Setari Cookie-uri

VA Va invit sa fim creativi lasandu-ne invaluiti de aburul aromat al unei cafele!

Cine oare nu a scris macar odata o poezie ..de dor ,de dragoste in care sa-si exprime trairile,sen-timentele..frustarile ?Sau poate proza ?!..Da,imi plac atat de mult cele scrise din suflet..pline de intelepciune..de trairi si intelesuri.. .
Propun,provoc, Marea Familie Kudika sa se lase purtata ,invaluita de vraja creatiei si sa -si adune
trairile si sentimentele intr-o Poveste!(povestea fiecaruia ).O poveste de iubire..cu lacrimi..cu zambete..cu vise implinite..cu regasiri..cu amintiri...

Astept si sper sa patrundem impreuna...suflet langa suflet...intr-o lume a Povestilor despre noi ..O lume in care se ciocnesc sentimente si trairi ..O lume a umbrelor..a cautarilor..

***Povestea poate fi transpusa in versuri,proza,descrieri..****


Visez
Ca ma plimb prin gradina visurilor
Visez
Ca alerg cu pasi usori ,plutind parca
Pe covorul amintirilor scaldat de mangaieri duioase
Visez
Zambind ,amintindu-mi de saruturile trimise-n palma
Si transformate-n fluturi de Iubire
Visez
Visul ma saruta...trezindu-ma
Tu,
Imi soptesti,zambindu-mi:
Nu vreau sa stiu cum este fara tine
Nu vreau sa stiu cum este fara noi.

lyheartly
Postat pe 18 August 2009 02:51
….Brr!! ce frig a mai fost az’noapte, bine k a venit dimineata odata…prevad o zi calduroasa, ma bucura asta, pe moment, desi programul meu pentru azi e…imm, aaa da…somn… tre’sa ma odihnesc pt noaptea pierduta si tre’sa fiu odihnita pt ziua de maine! E sfarsitul verii, park prea repede s a dus vara, caldura, si, da, in general vara, imi venea sa zic vacanta dar ar fi trebuit sa inlocuiesc cuvantul “vacanta” cu cel de “concediu”dar nu-i…asa k las “vara”. Zambesc, ma simt k in clasa a IX a, vremea racoroasa imi trezeste emotiile de boboaca, uh’park mai ieri a fost… iar cateodata am impresia k e la o distanta uriasa de zilele noastre, saracele zielele noastre…doar traim in “Secolul vitezei”…Timpul a prins viteza, geniile noastre ne distrug dar se si autodistrug si asta ma bucura park…doar traiesc pe Planeta Romania, cine in zilele noastre nu se mai bucura de raul altuia?…pana si bisericile se bucura cand pot fura una de la alta, ca asa le a permis regimul politic, k asa au fost vremurile, k una era mai propagandista k alta era mai conservatorista….cert e ca si azi se cearta si au de impartit averi, oameni(potentiali investitori intr o Viata de Apoi mai bogata, mai imbelsugata)…doar pe dumnezeu nu l pot imparti k El e numai Unul…mi a venit iar sa zambesc, in timp ce scriam mi am dat seama k nici nu le a trecut prin cap sa L imparta pe Dumnezeu, cine are treaba cu El, El nu se baga in averile Bisericesti, de ce s ar baga biserica in treburile Lui…ar fi culmea…
…Mda, nu mai am timp, trebuie sa dorm…maine la munk...pana poimanie iar,…pacat k nici makr timpul nu mai e la discretie…dar stiti voi…romanul…se bucura knd stie k nimeni nu mai are timp…zambesc si plec, plec sa ma aplec in fata Timpului…a castigat, a castigat cum castiga mereu in ultimul timp!...Merg totusi la somn cu gandul k a castigat o victorie…nu si batalia; poate intre timp reusim sa ne facem timp…
matter_
Postat pe 21 August 2009 13:35
De la: matter_, la data 2009-08-21 13:35:13 ….Brr!! ce frig a mai fost az’noapte, bine k a venit dimineata odata…prevad o zi calduroasa, ma bucura asta, pe moment, desi programul meu pentru azi e…imm, aaa da…somn… tre’sa ma odihnesc pt noaptea pierduta si tre’sa fiu odihnita pt ziua de maine! E sfarsitul verii, park prea repede s a dus vara, caldura, si, da, in general vara, imi venea sa zic vacanta dar ar fi trebuit sa inlocuiesc cuvantul “vacanta” cu cel de “concediu”dar nu-i…asa k las “vara”. Zambesc, ma simt k in clasa a IX a, vremea racoroasa imi trezeste emotiile de boboaca, uh’park mai ieri a fost… iar cateodata am impresia k e la o distanta uriasa de zilele noastre, saracele zielele noastre…doar traim in “Secolul vitezei”…Timpul a prins viteza, geniile noastre ne distrug dar se si autodistrug si asta ma bucura park…doar traiesc pe Planeta Romania, cine in zilele noastre nu se mai bucura de raul altuia?…pana si bisericile se bucura cand pot fura una de la alta, ca asa le a permis regimul politic, k asa au fost vremurile, k una era mai propagandista k alta era mai conservatorista….cert e ca si azi se cearta si au de impartit averi, oameni(potentiali investitori intr o Viata de Apoi mai bogata, mai imbelsugata)…doar pe dumnezeu nu l pot imparti k El e numai Unul…mi a venit iar sa zambesc, in timp ce scriam mi am dat seama k nici nu le a trecut prin cap sa L imparta pe Dumnezeu, cine are treaba cu El, El nu se baga in averile Bisericesti, de ce s ar baga biserica in treburile Lui…ar fi culmea…
…Mda, nu mai am timp, trebuie sa dorm…maine la munk...pana poimanie iar,…pacat k nici makr timpul nu mai e la discretie…dar stiti voi…romanul…se bucura knd stie k nimeni nu mai are timp…zambesc si plec, plec sa ma aplec in fata Timpului…a castigat, a castigat cum castiga mereu in ultimul timp!...Merg totusi la somn cu gandul k a castigat o victorie…nu si batalia; poate intre timp reusim sa ne facem timp…




Interesant..real...doar ca mi-e cam greu sa ma concetrez printre atatea prescurtari..sper sa ma obisnuiesc
lyheartly
Postat pe 21 August 2009 16:23
frumoasa initiativa ta de a crea o astfel de cafenea.... intr-adevar e ceva deosebit.... pot participa si eu dar te avertizez ca nu pot sa stau foarte mult la cafenea....
oana16br
Postat pe 14 Septembrie 2009 20:34
De la: oana16br, la data 2009-09-14 20:34:31 frumoasa initiativa ta de a crea o astfel de cafenea.... intr-adevar e ceva deosebit.... pot participa si eu dar te avertizez ca nu pot sa stau foarte mult la cafenea....

normal ca nu poti ..ai clienti dincolo!
cantafabule
Postat pe 14 Septembrie 2009 20:56
dap... red ca e cam complicat
oana16br
Postat pe 14 Septembrie 2009 21:21
cred
oana16br
Postat pe 14 Septembrie 2009 21:21
De la: oana16br, la data 2009-09-14 20:34:31 frumoasa initiativa ta de a crea o astfel de cafenea.... intr-adevar e ceva deosebit.... pot participa si eu dar te avertizez ca nu pot sa stau foarte mult la cafenea....


Nu am avut intentia..nici la deschiderea topicului..si nici acum..sa oblig pe cineva sa scrie,mult sau putin..fiecare avem sau nu timp disponibil..Eu am lansat aceasta cerere doar din placerea de a impartasi cu voi..alaturi de prieteni..ganduri..venite din suflet..impresii..versuri preferate..citate celebre...tot ceea ce crede fiecare ca il reprezinta!
Va mulltumesc!
lyheartly
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:59
Sunt calma. Atat de calma si de tacuta, ca as putea sa-mi aud sangele traversandu-mi corpul. Sunt singura si singuratatea nu ma sperie, nu ma epuizeaza. E o sursa de energie continua. Ea ma alimenteaza atunci cand raman fara raspunsuri in fata vietii. In singuratate imi gasesc forta ascunsa si curajul de a continua. Stau cu o cafea rece in fata si sunt putin intrigata. De ce atat de multa melancolie in dupa-amiaza asta? E un asemenea moment al vietii mele, in care simt ca am atins aproape tot ceea ce mi-am dorit. Sunt niste zile in care ma simt invingatoare, calma, sigura de viitor. Sunt multumita, dar nu fericita, nu radioasa si as dori sa fiu. As vrea sa-mi manifest exuberanta, sa ma exprim intr-un mod zgomotos, vesel, contagios. De ce intotdeauna calmul asta ciudat, dupa ce am obtinut o victorie eclatanta? Ce ma impiedica sa ma bucur de ea, in loc s-o analizez? Un filosof al antichitatii tarzii spunea ca dupa o masa bogata devii melancolic. Desigur. Asta inseamna ca melancolia e un lux, e spiritul lenes. care isi ia un moment de ragaz, dupa ce s-a zbatut sa rezolve probleme ireconciliabile. Dupa ce a pendulat intre bine si rau, dupa ce a trasat linia despartitoare care se numeste discernamant, dupa ce a facut ordine printre interogatii fara sfarsit, el, spiritul isi ia un moment de respiro si totul culmineaza cu o melancolie tomnatica. Nu ca m-ar intrista toamna. Toamna e perfecta, e echilibrul intre rece si cald, intre lumina si intuneric, intre culoare si non-culoare, ca spiritul meu, acum. E vesela si trista, in acelasi timp. E ea insasi si e mereu altceva. Asa avem si noi momente in viata, de calm intens, impenetrabil, care ne odihneste, ne intareste dupa o batalie si o victorie mult asteptata, ne pregateste pentru alte batalii, spirituale sau nu, ne impinge, ne ambitioneaza, ne croieste planuri de viitor. Acesta trebuie sa fie calmul yoghinilor, la adapostul meditatiei prelungi si ascunse. Brusc, inving inertia dupa-amiezii, incep sa zambesc, chiar daca se insereaza, cu atat mai bine, ma incalzesc, desi afara e racoare, ma inseninez, desi se lasa noaptea, pentru mine de-abia acum incepe viata. Cateva ore de liniste si melancolie, si iata-ma, gata de actiune, mai in forma ca niciodata, pregatindu-ma de festinul unei nopti albe si populate cu planuri traductibile in viitorul imediat, si concretetea lor ma inveseleste brusc si pe termen lung. Imi mai vine in minte un raspuns si zambesc din nou, in sinea mea. Daca melancolia nu ar exista, ea ar trebui inventata. Si cafeaua e un accesoriu dintr-o recuzita a melancoliei.

Postat pe 25 Septembrie 2009 19:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
masca argila rosie anti ride clalrins si dior 1 De la: ocaziebuna 28 Octombrie 2010 13:54
Intamplari penibile din viata noastra 16 De la: roxyjustus 10 Martie 2013 18:23
imunitae scazuta! 10 De la: iulia069834 17 Martie 2021 16:02
topic doar pentru care stiu sa scrie si sa se exprime cotrect in limba romana 33 De la: angelradios 19 Octombrie 2010 23:55
Pui bichon frise 5 De la: kudika114689 5 Februarie 2010 14:43