Setari Cookie-uri

Cum devin stewardesa?

Si iata-ma gandind astfel: cum devin stewardesa? Dragii mei, dupa o continua lupta cu criza si prin repetate esuari de a-mi gasi un mic loc de munca (mentionez ca sunt somera de peste 4 luni de zile, c-am lucrat ca advertising manager la o firma de publicitate, marketing manager la o renumita firma de mobila din bucuresti si ca manager de restaurant....buuuuuuuun) m-am gandit sa-mi schimb efectiv stilul de viata si sa fac ceea ce-mi doream mai demult, acea tentativa palida si visatoare de a deveni stewardesa . Zis si sper facut. M-am inscris la o firma de recrutare si uite-ma in fata unui e-mail raspunzand la provovare:" firma business consult are placerea de a va invita......bla bla bla...". Trimit datele necesare pt un interviu la compania aeriana oman air, ma anunta ca s-a reprogramat interviul pt luna iulie...si uite-ma asteptand parca acul in carul cu fan in speranta ca poate poate...poate...reusesc sa-mi ating macar un vis. intre timp mai citesc din engleza ( care se dovedeste inca incapatanata in exprimare) si ma gandesc cum naiba fac sa invat sa si inot (25 m fara ajutor - proba eliminatorie; de parca ar mai exista vreo sansa de supravietuire in cazul unei prabusiri...daaaa...sa invat sa sar de la 10.000 m). In fine, accept si partea asta. Intrebarea ar fi: Se merita fetelor?
pt cei ce au trecut de asemenea interviuri, la ce fel de intrebari ma pot astepta?
multumesc anticipat si scuzati vorbaria lunga...sunt doar un pic dezamagita de ce-i in jurul meu
sanatate!!!
nicolette80
Postat pe 24 Iunie 2009 00:39
buna !imi poti trimite si mie e-mailul la care ai depus cv-ul ptr oman air? mercic sper sa vorbim mai pe indelete

Postat pe 26 Iunie 2009 16:59
si eu ma gandesc sa ma faca stewardesa...numai sa ma lamureasca cineva ce scoala sau ce cursuri trebe sa fac ms
kudika049146
Postat pe 6 Iulie 2009 22:52
De la: stew, la data 2009-06-26 16:59:40buna !imi poti trimite si mie e-mailul la care ai depus cv-ul ptr oman air? mercic sper sa vorbim mai pe indelete


Intra pe situl lor si vezi la Career.
Kathara
Postat pe 6 Iulie 2009 22:54
De la: nicolette80, la data 2009-06-24 00:39:04Si iata-ma gandind astfel: cum devin stewardesa? Dragii mei, dupa o continua lupta cu criza si prin repetate esuari de a-mi gasi un mic loc de munca (mentionez ca sunt somera de peste 4 luni de zile, c-am lucrat ca advertising manager la o firma de publicitate, marketing manager la o renumita firma de mobila din bucuresti si ca manager de restaurant....buuuuuuuun) m-am gandit sa-mi schimb efectiv stilul de viata si sa fac ceea ce-mi doream mai demult, acea tentativa palida si visatoare de a deveni stewardesa . Zis si sper facut. M-am inscris la o firma de recrutare si uite-ma in fata unui e-mail raspunzand la provovare:" firma business consult are placerea de a va invita......bla bla bla...". Trimit datele necesare pt un interviu la compania aeriana oman air, ma anunta ca s-a reprogramat interviul pt luna iulie...si uite-ma asteptand parca acul in carul cu fan in speranta ca poate poate...poate...reusesc sa-mi ating macar un vis. intre timp mai citesc din engleza ( care se dovedeste inca incapatanata in exprimare) si ma gandesc cum naiba fac sa invat sa si inot (25 m fara ajutor - proba eliminatorie; de parca ar mai exista vreo sansa de supravietuire in cazul unei prabusiri...daaaa...sa invat sa sar de la 10.000 m). In fine, accept si partea asta. Intrebarea ar fi: Se merita fetelor?
pt cei ce au trecut de asemenea interviuri, la ce fel de intrebari ma pot astepta?
multumesc anticipat si scuzati vorbaria lunga...sunt doar un pic dezamagita de ce-i in jurul meu
sanatate!!!


Urmareste ejobs si bestjobs, nu accepta chiar orice fel de oferta indiferent de tara...acolo apar in general anunturi..in principiu trebuie sa ai inaltime aprox 1,65 (unele companii accepta si 1,60), sa nu ai semne vizibile (eventual tatuaje), sa poti inota destul de mult (iti spun ei cat) si sa vorbesti engleza fluent. O alta limba de circulatie internationala este binevenita.
Era visul meu la 20 de ani si chiar am fost la 2 interviuri pe care le-am trecut. Interviul final era cu firma angajatoare si presupunea o zi intreaga de astfel de probe in limba engleza, dar atunci chiar s-au speriat ai mei ca plec si m-au convins sa raman in tara. Imi place sa zbor cu avionul, nu-mi este teama si sunt convinsa ca m-as fi descurcat de minune dar nu regret ca am hotarat sa "raman la sol". Nu era chemarea mea, acum imi iubesc jobul si nu l-as inlocui cu nimic in lume. Daca chiar iti doresti, de ce nu, go for it! Urmeaza-ti visul!!
liliana2005
Postat pe 6 Iulie 2009 23:11
Visul tau este sa devii stewardeza sau steward? Cu noi visul tau se poate implini. Pentru mai multe detalii intra pe www.scoaladeaviatie.ro sau detalii la tel 0753012505
kudika181633
Postat pe 12 Mai 2010 11:40
De la: kudika181633, la data 2010-05-12 11:40:59Visul tau este sa devii stewardeza sau steward? Cu noi visul tau se poate implini. Pentru mai multe detalii intra pe www.scoaladeaviatie.ro sau detalii la tel 0753012505


Minunat Totul se intampla in Bucuresti din pacate pentru cei care poate si-ar dori sa faca astfel de cursuri si in celelalte orase mare ale tarii. Oricum, multumim pentru info!
liliana2005
Postat pe 12 Mai 2010 16:49
Sfatul meu din prooprie experienta este: n incerca sa faci scoala la noi in tara decat daca ai pile foarte mari.din pacate asta este adevarul. de 2 ani ma chinui sa intru undeva ,la o companie de la noi si nimic. intr-un final sansa mi-a suras. repet dupa 2 ani! oare in care alta tara civilizata este posibil asa ceva? sa faci o scoala atat de importanta si sa primesti numai usi inchise in nas? in care alta tara primesti salariul toatusi mic pentru investitia depusa,pentru efort? Este chiar visul meu sa am meseria asta asa ca daca iti doresti cua devarat,incearca si nu te lasa! sa innoti 25 de metrii nu e asa mult,ia niste cursuri la un bazin ceva si vei reusi! nu lasa asta sa fie piedica ta1 si da,daca vrei sa aplici pt afara ,trebuie sa stii foarte bine engleza.
Iti urez mult succes!!!! si putere de invatat ca e foarte mult!
veve1
Postat pe 31 Octombrie 2010 13:42
Scuze...am scris repede si am mai papat din litere
veve1
Postat pe 31 Octombrie 2010 13:43
cum ai facut sa ramai la sol? ce cursuri ai urmat?
lovelyna
Postat pe 7 Februarie 2012 17:59
De la: kudika049146, la data 2009-07-06 22:52:44si eu ma gandesc sa ma faca stewardesa...numai sa ma lamureasca cineva ce scoala sau ce cursuri trebe sa fac ms


Nu este mare lucru ...trebuie sa sti sa vorbesti bine limba engleza ... in Spania este de asemenea un curs de trei luni pentru cine vrea sa-l faca in care te formeaza ei - te invata ceea ce trebuie sa spui sau sa faci si cu putin de noroc visul tau poate deveni realitate...
kudika_nikole
Postat pe 7 Februarie 2012 18:18
De la: kudika049146, la data 2009-07-06 22:52:44si eu ma gandesc sa ma faca stewardesa...numai sa ma lamureasca cineva ce scoala sau ce cursuri trebe sa fac ms
fa cursuri de parasutism
FAT__FRUMOS___
Postat pe 7 Februarie 2012 18:29
Am citit ca ai spus ca in spania e un curs de trei luni ,sti cumva mai multe detali ? pt ca eu locuiesc ai si ma tenteaza. se poate fara engleza sau nici o sansa ?
kudika496520
Postat pe 27 Martie 2012 13:29
Daca ti-ar placea sa zbori in toata lumea si sa castigi intre 1400-2500 de euro pe luna, ai putea fi interesat de serviciile Stewardess Academy. Ca fost stewardessa la Emirates Airlines, eu te pot invata tot ce trebuie sa stii ca sa treci de probele complexe ale interviului. Detalii la 0742 135 357, pe fly.collegemate.ro si pe https://www.facebook.com/stewardess.academy/info
Natalia_Dumitrescu_1
Postat pe 15 Octombrie 2013 19:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
va rog sa ma ajutati...! 3 De la: freakbabe 3 Februarie 2010 19:58
Neatzaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :):X 59 De la: greierash 4 Octombrie 2009 21:24
rochie scurta de revelion - accesorii 2 De la: bclaura23 8 Februarie 2010 14:33
ugg australia 1 De la: kudika460950 28 Octombrie 2011 00:14
Rochii de mireasa 1 De la: NykoM 30 Aprilie 2010 12:26