Setari Cookie-uri

Cum sa procedez??

Buna!Am si eu o problema destul de grava...sunt casatorita si am un copil dar nu ma prea inteleg cu sotul de ceva vreme buna,am ajuns sa nu ma mai intereseze persoana lui si nici el nu prea se omoara cu atentii catre mine.Intamplarea a facut ca acum cateva luni sa incep sa vorbesc pe net cu cineva, Mihai il cheama, cu care am avut un inceput de relatie acum 12 ani,eram tineri si prostuti,eu eram indragostita de el si cred ca si el de mine dar nu ne-am spus-o niciodata,ne tachinam tot timpul,unde era unul era si celalalt si tot asa...numai ca eu am facut gresala ca din gelozie ca el a stat de vorba cu alta sa-mi gasesc si eu pe altcineva,m-am si culcat cu el si apoi ne-am despartit.Cand a aflat ca m-am despartit de prieten Mihai a venit la mine,mi-a reprosat ca pe el nu l-am bagat asa in seama, am inceput sa mai iesim impreuna, eu am facut gresala sa-i spun ca m-am culcat cu ex-ul si cred ca asta l-a cam marcat...in fine, dupa o buna perioada de tatonari in care el ba imi arata ca vrea sa fie cu mine, ba ma lasa balta eu mi-am gasit din nou pe altcineva, tot ca sa-i fac draci si desi el a venit din nou la mine si mi-a zis ca respectivul nu e de mine eu l-am ignorat si am continuat relatia....3 ani groaznici Mihai a plecat intre timp din tara, apoi am aflat ca s-a intors dar s-a mutat in alt oras.Cert e ca m-am casatorit cu alt barbat ,actualul sot cu care nu m-am inteles de la inceput,nu am simtit niciodata pt. el ce am simtit pt. Mihai.Vreau sa va zic ca la nunta mea a trimis pe cineva sa-mi spuna "Casa de piatra!"
Au trecut anii si uite ca s-a intamplat...la inceput nu i-am zis cu cine vorbeste...2 luni in care eram disperata sa ajung acasa sa vad ce mi-a mai scris,mi-a spus multe apoi i-am spus cu cine vorbeste,de atunci am mai vorbit cu el pe mess,tot eu i-am scris,dar si el imi da atentie,cand intru desi e pe "busy" se face"available",imi raspunde de fiecare data,iar in ultima convorbire l-am intrebat daca nu are pe numeni, mi-a zis ca nu-l intereseaza sa-si gaseasca prietena apoi mi-a batut apropouri ca l-am inselat acum 12 ani si cand i-am spus sa zica ce are de zis mi-a raspuns ca nu are ce sa-mi spuna pentru ca nu ar schimba cu nimic situatia actuala apoi am schimbat subiectul...aceleasi povesti ca altadata, ne tachinam unul pe celalalt...este cel mai dragut barbat pe care l-am cunoscut vreodata dar...sunt casatorita si cu un copil pe deasupra.Dar nu ma mai pot gandi decat la el,cand mi-e dor de el intru pe mess si ma multumesc numai cu faptul ca-l vad ca e si el acolo, chiar daca nu vorbim,el nu-mi scrie pt. ca eu i-am zis ca nu prea pot vorbi cu el sau nu stiu...ma tot intreb de ce el nu-mi scrie niciodata, de cand a aflat cu cine vorbeste doar atunci mi-a scris si apoi tot eu.Nu inteleg daca nu vrea sa aiba de-a face cu mine de ce -mi raspunde, de ce mi-a spus ca nu-l intereseaza sa-si gaseasaca prietena,de ce a incercat sa deschida subiectul cu ce-a fost acum 12 ani, nu inteleg nimic...ce sa fac ??Cum sa procedez??Nu vreau sa par ca o fraiera care umbla acum dupa el...dar nici nu vreau sa renunt pana nu stiu ce se intampla exact si asa direct nu-l pot intreba,mi se pare aiurea...sa-i mai scriu??Ce sa-i spun??Cum sa procedez??S-o las balta?? ...sa-i dau pe mess "ignore" si as incheia toata povestea, dar as suferii mult, toata viata m-as intreba daca nu am gresit, daca nu as fi putut fi fericita....si numai pt. faptul ca vorbesc cu el...nu stiu,sunt in bezna.Va rog ajutati-ma sa ies din ea....
kudika047649
Postat pe 11 Iulie 2009 22:28
da-i ignore
mitura
Postat pe 11 Iulie 2009 22:33
Stii ce as face eu? L-as invita la o discutie deschisa , unde i-as spune aproape tot ce simt ptr.el ( nu de alta ,dar s-ar putea sa fie coplesit).
Asta as face eu...nu stiu daca este cel mai bun sfat , dar datorita lipsei de comunicare poti pierde multe.Daca te respinge ,asta e ...macar ai incercat.Este posibil sa nu fie foarte receptiv ,tu esti casatorita...

ella_c
Postat pe 11 Iulie 2009 22:57
Da,ai dreptate,comunicarea inseamna totul,dar mi se pare atat de greu....cand vine vorba de el ma comport ca o scolarita si el cam la fel...dar ma gandesc ca el e un barbat atragator si care pe deasupra a ajuns cineva,are tot ce si-ar putea dori un barbat,si eu sunt realizata financiar,sunt director la o firma. si nu ca vreau sa ma laud dar toata lumea imi zice ca arat super bine, barbatii intorc capul dupa mine....dar totusi...Ideea e ca o gramada de femei si-ar dori sa fie cu el,am auzit din surse sigure si totusi el imi spune mie ca totul e aiurea ptr. el si ca nu vrea sa -si mai caute prietena pt. ca a avut experiente urate si ca are doar relatii in care nu se implica.De ce-mi spune tocmai mie asta cand poate avea orice femeie el sta cu mine pe mess si-mi zice chestii dintr-astea.Si nu stiu cum s-o iau,imi da de inteles ca nu-l intereseaza alte femei sau ca sa nu sper ca-l intereseaza o relatie serioasa????Poate cu timpul o sa mai prind curaj....daca as sti ce gandeste despre ce se intampla intre noi acum mi-ar fi mult mai simplu, dar nu sunt sigura desi ,avand in vedere ca discuta cu mine lucruri intime se pare ca totusi nu-i sunt indiferenta, eu una nu as spune prea multe daca nu m-ar interesa respectiva persoana...nu stiu ce sa cred.
kudika047649
Postat pe 12 Iulie 2009 19:35
Zici tu bine ce zici....
kudika047649
Postat pe 14 Iulie 2009 13:42
fa ce simti copilului sigur ii va fi bine el va creste, se va casatori si se va muta si tu cu ce vei ramane?... intalniti-va si afla ce vrea de la tine apoi faci ce crezi tu de cuviinta mare incurcatura sper sa fie asa cum iti doresti Bye!
Giorgianaa
Postat pe 19 Iulie 2009 22:19
De la: Giorgianaa, la data 2009-07-19 22:19:09fa ce simti copilului sigur ii va fi bine el va creste, se va casatori si se va muta si tu cu ce vei ramane?... intalniti-va si afla ce vrea de la tine apoi faci ce crezi tu de cuviinta mare incurcatura sper sa fie asa cum iti doresti Bye!


Ce genii pe aici.Eu zic sa mergi la culcare.
therapsong2
Postat pe 19 Iulie 2009 22:46
Ma intereseaza subiectul pt ca si eu gandesc la varianta asta de viata,in care iti faci o familie cu cineva pe care de fapt nu-l doresti si nu-l poti iubi,doar pt ca asa a fost sa fie si e stabilitate.
In cazul in care Mihai te-ar vrea la modul serios sa traiti impreuna si te poti increde ca va intelegeti cu adevarat bine, nu cum a fost in trecut, ai putea divorta. Situatia e riscanta, in viata e mai importanta linistea decat pasiunea zic eu, care tin f mult la pasiune.
Convinge-te cu cine poti avea o viata stabila din toate punctele de vedere.

Postat pe 24 Iulie 2009 15:19
De la: kudika047649, la data 2009-07-12 19:35:28Da,ai dreptate,comunicarea inseamna totul,dar mi se pare atat de greu....cand vine vorba de el ma comport ca o scolarita si el cam la fel...dar ma gandesc ca el e un barbat atragator si care pe deasupra a ajuns cineva,are tot ce si-ar putea dori un barbat,si eu sunt realizata financiar,sunt director la o firma. si nu ca vreau sa ma laud dar toata lumea imi zice ca arat super bine, barbatii intorc capul dupa mine....dar totusi...Ideea e ca o gramada de femei si-ar dori sa fie cu el,am auzit din surse sigure si totusi el imi spune mie ca totul e aiurea ptr. el si ca nu vrea sa -si mai caute prietena pt. ca a avut experiente urate si ca are doar relatii in care nu se implica.De ce-mi spune tocmai mie asta cand poate avea orice femeie el sta cu mine pe mess si-mi zice chestii dintr-astea.Si nu stiu cum s-o iau,imi da de inteles ca nu-l intereseaza alte femei sau ca sa nu sper ca-l intereseaza o relatie serioasa????Poate cu timpul o sa mai prind curaj....daca as sti ce gandeste despre ce se intampla intre noi acum mi-ar fi mult mai simplu, dar nu sunt sigura desi ,avand in vedere ca discuta cu mine lucruri intime se pare ca totusi nu-i sunt indiferenta, eu una nu as spune prea multe daca nu m-ar interesa respectiva persoana...nu stiu ce sa cred.


Ce s-a mai intamplat cu voi? Ai vorbit cu el?
lilioara
Postat pe 26 Iulie 2009 15:46
cred ca ai primit o a doua sansa de la viata..profita, ia ti inima in dinti si vorbeste cu el. gata, i ai facut in ciuda, te ai maritat cu altu...gata cu joaca...cred ca e timpul sa discutati serios..nu oricine primeste a doua sansa. sa ne mai scrii sa ne spui ce ai facut ca sunt tare curioasa
lil_mariuk
Postat pe 27 Iulie 2009 20:08
Ceeea ce-ai povestit u mi-a adus aminte de o carte citita cu ceva timp in urma :Suflete pereche(Cecelia Ahern).Este vorba despre un baiat si o fata care au fost prieteni de mici.El se muta din tara,insa pastreaza legatura cu ea,ba chiar se si intalnesc.Ajung sa se casatoreasca,mai intai el,apoi ea,el o sa aiba un baiat,ea o fata...Cartea e f tare Isi dau seama dupa multe intamplari ca este ceva mai mult decat prietenie si in final ajung sa fie impreuna.Dak ai reusi sa citesti cartea ti-ai da si u seama ca seamana un pic sau poate mai mult cu povestea ta.Nu-i da igg...cum au spus si celelalte fete...trebuie sa incerci sa vorbesti cu el despre ceea ce simti.Macar stii ca ai incercat Nu vei sti niciodata dak nu incerci sa-i spui. poate totul se termina cu un final fericit,exact ca in carte Succes!!!
d_soara_Criss
Postat pe 29 Iulie 2009 09:02
De la: kudik05, la data 2009-07-13 00:37:08Sincer, de ce te vaiti atata, ce e de facut, ce e de facut??? Stii tu mai bine
Iesi cu el, reimprieteniti-va, descoase-l doar esti fata si continua.
Nu ti-a placut sotul tau, acum cred ca e timpul sa te gandesti si la tine, distreaza-te cu cel care iti da fluturasi, fa-ti de cap iar daca totul va fi bine, poate ne vei spune ca te-ai hotarat sa ramai cu fluturasii

Foarte tare ce ti-a zis ................suna-l, contacteaza-l pe mess vorbeste cu el , incearca ptr binele tau......nu-l inteleg de ce dupa atata vreme iti mai scoate ochii????!!!!!, incearca sa-l convingi ce-a fost atunci .........spune-i ce simti....intreaba-l ce simte el pt tine acum la ora actuala si sa-ti dea un raspuns sincer.......Iar nu inteleg de ce te-ai maritat daca nu simteai nimic ptr sotul tau si ai mai facut si un copil.........sincer aici chiar nu va inteleg doamnelor............deci incearca-ti norocul............chiar daca nu iese nimic stai cu sufletul impacat ca ai incercat.............dar gandeste-te.....sotul tau are ceva ptr tine??? nu-l ranesti??? daca nu da-i bataie vorbeste cu Mihai si incearca sa-l faci sa se reindragosteasca de tine........conteaza enomr!!!!! Mult succes!!! Incercarea moarte nu are!!! Asa ca fugi cauta-l..........Batfta!!!!
gongonica
Postat pe 30 Iulie 2009 11:43
Il stii pe Mihai de atata timp.......esti sigura ca ail vrei ? Sau doar sa scapi din casnicie? Ai avut atatea ocazii totusi !
_oktober_
Postat pe 30 Iulie 2009 11:54
pentru ca nu esti fericita cu sotul te gandesti la ce te facea fericita odata ...dar nici macar cu Mihai nu ai fost fericita ,pentru ca unde exista iubire daca vreti se poate nu cu ocolisuri sau ca d-aia sau d-aia....
ionelaela
Postat pe 30 Iulie 2009 18:02
Pai am mai vorbit cu el, ne-am certata putin dintr-o neintelegere dar s-a rezolvat, apoi ne-am trimis poze, el a zis ca arat la fel de bine ca pe vremuri si ca credea ca m-am schimbat dar ca sunt la fel de tanara.Si apoi a facut un gest pe care nu l-am inteles, mi-a zis ca eu ma supar tot timpul,dar ca nu conteaza,mi-a zis ca sa am grija de mine, ca ma saruta si ca iasa de pe mess si mi-a inchis.Nu mai inteleg nimic, de ce s-a speriat asa dintr-o data dupa ce i-am trimis poze?
kudika047649
Postat pe 30 Iulie 2009 22:41
De la: kudika047649, la data 2009-07-30 22:41:02Pai am mai vorbit cu el, ne-am certata putin dintr-o neintelegere dar s-a rezolvat, apoi ne-am trimis poze, el a zis ca arat la fel de bine ca pe vremuri si ca credea ca m-am schimbat dar ca sunt la fel de tanara.Si apoi a facut un gest pe care nu l-am inteles, mi-a zis ca eu ma supar tot timpul,dar ca nu conteaza,mi-a zis ca sa am grija de mine, ca ma saruta si ca iasa de pe mess si mi-a inchis.Nu mai inteleg nimic, de ce s-a speriat asa dintr-o data dupa ce i-am trimis poze?

in afara de mess voi nu aveti cum sa vb??? nu-l poti suna??? discuta cu el direct,intreaba-l..........pune tu piciorul in prag daca el nu vrea.......dar sa nu te ocoleasca ...de fapt sa nu mai vrea nimic de la tine.......fii atenta!!!! mult succes!!!!
gongonica
Postat pe 31 Iulie 2009 13:26
este vreo doferenta in pozele alea de cum aratai tu cand te-a cunoascut el???? presupun ca da ....am inteles ca ai avut si o sarcina ........conteaza poate pt el orice amanunt........asa ca stai cu el de vb.......
gongonica
Postat pe 31 Iulie 2009 13:30
ar trb sa vb cu el,sa iti zik c simte pt u,dk vrea sa se intample ceva intre voi,sh u la randul tau sa ii zici c simti sh c gandesti,poate ajunge-ti la un comun acord.
kudika056203
Postat pe 31 Iulie 2009 14:47
ce comportament de adolescenti.. hai mai....cati ani ai?15? nu..deci ia tauru de coarne si vorbeste odata cu el...sau lasa l in pace de tot...nu te mai purta ca o pustoaica si pune punctul pe i!! hai, gata! data viitoare cand intri sa mai scrii aici sa ne explici cum ti ai pus la punct viata! numai bine
lil_mariuk
Postat pe 31 Iulie 2009 16:14
Eu zic ca mai intai sa te desparti de sotul tau pt ca nu mai simti nimic pt el ,nu-l mai vrei........si apoi sa reiei o relatie sau sa-ti faci alta.altfel,daca nu va merge,te vei simti aiurea rau de tot.
Am citit mai multe articole ,tot ceva de genu, si am o intrebare:trebuie sa apara altcineva ca sa ne despartim de actualii,oare dc? si tot eu raspund.....pt ca ne e frica de singuratate,pt ca e foarte greu sa reiei viatza SINGURA si in multe cazuri si cu un copil in plus.cautati sa fiti voi propriul vostru sprijin ci nu altii ca s-ar putea sa cadeti rau de tot.veti avea satisfactia mult mai mare si respectul fata de sine la fel.
onlyu
Postat pe 3 August 2009 14:14
Ce simplu e sa dai sfaturi din spatele monitorului, :)
intrebari de genul : Dar dece nu merge relatia cu sotul meu . Ce ma atras atunci cand l-am ales ? Ce pot face sa Gasesc energia de inceput ? Sigur cunosc suficient de bine persoana sau schimb "pasarea din mana ". Oare copilul de langa mine nu va avea de suferit prin decizia mea ?

Dece oare pana acum nu s-a casatorit totusi 12 ani fara sa vezi pe cineva ? Ce ascunde sufletul lui, cat de stabil emotional este pentru ati oferii caldura sufleteasca de care ai nevoie pe viitorsi pentru care faci pasul asta ?



Cred ca la astfel de intrebari ar trebuii sa-ti raspunzi pana la urmatorul pas, hotarari de a schimba personajele din pat cred ca nu se iau dupa primul mesaj de la yahoo.

gandeste foarte bine
ryddick
Postat pe 3 August 2009 17:35
De la: ryddick, la data 2009-08-03 17:35:53 Ce simplu e sa dai sfaturi din spatele monitorului, :)
intrebari de genul : Dar dece nu merge relatia cu sotul meu . Ce ma atras atunci cand l-am ales ? Ce pot face sa Gasesc energia de inceput ? Sigur cunosc suficient de bine persoana sau schimb "pasarea din mana ". Oare copilul de langa mine nu va avea de suferit prin decizia mea ?

Dece oare pana acum nu s-a casatorit totusi 12 ani fara sa vezi pe cineva ? Ce ascunde sufletul lui, cat de stabil emotional este pentru ati oferii caldura sufleteasca de care ai nevoie pe viitorsi pentru care faci pasul asta ?



Cred ca la astfel de intrebari ar trebuii sa-ti raspunzi pana la urmatorul pas, hotarari de a schimba personajele din pat cred ca nu se iau dupa primul mesaj de la yahoo.

gandeste foarte bine

ff bine ai pus problema...imi place cum gandesti............daca ne gandim un pic la topicul " rezista vreun barbat sa faca dragoste dupa casat doar cu sotia lui??" ...tu se pare ca ai fi unul dintre cei fideli..............sau cel putin asa cred eu.........
gongonica
Postat pe 4 August 2009 13:48
nu sunt unul dintre cei fideli , dar sunt unul din acei care iau o decizie dupa o foarte amanuntita analiza . consider ca pana la a schimba ceva in viata mea descos pe toate partile o asemenea problema , fiecare dintre noi avem iubiri posibile si imposibile, tanjim dupa un gram de confort pshic. si eu am luptele si himerele mele

doar ca incercam sa ajut punand altfel problema
riddick
Postat pe 4 August 2009 20:30
eu in nici un caz nu am spus ceva de genu:fetelor,nu mai analizati nimic,nu mai incercati sa va salvati relatia,casnicia si plecati.........nu
vorbeam de cazul cand nu mai e nimic de facut cu relatia,adica s-a incercat tot si nu mai e nimic de facut.
sunt adepta luptei pt relatia ta pana la un punct ;dar daca nu se mai poate,dc tre neaparat sa apara altcineva ca tu sa iei decizia sa pleci,un alt sprijin.asta era ideea
onlyu
Postat pe 5 August 2009 13:54
daca vorbesti cu el si iti da de inteles ca vrea sa fie cu tine, nu te gandi de doua ori viata e prea scurta
tinniy
Postat pe 5 August 2009 23:19
MAI USOR RAMINE CU SFATURILE DAR CIND RAMINE CU PROBLEMELE PERSONALE E ATIT DE GREU SA IAI ODECIZIE
kudika070489
Postat pe 23 Septembrie 2009 21:31
ar trebui s il convoci la o discutie in kre s ii explici k vrei un nou inceput!!!
dulce_shi_amar
Postat pe 25 Septembrie 2009 15:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sex 38 De la: zinaceabunasinebuna 31 Ianuarie 2012 08:29
ajutor pentru cei care se drogheaza 17 De la: BEL_AMY1 2 Februarie 2011 15:17
E mai bine sa iubesti, sau sa fii iubit? 16 De la: valitaxx 18 Noiembrie 2009 16:14
Fetelorr....!!!!! 4 De la: dennissse 4 Mai 2010 21:53
imi vreau iubirea inapoi!!!! 7 De la: anda_a 10 Noiembrie 2009 23:42