Setari Cookie-uri

unghii false - cum le dai singura jos ???

Fetelor ma doare sufletul numai cand ma gandesc la ce chestii va supuneti...

Cand mergi la manichiura la un salon si iti pui unghii normal ar fi sa fii informat de produsul care va fi folosit,de intretinere acasa si ce implica indepartarea lor...dar de cele mai multe ori nu se intampla...

Exista acrilic care se da jos prin pilire...formule mai noi de acrilic care se da jos prin impachetare sau soak off...exista gel care se da jos prin pilire si formule de geluri mai noi care se indeparteaza prin impachetare(soak off)...

Solutia care se foloseste la salon si care evident functioneaza pentru formulele de soak off se numeste tips-off(am vazut ca a mai mentionat ceva)...dar e clar ca acasa nu o sa aveti asa ceva...

Ce puteti incerca daca alegeti sa vi le da-ti singure jos acasa -scurtati cat de mult puteti unghia cu mare grija,aplicati ulei de masline pe cuticula si imprejurul unghiei,luati un disc demachiant si inmuiati-l bine in acetona (sa nu fie versiune soft),aplicati discul pe unghie si impachetati unghia cu folie de aluminiu...aveti grija ca discul sa ramana pe unghie...in functie de cat de gros este stratul pe unghie apreciati dupa cat timp veti verifica...in general cam 20 min sau mai mult...

Dupa ce ati indepartat totul luati o pilafina si uniformizati...
Beautybylily
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:19
Vroiam sa scriu mai mult dar imi era teama ca imi da vreun time out ca am mai patit-o :)...Am scris un mesaj mare si l-am pierdut...

Daca vedeti ca nu se intampla nimic inseamna ca produsul pe care il aveti pe unghii este file off si nu soak off...si atunci singura solutie este sa piliti dar aici va puteti face foarte mult rau...incercati sa ramaneti cu pila doar pe material si sa nu atingeti unghia naturala...si puteti chiar sa nu indepartati tot pentru ca in functie de cum s-a lucrat la aplicare unghia poate sa fie deja foarte subtire si sa vedeti stele daca mai piliti si voi excesiv...multa rabdare si sub nici o forma nu le fortati...vi se pare ca ti tin putin intr-un colt si decideti sa trageti cu dintii...NU mare...piliti in continuare pe zona in care mai exista inca aderenta pana cand va ceda...

Sper ca v-am fost de folos...

xxxx
Beautybylily
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:27
Am uitat sa zic ca dupa tot procesul asta trebuie neaparat sa aplicati 3 sau 4 straturi de lac pe unghii ...daca aveti tratament de unghii este si mai bine...nu le lasati neacoperite...

xxx
Beautybylily
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:32
Draga mea, unghiile false care sunt lipite pe suprafata unghiei pot cauza rani daca sunt indepartate incorect. Incearca sa utilizezi o solutie speciala sau chiar acetona. Se procedeaza in modul urmator: se pune suficienta acetona intr-un recipient de sticla sau ceramica astfel incit sa acopere unghiile pentru citeva minute. Pentru dezlipirea unghiilor inmuiate in acetona foloseste un betisor din lemn de portocal, ai mare grija a nu forta dezlipirea unghiei pentru ca, repet, poate fi ranita unghia naturala. Dupa indepartarea unghiei false foloseste bufferul (o pila dreptunghiulara cu 4 fete abrazive de diferite consistente) pe unghia naturala pentru a lustrui si a da luciu.
Atentie, unghiile false nu se pot taia cu forfecuta sau cu clestisorul (risti sa se rupa), iti recomand ori sa mergi la o manichiurista intr-un salon sa ti le taie cu ghilotina ori sa-ti procuri o ghilotina......dar stai atenta cum o minuiesti! In speranta ca sfatul meu iti va fi de folos, iti urez spor la treaba!
kudika100363
Postat pe 11 Ianuarie 2010 23:44
si eu mi-am teiat unghile false dar mia ramas gel pe unghile mele cum sa il dau jos??????????????????????????
anemary24
Postat pe 15 Iunie 2010 14:51
De la: Misky, la data 2009-07-22 20:58:04mi am pus unghii false si nu prea mai pot face nimic cu ele..si as vrea sa mi le dau jos singura acasa , dar problema e k nu stiu cum si nici cum pot inmuia glue-ul cu care mi au fost lipite.stie careva cu ce solutie le pot da jos fara prea multa durere si chin..si nici sa ramana unghia fff subtire ( stiu k se subtiaza destul de mult :( )...deci ?ma puteti ajuta ???

Unghia oricum o sa-ti ramana subtire o vreme, am vazut cum se pun, cand le lipeste, pileste duprafata unghiei pt. a se putea prinde cu acel glue.
pana o sa-ti creasca ale tale o sa le vezi tot subtirele si slabe.
Am o amica in USA, isi pune de vreo 6 ani, acum plange pt. daca nu-si pune gel pe ele ( nu neaparat tipsurile alea) o dor degetele pt. ca-i sunt super slabe unghiile ei, si le-a distrus!
stem_29
Postat pe 1 Iulie 2010 22:10
mdah, scoaterea unghiilor false = dezamagire totala la vederea unghiei naturale.
nu face treaba asta singura, vei forta desprinderea si vor rezulta niste pete urate si albe pe unghia naturala si ...greu vor trece.
mergi la salon sa ti le scoata si sa iti faca apoi tratament si polish.
cam in 2 luni de tratament unghiile tale isi vor reveni.
succes!
badgirl
Postat pe 22 Iulie 2010 22:13
buna,in primul rand nu ai specificat daca ai tipsuri dau sunt construite din gel.Daca ai tipsuri,exista o solutie care le dizolva.Gelul se inlatura cu freza sau cu pila pt gel.E de preferat sa o faca o persoana specializata,altfel vei remane cu un gust amar despre unghiile false.Daca din diverse motive nu te mai poti duce la salon,iti recomand sa le scurtezi treptat cu pila(nu cu unghiera foarfeca sau alte instrumente),pe masura ce unghiile cresc,pana elimini tot gelul.Ca sa elimini aspectul neuniform al unghiei,pana indepartezi tot gelul de pe unghie poti sa le tii data cu o oja colorata.Eu sunt tehnician manichiurist :)
pusha2
Postat pe 25 Iulie 2010 12:09
De la: anemary24, la data 2010-06-15 14:51:16si eu mi-am teiat unghile false dar mia ramas gel pe unghile mele cum sa il dau jos??????????????????????????
cu spaclu
yumy
Postat pe 25 Iulie 2010 12:12
Incearca si oja Blaze,singura care-si modifica culoarea la soare!

www.oja-blaze.ro
blazenetwork
Postat pe 5 August 2010 14:59
vand lampi uv 36w, aduse din germania, pret 150 ron. anaida1987@yahoo.com
tel:0743155987 valabil ptr bucuresti
anaida_angel
Postat pe 29 Octombrie 2010 15:22
De la: anaida_angel, la data 2010-10-29 15:22:25vand lampi uv 36w, aduse din germania, pret 150 ron. anaida1987@yahoo.com
tel:0743155987 valabil ptr bucuresti

brava...vinde.
BEL_AMY1
Postat pe 29 Octombrie 2010 15:28
De la: onutsa16, la data 2009-11-26 10:37:15mi am pus si eu aseara unghii false singura le-am cumparat si le am pus cu super glue :D stiti careva cum i le pot da jos??
Valy90
Postat pe 17 Decembrie 2010 14:46
Ce solutie e aia La fame eu n-am auzi de asa ceva
fusun
Postat pe 28 Decembrie 2010 00:29
Ce solutie e aia La fame eu n-am auzi de asa ceva
fusun
Postat pe 28 Decembrie 2010 00:29
wow ungii lipite cu cine stioe ce lipici nu recomand,insa recomand unghiile cu gel uv sau acryl sunt ok si cu datul jos acasa nu va sfatuiesc cu acetona blabla... exista o solutie speciala care inlatura gelul sau acrilul usor si nu distruge unghia



http://ptfemei.ro - Produse profesionale manichiura,abtibilduri,acril,gel uv,sclipici,
simo12342
Postat pe 27 Iulie 2011 20:26
De la: Valy90, la data 2010-12-17 14:46:06
De la: onutsa16, la data 2009-11-26 10:37:15mi am pus si eu aseara unghii false singura le-am cumparat si le am pus cu super glue :D stiti careva cum i le pot da jos??

Off, super glue de la magazin este o solutie care practic topeste unghia si tipsul, e o adevarata crima pentru sanatatea unghiei, incearca sa le pilesti cu o pila cu o granulatie 180 sau mergi la o manichiurista.
lunminita_bz
Postat pe 5 Octombrie 2011 21:14
Eu mi le-am scos astfel: am bagat varful unei forfecute printr-o parte, pe sub unghia falsa si am inceput sa ridic putin; apoi am bagat o pila subtire si am ridicat de unghia falsa, care s-a desprins ft frumos. Sper sa mearga si la voi "tehnica" asta.
a_a_p
Postat pe 24 August 2012 21:33
pai unghile lipite cu lipici sau superglue le ti in apa calda si se vor dezlipi singure
Ramona_Tuzlaru_1
Postat pe 31 August 2012 05:55
Nu va chinuiti cu taiatul unghiilor si nici cu inmuiatul tampoanelor in acetona. Puneti intr-un castronas de plastic sau portelan, niste acetona sau polish remover fara acetona (cu acetona-portelan; fara acetona - plastic). Spalati, uscati si piliti bine unghiile cu buffer pentru slefuit unghii. La final, dati unghia cu gel de intarit unghiile.
georgia600
Postat pe 20 Septembrie 2012 08:13
Imediat dupa procedeul acesta unghiile tale vor arata ca si noi: "Nu va chinuiti cu taiatul unghiilor si nici cu inmuiatul tampoanelor in acetona. Puneti intr-un castronas de plastic sau portelan, niste acetona sau polish remover fara acetona (cu acetona-portelan; fara acetona - plastic). Spalati, uscati si piliti bine unghiile cu buffer pentru slefuit unghii. La final, dati unghia cu gel de intarit unghiile."
georgia600
Postat pe 20 Septembrie 2012 08:34
De la: georgia600, la data 2012-09-20 08:34:35Imediat dupa procedeul acesta unghiile tale vor arata ca si noi: "Nu va chinuiti cu taiatul unghiilor si nici cu inmuiatul tampoanelor in acetona. Puneti intr-un castronas de plastic sau portelan, niste acetona sau polish remover fara acetona (cu acetona-portelan; fara acetona - plastic). Spalati, uscati si piliti bine unghiile cu buffer pentru slefuit unghii. La final, dati unghia cu gel de intarit unghiile."


mdah, scoaterea unghiilor false = dezamagire totala la vederea unghiei naturale.
nu face treaba asta singura, vei forta desprinderea si vor rezulta niste pete urate si albe pe unghia naturala si ...greu vor trece.
mergi la salon sa ti le scoata si sa iti faca apoi tratament si polish.
cam in 2 luni de tratament unghiile tale isi vor reveni.
succes!
georgia600
Postat pe 20 Septembrie 2012 08:36
si eu am incercat draguta acei pasi dar rezultatul e zero nu functiuneaza doar ptr.geluri colorate sau lacuri permanente
kudika_24755
Postat pe 3 Ianuarie 2013 09:01
incearca cu clestele de cuie si peria de sarma...vei avea rezultate SIGURE...GARANTATE
kudika_23609
Postat pe 3 Ianuarie 2013 09:13
De la: kudika_24755, la data 2013-01-03 09:01:11si eu am incercat draguta acei pasi dar rezultatul e zero nu functiuneaza doar ptr.geluri colorate sau lacuri permanente
ptr beautybylily
kudika_24755
Postat pe 3 Ianuarie 2013 09:15
De la: kudika_23609, la data 2013-01-03 09:13:56incearca cu clestele de cuie si peria de sarma...vei avea rezultate SIGURE...GARANTATE

Asta cred ca ar fi unica solutie
kudika_24472
Postat pe 3 Ianuarie 2013 17:45
este...si dezlipeste dasteapta de unghie...sau invers
kudika_23609
Postat pe 3 Ianuarie 2013 18:09
buna am avut gel aplicat pe unghia mea naturala si le-am lasat sa creasca nu am vrut sa mai imi pun si au crescut dstul de mult de se vedea diferenta si s-a dezlipit putin la mansa stanga la degetul aratator si cum aveam nervi intr-o zi am tot tras cu dintii si mi-am cam ranit unghia ce e de facut nu mi-am indepartat tot gelul .. as vrea sa-mi cumpar un tratament de unghii dar nu stiu care este bun,iar daca imi dau gelul jos mi se vor rupe unghiile foarte repede ce ma fac ?? ajutor ! multumesc
Maya_Maria_1
Postat pe 7 Martie 2013 02:42
Buna,

Va recomand decoratiunile metalice tinte se poarta anul acesta http://baff.ro/nail-art/324-decoratiuni-metalice-00000116.html
kudika7865
Postat pe 25 Martie 2013 23:07
Cea mai buna solutie este Tip Remover pentru a da unghiile false jos :http://www.royal-nailfashion.ro/remover-p-574.html .
_21
Postat pe 5 Mai 2013 20:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Unghii false profesionale 11 De la: alexa_ph 25 Iulie 2011 11:44
gel crapat 2 De la: iuliacio 9 Noiembrie 2010 19:57
Cine ma ajuta si pe mine?? va rog mult 2 De la: kudika_10581 13 August 2012 16:32
manichiura sigura oare?? 29 De la: kudika_1042373 7 August 2021 18:26
unghii cu gel bucuresti 1 De la: kudika411321 4 Iulie 2011 20:18