Setari Cookie-uri

Ma intrebam...

Ce defineste o relatie "perfecta" / stiu ca asa ceva mai rar sau deloc, dar asa ca o curiozitate,,,si cat de importanta e varsta ...!
airedemolino
Postat pe 9 Iulie 2009 19:15
persoanele din cuplu definesc relatia
yumy
Postat pe 9 Iulie 2009 19:22
De la: yumalai, la data 2009-07-09 19:22:38persoanele din cuplu definesc relatia

Si daca alte persoane intervin si incearca sa ti defineasca ele relatia ? Ce e bine , ce nu e bine...Chiar daca nu te lasi influentat...incepi a te intreba...Cum sa fac sa fie bine ? hm...
airedemolino
Postat pe 10 Iulie 2009 20:20
De la: Amariage, la data 2009-07-09 19:15:35Ce defineste o relatie "perfecta" / stiu ca asa ceva mai rar sau deloc, dar asa ca o curiozitate,,,si cat de importanta e varsta ...!


Dragostea ,increderea, comunicare,respectul ,spatiul lasat ca nici unul sa nu se simta sufocat de relatie.

Postat pe 16 Iulie 2009 16:36
De la: Amariage, la data 2009-07-10 20:20:42
De la: yumalai, la data 2009-07-09 19:22:38persoanele din cuplu definesc relatia

Si daca alte persoane intervin si incearca sa ti defineasca ele relatia ? Ce e bine , ce nu e bine...Chiar daca nu te lasi influentat...incepi a te intreba...Cum sa fac sa fie bine ? hm...



pai u ai o relatie cu acele persoane sau cu el?...fa ce e mai bine pentru tine....uneori lumea din jur poate fi rautacioasa,invidioasa,nu e bine sa pleci urechea la vorbele celorlalti..convinge-te singura de ce e bine si ce nu ...
wild_angel
Postat pe 17 Iulie 2009 17:27
De la: Amariage, la data 2009-07-09 19:15:35Ce defineste o relatie "perfecta" / stiu ca asa ceva mai rar sau deloc, dar asa ca o curiozitate,,,si cat de importanta e varsta ...!


dragoste,incredere,respect,comunicare,intelegere,fidelitate..toate astea definesc o relatie perfecta..iar varsta nu este importatnta ci sentimentele ce-i leaga pe cei 2
anya016
Postat pe 18 Iulie 2009 00:49
De la: Amariage, la data 2009-07-10 20:20:42
De la: yumalai, la data 2009-07-09 19:22:38persoanele din cuplu definesc relatia

Si daca alte persoane intervin si incearca sa ti defineasca ele relatia ? Ce e bine , ce nu e bine...Chiar daca nu te lasi influentat...incepi a te intreba...Cum sa fac sa fie bine ? hm...


daca altcineva incearca sa intervina pt a-ti defini relatia nu le lua in seama..vezi-ti de relatia pe care o ai...din contra incearca sa dovedeste ca nimeni si nimic nu va putea defini relatia ta in alt fel...Daca sunt sentimente puternice si sincere puteti trece munti impreuna in ciuda tuturor
anya016
Postat pe 18 Iulie 2009 00:51
anya, mai ai pana sa descoperi sexul, nu!?
geo_x
Postat pe 18 Iulie 2009 00:51
De la: geo_x, la data 2009-07-18 00:51:57anya, mai ai pana sa descoperi sexul, nu!?


eu pus problema in functie de sentimente..nu de sex
anya016
Postat pe 18 Iulie 2009 22:23
unii spun k atata timp kt te intelegi in pat, totul este perfect...


uitati-va aici http://insanezone.ro/toCSic-24783.html

Postat pe 18 Iulie 2009 22:30
si altii ce spun ?
si cel mai important, cine are dreptate?!
morticia_adams
Postat pe 19 Iulie 2009 00:13
Eu cred ca cel mai important ingredient intr-o relatie, este iubirea; eu vreau sa stiu ca sunt iubita, asta ma face fericita;restul, sunt surogate...
alina02
Postat pe 19 Iulie 2009 14:58
Salut !
de curand am urmarit o conferinta pe tema asta, si dupa multe discutii, s-a ajuns la concluzia urmatoare:

Ca o relatie sa fie perfecta conteaza ca cei doi sa aiba aceeasi ( sau macar asemantoare ) viziune asupra vietii.
Nu conteaza ce obective (ce vor ei sa faca in viitor depinde numai de ei ) , dar sa fie la fel sau macar f asemantaroare.
Partenerii trebuie sa se miste in aceeasi directie , pentru acelasi ideal . daca nu ei vor trage # caruta # in directii diferite. ( exemplu: daca el vrea o nevasta cuminte la cratita cu 4 copii, si ea isi doreste avansarea in cariera e clar ca nu au aceeasi viziune asupra vietii, indiferent ce varsta au , de cate ori fac sex pe saptamana sau cat comunica intre ei).

Iubirea, respectul, sexul comunicarea si banii sunt doar niste unelte folosite in relatie ca sa se creeze cadrul ,dar viziunea / directia e cea mai importanta.
daca analizam relatiile care au mers si care nu au mers, se observa ca in relatiile in care e un factor de motivatie pentru amandoi , merg mai bine.

a, si studiile arata ca NU banii contribuie destul de mult la relatia de cuplu ci MODUL DE CHELTUIRE . cine ii cheltuie, pe ce, in cen conditii. ( he he he .. stim noi femeile de ce :)) )

numai bine :)



kudika052198
Postat pe 20 Iulie 2009 10:44
Da,pot spune si eu in cunostinta de cauza,ca telurile comune in viata te unesc si lipsa lor te separa,atat in cuplu,cat si in altfel de relatii. Daca in altele poti pastra o legatura sa te ajuti macar,in cuplu nu se poate,pana la urma fiecare traieste cu cine se aseamana la modul de viata.Atunci dispare si iubirea sau ramane in urma fara folos.
Unii vin din lumi diferite si daca nu se pot intelege,degeaba,nu se poate ca unul sa renunte la tot ce avea pt a trai cu celalalt.

Postat pe 24 Iulie 2009 12:40
Ma simt ca la ora de filosofie in care de abia asteptam sa inceapa un subiect care stiam de la inceput ca nu are niciun sfarsit, cel putin in orizontul apropiat, adica pe timpul vietii mele, cea efemera de altfel.
Relatia perfecta? HAHAHAHA....si as putea sa continui asa pe mai multe mii de pagini, insa vreau sa ma pastrez si pentru berea de dupa. Asadar, frumos subiect daca doresti sa discuti pe marginea unei piscine, sub soarele toropitor, sorbind ceva racoritor, insa probabil ca ar tebui sa va spun ca este o utopie.
Poate intrebarea corecta ar fi fost. "Ce anume defineste relatia acceptabila, suportabila?"
Aceasta ar patrunde cat mai mult in sfera a ceea ce multi dintre noi numesc RELATIE. Din acest punct de vedere, suportabil inseamna ca partenerii stiu care le sunt culoarele pe care au voie sa paseasca, stiu unde sunt instrumentele care pot fi folosite pentru a intetine relatia (adica bunuri materiale, haine, bani, sex, flori, ciocolata, vizite de socializare...bla-bla) si de asemenea stiu si unde se afla trusa de prima ajutor...insa ups...nu stiu sa o foloseasca, caci daca ar sti, relatia ar deveni, dati-mi voie sa o spun, PERFECTA!
jenesaispas
Postat pe 25 Iulie 2009 14:42
Buna !

Cat de importanta este relatia si cat de importanta varsta ? Foarte importante ambele, depinde cum incerci combinatia ssau comparatia...
Daca ai incepu sa vezi deja o relatie care exista , e bine sa o analizezi , sa vezi daca a inceput din cauza varstei sau din cauza ca a fost necesara o relatie ?

Pauzele lungi si dese cheia marilor succese !

Ratiune, relatie , realitate - toate depind de varsta... !!!!
ElainaD
Postat pe 27 Iulie 2009 16:15
De la: jenesaispas, la data 2009-07-25 14:42:37Ma simt ca la ora de filosofie in care de abia asteptam sa inceapa un subiect care stiam de la inceput ca nu are niciun sfarsit, cel putin in orizontul apropiat, adica pe timpul vietii mele, cea efemera de altfel.
Relatia perfecta? HAHAHAHA....si as putea sa continui asa pe mai multe mii de pagini, insa vreau sa ma pastrez si pentru berea de dupa. Asadar, frumos subiect daca doresti sa discuti pe marginea unei piscine, sub soarele toropitor, sorbind ceva racoritor, insa probabil ca ar tebui sa va spun ca este o utopie.
Poate intrebarea corecta ar fi fost. "Ce anume defineste relatia acceptabila, suportabila?"
Aceasta ar patrunde cat mai mult in sfera a ceea ce multi dintre noi numesc RELATIE. Din acest punct de vedere, suportabil inseamna ca partenerii stiu care le sunt culoarele pe care au voie sa paseasca, stiu unde sunt instrumentele care pot fi folosite pentru a intetine relatia (adica bunuri materiale, haine, bani, sex, flori, ciocolata, vizite de socializare...bla-bla) si de asemenea stiu si unde se afla trusa de prima ajutor...insa ups...nu stiu sa o foloseasca, caci daca ar sti, relatia ar deveni, dati-mi voie sa o spun, PERFECTA!

cred ca mai bine te-ai calugari...decat sa te chinui cu cinva sau sa chinui pe altcineva ! Relatie suportabila? Acceptabila? ..........PF!
airedemolino
Postat pe 26 Septembrie 2010 15:08
eu cred k o relatie perfecta este atunci cand cei doi parteneri reusesc sa gaseasca mereu o cale de mijloc in rezolvarea dificultatilor, in care discuta in permanenta despre nevoile lor si incearca sa si le satisfaca, in care exista respect, iubire si intelegere.O relataie perfecta nu e neaparat lipsita de certuri si discutii contradictorii, dar cei doi reusesc sa comunice si sa-si rezolve problemele.Cat despre varsta...cred totusi ca exista o anumita limita pt k la un moment dat inervine mentalitatea diferita...adica intr-un fel gandeste un tataie la 60 de ani si altfel o femeie la 25...
ela_angel
Postat pe 28 Septembrie 2010 21:01
De la: amariage, la data 2009-07-09 19:15:35Ce defineste o relatie "perfecta" / stiu ca asa ceva mai rar sau deloc, dar asa ca o curiozitate,,,si cat de importanta e varsta ...!





... faraq respect reciproc nici nu se poate aspira la ''perfectiune'' ... si de fapt nu exista ... pentru ca nici noi nu sintem perfecti ... dar cu respect, fermitate, obiectivitate se poate spune ca poti trece proba timpului ... orice altceva sint doar detalii ...
marco918
Postat pe 28 Septembrie 2010 21:06
De la: amariage, la data 2009-07-09 19:15:35Ce defineste o relatie "perfecta" / stiu ca asa ceva mai rar sau deloc, dar asa ca o curiozitate,,,si cat de importanta e varsta ...!

DACA ARATA ASA E BINE[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl2.glitter-graphics.net/pub/372/372232mqbxi493kb.jpg[/img][/url]
KNIGHT_31
Postat pe 28 Septembrie 2010 21:08
De la: ela_angel, la data 2010-09-28 21:01:08eu cred k o relatie perfecta este atunci cand cei doi parteneri reusesc sa gaseasca mereu o cale de mijloc in rezolvarea dificultatilor, in care discuta in permanenta despre nevoile lor si incearca sa si le satisfaca, in care exista respect, iubire si intelegere.O relataie perfecta nu e neaparat lipsita de certuri si discutii contradictorii, dar cei doi reusesc sa comunice si sa-si rezolve problemele.Cat despre varsta...cred totusi ca exista o anumita limita pt k la un moment dat inervine mentalitatea diferita...adica intr-un fel gandeste un tataie la 60 de ani si altfel o femeie la 25...







... unii spun ca diferentza de virsta nu trebuie sa depaseasca 7 ani ... iar daca NU UITAM ca tataie a avut 25 de ani dar ca duduia habar nu are nu e sa ai 60 atunci poate nu ar mai da continuu cu capul un pragul usii atitia prostovani/ce ... ... ma refer la oameni normali nu anomalii sociale care se cred din tagma rasei umane ...

marco918
Postat pe 28 Septembrie 2010 21:10
De la: KNIGHT_31, la data 2010-09-28 21:08:56
De la: amariage, la data 2009-07-09 19:15:35Ce defineste o relatie "perfecta" / stiu ca asa ceva mai rar sau deloc, dar asa ca o curiozitate,,,si cat de importanta e varsta ...!

DACA ARATA ASA E BINE[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl2.glitter-graphics.net/pub/372/372232mqbxi493kb.jpg[/img][/url]






... te referi la ... motocicleta ? ... daca femeile nu ar fi atit de innebunite de aparentze ... ar fi mult mai fericite ...
marco918
Postat pe 28 Septembrie 2010 21:14
De la: marco918, la data 2010-09-28 21:14:57
De la: KNIGHT_31, la data 2010-09-28 21:08:56
De la: amariage, la data 2009-07-09 19:15:35Ce defineste o relatie "perfecta" / stiu ca asa ceva mai rar sau deloc, dar asa ca o curiozitate,,,si cat de importanta e varsta ...!

DACA ARATA ASA E BINE[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl2.glitter-graphics.net/pub/372/372232mqbxi493kb.jpg[/img][/url]






... te referi la ... motocicleta ? ... daca femeile nu ar fi atit de innebunite de aparentze ... ar fi mult mai fericite ...


SI CHIAR SUNT, NU TI-AI DAT SEAMA ?
KNIGHT_31
Postat pe 28 Septembrie 2010 21:17
De la: KNIGHT_31, la data 2010-09-28 21:17:49
De la: marco918, la data 2010-09-28 21:14:57
De la: KNIGHT_31, la data 2010-09-28 21:08:56
De la: amariage, la data 2009-07-09 19:15:35Ce defineste o relatie "perfecta" / stiu ca asa ceva mai rar sau deloc, dar asa ca o curiozitate,,,si cat de importanta e varsta ...!

DACA ARATA ASA E BINE[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl2.glitter-graphics.net/pub/372/372232mqbxi493kb.jpg[/img][/url]






... te referi la ... motocicleta ? ... daca femeile nu ar fi atit de innebunite de aparentze ... ar fi mult mai fericite ...


SI CHIAR SUNT, NU TI-AI DAT SEAMA ?

Prietenul sau fostul sau ce naiba e...arata mai bine ca asta si ...? Deageaba...am ramas cu ...motocicleta??
airedemolino
Postat pe 6 Octombrie 2010 18:31
De la: amariage, la data 2009-07-09 19:15:35Ce defineste o relatie "perfecta" / stiu ca asa ceva mai rar sau deloc, dar asa ca o curiozitate,,,si cat de importanta e varsta ...!


DRAGOSTE FARA LIMITE
KNIGHT_31
Postat pe 7 Octombrie 2010 18:12
Nu exista relatie "perfecta" evident.
Dar exista relatie "foarte buna" - cea in care exista dragoste reciproca si te simti foarte bine in vietuirea cu celalalt
Cocktail
Postat pe 7 Octombrie 2010 18:45
relatie perfecta = iubire neconditionata + sex excelent
battleofwits
Postat pe 7 Octombrie 2010 18:48
De la: battleofwits, la data 2010-10-07 18:48:05relatie perfecta = iubire neconditionata + sex excelent

iubire neconditionata=nu exista
Barbie30
Postat pe 7 Octombrie 2010 19:31
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 19:31:50
iubire neconditionata=nu exista

de ce sa nu existe? bineinteles ca nu o poti intalni la fiecare colt de strada, bineinteles ca majoritatea femeilor daca le spui ca la iubesti ele instant vor sa afle ce anume iubesti la ele (de, obisnuinta de a fi iubite ca si obiecte sexuale); insa nu e ceva imposibil atata timp cat ai calitatile necesare pentru a te numi "fiinta umana" (compasiune, iubire, bla.bla)
battleofwits
Postat pe 7 Octombrie 2010 19:38
De la: battleofwits, la data 2010-10-07 19:38:29
De la: Barbie30, la data 2010-10-07 19:31:50
iubire neconditionata=nu exista

de ce sa nu existe? bineinteles ca nu o poti intalni la fiecare colt de strada, bineinteles ca majoritatea femeilor daca le spui ca la iubesti ele instant vor sa afle ce anume iubesti la ele (de, obisnuinta de a fi iubite ca si obiecte sexuale); insa nu e ceva imposibil atata timp cat ai calitatile necesare pentru a te numi "fiinta umana" (compasiune, iubire, bla.bla)


Din pacate aici te contrazic si sper sa nu te superi pe mine.Iubirea neconditionata este atunci cand oferi totul fara sa ceri nimic in schimb si asta nu se intampla.Vrei sa fii alintat,iubit,mangaiat etc,deci vrei ceva in schimb
Barbie30
Postat pe 7 Octombrie 2010 19:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cea mai buna prietena 9 De la: awesome 1 Iunie 2014 10:23
Cum sa am incredere in el ? 28 De la: 20 Octombrie 2013 18:18
Gelozia boala grea... 14 De la: aris2000 20 Octombrie 2013 11:52
cum sa stiu sa reactionez? 79 De la: nightangel 14 Martie 2011 15:36
cum sa-l fac sa aiba incredere in mine? 18 De la: kudika_938443 21 Octombrie 2013 09:03