Setari Cookie-uri

Anticonceptionalele.Avantaje si dezavantaje

De la: Mirela_t, la data 2011-01-22 04:28:49
De la: marco918, la data 2010-01-07 12:32:47

... ... asa fetelor ... OTRAVITI-VA ...


Ne otravim cu "otrava" pe care o produce si coprul nostru. e chiar asa greu sa intelegi ca hormoni produce si organismul nostru sau in cruciada ta de "faceti copii sau sunteti impotenti social si moral" nu poti sa pricepi ca utilizarea lor are si avantaje?

nu cred ca mai are sens sa ne suparam pe marco, el evident traieste cu impresia ca un copil rezolva orice problema, inclusiv cele psihice probabil.
noi ne vedem de avantajele noastre si el de dezavantajele lui (de parca un copil de-al meu l-ar face pe el fericit).
OanaSun
Postat pe 26 Ianuarie 2011 04:58
Ginecologul la care am fost mi-a confirmat ca Yasmine are de doua ori mai mare doza hormonala ca Nuvaring si ca si ea il foloseste pe nuvaring de cand a aparut.
Ce mi-a placut la dansa a fost felul in care mi-a vorbit deschis despre toate efectele adverse. Putini medici se ocupa de tine asa cand n-au niciun interes ce-i drept.
Mirela_t
Postat pe 27 Ianuarie 2011 18:50
De la: denis_roxana, la data 2010-12-29 07:57:47nu sunt deacord cu asa ceva //prefer prezervativele sau avortul/

Sa stii ca avortul e mai riscant decat orice contraceptiv! Fie el hormonal sau nu. Plus ca poate provoca si niste traume psihice foarte mari. Ai grija ce preferi..
Mirela_t
Postat pe 27 Ianuarie 2011 18:52
bleah, sa nu mai aud de yasmine.
le-am "suportat" 7 luni cu niste chinuri. si asa aveam bila vai de mama ei, am mai chinuit-o si mai mult cat am luat alea.
la fel am patit si cu logest-ul.
OanaSun
Postat pe 28 Ianuarie 2011 00:11
De la: cristinabv24ro, la data 2009-12-14 01:56:21am luat anticonceptionale aproape 10 ani. la 18 ani am descoperit ca am chisturi ovariene si dupa numeroase tratamente dureroase, foarte stresante si neeficace, mi-au fost prescrise anticonceptionale.dupa 3 luni nici urma de chisturi! Perioada de "tratament" a fost super... adica cicluri regulate, fara dureri, fara balonari. stiam si ora la care o sa imi vina... la 28 de ani am inceput sa sufar de migrene... care erau provocate de anticonceptionale si mi-au fost interzise. ma chimui de atunci cu menstruati de 10 zile si sangereri masive, cu balonari si dureri.
Mentionez ca in toti cei 10 ani am fost sub supravegherea unui medic si am schimbat pastilele de 3 ori pentru compatibilitate.
Acum as da orice sa le mai pot lua...

Am facut un pic de practica in sectia de genicologie si am auzit de astfel de caz. In cazul acelei paciente , a trecut mult mai repede. Medicul i-a spus deci in timpul tratamentului sa inceapa sa beamai multe preparate naturiste si pe timp ce trece sa micsoreze doza de medicamente administrata, astfel micsorand si dependenta organismului de acestea.
kudika_1001641
Postat pe 24 Februarie 2016 09:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un accident care ar putea sa distruga o familie... 8 De la: kud22 4 Octombrie 2009 22:46
alcoolul.. 14 De la: luigia 14 Aprilie 2009 08:56
Help! 5 De la: skeeto 8 Aprilie 2010 16:38
Alergie la...soare 17 De la: ralucapaun 27 Iulie 2011 14:48
lipsa menstruatie? 1 De la: boki 10 Iunie 2010 00:52