Setari Cookie-uri

ce sa aleg? iubirea sau parintii?

salut. sunt noua pe aici si am nevoie de ajutor.
acum 8 ani cand abia am implinit 22 ani, am plecat in Los Angeles cu loteria vizelor. in romania eram studenta la medicina si cand am ajuns aici am reusit de mi-am echivalat cei 4 ani de facultate, apoi am terminat cirurgia plastica si m-am angajat la un spital particular de aici. eram foarte multumita de mine, toate imi mergeau bine pana acum un an cand la noi la spital vine un actor, care suferise o arsura pe gat in timpul filmarilor + ca mai avea si o mica rana in coltul gurii, de la scenele de lupte kung-fu (asa mia zis). fiind de garda l-am preluat si l-am pansat, urmand sa fie supus unei mici operatii ca sa indepartam arsura. in timp ce il pansam am schimbat cateva cuvinte cu el si el si-a dat seama ca accentul meu e totusi un pic diferit si ma intrebat de unde sunt iar eu i-am zis ca din europa. avea bogate cunostinte despre europa si am inceput o mica dicutie pe aceasta tema, discutie ce a durat aproape 30 de minute. inainte sa plece mi-a multumit si mi-a zis ca vrea sa ne mai intalnim sa mai vb despre europa si sa-i povestesc desptre dracula. dupa 3zile a revenit la spital pt acea operatie dar nu mai eram eu de garda, iar cativa colegi mi-au zis ca a intrebat de mine. dupa aproape 2 saptamani ma trezesc la spital cu el, cu un buchet de trandafiri. am ramas uimita caci nu ma mai asteptam sa-l revad, cel putin in fata mea. am dicutat cateva minute si ma convins sa accept o invitatie la un restaurant la inceputul week-endului. si iata-ma vineri seara prezenta la un frumos restaurant din Hollywood. ne-am simtit minunat (surpriza mea a fost ca inchiriase restaurantul doar pentru noi doi), cum sa nu te simti minunat in prezenta unui actor faimos, si foarte comic. am dansat si sa purtat ca un adevarat cavaler. ma condus acasa si inainte sa ne despartim am facut schimb de mobile pentru o zi. dimineata urmatoare ma trezit sunandu-ma si invitandu-ma la o partida de tenis, si asa am tinut-o cateva luni. treptat ne-am apropiat si am inceput sa avem incredere unul in altul si mi-a povestit despre fosta sotie pe care a iubito mult si cum aceasta a reusit de la despartit de baiatul lui, interzicandu-i legal sa se apropie de el. timpul a trecut si noi ne-am apropiat tot mai mult si ne-am indragostit unul de altul. relatia noastra a vansat si din punct de vedere intim si ne simtim foarte bine impreuna. suntem iubiti si prieteni in acelasi timp si relatia noastra e bazata pe multa comunicare si incredere.
problema mea a aparut din partea parintiilor mei
prima problema e ca el e asiatic si se pare ca parintiilor mei nu le comvine asta, apoi ar mai fi diferenta de varsta dintre noi (el are 55 iar eu 30), apoi mai e si chestia ca el a mai fost insurat si ca are un copil + multe altele
parintii mei sunt foarte conservatori si ma au doar pe mine. el stie asta si e dispus sa incerce orice ca sa aiba o relatie buna cu ai mei, dar ai mei mi-au dat un ultimatum: ori ei ori el.
ce sa fac? il iubesc si sunt sigura ca si el ma iubeste, ca tine la mine foarte mult. nu stiu ce sa fac? daca renunt la el e ca si cum mi-as pune capat vietii si nu doar vietii mele ci si a lui, dar nu pot nici sa-i las pe ai mei fara un sprilin. parintii mei sunt in varsta. tata are 70 iar mama 69 de ani si toata viata lor au luptat pentru mine, m-au sprijinit in toate.
ce sa fac? cum sa procedez?
annastasiacris
Postat pe 21 August 2009 05:32
Daca traiesti o poveste de dragoste asa de frumoasa nu conteaza varsta lui si nici faptul ca e asiatic sau ca are un copil.Parintii de multe ori incearca sa te supraprotejeze si dragostea lor e prea posesiva.Eu cred ca ar trebui sa-ti traiesti dragostea cu toata fiinta ta si parintii daca te iubesc cu adevarat vor fi nevoiti sa-l accepte pe iubitul tau.Daca nu, ei au de pierdut.Pentru mama mea niciunul nu era bun si a trebuit s-o ignor si sa-mi fac alegerea dupa bunul meu plac.Cu toate ca era foarte incapatanata a trebuit sa accepte ce am ales.Sunt convinsa ca parintii tai nu vor renunta la tine,e doar o forma de santaj sentimental la care apeleaza cam toti parintii.Traieste-ti viata cu toata intensitatea si nu tine cont de prejudecati,timpul e prea pretios sa-l irosesti altfel decat iubind si traind frumos.

Postat pe 21 August 2009 08:28
De la: scorpio67, la data 2009-08-21 08:28:46Daca traiesti o poveste de dragoste asa de frumoasa nu conteaza varsta lui si nici faptul ca e asiatic sau ca are un copil.Parintii de multe ori incearca sa te supraprotejeze si dragostea lor e prea posesiva.Eu cred ca ar trebui sa-ti traiesti dragostea cu toata fiinta ta si parintii daca te iubesc cu adevarat vor fi nevoiti sa-l accepte pe iubitul tau.Daca nu, ei au de pierdut.Pentru mama mea niciunul nu era bun si a trebuit s-o ignor si sa-mi fac alegerea dupa bunul meu plac.Cu toate ca era foarte incapatanata a trebuit sa accepte ce am ales.Sunt convinsa ca parintii tai nu vor renunta la tine,e doar o forma de santaj sentimental la care apeleaza cam toti parintii.Traieste-ti viata cu toata intensitatea si nu tine cont de prejudecati,timpul e prea pretios sa-l irosesti altfel decat iubind si traind frumos.



nu vreau sa renunt la el, nu cred ca pot renunta, nimeni nu ar putea renunta la o iubire ca cea ce mi-o poarta J.C., si ca cea ce io port eu. parintii mei nu au recurs niciodata la astfel de santaje, mai ales ca am mai avut o data o relatie pe la 20 de ani si atunci am ajuns atat de departe cu tipul incat fixasem data nuntii. nici pe ala nu il placeau dar atunci aveau motive caci tipul era un derbedeu. si chiar si asa nu mi-au impus sa-l las. dar acum parca sunt nebunii, nu imi mai raspund la telefon si decand mau pus sa aleg nu am putut sa vorbesc cu ei. J.C. incearca sa imi transmita o stare de liniste si de siguranta ca totul va fi bine si ca ai mei vor ceda dar eu ii cunosc mai bine si stiu ca va trebui sa aleg oriu pe J.C. ori parinti. ma omoara starea asta de tensiune in care traiesc
annastasiacris
Postat pe 21 August 2009 09:51
Ma mira foarte tare mesajul tau. Banuiesc ca este o fantezie de a ta ceia ce postezi. Pentru ca creierul meu refuza sa accepte idee protrivelii intre ceea ce zici ca esti si mentalitati din comuna Pocreaca, din Romania anilor 1900 toamna. Daca aveai 17 ani ca fiica-mea, caruia nu cred ca as putea sa-i aleg eu iubitul, (sunt inca heterosexual) intelegeam, dar asa?!?!Deci daca nu este o fantezie de a ta, sfatul meu este sa traiesti... visul, ca daca barbati gasesti pe toate drumurile, dragoste si iubire, nu prea gasesti! Nu prea inteleg iarasi, cum niste parinti care au un copil reusit, adica tu, sa aiba asa mentalitati, adica sa nu realizeze ca din punct de vedere juridic, parerea lor este egala cu un mare zero barat.Marea durere este ca exista parinti de astia inca foarte multi.Si iti mai spun ceva.Dragostea se traieste in doi, nu impreuna cu altii, sau tinand cont de sfaturile altora.Sa fi iubita si fericita!
addodas
Postat pe 21 August 2009 13:06
De la: annastasiacris, la data 2009-08-21 09:51:39
De la: scorpio67, la data 2009-08-21 08:28:46Daca traiesti o poveste de dragoste asa de frumoasa nu conteaza varsta lui si nici faptul ca e asiatic sau ca are un copil.Parintii de multe ori incearca sa te supraprotejeze si dragostea lor e prea posesiva.Eu cred ca ar trebui sa-ti traiesti dragostea cu toata fiinta ta si parintii daca te iubesc cu adevarat vor fi nevoiti sa-l accepte pe iubitul tau.Daca nu, ei au de pierdut.Pentru mama mea niciunul nu era bun si a trebuit s-o ignor si sa-mi fac alegerea dupa bunul meu plac.Cu toate ca era foarte incapatanata a trebuit sa accepte ce am ales.Sunt convinsa ca parintii tai nu vor renunta la tine,e doar o forma de santaj sentimental la care apeleaza cam toti parintii.Traieste-ti viata cu toata intensitatea si nu tine cont de prejudecati,timpul e prea pretios sa-l irosesti altfel decat iubind si traind frumos.



nu vreau sa renunt la el, nu cred ca pot renunta, nimeni nu ar putea renunta la o iubire ca cea ce mi-o poarta J.C., si ca cea ce io port eu. parintii mei nu au recurs niciodata la astfel de santaje, mai ales ca am mai avut o data o relatie pe la 20 de ani si atunci am ajuns atat de departe cu tipul incat fixasem data nuntii. nici pe ala nu il placeau dar atunci aveau motive caci tipul era un derbedeu. si chiar si asa nu mi-au impus sa-l las. dar acum parca sunt nebunii, nu imi mai raspund la telefon si decand mau pus sa aleg nu am putut sa vorbesc cu ei. J.C. incearca sa imi transmita o stare de liniste si de siguranta ca totul va fi bine si ca ai mei vor ceda dar eu ii cunosc mai bine si stiu ca va trebui sa aleg oriu pe J.C. ori parinti. ma omoara starea asta de tensiune in care traiesc


Mai cunosc pe cineva care aproape a ratat un om tare bun din cauza ca mamei ei nu-i place ca are o varsta mai inaintata.Eu zic ca o sa-ti para rau si pun pariu ca parintii tai isi vor schimba atitudinea daca n-o sa-i mai iei atat in seama.

Postat pe 21 August 2009 13:11
buna!eu zic ca alegerea iti apartine doar tie.tu esti singura persoana care decizi.dar............sa stii k in viata conteaza mult fericirea!!!!!!!!!!dak crezi k ti-ai gasit "adevarata"dragoste atunci nu-ti ramane sa-i convingi pe ai tai sa treaca peste toate.numai bine!
geuta
Postat pe 21 August 2009 14:15
De la: scorpio67, la data 2009-08-21 13:11:27
Mai cunosc pe cineva care aproape a ratat un om tare bun din cauza ca mamei ei nu-i place ca are o varsta mai inaintata.Eu zic ca o sa-ti para rau si pun pariu ca parintii tai isi vor schimba atitudinea daca n-o sa-i mai iei atat in seama.


Eu zic sǎ fugiþi sǎ vǎ cǎsǎtoriþi în secret. Dacǎ pǎrinþii te iubesc întradevǎr, vor accepta aceastǎ nuntǎ. Dacǎ nu, înseamnǎ cǎ sunt meschini, ºi de fapt nu ºtiu ce este bine pt tine. mult succes
Vladimir13
Postat pe 21 August 2009 15:12
va multumesc foarte mult ca sunteti alaturi de mine



intr-un fel aveti dreptate. viata mi-o traiesc alaturi de J.C. dar ma simt indatorata fata de parintii. simt ca nu pot sa-i abandonez. sunt parintii mei, tin la ei foarte mult si stiu cat de mult s-au sacrificat pentru mine si cat s-au sacrificat ca eu sa pot studia in u.s.a. si ca eu sa pot ajunge ceea ce sunt azi.
cate argumete am pt a nu-i lua in considerare pe parinti, tot atatea am si pt ai lua in considerare.
sunt tot mai confuza si aceasta stare ma doboara psihic, ma doare ca trebuie sa aleg intre fiintele ce le iubesc cel mai mult pe lume
annastasiacris
Postat pe 23 August 2009 02:47
Parintii isi doresc ce este mai bun pentru copilul lor...comportamentul majoritar este insa egoist..cand iti iubesti copilul ii respecti iubirea...desigur poti sa-i spui ce nu-ti place,cum vezi lucrurile tu ca om matur insa decizia trebuie sa_i apartina. Personal l-as apropia pe iubitul tau..as dori sa-l cunosc mai bine, sa-i cunosc intentiile .In acest mod el s-ar responsabiliza si dumnealor ar intelege de ce-l iubesti.Faptul ca a mai fost casatorit ..nu doare ..ca are un copil e foarte bine..inseamna ca poate...important este ce simti tu, ce vrei tu....viata iti apartine numai tie si depinde numai de tine cat de fericita alegi sa fii...cu drag Criatina
pacifista
Postat pe 24 August 2009 20:35
De la: annastasiacris, la data 2009-08-23 02:47:40va multumesc foarte mult ca sunteti alaturi de mine



intr-un fel aveti dreptate. viata mi-o traiesc alaturi de J.C. dar ma simt indatorata fata de parintii. simt ca nu pot sa-i abandonez. sunt parintii mei, tin la ei foarte mult si stiu cat de mult s-au sacrificat pentru mine si cat s-au sacrificat ca eu sa pot studia in u.s.a. si ca eu sa pot ajunge ceea ce sunt azi.
cate argumete am pt a nu-i lua in considerare pe parinti, tot atatea am si pt ai lua in considerare.
sunt tot mai confuza si aceasta stare ma doboara psihic, ma doare ca trebuie sa aleg intre fiintele ce le iubesc cel mai mult pe lume


Daca nu le vei mai lua in seama parerile parintilor pe tema relatiei cu iubitul tau nu insemna ca-i desconsideri,doar ca alegi sa-ti traiesti viata cu cineva care te iubeste.Un vers dintr-un cantec zicea ca in dragoste uneori trebuie sa pierzi ceva ca sa castigi persoana iubita.Nu Renunta la iubitul tau dar in acelasi timp nu uita sa le spui parintior cat de des poti ca-i iubesti si respecti foarte mult.Poate in felul acesta vor vedea ca nu-i dai la o parte.

Postat pe 25 August 2009 09:53
inteleapta SCORPIO- felicitari!!!
pacifista
Postat pe 25 August 2009 15:33
De la: sadora, la data 2009-08-25 15:33:08inteleapta SCORPIO- felicitari!!!


multumesc dragalasa doamna.

Postat pe 26 August 2009 07:31
Suspecta poveste...
Summer_
Postat pe 26 August 2009 07:49
cand am vazut topicul am zis ca l-o fi deschis cineva de vreo 15-17 ani dar cand am citit chiar ca suspecta povestea
yumy
Postat pe 26 August 2009 09:07
Am si eu o curiozitate... asiatic, 55 de ani, actor faimos, comic - J.C asta, o fi Jackie Chan?? Asta deja e cea mai tare fantezie ever...
deidra
Postat pe 27 August 2009 11:58
De la: deidra, la data 2009-08-27 11:58:47Am si eu o curiozitate... asiatic, 55 de ani, actor faimos, comic - J.C asta, o fi Jackie Chan?? Asta deja e cea mai tare fantezie ever...


Chiar de-ar fi asa las-o sa-si traiasca fantezia in legea ei.Nu face rau nimanui,doar consuma spatiul pe Kudika.

Postat pe 27 August 2009 12:01
Nu ...eu nu ma supar scorpio, ideea era ca m-am agitat putin cand m-am gandit ca ar putea fi chiar el...dar l-am sunat si mi-a spus ca nu imi este infidel...
deidra
Postat pe 27 August 2009 16:49

Salut! Lacramioara sunt eu! Daca toata viata lor au luptat pentru tine, atunci parerea mea este ca parintii tai ar trebui sa se gandeasca de 2 ori pana sa te puna sa faci o asemenea alegere....
e nasol,nici parintii sotului meu nu au fost de acord cu mine la inceput, mai bine zis, soacra mea...
si pentru aia, tot asa suntem unul langa celalt!
Eu zic sa nu ratezi asa o iubire frumoasa ca cea despre care ne povesteti tu, pentru ca ar fi mare pacat! Parintii tai vor intelege mai tarziu, iar restul impedimentelor(varsta,etnie si ce ai mai spus tu pe acolo) le consider porcarii ! Eu una nu am tinut niciodata cont de asa ceva1 Dovada ca si sotul meu este cmai mare cu 7 anisori!!!! Bafta!!!
Lacra___
Postat pe 28 August 2009 18:00
Felicitari si CASA DE PIATRA
hapciucalipta
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:25
De la: scorpio67, la data 2009-08-21 08:28:46Daca traiesti o poveste de dragoste asa de frumoasa nu conteaza varsta lui si nici faptul ca e asiatic sau ca are un copil.Parintii de multe ori incearca sa te supraprotejeze si dragostea lor e prea posesiva.Eu cred ca ar trebui sa-ti traiesti dragostea cu toata fiinta ta si parintii daca te iubesc cu adevarat vor fi nevoiti sa-l accepte pe iubitul tau.Daca nu, ei au de pierdut.Pentru mama mea niciunul nu era bun si a trebuit s-o ignor si sa-mi fac alegerea dupa bunul meu plac.Cu toate ca era foarte incapatanata a trebuit sa accepte ce am ales.Sunt convinsa ca parintii tai nu vor renunta la tine,e doar o forma de santaj sentimental la care apeleaza cam toti parintii.Traieste-ti viata cu toata intensitatea si nu tine cont de prejudecati,timpul e prea pretios sa-l irosesti altfel decat iubind si traind frumos. [/quote

total de aocrd
Bambi89
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:27
Esti o femei pe picioarele tale care si-a facut o cariera lucrezi in usa ca medic,oricum ai viata ta acoo si banuiesc ca nu te vei mai intoarce in romania asa k nu pierde o dragoste adevarat cu kre parintii tai nu sunt de accord nici macar nu-l cunosc.Parerea mea e sa lupti pt el si parintii il vor accepta intr-un final si pe el pt k te iubesc pe tn,asa se cam intampla de obicei
capriciosa
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:49
Foarte frumoasa povestea...Parca ar fi rupta dintr-o telenovela...Pentru multi de aici e chiar un pic greu de crezut(chiar si pt mine)...Adica...mi se pare un noroc chior ca de la o studenta sa ajungi sa lucrezi in chirurgie estetica in state...sa ti se echivaleze facultatea asa de usor...Apoi sa cunosti barbatul viselor tale...Care sa inchirieze un restaurant numai pentru voi...Chiar...si eu sunt curioasa...J.C.este Jackie Chan?Ca atat are si el...Cam 50 ani...asiatic este....actor de filme violente este...Oare el sa fie alesul inimii tale?
Iar daca aceasta minunata poveste de viata perfecta si de dragoste rupta din basme este adevarata,atunci felicitari si bafta in continuare.Nu renunta la visul tau.Sper macar sa imi raspunzi la intrebarea pusa mai sus.
Kittty_kat
Postat pe 8 Septembrie 2009 22:21
DA...e greu..si eu am avut aceeasi problema ca a ta..cu mici diferente...ambii mei parinti au fost si sunt impotriva relatiei mele cu prietenul meu. I-am spus mamei ca ii respect decizia dar ca si ea este datoare sa o respecte pe a mea, nu sa imi impuna sa nu ma vad cu singura persoana care ma face sa ma simt iubita si vie. Prin urmare am plecat de acasa si m-am mutat cu prietenul cam de un an...cu parintii mai tin legatura, vorbim la telefon si ii vizitez lunar. Imi pare rau ca i-am dezamagit, dar sunt fericita...deci tu ar trebui sa-ti continui relatia..iar cu timpul parintii tai vor fi nevoiti sa-ti accepte decizia. Tu stii ce e mai bine pentru tine
simonycik
Postat pe 16 Septembrie 2009 19:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu mai stiu nimic...sunt intr-o mare dilema ..oare ce sa fac??help me please! 56 De la: crisss31 29 Iunie 2009 17:39
eu...fecioara...ea... balanta... merge?!? 4 De la: roxannaa 27 Septembrie 2009 11:26
cat de mult apreciaza barbatii?!? 29 De la: kudika323301 7 Octombrie 2010 03:38
povestea mea 34 De la: kudika105839 17 Martie 2010 21:06
Eu 15 ani, el 20... 54 De la: printesaaaa_x 19 Ianuarie 2011 11:03