Setari Cookie-uri

M-am indragostit de cine nu trebuie

Buna la toata lumea... hai k am ajuns si eu pe un astfel de forum desi nu credeam sa o fac vreodata; dar pana la urma de ce sa nu vezi si parerile mai multor oameni. So, povestea suna asa: era o fata nebuna si cu bani si un baiat nebun si sarac. Fata e mai mare cu 5 ani decat baiatul - si s-au combinat dintr-o ambitie a ei - pana au ajuns sa se iubeasca. Dar el nu-i poate oferi ei tot ce are nevoie - de la bani pana la un partener potrivit de discutii. Se inteleg in schimb foarte bine la pat si se simt bine impreuna pentru ca el este cat de cat barbat (are 22 ani) si s-a impus mai mult decat altii in fata ei. Acum fata vrea sa se desparta de el de ceva timp pentru ca vede ca n-au un viitor impreuna si ca relatia asta o frustreaza uneori, dar este prea greu pentru ca in sufletul ei il iubeste. Si situatia a devenit complicata. A incercat de mai multe ori sa se desparta dar a cautat-o si a insistat si ea n-a putut sa-si tina cuvantul din nou pentru ca il iubeste. As vrea sa-l pastrez in jurul meu dar in acelasi timp sa-mi pot vedea de viata si sa nu ma mai doara sufletul!! Voi ce-ati face ca eu una nu gasesc solutia potrivita
8a8y
Postat pe 27 Iunie 2009 13:35
.....solutii........... sunt o multime............
trebuie doar sa meditezi.......... ..putin..........
nico1234
Postat pe 27 Iunie 2009 13:43
De la: nico1234, la data 2009-06-27 13:43:09.....solutii........... sunt o multime............
trebuie doar sa meditezi.......... ..putin..........


fata voia concret!
greierash_is_back
Postat pe 27 Iunie 2009 13:45
De la: greierash, la data 2009-06-27 13:45:20
De la: nico1234, la data 2009-06-27 13:43:09.....solutii........... sunt o multime............
trebuie doar sa meditezi.......... ..putin..........


fata voia concret!

.si tu........greierash.......
.....concret....pe forum.......
nico1234
Postat pe 27 Iunie 2009 14:54
Auzi, Greierash, am si eu cateva intrebari:
Unu: baiatul nu e un bun partener de conversatie pentru ca nu e la fel de educat ca si ea, inteleg. Nu asta nu e intrebarea. Intrebarea e: el nu poate invata (de la ea, de exemplu)? De ce?

Doi: el NU II POATE OFERI ei, care e "bogata". Intrebare: daca ea e "bogata"(tot pun ghilimele astea pentru ca ceva-mi spune ca fata nu e vreo Paris Hilton, totusi), de ce mai are nevoie sa ii "ofere el"? Sa fie din cauza ca tatal ei are una-alta? Si in cazul asta, daca tatal ei are una-alta, si ea e obisnuita cu cert standard... EA ce FACE ca sa ii mentina? Adica.. ce lucreaza? Ce si-a propus sa faca in viata ca sa nu fie nevoie sa "II OFERE" sotul/iubitul/amantul?

Trei: El nu ii poate oferi ACUM, dar care sunt perspectivele lui. CE va face el in viitor?

Am pus intrebarile de mai sus pentru ca voiam sa subliniez ca "fata bogata" vrea doar sa se desparta de el pentru ca nu il mai vrea, nu pentru ca e el "sarac". Si daca vrea sa faca asta, toata balmajeala cu 'fata bogata" si baiatul cu care ea nu are subiecte de conversatie e - scuzata fie-mi franceza (care e engleza, de data asta) - BULL!

Vrei sa te desparti de el, dar el sa continue sa te adore, pentru ca asta iti gadila auto-stima (cu care - fie vorba intre noi, ai ceva probleme), asta e tot. Inteleg asta. Pana la urma, tuturor ne place asta... Treaba e ca celor care li se intampla (sa aiba 'fosti" care inca ii respecta si le sunt dragi).... ei bine, aceia/acelea nu si-au PROPUS sa fie asa. S nici nu au urmat sfaturile din Cosmo de "Cum sa-ti faci de cap si fraieru' sa continue sa ofteze dupa tine"...
Alora pur si simplu li s-a intamplat si li se intampla pentru ca au impus un respect, admiratie si un sentiment de fair-play si prietenie care a invins chiar barierele despartirii. Si ala da, dainuieste peste ani. Asta o afli cand - chiar dupa 10 ani primesti telefon de ziua ta de nastere sau de nume sa ti se ureze "La multi ani", de exemplu. Si daca o sa ti se intample vreodata, o sa vezi ca tot n-o sa fii in stare sa dai sfaturi, pentru ca - asa cum spuneam - astea se INTAMPLA, nu se PLANIFICA.

Sper ca ti-am fost de folos.
Dor_a
Postat pe 27 Iunie 2009 15:19
De la: Dor_a, la data 2009-06-27 15:19:16Auzi, Greierash, am si eu cateva intrebari:
Unu: baiatul nu e un bun partener de conversatie pentru ca nu e la fel de educat ca si ea, inteleg. Nu asta nu e intrebarea. Intrebarea e: el nu poate invata (de la ea, de exemplu)? De ce?

Doi: el NU II POATE OFERI ei, care e "bogata". Intrebare: daca ea e "bogata"(tot pun ghilimele astea pentru ca ceva-mi spune ca fata nu e vreo Paris Hilton, totusi), de ce mai are nevoie sa ii "ofere el"? Sa fie din cauza ca tatal ei are una-alta? Si in cazul asta, daca tatal ei are una-alta, si ea e obisnuita cu cert standard... EA ce FACE ca sa ii mentina? Adica.. ce lucreaza? Ce si-a propus sa faca in viata ca sa nu fie nevoie sa "II OFERE" sotul/iubitul/amantul?

Trei: El nu ii poate oferi ACUM, dar care sunt perspectivele lui. CE va face el in viitor?

Am pus intrebarile de mai sus pentru ca voiam sa subliniez ca "fata bogata" vrea doar sa se desparta de el pentru ca nu il mai vrea, nu pentru ca e el "sarac". Si daca vrea sa faca asta, toata balmajeala cu 'fata bogata" si baiatul cu care ea nu are subiecte de conversatie e - scuzata fie-mi franceza (care e engleza, de data asta) - BULL!

Vrei sa te desparti de el, dar el sa continue sa te adore, pentru ca asta iti gadila auto-stima (cu care - fie vorba intre noi, ai ceva probleme), asta e tot. Inteleg asta. Pana la urma, tuturor ne place asta... Treaba e ca celor care li se intampla (sa aiba 'fosti" care inca ii respecta si le sunt dragi).... ei bine, aceia/acelea nu si-au PROPUS sa fie asa. S nici nu au urmat sfaturile din Cosmo de "Cum sa-ti faci de cap si fraieru' sa continue sa ofteze dupa tine"...
Alora pur si simplu li s-a intamplat si li se intampla pentru ca au impus un respect, admiratie si un sentiment de fair-play si prietenie care a invins chiar barierele despartirii. Si ala da, dainuieste peste ani. Asta o afli cand - chiar dupa 10 ani primesti telefon de ziua ta de nastere sau de nume sa ti se ureze "La multi ani", de exemplu. Si daca o sa ti se intample vreodata, o sa vezi ca tot n-o sa fii in stare sa dai sfaturi, pentru ca - asa cum spuneam - astea se INTAMPLA, nu se PLANIFICA.

Sper ca ti-am fost de folos.


1. habar n-am
2. intreab-o
3. taximetrie.
4. (de la mine). de ce m-ai intrebat pe mine?
greierash_is_back
Postat pe 27 Iunie 2009 15:25
Scuze, m-am incurcat in nick-uri... Toate intrebarile ii erau adresate deschizatoarei topicului. Scuze
Dor_a
Postat pe 27 Iunie 2009 15:58
De la: Dor_a, la data 2009-06-27 15:58:46Scuze, m-am incurcat in nick-uri... Toate intrebarile ii erau adresate deschizatoarei topicului. Scuze


no problem
greierash_is_back
Postat pe 27 Iunie 2009 16:06
Am sa incerc sa-ti raspund:

1. chiar daca pot sa am ce-mi doresc material, asta nu inseamna ca NU am pretentii ca cel de langa mine sa ma poate scoate in oras sau sa mergem in vacante impreuna etc lucruri normale. Intr-o relatie lucrurile trebuie sa fie echitabile, inclusiv la capitolul bani.
Si da, as fi dispusa sa fac niste sacrificii si sa astep sa aiba bani... daca ar avea perspective, dar sincer nu prea are.. si pe deasupra mai e si copil, ceea ce se vede inclusiv in ceea ce face pt a avea bani (dupa parerea mea nu suficient). Situatia e frustranta pt amandoi
2. ce fac eu nu are legatura cu subiectul, iti pot spune ca muncesc si nu stau degeaba
3. perspective=zero din pacate
Nu vreau sa ma despart si sa continue si ma adore, ci mi-as dori sa fie in jurul meu pt k il iubesc si in acelasi timp nici sa nu ma tina pe loc. Pentru k intr-o relatie ok partenerii ar trebui sa se ridice unul pe celalalt in viziunea mea.

Stiu ce spui tu cu sunatul dupa 10 ani etc... sincer nici nu cred k vreau asta de la el, pt k dc se ajunge asa asta este de fapt o relatie puternica de prietenie bazata pe respect si altele asemanatoare... dar intr-o dragoste puternica, nu ai cum sa mai pastrezi legatura dupa o despartire dureroasa. Si nici nu cred k e capabil acum de o astfel de relatie de puternica prietenie - pt k pt asta ar trebui sa avem in comun mai multe subiecte de discutii
Sincer nu vad alta solutie decat despartirea, dar problema e ca mi-e greu pt k il iubesc. Problema ramane exact cea din titlu.. m-am indragostit de cine nu trebuie, si el la fel. E ceva gen '"chemistry'' intre noi si e dureros ca nu poate trece la un nivel superior... :(
8a8y
Postat pe 27 Iunie 2009 16:08
In cazul asta, nu se poa'. Dealtfel, nici nu are rost. Iubirea, in cazul asta, e un juma' obisnuinta, juma' atractia fructului oprit (ma rog, negat) si juma' sex bun (hehe, ce de jumatati ... ma rog, procentele nu conteaza, pana la urma). Nu cand sunt sentimente atashate la tot amalgamul.
Puteti ramane ceea ce se numeste "f** buddies" - sau " friends with benefits" dar asta cu acordul amandurora si numai cand trecerea se poate face fara convulsii, drame, lacrimi si fara sa se consume o cutie de Kleenex....
Oricum, parerea mea: simti ca nu merge? Lasa-l si cauta "the real thing". Nu are rost sa te stresezi pentru jumatati de masura. Si da, la varsta voastra, diferenta asta de doar cativa ani, e mare. Barbatii de 22 de ani sunt foarte imaturi.
Dor_a
Postat pe 28 Iunie 2009 09:25
Mda , si eu care credeam ca dau peste sarmana fata care a descoperit ca iubitul ei este peste ,sau o bate chestii de astea tragice suficient de grave incat sa poti spune ca iubesti pe cine nu trebuie

M-am inselat

iris_4_ever
Postat pe 28 Iunie 2009 09:58
De la: iris_4_ever, la data 2009-06-28 09:58:32Mda , si eu care credeam ca dau peste sarmana fata care a descoperit ca iubitul ei este peste ,sau o bate chestii de astea tragice suficient de grave incat sa poti spune ca iubesti pe cine nu trebuie

M-am inselat



Ohh, nu, Iris! E povestea "fetei bogate" si a "baiatului sarac"

'Neatza!
Dor_a
Postat pe 28 Iunie 2009 10:00
De la: Dor_a, la data 2009-06-28 10:00:37
De la: iris_4_ever, la data 2009-06-28 09:58:32Mda , si eu care credeam ca dau peste sarmana fata care a descoperit ca iubitul ei este peste ,sau o bate chestii de astea tragice suficient de grave incat sa poti spune ca iubesti pe cine nu trebuie

M-am inselat



Ohh, nu, Iris! E povestea "fetei bogate" si a "baiatului sarac"

'Neatza!

doamne ce telenovele inventati pe aici
yumy
Postat pe 28 Iunie 2009 10:02
Neata Dorule te las sa te ,,distrezi'' singurica , poate imi explica si mie cineva cum se face ca in general ea e cea care vrea relatia respectiva si dupa aia tot ea e cea care stramba din nas
iris_4_ever
Postat pe 28 Iunie 2009 10:03
De la: iris_4_ever, la data 2009-06-28 10:03:11Neata Dorule te las sa te ,,distrezi'' singurica , poate imi explica si mie cineva cum se face ca in general ea e cea care vrea relatia respectiva si dupa aia tot ea e cea care stramba din nas

pey nu ea e cea bogata deci ea e cu fitzele
yumy
Postat pe 28 Iunie 2009 10:04
De la: Dor_a, la data 2009-06-28 10:00:37
De la: iris_4_ever, la data 2009-06-28 09:58:32Mda , si eu care credeam ca dau peste sarmana fata care a descoperit ca iubitul ei este peste ,sau o bate chestii de astea tragice suficient de grave incat sa poti spune ca iubesti pe cine nu trebuie

M-am inselat



Ohh, nu, Iris! E povestea "fetei bogate" si a "baiatului sarac"

'Neatza!


Da mah dar ....in pana mea fata bogata stia ca baitul e sarac cand s-a combinat cu el asta e ce nu inteleg eu

Daca te duci la magazin sa cumperi varza te astepti ca atunci cand ajungi acasa sa gasesti in punga pate de gasca ? Nu frate , varza ai luat , varza gasesti
iris_4_ever
Postat pe 28 Iunie 2009 10:06
Asta nu am inteles nici eu... Si - presupunand ca asteptai ca varza sa se transforme printr-o minune in pate de gasca si n-o face (ceea ce nu e mare surpriza pentru nimeni) - ce rost mai are sa vrei sa pastrezi varza, daca tu pate de gasca vrei? Nu-i mai simplu s-o lasi si sa te duci sa iei ceea ce vrei?
Dor_a
Postat pe 28 Iunie 2009 10:39
E mai mult decat povestea fata bogata si baiatul sarac..hai k va spun mai multe...Cred ca in primul rand problema lui e faptul k e imatur - si nu stie cum sa abordeze anumite situatii, desi isi doreste sa o faca.
Iar a mea e ca ii cer sa fie matur, k astept asta de la el. Iar in momentul acesta al vietii lui nu poate, tinand cont de varsta. Poate va putea mai tarziu, poate niciodata... dar eu nu am cum sa il astept sa se maturizeze pentru k ar insemna sa-mi pun viata intre paranteze.. sau eventual sa ma schimb eu pt ca sa poata fi bine. Cu alte cuvinte sa ma pun la mintea lui.. ceea ce sincer.. chiar am facut dar nu mi-a placut transformarea. Pentru ca el a luat-o (inconsitent poate) ca pe un semn de slabiciune, si au urmat tentative de impuneri pe care n-am cum sa le accept. Nu va ganditi ca s-a intamplat ceva aiurea... doar semi-aiurea si intrevedeam directia in care o luau lucrurile si nu era prea buna.
Si atunci am spus stop... si au inceput probleme, certuri etc Si din nou s-au modificat rolurile in asa fel ca acuma nu mai stim nici unul cum sa fim, cum sa nu fim. E un fel de incercare disperata de a face lucrurile sa mearga din ambele parti.

Si mi-am mai dat seama de un lucru...k trebuia sa dau la psihologie:)))

Anyway, despre ce vorbeam e k noi ne-am potrivit la distractie sa zic asa - si cred k trebuie sa fac in asa fel incat sa ramanem parteneri doar de distractii, pt k mai mult e clar ca nu se poate. Problema e k nu stiu daca mai putem fi ceva dupa toata chestia asta. Si cred k incep sa ma impac cu gandul ca n-o sa mearga niciodata.

Eu oricum sunt o fire mai copilaroasa si mai nebuna, si cu inca un copil langa mine e clar k nu putem rezista... unul trebuie sa fie mai matur si nu vreau sa fiu eu aia:)
8a8y
Postat pe 28 Iunie 2009 22:21
Si eu m-am indragostit de cine nu trebuie, dar...viata e tujur parsiva...
lonely_soul
Postat pe 29 Iunie 2009 00:00
auzi iubito...vrei sa aiba si bani...vrei sa fie si cult...mai vrei si placere in pat...?! nu crezi ka vrei cam mult?!
kudika009316
Postat pe 29 Iunie 2009 19:53
nu "íubito", vreau exact ceea ce ofer
8a8y
Postat pe 6 Iulie 2009 09:38


Mie nu-mi sunt foarte clare anumite aspecte:

1. Ce inseamna : " el este cat de cat barbat" ?
2. Cu ce mai exact s-a impus in fata ta mai mult decat alti barbati ?
valita76
Postat pe 6 Iulie 2009 10:07
Imi place subiectul mult de tot!
Complicatiile psihologice ale dragostei si na,......placerile umane....

Postat pe 10 Iulie 2009 12:49
daca il iubesti...il accepti si fara bani si imatur!
Dar cred ca e mai mult o atractie puternica, care nu o sa tina foarte mult. Si acea chemistry" se duce in momentul cand gasesti alta persoana caresa stie sa-ti "gadile" interesul. Profita de momentele cand sunteti impreuna, simtiti-va bine, dar nu iti refuza sansa de a cunoaste si alti barbati.
Si bineinteles...fii sincera cu el si explica-i ce simti cat poti tu de bine!
andra_ale
Postat pe 10 Iulie 2009 13:00
De la: 8a8y, la data 2009-07-06 09:38:24nu "íubito", vreau exact ceea ce ofer


Auzi, ce tot oferi tu ca nu inteleg?Tu ii ceri lui sa fie matur dar tu esti asa mai nebuna,mai copilaroasa.Nu bate.Apropo, cred ca eu te stiu pe tine si nu, nu de pe forum.Zi-mi doar din ce judet e prietenul ca poate fac confuzie.
therapsong2
Postat pe 10 Iulie 2009 15:04
,,el nu-i poate oferi ei ce are nevoie(bani,partener de discutii)" si ,,ea il iubeste" sunt 2 notiuni care se bat cap in cap Mai gandeste-te Sigur nu e DOAR bun la pat si atat?
wanda_love_you
Postat pe 15 Iulie 2009 15:06
De la: 8a8y, la data 2009-06-27 16:08:14Am sa incerc sa-ti raspund:

1. chiar daca pot sa am ce-mi doresc material, asta nu inseamna ca NU am pretentii ca cel de langa mine sa ma poate scoate in oras sau sa mergem in vacante impreuna etc lucruri normale. Intr-o relatie lucrurile trebuie sa fie echitabile, inclusiv la capitolul bani.
Si da, as fi dispusa sa fac niste sacrificii si sa astep sa aiba bani... daca ar avea perspective, dar sincer nu prea are.. si pe deasupra mai e si copil, ceea ce se vede inclusiv in ceea ce face pt a avea bani (dupa parerea mea nu suficient). Situatia e frustranta pt amandoi
2. ce fac eu nu are legatura cu subiectul, iti pot spune ca muncesc si nu stau degeaba
3. perspective=zero din pacate
Nu vreau sa ma despart si sa continue si ma adore, ci mi-as dori sa fie in jurul meu pt k il iubesc si in acelasi timp nici sa nu ma tina pe loc. Pentru k intr-o relatie ok partenerii ar trebui sa se ridice unul pe celalalt in viziunea mea.

Stiu ce spui tu cu sunatul dupa 10 ani etc... sincer nici nu cred k vreau asta de la el, pt k dc se ajunge asa asta este de fapt o relatie puternica de prietenie bazata pe respect si altele asemanatoare... dar intr-o dragoste puternica, nu ai cum sa mai pastrezi legatura dupa o despartire dureroasa. Si nici nu cred k e capabil acum de o astfel de relatie de puternica prietenie - pt k pt asta ar trebui sa avem in comun mai multe subiecte de discutii
Sincer nu vad alta solutie decat despartirea, dar problema e ca mi-e greu pt k il iubesc. Problema ramane exact cea din titlu.. m-am indragostit de cine nu trebuie, si el la fel. E ceva gen '"chemistry'' intre noi si e dureros ca nu poate trece la un nivel superior... :(


Pai daca stii solutia de ce mai intrebi?Astepti vreo confirmare/ E clar ca-l vrei pe Fi-su lui Donald Trump dar si absolvent de Oxford si cizelat si bun de conversatii. Cred ca nu-l iubesti si confunzi dragostea cu pasiunea.

Postat pe 16 Iulie 2009 16:50
concluzia mea : sta cu tine pentru acei bani pe care zici k ii detii.
lao_kudika
Postat pe 8 Septembrie 2009 01:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Masturbare vs Sex 120 De la: Calin_ 19 Octombrie 2010 11:02
Buna... 28 De la: kudika414141 2 August 2011 17:34
Iubitul ma minte 40 De la: misha79 23 Martie 2015 16:58
Mai poate continua relatia?? 27 De la: miki000 13 Septembrie 2011 16:42
inselatul e la moda 49 De la: leo_ 10 Martie 2010 11:22