Setari Cookie-uri

Parintii!

Va salut pe toate.Am o mare dilema.Tatal meu este ceva mai mult decat strict cand vine vorba de relatii la mine in familie.Am o sora mai mare care a fost nevoita sa se desparta de prietenul ei deoarece tata nu'l placea.Pana acum eu am mai avut prieteni dar nu i'am prezentat lui.Acum m'am marit unpic si nu stiu cum sa procedez atunci cand o sa am o relatie mai stabila si voi fii nevoita sa'l prezint familiei.Este adevarat faptul ca are si pretentii la un baiat inteligent dar si cu o situatie financira buna deoarece el zice ca nu a muncit toata viata sa ne faca un trai foarte bun mie si familiei mele.Crede ca daca baiatul este mai sarac va profita de "averea" mea.Acum am si o surioara mai mica pe care am infiat'o .. si mereu ne zice sa ne ocupam de ea, de aducatia ei si sa lasam baietii.Ce o sa fac daca eu nu pot avea o relatie stabila,cum imi voi intemeia o familie sau macar sa simt ca ma iubeste cineva.Am nevoie de sfaturi.cele care ati trecut prin asa ceva sau care stiti cum as putea sa rezolv aceasta problema postati pe forum.Va multumesc anticipat si va pup
mikaimee
Postat pe 15 August 2009 14:43
adica parintii nu te lasa sa faci sex
mitura
Postat pe 15 August 2009 14:46
cati ani ai?
andreea1976
Postat pe 15 August 2009 14:46
De la: mitura, la data 2009-08-15 14:46:05adica parintii nu te lasa sa faci sex


nici nu inkpe in discutie sexul .. mitura.. aici este vorba de altceva .. cred k nu ai inteles subiectul
mikaimee
Postat pe 15 August 2009 16:13
aproape 17
mikaimee
Postat pe 15 August 2009 16:13
uffff.... am trecut si eu prin aceeasi situatie....cand aveam 25 ani...am avut un prieten...si pt ca nu a luat in seama vorbele tatalui meu...ca sa dispara din viata mea....l-a lasat fara loc de munca...seful baiatului era prieten cu tata....nu a contat ca sufar....inca mi-a mai spus ca stie el ce e mai bine pt mine :(
Nu a contat ca eram majora,stateam separat de ei ..... tot incerca sa-mi controleze viata...si cate si mai cate....
Daca e asa din fire....nu o sa se schimbe....
andreea1976
Postat pe 15 August 2009 16:48
cred ca in primul rand ar trebui sa ai o discutie foarte serioasa cu tatal tau si sa ii explici ca ai si tu o varsta, vrei sa ai un prieten, sa cunosti lumea, etc si ca nu ai sa te mariti cu primul care iti iese in cale....si o intrebare...mama ta ce parere are? nu poti avea oleaca de sprijin din partea ei?

Postat pe 15 August 2009 18:30
De la: mikaimee, la data 2009-08-15 16:13:02
De la: mitura, la data 2009-08-15 14:46:05adica parintii nu te lasa sa faci sex


nici nu inkpe in discutie sexul .. mitura.. aici este vorba de altceva .. cred k nu ai inteles subiectul


io am vazut ca postasi la "SECS" si de aia
mitura
Postat pe 15 August 2009 19:01
De la: mikaimee, la data 2009-08-15 16:13:40aproape 17


multi inainte!!

In primul rand, n-o sa vezi niciodata un parinte (si aici ma refer la tati) sa fie multumit de "prietenul"/""iubitul" odraslei lui,cel putin pana pe la vreo douzeci si ceva de ani, cand lucrurile se mai schimba putin (putin de tot).
Ohhhoooo,la sapteshpe ani cati ai tu nu exista niciun baiat suficient de bun,suficient de destept,suficient de atent si suficient de ...nu stiu cum, dupa parerea lui.
Pe de alta parte,parca ii mai dau si dreptate,e normal,pana la urma ,iti vrea binele si vrea sa fii fericita.
So,been there..done that,vorba frantuzului
mitura
Postat pe 15 August 2009 19:09
De la: mikaimee, la data 2009-08-15 14:43:13.Am o mare dilema.Tatal meu este ceva mai mult decat strict cand vine vorba de relatii la mine in familie.Am o sora mai mare care a fost nevoita sa se desparta de prietenul ei deoarece tata nu'l placea.Pana acum eu am mai avut prieteni dar nu i'am prezentat lui.Acum m'am marit unpic si nu stiu cum sa procedez atunci cand o sa am o relatie mai stabila si voi fii nevoita sa'l prezint familiei.Este adevarat faptul ca are si pretentii la un baiat inteligent dar si cu o situatie financira buna deoarece el zice ca nu a muncit toata viata sa ne faca un trai foarte bun mie si familiei mele.Crede ca daca baiatul este mai sarac va profita de "averea" mea.Acum am si o surioara mai mica pe care am infiat'o .. si mereu ne zice sa ne ocupam de ea, de aducatia ei si sa lasam baietii.Ce o sa fac daca eu nu pot avea o relatie stabila,cum imi voi intemeia o familie sau macar sa simt ca ma iubeste cineva.Am nevoie de sfaturi.cele care ati trecut prin asa ceva sau care stiti cum as putea sa rezolv aceasta problema postati pe forum.Va multumesc anticipat si va pup


De fapt nu este o mare dilema...Parintii intotdeauna vor ce este mai bun pentru copii lor.Sau ce considera ei ca ar fi mai bun.Nu trebuie decat sa-i demontrezi ca esti capabila sa iei decizii bune .De unde stii ca cel pe care il vei alege nu va fi pe placul tatalui tau?
Si daca nu va fi , cred ca va mai lasa de la el... Asa spun toti , apoi se obisnuiesc cu ideea si cu baiatul si de cele mai multe ori ajung sa-l placa.
Surioara mica ...este infiata de parintii tai? Te intreb asta pentru ca daca este asa ,inseamna ca vorbim de niste oameni deosebiti .
ella_c
Postat pe 15 August 2009 20:33
Da..este infiata de parintii mei.Intr'adevar ,nu contest faptul ca sunt niste oameni deosebiti si iti dau dreptate ca imi vrea binele.Eu as vrea doar sa'l fac sa inteleaga ca am crescut si ca as vrea sa cunosc persoane noi si sa se obijnuiasca mai mult cu ideea ca am si nevoie de un prieten ...
mikaimee
Postat pe 16 August 2009 21:45
De la: fatuk_me, la data 2009-08-15 18:30:26cred ca in primul rand ar trebui sa ai o discutie foarte serioasa cu tatal tau si sa ii explici ca ai si tu o varsta, vrei sa ai un prieten, sa cunosti lumea, etc si ca nu ai sa te mariti cu primul care iti iese in cale....si o intrebare...mama ta ce parere are? nu poti avea oleaca de sprijin din partea ei?


am incercat sa discut cu el,dar mereu schimba subiectul.mama ma sprijina intotdeauna.cand sora mea avea prieten iesea cu ea prin oras k sa se poata intalnii cu el,dar tata e cam "imposibil"
mikaimee
Postat pe 16 August 2009 21:48
Ei si, fa-ti un prieten pe masura ta ca sa nu ai probleme E prea devreme pentru astfel de griji, eu nici la 20 de ani nu voiam sa le prezint iubitul ca stiam reactia, s-a intamplat de ne-a prins deocamdata, zici ca iesi cu sora-ta, o prietena, etc si ai grija pe cine alegi, pe urma, las' ca o sa cresti tu mare, dar sa le demostrezi ca au gresit cand nu ti-au acordat incredere ca tu esti o persoana cu capul pe umeri.
allexxe
Postat pe 18 August 2009 21:34
taicatu' nu e mai dificil e cam taran de fapt si sufera de egocentrism, nu poate el accepta ideea ca o sa isi bage cineva **** in fiica'sa :))
felixcat
Postat pe 19 August 2009 11:02
De la: felixcat, la data 2009-08-19 11:02:28taicatu' nu e mai dificil e cam taran de fapt si sufera de egocentrism, nu poate el accepta ideea ca o sa isi bage cineva **** in fiica'sa :))


Nu te supara pe mine felixcat, dar cred ca ai zis-o cam dur. Cea care a deschis topicul a spus deja ca nu e vorba despre asa ceva.Desi cred ca intr-o mica masura ai dreptate, nici un parinte responsabil nu vrea sa stie ca fiica lui, care mai este si minora pe deasupra, si-a inceput viata sexuala.

Mikaimee, sa stii ca nu esti singura care are un parinte care doreste sa controleze viata odraslei sale. Devine stresant uneori, stiu, dar iti spun sincer ca eu cel putin cred ca e mai bine asa. Decat sa ajungi o c u r v a (in cel mai rau caz) mai bine sa ai un parinte care sa-ti puna anumite condintii.
Trebuie sa-i demonstrezi ca ii respecti judecata si ca esti o persoana matura (cand spun asta nu ma refer la " a face pe-a desteapta"[expresie echivalenta pentru unii] ci sa actionezi rational)
Poate va intelege cu timpul, dar depinde si de tine foarte mult!


take care !
iacinta
Postat pe 19 August 2009 11:29
nu ma supar, doar ca nu am chef sa stau sa elaborez in cuvinte mai elevate un adevar, acel om e foarte gelos, pt el nu conteaza un om sarac cu un suflet de aur, conteaza unul cu multe clase si bani. pacat de fata asta, pt ca lui nu ii pasa deloc de ea.
felixcat
Postat pe 19 August 2009 11:36
OK, nu-i rau sa aibe multe clase, dar sa fie bogat implica uneori anumite defecte cu ar fii: egoism, superioritate nejustificata,poate chiar sa fie "o alintatura mica" .(jk)
Cred totusi ca tatalui ii pasa de fiica lui, dar nu vrea sa inteleaga ca banii nu aduc fericirea,nici nu aduc anumite calitati esentiale.
iacinta
Postat pe 19 August 2009 13:41
nu'ti dau dreptate in totalitate.. intr'adevar este un om dificil..cuv alese nu sunt prea "alese (sa zic asa)
mikaimee
Postat pe 20 August 2009 00:35
De la: iacinta, la data 2009-08-19 13:41:55OK, nu-i rau sa aibe multe clase, dar sa fie bogat implica uneori anumite defecte cu ar fii: egoism, superioritate nejustificata,poate chiar sa fie "o alintatura mica" .(jk)
Cred totusi ca tatalui ii pasa de fiica lui, dar nu vrea sa inteleaga ca banii nu aduc fericirea,nici nu aduc anumite calitati esentiale.


iacinta multumesc mult pentru cuvintele tale postate.. sunt de mare ajutor.. mai ales mesajul de mai sus (tot al tau)

mikaimee
Postat pe 20 August 2009 00:36
De la: allexxe, la data 2009-08-18 21:34:09Ei si, fa-ti un prieten pe masura ta ca sa nu ai probleme E prea devreme pentru astfel de griji, eu nici la 20 de ani nu voiam sa le prezint iubitul ca stiam reactia, s-a intamplat de ne-a prins deocamdata, zici ca iesi cu sora-ta, o prietena, etc si ai grija pe cine alegi, pe urma, las' ca o sa cresti tu mare, dar sa le demostrezi ca au gresit cand nu ti-au acordat incredere ca tu esti o persoana cu capul pe umeri.


as putea sa incerc asta..multumesc
mikaimee
Postat pe 20 August 2009 00:37
De la: felixcat, la data 2009-08-19 11:36:39nu ma supar, doar ca nu am chef sa stau sa elaborez in cuvinte mai elevate un adevar, acel om e foarte gelos, pt el nu conteaza un om sarac cu un suflet de aur, conteaza unul cu multe clase si bani. pacat de fata asta, pt ca lui nu ii pasa deloc de ea.


e drept k m'am gandit mult la asta,k tatalui meu nu'i pasa de mine,kt ii pasa de imaginea de sine.cont si situatia finciara.. dar nu mai mult ca un suflet de aur
mikaimee
Postat pe 20 August 2009 00:39
De la: mikaimee, la data 2009-08-20 00:39:17
De la: felixcat, la data 2009-08-19 11:36:39nu ma supar, doar ca nu am chef sa stau sa elaborez in cuvinte mai elevate un adevar, acel om e foarte gelos, pt el nu conteaza un om sarac cu un suflet de aur, conteaza unul cu multe clase si bani. pacat de fata asta, pt ca lui nu ii pasa deloc de ea.


e drept k m'am gandit mult la asta,k tatalui meu nu'i pasa de mine,kt ii pasa de imaginea de sine.cont si situatia finciara.. dar nu mai mult ca un suflet de aur


Mai eu in viata am facut numai ce m-a taiat capu', bine, rau, dar n-am ascultat de nimeni, acum nu pot spune ca am o viata minunata, dar nici de ar fi sa dau timpul inapoi si sa fac cu voiau ai mei nu cred ca ar fi fost mai bine... asa k in clipa in care ai facut 18 ani incearca sa fii pe picioarele tale, sa ai un job, te duci frumos la facultate in alt oras si mai scapi de sub controlul lor si iti alegi pe cine vrei tu fara sa mai dai explicatii nimanui. Pana atunci...asta e, mai stai virgina deh, ce sa faci...
allexxe
Postat pe 20 August 2009 22:03
Asta daca nu esti din Bucuresti k n-am reusit sa aflu din profilul tau k atunci nu prea ai motiv sa pleci la fac in alt oras :D
allexxe
Postat pe 20 August 2009 22:05
De la: mikaimee, la data 2009-08-15 14:43:13Va salut pe toate.Am o mare dilema.Tatal meu este ceva mai mult decat strict cand vine vorba de relatii la mine in familie.Am o sora mai mare care a fost nevoita sa se desparta de prietenul ei deoarece tata nu'l placea.Pana acum eu am mai avut prieteni dar nu i'am prezentat lui.Acum m'am marit unpic si nu stiu cum sa procedez atunci cand o sa am o relatie mai stabila si voi fii nevoita sa'l prezint familiei.Este adevarat faptul ca are si pretentii la un baiat inteligent dar si cu o situatie financira buna deoarece el zice ca nu a muncit toata viata sa ne faca un trai foarte bun mie si familiei mele.Crede ca daca baiatul este mai sarac va profita de "averea" mea.Acum am si o surioara mai mica pe care am infiat'o .. si mereu ne zice sa ne ocupam de ea, de aducatia ei si sa lasam baietii.Ce o sa fac daca eu nu pot avea o relatie stabila,cum imi voi intemeia o familie sau macar sa simt ca ma iubeste cineva.Am nevoie de sfaturi.cele care ati trecut prin asa ceva sau care stiti cum as putea sa rezolv aceasta problema postati pe forum.Va multumesc anticipat si va pup


duma pe mine acasa ca pe mine ma vor iubi cu siguranta.

mereu ma iubesc mai mult parintii fetelor decat ele
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 20 August 2009 22:10
De la: mikaimee, la data 2009-08-15 16:13:40aproape 17


cat????????????????????


vorbim la anu ca acum ma si bate tactu
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 20 August 2009 22:11
De la: micnegrusiurat4, la data 2009-08-20 22:11:34
De la: mikaimee, la data 2009-08-15 16:13:40aproape 17


cat????????????????????


vorbim la anu ca acum ma si bate tactu


valita76
Postat pe 20 August 2009 22:20
De la: allexxe, la data 2009-08-20 22:03:40
De la: mikaimee, la data 2009-08-20 00:39:17
De la: felixcat, la data 2009-08-19 11:36:39nu ma supar, doar ca nu am chef sa stau sa elaborez in cuvinte mai elevate un adevar, acel om e foarte gelos, pt el nu conteaza un om sarac cu un suflet de aur, conteaza unul cu multe clase si bani. pacat de fata asta, pt ca lui nu ii pasa deloc de ea.


e drept k m'am gandit mult la asta,k tatalui meu nu'i pasa de mine,kt ii pasa de imaginea de sine.cont si situatia finciara.. dar nu mai mult ca un suflet de aur


Mai eu in viata am facut numai ce m-a taiat capu', bine, rau, dar n-am ascultat de nimeni, acum nu pot spune ca am o viata minunata, dar nici de ar fi sa dau timpul inapoi si sa fac cu voiau ai mei nu cred ca ar fi fost mai bine... asa k in clipa in care ai facut 18 ani incearca sa fii pe picioarele tale, sa ai un job, te duci frumos la facultate in alt oras si mai scapi de sub controlul lor si iti alegi pe cine vrei tu fara sa mai dai explicatii nimanui. Pana atunci...asta e, mai stai virgina deh, ce sa faci...



asa fac toate studentele.....primul an vin la bucuresti ,se vede ca sunt virginele,se poarta ca niste aeriene primul an.
al2lea...deja dau cu ea de toti peretii,le vezi cum urca si coboara din masini ca din troleibuze,fara o fisa de 5 bani in buzunar.

al3lea an incep si ele sa invete cate ceva la facultate,si incep sa se creada aaare destepte si independente.

termina facultatea,unele se intorc la tara si fac pe vedetele in sat ca au fost la bucuresti si ce bine a fost.....(numai dumnezeu stie ce e in sufletul lor...dupa vreo cateva avorturi si cateva sute de moldamine ) si ce destepte sunt ele, altele se angajeaza pe la vreo firmulita si spun acasa ca sunt mari dive dar contunua sa primeasca branza si cartofi cu rata, unele se fac vedete de videochat ,altele dau de cate un smecher ce le creste pana se plictiseste de ele si o tin tot asa...smecher dupa smecher pana plang cu cornu in perna ca a transpirat pe le jume de bucuresti si ele tot nimic nu au,
mai sunt cele ce se sinucid,altele ce fac orice decat sa se intoarca acasa si sa afle mamele ca nu mai sunt virgine,altele care deschid chioscuri pe ulita si se cred managere,altele ajung judecatoare dupa o facultate facuta cu chilotii in geam sa stie colega ca nu are unde dormi,altele stomatoloage,altele tot lucratoare in gura dar pe la gara.

si mai sunt cateva fata de care vreau sa cer scuze pentru generalizari care sunt chiar fete serioase si au avut parinti ce au fost capabili sa le educe si sa le creasca corespunzator pentru a nu se rusina de ele mai tarziu.

asa ca fetelor aveti grija ce alegeti sa fiti in viata.

nu uitati cand cineva va intreba ce vreti sa fiti cand va faceti mari...............
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 20 August 2009 22:24
De la: valita76, la data 2009-08-20 22:20:45
De la: micnegrusiurat4, la data 2009-08-20 22:11:34
De la: mikaimee, la data 2009-08-15 16:13:40aproape 17


cat????????????????????


vorbim la anu ca acum ma si bate tactu





angelo_micnegrusiurat
Postat pe 20 August 2009 22:31
Mie imi pare rau ca n-am ales sa fiu musafir.
valita76
Postat pe 20 August 2009 22:33
De la: valita76, la data 2009-08-20 22:33:42Mie imi pare rau ca n-am ales sa fiu musafir.


unde?

la mine sau la bucuresti?
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 20 August 2009 22:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O mana de ajutor..va rog:(( 31 De la: miller 30 Iunie 2009 00:15
Marimea conteaza ? 301 De la: kudika_972424 19 August 2014 00:48
cine a vazut filmul "he is just not that into you?" 4 De la: cckitty 30 Aprilie 2009 00:04
Produse M.A.C. direct din America, cine vrea ? :) 1 De la: kudika383478 18 August 2012 10:17
buna tutror 2 De la: mahy33 12 Martie 2010 20:18