Setari Cookie-uri

Incertitudinea ma innebuneste,help me please

Salutare tuturor.Discutii f interesante pe acest forum.
V-as multumi f mult pentru cateva sfaturi din suflet.Am 24 de ani si timp de 5 ani am trait o f frumoasa poveste de dragoste,ce urma sa se finalizeze cu o casatorie,facand pregatiri in acest sens.Dupa acesti 5 ani ceva s-a intamplat pentru ca au inceput cerutile interminabile care au avut un final nefericit.in mom in care ne-am cunoscut eram 2 copii rasfatati,cu o personalitate puternica,in cateva cuvinte 2 pietre tari,ulterior crescand si lovindu-ne de incercarile vietii era normal sa ne maturizam si automat pretentiile au crescut.Eu imi doream langa mine o persoana comunicativa,deschisa,atenta si matura.In schimb primeam certuri si indiferenta.Cateva tentative de despartire in acest timp si distantarea lui din ce in ce mai mult care ma innebunea.La sf anului trecut imi spune ca nu mai poate continua,ca s-a saturat.De comun acord ne-am despartit,locuiam la el si am plecat.Imediat a aparut o femeie in viata lui,cu care bineinteles era de mai mult timp.Banuisem ceva,insa,ziceam ca poate sunt eu tampita si ma insel.Dupa 2 luni a inceput sa ma caute deoarece constatase ca el pe mine ma iubeste si cu mine vrea sa fie.Dupa rugaminti,plansete si promisiuni marete am hotarat sa maintors,cu toate ca eram costienta ca nu o sa imi fie usor sa iert,insa nici nu puteam sa nu ma intorc.Pentru mine era totul,nu-mi imaginam viata fara el,il iubeam enorm de mult,eram in stare de orice sacrificiu pentru a ne fi bine impreuna.Am hot sa facem nunta in aceasta vara.Timp de 2-3 luni totul a fost frumos insa ciudat.Promisiunea si tentativa lui de a se achimba au esuat.Acum este la fel ca inainte.Si uneori am senzatia ca rel avuta a lasat urme in sufletul lui.Am facut pregatirile de nunta,mai sunt f putine de cumparat.Acum cand ar fi trebuit sa fiu cea mai fericita de pe pamant pentru ca acest moment ar trebui sa fie unic in viata,in sufletul meu este o mare durere,inima mea este sfasiata,nu stiu ce simt acum pentru el.Imi pun f mari semne de intrebare in legatura cu viitorul nostru care nu stiu da va va avea acelasi curs.Nunta chiar daca asta ar insemna distrugerea mea trebuie sa o fac,in acest moment nu mai pot da inapoi pentru ca in joc sunt sufletele parintilor,fratilor,etc.Nu stiu cum sa procedez daca tot urmam acest drum,poate mai putem reinvia iubire care a fost intre noi.Cum sa fac sa dispara raceala care s-a instala acum?Cum sa il fac pe el sa ma inteleaga?
LisaMe
Postat pe 27 Iunie 2009 10:12
cu bani gramada la un consilier marital
good daca simti asta la ce nevoia ai mai continuat cu planurile de nunta????
sau ai impresia ca viata e o telenovela?????

dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Iunie 2009 10:17
in momentul de fata pot suferii numai eu,e posibil s-o fac in continuare sau nu.Oricum ceva trebuie facut.Insa parintii nu ii mai pot pune la alte incercari,nu am dreptul si nici pot facea asta.
LisaMe
Postat pe 27 Iunie 2009 10:29
Sa o luam cu inceputul.In primul rand, daca tu vezi relatia buna , nu inseamna ca si el.La fel sunt si eu cu prietenul meu.Dupa parerea lui e foarte ok mai tot timpul, insa dupa mine nu.Din cauza relatiei care a avut'o cu alta, e foarte probabil sa se plictiseasca din nou de tine si , fuga'fuguta, zboara in bratele alteia...fara nici o ezitare ca va face asta...In ceea ce priveste "pietre tari", imi pare rau, tu pari mai mult un burete folosit 5 ani la rand.Nunta voastra....nu mai fii asa confuza, pune piciorul in prag!Nu te mariti nici cu taicaso, nici cu taicato! Sau, dupa ce te mariti cu el ai de gand sa traiesti cu familia lui sau a ta? Asta nu'i o scuza sa te mariti. Daca vrei sa bagi divortul dupa maxim 2 ani, marita'te! De anulat nunta poti oricand. Varul iubitului meu a anulat'o cu 2 zile inainte.Iti bagi piciorul in tot, si pleci mai departe.Iti trebuie doar vreo 2 kg de curaj! Sa stii ca il ai! Fii desteapta, vezi'ti de viata ta, nu ti'o distruge...ia aminte ca e singura ta viata...ce e azi, nu va mai fii maine...de ce sa'ti irosesti timpul cand poti face ceva constructiv??? Gandeste'te ca, odata ce tu l'ai iertat, si ai face orice sa fie bine, el e un porc si va profita de asta pana la D'zeu si inapoi.O sa te faca sa suferi ca pe un caine...ia aminte...
godesshera
Postat pe 27 Iunie 2009 10:31
pacat, parerea mea sincera e ca vina o porti numai tu pt ca ai lasat ca lucrurile sa ajunga aici si mai cred ca din momentul in care te-a cerut de sotie sau in momentul in care ati hotarat sa va casatoriti singura vinovata ai fostu tu pt ca de atunci aveai indoieli referitoare la casnicia cu el....

pacat pt ca mai devreme sau mai tarziu oricum vei ajunge sa il detesti pe el sau si mai rau sa te detesti pe tine pt greseala asta. pana la urma e treaba ta, inca ai cerut o opinie... iar eu iti pot spune foarte clar ca omul nu se va schimba ci doar va persevera in ceea ce face si acum....

si da...din fericire eu am avut puterea sa spun NU unei cereri in casatorie dup 3 ani de relatie...
asa ca iti vorbesc din experienta si nu am regretat nici o secunda hotararea luata. am suferit groaznic dar mi-a trecut ....

dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Iunie 2009 10:33
daca nu esti hotarata sa te casatoresti nu o face!ganeste-te la tine si nu la ceilalti..pentru ca ei vor suferi acum dar tu vei suferi toata viata.. discuta cu el deschis si zii ce nu iti place si inpreuna sa incercati sa iesiti din starea asta
rahella
Postat pe 27 Iunie 2009 10:43
raspunde-mi la o intrebare... tu traiesti viata ta sau pe a altora? ce-ar spune parintii tai daca ar sti ar sti ca vrei sa iti sacrifici fericirea de dragul altora..? trezeste-te la realitate, ai curajul sa pui punct acum, cat mai poti! e plina lumea de oameni care au suferit ani de-a randul de pe urma alegerilor gresite pe care le-au facut, nu ingrosa tu randurile.
DirtyDianna
Postat pe 9 Iulie 2009 12:22
In sfarsit pune cineva si problema asta in discutie..Am incheiat si eu o relatie de un an si jumatate cu o persoana pe care credeam ca o iubesc si poate intr-o zi ar fi trebuit sa ma casatoresc..deja erau ganduri si planuri...slava cerului m-am trezit la timp..citeam la dandanaua ca ea a avut curajul sa dea inapoi dupa 3 ani...wow..cam mult timp dar totusi e bine..mai bine decat sa te pedepsesti pentru toata viata..gandeste-te cum te simti acum cand poti da inapoi si cum vei fi in 2 ani de exemplu...el nu se va schimba..de asta sa fii sigura..nu te casatori de dragul familiei o sa ai cosmaruri noaptea...vb la modul ce mai serios..e groaznic..decide-te mai repede si nu fa o greseala pe care oricum o s-o regreti mai tarziu
Lady_Gaga9
Postat pe 17 Iulie 2009 18:39
oricum te mariti prea tanara , daca faci asta si cu un barbat care ti-a calcat sentimentele in picioare iti dai seama cat o sa tina gandeste-te si tu ca ai tot timpul sa gasesti pe cineva are te apreciaza cu adevarat , nu te baga in ceva care o sa iti manance cei mai frumosi ani din viata
Lorena26
Postat pe 17 Iulie 2009 19:40
te vei casatori cu el si pe la 50 de ani o sa zici ca nu ai avut noroc in viata. ce alegi aia ai
softexia
Postat pe 17 Iulie 2009 22:04
De la: LisaMe, la data 2009-06-27 10:29:03in momentul de fata pot suferii numai eu,e posibil s-o fac in continuare sau nu.Oricum ceva trebuie facut.Insa parintii nu ii mai pot pune la alte incercari,nu am dreptul si nici pot facea asta.


Eu nu inteleg ceva! Daca vezi ca relatia nu merge, de ce insisti cu casatoria? Eu sincer, daca as fi in locul tau, l-as parasi! Dar poti eventual sa mai stai cu el sa vezi daca se schima, desi ma indoiesc, si apoi sa va casatoriti! Plus de asta, tu te casatoresti, nu parintii tai! Crezi ca le-ar conveni mai mult sa vi acasa la ei divortata dupa 2-3 luni?
Casatoria trebuie sa fie ceva frumos de la inceput! Nu ceva care sa te faca sa speri ca il va schimba pe el!!
Eu iti doresc mult succes daca te hotarasti sa te mariti cu el!
AlexandraV
Postat pe 20 Iulie 2009 01:03
Daca as fi cerut parerea cuiva pe un forum acum 2 ani, poate nu mai ajungeam la divort...pentru ca m-am casatorit in pripa si doar pentru a fi impreuna...nu aveam motive clare de a ma casatori. Am facut-o fiindca plecam in alta tara si ca sa-l pot lua cu mine.
Acum am deschis actiunea de divort...pentru ca el nu s-a adaptat niciodata aici si nu a facut niciun efort pentru ca noi sa fim o familie. Eu am facut tot ce mi-a stat in putinta, dar familia lui - cei care pareau atat de draguti la inceput, l-au convins sa se intoarca si ca ii este mai bine acasa cu ei.
Suna absurd, dar asa stau lucrurile.
Imi reprosez ca m-am casatorit. Trebuia sa astept, sa fi locuit impreuna inainte, sa il fi studiat mai bine, ce idei are despre casnicie si despre viata si cat de matur este...
Pentru ca am ajuns la divort, constat ca de fapt a te casatori echivaleaza cu a semna un contract, recunosti in fata judecatorului practic ca ai o relatie.
Care sunt motivele pentru care vrei sa te casatoriesti cu el?
De ce ai face-o daca voi deja v-ati instrainat si va instrainati mai mult pe zi ce trece?

Cred in continuare in institutia casatoriei, am exemple de relatii care functioneaza in jurul meu, regret doar gestul pripit de a ma casatori fara a lua in calcul toate aspectele.
Divortul te face sa suferi, orice ai crede. Nu este usor. Daca nu esti sigura de el, de tine si de voi, nu te casatori, mai asteapta. Puteti avea o relatie si puteti incerca sa va apropiati din noufara a semna nimic.
Si gandeste-te bine: voi doi vreti sa va casatoriti sau poate este visul parintilor?


anda1979
Postat pe 28 Iulie 2009 18:30
O sa ma credeti nebuna.M-am casatorit nu de foarte mult timp ,gandindu-ma ca il voi schimba.Cu foarte mult stres,foarte multi nervi ,certuri si plansete cu o zi inainte de nunta,am mers totusi mai departe gandindu-ma ca mai mult de atat nu mi se poate intampla.Am facut totul pentru nunta aproape singura cu minimum de sprijin din partea lui.Nunta a iesit super ok din punctul meu de vedere,bine si al altora dar al meu conteaza in primul rand.Dupa nunta am luat hotararea sa am foarte multa rabdare cu el sa ii mai acord o ultima sansa.Incerc sa-l scimb si in acest moment da semne ca vrea,insa vedem rezultatul.Sper ca totul sa se termine cu bine.Va multumesc pentru sfaturi si pentru atentia acordata.
LisaMe
Postat pe 29 Iulie 2009 20:32
De la: LisaMe, la data 2009-07-29 20:32:02O sa ma credeti nebuna.M-am casatorit nu de foarte mult timp ,gandindu-ma ca il voi schimba.Cu foarte mult stres,foarte multi nervi ,certuri si plansete cu o zi inainte de nunta,am mers totusi mai departe gandindu-ma ca mai mult de atat nu mi se poate intampla.Am facut totul pentru nunta aproape singura cu minimum de sprijin din partea lui.Nunta a iesit super ok din punctul meu de vedere,bine si al altora dar al meu conteaza in primul rand.Dupa nunta am luat hotararea sa am foarte multa rabdare cu el sa ii mai acord o ultima sansa.Incerc sa-l scimb si in acest moment da semne ca vrea,insa vedem rezultatul.Sper ca totul sa se termine cu bine.Va multumesc pentru sfaturi si pentru atentia acordata.


Draga mea iti urez tot binele din lume DAR ma tem ca nu vei reusi sa-l schimbi.Acorda-ti totusi sansa asta ,dar naravul din fire nu are lecuire.

Postat pe 29 Iulie 2009 21:12
sunt de acord cu lady gaga...apoi nu te casatoresti cu o familie intreaga,casatoria uneste oamenii,ii aporpie,dar nu iti vinzi sufletul pt asta.fericirea si linistea ta este cea mai importanta.familia ta te va sustine indiferent ce hotarasti,de asta sa fii sigura!

dc totusi vrei si alte semne, fa o astrograma pt voi 2,la Camelia Patrascanu ( 0722.121.811) .o prietena s-a dus la o consultatie la Camelia si a stiut ca alege bine:s-a casatorit dupa 3 luni dupa ce s-au cunoscut si sunt impreuna de 5 ani,inca porumbei. cred ca si in cazurile opuse se vede la fel de clar..
mika_i
Postat pe 30 Iulie 2009 01:16
Draga Lisa,
Ma bucur pentru tine, te felicit ca esti cu barbatul pe care il IUBESTI. Asta este cel mai important in viata, si ai sa vezi ca nu are sa iti para rau Faptul ca il IUBESTI este cel mai important lucru in viata si iti va da putere si fericire in orice vei intreprinde. Ai incredere in tine si in sentimentele tale si are sa fie bine.

Sunt tare grabita acuma dar am sa mai revin sa vad daca iti pot fi de vre un ajutor.

Fii bucuroasa de faptul ca totusi ati trecut peste acest ''hop'' acuma. Viata totdeauna iti rezerva cate ceva, asta este ... daca ar fi perfecta, te-ai plictisi de moarte

Evita sa te gandesti la / sa previzionezi ''un sfarsit'' - daca intelegi ce vreau sa spun

Acuma, daca ai apucat pe acest drum BUCURATE DE FIECARE CLIPA. Ce va fi peste 20 de ani, NU aveti de unde sti - nici decum de acuma - INSA amintirile sa va fie totdeauna o ICOANA LUMINOASA.

Oamenii se schimba doar in masura in care au deja in ei acea samanta pe care tu doresti a o vedea incoltita, si gata inflorita. Ca si DRAGOSTEA, odata ce a fost CEVA, CEVA va mai fi inca TOTDEAUNA. Deci doar de voi depinde cum evolueaza pe mai departe - daca lasati sa fie impanzita dragostea voastra de buruieni sau o cultivati cu grija, cu rabdare, cu zambete si cu lacrimi de fericire!?!

Ce va fi este un destin pe care nu prea avem cum sa-l schimbam dar TOT CEEA CE FACEM are un ROST. Incredibil uneori dar vei gasi un rost la orice cat timp CREZI sincer in ceea ce faci.

Va doresc din tot sufletul sa reusiti in tot ceea ce intrprindeti, sa va faca mai intelepti, si mai ''copii'' in sufletul vostru!

agoldfish
Postat pe 30 Iulie 2009 10:00
eu zic sa-l parasesti in fata altarului
_oktober_
Postat pe 30 Iulie 2009 10:03
De la: AlexandraV, la data 2009-07-20 01:03:01
De la: LisaMe, la data 2009-06-27 10:29:03in momentul de fata pot suferii numai eu,e posibil s-o fac in continuare sau nu.Oricum ceva trebuie facut.Insa parintii nu ii mai pot pune la alte incercari,nu am dreptul si nici pot facea asta.


Eu nu inteleg ceva! Daca vezi ca relatia nu merge, de ce insisti cu casatoria? Eu sincer, daca as fi in locul tau, l-as parasi! Dar poti eventual sa mai stai cu el sa vezi daca se schima, desi ma indoiesc, si apoi sa va casatoriti! Plus de asta, tu te casatoresti, nu parintii tai! Crezi ca le-ar conveni mai mult sa vi acasa la ei divortata dupa 2-3 luni?
Casatoria trebuie sa fie ceva frumos de la inceput! Nu ceva care sa te faca sa speri ca il va schimba pe el!!
Eu iti doresc mult succes daca te hotarasti sa te mariti cu el!



Poate vorbesc cu PACAT, dar zau, NU inteleg CARE este toata treaba asta cu CASATORIA???

Am 2 copii, am trait impreuna (si inca mai suntem in aceeasi casa, de dragul copiilor - doar pentru atat) si NU m-am CASATORIT si NICI NU AS FI FACUT-O (NU!!!), cu toate ca mi-as fi dorit sa fi vazut ca vine de la el aceasta actiune ... dar TOT NU M-AS FI CASATORIT! De ce? Pentru ca in sufletul lui a fost totdeauna ''o alta''. ACUMA, dupa 15 ani, i-o fi trecut ''nebuneala'', nu i-o fi trecut, NU STIU.

Dar CE are importanta PENTRU TINE? SA TE ''IUBEASCA'', sau DOAR sa te casatoresti ( ) cu EL ?!?

Exact cum spune si AlexandraV, CASATORIA trebuie sa fie ceva SFANT, sa fie din DRAGOSTE, dintr-o NECESITATE COSMICA de A FI si de A DARUI celuilalt, UNUL ALTUIA. Daca aceasta lipseste, si chiar si cand aceasta exista, ZAU, care este ROSTUL CASATORIEI ???

Casatoria NU este decat o CONVENTIE LEGALA pentru reglementarea OBLIGATIILOR ambilor parteneri fata de copii ce ii au, si fata de BUNURILE MATERIALE ce le veti achizitiona pentru uzul comun pe perioada cat sunteti impreuna (a vietii ...)

Va IUBITI, ori ... ??????????

De ce sa va CHINUITI ???

Daca IUBESTI pe cineva, NU-L INLATUI.
O pasare pe care o admiri si care-ti incanta auzul cu trilurile-i matinale NU o prinzi si-o ambalezi intr-o cusculita aurie decat daca te va putea desfata un nou tril, tot mai stins, al MORTII.

IUBIREA este LIBERA, neconditionata.
Asta NU inseamna sa te alaturi unei haite de ''caini de pe strazi'' ...
Inseamna PUR si simplu sa IUBESTI. Inseamna sa IERTI - ca de exemplu faptul ca NU esti iubit(a).

Fericirea tine orisicum de ''momente'', dar in diferenta de timp, ce-ti ramane de facut??? Alegi sa TE URASTI pe tine, sa IUBESTI viata in sine, sa fii fericita si sa-i faci si pe altii fericiti prin simpla ta prezenta ... Avem destul de multe lucruri de facut pe Pamant. Pentru unele nu ne va ajunge timpul NICIODATA, pentru altele nici nu vom acorda timp vre-o data ... si, intr-o buna zi, observam vre-un MIRACOL si, poate ca regretam ca NU MAI AVEM TIMP, sau, poate ca vom fi in sfarsit FERICITI.

ACORDATI TIE INSATI FAVOAREA DE A IUBI (liber) si restul ... vine de la sine!

agoldfish
Postat pe 22 Septembrie 2009 12:08
Hmmm,
ACORDA-TI (TIE INSATI) FAVOAREA DE A IUBI (liber) si restul ... vine de la sine!


ACORDA-TI FAVOAREA DE A IUBI si RESTUL VINE DE LA SINE!



ACORDA-TI FAVOAREA DE A IUBI si RESTUL VINE DE LA SINE!



ACORDA-TI FAVOAREA DE A IUBI!

RESTUL VINE DE LA SINE!


agoldfish
Postat pe 22 Septembrie 2009 12:23
Eu cred ca esti doar confuza si cu nunta toate astea esti stresata....am o prietena care era in situatia ta si acum e super happy...in fine nu toti suntem la fel dar ziceam si eu asa... adica...dupa ce o sa treaca ai sa ierti...poate nu ai sa uiti dar de iertat ar trebui sa ierti ca iti distrugi tie viata si lui...desi el nu prea conteaza in situatia asta... sau daca nu va intelegeti bine nu esti nici prima nici ultima care divorteaza
pushyk
Postat pe 30 Septembrie 2009 22:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau niste sfaturi. va rog frumos :( 16 De la: xardasxp 31 Iulie 2011 04:45
mi-e greu sa fac primul pas 23 De la: krystalalex 22 Aprilie 2011 16:42
o relatie ciudata. pls, help!:D 12 De la: cretsss 27 Mai 2010 22:47
Buna 4 De la: mimi_ca29 22 Aprilie 2011 16:47
poate un baiat sa strice prietenia a 4 fete?? 8 De la: anastasia_m 25 Aprilie 2010 19:12