Setari Cookie-uri

Avortul...ce si cum?

Ma numesc Bianca si am 25 de ani. Scriu acest comentariu pt toate fetele care se afla sau se vor afla in situatie disperata ca mine. Sunt de 7 ani casatorita si anul acesta a fost prima oara cand am rams insarcinata. Nu ne-am dorit un copil si nici acum nu ne dorim, vrem sa ne facem un rost in viata si apoi. Asteptam sa vina menstruatia si aveam aceleasi simtome ca in fiecare luna: dureri de burta, de cap si sani. Dupa ce a intarziat o saptamana am facut 2 teste de sarcina care au iesit pozitive, era clar, incepuse sa-mi fie greata, nu puteam sa mananc si oboseam foarte repede. Am programat la un medic ginecolog la cabinet particular un chiuretaj. Ajunsa acolo tremuram nu stiam cum e, ce se va intampla dupa...Am facut ecograf si stupoare erau gemeni si aveaam 8 saptamani de sarcina. Mi-a cerut 4 milioane lei vechi si a zis ca e mai complicat si trebuie sa fac la spital, cu acelasi doctor. A doua zi de dimineata am mers acolo mi s-a facut internare si am asteptat sa-mi vina randu intr-un salon plin cu femei cu aceeasi problema. ne incurajam nua pe alta, cele care mai trecusera prin experienta asta ne mai dadeau sfaturi. Mi s-a facut o injectie in fund si cand am ajuns pe masa de chiuretaj mi-a mai facut anestezie in colon. Toata procedura, sau mai bine zis tot chinul a durat 8-10 minute. M-a durut foarte tare, am simtit tot si dupa ce m-a dus inapoi in salon mi-a fost rau cam vreo 3 ore. Dar depinde de fiecare persoane, au fost fete care dupa 10 minute au plecat acasa. eu sangeram foarte mult si am ramas in spital peste noapte. Vreau sa va spun ca daca nu dati bani suficienti la doctor si asistenta se poarta foarte urat.Fetele care veneau direct la soital fara trimitere de la un ginecolog plateau o taxa de un milion lei vechi si mai dadeau o jumatate de milion la doctor. Cu mine au fosta foarte grijuli pentru ca eu am dat multi bani si la asistenta. M-a chemat mereu la control si dupa 2 saptamani ma simt foarte bine si cosmarul a trecut. Sper sa va fie de ajutor experienta mea. MULTA SANATATE

Postat pe 21 Decembrie 2008 12:36
experienta ta la ce?
a omora o fiinta?
sau aprobi avortul?
eu am inteles din postarea ta ......ca e bine sa faci avort......ca ai scapat de povara de a da viata une fiinte......
uite ca eu nu aprob asa ceva........si chiar nu am ce invata

Postat pe 21 Decembrie 2008 12:41
Dupa parerea mea ai facut cea mai mare greseala:aceea de a omora doua fiinte nevinovate.Daca chiar nu va doriti copii de ce nu va protejati?
elena1234
Postat pe 21 Decembrie 2008 12:46
tu nu stii ca d-zeu iti da cand vrea el nu cand vrei tu.cand ai sa vrei tu nu a sa se mai poata si are sa-ti para rau.EU CRED CA AI FACUT O MARE PROSTIE MAI ALES CA ERAU GEMENI.SPER SA NU-TI PARA RAU MAI tarziu
ramy26
Postat pe 21 Decembrie 2008 12:49
Tinand cont de faptul ca esti si casatorita, eu zic ca ai facut o mare greseala...daca in 7 ani nu v-ati facut un rost in viata, atunci cand ? Probabil ca ai avut motivele tale de a lua aceasta decizie, dar consider ca trebuia sa zabovesti mai mult...

Postat pe 21 Decembrie 2008 13:01
Bianca...si eu cred ca ai facut o mare gresala ..Ati asteptat 7 ani ..te gandesti ca poti astepta inca 7 sau mai mult si sa nu mai ramai ?niciodata nu suntem suficient de pregatiti , mereu ne mai trebuie ceva ..dar un copil , de cele mai multe ori vine cu bucurii, cu belsug si viata noastra incepe sa curga frumos , sa prinda sens . Eu am ramas insarcinata dupa 7 ani de la primul chiuretaj .Acum am o fata de 7 ani si ne mai dorim unul .Vei intelege mai tarziu ce ai pierdut , insa iti doresc sa ai si tu copilul tau .Timpul trece asa repede ..
catylucia
Postat pe 21 Decembrie 2008 13:15
Fetelor, eu zic ca e mai bine asa, decat copii nedoriti. Va dati seama ca din moment ce nu-i doreau nici nu i-ar fi iubit... Era mai bine sa ii faca si sa ii chinuie?
Acum, evident, si eu ma intreb ce nevoie ai sa "dai bani multi" la asistenta, cand ai putea sa dai mai putini la medicul ginecolog care sa-ti recomande niste anticonceptionale care ti se potrivesc, sau sa iei naibii pilda seculara a lui Ines... (nu stiu, s-a tradus "Ines del alma mia" in romana? Inez a sufletului meu) in care fata ne spune ca acum sute de ani se spalau cu apa cu otet ca sa previna sarcinile nedorite... dar oricum, eu revin si spun: decat copii nedoriti, mai bine deloc. Prea e plina lumea de copii nefericiti... din pacate
Acum stiu, vine furtuna... mi-o iau
Dor_a
Postat pe 21 Decembrie 2008 13:18
De la: Dor_a, la data 2008-12-21 13:18:58Fetelor, eu zic ca e mai bine asa, decat copii nedoriti. Va dati seama ca din moment ce nu-i doreau nici nu i-ar fi iubit... Era mai bine sa ii faca si sa ii chinuie?
Acum, evident, si eu ma intreb ce nevoie ai sa "dai bani multi" la asistenta, cand ai putea sa dai mai putini la medicul ginecolog care sa-ti recomande niste anticonceptionale care ti se potrivesc, sau sa iei naibii pilda seculara a lui Ines... (nu stiu, s-a tradus "Ines del alma mia" in romana? Inez a sufletului meu) in care fata ne spune ca acum sute de ani se spalau cu apa cu otet ca sa previna sarcinile nedorite... dar oricum, eu revin si spun: decat copii nedoriti, mai bine deloc. Prea e plina lumea de copii nefericiti... din pacate
Acum stiu, vine furtuna... mi-o iau


de la mine nu ti-o iei

Postat pe 21 Decembrie 2008 13:21
nu e corect sa judecam pe altzii. fiecare face cum crede ca e mai bine...cum cineva spune ca e de acord cu avortul, asa zice si un altul ca nu este. Nu hotaram noi cine are dreptate. Noi hotaram parerea noastra. nu criticam...

dar domnisoara care a deschis topicul, am vazut ca zice ca " ne invatza din experienta". care e lucrul pe care tb sa`l invatz de aici???
Sabrina_Nede
Postat pe 21 Decembrie 2008 13:23
inca ceva...tinand cont de faptul ca ai 38 de ani, sa zici merci ca ai ramas insarcinata..eu cunos femei de varsta ta care se chinuie sa aiba un copil...pe masura ce inaintezi in varsta este tot mai greu sa ramai insarcinata, plus ca fatul poate sa intampine anumite probleme

Postat pe 21 Decembrie 2008 13:26
De la: Sabrina_Nede, la data 2008-12-21 13:23:33nu e corect sa judecam pe altzii. fiecare face cum crede ca e mai bine...cum cineva spune ca e de acord cu avortul, asa zice si un altul ca nu este. Nu hotaram noi cine are dreptate. Noi hotaram parerea noastra. nu criticam...

dar domnisoara care a deschis topicul, am vazut ca zice ca " ne invatza din experienta". care e lucrul pe care tb sa`l invatz de aici???


Doamne fereste, Sabrina, nu judecam... Ne dam si noi cu parerea...
Dor_a
Postat pe 21 Decembrie 2008 13:28
De la: Arsena, la data 2008-12-21 13:21:49
De la: Dor_a, la data 2008-12-21 13:18:58Fetelor, eu zic ca e mai bine asa, decat copii nedoriti. Va dati seama ca din moment ce nu-i doreau nici nu i-ar fi iubit... Era mai bine sa ii faca si sa ii chinuie?
Acum, evident, si eu ma intreb ce nevoie ai sa "dai bani multi" la asistenta, cand ai putea sa dai mai putini la medicul ginecolog care sa-ti recomande niste anticonceptionale care ti se potrivesc, sau sa iei naibii pilda seculara a lui Ines... (nu stiu, s-a tradus "Ines del alma mia" in romana? Inez a sufletului meu) in care fata ne spune ca acum sute de ani se spalau cu apa cu otet ca sa previna sarcinile nedorite... dar oricum, eu revin si spun: decat copii nedoriti, mai bine deloc. Prea e plina lumea de copii nefericiti... din pacate
Acum stiu, vine furtuna... mi-o iau


de la mine nu ti-o iei


Sar'manaa
Cu pisoaica rrea m-am scos!
Dor_a
Postat pe 21 Decembrie 2008 13:29
Dora, sunt total de acord cu tine. Fiecare face ce doreste cu viata ei si nimeni, dar absolut nimeni nu are dreptul s-o condamne.
Lucia1971
Postat pe 21 Decembrie 2008 13:33
Povestea asta m-a intristat.De 7 ani casatorita si nu-si dorea gemenii!!!! Stii,cand am ramas eu gravida asa am zis si eu ca nu vreau copilul.Dar dupa ce am nascut am inceput sa mi-l iubesc foarte mult.Nu te simti vinovada ca ai avortat?Gemeni....ar fi fost greu sa-i cresti dar ce frumos,iti erau de ajuns 2 copii.Parerea mea este ca ai luat foarte repede decizia asta.Chiar nu-ti permitei sa-i cresti?Ma mir cum poate cineva sa ia asa decizii,sa treaca rapid la omor,ca si cum vietile alea nu ar fi contat,tragi rapid apa dupa ele.Se pare ca nu ai avut pe nimeni alaturi sa te sfatuiasca sa-i pastrezi.Crede-ma,daca ai fi hotarat sa-i nasti nu ai fi regretata.Te-ai fi gandit:oare cum puteam sa lepad asa frumuseti de copii?
Povestea ta nu ajuta nimanui.İntristeaza.
kassandry
Postat pe 21 Decembrie 2008 13:35
De la: Lucia1971, la data 2008-12-21 13:33:53Dora, sunt total de acord cu tine. Fiecare face ce doreste cu viata ei si nimeni, dar absolut nimeni nu are dreptul s-o condamne.


Uff! Hai ca ma simt mai bine... Lucia, si eu care ma pregatisem sa imi iau fo doua galeti de laturi fix in mutra cu ocazia asta Incep sa respir mai normal... Dar fetelor, pe bune! Se pare ca spalaturile (imediat dupa actul sexual) cu apa cu otet chiar sunt bune pentru contraceptie, si sa nu imi mai spuna mie cineva ca "nu suporta" (ca in cazul prezervativelor) ca "ingrasa" (ca in cazul anticonceptionalelor) sau ca nu are bani ca deja nu mai cred...
Dor_a
Postat pe 21 Decembrie 2008 13:38
De la: Dor_a, la data 2008-12-21 13:28:15
De la: Sabrina_Nede, la data 2008-12-21 13:23:33nu e corect sa judecam pe altzii. fiecare face cum crede ca e mai bine...cum cineva spune ca e de acord cu avortul, asa zice si un altul ca nu este. Nu hotaram noi cine are dreptate. Noi hotaram parerea noastra. nu criticam...

dar domnisoara care a deschis topicul, am vazut ca zice ca " ne invatza din experienta". care e lucrul pe care tb sa`l invatz de aici???


Doamne fereste, Sabrina, nu judecam... Ne dam si noi cu parerea...




uof :)) repede te bagi tu peste mine :d
vorbeam in general.k asa se intampla de obicei..fiecare crede ca are dreptate. Nu am facu referire lA cineva anume :))

Scuzati grselile de scriere , dar scriu cu o mana,cealalta e rupta , in gips :)))
Sabrina_Nede
Postat pe 21 Decembrie 2008 13:39
De la: Dor_a, la data 2008-12-21 13:38:52
De la: Lucia1971, la data 2008-12-21 13:33:53Dora, sunt total de acord cu tine. Fiecare face ce doreste cu viata ei si nimeni, dar absolut nimeni nu are dreptul s-o condamne.


Uff! Hai ca ma simt mai bine... Lucia, si eu care ma pregatisem sa imi iau fo doua galeti de laturi fix in mutra cu ocazia asta Incep sa respir mai normal... Dar fetelor, pe bune! Se pare ca spalaturile (imediat dupa actul sexual) cu apa cu otet chiar sunt bune pentru contraceptie, si sa nu imi mai spuna mie cineva ca "nu suporta" (ca in cazul prezervativelor) ca "ingrasa" (ca in cazul anticonceptionalelor) sau ca nu are bani ca deja nu mai cred...



Bunica mea mi-a povestit ca ea dupa o partida isi baga o felie de lamaie :)))) acolo jos...si nu ramanea :D dar trebuia sa se duca la ginecolog sa le scoata :D

Postat pe 21 Decembrie 2008 13:43
da,bineinteles ca fiecare are dreptul sa ia ce decizii doreste.Dar ma mai gandesc ca fata care a facut acest avort nu a avut un suport moral puternit.Daca ar fi fost violata as fi inteles ca vrea sa faca avort.Dar ea e casatorita de ani buni si nu exista un impediment,decat doar daca este extrem de saraca,incat sa nu isi poata creste copiii.
kassandry
Postat pe 21 Decembrie 2008 13:43
Sandra, nu... Nu toti avem talent de a fi parinti. Pana la urma, sa fii parinte nu e asa de usor, trebuie sa ai chemare. De ce crezi ca e plina lumea de oameni maturi dezechilbrati? Din cauza unor parinti care au crezut ca e de-ajuns sa le dai de mancare, in rest... cresc ei! Si nu e DELOC asa, Sandra, DELOC.
Uita-te la istoria familiala a tuturor criminalilor in serie, a tuturor marilor criminali si ai sa vezi acelaso lucru: parinti care nu i-au iubit, care i-au maltratat, care i-au facut sa se simta niste nimicuri.
Uite, ca sa fiu mai plastica: tu ai fetita pe care ti-ai dorit-o. Nu vrei sa traiasca intr-o lume mult mai sanatoasa, o lume in care sa nu-ti fie frica cand iese seara mai tarziu, ca cine stie ce i se poate intampla?
Voi va ganditi la copii ca la eterni copii, si nu e asa. Sunt viitori adulti, si daca nu sunt crescuti corect, or sa devina adulti periculosi...
Dor_a
Postat pe 21 Decembrie 2008 13:55
De la: Arsena, la data 2008-12-21 13:43:15
De la: Dor_a, la data 2008-12-21 13:38:52
De la: Lucia1971, la data 2008-12-21 13:33:53Dora, sunt total de acord cu tine. Fiecare face ce doreste cu viata ei si nimeni, dar absolut nimeni nu are dreptul s-o condamne.


Uff! Hai ca ma simt mai bine... Lucia, si eu care ma pregatisem sa imi iau fo doua galeti de laturi fix in mutra cu ocazia asta Incep sa respir mai normal... Dar fetelor, pe bune! Se pare ca spalaturile (imediat dupa actul sexual) cu apa cu otet chiar sunt bune pentru contraceptie, si sa nu imi mai spuna mie cineva ca "nu suporta" (ca in cazul prezervativelor) ca "ingrasa" (ca in cazul anticonceptionalelor) sau ca nu are bani ca deja nu mai cred...



Bunica mea mi-a povestit ca ea dupa o partida isi baga o felie de lamaie :)))) acolo jos...si nu ramanea :D dar trebuia sa se duca la ginecolog sa le scoata :D


O seringa, Arsena. O seringa mare (fara ac, evident ) O sticluta (pahar) jumi/juma apa cu otet - se trage in seringa si... asta e... Se reumple seringa de doua, max. trei ori. S-ar putea sa "ciupeasca" putin...
Dor_a
Postat pe 21 Decembrie 2008 14:02
Dora, ai zis o chestie mare! Contraceptia e cea mai buna arma impotriva unei sarcini nedorite. Si avand in vedere ca lucrez in domeniu, chiar pot sa-ti sustin punctul de vedere.
Lucia1971
Postat pe 21 Decembrie 2008 14:13
De la: Dor_a, la data 2008-12-21 13:55:38Sandra, nu... Nu toti avem talent de a fi parinti. Pana la urma, sa fii parinte nu e asa de usor, trebuie sa ai chemare. De ce crezi ca e plina lumea de oameni maturi dezechilbrati? Din cauza unor parinti care au crezut ca e de-ajuns sa le dai de mancare, in rest... cresc ei! Si nu e DELOC asa, Sandra, DELOC.
Uita-te la istoria familiala a tuturor criminalilor in serie, a tuturor marilor criminali si ai sa vezi acelaso lucru: parinti care nu i-au iubit, care i-au maltratat, care i-au facut sa se simta niste nimicuri.
Uite, ca sa fiu mai plastica: tu ai fetita pe care ti-ai dorit-o. Nu vrei sa traiasca intr-o lume mult mai sanatoasa, o lume in care sa nu-ti fie frica cand iese seara mai tarziu, ca cine stie ce i se poate intampla?
Voi va ganditi la copii ca la eterni copii, si nu e asa. Sunt viitori adulti, si daca nu sunt crescuti corect, or sa devina adulti periculosi...
O fi asa cum zici si nu-mi dau eu seama.Si eu am momente cand nu mai rezist,e si greu si usor in acelasi timp sa fii mama.Dar crezi ca aceasta persoana va avea peste ani calitatea de a fi mama? Si de ce nu s-o fi protejand ca sa evite avortul?
De fapt,daca stau sa ma gandesc,multe mame isi parasesc nou nascutii te miri pe unde,prin containere,pentru ca nu ii vor.Adevarul ca este tragic ce se intampla.Si in zilele noastre ai posibilitati atatea de contraceptie.
kassandry
Postat pe 21 Decembrie 2008 14:29
E chiar asa, Sandra.
Eu cred ca nu toti oamenii ar trebui sa devina parinti. E bine ca unii se auto-exclud.
Dor_a
Postat pe 21 Decembrie 2008 14:39
De la: Dor_a, la data 2008-12-21 13:55:38Sandra, nu... Nu toti avem talent de a fi parinti. Pana la urma, sa fii parinte nu e asa de usor, trebuie sa ai chemare. De ce crezi ca e plina lumea de oameni maturi dezechilbrati? Din cauza unor parinti care au crezut ca e de-ajuns sa le dai de mancare, in rest... cresc ei! Si nu e DELOC asa, Sandra, DELOC.
Uita-te la istoria familiala a tuturor criminalilor in serie, a tuturor marilor criminali si ai sa vezi acelaso lucru: parinti care nu i-au iubit, care i-au maltratat, care i-au facut sa se simta niste nimicuri.
Uite, ca sa fiu mai plastica: tu ai fetita pe care ti-ai dorit-o. Nu vrei sa traiasca intr-o lume mult mai sanatoasa, o lume in care sa nu-ti fie frica cand iese seara mai tarziu, ca cine stie ce i se poate intampla?
Voi va ganditi la copii ca la eterni copii, si nu e asa. Sunt viitori adulti, si daca nu sunt crescuti corect, or sa devina adulti periculosi...
Cand am ramas gravida nu mi-am dorit-o,eram disperata ca o sa nasc si nu o sa ma descurc cu ea.Ca nu stiu sa fiu mama.Poate ca nici acum nu sunt exact cum ar trebui,am si eu momente cand ma eneervez pe ea ca nu sta cuminte,de exemplu alte mame sunt mai rabdadoare cu copii lor,mai calme,mie imi scoate peri albi copilul,eu insami ma consider inca un copil.Dar asa cum sunt,iubesc copiii. Nu o acuz pe respectiva ca a avortat,dar cred ca nici nu a avut un suport puternic,nici macar sotul ei nu si-a dorit acei copii.
Eu stiu ca trebuie ca am grija sa ma protejez foarte bine,nici eu nu-mi dorec momentan un al doilea copil,stiu ca am foarte mare grija sa nu raman gravida!!!! E adevarat ca si cu metodele contraceptive tot exista un risc de a ramane gravida,dar e redus.Nici eu nu ma pot imagina in postura de a a face un avort.Sunt femei care se simt vinovate dupa aceasta procedura,altele care n-au pic de remuscari.Depinde de fiecare in parte.
kassandry
Postat pe 21 Decembrie 2008 14:41
Sandra, ai perfecta dreptate. Doar ca mie nu mi se pare deloc usor sa fii mama. Greu da, frumos da, dar nu usor.
Eu am o vorba: exista femei facute sa fie mame, femei facute sa fie neveste, femei facute pentru orice altceva si femei facute sa fie cate putin din toate. Dar sa recurgi la avort pentru simplul motiv ca cel de langa tine e un dobitoc sau pentru ca pur si simplu nu-i momentul, asta mi se pare absurd.
Lucia1971
Postat pe 21 Decembrie 2008 14:43
De la: sandra26, la data 2008-12-21 14:41:28
De la: Dor_a, la data 2008-12-21 13:55:38Sandra, nu... Nu toti avem talent de a fi parinti. Pana la urma, sa fii parinte nu e asa de usor, trebuie sa ai chemare. De ce crezi ca e plina lumea de oameni maturi dezechilbrati? Din cauza unor parinti care au crezut ca e de-ajuns sa le dai de mancare, in rest... cresc ei! Si nu e DELOC asa, Sandra, DELOC.
Uita-te la istoria familiala a tuturor criminalilor in serie, a tuturor marilor criminali si ai sa vezi acelaso lucru: parinti care nu i-au iubit, care i-au maltratat, care i-au facut sa se simta niste nimicuri.
Uite, ca sa fiu mai plastica: tu ai fetita pe care ti-ai dorit-o. Nu vrei sa traiasca intr-o lume mult mai sanatoasa, o lume in care sa nu-ti fie frica cand iese seara mai tarziu, ca cine stie ce i se poate intampla?
Voi va ganditi la copii ca la eterni copii, si nu e asa. Sunt viitori adulti, si daca nu sunt crescuti corect, or sa devina adulti periculosi...
Cand am ramas gravida nu mi-am dorit-o,eram disperata ca o sa nasc si nu o sa ma descurc cu ea.Ca nu stiu sa fiu mama.Poate ca nici acum nu sunt exact cum ar trebui,am si eu momente cand ma eneervez pe ea ca nu sta cuminte,de exemplu alte mame sunt mai rabdadoare cu copii lor,mai calme,mie imi scoate peri albi copilul,eu insami ma consider inca un copil.Dar asa cum sunt,iubesc copiii. Nu o acuz pe respectiva ca a avortat,dar cred ca nici nu a avut un suport puternic,nici macar sotul ei nu si-a dorit acei copii.
Eu stiu ca trebuie ca am grija sa ma protejez foarte bine,nici eu nu-mi dorec momentan un al doilea copil,stiu ca am foarte mare grija sa nu raman gravida!!!! E adevarat ca si cu metodele contraceptive tot exista un risc de a ramane gravida,dar e redus.Nici eu nu ma pot imagina in postura de a a face un avort.Sunt femei care se simt vinovate dupa aceasta procedura,altele care n-au pic de remuscari.Depinde de fiecare in parte.

Da, dar cel putin ai constiinta impacata ca ai folosit o metoda contraceptiva, chiar daca s-a soldat cu un esec...
Lucia1971
Postat pe 21 Decembrie 2008 14:44
Meseria de parinte se invata pe parcurs, nu te nasti gata invatat. Tine si de instincte, ori ce instincte poti sa ai cand nu-l vezi pe cel mic si neajutorat langa tine?
Lucia1971
Postat pe 21 Decembrie 2008 14:45
Personal nici eu nu ma simt perfect capabila sa fiu intr-un singur fel.Daca ii cumpar ceva copilului ma gandesc si la mine,nici eu nu ma pot neglija, nu ma sacrific totul copilului.Poate ca sunt egoista....dar asta nu inseamna ca-mi neglijez copilul si ca nu-l iubesc.Ma simt ca si cum as fi sora mai mare a fetitei mele si nicidecum mama ei.E ciudat,dara asta e sentimentul meu.Doar cand nu o vad cateva ore mi se face dor de ea,am si momente cand visez ca o pierd si ma trezesc trista.Dar ma bucur ca nu am renuntat la ea.Cum puteam sa scap de asa minunatie de copil?
kassandry
Postat pe 21 Decembrie 2008 14:49
ok, fiecare cu gandirea si viata lui. Poate ca m-am exprimat gresit, dar sunt foarte multe fete care trebuie sa faca avort pt ca au fost violate sau nu au stiut ca erau insarcinate si au luat medicamente care au afectat sarcina iar medicul recomanda avortul si nici nu va imaginati cate fete nu au pe nimeni si nu stiu in ce parte sa o ia si ce sa faca... Asta-i viata cu bune cu rele

Postat pe 22 Decembrie 2008 10:40
Nu am inteles nimic din experienta ta stupida prin care ai omorat doua fiinte. Doua daruri de la Dumnezeu, de care nu stiu vreodata dak ai sa te mai bucuri. Eu iti doresc din suflet ca Dumnezeu sa ti dea prilejul de a cunoaste sentimentul matern.
alexa_sandu
Postat pe 9 Ianuarie 2009 23:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SIENA...ORASUL IN CARE MA SIMT SINGURA...! 24 De la: ferero 24 Octombrie 2013 14:20
:D 14 De la: pisicuta_razboinica 1 Iulie 2009 15:16
avortul - crima? 463 De la: Josie 18 Iulie 2013 09:48
saluatre 9 De la: mihai_sufletist 31 Martie 2012 12:45
avortul este o crima groaznica 680 De la: lourdess 18 Aprilie 2012 11:02