Setari Cookie-uri

Noi ne iubim,dar parintii lui ne fac viata imposibila...Am nevoie de niste sfaturi

Cum sa incep...relatia noastra este una frumoasa,ne iubim foarte mult si stim ca suntem facuti unul pentru celalalt ,avem planuri serioase,vrem sa ne casatorim,asa stiu toti apropiatii nostrii.
Dar aici e problema....parintii lui nu ma prea inghit si nu stiu de ce,sunt o fata ok...pot spune;il iubesc mult,sunt cuminte...numai buna de maritat ....poate problema e k am fost mereu prea politicoasa si nu am spus nimic cand m-au jignit cu comentariile lor rautaciose.
Ca sa intelegeti mai bine va spun k m-am mutat din orasul meu si am venit la el in oras si stam cu parintii lui...ceea ce e cam nasol,de unde apar toate problemele.Ei nu sunt ca ai mei,sunt persoane reci si in tot timpul in care am stat cu ei nu m-am simtit o clipa ca acasa,nu m-am simtit dorita....ci "in plus"....desii ei au zis sa merg acolo....nu stiu ce sa mai fac,am mers din rau in mai rau....pur si simplu nu ii mai suport si ce e cel mai rau....nu avem posibilitati sa ne mutam de acolo....ai mei ne-ar primii cu drag acasa....dar problema e k serviciul lui il tine in orasul asta infernal
Nici nu stiu ce sa fac.....as vrea sa renunte la tot si sa vina cu mine acasa,dar stiu k poate ar fi o prostie sa renunte la un servici stabil si bun,la cariera lui.....el nu prea vrea asta.In schimb mi-a propus sa ma intorc acasa,in orasul meu si dupa nunta sa ne mutam singuri,doar ca ar trebui sa stam asa el intr-un oras si eu in altul....aproximativ un an.Ce sa fac ca sa ne fie bine,voi ce ma sfatuiti.....pe socrii nu ii mai suport,mi-au facut viata amara,oameni asa rai si prefacuti nu am mai intalnit.....cat am plans din cauza lor numai eu stiu
Ce sa fac....sunt disperata,viata mea s-a schimbat atat de mult....eu m-am schimbat.....dintr-o femeie puternica si orgolioasa am ajuns ASTA ...un om slab si cu inima sfaramata. Ma simt exact cum se simt copii mici cand afla k nu exista Mos Craciun....credeam k viata e altfel,k in iubire e altfel....nu ma asteptam la asta si nu stiu cum sa-i fac fata....

Eu si iubitul meu ne intelegem foarte bine,ne iubim.....intre noi e totul ok....dar tot ce se intampla aici ne afecteaza,toate reprosurile din partea mamei lui...

DE CE TREBUIE SA FIE ASA GREU ???!!!!!!!

Va rog sa ma sfatuiti....cele care ati avut sau aveti soacre/socrii de cosmar....cum ati procedat,ce ati facut?!.....va rog sa ma ajutati

Va multumesc si am uitat sa va spun ca noi avem 23 de ani....daca are ceva importanta
sweety007
Postat pe 28 Martie 2011 18:06
De la: sweety007, la data 2011-03-28 18:06:41Cum sa incep...relatia noastra este una frumoasa,ne iubim foarte mult si stim ca suntem facuti unul pentru celalalt ,avem planuri serioase,vrem sa ne casatorim,asa stiu toti apropiatii nostrii.
Dar aici e problema....parintii lui nu ma prea inghit si nu stiu de ce,sunt o fata ok...pot spune;il iubesc mult,sunt cuminte...numai buna de maritat ....poate problema e k am fost mereu prea politicoasa si nu am spus nimic cand m-au jignit cu comentariile lor rautaciose.
Ca sa intelegeti mai bine va spun k m-am mutat din orasul meu si am venit la el in oras si stam cu parintii lui...ceea ce e cam nasol,de unde apar toate problemele.Ei nu sunt ca ai mei,sunt persoane reci si in tot timpul in care am stat cu ei nu m-am simtit o clipa ca acasa,nu m-am simtit dorita....ci "in plus"....desii ei au zis sa merg acolo....nu stiu ce sa mai fac,am mers din rau in mai rau....pur si simplu nu ii mai suport si ce e cel mai rau....nu avem posibilitati sa ne mutam de acolo....ai mei ne-ar primii cu drag acasa....dar problema e k serviciul lui il tine in orasul asta infernal
Nici nu stiu ce sa fac.....as vrea sa renunte la tot si sa vina cu mine acasa,dar stiu k poate ar fi o prostie sa renunte la un servici stabil si bun,la cariera lui.....el nu prea vrea asta.In schimb mi-a propus sa ma intorc acasa,in orasul meu si dupa nunta sa ne mutam singuri,doar ca ar trebui sa stam asa el intr-un oras si eu in altul....aproximativ un an.Ce sa fac ca sa ne fie bine,voi ce ma sfatuiti.....pe socrii nu ii mai suport,mi-au facut viata amara,oameni asa rai si prefacuti nu am mai intalnit.....cat am plans din cauza lor numai eu stiu
Ce sa fac....sunt disperata,viata mea s-a schimbat atat de mult....eu m-am schimbat.....dintr-o femeie puternica si orgolioasa am ajuns ASTA ...un om slab si cu inima sfaramata. Ma simt exact cum se simt copii mici cand afla k nu exista Mos Craciun....credeam k viata e altfel,k in iubire e altfel....nu ma asteptam la asta si nu stiu cum sa-i fac fata....

Eu si iubitul meu ne intelegem foarte bine,ne iubim.....intre noi e totul ok....dar tot ce se intampla aici ne afecteaza,toate reprosurile din partea mamei lui...

DE CE TREBUIE SA FIE ASA GREU ???!!!!!!!

Va rog sa ma sfatuiti....cele care ati avut sau aveti soacre/socrii de cosmar....cum ati procedat,ce ati facut?!.....va rog sa ma ajutati

Va multumesc si am uitat sa va spun ca noi avem 23 de ani....daca are ceva importanta


Stiu ca nu e ceea ce vrei sa auzi dar, trebuie sa va mutati. Soacra ta o sa se potoleasca mai tarziu, dar acum sunteti pe terenul ei si ea se considera sefa. Daca nu te muti, vei pierde, poate, iubirea vietii tale. Curaj!
mimi_ca29
Postat pe 28 Martie 2011 18:27
Sweety, nici eu n-o sa-ti spun ceva ce-o sa-ti placa.
Spui ca esti iubirea vietii lui (si el a ta), ca faceti planuri de viitor, DAR el nu renunta la un job, pe care il poate gasi oriunde, in schimb, te trimite pe tine inapoi la mama si la tata. Chiar daca o face, cel putin in aparenta cu intentii bune, stim foarte bine ca asta inseamna "pa".

Ai povestit cat de rau se poarta socrii cu tine, DAR n-ai spus nimic de ceea ce face iubitul tau pentru a opri asta. Eu cred ca orice parinte s-ar tempera pentru bine copilului sau. Ori daca, iubitul tau TACE in fata lor si doar in dormitor spune IN SOAPTA ca ai dreptate, atunci nu-i ok.
Are un job pe care nu vrea sa-l lase. Inteleg atunci ca-i un job unde castiga foarte bine. In acest caz, o camaruta undeva si-ar putea permite. Daca parintii lui ar fi pusi in situatia de a le pleca feciorul de acasa si ar locui intr-o camera, probabil ca ori l-ar ajuta, ori s-ar potoli si ar intelege ca tu esti aleasa si punct.

In concluzie, ori iubirea te-a orbit si nu vezi relaitatea, ori iubitul tau e foarte slab si casa impreuna nu veti face.
rashela
Postat pe 28 Martie 2011 18:39
Rashela, poate nu-ti vine sa crezi dar chiar sunt parinti care nu au remuscari daca feciorul pleaca sa locuiasca intr-o camaruta, chinuindu-se. Vorbesc din experienta. Cat despre el..e tinerel, ce sa-i ceri? E confortabil sa locuiesti la parinti; e greu sa o iei de la capat cu iubirea vietii tale intr-o camaruta inchiriata. Ar fi pacat sa nu reuseasca sa depaseasca aceste obstacole din cauza lasitatii.
mimi_ca29
Postat pe 28 Martie 2011 19:00
vorbiti de parca romania e america...pleaca tineri si se muta peste noapte in apartamente cu vedere la parc

daca nu va puteti muta incearca s-o intelegi pe soacra ce isi doreste de la tine ... cu siguranta vrea sa te "invete" cel putin asta e in mintea ei, sa fi o sotie si o mama buna (cu exceptia celor bolnave mental )
battleofwits
Postat pe 28 Martie 2011 19:04
De la: battleofwits, la data 2011-03-28 19:04:16vorbiti de parca romania e america...pleaca tineri si se muta peste noapte in apartamente cu vedere la parc

daca nu va puteti muta incearca s-o intelegi pe soacra ce isi doreste de la tine ... cu siguranta vrea sa te "invete" cel putin asta e in mintea ei, sa fi o sotie si o mama buna (cu exceptia celor bolnave mental )


Habar nu ai ce inseamna o soarcra. Apropo: toate sunt bolnave mintal. Nu ai ce intelege la ele, sunt cu pluta.
mimi_ca29
Postat pe 28 Martie 2011 19:07
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-28 19:00:26Rashela, poate nu-ti vine sa crezi dar chiar sunt parinti care nu au remuscari daca feciorul pleaca sa locuiasca intr-o camaruta, chinuindu-se. Vorbesc din experienta. Cat despre el..e tinerel, ce sa-i ceri? E confortabil sa locuiesti la parinti; e greu sa o iei de la capat cu iubirea vietii tale intr-o camaruta inchiriata. Ar fi pacat sa nu reuseasca sa depaseasca aceste obstacole din cauza lasitatii.


Stiu ca ai dreptate, dar mereu ma raportez la ai mei sau la mine, gandidu-ma ce as face si cum as reactiona daca Vlad si-ar aduce mandruta acasa la noi. Cum eu am fost educata si ajutata de parinti sa stau singura cu sotul meu, ma gandesc ca "i-as goni" si eu, ajutandu-i.
De cate ori vorbesc despre asta, imi spun: sper sa nu-mi pierd mintile si sa terorizez copilul. Ar fi culmea! :)

Dar da, ai dreptate, sunt destui carora nu le pasa si merg pe principul: nici eu n-am avut, invata sa te descurci singur. Si cred eu, usor de ghicit cine cum e. Daca fata asta ar reusi sa vada dincolo de iubirea ce i-o poarta baiatului, ce fel de parinti sunt, ar intelege daca merita sau nu sa piarda timpul. Desi, eu tot zic ca de cele mai multe ori, solutia sta in mana baiatului.
rashela
Postat pe 28 Martie 2011 19:11
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-28 19:07:18
De la: battleofwits, la data 2011-03-28 19:04:16vorbiti de parca romania e america...pleaca tineri si se muta peste noapte in apartamente cu vedere la parc

daca nu va puteti muta incearca s-o intelegi pe soacra ce isi doreste de la tine ... cu siguranta vrea sa te "invete" cel putin asta e in mintea ei, sa fi o sotie si o mama buna (cu exceptia celor bolnave mental )


Habar nu ai ce inseamna o soarcra. Apropo: toate sunt bolnave mintal. Nu ai ce intelege la ele, sunt cu pluta.

eu ma intreb de unde gasesc ele atatea plute , totusi nr soacrelor este destul de mare...
ipahebirowtnod
Postat pe 28 Martie 2011 19:11
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-28 19:07:18
De la: battleofwits, la data 2011-03-28 19:04:16vorbiti de parca romania e america...pleaca tineri si se muta peste noapte in apartamente cu vedere la parc

daca nu va puteti muta incearca s-o intelegi pe soacra ce isi doreste de la tine ... cu siguranta vrea sa te "invete" cel putin asta e in mintea ei, sa fi o sotie si o mama buna (cu exceptia celor bolnave mental )


Habar nu ai ce inseamna o soarcra. Apropo: toate sunt bolnave mintal. Nu ai ce intelege la ele, sunt cu pluta.


Ei, da! Acum ai bagat morcovoul in mine. Orice ar fi nu trebuie sa devin soacra mare. :)
rashela
Postat pe 28 Martie 2011 19:12
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-28 19:07:18
De la: battleofwits, la data 2011-03-28 19:04:16vorbiti de parca romania e america...pleaca tineri si se muta peste noapte in apartamente cu vedere la parc

daca nu va puteti muta incearca s-o intelegi pe soacra ce isi doreste de la tine ... cu siguranta vrea sa te "invete" cel putin asta e in mintea ei, sa fi o sotie si o mama buna (cu exceptia celor bolnave mental )


Habar nu ai ce inseamna o soarcra. Apropo: toate sunt bolnave mintal. Nu ai ce intelege la ele, sunt cu pluta.


cand ma gandesc ca multi vom devenii la randul nostru socrii/soacre!
850
Postat pe 28 Martie 2011 19:22
De la: ipahebirowtnod, la data 2011-03-28 19:11:28
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-28 19:07:18
De la: battleofwits, la data 2011-03-28 19:04:16vorbiti de parca romania e america...pleaca tineri si se muta peste noapte in apartamente cu vedere la parc

daca nu va puteti muta incearca s-o intelegi pe soacra ce isi doreste de la tine ... cu siguranta vrea sa te "invete" cel putin asta e in mintea ei, sa fi o sotie si o mama buna (cu exceptia celor bolnave mental )


Habar nu ai ce inseamna o soarcra. Apropo: toate sunt bolnave mintal. Nu ai ce intelege la ele, sunt cu pluta.

eu ma intreb de unde gasesc ele atatea plute , totusi nr soacrelor este destul de mare...


Stai linistita, sunt destule. Si soacra mea, cand vine in vizita, ma dispera. M-am invatat cu felul ei de a fi si imi spun " hai, calmeaza-te, ca mai mult de o ora nu sta"

P.S Cel putin soacra mea nu ma poate ierta ca i-am furat odorul. E al meu acum, sac!
mimi_ca29
Postat pe 28 Martie 2011 19:34
De la: rashela, la data 2011-03-28 19:12:45
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-28 19:07:18
De la: battleofwits, la data 2011-03-28 19:04:16vorbiti de parca romania e america...pleaca tineri si se muta peste noapte in apartamente cu vedere la parc

daca nu va puteti muta incearca s-o intelegi pe soacra ce isi doreste de la tine ... cu siguranta vrea sa te "invete" cel putin asta e in mintea ei, sa fi o sotie si o mama buna (cu exceptia celor bolnave mental )


Habar nu ai ce inseamna o soarcra. Apropo: toate sunt bolnave mintal. Nu ai ce intelege la ele, sunt cu pluta.


Ei, da! Acum ai bagat morcovoul in mine. Orice ar fi nu trebuie sa devin soacra mare. :)


Stai linistita, si eu sunt mama de baiat. Nu stiu cum voi fi, sper sa-mi aduc aminte de soacra mea cand voi fi la randul meu soacra.
mimi_ca29
Postat pe 28 Martie 2011 19:36
De la: 850, la data 2011-03-28 19:22:46
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-28 19:07:18
De la: battleofwits, la data 2011-03-28 19:04:16vorbiti de parca romania e america...pleaca tineri si se muta peste noapte in apartamente cu vedere la parc

daca nu va puteti muta incearca s-o intelegi pe soacra ce isi doreste de la tine ... cu siguranta vrea sa te "invete" cel putin asta e in mintea ei, sa fi o sotie si o mama buna (cu exceptia celor bolnave mental )


Habar nu ai ce inseamna o soarcra. Apropo: toate sunt bolnave mintal. Nu ai ce intelege la ele, sunt cu pluta.


cand ma gandesc ca multi vom devenii la randul nostru socrii/soacre!


Dupa parerea mea, socrii sunt mai impartiali decat soacrele. Daca esti tata de baiat, atunci nu o sa ai probleme.
mimi_ca29
Postat pe 28 Martie 2011 19:38
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-28 19:34:03
P.S Cel putin soacra mea nu ma poate ierta ca i-am furat odorul. E al meu acum, sac!

eu deja i-am pregatit o pluta viitoarei mele soacre asa ca nu-mi fac griji
ipahebirowtnod
Postat pe 28 Martie 2011 19:39
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-28 19:38:00
De la: 850, la data 2011-03-28 19:22:46
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-28 19:07:18
De la: battleofwits, la data 2011-03-28 19:04:16vorbiti de parca romania e america...pleaca tineri si se muta peste noapte in apartamente cu vedere la parc

daca nu va puteti muta incearca s-o intelegi pe soacra ce isi doreste de la tine ... cu siguranta vrea sa te "invete" cel putin asta e in mintea ei, sa fi o sotie si o mama buna (cu exceptia celor bolnave mental )


Habar nu ai ce inseamna o soarcra. Apropo: toate sunt bolnave mintal. Nu ai ce intelege la ele, sunt cu pluta.


cand ma gandesc ca multi vom devenii la randul nostru socrii/soacre!


Dupa parerea mea, socrii sunt mai impartiali decat soacrele. Daca esti tata de baiat, atunci nu o sa ai probleme.


imi place cum suna: socru...soacra!
850
Postat pe 28 Martie 2011 20:01
De la: rashela, la data 2011-03-28 18:39:14Sweety, nici eu n-o sa-ti spun ceva ce-o sa-ti placa.
Spui ca esti iubirea vietii lui (si el a ta), ca faceti planuri de viitor, DAR el nu renunta la un job, pe care il poate gasi oriunde, in schimb, te trimite pe tine inapoi la mama si la tata. Chiar daca o face, cel putin in aparenta cu intentii bune, stim foarte bine ca asta inseamna "pa".

Ai povestit cat de rau se poarta socrii cu tine, DAR n-ai spus nimic de ceea ce face iubitul tau pentru a opri asta. Eu cred ca orice parinte s-ar tempera pentru bine copilului sau. Ori daca, iubitul tau TACE in fata lor si doar in dormitor spune IN SOAPTA ca ai dreptate, atunci nu-i ok.
Are un job pe care nu vrea sa-l lase. Inteleg atunci ca-i un job unde castiga foarte bine. In acest caz, o camaruta undeva si-ar putea permite. Daca parintii lui ar fi pusi in situatia de a le pleca feciorul de acasa si ar locui intr-o camera, probabil ca ori l-ar ajuta, ori s-ar potoli si ar intelege ca tu esti aleasa si punct.

In concluzie, ori iubirea te-a orbit si nu vezi relaitatea, ori iubitul tau e foarte slab si casa impreuna nu veti face.


Rashela, va urmaresc de ceva timp raspunsurile si vreau sa va marturisesc ca-mi plac tare mult. Consider ca sunteti o persoana de la care cei cu putina experienta pot invata multe lucruri. De aceea, ar fi frumos daca initiatorii subiectelor v-ar urma sfaturile.
tematoare
Postat pe 31 Martie 2011 00:55
De la: tematoare, la data 2011-03-31 00:55:40 Rashela, va urmaresc de ceva timp raspunsurile si vreau sa va marturisesc ca-mi plac tare mult. Consider ca sunteti o persoana de la care cei cu putina experienta pot invata multe lucruri. De aceea, ar fi frumos daca initiatorii subiectelor v-ar urma sfaturile.


Daca toate femeile care calca pe forumul asta ar urma macar 1 sfat crede-ma ca nu ar mai ajunge sa deschida topice. Eu sunt foarte veche pe forumul asta si-am citit fel si fel de povesti si crede-ma nici macar 10% din fetele ce-si scriu povestea aici nu au probleme reale, in general sunt puerile si lipsite de orice importanta, insa...asa suntem noi femeile..ne place sa ne complicam exisenta. Putine au fost alea care dupa ce le-am citit topicul am zis "da domle..fata asta traieste o drama".

Rashela si eu vreau sa te felicit pentru modul in care reusesti sa-ti exprimi parerea.
_Cryssa_
Postat pe 31 Martie 2011 09:09
De la: _Cryssa_, la data 2011-03-31 09:09:05

Rashela si eu vreau sa te felicit pentru modul in care reusesti sa-ti exprimi parerea.


Si eu sunt fan Rashela!
mimi_ca29
Postat pe 31 Martie 2011 10:08
Ma coplesiti, nici nu stiu ce sa spun. MULTUMESC MULT!


Tematoare . te rog mult, sunt "tu" pentru toata lumea, de la vladica pana la opinca :)

Cryssa - stii, uneori imi imaginam o fata de pe aici cum zice: "Ia mai duceti-va incolo ca voi nu stitit nimic." Face si drege cum o taie capul si, evident se alege praful. Apoi se intoarce pe kudika, rasfoieste forumul si topicul ei si cauta, cauta: "Ce ziceau astia, sa fac ? Cum ziceau astia, sa rezolv problema?"
Pana la urma, cred ca nici nu scriem celei care intreaba. Scriem acelor ochi care ne citesc fara sa aiba curajul sa puna intrebari, desi traiesc aceleasi povesti. Chiar si eu am gasit unele solutii pe aici, dar nu zic unde. :)
rashela
Postat pe 31 Martie 2011 12:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:( 10 De la: kudika085739 24 Noiembrie 2009 09:52
Povestea mea 54 De la: dedeeea 8 Aprilie 2010 01:13
sper sa aveti timp sa cititi :) 57 De la: scorpio67 6 Martie 2011 18:08
Raporteaza abuz de limbaj 8 De la: Diavolyta_ 28 August 2009 00:44
ce parere aveti? 3 De la: tematoare 3 Septembrie 2010 14:49