Setari Cookie-uri

Ritm de viata .

Cunoscand fiind ca fiecare dintre noi avem un ritm interior de viata, reusim sa-l acordam perfect cu partenerul .
Ce facem si cum procedam, daca partenerul de viata nu simte si nu traieste in ritmul nostru , nu are aceleasi vise si idealuri cu noi? Cati dintre noi accepta compromisul de a duce mai departe din comoditate si poate lasitate o relatie ce va plafoneaza ?
Reusim sa gasim resursele necesare de a corecta si a aduce pe drumul cel bun o relatie ?








doresc ca toti cei ce au reusit sa treaca si sa se armonizeze cu partenerul dupa diversele probleme sa ne impartaseasca din experienta lor
riddick
Postat pe 4 August 2009 20:59
Teoretic este foarte usor sa dam sfaturi, practic este mai greu. Cred ca exista persoane destul de multe care se complac in situatia in care se afla, in cazul in care cei doi nu sunt pe aceeasi lungime de unda, sau nu simt ritmul partenerului , cum spui tu. Eu ma aflu in situatia asta si nu stiu cum sa reactionez. Am un partener care nu ma intelege, nu imi intelege simtirile, trairile, gandurile, si cu toate astea..stau langa el..nu ma intreba de ce pentru ca nu as sti sa raspund...sau poate as sti...dar..e mult prea greu.
Nu cred ca 2 parteneri pot trece peste anumite neintelegeri, nu cred ca reusesc sa armonizeze daca nu isi doresc acelasi lucru de la viata.
kudika057227
Postat pe 4 August 2009 21:34
ca un ex :
De genul meu sunt un tip energetic . cu vise si sperante cu trairi duse la extrem de dimineata pana seara . cu alte cuvinte imi place sa traiesc . perechea mea este total opusul meu . uneori sunt nevoit ca personalitate sa-mi caut provocarile in alta parte . asta este trist .
Nu putem face compromisuri la nesfarsit de dragul unei stabilitati formale ." asta au facut o parte din pariintii nostrii intr-o lume in care divortul era stigmatizat pana acum 20 de ani" " sa nu fiu inteles gresit vreau doar sa gasim impreuna acele parghii care ne pot ajuta sa luam cele mai corecte decizii fara a avea ulterior senzatia ca am facut o gresala "

uneori cei langa care traim nici nu sesizeaza dilema ce traieste in noi .
riddick
Postat pe 4 August 2009 22:36
Bun, dar decat sa fii nevoit sa cauti in alta parte in timp ce inca ai o relatie cu partenera ta, nu e mai bine sa vorbiti si sa ajungeti la un numitor comun sau la o eventuala separare, pentru ca este clar ca ceva lipseste, tu tanjesti dupa altceva pe cand perechea ta...are alte simtiri, nu e asa? Poate gresesc
kudika057227
Postat pe 4 August 2009 23:21
in asemenea cazuri......de nepotrivire......si mai ales daca n-ai ajuns sa ai copii.........parerea mea e ca ori pui pe tava problemele ,cu partenerul si incerci sa ajungi la un consens,in care fiecare trebuie sa faca ceva pentru aindrepta lucrurile........ori ,fiecare pe drumul lui !!!!!.........pentru ca sigur daca incepi sa faci compromisuri de la inceput,vei ajunge la o varsta si dupa multi ani de casnicie "netraita".......sa regreti ca n-ai facut pasul ,cand mai aveai sansa de a-ti reface viata !!...........

si chiar si cand exista copii la mijloc.........ori traiesti in minciuna si-ti gasesti "satisfactiile " in alta parte .......ori la fel,fiecare pe drumul sau !!!.......caci si un copil, vazand cum parintii lui traiesc o singuratate in doi pentru el,va fi mai tarziu poate afectat ca din cauza lui parintii lui n-au putut sa-si refaca viata.......sau si mai rau,ar putea primi chiar reprosuri din partea unuia din parinti,ca din cauza lui(a copilului) a trecut viata pe langa el !!!...........

deci,parerea mea.......este ca daca nu exista acea "chimie".......mai bine......singur !!!.........
etta
Postat pe 4 August 2009 23:22
De la: etta, la data 2009-08-04 23:22:32 in asemenea cazuri......de nepotrivire......si mai ales daca n-ai ajuns sa ai copii.........parerea mea e ca ori pui pe tava problemele ,cu partenerul si incerci sa ajungi la un consens,in care fiecare trebuie sa faca ceva pentru aindrepta lucrurile........ori ,fiecare pe drumul lui !!!!!.........pentru ca sigur daca incepi sa faci compromisuri de la inceput,vei ajunge la o varsta si dupa multi ani de casnicie "netraita".......sa regreti ca n-ai facut pasul ,cand mai aveai sansa de a-ti reface viata !!...........

si chiar si cand exista copii la mijloc.........ori traiesti in minciuna si-ti gasesti "satisfactiile " in alta parte .......ori la fel,fiecare pe drumul sau !!!.......caci si un copil, vazand cum parintii lui traiesc o singuratate in doi pentru el,va fi mai tarziu poate afectat ca din cauza lui parintii lui n-au putut sa-si refaca viata.......sau si mai rau,ar putea primi chiar reprosuri din partea unuia din parinti,ca din cauza lui(a copilului) a trecut viata pe langa el !!!...........

deci,parerea mea.......este ca daca nu exista acea "chimie".......mai bine......singur !!!.........


Cred ca ai dreptate, pana la urma si copiii cresc si pleaca si tu tot acolo ramai, ar fi bine daca ar putea toata lumea sa isi ia inima in dinti in cazuri din acestea, sa isi faca valiza si sa nu se uite inapoi. Asa cum spui si tu...decat incompatibili..mai bine singuri, fiecare pe drumul sau.
kudika057227
Postat pe 4 August 2009 23:34
comunicarea face minuni!!!
wild_angel
Postat pe 5 August 2009 01:31
Si totusi vorbim de acel "eu" interior, imposibil de controlat.... care ne defineste personalitatea, ne defineste ca om.. pana la urma.
Ok, stau de vorba cu partenerul.. ei si? el este ALTFEL... eu sunt asa cum sunt. A face compromis intr-o asemenea situatie ar insemna ca eu sa nu mai fiu eu.. el sa nu mai fie el... Nu va functiona...

Nu am crezut niciodata in "contrastele se atrag". Cand nu ai nimic in comun cu un om... atunci il ocolesti si te indrepti spre acela care iti seamana, te intelege, te completeaza.
rashela
Postat pe 5 August 2009 03:58
Multumesc Rachela

ai inteles foarte bine ideea . din perechea mea in 10 ani, am transformat, facut o floare cu greu dar am facut . ceea ce ne defineste ca oameni este complexitatea emotiilor si exteriorizarea lor, de orice fel . nu toti reusim sa ne intelem partenerul din fata noastra .sa privim prin ochii lui . si atunci cand el nu vede " sau eu nu vad " facem compromisuri , incepem sa ne interiorizam .
Chiar daca comunicam obosim sa ramanem urma sa tragem dupa noi relatia .

Si iar nu merge . incep lucrurile sa o ia pe un fagas anormal . asta vreau sa scot in evidenta in acest topic , sunt oameni care nu pot sa vada lucrurile 'mai mult de atat " mai departe de ei isasi . incercati sa-i intelegeti

complexitate ritmului nostru interior da viteza cu care traim
riddick
Postat pe 5 August 2009 12:11
De la: riddick, la data 2009-08-04 20:59:09 Cunoscand fiind ca fiecare dintre noi avem un ritm interior de viata, reusim sa-l acordam perfect cu partenerul .
Ce facem si cum procedam, daca partenerul de viata nu simte si nu traieste in ritmul nostru , nu are aceleasi vise si idealuri cu noi? Cati dintre noi accepta compromisul de a duce mai departe din comoditate si poate lasitate o relatie ce va plafoneaza ?
Reusim sa gasim resursele necesare de a corecta si a aduce pe drumul cel bun o relatie ?








doresc ca toti cei ce au reusit sa treaca si sa se armonizeze cu partenerul dupa diversele probleme sa ne impartaseasca din experienta lor


cati o fac?e bn cateodata sa ai un partener diferit ........dar se va ajunge la plictiseala....tind sa cred ca o rel sa fie reusita si de lunga durata ...sa nu existe compromisuri......idealurile sa fie asemenea ....conceptia despre viata la fel.........nu cred intr-o completare ci intr-o continuitate.....dar cum rara gasesti te multumesti cu mai putin.....sau cu ideea de stabilitate
heaven_2906
Postat pe 5 August 2009 12:17
Intrebare, cand ti-ai dat seama de faptul ca nu va potriviti ca si ritm, trairi mentalitate ...si vreau sa te rog sa explici cum ''ai trabsformat'' o persoana intr-o floare.
Multumesc si tinem legatura !



Succes !!!
___LL___
Postat pe 10 August 2009 05:31
__LL__

intrebarea este pusa destul de agresiv si nu poate fii o discutie cu usile deschise, dar pentru a te multumii poate, partial aiici . voi incerca sa raspund la a-doua intrebare .


Lupta continua pentru un ideal, pentru viata in general ma caracterizeaza, fiecare venim din copilarie, adolescenta cu un anume mostenire idusa de parinti sau de cei ce au grija de noi, libertatile sau restrictiile impuse in aceea perioada pune asupra noastra aprenta foarte pregnant . aceste "sintagme " ne inhiba sau ne deschid drumul de ce il vom urma, in general .
Uneori te fac sa nu doresti nimic de la viata si daca ai gasit un umar cald fara provacari reale, o situatie confortabila uiti ca partenerul vrea si altceva de lumea asta, poate pentru el nu este suficient doar sa stea langa tine sa doarma sau se culce cu tine, poate vrea sa participi activ la provacarile lui , doreste sa te autodepasesti prin actiunile tale, dea fii langa el . poate dorinta de a merge la un teatru intrun club sau a sta acasa de a face altceva decat cotidianul vietii sa vina din sufletul partenerului , nu de fatada ca vreau eu sau tu sau ca asa trebuie , dupa o perioada sa simti aceste nevoi a celui de langa noi .

Pot zice ca din partenerul meu am reusit dintr-un om simplu sa fac un om coplex, cu ambitii si vise, sa vada anumite laturi ale existentei enumerate mai sus am transformat o Floare .
riddick
Postat pe 11 August 2009 19:48
De la: riddick, la data 2009-08-11 19:48:43__LL__

intrebarea este pusa destul de agresiv si nu poate fii o discutie cu usile deschise, dar pentru a te multumii poate, partial aiici . voi incerca sa raspund la a-doua intrebare .


Lupta continua pentru un ideal, pentru viata in general ma caracterizeaza, fiecare venim din copilarie, adolescenta cu un anume mostenire idusa de parinti sau de cei ce au grija de noi, libertatile sau restrictiile impuse in aceea perioada pune asupra noastra aprenta foarte pregnant . aceste "sintagme " ne inhiba sau ne deschid drumul de ce il vom urma, in general .
Uneori te fac sa nu doresti nimic de la viata si daca ai gasit un umar cald fara provacari reale, o situatie confortabila uiti ca partenerul vrea si altceva de lumea asta, poate pentru el nu este suficient doar sa stea langa tine sa doarma sau se culce cu tine, poate vrea sa participi activ la provacarile lui , doreste sa te autodepasesti prin actiunile tale, dea fii langa el . poate dorinta de a merge la un teatru intrun club sau a sta acasa de a face altceva decat cotidianul vietii sa vina din sufletul partenerului , nu de fatada ca vreau eu sau tu sau ca asa trebuie , dupa o perioada sa simti aceste nevoi a celui de langa noi .



Pot zice ca din partenerul meu am reusit dintr-un om simplu sa fac un om coplex, cu ambitii si vise, sa vada anumite laturi ale existentei enumerate mai sus am transformat o Floare .



Daca stiam ca esti asa ...sensibil nici ca mai postam la topicul tau prea minunat ...daca asta intelegi tu prin intrebare agresiva inseamna ca n-ai vazut nimic si ca traiesti pe norishorul tau ..cand postezi pe un forum public intimitati sau nu ar trebui sa te astepti ca nu toata lumea sa imbratiseze ideile pe care le scrii tu, eu nu perii pe nimeni ...pur si simplu nu cred ca poti face tu pe Creatorul ...pe Gepetto ....pe Mutant X ...sau ce mai bati tu campii pe akolo ...mai devreme sau mai tarziu totul se va intoarce impotriva ta ..

Stii daca sunt mai multe lucruri care te nemultumesc exista mult iubitul si frecventul Sfant Divort...stii tot mai multa lume apeleaza la el ...kudika nu ti poate baga actele ...ca ar face-o, zau ca da !


Atat de mult bati campii incat as sta pana maine dimineata sa-ti explic ce si cum dar chiar n-am chef ...imi retrag postarea precedenta ...si pe-asta te rog sa o ignori ...uufff cine sa va mai inteleaga ...demult n -am mai intalnit un ''ambitios '' asa ca tine


Bafta la ''succesuri '' !
___LL___
Postat pe 11 August 2009 23:46
De la: wild_angel, la data 2009-08-05 01:31:56comunicarea face minuni!!!


bine zis.....
andy_zanika
Postat pe 11 August 2009 23:50
Nu cred ca prin atitudinea mea am jignit pe cineva de aici si nu bat campii pe un forum public , nu poztez intimitati cum ai zis . este o pura parere despre cursul acestei lumi , am vrut sa scot in evidenta un al motiv pentru prin care indepartam persoanele de langa noi . discutiile au fost facute la general . pentru tot ce se discuta in aceasta sectiune .
Probabil am gresit . locul
Cand am initiat aceasta discutie gandul a fost de a scoate in evidenta toate acele motive care duc in final la un divort . La General .

Cat desrpe agresivitate , nu mi-a placut tonul cum ai incercat sa aflii detalii despre viata mea personala , am avut senzatia ca ai vrut sa te erijezi in acel cineva pertinent de a da sfaturi ,pe un forum public .



Se pare ca am gresit .
riddick
Postat pe 12 August 2009 10:18
De la: riddick, la data 2009-08-12 10:18:58 Nu cred ca prin atitudinea mea am jignit pe cineva de aici si nu bat campii pe un forum public , nu poztez intimitati cum ai zis . este o pura parere despre cursul acestei lumi , am vrut sa scot in evidenta un al motiv pentru prin care indepartam persoanele de langa noi . discutiile au fost facute la general . pentru tot ce se discuta in aceasta sectiune .
Probabil am gresit . locul
Cand am initiat aceasta discutie gandul a fost de a scoate in evidenta toate acele motive care duc in final la un divort . La General .

Cat desrpe agresivitate , nu mi-a placut tonul cum ai incercat sa aflii detalii despre viata mea personala , am avut senzatia ca ai vrut sa te erijezi in acel cineva pertinent de a da sfaturi ,pe un forum public .



Se pare ca am gresit .


itzi dau perfecta dreptate.......................ai gresit da ai gresit rau de tot
anybody
Postat pe 12 August 2009 10:24
De la: riddick, la data 2009-08-04 20:59:09 Cunoscand fiind ca fiecare dintre noi avem un ritm interior de viata, reusim sa-l acordam perfect cu partenerul .
Ce facem si cum procedam, daca partenerul de viata nu simte si nu traieste in ritmul nostru , nu are aceleasi vise si idealuri cu noi? Cati dintre noi accepta compromisul de a duce mai departe din comoditate si poate lasitate o relatie ce va plafoneaza ?
Reusim sa gasim resursele necesare de a corecta si a aduce pe drumul cel bun o relatie ?








doresc ca toti cei ce au reusit sa treaca si sa se armonizeze cu partenerul dupa diversele probleme sa ne impartaseasca din experienta lor

Ceva n-am inteles eu in toata povestea asta. daca nu functionezi la fel cu partenerul, daca nu ai acelasi ritm de viata, care-i motivul pentru care totusi accepti sa te casatoresti cu elea? Banii? Potrivirea sexuala? Sunt de ajuns aceste doua lucruri?
Lucia38
Postat pe 12 August 2009 10:27
De la: riddick, la data 2009-08-12 10:18:58 Nu cred ca prin atitudinea mea am jignit pe cineva de aici si nu bat campii pe un forum public , nu poztez intimitati cum ai zis . este o pura parere despre cursul acestei lumi , am vrut sa scot in evidenta un al motiv pentru prin care indepartam persoanele de langa noi . discutiile au fost facute la general . pentru tot ce se discuta in aceasta sectiune .
Probabil am gresit . locul
Cand am initiat aceasta discutie gandul a fost de a scoate in evidenta toate acele motive care duc in final la un divort . La General .

Cat desrpe agresivitate , nu mi-a placut tonul cum ai incercat sa aflii detalii despre viata mea personala , am avut senzatia ca ai vrut sa te erijezi in acel cineva pertinent de a da sfaturi ,pe un forum public .



Se pare ca am gresit .


Acum o dai cotita, dar te lasa LL, ca are suflet mare si e toleranta, eu nu caut sa ma ''dusmanesc'' cu tine,dar tu ai anulat cererea de prietenie, te-ai suparat pe mine azi am vazut, de ce esti ranchiunos, nu fi, nu ai de ce, eu nu vreau sa epatez pe un forum, nu am de ce, afirmatia ta cu ''Floarea'' e personala, e vorba de sotia ta, nu m-am bagat eu in viata ta, tu mi-ai dat subiectul ...veni, vedi, vici...!

Plus ca eu cand postez nu ma intereseaza ca a postat riddick, ca a postat margareta, zambilica sau maricica, decat daca sunt prieteni si ii salut si ii zmotocesc in stilul meu unic .

In fine, o zi minunata !
___LL___
Postat pe 12 August 2009 11:40
Intrebare ? de ce se casatoresc oamenii si apoi divorteaza

R. fiecare are un vis . toti la inceput luptam pentru el si apoi apar toate aceste probleme discutate pe aici " In Relatii"
De fal de relatipt in orice fee 90% din ceea ce avem pentru cel de noi langa devine respect in primul rand . si apoi orice altceva . si hai sa fim seriosi si sa nu devenim ingrati, cati dintre voi toti, cei fregventati pe aici nu ati simtit ca, (scuzati cacofonia ) cateodata mai aveti nevoie si de altceva sa va completeze acel eu interior " cum a zis Rachella " .Cati aveti Perechea Perfecta.?
Cand pierdem acel respect totul o ia la vale .



Oricum multumesc ca am facut pace
Nu am dat-o cotita nu este frumos sa tii o discutie in contradictoriiu pe un forum, am preferat mea culpa
"""uffffffffff greu este intre multe femei :))" cand sar cu gura """

Sunt deosebite , pentru ca sunt altceva decat noi
riddick
Postat pe 12 August 2009 12:27
ESTE DESTUL DE GREU SI POATE SE PARE IMPOSIBIL DE A CREA ARMONIE INTR-UN CUPLU,DAR...DOAR SE PARE DE FAPT ATUNCI CIND ITI DORESTI CEVA INTRADEVAR,SE PRIMESTE NUMAI CA EFORTURILE SUNT SUPRAOMENESTI,INSA VICTORIA ESTE SUPER DE DULCE
SCCARLET
Postat pe 8 Aprilie 2010 20:11
IN ASA CA Z MULTI SPUN CA E BINE DE ASTEPTAT ,POATE VISUL SE TRANSFORMA IN REALITATE SI DORINTA SE IMPLINESTE?
SCCARLET
Postat pe 8 Aprilie 2010 20:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ratiune si simtire 105 De la: kitty_na 15 Octombrie 2010 20:40
o vacanta ratata... 31 De la: anastasia_m 22 August 2010 22:31
buna 7 De la: oxo_White_Rose_oxo 12 Aprilie 2010 17:32
iubesc doi barbati.pe care sa-l aleg? 30 De la: emilia84 12 Ianuarie 2009 18:48
pura telenovela...dar merita? 24 De la: otilia23 10 Ianuarie 2009 23:00