Setari Cookie-uri

CURA OUA PREPELITA

A tinut cineva aceasta cura? A avut rezultate pozitive?
Eu am inceput sa cresc vreo 40 de prepelite pentru a asigura necesarul de oua pt familie si cunoscuti. Sunt inca la inceput, pasarile deabia au ajuns la maturitate si au inceput sa oua.Le hranesc doar cu furaje naturale fara urme de compusi chimici . In curand voi incepe cura .Nu sufar de nimic din cate stiu (doar sunt un pic supraponderal) si vreau sa tin tratamentul preventiv pt a vedea daca voi avea un tonus pozitiv si daca ma va ajuta sa mai dau jos din burtica!
kosfunny
Postat pe 12 Iulie 2009 14:37
Ouale de prepelitza nu au colesterol chiar mai mare decat cele de gaina? Sau nu?
Dor_a
Postat pe 12 Iulie 2009 14:40
Din contra, se spune ca au foarte putin!
kosfunny
Postat pe 12 Iulie 2009 14:42
De la: kosfunny, la data 2009-07-12 14:42:19Din contra, se spune ca au foarte putin!


Serios? atunci e foarte bine... Nu stiu ce naiba am citit eu pe net, atunci...
Dor_a
Postat pe 12 Iulie 2009 14:46
Ai dreptate, in cazul asta, pe ele!
Eu am probleme cu un colesterol tampit care creste impotriva faptului ca dieta mea e foarte saraca in grasimi de orice fel (exceptand ulei de masline si canola, dar si alea moderate), carbo sau zaharuri...
De acum am sa cumpar doar oua de prepelitza. Multumesc... Despre dieta nu stiu nimic, am sa citesc acum.
Oricum, bafta cu gainushele si mersi de idee!
Dor_a
Postat pe 12 Iulie 2009 14:49
De la: Dor_a, la data 2009-07-12 14:49:56Ai dreptate, in cazul asta, pe ele!
Eu am probleme cu un colesterol tampit care creste impotriva faptului ca dieta mea e foarte saraca in grasimi de orice fel (exceptand ulei de masline si canola, dar si alea moderate), carbo sau zaharuri...
De acum am sa cumpar doar oua de prepelitza. Multumesc... Despre dieta nu stiu nimic, am sa citesc acum.
Oricum, bafta cu gainushele si mersi de idee!


efectul lor benefic este cunoscut...eu cresc prepelitze...daca cineva doreste sa cumere oua....contactati-ma
alesandu
Postat pe 14 Iulie 2009 11:21
De la: kosfunny, la data 2009-07-12 14:37:12A tinut cineva aceasta cura? A avut rezultate pozitive?
Eu am inceput sa cresc vreo 40 de prepelite pentru a asigura necesarul de oua pt familie si cunoscuti. Sunt inca la inceput, pasarile deabia au ajuns la maturitate si au inceput sa oua.Le hranesc doar cu furaje naturale fara urme de compusi chimici . In curand voi incepe cura .Nu sufar de nimic din cate stiu (doar sunt un pic supraponderal) si vreau sa tin tratamentul preventiv pt a vedea daca voi avea un tonus pozitiv si daca ma va ajuta sa mai dau jos din burtica!


Ce tratament vrei sa tii,in ce mod? Nu intreb pt ce,cunosc mai multe foloase,dar sunt curioasa cate poti manca pe zi,intrucat la o cura naturista tb mancate zilnic in nr f mare?

Postat pe 27 Iulie 2009 17:15
Nu vreau sa tin neaparat un tratament! Am inceput deja sa consum din productia proprie cam doua trei pe zi, dimineata. Vreau sa spun ca se simte un tonus pozitiv si nici pofta de mancare nu prea mai am pana dupa amiaza. Am mai aprovizionat si cativa vecini si efectele sunt pozitive.
kosfunny
Postat pe 1 August 2009 14:10
eu ce pot sa spun este ca in urma cu 7 ani am tinut cura. Rezultatul...Un exces ponderal de pana la 20 de kg si un ficat incarcat pentru o buna perioada de timp. Ca sa imi pun sanatatea la punct mi-au trebuit vreo 5 ani. Dar fiecare face ce vrea, asa cum am facut si eu cand am inceput cura, chiar daca am fost atentionata sa nu o incep.
sunriselight
Postat pe 9 August 2009 07:20
alearga, urca scarile,trage de fiare,miscare, si mai ales sex
ulyse
Postat pe 9 August 2009 08:13
Am tinut cateva cure de 240 de oua acum cativa ani. intr-adevar iti da energie.
Recomand cu caldura. insa aveti grija de unde cumparati ouale!

In legatura cu colesterolul ridicat:
faceti o ecografie abdominala , multi dintre cei cu colesterol marit au litiaza biliara adica in traducere
pietre la vezica biliara sau poate fi doar nisip sau mal.
Nu neglijati! Am un prieten care a avut in ultimii ani colesterolul marit si medicii ii dadeau medicamente.S-a dovedit ca avea litiaza biliara.Acum s-a operat si dupa cateva luni colesterolul a revenit in limite normale.
Amiable
Postat pe 9 August 2009 09:04
Da, eu am tinut cura, de doua ori chiar, la interval de doi ani. Ti-o recomand cu caldura daca ai probleme cu asimilarea calciului, cu imunitatea, cu memoria.... Eu am suferit de spasmofilie timp de 20 de ani si m-am pus pe picioare in urma acestor cure. Succes!
loobety
Postat pe 9 August 2009 09:24
Foarte bune ! Am cescut si eu prepelite japoneze, pe cursul curii de oua sa nu consumi deloc alcool. Un ou de prepelita contine atatea vitamine cat cinci oua de gaina. Avantajele le vei vedea.
mareleurs
Postat pe 9 August 2009 09:26
Da am tinut o astfel de cura cu 40 de oua intr o luna dar sunt foarte bune pentru imunitate ,pentru intarirea organismului.
lorena1982
Postat pe 9 August 2009 09:29
Du-te la fitness pt a da jos burtica
dark_maria87
Postat pe 9 August 2009 10:09
Am facut tratament cu oua de prepelita de trei ori. Stiu ca aceste tratamente se fac primavara sau toamna cand temperaturile nu sunt extreme (prea frig sau prea cald). Toate cele trei tratamente au fost de cate 240 de oua. In total, un tratament dureaza aproape doua luni si se face astfel:
- ouale de prepelita se consuma crude, pe stomacul gol. Orice alte alimente se consuma la cel putin jumatate de ora dupa ce ati luat ouale de prepelita.
- ouale trebuie spalate inainte de fi sparte pentru consum. Eu faceam un amestec cu apa claduta si un pic de sapun lichid si le stergeam pe fiecare in parte cu un buretel de vase sau cu o carpa. Apoi se clatesc bine. Abia dupa aceea ele se pot sparge pentru a se consuma. Ideea e de a nu contamina continutul de murdaria care ar putea fi pe coaja.
- se iau astfel:
- prima zi - 1 ou
- a doua zi - 2 oua
- a treia zi - 3 oua
- a patra zi - 4 oua
- a cincea zi - 5 oua
- se continua apoi cu cate 5 oua pe zi pana la terminarea tratamentului.

Mai exista si tratament cu 120 de oua, dar nu m-am gandit niciodata sa-l fac. M-am gandit ca cel cu 240 e mai bun.

In timpul tratamentului se adopta un regim alimentar un pic mai dietetic, in sensul ca se renunta la alcool, iar mancarea trebuia sa fie cat de cat mai sanatoasa (nu shaorme si mancare tip fast food, nu foarte multe prajeli ...chestii d'astea)

Probleme de care am scapat..... Colica biliara - marea mea problema (faceam crize foarte des), am scazut ceva si in greutate, dar nu mult. Multe ierni de-atuni n-am mai racit (cred ca a marit si imunitatea organismului), un tonus mai bun, energie mai multa.

Este un tratament profilactic, preventiv, dar poate rezolva si unele afectiuni deja existente.

Succes!
Maria
mar_mag
Postat pe 9 August 2009 10:09
trebuie luate crude....si daca nu vreti sa vi se faca rau la mijlocul tratamentului...incercati sa le luati cu un suc de fructe natural...lamai, grefe...eu vand ouaaaaa
alesandu
Postat pe 9 August 2009 10:11
De la: sunriselight, la data 2009-08-09 07:20:14eu ce pot sa spun este ca in urma cu 7 ani am tinut cura. Rezultatul...Un exces ponderal de pana la 20 de kg si un ficat incarcat pentru o buna perioada de timp. Ca sa imi pun sanatatea la punct mi-au trebuit vreo 5 ani. Dar fiecare face ce vrea, asa cum am facut si eu cand am inceput cura, chiar daca am fost atentionata sa nu o incep.


Mai da-mi detalii, te rog.
Mi se pare foarte ciudat ce spui....esti prima care semnaleaza astfel de probleme in urma unui tratament cu oua de prepelita.
De unde ai achizitionat ouale? Cum ai tinut cura?
Multumesc! Si nu te supara ca-ti cer detalii, te cred c-ai avut probleme.
mar_mag
Postat pe 9 August 2009 10:13
De la: alesandu, la data 2009-08-09 10:11:05trebuie luate crude....si daca nu vreti sa vi se faca rau la mijlocul tratamentului...incercati sa le luati cu un suc de fructe natural...lamai, grefe...eu vand ouaaaaa


Da, am uitat sa mentionez......Cei care nu le pot consuma crude, simple, le pot amesteca cu suc natural..... sau putina miere.
Multumesc pt completare Ale.

Si, da, ma intereseaza oua de prepelita. Deci ....?
mar_mag
Postat pe 9 August 2009 10:17
De la: mar_mag, la data 2009-08-09 10:17:15
De la: alesandu, la data 2009-08-09 10:11:05trebuie luate crude....si daca nu vreti sa vi se faca rau la mijlocul tratamentului...incercati sa le luati cu un suc de fructe natural...lamai, grefe...eu vand ouaaaaa


Da, am uitat sa mentionez......Cei care nu le pot consuma crude, simple, le pot amesteca cu suc natural..... sau putina miere.
Multumesc pt completare Ale.

Si, da, ma intereseaza oua de prepelita. Deci ....?




cum se ia dimineata sau seara ?
indifernt de boala pot sa fac o cura de 240 de oua
ma refer de cate ori pot repeta cura de oau?
va multumesc
shut_up993
Postat pe 9 August 2009 12:28
Buna ziua tuturor
am sa va scriu cateva informatii legate de prepelite si deasemeni si indicatii in ceea ce priveste curele.Prepelita este o pasare salbatica de mici dimensiuni, ceva mai dezvoltata decat porumbelul domestic. Ea poate fi intalnita in Asia, Europa, Africa, Australia si America de Nord. Este migratoare. Chinezii (ah, iar chinezii!, veti fi exclamand) au reusit s-o domesticeasca, in urma cu peste o mie de ani. De la acestia au importat-o japonezii, care au trecut la inmultirea si perfectionarea ei, astfel incat pana in zilele noastre s-a ajuns la o adevarata industrie de mare importanta economica. Daca prepelita europeana mai este inca migratoare, produce si cloceste, o data pe an, pana la 12 oua, cea japoneza produce anual peste 250 de oua, insa nu mai are aptitudini de zbor si nici nu cloceste.


Datorita carnii lor delicioase, prepelitele au devenit din ce in ce mai cautate, mai cu seama in Europa occidentala si in America de Nord. Dar nu numai atat. Carnea si ouale de prepelita sunt recunoscute si pentru efectele benefice din punct de vedere medical, fapt pentru care sunt solicitate pe piata mondiala. In plus, necesita spatii reduse pentru crestere, iar cheltuielile necesare echipamentului, procurarii materialului de matca si de hrana sunt destul de mici. Efectul tamaduitor al oualor de prepelita este dovedit, dupa zeci de ani de cercetari, de catre medici din diverse tari, printre care si din tara noastra. In urma cercetarilor si a experimentarilor in clinici si in sanatorii, s-a constatat ca, fata de oul de gaina, cel de prepelita contine de cinci ori mai mult fosfor, de sapte ori si jumatate mai mult fier, de sase ori mai multa vitamina B1 si de cincisprezece ori mai multa vitamina B2.

De asemenea, contine intregul complex de vitamine A, B, D3, E, plus calciu, zinc, sulf si potasiu. Oul de prepelita revitalizeaza organismul uman de orice varsta, regleaza si imbunatateste activitatea aparatului circulator, a digestiei, amelioreaza respiratia si functia reproductiva, actioneaza pozitiv asupra creierului, asupra sistemului limfatic si al celui imunologic. Se folosesc benefic in perioada pre si postnatala, ca si dupa interventii chirurgicale si radioterapii. Formeaza neuronii din sistemul nervos central la copii si intarzie procesele degenerative de imbatranire.


Sunt recomandate doua tipuri de cura cu oua de prepelita:
1. CURA DE 120 DE OUA - pentru hipertensiune arteriala, ulcer, tulburari digestive, conjunctivite, urticarii, tuse convulsiva, catalizarea procesului de dezvoltare a copiilor, cu tot ceea ce implica acest proces.
2. CURA DE 240 DE OUA - pentru TBC, afectiuni hepatice, renale, diabet zaharat, alergii, astm bronsic, anemie, impotenta, guta, migrene, neurastenie, obezitate; dizolva depunerile de colesterol si impiedica formarea altora, previne arterioscleroza, regenereaza sistemul nervos etc.


Derularea tratamentului:
Ouale se administreaza dimineata, in loc de cafeluta (la care trebuie sa renuntam in timpul tratamentului, pentru acel moment al zilei), inainte de micul dejun. Este recomandabil sa fie inghitite crude si cu galbenusul intreg, fara sare, zahar sau substante aromate. Pentru ca e mic, eu il sparg intr-o lingura de supa, lasandu-l sa alunece de la baza limbii catre esofag. Persoanelor care nu suporta aceasta maniera le recomand amestecul cu miere de albine sau pulpa de fructe. Micul dejun se va servi dupa aproximativ doua ore, acesta fiind alcatuit, de preferinta, din hrana rece. In cazul unor boli digestive sau al anemiilor severe, micul dejun se poate servi la o jumatate de ora dupa administrarea continutului oualor.
In timpul tratamentului, consumul de alcool (bauturi alcoolice) reduce efectele terapeutice cu cel putin 50%.


Tratamentul se poate relua dupa trei saptamani de pauza - la adulti, iar la copii - dupa doua, trei luni.
Exista mai multe scheme (grafice) de tratament, in functie de varsta, de afectiuni si - de ce nu - de recomandarile medicului curant. Iata, mai jos, cateva pe care le-am gasit in diferite surse si le-am notat. Este foarte important sa se consume oua proaspete:
1. Cura de 60 de oua in 30 de zile, pentru copii intre un an si trei ani:
Se pot administra cate doua oua zilnic.
2. Cura de 60 de oua in 20 de zile, pentru copii intre 4 si 7 ani:
Se adminsitreaza cate trei oua zilnic.
3. Cura de 90 de oua in 30 de zile, pentru copii intre 8 si 10 ani:
Se pot administra cate trei oua zilnic.
4. Cura de 120 de oua in 32 de zile, pentru copii/ adolescenti intre 11 si 15 ani:
In primele patru zile - cate trei oua pe zi;
Intre a 5-a si a 30-a zi - cate patru oua pe zi;
In a 31-a zi - trei oua, iar in a 32-a zi - un ou.
5. Cura de 120 de oua in 26 de zile, pentru adulti si adolescenti intre 16 si 18 ani:
Se respecta schema de mai jos, doar ca in a 25-a si a 26-a zi se iau trei, respectiv doua oua pe zi.
6. Cura de 240 de oua in 50 de zile, numai pentru adulti:
In primele doua zile - cate trei oua pe zi;
In a treia zi - patru oua pe zi;
Incepand cu ziua a patra, pana in a 48-a zi inclusiv - cate cinci oua pe zi;
In a 49-a zi - trei oua pe zi;
In a 50-a zi - doua oua pe zi.


Exista si o reteta pentru impiedicarea calvitiei (chelirii) si a regenerarii firelor de par slabite:
Se iau 10 galbenusuri de ou de prepelita si se amesteca pana la omogenizare cu laptisor de matca (doua fiole), o lingurita de miere de albine si putina drojdie (un varf de cutit). Se lasa la dospit, intr-o incapere bine incalzita, timp de 24 de ore. Se spala parul in fiecare seara si, dupa uscare, se pensuleaza pielea capului pe carari formate cu pieptenele din cinci in cinci milimetri, daca nu ne permitem sa ne tundem de tot. Peste noapte, capul se acopera cu un prosop curat. Dimineata se spala, de preferinta cu ceai de musetel. Solutia ramasa poate fi pastrata la rece, in frigider, pana la consumare.


Terapia cu oua de prepelita : calitatile oului de prepelita sunt renumite prin numarul mare de vitamine si minerale în comparatie cu cel de gaina. El contine : de 5 ori mai mult fosfor, de 7,5 ori mai mult fier, de 6 ori mai multa vitamina B1, de 15 ori mai multa vitamina B2 si alte substante anti – alergice.

Actiuni terapeutice : - normalizarea activitati inimi
- vindeca bolile de rinichi si ficat
- ajuta digestia, regleaza secretia acizilor din stomac, vindeca spectaculos ulcerul
- întareste memoria
- sporeste rezistenta adultilor constrânsi sa urmeze un regim alimentar
- stimuleaza cresterea si dezvoltarea organismului la copii

Cura cu oua de prepelita :

- ulcer 120 bucati
- tulburari digestive 120 buc
- arteroscleroza 240 buc
- astm bronsic 240 buc
- anemie 240 buc
- scleroza coronanina 240 buc
- colesterol 240 buc
- hipertensiune 120 buc
- rinichi 240 buc
- diabet 240 buc
- tbc 240 buc
- migrene 240 buc
- nevroze 240 buc
- boli de ficat 240 buc
- potenta 240 buc


Mod de administrare :


- cura cu 120 buc se va face în 25 de zile, în prima zi 3 oua, a doua zi 3 oua, a treia zi 4 oua, începând cu a patra zi pâna în a 25-a zi câte 5 oua. – cura cu 240 buc se face în 49 de zile, în prima zi 3 oua, a doua zi 3 oua, a treia zi 4 oua, începând cu a patra zi si pâna în a 49-a zi, se iau câte 5 oua pe zi.
La copiii între 4 si 8 ani se recomanda cura de 120 oua, fara a se depasi 4 oua pe zi.


Ouale se iau crude, întepându-le si sorbindu-le direct din gaoace sau sparte si amestecate cu produse naturale : miere de albine, lamâie, brânza de vaci proaspata.
Ouale se iau dimineata, pe stomacul gol, cu 1-2 ore înainte de micul dejun. Dupa 20 de zile de pauza cura se poate repeta. Ouale se pastreaza în frigider, cât mai departe de congelator, pentru a nu îngheta. Cantitatea ce trebuie consumata se scoate de cu seara din frigider, pentru a fi digerata la temperatura camerei.
În timpul curei sunt interzise bauturile alcolice.




catal1na
Postat pe 9 August 2009 12:38
Buna ziua,
Am auzit si de altfel m-am si informat ca ouale de prepelita sunt foarte sanatoase si sunt recomandate in diferite curi si afectiuni ale organismului , precum si la cresterea imunitatii copiilor.
Este bine daca ne orientam sa ne alegem o cura pe care noi o consideram benefica pentru noi. In diferite ziare de specialitate precum chiar si pe internet inunda cu astfel de informatii. Eu de exemplu am intrat pe motorul de cautare Google si am gasit suficiente informatii. E drept inca nu am facut o cura cu astfel de oua deoarece actualmente fac o cura mai naturista insa dupa de voi termina cu ceasta cred ca voi incepe si o cura cu oua de prepelita.
O zi buna si sanatate de cata aveti nevoie.
Mihaela2923
Postat pe 9 August 2009 13:50
Mama mea a urmat o cura cu oua de prepelita si a fost f multumita. Inainte avea niste stari de oboseala ingrozitoare si alte tratamente naturiste nu prea au ajutat-o. Si eu am luat oua de prepelita in timpul examenelor dimineatza pe stomacul gol amestecate cu suc de grepfruit. Tb avut grija sa fie spalate bine si consumate imediat dupa ce au fost sparte pentru ca se altereaza repede. Micul dejun nu tb luat imediat, la fel tb evitate bauturile calde... Cred ca dupa 30 de min ar fi perioada optima dupa care se poate lua masa. Anw, in privinta cantitatii... initial am luat cate 3 oua, apoi cate 4... cred ca depide de fiecare organism in parte si cel m bine ar fi sa te m interesezi... Anw, muuulta sanatate
Nadzieja
Postat pe 9 August 2009 14:40
da am tinut cu ani in urma, si m-am simtit f. bine, chiar am inlocuit ouale de gaina cu ele.Le preparam fierte sau ochiuri le puneam si diverse preparate.Consumale cu incredere. cura sa face de 2-3 ori pe an.Daca nu stii cunm se tine cura scrie-mi si-ti spun.imi poti scrie pe mess daca ai--scorpia_sae.
kudika028960
Postat pe 9 August 2009 17:26
da am tinut cura de 240 de oua de prepelita in 61 de zile primele 3 zile 3 oua iar apoi pina la terminarea tratamentului 4 oua pe zi ouale le amesteci cu putin lapte le bati ca la paparada si le bei sau amestecate cu putina miere.Tratamentul e bun atit pentru copii cit si pentru adulti.Dar pe copii va sfatuiesc sa nu-i fortati le dai cite un ou la inceput pina se invata si dupaceea incepi cura.E benefic aproape pentru toate bolile:astm bronsic,boli de ficat,boli de rinichi,TBC,diabet,anemie,migrene,colesterol marit,artero scleroza,stari nervoase,etc. Multa sanatate
lumi_vlad
Postat pe 9 August 2009 18:14
saluatare!eu am crescatorie de prepelite
va recomand atat oualele,care nu au colesterol si sunt indicate pentru diferite afectiuni,cat si carnea
dana_sufletel03
Postat pe 9 August 2009 20:57
De la: alesandu, la data 2009-07-14 11:21:57
De la: Dor_a, la data 2009-07-12 14:49:56Ai dreptate, in cazul asta, pe ele!
Eu am probleme cu un colesterol tampit care creste impotriva faptului ca dieta mea e foarte saraca in grasimi de orice fel (exceptand ulei de masline si canola, dar si alea moderate), carbo sau zaharuri...
De acum am sa cumpar doar oua de prepelitza. Multumesc... Despre dieta nu stiu nimic, am sa citesc acum.
Oricum, bafta cu gainushele si mersi de idee!


efectul lor benefic este cunoscut...eu cresc prepelitze...daca cineva doreste sa cumere oua....contactati-ma



Te implor spune-mi si mie unde gasesti ulei de canola ... am cautat peste tot si fara nici un rezultat :(

sper ca din Romania :)
cristianadumitrascu
Postat pe 9 August 2009 21:50
De la: kosfunny, la data 2009-08-01 14:10:13Nu vreau sa tin neaparat un tratament! Am inceput deja sa consum din productia proprie cam doua trei pe zi, dimineata. Vreau sa spun ca se simte un tonus pozitiv si nici pofta de mancare nu prea mai am pana dupa amiaza. Am mai aprovizionat si cativa vecini si efectele sunt pozitive.

sotul meu tine cura cu oua de prepelita deja de 30 de zile.
Cura dureaza 50 de zile. In fiecare dimineata pe stomacul gol bea 5 oua.
Se simte excelent ,nu are voie sa bea cafea sau alcool,dar nici nu simte nevoia mai ales cafea bea in fiecare dimineata cate o cana mare amara si ft tare.
juju29
Postat pe 9 August 2009 22:32
am auzit si eu ca sunt foarte bune oale de prepelita ...nu am facut niciodata cura cu ele ....dar am sa incerc barem sa am habar de calitatea lor
madalina200722
Postat pe 9 August 2009 23:22
What The F.uCk....
Diavolyta_
Postat pe 9 August 2009 23:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Menopauza precoce 25 De la: kudika___Rodi 16 Martie 2012 08:33
Energia tahionica si de produse tahionizate 1 De la: kudika093536 14 Decembrie 2009 15:56
cum scap de muscatura de pe gat? 23 De la: arahnida 30 Decembrie 2009 00:08
Jucarii pentru copii 1 De la: kudika_944944 13 Martie 2014 17:27
Terapia florala Bach 1 De la: GHEISA_ 21 Noiembrie 2012 07:51