Setari Cookie-uri

ce sa fac ???

nu mai suport sa vad asa ceva... nu pot sa cred ce mi se intampla...

sotu' meu iubit ma inseala
Diavolyta_
Postat pe 10 Iunie 2009 00:34
De la: scorpyoW, la data 2009-06-10 00:29:19
De la: ScorpiutsA, la data 2009-06-10 00:22:40
De la: scorpyoW, la data 2009-06-10 00:17:26
De la: ScorpiutsA, la data 2009-06-10 00:14:25
De la: scorpyoW, la data 2009-06-10 00:04:56scorpiutsa,unde esti?


ai nevoie de mine draga?


da


si.....cu ce ti-as putea fi de folos?


vroeam sa te pup,si u cum nu erai,te'am chemat


oooooffff
ScorpiutsA
Postat pe 10 Iunie 2009 00:34
da dracusorule cu a mea sotie :P
blue07scorpion
Postat pe 10 Iunie 2009 00:37

esti mai bine blu draga?
ScorpiutsA
Postat pe 10 Iunie 2009 00:49
ok te'am iertat,nu mai suport sa te vad plangand mi se rupe inima

somnic pufos iubita mea
te astept in patsa facem urmasi,sa aiba cine cheltui bani
scorpyoW
Postat pe 10 Iunie 2009 00:51
De la: scorpyoW, la data 2009-06-10 00:51:38ok te'am iertat,nu mai suport sa te vad plangand mi se rupe inima

somnic pufos iubita mea
te astept in patsa facem urmasi,sa aiba cine cheltui bani


stiam eu ca ma iubesti :x:x:x:x


da' daca te mai vad odata cu alta sa stii ca eu am sa dau divort de tine si nu am sa te mai iert... e ultima data....


vin acuuuuuuuuuuuuuuuu
Diavolyta_
Postat pe 10 Iunie 2009 00:55
De la: blue07scorpion, la data 2009-06-10 00:02:31ma ancutza,. pupici scorpiutsa , si andreiutza

anca0704
Postat pe 10 Iunie 2009 00:57
De la: Diavolyta_, la data 2009-06-10 00:55:55
De la: scorpyoW, la data 2009-06-10 00:51:38ok te'am iertat,nu mai suport sa te vad plangand mi se rupe inima

somnic pufos iubita mea
te astept in patsa facem urmasi,sa aiba cine cheltui bani


stiam eu ca ma iubesti :x:x:x:x


da' daca te mai vad odata cu alta sa stii ca eu am sa dau divort de tine si nu am m sa te mai iert... e ultima data....


vin acuuuuuuuuuuuuuuuu


ok nb nu am chef sa mai incep o sticla cu apa mai vb maine,un somn cat se poate de pufos,si sa ma visez,da?
scorpyoW
Postat pe 10 Iunie 2009 00:59
De la: blue07scorpion, la data 2009-06-10 00:02:31ma ancutza,. pupici scorpiutsa , si andreiutza



cum pe mine nu ma pupi???
Diavolyta_
Postat pe 10 Iunie 2009 01:00
si eu am plecat la somnic....noapte buna tuturor
Diavolyto mama, tu sti prea bine ca te iubeste...cum te indoiesti tu asa de el?...te-am tsucat
ScorpiutsA
Postat pe 10 Iunie 2009 01:09
Vad ca ultimile mesaje nu au nici o legatura cu subiectul. Baiatul a cerut un sfat, daca aveti chef de alte discutii intre voi, de ce nu mergeti pe messenger sau pe un alt topic?

Revenind la subiectul topicului, iti pot da un singur sfat: daca o iubesti cu adevarat, nu o lasa sa avorteze, va regreta toata viata, vor exista mai tarziu reprosuri si remuscari. Fi barbat, asuma-ti responsabilitatea si cresteti impreuna copilasul vostru. Nu o lasa sa faca o crima la care si tu vei fi complice.

Postat pe 10 Iunie 2009 01:21
http://www.youtube.com/watch?v=VEQsByYzv2I

Postat pe 10 Iunie 2009 01:48
Pentru Bogdanyx

Opune-te în mod categoric avortului, altfel te faci pãrtaº la crimã ºi vã va pãrea foarte, foarte rãu, veþi regreta enorm dacã face avort! Sprijin-o ºi dã-i te rog sã citeascã urmãtoarele :

Avortul este crimã, deci pãcat foarte mare ! Viaþa umanã este sacrã ºi inviolabilã! Faptul cã s-a conceput nu e din întâmplare. Nici un copil nu se concepe din întâmplare, ci din voinþa lui Dumnezeu. Dumnezeu vrea sã trãiascã ºi El vã va ajuta sã-l creºteþi, prin posibilitãþile pe care vi le va scoate în cale. În plus, ajutã ºi statul ºi numeroase fundaþii ºi asociaþii pentru viaþã (multe adrese, numere de telefon ºi site-uri ale asociaþiilor de acest fel le gãsiþi în cadrul acestui text, precum ºi pe cele douã bloguri pe care le voi indica pe parcurs.

Accesaþi vã rog ºi urmãtoarele linkuri pentru a vedea niºte videoclipuri foarte interesante:

1) http://www.youtube.com/watch?v=VpCZjKPYgrg&feature=related

2) http://www.youtube.com/watch?v=UeUfSvIARqE&feature=related

3) http://www.youtube.com/watch?v=FQ_EoyVy2ic&feature=related

4) http://www.youtube.com/watch?v=yBwZZYlqbEI&feature=related

Este demonstrat fãrã dubiu, atât de ºtiinþã cât ºi de religie, cã omul este om din momentul concepþiei, atât trupeºte, cât ºi sufleteºte. Trupeºte, chiar de la concepþie, adicã de la fecundaþie, posedã un cod genetic uman ºi propriu, diferit de codul genetic al mamei ºi de cel al tatãlui, deci chiar de la concepþie este fiinþã umanã unicã. În acel cod genetic sunt programate toate trãsãturile sale trupeºti : culoarea ochilor, culoarea pãrului, înãlþimea la care va ajunge, nuanþa tenului, forma feþei, forma nasului, etc. Dezvoltarea ulterioarã a corpului sãu nu este decât o derulare a acestui program care existã deja de la început, din momentul concepþiei. Iar sufleteºte, Dumnezeu creazã sufletul copilului tot în acel moment al concepþiei. Deci avortul, în orice stadiu s-ar face, este crimã, pãcat foarte mare !

Nu e o ruºine sã nascã ! Sunt atâtea fete care nasc la orice vârstã. Sunt care ºi-ar da viaþa numai sã nu facã avort! Gândeºte-te, e copilaºul vostru, nu trebuie sã vã lase inima sã-l ucideþi! În plus, avortul aduce ºi consecinþe fizice ºi emoþionale foarte grave! Nu vã ucideþi copilul, pentru cã va cere rãzbunare ! Iubiþi-vã copilul ºi lasaþi-l sã trãiascã ºi nu vã va pãrea rãu, gândeºte-te, e copilul vostru !

Eu colaborez cu asociaþii pentru viaþã ºi pot sã vã pun în legãturã cu multe asemenea asociaþii care vã pot ajuta material sã vã creºteþi copilul sau sã-l daþi în asistenþã maternalã la o familie pentru un an sau mai mulþi ani ºi apoi îl puteþi lua înapoi când vreþi! Mã puteþi contacta la adresa de e-mail vieru_cezar_iasi@yahoo.com
sau pe messenger la id-ul vieru_cezar_iasi

Nu vã ucideþi copilul, spune-i sã-l nascã ºi, dacã nu-l puteþi creºte, puteþi sã alegeþi una sau mai multe dintre soluþiile alternative descrise mai jos. Adresele asociaþiilor pentru viaþã le gãseºti în cadrul acestui text ºi pe blogurile de mai jos. Dacã apelaþi la aceste asociaþii pentru viaþã veþi primi ajutor material ºi, dacã prietena ta va dori, va putea locui la un centru maternal pânã la un timp dupã naºtere ºi apoi va putea lãsa copilul la o familie care îl va lua în asistenþã maternalã pentru un timp, apoi îl veþi putea lua înapoi. O altã soluþie este sã-l daþi spre adopþie dacã veþi dori acest lucru. Dacã este elevã sau studentã poate sã meargã la ºcoalã sau cursuri ºi cât timp este însãrcinatã ºi dupã ce naºte. Cel mult dupã câteva luni de la concepþie, vã veþi obiºnui cu faptul cã poartã copilul ºi îl veþi iubi. Acest lucru este valabil ºi pentru pãrinþii oricãrei tinere mame necãsãtorite: chiar dacã, poate, la început unii dintre ei se împotrivesc naºterii copilului, cel mult dupã câteva luni de la concepþie se obiºnuiesc cu gândul cã fiica lor va naºte copilul. ªi, oricum, nu trebuie sã asculte de pãrinþi dacã ei ar îndemna-o la avort sau la oricare alt lucru rãu.

În primul rând vã invit pe blogul urmãtor :

http://www.augustincezar.blogspot.com/
Acest blog conþine : Argumente ºtiinþifice ºi religioase cã orice copil este fiinþã umanã din clipa concepþiei. Adrese, numere de telefon ºi site-uri ale unor asociaþii care oferã ajutor material, consiliere ºi soluþii alternative la avort. Mãrturii ale unor femei care au fãcut avort. Mãrturii ale unor femei care nu au fãcut avort. Consecinþe fizice ºi emoþionale ale avortului asupra femeii. Mãrturii ale unor medici care au renunþat sã facã avorturi. Legãturi cu multe alte site-uri asemãnãtoare.

Intraþi vã rog ºi pe blogul urmãtor:

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe acest blog gãsiþi: Înregistrãri video cu miracole ; videoclipuri ; legãturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conþin ºi posturi TV on-line ºi posturi de radio); cãrþi foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fãrã a necesita descãrcare în calculator) ; articole foarte interesante, etc. Adrese, numere de telefon ºi site-uri ale unor asociaþii care ofera servicii caritative, etc.
Vã rog intraþi pe aceste bloguri. Chiar meritã.

Mi-am dat licenþa în bioeticã, iar acum fac doctoratul în filosofie. Nu ca sã mã laud spun ce studii am, ci pentru a arãta cã sunt foarte bine documentat în domeniu.

Iatã ºi câteva mãrturii publice ale femeilor care au fãcut sau care nu au fãcut avort :

Despre consecinþele emoþionale, douã femei mãrturisesc urmãtoarele : (Din revista pentru elevi „Schreibenkleister”, Bad Neustadt / Baurische, Rhon, Germania):
„Toþi cei care m-au sfãtuit sã fac avortul în urmã cu doi ani – doctorul, consilierul, pãrinþii, prietenii, prietenele ºi soþul meu – m-au asigurat cã aºa e cel mai bine pentru mine ºi pentru copilul meu! Acum copilul meu este mort iar eu sunt disperatã! Nu mai pot sã dorm noaptea, nu mai pot sã râd. Nimeni nu mã înþelege! Vã rog, spuneþi tuturor oamenilor cât de groaznic este un avort! Dureri cumplite îmi chinuie trupul ºi sufletul. De ce nu mi-a spus nimeni ce va urma?” (Jutta)

„Mi-am avortat copilul. Astãzi nu aº mai lua o asemenea hotãrâre, indiferent ce ar spune cei din jur. Trãiesc cu o fricã în mine de care nu mai pot scãpa. Am coºmaruri în care îmi apare o fetiþã care fuge spre mine cu braþele întinse ºi întreabã mereu: «De ce mãmico? De ce?» Apoi mã trezesc udã de transpiraþie. Acest vis ºi privirea fetiþei mã urmãresc continuu de când am avut acea intervenþie._Relatez acest lucru pentru folosul tuturor femeilor ºi tinerelor fete care se aflã în aceeaºi situaþie. Gândiþi-vã foarte bine ce faceþi, pentru cã vã vor chinui visele ºi vã vor urmãri privirile copiilor avortaþi. Veþi simþi o singurãtate copleºitoare, durere ºi jale, când veþi vedea o mamã cu copilul ei. Voi veþi suporta consecinþele acestei intervenþii, nu partenerul vostru. El nu vã poate lua teama, regretul sau însingurarea. De aceea gândiþi-vã bine înainte de a alege avortul ºi nu permiteþi nimãnui sã vã constrângã, pentru cã viaþa voastrã va fi distrusã. Existã numeroase organizaþii care vã pot ajuta. Nu faceþi aceeaºi greºealã ca ºi mine!” (Judith)

Iatã ºi mãrturii din România, de pe siteul http://www.avort.ro/marturii.php

Alaltaieri am trecut si eu printr-un avort

Alaltaieri am trecut si eu printr-un avort... Sunt inca la liceu si printr-o coincidenta am ramas insarcinata.Prietenul meu a fost langa mine si m-a sustinut. Am hotarat ca e mai bine sa fac avort, mama nu putea sa afle, mai am scoala de terminat, nu as avea cu ce sa cresc un copil... Am gasit un dr renumit care sa imi faca avortul. Saptamana trecuta m-am programat si alaltaieri a avut loc crima... Inainte de avort dr-ul mi-a facut ecografie. Eram in 7 saptamani, totusi la ecograf s-a cazut un corp de bebelus ghemuit. dr a spus: ce copil frumos! apoi ne-au dus undeva in subsol... mai era o femeie care a facut avort. Ne-am imbracat in camasi de noapte si stateam pe pat. E a a intrat prima si a iesit dupa nici 20 minute. Mi-a spus zambind, sub efectul sedativului: nu-ti fie frica, nu simti nimic, nu doare! Asistenta m-a condus in camera de macelarit. Era un miros puternic de dezinfectant. M-am intins pe masa... am primit anestezie generala si pe cand a intrat doctorul, am adormit. In timpul avortului l-am visat pe copilasul meu. Avea gene lungi cum are tatal lui.Eram intr-un camp. M-a intrebat: De ce faci asta? I-am spus: Eu nu vreau sa fac asta, iar el m-a intrebat: Atunci totusi, de ce faci asta? Nu stiu cum am ajuns in cealalta camera in pat... nu tin minte nimic... stiu doar ca m-am trezit si mi-am dat seama ca am dormit vreo 20 minute. Am iesit afara cu ultimele puteri... totul se invartea in jurul meu.. afara era prietenul meu cu inca un amic. Am realizat ce am facut... primul meu gand a fost ca sunt o criminala... Ia-m cerut batiste si am inceput sa plang. A aparut imediat asistenta si a spus ca atata timp cat sunt acolo sa nu plang ca fac imagine proasta clinicii.. M-am dus iar la ecograf, iar monitorul a aratat ca uterul meu este gol... pacat ca nu exista si un monitor, care ar fi aratat ca si sufletul meu e gol... M-am dus acasa si am dormit vreo ore, iar cand m-am trezit eram uda, am transpirat... Azi-noapte l-am visat din nou in acelasi cadru.S-a uitat la mine si a spus: Vezi, acum sunt mort. M-au omorat. I-am spus sa ma ia cu el, dar a spus ca nu poate sa faca asta, nu i se da voie... si ca nu pot pleca, voi avea parte de o intamplare in curand... mai multe nu a putut sa imi spuna... Fetelor, doamnelor, va spun, nu faceti avort! Poate credeti ca in viitor un alt copil va umple golul lasat de acesta, dar va spun... fiecare copil e unic in felul lui si nici unul nu poate fi inlocuit de nimeni si nimic... Ilona

chipul meu ... chipul unei criminale ...

În sãptãmâna avortului eram deja prãbuºitã, am mers la o clinicã particularã care nu efectueazã chiuretaje în zilele de sãrbãtoare , m-au programat pentru data de 2 Februarie era într-o marþi …… ar fi trebuit luni dar era sãrbãtoare. M-am trezit amorþitã ºi sfârºitã în dimineaþa aceea, nu mai simþeam nimic….nici durere nici tristeþe ….eram deja goalã …. Deja moartã …ningea….am mers o parte din drum pe jos prin zãpadã…îmi simþeam copilaºul viu …aveam greþuri mi-era foame …pofteam….el trãia ºi simþeam asta… ºi mã gândeam cum în câteva ore nu o sã mai simt nimic din asta. Cu cât mã apropiam de clinicã, cu atât îmi era mai rãu…. Simþeam sfârºealã ºi cã mã prãbuºesc….. ºi ca un condamnat la moarte prietenul mã ducea de braþ ºi mã privea din când în când ºi nu spunea nimic….dar era trist ºi îngrijorat. Am ajuns la clinica unde mai aºteptau câteva femei toate mai tinere. M-am „pregãtit” pentru crimã, m-am schimbat ºi am intrat în aºteptare. Una din tinerele de acolo era la primul copil….i se spusese de medici ca nu ar fi avut copii niciodatã dar era gravidã acum. Nu – ºi dorea copilul pentru cã nu era pregãtitã fiind la facultate, am ascultat-o ºi mã gândeam cã nu ºtie ce o aºteaptã….eu ºtiam…… Spunea „încã sunt la facultate ºi nu îl vreau, vreau sã mã realizez profesional….nu o sã-mi distrug viaþa pentru un copil”. Avea sã vadã dupã scurt timp cã alta era realitatea….. A fost sã fie prima care a intrat la chiuretaj…..Se fãcea anestezie generalã….Când au adus –o eu aºteptam cu celelalte femei la rând….Striga ºi plângea” Copilaºul meeeeeeu! Primul meu copilaº…..Ce-am fãcut Doamne???? Mi-am omorât copilaºul meu… Doamne n-am sã mai fac asta niciodatã”. ªi plângea de ne-am zguduit toate…. Se fãcuse tãcere….Medicul era ºi el trist ºi încerca sã o consoleze….A plecat de acolo prãbuºitã, la braþul prietenului ei……Nu mai era persoana trufaºã care venise….Era ceea ce aveam sã fiu ºi eu curând”o moartã vie”….Un momentul acela tot ce mai era în momentul acela s-a prãbuºit….. Nu mai doream decât sã mor…..Nu mai simþeam nimic, eram deja moartã. Mi-a venit rândul…. Am intrat în „camera morþii” ºi am simþit miros de moarte… Am evitat sã mã uit la instrumentele cu care se ucidea….A intrat medicul ºi m-a consultat….ªtiþi ce mi-a mai spus? „Ar trebuie sã nu mai faceþi avorturi pentru cã aveþi ceva probleme în urma lor.” Am izbucnit în plâns ºi am spus”Nu spuneþi asta doctore pentru cã eu îmi doresc acest copil”. ªi mi-a spus”Atunci lasã – þi copilul , doamna!”. ªi am spus cã nu am o situaþie stabilã care sã – mi permitã sã-l þin….E o prostie…Am spus sã mã disculp…. Medicul a lãsat capul în jos, dar înainte de asta mi-a aruncat o privire plinã de reproº(nu voi uita niciodatã privirea ceea care mã condamna). ªi nu am mai spus nimic…. Mã simþeam ca un animal dus la tãiere, mai aveam timp sã iau o decizie, cea corectã, dar nu mai puteam sã iau nici una…..ªtiu cã atunci mi-am dorit sã mor în timpul chiuretajului…. A vãzut acul care urma sã mã ducã la necunoºtinþã ºi serul din el…. am vãzut pereþii albi ai cabinetului….albi ºi triºti….am simþit prezenþa morþii în cabinet….mirosea a moarte….am închis ochii ºi nu am mai simþit decât înþepãtura acului…Apoi ceva s-a întâmplat …ceva ciudat….visam cã mã dau pe un topogan portocaliu care avea din loc în loc pernuþe…pe una era un ursuleþ…m-am dat în topoganul acela care mã ducea undeva în jos…Apoi brusc m-am trezit cã pluteam în cabinet ºi mã loveam de pereþi…mã simþeam uºoarã ca un fulg…Am vãzut ca într-un negativ pe medicul care îºi fãcea treaba…pe anestezistã ºi asistentã lângã mine…Apoi am ieºit pe uºã ºi l-am vãzut pe P. în salon aºteptând…am auzit voci care-mi spuneau „ gata, s-a terminat…încet, te ducem noi la pat”…Când am ajuns în pat am simþit o durere fizicã copleºitoare în tot corpul. Nu era durerea dupã avort ci altceva, ceva ce mã strivea…îmi tãia respiraþia…Am strigat medicul ºi mi-a spus cã nu am de ce sã simt asta…dar eu simþeam cum ceva mã preseazã ºi mã sufocã… Nu l-am recunoscut nici pe P…eram inconºtientã…transformatã…o oroare a crimei…asta eram…Încã nu credeam cã am avortat…dar am vãzut sânge…ºi atunci am ºtiut cã s-a terminat…Nu am putut pleca de la clinicã decât dupã patru ore…nu puteam sta în picioare…mi-era rãu…cumplit de rãu…Celelalte au plecat pe picioarele lor …eu nu am putut…În locul grijii de a nu ºti ce o sã fac cu copilul meu, dacã îl voi naºte, au apãrut durerea, disperarea ºi dorinþa de a muri…mult mai cumplite decât prima… Am ajuns acasã unde sora mea m-a întâmpinat cu ochii triºti…ºi acolo totul era sub amprenta morþii…totul era cenuºiu ºi nimeni nu vorbea, ca ºi cum crima nu se înfãptuise sau ca ºi cum tot ce se întâmplase era ceva normal…A urmat o orã de somn agitat cu stãri de rãu ºi confuzie…apoi o cafea ca „sã ne revenim la realitate”.Toþi încercam sã trecem sub aspectul realitãþii crima înfãptuitã…Toþi negam cã s-ar fi întâmplat ceva…dar moartea era acolo…pândea…Tocmai luase o fiinþã…fiinþa pe care am iubit-o ºi apoi am ucis-o…Mã pândea la colþ ºi pe mine ca sã mã ucidã apoi în fiecare zi, puþin câte puþin…De multe ori m-am întrebat cum aratã moartea…atunci, în ziua aceea, moartea avea chipul meu…chipul unei criminale… D.

In sufletul meu e un mare gol ...

am doar 17 ani...si akum 2 luni jumatate am ramas insarcinata...prietenul meu nu era pregatit pt asa ceva...si poate k nici eu...insa...am iubit copilul meu...inca din prima clipa knd am aflat ca sunt insarcinata...am fost la un ecograf...unde am auzit bataile inimii lui...atat de rapide...inima mea batea langa a lui...si akum in mintea mea nu aud decat inimioara lui...care ma implora pt o sansa la viata...nimeni nu m-a intrebat ce vreau...ci altii au luat decizia in locul meu...si acum ma urasc...ma urasc pt ca nu am avut curajul ma ma opun tuturor,sa ma lupt cu toti...pt sufletzelul pe care il purtam...mi-as da si viata acum...la o saptamana dupa crima...sa-l pot vedea...sa-l pot strange candva in brate...insa nu mi-a mai ramas decat ecografia facuta inainte de avort...la care ma uit si plang...si plang...caci in sufletul meu e un mare gol...caci o data cu el...a plecat si o bucata din sufletul meu... Adriana Marturie dupa un avort ... Era luna februarie cand am aflat ca sunt insarcinata...eram inca la liceu ultimul an... i`am dat vestea prietenului mei speram ca-mi va spune sa il pastram .. dar din pacate nu a spus asa...ma obliga intr-un fel..sa fac avort ca suntem prea tineri ca nu avem ce sa ii oferim si alte chestii...intr-un final am acceptat...in schimb nu dupa mult timp am avut o mica cearta si m-a lasat singura ...timpul trecea iar eu aveam 3 luni umblam pe la doctori ma rugam de ei ...dar nimeni nu vroia ... intr-un final am hotarat sa merg la ecograf ... era asa mic si dulce ... un ghemotoc de copilas ...iar o asistenta lauda copilasul ca e perfect sanatos ... ca doamne ajuta...o sa am un copil minunat...nestiind ce vreau eu sa fac...prietenul in care am avut incredere si cu care am fost impreuna un an si ceva...m-a lasat singura...deja simteam cum misca propriul meu copilas in mine ... nu avea stare ... l-am iubit mai mult ca orice...iar a venit ziua in care a aflat mama mea ...m-a dus la spital si m-au internat.. dupa 2 zile mi-au dat ceva pastile(acele pastile intrerup sarcina pana la 6 luni) eu aveam 4 luni jumatate .. mi-a dat prima tura de pastile ... nu simtisem nimic..dupa a doua tura am simtit cum misca foarte tare copilasul meu(se chinuia...era in ghearele mortzii) iar dintr-o data nu am mai simtit nimic...a murit copilasul meu ... a treia serie de pastile ...mi-au provocat contractii...erau tot mai puternice...dupa cateva ore mi s-a rupt apa...si am nascut...am nascut copilul omorat de mine...iar in loc sa fie ca la o nastere...sa-mi dea copilasul in brate sa fiu bucuroasa...ei mi l-au luat...era mic inca...era mic de felul lui c-am cat palma...dar era bine...era fetita mea,alexandra...ingerul meu pe care nu il pot uita si nu il voi uita niciodata...dupa ce s-a intamplat am avut vise in care plangea si ma intreba de ce am lasat-o? de ce nu am tinut-o? mi se sfasie sufletul.Tot ce imi doresc acum mi-as da si viata sa o vad cum ar arata...sau sa o am iar in pantece...dak o pastram acum aveam 7 spre 8 luni. NU VA UCIDETI COPILASUL ASA CUM AM FACUT EU! acum mi-as da viata sa o vad doar o secunda! Loredana

ªi mãrturii ale femeilor care NU au fãcut avort :

Sint bucuroasa ca nu am facut avort

Dragii mei Vreau sa va spun povestea mea pentru a fi un sprijin pentru tinerele dezorientate si disperate,asa cum am fost si eu. Aveam 26 ani,terminasem facultatea si nu aveam un serviciu ,prietenul meu mai avea o luna si termina stagiul militar. Nu aveam nici unul bani,eram impreuna de 3 ani si ne faceam planuri de viitor.Evident, nu era momentul sa avem un copil.Intr-o zi,am aflat ca eram insarcinata.I-am spus de acest lucru si in glasul lui se simtea deznadejdea. Parintii lui au spus mai intai sa pastram copilul, apoi s-au razgandit,pe motiv ca nu avem cu ce sa il crestem.In acelasi timp el nu vorbea despre o casatorie. Parintii mei au facut presiuni sa avortez copilul.Eu eram in cumpana,eram credincioasa,dar ma aflam intr-o situatie in care nu stiam ce sa fac. Ma rugam la Dumnezu sa ma invete ce sa fac.Tot amanam dusul la doctor.Am avut un vis in care un calugar(sau preot) care imi daruia carti religioase,tamaie si eu vroiam sa il refuz. El mi-a spus atat:"Ia-le,o sa ai nevoie!".Intr-un alt vis,am visat o fetita cu o privire atat de blanda si de buna..era copilul meu. Inca plina de indoiala,am fost la doctor sa avortez. Printr-o minune,doctorul mi-a spus ca nu imi face avort deoarece copilul este prea mare (aveam 2 luni si ceva,aproape 3 de sarcina).Teoretic inca eram in termenul obisnuit de avort. Din acel moment, am vazut in asta un semn si m-am hotarat sa nu ucid acest copil, orice ar fi. Eram intr-o situatie disperata,fara bani,prietenul ma parasise(am stat despartiti vreo 3 luni), tatal meu ma ameninta ca ma da afara din casa..Cu credinta in Dumnezeu le-am rabdat pe toate.mergeam la biserica si ma rugam la Maica Domnului. Cand eram insarcinata in 5 luni, eu si prietenul meu ne-am impacat si apoi ne-am casatorit. Avem o fetita superba,pe care o iubeste foarte mult, de mine ce sa mai spun, e cea mai mare bucurie a mea Dumnezeu ne incearca si ne pune la incercare, dar noi nu stim ce are pregatit pentru noi. Ma intreb adesea,cat de goala ar fi fost viata mea daca mi-as fi ucis copilul. Nimeni nu se astepta sa ne impacam si sa imi fie bine pe viitor si totusi Dumnezeu a avut grija, si astazi ii dam slava ca ne-a ocrotit si pe noi ,si pe fetita noastra. Fetelor,oricat de disperata ar fi situatia voastra, nu deznadajduiti,pentru aceste suflete nevinovate Dumnezeu ne poarta de grija si ne scoate din cele mai complicate situatii, care par de nerezolvat pe moment. Dumnezeu sa va ajute!

"Lumina e importanta!"

Ma numesc A. Cristina si am 21 de ani, sunt casatorita de 1 an si acum 2 luni am ramas insarcinata. Nu imi venea sa cred, pentru ca imi doream din suflet un copil cu toate ca sunt foarte tanara. Intr-o seara a venit sotul meu acasa cu doua teste de sarcina si era foarte sigur ca nu sunt insarcinata. Am facut primul test si dupa 2 minute a iesit pozitiv, nu ne venea sa credem ca sunt insarcinata si am facut si al doilea test si a iesit tot pozitiv. Eu am inceput sa plang de fericire si ii multumeam lui Dumnezeu ca sunt insarcinata. Sotul meu imi zicea sa fac avort ca suntem prea tineri pentru a avea un copil si ca nu avem situatie sa il crestem, am inceput sa plang si vroiam sa mor in momentul ala. Soacra-mea a zis ca trebuie sa fac avort ca avortul nu e o crima. Plangem si ma rugam in fiecare zi la Dumnezeu sa imi dea putere sa trec peste tot si sa il lumineze pe sotul meu. Intr-o noapte am visat ca mi-a aparut un copil in fata si mi-a zis: "Mami,Lumina e importanta!", si de atunci am stiut ca e un semn de la Dumnezeu si m-am hotarat ca nu voi face avort orice s-ar intampla. Eu sunt in strainatate si mi-am sunat parinti si le-am zis ca sunt insarcinata, ei m-au sustinut si s-au bucurat cand au aflat ca voi fi mama. Acum sotul meu si-a cerut iertare si am hotarat sa pastram copilu si sa il crestem. In fiecare zi ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat bebele si ca nu m-a lasat sa fac o prostie. Avortul este o crima pentru ca s-a dovedit ca la 18 zile de la conceptie ii bate inima la copil. Orice fiinta merita sa traiasca.

Vis cu multumesc ...

As raspunde si eu acestei sectiuni si mai ales Magdei ... si eu trec printr-o situatie foarte dificila. Violul la tine a fost fizic. La mine a fost moral. Adica a facut tot posibilul sa ma lase insarcinata apoi m-a parasit. Toti prietenii lui imi spuneau sa fac avort...chiar si prietenele lui care ma sfatuiau astfel stand cu un copil in brate...am pornit in cautare...nu stiam daca fac bine...am vorbit cu toti prietenii comuni cu el, cu rudele lui, cu prietenii mei care i-am selectat in a le spune, persoane care stiam ca ma vor intelege sau speram...care m-au inteles. Parintii la inceput au fost alaturi cu timpul pareau a fi ingroziti...merg in continuare la preoti si am vorbit cu psihologi. Cand doctorul meu a zis sa fac avort si ca este ceva normal .... nu m-am putut abtine din plans... Ce m-a facut sa scriu a fost visul tau in care puiul tau te intreba de ce? ... eu l-am visat dupa ce mi-au propus toti sa avortez iar eu am spus cu incapatanare NU spunandu-mi : MULTUMESC ...e ciudat dar e adevarat... Sper sa ma ajute Dumnezeu!

2) Soluþii alternative la avort

Existã soluþii alternative la avort, propuse de asociaþii pentru apãrarea vieþii, în decursul consilierii pre-avort (înainte de avort). Douã astfel de asociaþii sunt în Iaºi:

a)Asociaþia de caritate „Primul Pas”, Iaºi, bulevardul Tudor Vladimirescu nr. 89, bloc 89, scara A, parter, ap.2, cod 700401; telefon 0232 / 277.901;
e-mail: primpas@mail.dntis.ro
adresa web: http://www.primulpas.ro.org/
Serviciile asociaþiei sunt oferite de cãtre specialiºti în domeniu: asistenþi sociali, medici, psihologi. Asociaþia „Primul Pas” oferã gratuit urmãtoarele servicii:
- Teste de sarcinã;
- Trimiteri pentru consultaþii ginecologice ºi ecografii gratuite;
- Consiliere direct sau prin e-mail;
- Informare cu privire la implicaþiile ºi alternativele unui avort;
- Oferire de ajutor material de urgenþã, atât înainte, cât ºi dupã naºtere;
- Gãzduire;
- Grup de suport pentru mãmici;
- Informare despre alte servicii de îngrijire.
b) Fundaþia Solidaritate ºi Speranþã – Centrul InfoAdolescent, Iaºi, str. Costache Negri nr. 48, cod 700071, telefon 0232 / 220.548; 0232 / 271.228 sau 0332 / 805.750; e-mail: infoadolescent@yahoo.com
Serviciile sunt aceleaºi ca ºi la Asociaþia Primul Pas ºi sunt tot gratuite.

Iatã unele dintre soluþiile alternative la avort oferite de asociaþiile pentru viaþã :
- Ajutor material atât înainte, cât ºi dupã naºtere;
- Centre maternale unde sunt primite femeile, tinerele ºi adolescentele însãrcinate. Ele pot ramâne în aceste centre maternale cu masa ºi cazarea gratuite, pânã la un anumit timp dupã naºtere, iar apoi sunt ajutate material pentru a-ºi putea creºte mai uºor copilul;
- Asistenþã maternalã a copilului (încredinþarea lui pentru un timp unei familii care vrea sã ia un copil în îngrijire). Aceasta înseamnã cã mama realã are dreptul legal sã-ºi ia copilul înapoi oricând doreºte acest lucru (când se simte în stare sã-l creascã);
- Încredinþarea copilului spre adopþie unor familii care nu pot avea copii sau care au, dar vor sã ºi adopte. Decât sã-l ucidã prin avort, este clar cã e preferabil ca mama sã-l nascã pe copil ºi sã-l aºeze în braþele unor pãrinþi adoptivi, care îl vor îngriji cu dragoste. Adopþiile, dupã cum se ºtie, se fac pe cale legalã. Mama poate sã-ºi viziteze copilul oricând, dacã doreºte. În fiecare an, peste 50.000 de femei din America fac aceatã alegere. Iatã ce spunea o femeie: „Datoritã faptului cã nu am putut sã-i ofer minimul necesar, cea mai bunã decizie pe care am luat-o vreodatã a fost sã-i gãsesc fiicei mele o familie adoptivã care sã o iubeascã ºi sã o creascã. În prezent îºi iubeºte familia adoptivã ºi mã iubeºte ºi pe mine. Fãrã sã renunþ la ea, i-am oferit mult mai mult.”
- ªi alte soluþii.
Pentru consiliere spiritualã, un preot din Iaºi vã poate rãspunde la urmãtoarea adresã de e-mail: pentruviata_iasi@yahoo.com

Alte asociaþii pentru viaþã în alte oraºe :

c) Alt preot, pãrintele Tãnase Nicolae, a înfiinþat Asociaþia Pro Vita Pentru Nãscuþi ºi Nenãscuþi ºi a construit mai multe aºezãminte unde primeºte copii spre creºtere, în satele Valea Plopului ºi Valea Screzii, comuna Poseºti, judeþul Prahova.
Adresa : Preot Tãnase Nicolae, strada Nicolae Iorga, nr. 72, bl. C1, ap. 8, Vãlenii de Munte, judeþul Prahova, România sau : Parohia Valea Plopului, Comuna Poseºti, Judeþul Prahova, cod cod. 107440, România Telefoane : 0244 / 280.600 0244 / 421.208 0746 / 014.605 Fax : 0244 280.695
e-mail: provitann@gmail.com
asociatiaprovita@hotmail.com

Site-ul Asociaþiei: http://provitann.org/?page_id=20

Toate serviciile Asociaþiei sunt gratuite. Pãrintele Tãnase primeºte, de asemenea, ºi copii ai strãzii. În creºterea copiilor este ajutat ºi de oamenii din sat. Multe femei care au renunþat la avort ºi au nãscut copiii, i-au încredinþat pãrintelui Tãnase Nicolae pentru un timp sau definitiv.

Iatã un link cu prezentarea Asociaþiei ºi fotografii de acolo : http://www.crestinortodox.ro/Valea_Plopului___asezamant_al_iubirii_crestine-22-21847.html

d) Asociaþia Pro Vita Pentru Nãscuþi ºi Nenãscuþi are filialã ºi în Bucureºti, precum ºi în alte oraºe din þarã.
Site-ul Asociaþiei Pro Vita pentru nãscuþi ºi nenãscuþi – Filiala Bucureºti (de aici puteþi primi ºi CD-uri gratuite cu filme ºi alte materiale pentru viaþã) http://www.provitabucuresti.ro/

tel.: 0728.673.673
fax: 031/815.27.80
e-mail: provitabucuresti@yahoo.com

e) SITE-UL http://www.avort.ro/consiliere.php
CONÞINE POSIBILITATEA DE CONSILIERE PE E-MAIL DIN PARTEA A DOUA MAICI CU PREGÃTIRE (MAICA SOFRONIA ªI MAICA RAFAELA CARE AU FOST PREZENTATE ªI LA TV) DE LA CENTRUL DE FORMARE ªI CONSILIERE "SFINÞII ARHANGHELI MIHAIL ªI GAVRIIL ", PRECUM ªI ARTICOLE, DOCUMENTARE, MÃRTURII ªI SFATURI : http://www.avort.ro/

f) SITE CARE CONÞINE MÃRTURII PUBLICE ALE FEMEILOR http://www.avort.ro/marturii.php

g) SITE-UL ADEVARUL DESPRE AVORT. FOARTE INTERESANT http://www.adevaruldespreavort.ro/

h) SITE-UL http://www.vreausaaflu.ro/
CONÞINE ÎNREGISTRÃRI VIDEO ªI DOCUMENTARE FOARTE INTERESANTE PENTRU VIAÞÃ http://www.vreausaaflu.ro/camp/?page_id=11

i) Site-ul Asociaþiei Darul Vieþii http://www.darulvietii.cnet.ro/

j) Alte înregistrãri video ºi audio foarte interesante pentru viaþã. Cele mai multe dintre ele sunt în limba românã: http://www.provita.org.ro/

k) Site-ul Asociaþiei Pro Vita Media http://www.provita.ro/

l) Site-ul Asociaþiei Pro Vita Craiova http://www.provitacraiova.ro/

m) Site-ul Asociaþiei Pro Vita Galaþi http://www.provitagalati.ro/

n) Site-ul avort.info cu multe informaþii pentru viaþã : http://www.avort.info/

o) Site-ul Asociaþiei FAMILIA ªI VIAÞA, centru de consiliere pentru familie http://www.familiasiviata.ro/

p) Accesând linkul urmãtor, gãsiþi o colecþie foarte interesantã de înregistrãri video ºi documentare pentru viaþã: http://www.catholicdigitalstudio.com/prolifevideos.htm

r) Accesând urmãtorul link, puteþi citi o carte direct pe internet, despre probleme fundamentale de bioeticã: http://www.profamilia.ro/culturavietii.asp?omulafi

s) Puteþi citi direct pe internet cartea intititulatã „Manual de bioeticã”, în care se vorbeºte foarte pe larg despre avort, dacã accesaþi urmãtorul link: http://www.profamilia.ro/culturavietii.asp?manual

º) Site-ul Asociaþiei Ortodoxe Frãþia Franco-Românã despre Pro-Vita http://aoffr.free.fr/html/provita_ro.html

t) Un site foarte interesant al Miºcãrii Pentru Viaþã, poate fi accesat pe linkul urmãtor: http://pentru-viata.org/

þ) Un alt site pentru viaþã : http://www.avort.net/

u) Informaþii foarte interesante pentru viaþã, difuzate de Altermedia http://ro.altermedia.info/news/cultura-vietii/

v) Un site deosebit de interesant care conþine multe cãrþi (care pot fi citite direct pe internet), reviste despre cãsãtorie, apãrarea vieþii, familie, adolescenþã, sãnãtate, recenzii de filme, jocuri, precum ºi legãturi cu alte site-uri http://www.profamilia.ro/

x) Existã organizaþii pentru apãrarea vieþii umane ºi la nivel internaþional, cum ar fi organizaþia Human Life International, cu site-ul urmãtor: http://www.hli.org/

y)Un site despre Sfânta Gianna Beretta Molla, o martirã a apãrãrii vieþii umane http://www.hli.org/gianna_molla/

z)Despre Marºul vieþii, manifestare publicã împotriva avortului http://provitabucuresti.ro/2006/06/02/pro-vita-bucuresti-a-participat-la-marsul-vietii-la-iasi/

Pe un afiº erau fotografiaþi copii tãiaþi în bucãþi în urma avortului, iar lângã ei era reprezentat un copil în uterul unei femei care se pregãtea pentru avort. Lângã acel copil din uter scria simbolic, ca ºi cum ar spune el: „Vã rog, vã implor, nu-mi faceþi aceasta! Sunt alte soluþii!”

3) Consecinþe fizice ºi emoþionale ale avortului

Pe lângã faptul cã este uciderea unui copil fãrã apãrare, avortul are ºi numeroase consecinþe asupra sãnãtãþii ºi uneori asupra vieþii femeii, chiar dacã este fãcut de medic, cu aparaturã medicalã, oricât ar fi aceasta de sterilã. Dupã un avort, cele mai multe femei se confruntã cu una sau mai multe dintre urmãtoarele consecinþe (unele dintre aceste consecinþe sunt imediate, iar altele pot apãrea ºi dupã câþiva ani):

a) Consecinþe fizice

- Hemoragii - complicaþii hemoragice - de multe ori atât de greu de stãpânit, încât necesitã extirparea chirurgicalã a uterului ºi permanentizarea unei infirmitãþi serioase pentru femeie;
- Infecþii ale aparatului genital feminin, cu reducerea pânã la dispariþie a capacitãþii de procreare;
- Infecþii pelviene acute ºi cronice;
- Perforaþii uterine însoþite uneori ºi de lezarea organelor din vecinãtate: vezicã, rect, intestin subþire, peritoneu . De cele mai multe ori, consecinþele sunt catastrofale, chiar dacã nu sunt constatate de la început. Perforaþiile mici, neobservate, evolueazã lent ºi pot produce infecþii grave, cangrenã uterinã;
- Sterilitate;
- Complicaþii particulare legate de diverse manevre;
- Accidente neurologice datorate diverselor embolii ;
- Tetanus post-avort (încã prezent, în ciuda profilaxiei);
- Dureri abdominale acute ºi prelungite (mai ales dupã dispariþia anesteziei), ameþeli, dureri de cap;
- Rãni cervicale (tãierea sau ruperea colului uterin de cãtre instrumentele folosite pentru avort);
- Rãni cicatriciale permanente ale mucoasei uterine;
- Inflamarea trompelor uterine;
- Infecþii datorate rãmânerii în uter a unor resturi ale fãtului sau ale placentei;
- Sinechii uterine ;
- Conflicte serologice Rh ;
- Infectarea cu virus hepatic datoritã transfuziei din cauza hemoragiei dupã avort;
- Cancer la sân. O legãturã între cancerul de sân ºi avort a fost precizatã de medici încã din anul 1957. Pornindu-se de la faptul cã hormonii produºi în timpul sarcinii au un efect protector, s-a ajuns la concluzia cã avortul induce o schimbare hormonalã bruscã. Efectul acestei violenþe afectezã celulele sânului, schimbare care, pânã la urmã, provoacã apariþia cancerului. Un studiu publicat în 1994 în „Jurnalul Institutului Naþional de Cercetare a Cancerului” constata: „Riscul cancerului de sân pentru femeile care au fãcut un avort este cu 50% mai mare decât în cazul altor femei”.
- Creºterea incidenþei hipertensiunii. Un studiu efectuat în California (S.U.A.) a arãtat cã „în comparaþie cu femeile care au nãscut, femeile care au avut un avort au un risc mai mare, din punct de vedere statistic, de deces cerebro – vascular. Aceasta este o dovadã cã avortul provocat creºte incidenþa de hipertensiune la femei.” („A Record Linkage Study of 173, 279 Low Income American Women”, în „Clinical Medicine & Health Research”, 25 aprilie 2001).
- Creºterea frecvenþei avorturilor spontane;
- Creºterea frecvenþei sarcinilor extrauterine ;
- Naºteri premature, naºteri de copii morþi;
- Dereglãri menstruale;
- Atac de cord ºi convulsii datoritã reacþiei alergice faþã de anestezie;
- Embolismul lichidului amniotic : este o boalã catastrofalã ºi înseamnã o infectare a sângelui femeii cu lichid amniotic din conþinutul placentei sau cu fragmente din þesuturile fãtului. Asemenea cazuri sunt deseori mortale.
- Febrã ridicatã, blocaj renal , convulsii, ºoc septic , comã;
- Moarte. Nimeni nu va ºti exact numãrul femeilor care mor din cauza avortului. Motivul tãcerii este „reputaþia”, atât a medicului, cât ºi a familiei în care are loc decesul. În general, drept cauzã a decesului nu se trece cea realã, adicã avortul, ci complicaþiile care rezultã din avort, de exemplu hemoragie, hepatitã, etc. Se considerã cã numãrul real al deceselor provenite din avort este cel puþin de zece ori mai mare decât cel indicat oficial de statistici. În publicaþia „The Scotsman”, la 9 martie 1970, s-au scris urmãtoarele cuvinte: „Putem sã considerãm cã avortul legal este cauza principalã a morþii femeilor tinere” (ºi nu numai a celor tinere – n. n.) Existã o corespondenþã aproape matematicã între rata avorturilor ºi rata mortalitãþii materne. România a fost mai mulþi ani pe primul loc în Europa la rata avorturilor (ºi în primii ani de dupã 1989 chiar pe primul loc în lume) ºi a ajuns pe locul doi în Europa la rata mortalitãþii materne. Se poate muri ºi de la primul avort, chiar dacã e fãcut de medic cu aparate oricât de sterile.

De asemenea, vaccinurile avortive ºi pilula avortivã RU486, prezintã consecinþe fizice foarte grave. Douã exemple:
- Injecþia intrauterinã a diverselor lichide în scop avortiv (încã extrem de frecventã) are risc foarte mare de apariþie a aºa-numitului avort toxico-septic cu evoluþie rapidã ºi violentã ºi cu sfârºit în general mortal;
- Ingestia diverselor substanþe avortive afecteazã în special ficatul ºi rinichii, iar doza avortivã este foarte apropiatã de cea mortalã.

În ceea ce priveºte sterilitatea femeilor în urma avortului, un material apãrut în 20 noiembrie 1997 în „Evenimentul Zilei” începea cu titlul „Alarmã de gradul zero”, arãtând cã fertilitatea româncelor cunoaºte o scãdere evidentã. Avortul determinã consecinþe grave, iar statisticile evidenþiazã cã „morbiditatea cauzatã de complicaþiile avortului a devenit semnificativã” (Dr. Bartoº Daniela, „Sãnãtatea femeii ºi a copilului ºi protecþia familiei în viziunea Ministerului Sãnãtãþii ºi Familiei din România” în Congresul Internaþional „Familia ºi viaþa la începutul unui nou mileniu creºtin”, Bucureºti, 2002).

b) Consecinþe emoþionale (sindromul post – avort care poate apãrea imediat sau la câþiva ani dupã avort ºi care constã în emoþii negative)

- Sentimente de vinovãþie, mânie, teamã;
- Tristeþe, mâhnire, depresie;
- Plâns frecvent;
- Tulburãri ale somnului (insomnii, coºmaruri) ;
- Teama de sarcini viitoare;
- Pierderea respectului de sine;
- Dificultãþi de relaþionare cu ceilalþi;
- Comportament agresiv faþã de sine însãºi, faþã de tatãl copilului ºi faþã de cei implicaþi în avort;
- Incapacitatea / diminuarea implicãrii în activitatea sexualã;
- Abuz de alcool, consum de droguri;
-Gândul de suicid. Precizez cã cine se sinucide ajunge în suferinþa veºnicã a iadului, pentru cã moare cu acest pãcat al sinuciderii pe suflet. Diavolul, în viclenia lui, dupã ce îi introduce femeii gândul avortului, dacã ea face avort încearcã sã o împingã la descurajare ºi sinucidere, pentru a ajunge în suferinþa veºnicã a iadului.

Avortul nu înlãturã neliniºtea, angoasa femeii în dificultate, ci i-o sporeºte ºi i-o prelungeºte. Sunt douã forme de angoasã: una pe termen scurt care dureazã pânã la avort, alta pe termen lung, care începe la avort sau dupã avort. Toate greutãþile ºi durerile maternitãþii se uitã, dar angoasa provocatã de avort dureazã la multe femei chiar ºi toatã viaþa. Dacã ºi tatãl a fost de acord cu avortul, pot apãrea ºi la el consecinþe emoþionale, precum ºi la alte persoane. Cei care au participat la avort, cum ar fi unii medici, asistente medicale, rude sau prieteni care au contribuit la avort, au îndemnat la avort sau au fost de acord cu avortul, pot fi afectaþi de consecinþe emoþionale.

Doctorul Mina Minovici, care a fost profesor de medicinã legalã la Facultatea de Medicinã ºi directorul Institutului Medico-Legal din Bucureºti, în „Tratat complet de medicinã legalã” aratã la rândul sãu urmãrile dezastruoase ale avortului.


ANEXÃ ADRESE, TELEFOANE ªI SITE-URI ALE ASOCIAÞIILOR PENTRU APÃRAREA VIEÞII DIN ROMÂNIA (site-urile unora dintre ele le-am amintit deja în cadrul textului)

I. Asociaþii pentru viaþã din Iaºi


1. Asociaþia de caritate PRIMUL PAS, bulevardul Tudor Vladimirescu nr. 89, bloc 89, parter, ap.2, Iaºi, cod 700401; telefon 0232 / 277.901; ; persoanã de contact: Geanina Ungurianu ºi Ramona Zapali, responsabile e-mail: primpas@mail.dntis.ro
adresa web: http://www.primulpas.ro.org/

2. Centrul Medical Providenþa (M.M.B), Bd. ªtefan cel Mare ºi Sfânt nr. 14, Tel. 0232 / 215940

3. Asociaþia Creºtin-Umanitarã SLUJIREA VIEÞII, str. Brateº nr. 6, bl. 513, sc. B, ap. 3, Tel. 0232 / 456793

4. Fundaþia HOLT România – Filiala Iaºi, str. Bistriþa nr. 7, bl. B 13, ap. 3, Tel. 0232 / 278143

5. Direcþia Generalã de Asistenþã Socialã Socialã ºi Protecþia Copilului, str. Vasile Lupu nr. 57A, Tel. 0232 / 477731

6. Fundaþia Iosif, Calea Chiºinãului, nr. 21, Tel. 0232 / 230469 ºi 0232 / 223053

7. Fundaþia STAR OF HOPE România – Iaºi, str. Arcu nr. 24, bl. Y 15, tr. 1, et. 1, ap. 4, Tel. 0232 / 216253 ºi 0232 / 215261

8. Asociaþia FAMILIA NOSTRA – Centrul de Primire Copiii Strãzii – „Sf. Andrei”, Tel. 0232 / 270344

9. Fundaþia Serviciilor Sociale BETHANY – Iaºi, str. Smârdan nr. 76 C, Tel. 0232 / 229554 ºi 0232 / 279856

10. Organizaþia SALVAÞI COPIII – Iaºi, str. Canta nr. 3 (Creºa nr. 25), Tel. 0232 / 219986

11. Organizaþia WORLD VISION România – Iaºi, str. Armeanã nr. 7, Tel. 0232 / 233906 ºi 0232 / 254637

12. Asociaþia ALTERNATIVE SOCIALE Iaºi, str. Cuza Vodã nr. 8, Tel. 0232 / 218232 ºi 0232 / 219382

13. Fundaþia CENTRUL DE MEDIERE ªI SECURITATE COMUNITARÃ (CMSC), str. Moara de Foc nr. 35, et. 7-8, Tel. 0232 / 252920 ºi 0232 / 252926


II. Asociaþii pentru viaþã din alte oraºe :

1. Asociaþia PRO-VITA, Bucureºti, Tel. 021 / 223.58.55 e-mail: cpvb@fx.ro
persoanã de contact: Lavinia Calotã, psiholog

2. Asociaþia PROVITA MEDIA, Bucureºti, Calea Moºilor, nr. 245-249, bl. 49, sc. A, et.5, ap.15, Sector 2, Tel. 021 / 210.33.56; persoanã de contact: Larisa Ciochinã, preºedinte; e-mail: larisac@pcnet.ro
adresa web: http://www.provita.ro/

3. Centrul pentru viaþã ºi familie BUNAVESTIRE, Bucureºti, Aleea Râmnicu Sãrat nr. 3- 5, Sector 3, 74542, Tel. 021 / 321.05.27 ; persoanã de contact : Marina Fara, director

4. Asociaþia Medicilor Catolici din România, str. General Berthelot nr. 19, Sector 1, Bucureºti; dr. Rozalia Dãnila, preºedinte

5. Asociaþia filantropicã medical-creºtinã CHRISTIANA, Bucureºti, ªos. Pantelimon nr.27, Sector 2, Tel. 021 / 252.05.17

6. Asociaþia CARITAS, Bucureºti, str. Gheorghe Misail nr. 83, Sector 1, Bucureºti, Tel. 021 / 224.30.36 e-mail: christiana@christiana.sorostm.ro persoanã de contact: pr. Alexandru Cobzaru, director general

7.Asociaþia PROVITA, Vãlenii de Munte, e-mail: asociatiaprovita@hotmail.com
persoanã de contact : Pr. Mihai Tãnase, consilier

8. Asociaþia CHRISTIANA, Timiºoara, str. Gh. ªincai nr. 9, Tel. 0256 / 217.096; persoanã de contact: pr. Vasile Secheres

9. Asociaþia filantropicã creºtin-ortodoxã SFÂNTUL VASILE CEL MARE, str. Domneascã nr. 104, Galaþi, Tel. 0236 / 410.197; persoanã decontact: pr. Gelu Aron

10. Asociaþia filantropicã medical-creºtinã CHRISTIANA, Cluj-Napoca, Tel. 0264 / 421038; e-mail: policlinica@xnet.ro persoanã de contact: dr. Cristea Todea-Gross, coordonator de proiect

11. Asociaþia filantropicã medical-creºtinã CHRISTIANA – filiala Cluj, Piaþa Avram Iancu nr. 18, Tel. 0264 / 431.004; persoanã de contact: Carmen Bârsan

12. Asociaþia Medicilor Creºtini Timiºoara e-mail: m.radu@xnet.ro
persoanã de contact: Dr. Ileana Radu, vicepreºedinte

13. Asociaþia PAªI SPRE VIAÞÃ, Târgu Jiu, Tel. 0253 / 223.495, e-mail: hudulin@xnet.ro
persoanã de contact: Sandalã Hudulin, consilier

14. Asociaþia PROVITA Braºov, Tel. 0268 / 251.173 e-mail: provitabv@xnet.ro
persoanã de contact: Mariana Tache, asistent social

15. Asociaþia PRO-VITA Sibiu e-mail: sebastian.moldovan@ulsibiu.ro
persoanã de contact: Sebastian Moldovan

16. Asociaþia RIVER OF LIFE, Corneºti, Tel. 0740.790.995 e-mail: marygroze@hotmail.com
persoanã de contact: Ileana Olaru, preºedinte

17. Fundaþia AGAPE pentru Ocrotirea Vieþii, Cluj-Napoca, Str. Moþilor, nr. 16, ap. 4, Tel./fax: 0254 / 430.382 e-mail: agape@mail.dntcj.ro
persoanã de contact: dr. Agnes Konya

18. Fundaþia Clinica PRO-VITA, Cluj-Napoca, Bd. 21 Decembrie 1989, nr. 93, bl. L3, ap. 14, Tel. 0264 / 196.049 e-mail: provitacj@rdslink.ro
davidille@zapp.mobile.ro
persoane de contact: Carmen Nistor, coordonator; dr. David Ille

19. Fundaþia CONFIDENT, Cluj – Napoca e-mail: confident@mail.dntcj.ro
persoanã de contact: Daniel Popa

20. Fundaþia ESTERA, Timiºoara, Tel / Fax 0256 / 192.862 e-mail: estcons@mail.dnttm.ro
persoanã de contact: Rodica Paul-Falina, preºedinte

21. Fundaþia GUADALUPE Timiºoara email: chisaraug@yahoo.com
persoanã de contact: Gerda Ciºãrãu, preºedinte

22. Fundaþia IOCHEBED Oradea, Tel. 0259 / 20129 e-mail: iochebed@rdslink.ro
persoanã de contact: Damaris Ungurean, psiholog

23. Fundaþia IOCHEBED Suceava, Tel. 0230 / 523.380 e-mail: iochebed@e-suceava.com
persoanã de contact: Mihaela Pintilei, coordonator

24. Fundaþia IOCHEBED Alba Iulia, Tel. 0258 / 832.483 e-mail: iocebed@apulum.ro
persoanã de contact: Dana Ujvari

25. Asociaþia PRO-VITA MEDICA Timiºoara, Tel. 0723 / 440.393 e-mail: provita@mail.dnttm.ro
persoanã de contact: Daniela Giuglea, coordonator
vieru_cezar_iasi
Postat pe 10 Iunie 2009 03:55
A citit careva? Jesus Christ!!!

rashela
Postat pe 10 Iunie 2009 04:06
De la: Bogdanyx, la data 2009-06-09 03:35:01Imi iubesc prietena mai mult ca orice pe lumea asta , am facut o gresala imensa atunci cand m-am culcat cu ea fara protectie , dupa un timp am observat ca i-a intaziat menstruatia , am mai asteptat 3 zile dupa care am mers la doctor . e insarcinata . A luat decizia de a face avort . Problema e ca de cand s-a confirmat sarcina , ea s-a schimbat radical fata de mine, foarte irascibila , nervoasa, am incercat sa fiu langa ea , sa o sustin cum pot,sa vorbesc cu ea desprea asta , sa=i fac toate poftele , sa fac orice pt a vedea ca nu e singura si ca sunt langa ea...dar ea tot rece si indiferenta a ramas . As avea nevoie de niste sfaturi , cum as putea sa ma mai comport ? Cam ce ar trebuii sa fac sa nu o pierd ? Chestia asta chiar atat de mult poate afecta relatia noastra,incat sa duca la despartire ? Dupa avort cum va reactiona si ce ar trebuii sa fac eu atunci ?


Rugaciunea unui copil nenascut

lasatii pe copii sa traiasca,nu ii omorati aparatii nu le faceti rau,viata lor depinde de voi
Sarut mana, mamicuta mea,
Sunt eu, cel din pantecele tau care-ti soptesc la ureche cat sunt de speriat, de trist si de indurerat pentru ca vrei sa ma omori, crezand ca-ti sunt o grea povara...
Tu nici nu stii cat e de greu sa nu-ti aud cantecul de leagan, sa nu ma bucur de mangaierile tale, sa nu iti vad chipul, maicuta draga! Cat as vrea sa ma cuibaresc la pieptul tau izvorator de tihna, liniste si dragoste! Ce puternici am putea fi impreuna, cum am invinge toate necazurile si, mai ales, ce frumoasa ar fi viata alaturi de tine! Dar tu vrei sa ma ucizi...
As vrea si eu sa ma pot bucura de frumusetea cerului senin, sa alerg pe campul inflorit si sa-ti impletesc mandra cununita. Nu te gandi ca sunt mic si neputincios pentru ca, primindu-ma pe mine in viata ta, mamico, pe Pruncul Hristos il primesti.
Mamico, trebuie sa-ti marturisesc ce frica-mi este de lama taioasa a chiuretei care ma va sfasia curand si ma va transforma in bucatele fara viata care vor ajunge la gunoi...!
Oare tu nu auzi cum imi bate inimioara si cum tremur de frica? Eu iti aud foarte bine inima de aici, din burtica ta.
Mama, as vrea sa ma pot uita in ochii tai si sa te rog sa ai mila de mine, sa-ti zambesc dragalas - cum numai eu stiu - si sa te strang in brate cu manutele mele grasune. Vreau sa-ti dau forta si curaj, incredere si convingerea ca NU omorandu-ma pe mine vei scapa de necazuri, ci abia atunci vei da de greutati, pentru ca-l vei mania pe Bunul Dumnezeu.
Imagineaza-ti ce inseamna pentru mine sa port povara nedreptatii tale, cand ma dai nu numai mortii pamantesti, care e atat de grea si de dureroasa, dar ma lipsesti si de lumina lui Hristos.
Acum, in ultimul ceas, ma rog Maicii Domnului sa te lumineze si sa-ti dea putere, intelepciune si un pic de dragoste si mila pentru mine, cel ce sunt trup din trupul tau, suflet din sufletul tau, copilul tau nevinovat si nenascut.
Amin!

Despre avorturi - poezie de Pãrintele Ilie Cleopa

Oare mamã sã mai fie
Aceea ce-ºi omoarã fiii?
Care fiarã vreodatã
ªi-a omorât a sa fatã?

Nici o fiarã, tu sã ºtii,
Nu-ºi omoarã ai sãi fii,
Numai mama cea creºtinã
S-a fãcut ca o hainã.

Este mai rea ca o fiarã,
E de plâns ºi de ocarã
Ca ea îºi omoarã fiii
ªi este vas al urgiei.

A lui Dumnezeu urgie
O va munci pe vecie
Cã pe pruncii ei cei vii
Ea i-a dat la cãsãpii.

Pe la doctori i-a ucis,
Cu gheena ea s-a aprins
Cã nevinovaþii prunci
I-a supus la grele munci

Spre a fi tãiaþi bucãþi
ªi aruncaþi prin gãleþi.
Vai ºi-amar de-acele mame
Ce ºi-au mâncat a lor carne.

Nu carne de dobitoc
Care se frige la foc,
Ci carne de oameni vii,
De nevinovaþi copii.

Sã ºtiþi voi, mame nebune,
Cã altfel nu vã pot spune,
Care-avorturi aþi comis,
De douã ori aþi ucis.

Nevinovaþilor prunci
Le-aþi dat îndoite munci;
Trupul lor nevinovat
În cuþit l-aþi aruncat.

Sufletul lor chinuit
De luminã l-aþi lipsit,
Cã botez n-au apucat
ªi-n luminã n-au intrat.

Iar în ziua de apoi
Ei vã vor pârî pe voi,
Cã de viaþã i-aþi lipsit
ªi raiul n-au moºtenit.

Iar când voi o sa muriþi
Iadul o sã-l moºteniþi.
Plângeþi acum cu amar
Ca sã scãpaþi de tartar.

Cât mai este vreme-acum
Mergeþi la duhovnic bun,
Cu lacrimi sã vã cãiþi
ªi sã vã mãrturisiþi,

C-aþi ucis pe-ai voºtri fii
Si i-aþi omorât de vii,
Cu moartea cea mai amarã
Voi i-aþi scos din viaþã afarã.

Pruncii cei nevinovaþi
Stau în beznã aruncaþi,
Cãci mãmica lor hainã
N-a vrut sã le dea luminã.

Dumnezeu la început,
Pe Eva când a fãcut,
Cu un nume tãinuit
"Viaþã" pe ea a numit.

ªi i-a spus copii sã nascã,
Cu-al ei lapte sã-i hrãneascã,
În dureri sã nascã fii,
Spre-a fi mamã celor vii.

Iar voi, mamelor nebune,
Moarte semãnaþi în lume,
Din a dracilor povaþã
Omorâþi ºi nu daþi viaþã.

Diavolul uºor vã-nºealã
ªi vã prinde cu momealã,
Cãci acela la-nceput
Omorâtor s-a fãcut.

Iarã voi lui aþi urmat,
Sãvârºind mare pãcat,
Omorând pruncii de vii,
Ducându-i la cãsãpii.

N-aþi fost voi izvor de viatã,
Ci spre moarte-aþi fost povaþã.
N-aþi voit sã naºteþi prunci
ªi veþi primi grele munci.

De aceea voi sã ºtiþi:
Nu puteþi femei sã fiþi,
Nu sunteþi femei de seamã,
De nu vreþi sã fiþi ºi mamã.

Ori pãziþi voi fecioria
ªi lãsaþi cãsãtoria,
Spre a fi femei alese
ªi a Domnului mirese.

De nu-þi place fecioria,
Sã iubeºti cãsãtoria,
Sã duci sarcina de mamã,
Sã fii femeie de seamã.

Sã nu te faci roabã plãcerii
ªi unealta desfrânãrii,
Ci a naºterii durere
Sã o primeºti cu plãcere.

Cã pedeapsã vei avea
ªi de iad nu vei scãpa
Porunca de n-o pãzeºti
ªi de naºteri te fereºti.

A te mântui doreºti,
Durerea sã o primeºti.
Durerea-þi aduce þie
Cereasca împãrãþie.

De-ai ucis bãiat sau fatã
Ce ar fi trãit odatã
Poate ar fi fost un om vestit
Ce pe mulþi ar fi izbãvit.

Poate-un împãrat sau domn
Sau vreun sfânt sau mare om,
Care, de s-ar fi rugat,
Suflete ar fi salvat,

Pe mulþi ar fi mântuit,
Chiar din focul cel cumplit,
Pe mulþi ar fi ajutat
Sã aibã sufletul curat,

Iar de-ar fi fost el un sfânt
ªi om tare la cuvânt,
Prin ale sale cuvinte
Pe mulþi lumina la minte,

Spre-a întoarce la luminã
ªi la vesnica odihnã,
ªi a le fi spre lãmurire
Spre veºnica fericire.

Mamã, mamã blestematã,
Ai gândit tu vreodatã,
Când îþi ucideai copiii,
Cã aceºtia au sã-nvie

În ziua cea de apoi,
Când vom învia ºi noi,
ªi-au sã-þi cearã socotealã
Pentru moartea lor amarã?

Pentru cã tu i-ai ucis
ªi-n întuneric i-ai trimis.
Atunci ei te vor mustra
ªi-aºa te vor întreba:

"Cum ai îndrãznit tu, mamã,
Mamã cu inima de-aramã,
Ca sã ne ucizi pe noi
ªi sã ne dai la gunoi?

N-ai gândit tu oare-atunci
Cã în iad sunt grele munci
Pentru cei rau ucigasi
Care ucid copilaºi?

N-ai crezut cã vede Domnul
Tot ceea ce face omul?"
Vei da seama ce-ai fãcut
ªi câþi copii ai crescut.

Ai ales numai plãcerea
ªi ai ocolit durerea,
Dar la judecatã atunci
O sã ai amare munci.

ªi pentru a ta plãcere
Tu vei merge în durere
ªi-a lui Dumnezeu mânie
Te va duce la pieire,

În iad te vei osândi,
Munca o vei dobândi,
De nu te vei pocãi
ªi nu te vei spovedi.


N-AI VRUT SA FI MAMA

Ce-am gresit eu, mama,VIATA sa mi-o iei?
Ma alungi din tine, de ce nu ma vrei?
N-am cum sa ma apar, sa strig... n-am putere.
Te iubesc,mamico,cat nu poti tu cere.

Unde mi-e mormantul, in care cimitir?
N-ai vrut sa gust,mama,al VIETII SFANT POTIR.
Iti voi zice "mama"chiar de nu esti mama.
Striga-ma pe nume... nu stiu cum ma cheama!

Mi-ai pus capat,mama, zilelor de vis,
Te iubesc, mamico, chiar de m-ai ucis.
Nu-mi cunosti tu chipul ca sa-l pui in rama,
Desi mi-ai luat VIATA, tot mi-esti draga, mama.

Glasul constiintei l-ai lasat deoparte.
Tocmai tu, IUBIRE ma trimiti la moarte!?
Tu din necredinta te-ai iubit pe sine,
Eu cu atat mai tare te iubeam pe tine.

Iar la Judecata cum sa te prezinti?
Nu va fi scapare, n-ai sa poti sa minti
Ucigasa fapta tu n-o poti ascunde,
N-o sa ai cuvinte pentru a raspunde.

Sunt atatea mame ce-si doresc copii,
Dati-ne o sansa sa ramanem vii.
Cin'sa planga, Doamne;noaptea-atator drame
Cine sa trezeasca ZECI DE MII DE MAME.

Am omorât un înger
odatã…,
i-am sfâºiat veºmântul
de lacrimi ºi suspine
cu mâna mea pãtatã
de sânge ºi de crime.
ªi ce pãcat… sãracul…
cãci gura lui
de-o viaþã,
ºoptindu-mi la ureche
mã-nsenina cu bine.
Acum e dus…
ºi-mi pare rãu
cã nu mai are cine
sã-mi fie… îngeresc
mãcar o clipã…
ªi iar pãcat…
cãci el era iubire:
eu – micul om din el,
El – liniºtea din mine.

Am omorât odatã
un înger
ºi i-am furat din sânu-i
grãmada de minuni
ce mi le-a pus în cale
în drumul meu la vale
din naºtere spre moarte…
Dar n-am putut-o duce
cu mine…
era prea grea
ºi trupul meu prea singur
ca s-o mai poatã þine.

ªi-mi pare rãu acum
c-am stins din el
seninul cer,
cãci nu mai are cine
sã-mai pãºeascã-agale
ºi uneori… timid
pe lângã mine.


E minunat când lumea-i
fãcutã din luminã!
El… îmi ducea minunea
eu… mã duceam pe mine.
lourdess
Postat pe 10 Iunie 2009 09:39
nu am citit! si nu va mai bateti cap in cap! unii zic sa faca avort, altii nu!! mi se pare ca il innebuniti si mai rau pe baiat!!!
anca0704
Postat pe 10 Iunie 2009 09:42
iar aparu cosmaruuu'
ScorpiutsA
Postat pe 10 Iunie 2009 09:53
not again
blue07scorpion
Postat pe 10 Iunie 2009 14:38
Iar a aparut madame inchizitie
andreea1976
Postat pe 10 Iunie 2009 14:46
cine ce si eu de ce nu stiu nimic cum nu sunt pe faza cum apar tot felul de traznai si eu aflu mereu ultima
yumy
Postat pe 10 Iunie 2009 14:48
De la: blue07scorpion, la data 2009-06-10 14:38:12not again


da de ce nu?si noi pe seama cui sa ne mai amuzam?haiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii lourdesssssssssss baga mare sunt numai ochi si urechi
donttouch
Postat pe 10 Iunie 2009 14:59
iarasi mizerii aberante?? mai bine ma duc cu Dontty sa boriinnnggg
Buttefflypink
Postat pe 10 Iunie 2009 15:08
De la: Buttefflypink, la data 2009-06-10 15:08:12 iarasi mizerii aberante?? mai bine ma duc cu Dontty sa boriinnnggg


eu stau aici pe baricade cum sa pierd asa frumusetze de distractzie
donttouch
Postat pe 10 Iunie 2009 15:11
De la: donttouch, la data 2009-06-10 15:11:37
De la: Buttefflypink, la data 2009-06-10 15:08:12 iarasi mizerii aberante?? mai bine ma duc cu Dontty sa boriinnnggg


eu stau aici pe baricade cum sa pierd asa frumusetze de distractzie


ai: rabdare cat un kg de cirese mai Dontty
Buttefflypink
Postat pe 10 Iunie 2009 15:13
Pentru Bogdan:

intr-adevar situatie delicata.... eu zic ca cel mai bine ar fi sa o intrebi ce simte si ce-si doreste in adancul sufletului; stiind astea vei stii cum sa o abordezi. Si mai ales spune-i ca o iubesti si ca nu vrei sa o pierzi, conteaza mult. Si.... fii acolo in continuare.

kitty_krieger
Postat pe 10 Iunie 2009 15:16
De la: Buttefflypink, la data 2009-06-10 15:13:43
De la: donttouch, la data 2009-06-10 15:11:37
De la: Buttefflypink, la data 2009-06-10 15:08:12 iarasi mizerii aberante?? mai bine ma duc cu Dontty sa boriinnnggg


eu stau aici pe baricade cum sa pierd asa frumusetze de distractzie


ai: rabdare cat un kg de cirese mai Dontty


de unde sti ca acum mananc cirese? fluturas tu-mi dai de banuit
donttouch
Postat pe 10 Iunie 2009 15:16
De la: donttouch, la data 2009-06-10 15:16:49
De la: Buttefflypink, la data 2009-06-10 15:13:43
De la: donttouch, la data 2009-06-10 15:11:37
De la: Buttefflypink, la data 2009-06-10 15:08:12 iarasi mizerii aberante?? mai bine ma duc cu Dontty sa boriinnnggg


eu stau aici pe baricade cum sa pierd asa frumusetze de distractzie


ai: rabdare cat un kg de cirese mai Dontty


de unde sti ca acum mananc cirese? fluturas tu-mi dai de banuit


am ochelarii aia speciali pe nas
Buttefflypink
Postat pe 10 Iunie 2009 15:17
De la: Buttefflypink, la data 2009-06-10 15:17:47
De la: donttouch, la data 2009-06-10 15:16:49
De la: Buttefflypink, la data 2009-06-10 15:13:43
De la: donttouch, la data 2009-06-10 15:11:37
De la: Buttefflypink, la data 2009-06-10 15:08:12 iarasi mizerii aberante?? mai bine ma duc cu Dontty sa boriinnnggg


eu stau aici pe baricade cum sa pierd asa frumusetze de distractzie


ai: rabdare cat un kg de cirese mai Dontty


de unde sti ca acum mananc cirese? fluturas tu-mi dai de banuit


am ochelarii aia speciali pe nas



si uite asa parafrazandu-l pe geo iar mai facuram praf un topic
donttouch
Postat pe 10 Iunie 2009 15:19
De la: donttouch, la data 2009-06-10 15:19:52
De la: Buttefflypink, la data 2009-06-10 15:17:47
De la: donttouch, la data 2009-06-10 15:16:49
De la: Buttefflypink, la data 2009-06-10 15:13:43
De la: donttouch, la data 2009-06-10 15:11:37
De la: Buttefflypink, la data 2009-06-10 15:08:12 iarasi mizerii aberante?? mai bine ma duc cu Dontty sa boriinnnggg


eu stau aici pe baricade cum sa pierd asa frumusetze de distractzie


ai: rabdare cat un kg de cirese mai Dontty


de unde sti ca acum mananc cirese? fluturas tu-mi dai de banuit


am ochelarii aia speciali pe nas



si uite asa parafrazandu-l pe geo iar mai facuram praf un topic


stii ce inseamna asta nu?? ca suntem niste parazite nesuferite pe acilea
Buttefflypink
Postat pe 10 Iunie 2009 15:20
De la: Buttefflypink, la data 2009-06-10 15:20:56
De la: donttouch, la data 2009-06-10 15:19:52
De la: Buttefflypink, la data 2009-06-10 15:17:47
De la: donttouch, la data 2009-06-10 15:16:49
De la: Buttefflypink, la data 2009-06-10 15:13:43
De la: donttouch, la data 2009-06-10 15:11:37
De la: Buttefflypink, la data 2009-06-10 15:08:12 iarasi mizerii aberante?? mai bine ma duc cu Dontty sa boriinnnggg


eu stau aici pe baricade cum sa pierd asa frumusetze de distractzie


ai: rabdare cat un kg de cirese mai Dontty


de unde sti ca acum mananc cirese? fluturas tu-mi dai de banuit


am ochelarii aia speciali pe nas



si uite asa parafrazandu-l pe geo iar mai facuram praf un topic


stii ce inseamna asta nu?? ca suntem niste parazite nesuferite pe acilea


neste viespii sacaitoare
donttouch
Postat pe 10 Iunie 2009 15:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
avortul - crima? 463 De la: Josie 18 Iulie 2013 09:48
Please help! Ce stiti despre cursurile pentru gravide? 40 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:10
am pierdut pe cineva drag 30 De la: e_lory_bebelusa 3 Aprilie 2012 22:36
sex dupa avort!!!!!!! 25 De la: kudika_28392 24 Octombrie 2013 14:24
Pacat de moarte si multa durere.... 230 De la: Sad_soul 31 Mai 2012 19:19