Setari Cookie-uri

Va rog dati-mi un sfat

Buna tuturor! Sunt noua pe-aici si va rog sa nu fiti rai cu mine pt ca am citit cateva topicuri si respectivele persoane erau atacate intr-un mod foarte urat
In fine...am aprox 19 ani si un iubit la care tin foarte mult si ma simt pregatita sa imi incep viata sexuala. Pregatita da, dar cu unele temeri pentru ca desi o sa folosim prezervativul, mi-e frica sa nu se rupa si sa apara probleme. Sunt foarte rare cazurile in care se pot rupe , dar de ce nu as fi eu aia pe care sa pice "buba".
As vrea sa va intreb care sunt cazurile in care se pot rupe...din cate stiu eu(daca partenera nu este indeajuns "umeda", caciulita nu este pusa corect, e zgariata de unghii sau accesorii, termenul e expirat,etc).
Va rog din suflet sa imi mai dati si cateva sfaturi legate de prima noapte si sa nu fiti rautaciosi cu mine. V-am pupat
Samatha04
Postat pe 15 Iunie 2009 23:31
am sa revin
Diavolyta_
Postat pe 15 Iunie 2009 23:36
Biata de tine fii linistita.

Mie-mi pari pregatita si informata. Daca se rupe, exista pastila de a doua zi. Eu te sfatuiesc sa nu eviti lubrefiantii artificiali, mai miros si frumos unii. Atentie la unghii daca vrei sa il ajuti si cand rupi ambalajul si have fun. Un pahar de vin n-ar strica.
Kathara
Postat pe 15 Iunie 2009 23:37
atentie la dinti ! sorrryyyyy....nu m+am putut abtine


informata esti...si prea incordata....daca asa vei sta si cand.....va trebui sa fii mai relaxata....cred ca in cazul tau ar fi mai bine sa nu fie seara prea mult premeditata si pregatita si preparata si...etc
_oktober_
Postat pe 15 Iunie 2009 23:41
De la: Diavolyta_, la data 2009-06-15 23:36:51am sa revin



diavolytooooo :)))) :)):)):)):))

pfffff.....prima.....noapte....pffffff....e cam greu...poate sa te doara....sau poate nu...depinde cat de excitata esti....dar daca el e bland si are putina rabdare cu tine...o sa fie bine...cat despre ruperea prezervativului....nu prea cred...putina atentie...si totul va fi perfect...succes...
monaq
Postat pe 15 Iunie 2009 23:42
De la: _oktober_, la data 2009-06-15 23:41:48atentie la dinti ! sorrryyyyy....nu m+am putut abtine


informata esti...si prea incordata....daca asa vei sta si cand.....va trebui sa fii mai relaxata....cred ca in cazul tau ar fi mai bine sa nu fie seara prea mult premeditata si pregatita si preparata si...etc


adica cum sa fie atenta la dinti!!?
il musca?
geo_x
Postat pe 15 Iunie 2009 23:42
De la: geo_x, la data 2009-06-15 23:42:59
De la: _oktober_, la data 2009-06-15 23:41:48atentie la dinti ! sorrryyyyy....nu m+am putut abtine


informata esti...si prea incordata....daca asa vei sta si cand.....va trebui sa fii mai relaxata....cred ca in cazul tau ar fi mai bine sa nu fie seara prea mult premeditata si pregatita si preparata si...etc


adica cum sa fie atenta la dinti!!?
il musca?



offf...offf.offf....si ce daca il musca? ma gandeam ca rupe ambalajul prezervativului cu dintii !!!!! offf, ce ma fac eu cu tine! nu te uiti la filme mai ?
_oktober_
Postat pe 15 Iunie 2009 23:48
nu prea
geo_x
Postat pe 15 Iunie 2009 23:50
De la: geo_x, la data 2009-06-15 23:50:22nu prea



ft rau! trebuieste urgent intrat in recuperari!
_oktober_
Postat pe 15 Iunie 2009 23:56
De la: _oktober_, la data 2009-06-15 23:56:33
De la: geo_x, la data 2009-06-15 23:50:22nu prea



ft rau! trebuieste urgent intrat in recuperari!



are cineva niste filme cu ciki cean?
geo_x
Postat pe 16 Iunie 2009 00:02
De la: geo_x, la data 2009-06-16 00:02:04
De la: _oktober_, la data 2009-06-15 23:56:33
De la: geo_x, la data 2009-06-15 23:50:22nu prea



ft rau! trebuieste urgent intrat in recuperari!



are cineva niste filme cu ciki cean?


dar ce te face sa crezi ca ala rupe ambalajul cu dintziiiiii? presimt ca voi avea mult de lucru cu tine!
_oktober_
Postat pe 16 Iunie 2009 00:04
Nu te mai agita ,in primul rand. nu e dracul atat de negru. savureaza placerea. din pacate e ca la nunta, te agiti inainte atat de mult incat cand ajungi acolo nu mai poti savura placerea.
si ca sa te linistesc mai tare iti spun ca si daca se sparge prezervativul( puteti folosii gel,se vand unde gasesti si prezervativele) il trimiti la o farmacie URGENT si exista un medicamentsi pentru astfel de cazuri.nu mai stiu cum se numesc dar stiu farmacistele daca descrii intamplarea.
PS -citesti instructiunile inainte,
-se ia in max 24 de ore dupa sex neprotejat
- sa nu sari peste prezervative in ideea ca iei apoi pastilele
sper sa ramai cu o amintire frumoasa. bafta. pup
gagaita
Postat pe 28 Iunie 2009 00:43
De la: Diavolyta_, la data 2009-06-15 23:36:51am sa revin

dracusoooor mi-e dor de tineeeeeeeeeeeeee....ms pt mesaj
ralu_zar
Postat pe 28 Iunie 2009 01:10
in prima noapte daca nu ti se face sex oral o sa fie foarte dureros si frustrant si o amintire urata.....
Baiat_Rezervat
Postat pe 28 Iunie 2009 02:15
buna, da trebuie sa fi pregetita ,sa ai prezervativ
sa ai si ceva lubrefiant un ulei ceva
trebuie sa te gandesti ca prima noapte e foarte speciala sentimental dar nu si fizic
toate fetele au dureri prima data datorita himenului care trebuie fortat de catre el si majoritatea 90% din cazurii sangereaza,unele un pic iar unele mai abundent sa nu te sperii daca o sa ti-se intample
am vazut ca ti-a mai scris cineva de pastila de a doua zi ,daca se intampla sa ai vreodata contact sexual neprotejat exista pastila pe care o poti lua a doua zi in farmacii si este sigura 100% dar sa nu ti-se intample prea des pentru ca luata de mai multe ori modifica echilibru hormonal si poati sa te ingrasii sau alte chestii
nu stiu cat de bine se stie el
daca iti doresti cu adevarat o seara romantica accea poate fi la al 2 act sexual,al 3 etc,
si ,si cu prezervativ sau fara iti recomand anticoceptionalele dar doar prescrise de medicul ginecolog,deoarece sunt de mai multe tipurii si se prescriu in urma unei analize hormonale pentru a vedea care este ok pt tine deoarece si accestea pot avea reactii adverse
si o ultima recomandare daca o sa ai un partener stabil si poti avea incredere in el va recomand sa va facetii amandoi analizele ,tu sa te protejezi cu anticoceptionale si sex fara prezervativ pentru ca av va placea amandoura mai mult ,deoarece nu va mai exista acel ceva de plastic intre voi
single_soul
Postat pe 28 Iunie 2009 02:52
bai eu cred ca si noi ar trebui sa fim pregatiti in cazul in care partenera e virgina ! eu unu' ca baiat sunt de acord cu situatia in care ambii fac analizele complete ei i se prescriu anticonceptionale , el isi reface stocul de lubrifiant , mai asteptati putin pana scade tensiunea si cand sunteti pregatiti nu ar strica un pic de sex oral din partea lui ,ajuta ! si poate no sa mai folositi lubrifianti in cazul asta dar eu sunt pro ca miros frumos
Ioan_Paul
Postat pe 28 Iunie 2009 09:51
De la: Ioan_Paul, la data 2009-06-28 09:51:29bai eu cred ca si noi ar trebui sa fim pregatiti in cazul in care partenera e virgina ! eu unu' ca baiat sunt de acord cu situatia in care ambii fac analizele complete ei i se prescriu anticonceptionale , el isi reface stocul de lubrifiant , mai asteptati putin pana scade tensiunea si cand sunteti pregatiti nu ar strica un pic de sex oral din partea lui ,ajuta ! si poate no sa mai folositi lubrifianti in cazul asta dar eu sunt pro ca miros frumos


bai eu cred ca esti chiar simpatic ...chiar as vrea sa vad cum va planuiti voi prima noapte...
_oktober_
Postat pe 28 Iunie 2009 10:15
ai primit pana acum multe sfaturi utile ai noroc de o comunitate super pe aici
eu totusi iti mai vand un pont pt ca pari genul care se streseaza mult si sigur o sa te gandesti si daca sigur nu a avut nimic prezervativul si o sa ramai insarcinata :)) pune baiatul sa mearga la baie cu prezervativul dupa ce terminati treaba sa umple prezervativul folosit cu apa sa ii faca un nod si sa il apese pt a fi sigur ca nu curge apa prin vreo fisura sunt rare cazurile in care e creo fisura dar daca vrei neaparat sa fi calma 100% succes
felixcat
Postat pe 28 Iunie 2009 12:34
dap....faza cu mersul la baie cu prezervativul mi se pare cel mai util sfat...asa faceam si eu,pentru ca la fel ca tine eram f stresata.atentie la lubrefiantii care ii folosesti.cei pe baza de ulei pot afecta prezervativul si se poate rupe.cauta lubrefiant pe baza de apa,iar daca dupa ce se intampla prima data...ca sa fii sigura pe viitor ca nu ramai,pe langa prezervativ poti folosi si ovule contraceptive.cele mai bune sunt Contraceptem-SINGURELE CARE PROTEJEAZA INTR-O ANUMITA MASURA SI IMPOTRIVA UNOR BOLI CU TRANSMITERE SEXUALA....renuntarea la prezervativ dupa parerea mea ar trebui sa se faca dupa ce ambii parneteri isi fac ceva analize...si relatia lor este una foarte serioasa si care dureaza de ceva timp.nu poti face sex neprotejat cu orice fraier...:D
Kittty_kat
Postat pe 28 Iunie 2009 19:54
Spunea Single Soul " despre lubrifianti pe baza de ulei " total GRESIT. Fiindca tot ai adus vorba despre lubrifianti ... trebuie sa stii ca folosirea unor lubrifianti inadecvati poate distruge prezervativul. El se poate gauri sau rupe si astfel lichidul seminal poate ajunge in vagin. Indicat ar fi sa se foloseasca numai lubrifianti pe baza de apa si sa NU se foloseasca creme cosmetice, uleiuri, produse alimentare (unt ...) sau alte produse.
kudika042667
Postat pe 28 Iunie 2009 22:33
tot pe aia verde au pus-o sau a schimbat culoarea.....


mochetaaaaaaaaaaaaa maaaaaaaaaaa
barbie78
Postat pe 29 Iunie 2009 00:51
De la: Baiat_Rezervat, la data 2009-06-28 02:15:12in prima noapte daca nu ti se face sex oral o sa fie foarte dureros si frustrant si o amintire urata.....

nu este adevarat...ai dat-o urat la faza asta:P
o_parte_din_rai
Postat pe 29 Iunie 2009 08:16
nu te mai stresa ca ai primit saturi buna:Ala cu prezervativul umplut cu apa dupa contactul sexual,asa verifica si prietenul meu si crede-ma ca e pe bune.Nu te mai stresa cum va fi,daca se va rupe.Nu se va intampla,bucura-te doar de placerea pe care ti-o ofera primul act sexual si lasa grijile.Succes si sa ne spui si noua cum a fost
o_parte_din_rai
Postat pe 29 Iunie 2009 08:21
De la: _oktober_, la data 2009-06-28 10:15:02
De la: Ioan_Paul, la data 2009-06-28 09:51:29bai eu cred ca si noi ar trebui sa fim pregatiti in cazul in care partenera e virgina ! eu unu' ca baiat sunt de acord cu situatia in care ambii fac analizele complete ei i se prescriu anticonceptionale , el isi reface stocul de lubrifiant , mai asteptati putin pana scade tensiunea si cand sunteti pregatiti nu ar strica un pic de sex oral din partea lui ,ajuta ! si poate no sa mai folositi lubrifianti in cazul asta dar eu sunt pro ca miros frumos


bai eu cred ca esti chiar simpatic ...chiar as vrea sa vad cum va planuiti voi prima noapte...

bai si eu cred !
Ioan_Paul
Postat pe 2 Iulie 2009 17:46
mi-e lene.
Tazmanian
Postat pe 2 Iulie 2009 17:48
Nu trebuie sa fii atat de incordata ,fii mai relaxata .....nu va cadea necazul taman pe tine .....eu as folosi pilula contraceptiva si nu prezervativul .....important e sa fie clinic sanatos ......Lasa/te purtata de val ....daca incepi sa calculezi totul .......pa si Iubire furtunoasa !!!
kudika017877
Postat pe 14 Octombrie 2009 21:41
Iti recomand DUREX, nu se rup si nu au timp sa expire deoarece se bucura de succes. Contin si instructiuni de utilizare incat sa il pui fara sa se zgarie sau mai stiu eu ce... Si cumpara ti o pilula de dupa, in caz ca se rupe iei pilula imediat, dar iti spun ca iti va trece tie tineretea pana sa se rupa. Ciao
oana84onutza
Postat pe 16 Octombrie 2009 17:54
De la: Samatha04, la data 2009-06-15 23:31:48Buna tuturor! Sunt noua pe-aici si va rog sa nu fiti rai cu mine pt ca am citit cateva topicuri si respectivele persoane erau atacate intr-un mod foarte urat
In fine...am aprox 19 ani si un iubit la care tin foarte mult si ma simt pregatita sa imi incep viata sexuala. Pregatita da, dar cu unele temeri pentru ca desi o sa folosim prezervativul, mi-e frica sa nu se rupa si sa apara probleme. Sunt foarte rare cazurile in care se pot rupe , dar de ce nu as fi eu aia pe care sa pice "buba".
As vrea sa va intreb care sunt cazurile in care se pot rupe...din cate stiu eu(daca partenera nu este indeajuns "umeda", caciulita nu este pusa corect, e zgariata de unghii sau accesorii, termenul e expirat,etc).
Va rog din suflet sa imi mai dati si cateva sfaturi legate de prima noapte si sa nu fiti rautaciosi cu mine. V-am pupat






Ce anume e special la prezervative?
Ce fel de prezervative ar trebui sa folosesc?
Cum folosesc un prezervativ?
Ce pot sa fac sa impiedic ruperea prezervativului?
Ce ar trebui sa fac daca se rupe?

Ce anume e special la prezervative?

Prezervativul, o folie de cauciuc ce se pune pe penisul in erectie, retine sperma in timpul actului sexual si te impiedica sa-ti lasi partenera insarcinata sau s-o infectezi cu o boala cu transmitere sexuala (BTS). Te protejeaza de asemenea sa nu contractezi chiar tu una dintre aceste boli protejandu-te de secretiile partenerei tale. Desi pot reduce perceptia senzoriala a penisului tau, prezervativele pot face din actul sexual, unul sigur si relativ spontan. Nu sunt foarte scumpe si pot fi cumparate din farmacii, supermarket-uri si diferite magazine on line intr-o varietate mare de culori, texturi , forme si chiar si mirosuri.

Ce fel de prezervative ar trebui sa folosesc?

Cele mai multe sunt facute din latex. Daca tu sau partenera ta sunteti alergici la latex atunci incercati sa folositi prezervative din poliuretan sau din membrane de provenienta animala. Dar ai grija la cele facute din piele de animal, de cele mai multe ori acestea, fiind facute din intestine de miel sunt mai poroase decat cele facute din latex sau poliuretan si nu vor bloca HIV-ul, HPV-ul (Human Papilloma Virus) sau virusul care cauzeaza hepatita B.

Prezervativele din poliuretan sunt mai rezistente si mai subtiri decat latexul ceea ce le face mai confortabile si mai de incredere, dar sunt deasemenea mai scumpe si mai greu de gasit.

Exista prezervative tratate cu spermicide. Ti-ar putea da un plus de protectie in ceea ce priveste sarcina, in cazul in care se rupe prezervativul, dar studiile facute sustin ca acestea nu protejeaza impotriva HIV-ului sau a altor boli cu transmitere sexuala (BTS). Mai mult, studiile au demonstrat ca folosirea frecventa a spermicidelor care contin nonoxynol-9 pot cauza leziuni genitale si chiar maresc riscul de a contacta o boala cu transmitere sexuala (BTS). Pe langa toate astea multe femei s-au plans de iritatii datorate chimicalelor din spermicide. Studiile au aratat ca acestea pot face femeile vulnerabile in fata infectiilor urinare.

In ceea ce priveste forma si textura prezervativului, incearca mai multe feluri pana cand vei gasi unul cu care sa va simtiti bine atat tu cat si partenera ta. Nu-ti face probleme de marime: un prezervativ standard este facut in asa fel incat sa se muleze dupa penisul oricarui barbat.

Cum folosesc un prezervativ?

Pentru rezultate mai bune, pune prezervativul pe penis odata ce acesta este in erectie, dar inainte ca acesta sa atinga partile genitale sau gura partenerei tale. Dar ai grija sa nu rupi prezervativul in timp ce il desfaci. Daca vei pune cateva picaturi de lubrifiant in interiorul prezervativului, in varf , acestea iti vor mari senbilitatea penisului. Pune prezervativul pe capul penisului , ca o palarie si ruleaza-l de-a lungul penisului pana la capat, lasand in varf un spatiu al prezervativului care va adaposti sperma. Daca nu esti circumcis, inainte de a pune prezervativul pe penis, trage in sus pielea care acopera capul penisului.

Deasemenea poti sa lubrifiezi partea exterioara a prezervativului, odata ce acesta e deja pus pe penis, pentru a preveni eventualele rupturi sau fisuri si pentru a-l face mai confortabil. Dupa ce actul sexual s-a terminat , scoate penisul inainte ca acesta sa nu mai fie in erectie , apleaca-l si ruleaza prezervativul in jos, catre capul penisului dupa care scoate-l si arunca-l.

Ce pot sa fac sa impiedic ruperea prezervativului?

*

Fiecare prezervativ este verificat de eventualele defecte inainte de a fi impachetat, asadar prezervativele se rup rar singure. Dar se pot rupe daca nu sunt folosite corect.

Nu folosi un prezervativ de mai multe ori.
*

Nu folosi nici un prezervativ care a fost deja dechis sau desfasurat.
*

Lubrifiaza-ti mainile, dar nu folosi decat lubrifianti pe baza de apa. Lubrifiantii pe baza de ulei slabesc latexul si aproape instantaneu duc la ruperea prezervativului. Chiar si mancarea, de exemplu frisca, contine ulei si poate dauna prezervativului.
*

Pastreaza-ti prezervativele intr-un loc uscat. Nu le tine in portofel, in torpedoul de la masina, in baie, unde caldura si umiditatea pot deterioara materialul.
*

Si nu folosi un prezervativ daca ti se pare decolorat, lipicios, fragil sau rigid sau daca e trecut de data expirarii.

Ce ar trebui sa fac daca se rupe?

*

Daca prezervativul se rupe spune-i partenerei tale imediat pentru ca ea sa poata sa-si introduca cat de repede spermicide sub forma de spuma sau ovule. Defapt este indicat ca femeia sa foloseasca o metoda de protectie secundara, cum ar fi spermicidele sau diafragma in timpul actului sexual cu un partener care foloseste prezervativul., pentru a avea un plus de securitate in cazul in care acesta se rupe, aluneca sau se fisureaza. Cand sunt folosite in mod corect, prezervativele sunt in proportie de 98% eficace in prevenirea sarcinii. In folosirea lor tipica (nu se respecta toate indicatiile) prezervativele sunt doar 85% eficace.
*

Prezervativele au o eficacitate mai mare cand sunt folosite cu spermicide.
*

Spermicidele sunt mai putin eficiente dupa actul consumat deja, asadar partenera ta ar putea sa doreasca sa-si sune doctorul si sa ceara o reteta pentru contraceptia de urgenta, “pastila de a doua zi”, ce contine doua doze de pastile cu hormoni. Ar trebui sa ia prima doza cat mai repede cu putinta (nu mai tarziu de 72 de ore dupa ce a avut loc actul sexual neprotejat) si a doua doza la 12 ore dupa prima doza.
Aphrodite
Postat pe 20 Octombrie 2009 22:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MASTURBAREA 33 De la: everything_for_you 26 Martie 2009 21:21
Curiozitate : voi cum va dati seama daca un barbat vrea ceva serios de la voi, sau doar putin sex? 90 De la: angelo_micnegrusiurat 11 Octombrie 2009 21:33
E gay, bisexual, sau e doar o chestiune....nu stiu cum sa o numesc? 23 De la: kudika_34152 14 Mai 2013 13:43
moda fara chiloti 102 De la: Frankie_Zuzu 9 Septembrie 2009 12:26
Vacanta cu peripetii 36 De la: salitos 5 Mai 2010 12:24