Setari Cookie-uri

cum sa-mi aduc aminte unde am pus un lucru?

buna,sunt Simona si am o mare problema:nu-mi gasesc cutia cu bijuterii.E aproape sigur ca e in casa(95%)cu toate ca poate din greseala am uitat usa deschisa dar nu lipseste nimic altceva(laptop,bani)deci e in casa doar ca nu-mi aduc aminte unde am pus-o.Am cautat peste tot dar stiu ca atunci cand cauti ceva chiar daca e in fata ta nu vezi.Ajutati-ma!!!!!!!!!!!!!Stiti vreun mod de a-mi aminti?
VA MULTUMESC
simonas_80
Postat pe 14 Mai 2011 10:56
beau un ceai... si gandeste-te unde ai putea sa o fii asezat-o sua cauta cu calm si cu atentie peste tot
yumy
Postat pe 14 Mai 2011 10:58
De la: simonas_80, la data 2011-05-14 10:56:08buna,sunt Simona si am o mare problema:nu-mi gasesc cutia cu bijuterii.E aproape sigur ca e in casa(95%)cu toate ca poate din greseala am uitat usa deschisa dar nu lipseste nimic altceva(laptop,bani)deci e in casa doar ca nu-mi aduc aminte unde am pus-o.Am cautat peste tot dar stiu ca atunci cand cauti ceva chiar daca e in fata ta nu vezi.Ajutati-ma!!!!!!!!!!!!!Stiti vreun mod de a-mi aminti?
VA MULTUMESC


ZI asa: " scoate, drace ce-ai furat, ca te duc la spanzurat" ( de mai multe ori)
mimi_ca29
Postat pe 14 Mai 2011 10:59
De la: mimi_ca29, la data 2011-05-14 10:59:59
De la: simonas_80, la data 2011-05-14 10:56:08buna,sunt Simona si am o mare problema:nu-mi gasesc cutia cu bijuterii.E aproape sigur ca e in casa(95%)cu toate ca poate din greseala am uitat usa deschisa dar nu lipseste nimic altceva(laptop,bani)deci e in casa doar ca nu-mi aduc aminte unde am pus-o.Am cautat peste tot dar stiu ca atunci cand cauti ceva chiar daca e in fata ta nu vezi.Ajutati-ma!!!!!!!!!!!!!Stiti vreun mod de a-mi aminti?
VA MULTUMESC


ZI asa: " scoate, drace ce-ai furat, ca te duc la spanzurat" ( de mai multe ori)

helau stii ca la mine e functionat asta dupa indelungi cautari am obosit si cand m-am trezit ceea ce cautam era in pat langa mine=))=))=))
yumy
Postat pe 14 Mai 2011 11:02
De la: yumy, la data 2011-05-14 11:02:03
De la: mimi_ca29, la data 2011-05-14 10:59:59
De la: simonas_80, la data 2011-05-14 10:56:08buna,sunt Simona si am o mare problema:nu-mi gasesc cutia cu bijuterii.E aproape sigur ca e in casa(95%)cu toate ca poate din greseala am uitat usa deschisa dar nu lipseste nimic altceva(laptop,bani)deci e in casa doar ca nu-mi aduc aminte unde am pus-o.Am cautat peste tot dar stiu ca atunci cand cauti ceva chiar daca e in fata ta nu vezi.Ajutati-ma!!!!!!!!!!!!!Stiti vreun mod de a-mi aminti?
VA MULTUMESC


ZI asa: " scoate, drace ce-ai furat, ca te duc la spanzurat" ( de mai multe ori)

helau stii ca la mine e functionat asta dupa indelungi cautari am obosit si cand m-am trezit ceea ce cautam era in pat langa mine=))=))=))


hello! Si ce ai pierdut? Iubitul??
mimi_ca29
Postat pe 14 Mai 2011 11:11
hai ca m-ai facut sa rad nu gaseam telecomanda de la tv si dupa ce m-am chinuit cu el asa ore bune am adormit si cand m-am trezit am gasit-o langa mine=)) inca si acum imi vine sa rad cand ma gandesc cat m-am enervat ca nu o gaseam, nu mai zic ca am scuturat din nou asternuturile, am mutat patul sa o gasesc si pauza deci faptul ca am gasit-o langa mine, din tavan nu avema cum sa pice, sigur s-a jucat cineva cu ea
chiar da-mi un sfat pt pastrarea vocii in afara de bautul oului crud
yumy
Postat pe 14 Mai 2011 11:17
De la: yumy, la data 2011-05-14 11:17:26hai ca m-ai facut sa rad nu gaseam telecomanda de la tv si dupa ce m-am chinuit cu el asa ore bune am adormit si cand m-am trezit am gasit-o langa mine=)) inca si acum imi vine sa rad cand ma gandesc cat m-am enervat ca nu o gaseam, nu mai zic ca am scuturat din nou asternuturile, am mutat patul sa o gasesc si pauza deci faptul ca am gasit-o langa mine, din tavan nu avema cum sa pice, sigur s-a jucat cineva cu ea
chiar da-mi un sfat pt pastrarea vocii in afara de bautul oului crud


Nu recomand oul crud pt ca te poti imbolnavi de diverse( ex salmonella). Un remediu "bun" e...fumul de tigara! Nu-mi zi ca ai vazut LUPU....
mimi_ca29
Postat pe 14 Mai 2011 11:45
De la: mimi_ca29, la data 2011-05-14 11:45:11
De la: yumy, la data 2011-05-14 11:17:26hai ca m-ai facut sa rad nu gaseam telecomanda de la tv si dupa ce m-am chinuit cu el asa ore bune am adormit si cand m-am trezit am gasit-o langa mine=)) inca si acum imi vine sa rad cand ma gandesc cat m-am enervat ca nu o gaseam, nu mai zic ca am scuturat din nou asternuturile, am mutat patul sa o gasesc si pauza deci faptul ca am gasit-o langa mine, din tavan nu avema cum sa pice, sigur s-a jucat cineva cu ea
chiar da-mi un sfat pt pastrarea vocii in afara de bautul oului crud


Nu recomand oul crud pt ca te poti imbolnavi de diverse( ex salmonella). Un remediu "bun" e...fumul de tigara! Nu-mi zi ca ai vazut LUPU....

numai cand ma gandesc la ou crud nu l-am vazut pur si simplu atunci cand vorbesc mai mult imi pierd glasul...iar doctori in afara de a ma indopa cu medicamente nu au gasit un remediu mai bun ptiu drace nu-mi mai lua vocea=))
yumy
Postat pe 14 Mai 2011 15:36
buna. te inteleg perfect.
fa o cruce din doua bete de chibrit si gandestete la ce trebuie sa gasesti
apoi incepi sa cauti
nu da gres niciodata
bafta
aryadna_gug
Postat pe 21 Mai 2011 09:23
:)) eu cel mai repede gasesc obiectele daca le "strig". De exemplu "telefon, unde esti ? telefon, telefon..." si merg direct la el :)) e ciudat...pe sotul meu il amuza mereu cum strig diverse obiecte.
ocs
Postat pe 21 Mai 2011 13:00
De la: ocs, la data 2011-05-21 13:00:17:)) eu cel mai repede gasesc obiectele daca le "strig". De exemplu "telefon, unde esti ? telefon, telefon..." si merg direct la el :)) e ciudat...pe sotul meu il amuza mereu cum strig diverse obiecte.

dragut
cristy_n81
Postat pe 22 Mai 2011 10:37
Incearca sa iti amintesti cand ai folosit cutia ultima data, ce ai luat din ea, apoi daca ai mutat-o undeva...
kudika373715
Postat pe 22 Mai 2011 16:19
Imi aduc aminte de un breloc care tziuia si asa iti gaseai cheile. Se vindea acum multi ani prin magazine.
Problema cea mai mare era ca brelocul trebuia sa stea langa chei. Ori daca gaseai brelocul, gaseai si cheile, nu mai era nevoie sa sune. A fost o mare tampenie.

Cand pierd ceva, de fapt cand uit unde am lasat o chestie, dau filmul inapoi si incerc sa-mi amintesc ce faceam atunci si unde. Doar ca, daca te lasa memoria cu una, atunci te lasa si cu a doua si cu a treia si uite asa, intri intr-un cerc vicios si nu-ti mai amintesti nimic.
In general, e bine ca fiecare lucru sa aiba locul lui bine stabilit. Dar nah, oameni suntem. :)
rashela
Postat pe 22 Mai 2011 16:42
De la: simonas_80, la data 2011-05-14 10:56:08buna,sunt Simona si am o mare problema:nu-mi gasesc cutia cu bijuterii.E aproape sigur ca e in casa(95%)cu toate ca poate din greseala am uitat usa deschisa dar nu lipseste nimic altceva(laptop,bani)deci e in casa doar ca nu-mi aduc aminte unde am pus-o.Am cautat peste tot dar stiu ca atunci cand cauti ceva chiar daca e in fata ta nu vezi.Ajutati-ma!!!!!!!!!!!!!Stiti vreun mod de a-mi aminti?
VA MULTUMESC


pune-te in 'pielea' obiectului pierdut...suna ciudat dar la mine merge
spune: daca as fi cutia cu bijuterii unde m-as ascunde? unde as putea sta?...si parca vizualizezi locurile din casa unde ar putea fi o cutie cu biju...

Bafta!
2read
Postat pe 22 Mai 2011 22:01
Cand eram copii si pierdeam un lucru,scuipam in palma stanga si cu cantul mainii drepte loveam scuipatul si ziceam;scoate drace ce ai furat ca te duc la spanzurat !si ne duceam unde sarea scuipatul . gaseam nu gaseam ..asta era descantecul.Nostim nu ?
Poti incerca si asta poate te ajuta .o zi minunata o sapatamana la fel si bafta multa in cautari .
ARALYNA
Postat pe 23 Mai 2011 10:37
De la: ARALYNA, la data 2011-05-23 10:37:58Cand eram copii si pierdeam un lucru,scuipam in palma stanga si cu cantul mainii drepte loveam scuipatul si ziceam;scoate drace ce ai furat ca te duc la spanzurat !si ne duceam unde sarea scuipatul . gaseam nu gaseam ..asta era descantecul.Nostim nu ?
Poti incerca si asta poate te ajuta .o zi minunata o sapatamana la fel si bafta multa in cautari .


hi hi hi


si eu
battleofwits
Postat pe 23 Mai 2011 10:44
Buna,
Daca esti sigura ca acea caseta cu bijuterii este in casa, cu mult calm si atentie o vei gasi intr-un final. Pe viitor incearca sa fii cat mai organizata, sa aiba fiecare lucru spatiul lui si astfel vei gasi mai usor ceea ce cauti. Intreaba-i si pe ceilalti din casa daca au vazut-o pe undeva. Poate a facut mama ta curat, a sters praful si a asezat-o in alta parte. De obicei bijuteriile se tin intr-un loc ferit de privirile celorlati. Incearca sa-ti procuri o noptiera pe care sa o folosesti doar tu si in care sa isi asezi in ordine lucrurile de valoare. Atunci cand le folosesti tine minte sa le asezi in acelasi loc.
Succes!
Iulia
poeta26
Postat pe 24 Mai 2011 08:48
De la: yumy, la data 2011-05-14 11:17:26hai ca m-ai facut sa rad nu gaseam telecomanda de la tv si dupa ce m-am chinuit cu el asa ore bune am adormit si cand m-am trezit am gasit-o langa mine=)) inca si acum imi vine sa rad cand ma gandesc cat m-am enervat ca nu o gaseam, nu mai zic ca am scuturat din nou asternuturile, am mutat patul sa o gasesc si pauza deci faptul ca am gasit-o langa mine, din tavan nu avema cum sa pice, sigur s-a jucat cineva cu ea
chiar da-mi un sfat pt pastrarea vocii in afara de bautul oului crud


- pentru relaxarea coardelor vocale, prin care, iti vei putea regasi (sper!), "vocea pierduta", incearca reprize repetate de "CASCAT". Cantaretii de opera isi ajuta adesea vocea astfel. Interesant ar fi insa, de stiut, in ce imprejurari ti se-ntampla asta. Poate ca situatiile cu mare incarcatura emotionala au un rol important. Atunci, ar trebui sa te apleci un pic mai mult asupra ta-insati, asupra increderii pe care o ai in tine, in confruntarea cu situatii stress-ante. Faptul "pierderii vocii" analizeaza-l in contextul in care se produce repetitiv. Atat "oul crud", cat si "cascatul repetat" pot rezolva pe moment doar efectul unei "cauze" care, nedepistata, va actiona in voie, in conditii favorizante.
... cat despre cautarea unor obiecte pierdute,( cu conditia ca acel obiect sa fie doar ratacit prin casa), eu una, nu dau gresi niciodata, daca iau o cana, imi adun gandurile concentrate anume asupra acelui obiect, timp in care, privesc intens "in" fundul canii. Apoi, o asez cu gura in jos. De regula, primii pasi ce-i fac apoi, ma duc spre locul ascunzisului ... Amuzant, dar eficient in repetate randuri. Incearca! Cu obiectele, functioneaza ... Doar "timpul pierdut" este prea adesea irecuperabil ...
noravi75
Postat pe 24 Mai 2011 10:33
YUMY, vad ca esti din Constanta ... si eu, pentru inca putin timp ... Daca doresti, intra in "profilul" meu si scrie-mi adresa ta de e.mail, pentru a-ti trimite spre lectura un material interesant, care te-ar putea ajuta.
noravi75
Postat pe 24 Mai 2011 10:48
De la: simonas_80, la data 2011-05-14 10:56:08buna,sunt Simona si am o mare problema:nu-mi gasesc cutia cu bijuterii.E aproape sigur ca e in casa(95%)cu toate ca poate din greseala am uitat usa deschisa dar nu lipseste nimic altceva(laptop,bani)deci e in casa doar ca nu-mi aduc aminte unde am pus-o.Am cautat peste tot dar stiu ca atunci cand cauti ceva chiar daca e in fata ta nu vezi.Ajutati-ma!!!!!!!!!!!!!Stiti vreun mod de a-mi aminti?
VA MULTUMESC
poate a luat-o cineva....de aia nu o gasesti///
denis_roxana
Postat pe 24 Mai 2011 11:24
ca sa nu mai uiti niciodata unde pui ceva incearca sa gasesti un anume loc unde sa pui mereu acel lucru si astfel nu vei uita niciodata!
Mariana_l
Postat pe 25 Mai 2011 14:44
Eu intorc un pahar sau o cana cu gura in jos si ma concentrez asupra obiectului pe care vreau sa il gasesc si in cca 1/2 ora chiar il gasesc...la mine a dat rezultate
iluzionistul1951
Postat pe 26 Mai 2011 06:55
De la: noravi75, la data 2011-05-24 10:33:12
- pentru relaxarea coardelor vocale, prin care, iti vei putea regasi (sper!), "vocea pierduta", incearca reprize repetate de "CASCAT". Cantaretii de opera isi ajuta adesea vocea astfel. Interesant ar fi insa, de stiut, in ce imprejurari ti se-ntampla asta. Poate ca situatiile cu mare incarcatura emotionala au un rol important. Atunci, ar trebui sa te apleci un pic mai mult asupra ta-insati, asupra increderii pe care o ai in tine, in confruntarea cu situatii stress-ante. Faptul "pierderii vocii" analizeaza-l in contextul in care se produce repetitiv. Atat "oul crud", cat si "cascatul repetat" pot rezolva pe moment doar efectul unei "cauze" care, nedepistata, va actiona in voie, in conditii favorizante.
mersi pt raspuns emotional sunt f stabila, pierderea vocii se datoreaza vborbitului mult, as spune chiar in exces, cunosc cauzele si tratamentul, as fii vrut insa ceva mai naturist, nu atatea pastile care pot afecta ficatul, oricum mersi!
yumy
Postat pe 26 Mai 2011 07:24
sa vezi ce fain este cand cauti cheile cu care se joaca copilul si vrei sa iesi din casa!
ce bune sunt cheile de rezerva!
roz5blue6lila7
Postat pe 27 Mai 2011 15:51
De la: iluzionistul1951, la data 2011-05-26 06:55:20Eu intorc un pahar sau o cana cu gura in jos si ma concentrez asupra obiectului pe care vreau sa il gasesc si in cca 1/2 ora chiar il gasesc...la mine a dat rezultate

si io care credeam ca incepi sa levitezi
miss_darine
Postat pe 27 Mai 2011 15:54
Fã o vrajã. Dacã cutia cu bijuterii este cu adevãrat în casa ta, dupã vrajã o gãseºti cu siguranþã.
Ia o ceascã sau un pahar, intoarce-o cu faþa în jos. Repetã de trei ori "spune drace ce-ai luat cã te duc la spânzurat". Dacã cutia este in casã, repet, in scurt timp o gãseºti.
Eu de ani de zile fac acest lucru ºi mi-a reuºit.
kudika130070
Postat pe 30 Mai 2011 08:17
Draga mea aceasi problema o are si mama care nu este foarte inaintata in varsta, ceea ce iti spun eu acum a ajutat-o fr mult: intotdeauna cand face ceva important sau pune ceva"bine" am sfatuit-o sa faca biletele din acelea colorate si sa le posteze undeva la vedere (mama le pune pe frigider cu magneti)sau intr-un carnetel personal daca nu vrei sa stie toata lumea iar in leg cu cutia ta de bijuterii incearca sa iti aduci aminte pas cu pas cam ce sa pertrecut in jurul zilei cand crezi ca ai folosit-o ultima oara ,sper sa iti fie de ajutor .te pup
swetty_butterfly23
Postat pe 31 Mai 2011 09:06
De la: anasty, la data 2011-06-01 13:21:00Ai probleme mari. Cum poti sa intrebi asa ceva pe forum? Tb sa fi dusa rau cu capu'! Sfatul meu este sa fi mai ordonata sau sa consulti un psihiatru.
ESTI PENIBILA! C sa mai zic de sfaturile care ti s-au dat de la celelalte PENIBILE...


Uite ,,nepenibila" unde statea.
Poate a scris la misto, sa se de-a si ea mare ca are o cutie cu bijuterii.
Problema ta care e??

jeeet
Valy90
Postat pe 1 Iunie 2011 13:40
Eu de un an caut niste bijuterii...imi amintesc numai ca in momentul in care le-am pus acolo unde le-am pus,ma gandeam ca nu le voi gasi prea usor ...dar le-am pus...inca le caut...sper sa le gasesc in viata asta
_oktober_
Postat pe 1 Iunie 2011 14:44
De la: anasty, la data 2011-06-01 13:21:00Ai probleme mari. Cum poti sa intrebi asa ceva pe forum? Tb sa fi dusa rau cu capu'! Sfatul meu este sa fi mai ordonata sau sa consulti un psihiatru.
ESTI PENIBILA! C sa mai zic de sfaturile care ti s-au dat de la celelalte PENIBILE...



Mda, tu n-ai primit nimic de ziua copilului de esti asa nervoasa?:)))))
Da, asta cu ordonatul e adevarat, fiecare lucru trebuie sa aiba locul lui, mai ales lucurie de valoare


Apropo, sfaturile or fi penibile..dar vezi tu, unii radem de glume, altii de gramatica ...unora:))...altora
de ex: " sa fi mai ordonata" e sa fii, ca e persoana 2-a, fara negatie, adica fara cuvantul NU in fata , deci, la persoana 2-a, pe viitor pune la verbul a fi, doi de i.
Acum o sa sari de 2 M, nu-i cazul, cum ziceam mai sus, fiecare rade de ceva, de cineva sau CU cineva.:))))
Considera-o retorica, nu intru in polemici.
stem_29
Postat pe 1 Iunie 2011 16:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vopsea pentru haine 8 De la: death_butterfly 31 Octombrie 2012 11:26
Accesorii handamade 1 De la: mikylina 7 August 2012 15:17
Ai nevoie de un sfat in vreo problema? 31 De la: kudika064951 26 Martie 2010 15:51
COAFURI 1 De la: YullyNar3 24 Aprilie 2010 14:38
Ce preferati matasea sau dantela? 8 De la: JessieMilea 22 Iunie 2014 22:42