine folosesti metode contraceptive. Si daca tot esti de parerea asta, nu era firesc sa fi pus un link cu si despre metodele de mai sus? Doar nu va imaginati ca fata / femeia de ramane insarcinata fara voie.. mai sta sa vada filme de genul.
Chiar credeti ca facem educatia tineretului cu bata? Sau ca trezim instinctul matern la o copila de 16 ani care se fereste pana si de parinti sa nu afle ca si-a inceput viata sexuala?

Rashela am incercat nu ma lasa sa pun nimic zice ca mi se posteaza raspunsul apoi nu ma lasa.Nu am inteles partea cu fata ramane insarcinata fara voie mai sta sa vada filme de genu.Da inainte sa isi inceapa viata sexuala nu se poate informa ce presupune aceasta?Da nu discuti cu propriul copil eu daca as avea o fata as discuta cu ea si i-as spune i-as arata ce inseamna sa incepi viata sexula de timpuriu ce presupune un avort...Cum adik fac educatie cu bata?Da cumva am zis c-o bat?eu nu am vazut asta ca am scris.Pentru un copil trebuie sa fii si parinte si prieten si daca ai un parinte tanar e altceva poti discuta altfel.E datoria noastra sa ne informam copii cu ceea ce inseamna o viata sexuala.[/quote]




... iubitzik22 ... ai grija cum gindesti ... filmele silent screem si demografic winter sint adevarate ... dar sa nu ajunga sa aiba efectul ... INVERS ... in loc de normalizarea relatiilor umane si intelegerea sexualitatii in mod natural si normal poate duce ... la o PARANOIA ... in care ''educatia sexuala'' sa dicteze ce, cum, cind si de ce oamenii ''trebuie'' sa aiba copii ... o mare majoritate devine DEPENDENTA COMPLET de anticonceptionale si de cei care le produc, iar miracolul vietii sa devina o situatie la fel de asteptata ca si rata la masina ... se formeaza o ''natiune globalizata'' degenerata (vestica) care, indiferent daca vrea sau nu vrea ... VA DISPAREA ... ca multe altele atinse de ''emancipare sexuala'' ... nu exista perfectiune ... nu putem sti ce se intimpla miine ... miine poate fi un alt chile, un alt tahiti, o alta epidemie, un alt razboi (ca un exemplu - de la al doilea raboi mondial in lume nu a existat 5 minute fara un alt razboi) ... dar nu trebuie sa ne inhamam la conceptiile altora ... la nivel de natiuni, nimeni nu vrea binele nimanui degeaba ... si asta nu se va schimba niciodata ... romanii pierd de sute de ani - teritorii, populatie ... acum se risca identitatea ...





marco918
Postat pe 9 Martie 2010 01:32



www.silentscream.org/video1.htm


ro.altermedia.info/familiesocietate/invitatie-la-film-iarna-demografica-declinul-familiei-umane-in-premiera-in-romania_9960.html





marco918
Postat pe 9 Martie 2010 01:32
De la: iubytzik22, la data 2010-03-09 01:07:29Zic si eu ca tine: mai bine folosesti metode contraceptive. Si daca tot esti de parerea asta, nu era firesc sa fi pus un link cu si despre metodele de mai sus? Doar nu va imaginati ca fata / femeia de ramane insarcinata fara voie.. mai sta sa vada filme de genul.
Chiar credeti ca facem educatia tineretului cu bata? Sau ca trezim instinctul matern la o copila de 16 ani care se fereste pana si de parinti sa nu afle ca si-a inceput viata sexuala?

Rashela am incercat nu ma lasa sa pun nimic zice ca mi se posteaza raspunsul apoi nu ma lasa.Nu am inteles partea cu fata ramane insarcinata fara voie mai sta sa vada filme de genu.Da inainte sa isi inceapa viata sexuala nu se poate informa ce presupune aceasta?Da nu discuti cu propriul copil eu daca as avea o fata as discuta cu ea si i-as spune i-as arata ce inseamna sa incepi viata sexula de timpuriu ce presupune un avort...Cum adik fac educatie cu bata?Da cumva am zis c-o bat?eu nu am vazut asta ca am scris.Pentru un copil trebuie sa fii si parinte si prieten si daca ai un parinte tanar e altceva poti discuta altfel.E datoria noastra sa ne informam copii cu ceea ce inseamna o viata sexuala.[/quote]

Intai voi lamuri un off de-al meu, apoi iti voi raspunde. Asadar, niciun post de al meu nu comenteaza, critica, face referire la persoana caruia ii dau quote ci doar la ideea care exista in acel post. Prin urmare, nu m-am referit la tine si nici n-o voi face vreodata. Nici n-as avea de unde sti cati ani ai, daca ai sau nu copil, daca e fetita.. si asa mai departe
Revenind la cele spuse de mine, faceam referire la faptul ca persoanele care fac avort este evident ca nu-si doresc copilul. Asta inseamna ca au ramas insarcinate "fara voia lor", din inconstienta, nestiinta, comoditate.. cum vrem noi s-o numim. Nu-si doreau acea sarcina. Asta este ideea. Prin urmare, nu vor pune pret pe un asemena film. Vor pune mana pe telefon sa-si faca urgent programarea la un cabinet.
Buuuun. Acum povestea cu bata. Exista inca metoda "Te omor daca-mi vii bortoasa acasa" de a-ti educa fata. Daca noi nu o utilizam, nu inseamna ca nu exista. Sunt fete (vezi inclusiv formul Kudika) care si-au inceput viata sexuala, au un avort in palmares, iar parintii stiu ca ele sunt virgine. Din nou, ma indoiesc ca aceste fete vor da fuga la mami si tati sa le spuna ce "noroc" ii asteapta. Cu alte cuvinte, nici ele nu dau doi bani pe filmul cu pricina.
Este adevarat ca singura modalitate pentru a stopa avortul este educatia. Inceputa de timpuriu in familie. Numai ca, vezi tu, cele (cei) care au nevoie de aceasta educatie fac parte exact din categoria celor pomenite de mine mai sus. Si nu ma refer doar la copii ci si la adulti.
rashela
Postat pe 9 Martie 2010 02:28
Tot vorbim de adoptie. Intr--o tara in care "A fi adoptat" este echivalent cu "a fi de rusine" (sa nu uitam ca la suparare, invidie sau chiar din gluma, copiii isi striga "adoptato" si te arata cu degetul) a face copii in ideea ca cineva se va milostovi sa-i adopte.. e deja cinism. Ma spal pe maini, lasa ca vine altul sa-mi ia povara. Daca nu, are statul orfelinate la orice colt de strada.
Asta una.
A doua... legislatia adoptiei in RO este de toata jena. Il vrei sugar si-l adopti cand isi pune pirostriile (exagerand un pic). Atata timp cat eu nu sunt cea care ma oblig in fata unei fete insarcinate sa am grija de ea si de copilul ei, eventual sa-l adopt.. m-as feri sa dau asemenea sfaturi.

rashela
Postat pe 9 Martie 2010 02:33
De la: marco918, la data 2010-03-09 01:02:57
De la: rashela, la data 2010-03-09 00:53:21
De la: iubytzik22, la data 2010-03-07 18:17:17Poate ar fi mai bine sa nu va mai certati degeaba nu zice nimeni sa il faci si sa il arunci.Da metode de protectie nu exista?abstinenta nu exista?Decat sa faci si sa regreti mai bine nu mai faci.Sincer nu inteleg ce e cu jignirea asta cu "esti proasta facuta gramada" cand are dreptate.Ai vazut filmul inainte sa vorbesti?Sti ca arat o fetita de 3 luni cum este incoltita de chiureta si cum vine spre ea si saracuta nu are unde sa plece?E groaznic sa vezi cum o fiinta umana lipsita de aparare este ucisa in mod constient doar pt ca a venit cand nu trebuia.Asta nu e o scuza sa ucizi o fiinta umana. Inainte de avorbi mai bien te-ai uita la film si ai intelege cat de pretioasa este viata.


Zic si eu ca tine: mai bine folosesti metode contraceptive. Si daca tot esti de parerea asta, nu era firesc sa fi pus un link cu si despre metodele de mai sus? Doar nu va imaginati ca fata / femeia de ramane insarcinata fara voie.. mai sta sa vada filme de genul.
Chiar credeti ca facem educatia tineretului cu bata? Sau ca trezim instinctul matern la o copila de 16 ani care se fereste pana si de parinti sa nu afle ca si-a inceput viata sexuala?




... scuze ... de ce nimeni nu sesizeaza IPOCRIZIA ? ... vorbim de tineri despre care cei din jur spun ca nu au instincte materne ??? ... de unde stiu cei din jur ? ... comparindu-se cu ei ... in acelasi timp aceiasi societate cam paranoica le ofera toate posibilitatile ... prezervative, anticonceptionale prin scoli, indulgenta si intelegere cind sint in relatii ... ca orice lucru omenesc, NIMIC NU E PERFECT, si ramin fetele insarcinate ... SI ? ... nu li s-a dat voie, nu se vorbeste de dragoste tot timpul, nu sint crescute cu papusi in mina, nu viseaza la feti frumosi, ... ? ... ce mai se asteapta de la ele ? ...
... sint abuzate fizic si psihic, jignite, umilite, stresate ... de ce ? ... pentru ca au ramas insarcinate, pentru ca au crezut ca exista ajutor, morala, cinste ... e o idiotenie sa crezi ca doar scursura societatii ramine inasrcinata ... poate ramine oricine ... de cine sint abuzate ? ... de cei din jurul lor care le dadeau sfaturi ... de cei din jurul lor care jubileaza ca au avut dreptate ... de niste MAIMUTZE imbracate ...

... teoretic o femeie care se protejeaza nu poate avea copii ... PRACTIC orice femeie care are activitate sexuala ramine insarcinata ... chiar si paranoicele care iau pastile la ora fixa toata viata ... nimic nu e perfect ... doar paranoicii viseaza la perfectiune ...


Absolut de acord. Sistemul de valori, mentalitatea, educatia, saracia, alea-alea, toate duc catre o rata ridicata a avorturilor. Solutia nu este sa umplem orfelinatele cu suflete nevinovate (copii nedoriti) care, exact asta nu vor avea: o familie sanatoasa care sa-i educe pe mai departe. Dimpotriva, vor fi viitoarele fete care vor face avort .. cu baietii din orfelinatul de alaturi.
rashela
Postat pe 9 Martie 2010 02:37
acuma daca e sa speculam...omul care moare...ajunge sa fie ingropat sau incinerat....putem specula ca si ala simte...poate nici ala nu vrea sa moara si moare...cat e de mare...si nu/i o mana de celule!!!...daca e sa vb. de suflet....cine si/l da de buna voie?????...ce se considera a fi o moarte buna????....ca mie mi se pare ca ..multi care au murit...cum se zice de batrani...nu si/au dat sufletul ushor pe patul de moarte....si ala altfel de ...silent scream...e!!!
andreea_n_x
Postat pe 9 Martie 2010 04:27
De la: rashela, la data 2010-03-09 02:33:15Tot vorbim de adoptie. Intr--o tara in care "A fi adoptat" este echivalent cu "a fi de rusine" (sa nu uitam ca la suparare, invidie sau chiar din gluma, copiii isi striga "adoptato" si te arata cu degetul) a face copii in ideea ca cineva se va milostovi sa-i adopte.. e deja cinism. Ma spal pe maini, lasa ca vine altul sa-mi ia povara. Daca nu, are statul orfelinate la orice colt de strada.
Asta una.
A doua... legislatia adoptiei in RO este de toata jena. Il vrei sugar si-l adopti cand isi pune pirostriile (exagerand un pic). Atata timp cat eu nu sunt cea care ma oblig in fata unei fete insarcinate sa am grija de ea si de copilul ei, eventual sa-l adopt.. m-as feri sa dau asemenea sfaturi.






... un aspect ... de ce trebuie sa fie adoptati ? ... platim gramezi de organizatii si asociatii pentru ca acesti copii sa fie ingrijiti si MACAR sa nu fie jigniti GRATUIT ... nu sint foarte multi copii in orfelinate ... nu mai multi decit in alte tari ... diferentza majora este ca sint tratati foarte prost ... sint considerati niste scursuri ... sint furati, abuzati ... dar asta nu inseamna ca trebuie sa marim paranoia de a ii elimina (prin adoptii fortate, sau chiar fizic) ci doar trebuie sa se schimbe ATITUDINEA perversa fata de ei ... ei nu vor niste parinti care sa ii creasca din mila, din obligatie sau datorita unor ''pasiuni'' de moment ... sint niste copii parasiti de parinti si atita tot ... viata merge inainte ...

... e un paradox pe care putini il vad ... cei care se considera ''sanatosi'' (adica conform cliseelor romanesti actuale au o familie si au suficienti bani) NU VOR COPII, iar cei care nu sint ''sanatosi'' (adica s-au pacalit cu cineva si nu socheaza prin situatie materiala) au copii pentru ca ii IUBESC ... per total ''sanatosii'' urla cel mai mult pentru a ii aduce pe toti la nivelul lor ... adica de a deveni toti niste egoisti cinici ... nu mersi ... merg pe mina celor mai putin ''sanatosi'' ... acestia vor avea continuitate ... restul vor deveni istorie ...


marco918
Postat pe 9 Martie 2010 10:11
.
marco918
Postat pe 9 Martie 2010 10:38
De la: marco918, la data 2010-03-09 10:38:14
De la: rashela, la data 2010-03-09 02:37:08
Absolut de acord. Sistemul de valori, mentalitatea, educatia, saracia, alea-alea, toate duc catre o rata ridicata a avorturilor. Solutia nu este sa umplem orfelinatele cu suflete nevinovate (copii nedoriti) care, exact asta nu vor avea: o familie sanatoasa care sa-i educe pe mai departe. Dimpotriva, vor fi viitoarele fete care vor face avort .. cu baietii din orfelinatul de alaturi.






... sa nu vorbim ca la televizor ... doar pentru ca suna bine !!! ... rata avorturilor nu are legatura cu saracia ... ci doar cu SISTEMUL DE VALORI, MENTALITATEA GENERALA ... vorbesti de ''familii sanatoase'' ??? ... intr-o tara in care curvasaria e acceptata aproape de toti, un copil apare dupa 5-10 ani intr-o relatii/familie si apoi multe dintre aceste relatii/familii se destrama, rata divorturilor a ajuns la 50%, falsitatea, neincrederea si minciuna siint element de baza in multe relatii/familii, pretentii EXAGERATE ... si tu vorbesti de familii ''sanatoase'' ... ... doar pentru ca au facultatea facuta, un servici si par a avea si banii ... nuuuuu ... foarte fals ... familii sanatoase sint cele care au copii (cu mai mult de unul pentru ca unul pare mai degraba accesoriu social selectionat din egoism, cinism si aparentze sociale)... in primul rind ... e destul de clar ca aceste familii sint ''SANATOASE'' ...

... daca familiile cu posibilitati NU VOR COPII, nu e nici o problema daca ajung si unii copii, din familii mai nevoiase, in orfelinate ... asta este si asa va fi intotdeauna ... copii oricui pot ajunge in orfelinat nu va mintiti singuri ... rasismul feroce impotriva copiilor mai ghinionisti in viata nu duce nicaieiri ... de fapt ajungem iarasi la SISTEMUL DE VALORI si MENTALITATEA GENERALA ...

... ar fi bine sa inteleaga niste chestii simple ... copii nu se fac din greseala ... se fac din DRAGOSTE ... degeaba este acuzata fata care decide sa nasca copilul ei ... ea doar alege sa isi respecte sentimentele ... degeaba sint acuzati tinerii care se casatoresc devreme si au copii ... ei doar isi respecta sentimentele si se respecta pe ei ... ei sint normali si ''sanatosi'' nicidecum paranoicii care se mint ca reprezinta ''crema societatii'' doar pentru faptul ca sint suficienti de falsi ca sa nu aiba incredere nici in umbra lor si au timp si posibilitati sa stea ca paduchii in fata si sa urle in numele tuturor ...
marco918
Postat pe 9 Martie 2010 10:44
Pana la urma ce-l f'ute grija pe marco de cate avorturi fac sau nu eu? Etete, se gasi cine sa-mi faca morala. Mars de-aici, fac cate avorturi imi tuna mie! Valabil pentru toate femeile din lumea asta, asa ca pasol!

Considera ca esti pe ignore de-acum incolo!
Kathara
Postat pe 9 Martie 2010 10:48
si?...asta e o promisiune pentru viitor..nu?...ca ..citez..intotdeauna vor exista fete care vor face avorturi cu baietii din orfelinatul de alaturi!.....si destui care sa ii judece numai pe aceea!!!!
andreea_n_x
Postat pe 9 Martie 2010 10:56
De la: Kathara, la data 2010-03-09 10:48:55Pana la urma ce-l f'ute grija pe marco de cate avorturi fac sau nu eu? Etete, se gasi cine sa-mi faca morala. Mars de-aici, fac cate avorturi imi tuna mie! Valabil pentru toate femeile din lumea asta, asa ca pasol!

Considera ca esti pe ignore de-acum incolo!





... ... poti sa ti le faci si singura !!! ... ... dar nu te mai da sfinta paraschiva ... esti o simpla NEADAPTATA si nu vrei sa intelegi asta ... tu nu trebuie sa comentezi astfel de topicuri ... nu ai ce spune ...

marco918
Postat pe 9 Martie 2010 10:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
URGENT! Efecte adverse Postinor 6 De la: mibell 12 Aprilie 2011 17:50
iartama 11 De la: kudika_979773 14 Februarie 2015 15:04
operatii ilegale de intrerupere a sarcinii 29 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 16:59
Povestea mea!!! 18 De la: kudika427927 15 Mai 2013 14:06
Nu vreau sa deranjez....va invit sa va spuneti parerea 200 De la: TALPA_IUTE 15 Ianuarie 2012 19:22