Setari Cookie-uri

Femeia moderna

Ne uitam in jurul nostru si ce vedem?Femei care lupta pentru cariera..pentru libertate..pentru independenta..femei care pleaca singure in concedii..in calatorii de afaceri..Femei pentru care
scopul principal in viata sunt Banii !Femei pentru care Barbatul este un bun ,un accesoriu..femei pentru care copii sunt un impediment in calea sucesului ,in viata sociala!
SA nu intelegeti gresit ! Nu spun ca sunt de parere ca femeia trebuie sa stea doar la cratita..nu spun ca sunt impotriva independentei..Dar nu pot sa inteleg ,nu pot sa nu ma gandesc,ce fel de familie e aceea in care fiecare e cu banul sau..fiecare are prieteni cu care se intalnesc separat ,fiecare pleaca in concedii separat..
Eu prefer viata in doi..sau 3,4(nr se refera bineinteles la copii).

Doamnelor si Domnilor voi ce parere aveti..?

lyheartly
Postat pe 21 August 2009 21:28
De la: lolitalola, la data 2009-08-21 21:28:53Ne uitam in jurul nostru si ce vedem?Femei care lupta pentru cariera..pentru libertate..pentru independenta..femei care pleaca singure in concedii..in calatorii de afaceri..Femei pentru care
scopul principal in viata sunt Banii !Femei pentru care Barbatul este un bun ,un accesoriu..femei pentru care copii sunt un impediment in calea sucesului ,in viata sociala!
SA nu intelegeti gresit ! Nu spun ca sunt de parere ca femeia trebuie sa stea doar la cratita..nu spun ca sunt impotriva independentei..Dar nu pot sa inteleg ,nu pot sa nu ma gandesc,ce fel de familie e aceea in care fiecare e cu banul sau..fiecare are prieteni cu care se intalnesc separat ,fiecare pleaca in concedii separat..
Eu prefer viata in doi..sau 3,4(nr se refera bineinteles la copii).

Doamnelor si Domnilor voi ce parere aveti..?



Dar ce te faci cu societatea care iti spune ca femeia este un bun, un accesoriu?

Pana la urma, daca asta e singura alegere, nu-i mai bine sa fii calaul decat victima?
Kathara
Postat pe 21 August 2009 21:51
Ai dreptate,dar totusi cred ca te-ai indepartat de subiect..insa nu e o idee rea sa se discute si aspectul acesta!
Eu insa cred ca ar fi ideal ca fiecare femeie sã lupte pentru un viitor al ei, pentru visele ei, pentru carierã..., dar înainte de orice ar trebui sã ºtie cã adevãrata valoare ne-o da familia ºi în special copii...: felul în care ºtim sã îi educãm, felul în care ºtim sã le fim alãturi. Am eºuat în ceea ce priveºte copii ºi familia...mã întreb restul ce rost mai au? Am dat rateu în cel mai important domeniu al carierei..."familia"...! Si chiar daca nu putem înþelege trebuie sã respectãm ºi faptul cã în jurul nostru societatea creazã "tipare"..., iar femeia carieristã...este unul dintre aceste tipare .
lyheartly
Postat pe 22 August 2009 01:32
De la: lolitalola, la data 2009-08-22 01:32:01Ai dreptate,dar totusi cred ca te-ai indepartat de subiect..insa nu e o idee rea sa se discute si aspectul acesta!
Eu insa cred ca ar fi ideal ca fiecare femeie sã lupte pentru un viitor al ei, pentru visele ei, pentru carierã..., dar înainte de orice ar trebui sã ºtie cã adevãrata valoare ne-o da familia ºi în special copii...: felul în care ºtim sã îi educãm, felul în care ºtim sã le fim alãturi. Am eºuat în ceea ce priveºte copii ºi familia...mã întreb restul ce rost mai au? Am dat rateu în cel mai important domeniu al carierei..."familia"...! Si chiar daca nu putem înþelege trebuie sã respectãm ºi faptul cã în jurul nostru societatea creazã "tipare"..., iar femeia carieristã...este unul dintre aceste tipare .


La fel este si femeia de casa. Fiecare isi gaseste implinirea altfel. Sunt femei de cariera care aleg sa nu aiba familie. E dreptul lor,
Kathara
Postat pe 22 August 2009 01:43
De la: lolitalola, la data 2009-08-21 21:28:53Ne uitam in jurul nostru si ce vedem?Femei care lupta pentru cariera..pentru libertate..pentru independenta..femei care pleaca singure in concedii..in calatorii de afaceri..Femei pentru care
scopul principal in viata sunt Banii !Femei pentru care Barbatul este un bun ,un accesoriu..femei pentru care copii sunt un impediment in calea sucesului ,in viata sociala!
SA nu intelegeti gresit ! Nu spun ca sunt de parere ca femeia trebuie sa stea doar la cratita..nu spun ca sunt impotriva independentei..Dar nu pot sa inteleg ,nu pot sa nu ma gandesc,ce fel de familie e aceea in care fiecare e cu banul sau..fiecare are prieteni cu care se intalnesc separat ,fiecare pleaca in concedii separat..
Eu prefer viata in doi..sau 3,4(nr se refera bineinteles la copii).

Doamnelor si Domnilor voi ce parere aveti..?



Chiar ieri am avut o astfel de discutie cu o prietena apropiata. Ea doreste sa aiba o cariera de diplomat, deja lucreaza voluntar la guvern, este la 2 facultati, merge in fiecare vacanta in strainatate la scoli de vara in domeniul care o intereseaza, iar prioritatile ei pt viitor se bazeaza doar pe cariera. Avea un prieten stabil de 2 ani, insa acesta nu a mai suportat plecarile ei..so, s-au despartit.
Asa ca am intrebat-o ce are de gand, daca nu cumva ii este frica sa ajunga la o anumita varsta si sa ii fie greu sa isi intemeieze o familie sau macar sa se casatoreasca daca de copii nu va avea timp. Ea mi-a spus ca s-a gandit la aceasta posibilitate, insa atata timp cat si-a stabilit prioritatile, nu va da inapoi...mi-a spus ca singura ei posibilitate este sa isi gaseasca un tip care sa aiba aceleasi preocupari ca si ea, intrucat nu sunt multi barbati care accepta sa plece cu sotiile lor in strainatate unde acestea lucreaza, ele sa plece la munca de dim, iar ei sa stea acasa ( asta numai in cazul in care tipul respectiv este bun si isi gaseste un job decent ).
Astfel tine de fiecare ce hotaraste sa faca cu propria viata...
Summer_
Postat pe 22 August 2009 02:23
Cand esti tanar nu dai prea multa importanta viitorului..traiesti clipa..prezentul iti surade ..viitorul este undeva departe..! Ma gandesc ca totusi vine o vreme cand cei cu cariera ,impliniti,cu un cont frumusel,
cu prietenii de-o varsta ca si ei..ajung sa traiasca in cele din urma in singuratate.."Sa fii singur e tot ce
e mai rau in viata"-spun cei care au simtit gustul amar al singuratatii..Iar aceste momente se fac resimtite mai ales de sarbatori cand privind de la fereastra vad in casele vecinilor zambete,aud glasurile zglobii ale copiilor ,vad masa incarcata cu bunatati gata de a fi degustate ,bradul superb impodobit..Incet singuraticii se retag in linistea apasatoare incercand sa-si recompuna trecutul.Intelegand ce au pierdut rana sufletului se deschide picurand lacrimi de regrete..!
„Ziua de ieri nu mai poate fi schimbata, iar cea de maine nu a venit inca.” - Mathias Alexander
„Lucrul cel mai important este nu ceea ce este nedeslusit in departare, ci de a remarca ceea ce se afla in apropierea noastra” - Th.
lyheartly
Postat pe 22 August 2009 09:51
Fiecare este responsabil ptr propria viata si daca unele femei isi gasesc implinirea astfel ,nu vad ceva gresit sau de condamnat.Important e ca sunt fericite........lumea e frumoasa ptr ca e diferita.....cum ar fii daca am fi toate la fel ???
ali_cia101
Postat pe 22 August 2009 10:18
De la: lolitalola, la data 2009-08-22 09:51:52Cand esti tanar nu dai prea multa importanta viitorului..traiesti clipa..prezentul iti surade ..viitorul este undeva departe..! Ma gandesc ca totusi vine o vreme cand cei cu cariera ,impliniti,cu un cont frumusel,
cu prietenii de-o varsta ca si ei..ajung sa traiasca in cele din urma in singuratate.."Sa fii singur e tot ce
e mai rau in viata"-spun cei care au simtit gustul amar al singuratatii..Iar aceste momente se fac resimtite mai ales de sarbatori cand privind de la fereastra vad in casele vecinilor zambete,aud glasurile zglobii ale copiilor ,vad masa incarcata cu bunatati gata de a fi degustate ,bradul superb impodobit..Incet singuraticii se retag in linistea apasatoare incercand sa-si recompuna trecutul.Intelegand ce au pierdut rana sufletului se deschide picurand lacrimi de regrete..!
„Ziua de ieri nu mai poate fi schimbata, iar cea de maine nu a venit inca.” - Mathias Alexander
„Lucrul cel mai important este nu ceea ce este nedeslusit in departare, ci de a remarca ceea ce se afla in apropierea noastra” - Th.


Din punctul tau de vedere. Sunt alte femei care nu vor copii si o familie, ci o cariera. Ce-i asa de greu de inteles?
Kathara
Postat pe 22 August 2009 11:10
De la: Kathara, la data 2009-08-22 11:10:59
De la: lolitalola, la data 2009-08-22 09:51:52Cand esti tanar nu dai prea multa importanta viitorului..traiesti clipa..prezentul iti surade ..viitorul este undeva departe..! Ma gandesc ca totusi vine o vreme cand cei cu cariera ,impliniti,cu un cont frumusel,
cu prietenii de-o varsta ca si ei..ajung sa traiasca in cele din urma in singuratate.."Sa fii singur e tot ce
e mai rau in viata"-spun cei care au simtit gustul amar al singuratatii..Iar aceste momente se fac resimtite mai ales de sarbatori cand privind de la fereastra vad in casele vecinilor zambete,aud glasurile zglobii ale copiilor ,vad masa incarcata cu bunatati gata de a fi degustate ,bradul superb impodobit..Incet singuraticii se retag in linistea apasatoare incercand sa-si recompuna trecutul.Intelegand ce au pierdut rana sufletului se deschide picurand lacrimi de regrete..!
„Ziua de ieri nu mai poate fi schimbata, iar cea de maine nu a venit inca.” - Mathias Alexander
„Lucrul cel mai important este nu ceea ce este nedeslusit in departare, ci de a remarca ceea ce se afla in apropierea noastra” - Th.


Din punctul tau de vedere. Sunt alte femei care nu vor copii si o familie, ci o cariera. Ce-i asa de greu de inteles?


Eu inteleg prea bine...ma intreb insa daca tu intelegi ?!
In alta ordine de idei tin sa-ti spun ca nu vad nimic rau in faptul ca o femeie vrea sa-si faca o cariera, ca vrea sa fie libera in a lua decizii, si mai ales, nu-mi amintesc sa fi auzit undeva ca barbatii sunt mai egali decat femeile. Apoi, faptul ca sunt femei care vor barbati cuminti, ascultatori nu le face mai "dezgustatoare", pentru ca se stie ca sunt si barbati care isi doresc o femeia care sa vorbeasca cat mai putin, sa nu aiba pareri si daca e posibil, si vreo mostenire pe care s-ar oferi bucurosi sa o "gestioneze". O femeie modena nu considera ca un copil e o piedica, ci mai degraba o vad cu o mana hranind un copil iar cu cealalta scriind, de exemplu, un plan de afaceri.Femeia moderna este cea care poate sa faca mai multe lucruri deodata si poate sa le faca si bine , este organizata , echilibrata si isi trateaza viata cu respect.
Concluzionez insa si spun asa: a nu se confunda FEMEIA MODERNA cu FEMEIA OPORTUNISTA!


lyheartly
Postat pe 22 August 2009 12:33
Sunt femei care nu vor copii, doar cariera.
Kathara
Postat pe 22 August 2009 14:08
De la: Kathara, la data 2009-08-22 14:08:10Sunt femei care nu vor copii, doar cariera.



Atat stii sa spui...?
Am ajuns la o singura concluzie..argumentele tale fiind unice si mereu aceleasi..Mintea ta fiind finita nu poate sa inteleaga Intregul .I'm so sorry for you !
lyheartly
Postat pe 22 August 2009 14:23
Femeia moderna poate la fel de bine sa fie una casnica, una carierista, sau una care impaca cariera si familia. Daca alege, de exemplu, sa stea acasa pentru a-si putea creste cat mai bine copiii, asta nu ineamna in mod neaparat ca nu este o femeie moderna, ci, mai degraba, ca prioritatea ei in viata sunt copiii, si prin ei, se simte implinita. La fel, exista femei carora pur si simplu nu le plac copiii, si o viata de familie le lasa rece. Daca vor regreta sau nu peste ani, asta vor vedea singure.

Dupa parererea mea insa, viziunea ta despre femeia moderna, cu toate ca se potriveste intru totul noului model promovat pe plan mondial, acela al femeii car este si mama perfecta, si sotie model, si femeie de afaceri, este putin idealista . Asta pentru ca o femeie nu este un robot. NU le poate face pe toate , si sa mai aiba si timp pentru ea insasi, sa citeasca o carte sau sa isi faca manichiura. Avand un copil mic, iti pot spune cu mana pe inima ca desi nu lucrez, si am ajutor, abia am timp pentru mine cat doarme bebe, 2- 3 ore...dar uneori mai am, chiar si atunci, alte treburi.

Femeia moderna, dupa parerea mea, ar trebui sa isi dea seama ca incercand sa impace si familia, si cariera, neglijeaza, din lipsa de timp, tocmai cel mai important element, cel de care depinde si familia, si cariera: pe sine insasi. Trebuie deci sa aleaga o directie in defavoarea alteia, de exemplu sa nu se mai implice atat de mult in cresterea copiilor, sau in alte activitati de ordin casnic, punand astfel accentul pe cariera, sau sa lucreze part-time, daca alege famila.

Insa , indiferent de alegere , langa femeia moderna trebuie sa stea 'barbatul modern', care sa o ajute si sa o sutina; iar in Romania, din cate am constatat, femeia se modernizeaza mai repede decat barbatul .
muslim
Postat pe 22 August 2009 18:28
Mai fata, ca incepi sa ma enervezi, ce tot d racu' nu pricepi? O dai ca Marita, ca sa stam sub bradul de craciun si sa cantam colinde si ce bine e in familie. Eu iti spun clar ca sunt unele care prefera sa fie intr-un hotel de 5 stele atunci si sa bea sampanie. Unde nu mai pui ca exista oameni care prefera singuratatea.

Ce tot o tii cu copiii? Mare lucru copii, iaca tiganii toarna cel putin unul pe an. Uitatul inapoi, regrete, blabla. Parca o babuta care n-a facut nimic la viata ei decat sa stearga plozi la c ur nu regreta ca nu a lasat si ea ceva in lume, altceva decat catelele si purcelele all over the globe.
Kathara
Postat pe 22 August 2009 18:31
din pacate trebuie sa fiu de acord cu Kathara, nu fiindca imi pare rau ca ma raliez parerii ei, ci fiindca realitatea nu e roz, niciodata, e gri soarece.
ce imagine idilica, femeia de cariera scriind planuri de afaceri cu sugarul pe genunchi :))))
in viata ai niste optiuni si nu le poti face pe toate odata, n-am vazut nici un exemplu de gen,cine se lauda cu asta, ori nu vede clar, ori pur si simplu se lauda.
copiiii iti reclama 100% din timp ca sa-i ridici la nivelul de unde pot sa-si faca singuri alegerile, iar o cariera solicitanta, ce sa mai spun.
deci ori una, ori alta, ori nici una ca lumea.
parerea mea.
googoodoll
Postat pe 22 August 2009 19:35
Eu pot spune ca imi place sa citesc dar nicaieri nu am vazut topul celor mai bune mamici din lume sau topul celor mai buni tati din lume, sau a celor mai frumoase casnicii sau celor mai longevive casnicii.
Poate asa vom intelege ca fara sa vrem suntem produse media si nu prea avem ce face. Plus ca in cazul carierei nu credem ca putem avea esecuri si dezamagiri deoarece consideram ca suntem singuri si o putem controla. Intr-o relatie suntem 2 si la un moment dat celalalt poate pleca si lua totul. Unii vor cariera, altii vor case, copii, casnicii. Depinde de varsta si nivelul la care am ajuns.

Si pe fiecare ne mana altceva in lupta !

Egoismul suna urat datorita conotatie negative date acestui cuvant dar nu e asa cum pare la prima vedere.Fiti egoisti cu dorintele voastre, pentru frumusetea sufletului vostru.Un om fericit si multumit de el nu e capabil de a face rau. Doar cei nefericiti si neimpacati cu ei.
Din punctul meu de vedere asta e sfarsitul lumii, in sensul pozitiv, in care fiecare se intoarce catre el si face ceea ce sufletul il indeamna si astfel fiind fericit imprastie celorlati exact fericirea, multumirea.
Abia atunci gasim marea dragoste.Tot ce avem pana atunci sunt incercari.
Poate ca supara pe ceilalti alegerile noastre dar ganditi-va ca e normal sa fac ce imi dicteaza sufletul. E pasiune curata! In suflet sta o particica din Dumnezeu .

Asta e marea nostra obligatie pe pamant.Sa fim fericiti si sa iubim, noi ! De ce doar noi? Deoarece noi am evoluat si e obligatia noastra de a da celuilat si a-i arata lucru acesta.Probabil din aceasta cauza fiecare avem in viata o relatie in care am iubit si una in care cineva ne-a iubit foarte mult.Ne insusim lectia.
Chiar daca nu ne iese intotdeauna veti vedea ca atunci cand sunteti multumiti de voi, o despartire de o persoana care face parte din viata noastra va trece mai usor.In viata mea cea mai fericita am fost cand am iubit eu.Chiar daca nu a tinut, doar atunci am fost capabila sa imi descopar ceea ce Dumnezeu mi-a pus in suflet. Si a meritat toata suferinta.
De aceea imi doresc sa am prieteni pe cei care si-au urmat sufletul, indiferent ca e cariera, copil,familie sau orice altceva ce il face fericit, deoarece imi dau din pasiunea lor si ma simt si eu bine cand ii am in preajma.
motzko
Postat pe 22 August 2009 20:57
KAthara a spus:Eu iti spun clar ca sunt unele care prefera sa fie intr-un hotel de 5 stele atunci si sa bea sampanie.
Pana acum "Mai fato "nu am vrut sa aduc in discutie adevarul ca femeile din ziua de azi se impart in trei categorii:
familiste, carieriste ºi întreþinute...!
Dupa cum ti-ai descris optiunile imi pare ca tinzi sau deja ai ales! ca locul tau este in in ultima categorie..alaturi de cele ce-si petrec noptile band sampanie ..Astfel de femei mã fac sã îmi fie ruºine de sexul meu...DA! Este femeia care pentru haine frumoase, pentru maºinã, casã, zile întregi pierdute la cosmeticã ºi coafor...uitã de fapt cã în viaþa asta existã ºi alte lucruri mai preþioase... Se vinde pentru ceva care oricum niciodatã nu va fi al ei, se lasã tratatã ca o cârpã ºi niciodatã nu va primi respectul pe care îl aºteaptã. De fapt..nici nu îl meritã!
Tu calci in picioare ,de fapt de calci pe tine in picioare ca Om afirmand :"Mare lucru copii, iaca tiganii toarna cel putin unul pe an. Uitatul inapoi, regrete, blabla. Parca o babuta care n-a facut nimic la viata ei decat sa stearga plozi la c ur nu regreta ca nu a lasat si ea ceva in lume, altceva decat catelele si purcelele all over the globe."
Nu numai tiganii torna copii ci si romanii si alte nationalitati..si oricum nu era vorba de numarul copiilor ..ci de ceeace reprezinta ei..si anume Darul cel mai de pret..
In ceeace ma priveste din afirmatia ta:"Mare lucru copii," eu m-am lamurit ..aceste cuvinte spun totul despre caracterul tau..
RETINE CA INDIFERENT DE CAT DE VULGAR ,DE VENINOS VEI RASPUNDE ..PE MINE..NU MA VA AFECTA...FIINDCA DE OBICEI IGNOR SI NU MA LAS AFECTATA DE GENUL OAMENILOR care prin gandirea lor nu demonstraza decat o cultura limitata sau uneori lipsa ei !!!
DACA NU AI INTELES-sunt sigura ca nu! -topicul dezbate problema femeii moderne-.femeia-femeie! Femeia care va lupta pentru o carierã, va obþine o anumitã parte din ceea ce ºi-a dorit profesional, va urca în timp pe trepte, dar în acelaºi timp va ºtii sã aibã o familie, un iubit ºi va reuºi cu siguranþã sã se împartã echitabil între aceste douã elemente esenþiale ale existenþei: familia ºi munca!
La afirmatia ta:"Unde nu mai pui ca exista oameni care prefera singuratatea." afla ca aici Nu se discuta despre celibatar =antonimul notiunii de familist
Dupa cum vezi ti-am vorbit frumos..Nu ma astept sa-mi raspunzi in aceeasi maniera ...dar sunt destule topicuri in care poti sa-ti etalezi " teoriile"despre" Viata "cu limbajul specific tie.

Dupa ce-am scris atat sincer cred ca nu ai inteles nimic ...nu regret decat ca mi-am pierdut timpul in van..!
========================
MENTIONEZ ca ADMIR Femeile si in aceeasi masura si Barbatii =intr-un cuvant=Persoanele inteligente,cerebrale,mature.,care dau raspunsuri pe masura ,care abordeaza in cele din urma un limbaj uneori mai vulgar acelor utilizatoare(merita cu prisosinta) care reusesc sa uimeasca ,sa socheze prin ingustimea mintii lor atunci cand deschid anumite(Sexul si derivatele sale...sunt cele mai cautate ..au audienta cea mai ridicata) Adevarul e ca tinerii-din fericire sunt si exceptii la cat mai multi!!! -au o singura tema de rezolvat .EX teme pe forum :"Un sfat ","Cuplu cautam...
lyheartly
Postat pe 23 August 2009 01:04
De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
Pana acum "Mai fato "nu am vrut sa aduc in discutie adevarul ca femeile din ziua de azi se impart in trei categorii:
familiste, carieriste ºi întreþinute...!


Mama, ce usoara-i viata! Doar trei, ai? Si la o adica de ce n-as putea fi si intretinuta si familista? Unde-i incompatibilitatea?

De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
Dupa cum ti-ai descris optiunile imi pare ca tinzi sau deja ai ales! ca locul tau este in in ultima categorie..alaturi de cele ce-si petrec noptile band sampanie ..


De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
Astfel de femei mã fac sã îmi fie ruºine de sexul meu...DA! Este femeia care pentru haine frumoase, pentru maºinã, casã, zile întregi pierdute la cosmeticã ºi coafor...uitã de fapt cã în viaþa asta existã ºi alte lucruri mai preþioase... Se vinde pentru ceva care oricum niciodatã nu va fi al ei, se lasã tratatã ca o cârpã ºi niciodatã nu va primi respectul pe care îl aºteaptã. De fapt..nici nu îl meritã!


Ideea era ca iti cumperi tu sampania din banii facuti din jobul pe care il ai dupa ce ai facut o facultate, un master si poate un doctorat. Se vede treaba ca nu esti obisnuita cu finantele proprii.

Si again! Ce imi impui tu mie prioritatile? Ce nu intelegi? Daca pentru mine cel mai important lucru e sa imi vopsesc parul, d'apoi asta e, chit ca pentru doctori e sa faca oamenii sanatosi, Lumea nu e croita dupa tiparul a ce crezi tu ca e prioritar.

De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
Tu calci in picioare ,de fapt de calci pe tine in picioare ca Om afirmand :"Mare lucru copii, iaca tiganii toarna cel putin unul pe an. Uitatul inapoi, regrete, blabla. Parca o babuta care n-a facut nimic la viata ei decat sa stearga plozi la c ur nu regreta ca nu a lasat si ea ceva in lume, altceva decat catelele si purcelele all over the globe."
Nu numai tiganii torna copii ci si romanii si alte nationalitati..si oricum nu era vorba de numarul copiilor ..ci de ceeace reprezinta ei..si anume Darul cel mai de pret..


Iar, subiectiv. Puradeii sunt darul cel mai de pret pentru unii parinti. PUNCT. Pentru mine, sa zicem, darul cel mai de pret e sa imi vad cartea ca primeste recenzii excelente in Times Literary Supplement.

De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
In ceeace ma priveste din afirmatia ta:"Mare lucru copii," eu m-am lamurit ..aceste cuvinte spun totul despre caracterul tau.. /


Sa ma anunti cand din vintrele-ti marete iesi un Beethoven. Pana atunci, inca unul care consuma resursele limitate ale palantului, Inteleg ca e important pentru tine, I don't give a f.uck about other people's kids.


De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
RETINE CA INDIFERENT DE CAT DE VULGAR ,DE VENINOS VEI RASPUNDE ..PE MINE..NU MA VA AFECTA...FIINDCA DE OBICEI IGNOR SI NU MA LAS AFECTATA DE GENUL OAMENILOR care prin gandirea lor nu demonstraza decat o cultura limitata sau uneori lipsa ei !!!


Poate inveti si ce inseamna cultura, deocamdata aici s-a vorbit, cel mult, despre mentalitate. In general, pastrez discutiile despre cultura cu oameni de la care am ce invata, deci stai potolita.


De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
DACA NU AI INTELES-sunt sigura ca nu! -topicul dezbate problema femeii moderne-.femeia-femeie! Femeia care va lupta pentru o carierã, va obþine o anumitã parte din ceea ce ºi-a dorit profesional, va urca în timp pe trepte, dar în acelaºi timp va ºtii sã aibã o familie, un iubit ºi va reuºi cu siguranþã sã se împartã echitabil între aceste douã elemente esenþiale ale existenþei: familia ºi munca!


Again, who the f.uck do you think you are sa definesti tu ce inseamna femeia? Femeia moderna e ce d.racu' vrea ea sa fie, ca de-aia-i zice moderna!

N-ai decat sa te imparti in saispe, doar nu-mi impine MIE standardele tale cretinoide.

De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
La afirmatia ta:"Unde nu mai pui ca exista oameni care prefera singuratatea." afla ca aici Nu se discuta despre celibatar =antonimul notiunii de familist


Aici se discuta despre femeia moderna, care, deci, fiind moderna (ma mai repet mult?) poate alege orice statut vrea. Inclusiv celibatul.

De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
Dupa cum vezi ti-am vorbit frumos..Nu ma astept sa-mi raspunzi in aceeasi maniera ...dar sunt destule topicuri in care poti sa-ti etalezi " teoriile"despre" Viata "cu limbajul specific tie.

Dupa ce-am scris atat sincer cred ca nu ai inteles nimic ...nu regret decat ca mi-am pierdut timpul in van..!



Da, a face pe cineva proasta e un mod de a vorbi frumos. Iti intorc complimentul amplificat.


This was fun!
Kathara
Postat pe 23 August 2009 02:08
De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
========================
MENTIONEZ ca ADMIR Femeile si in aceeasi masura si Barbatii =intr-un cuvant=Persoanele inteligente,cerebrale,mature.,care dau raspunsuri pe masura ,care abordeaza in cele din urma un limbaj uneori mai vulgar acelor utilizatoare(merita cu prisosinta) care reusesc sa uimeasca ,sa socheze prin ingustimea mintii lor atunci cand deschid anumite(Sexul si derivatele sale...sunt cele mai cautate ..au audienta cea mai ridicata) Adevarul e ca tinerii-din fericire sunt si exceptii la cat mai multi!!! -au o singura tema de rezolvat .EX teme pe forum :"Un sfat ","Cuplu cautam...


Invata cum sa eviti un anacolut si care-i regimul verbelor inainte sa discuti probleme culturale.
Kathara
Postat pe 23 August 2009 02:17
De la: lolitalola, la data 2009-08-22 14:23:57
De la: Kathara, la data 2009-08-22 14:08:10Sunt femei care nu vor copii, doar cariera.



Atat stii sa spui...?
Am ajuns la o singura concluzie..argumentele tale fiind unice si mereu aceleasi..Mintea ta fiind finita nu poate sa inteleaga Intregul .I'm so sorry for you !


Mintea mea, da, e finita. Sa inteleg ca a ta e infinita? Einstein avea dreptate.

Kathara
Postat pe 23 August 2009 02:19
De la: Kathara, la data 2009-08-23 02:08:19
De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
Pana acum "Mai fato "nu am vrut sa aduc in discutie adevarul ca femeile din ziua de azi se impart in trei categorii:
familiste, carieriste ºi întreþinute...!


Mama, ce usoara-i viata! Doar trei, ai? Si la o adica de ce n-as putea fi si intretinuta si familista? Unde-i incompatibilitatea?

De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
Dupa cum ti-ai descris optiunile imi pare ca tinzi sau deja ai ales! ca locul tau este in in ultima categorie..alaturi de cele ce-si petrec noptile band sampanie ..


De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
Astfel de femei mã fac sã îmi fie ruºine de sexul meu...DA! Este femeia care pentru haine frumoase, pentru maºinã, casã, zile întregi pierdute la cosmeticã ºi coafor...uitã de fapt cã în viaþa asta existã ºi alte lucruri mai preþioase... Se vinde pentru ceva care oricum niciodatã nu va fi al ei, se lasã tratatã ca o cârpã ºi niciodatã nu va primi respectul pe care îl aºteaptã. De fapt..nici nu îl meritã!


Ideea era ca iti cumperi tu sampania din banii facuti din jobul pe care il ai dupa ce ai facut o facultate, un master si poate un doctorat. Se vede treaba ca nu esti obisnuita cu finantele proprii.

Si again! Ce imi impui tu mie prioritatile? Ce nu intelegi? Daca pentru mine cel mai important lucru e sa imi vopsesc parul, d'apoi asta e, chit ca pentru doctori e sa faca oamenii sanatosi, Lumea nu e croita dupa tiparul a ce crezi tu ca e prioritar.

De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
Tu calci in picioare ,de fapt de calci pe tine in picioare ca Om afirmand :"Mare lucru copii, iaca tiganii toarna cel putin unul pe an. Uitatul inapoi, regrete, blabla. Parca o babuta care n-a facut nimic la viata ei decat sa stearga plozi la c ur nu regreta ca nu a lasat si ea ceva in lume, altceva decat catelele si purcelele all over the globe."
Nu numai tiganii torna copii ci si romanii si alte nationalitati..si oricum nu era vorba de numarul copiilor ..ci de ceeace reprezinta ei..si anume Darul cel mai de pret..


Iar, subiectiv. Puradeii sunt darul cel mai de pret pentru unii parinti. PUNCT. Pentru mine, sa zicem, darul cel mai de pret e sa imi vad cartea ca primeste recenzii excelente in Times Literary Supplement.

De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
In ceeace ma priveste din afirmatia ta:"Mare lucru copii," eu m-am lamurit ..aceste cuvinte spun totul despre caracterul tau.. /


Sa ma anunti cand din vintrele-ti marete iesi un Beethoven. Pana atunci, inca unul care consuma resursele limitate ale palantului, Inteleg ca e important pentru tine, I don't give a f.uck about other people's kids.


De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
RETINE CA INDIFERENT DE CAT DE VULGAR ,DE VENINOS VEI RASPUNDE ..PE MINE..NU MA VA AFECTA...FIINDCA DE OBICEI IGNOR SI NU MA LAS AFECTATA DE GENUL OAMENILOR care prin gandirea lor nu demonstraza decat o cultura limitata sau uneori lipsa ei !!!


Poate inveti si ce inseamna cultura, deocamdata aici s-a vorbit, cel mult, despre mentalitate. In general, pastrez discutiile despre cultura cu oameni de la care am ce invata, deci stai potolita.


De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
DACA NU AI INTELES-sunt sigura ca nu! -topicul dezbate problema femeii moderne-.femeia-femeie! Femeia care va lupta pentru o carierã, va obþine o anumitã parte din ceea ce ºi-a dorit profesional, va urca în timp pe trepte, dar în acelaºi timp va ºtii sã aibã o familie, un iubit ºi va reuºi cu siguranþã sã se împartã echitabil între aceste douã elemente esenþiale ale existenþei: familia ºi munca!


Again, who the f.uck do you think you are sa definesti tu ce inseamna femeia? Femeia moderna e ce d.racu' vrea ea sa fie, ca de-aia-i zice moderna!

N-ai decat sa te imparti in saispe, doar nu-mi impine MIE standardele tale cretinoide.

De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
La afirmatia ta:"Unde nu mai pui ca exista oameni care prefera singuratatea." afla ca aici Nu se discuta despre celibatar =antonimul notiunii de familist


Aici se discuta despre femeia moderna, care, deci, fiind moderna (ma mai repet mult?) poate alege orice statut vrea. Inclusiv celibatul.

De la: lolitalola, la data 2009-08-23 01:04:42
Dupa cum vezi ti-am vorbit frumos..Nu ma astept sa-mi raspunzi in aceeasi maniera ...dar sunt destule topicuri in care poti sa-ti etalezi " teoriile"despre" Viata "cu limbajul specific tie.

Dupa ce-am scris atat sincer cred ca nu ai inteles nimic ...nu regret decat ca mi-am pierdut timpul in van..!



Da, a face pe cineva proasta e un mod de a vorbi frumos. Iti intorc complimentul amplificat.


This was fun!


Vrei sa scrii o carte .. Cand nici nu stii sa citesti printre randuri..(2-3 copii au fost dati exemplu)
Draguta esti Clei !
De fapt ma amuz cand vad cat de tare te agiti ..cat de mult iti sustii cauza. DAr in fata cui?Ca tine cred ca sunt putine..Esti Sterpa in Gandire dar cel mai mult la Suflet!..Cat de mult te-ai injosit
in fata majoritatii femeilor ..care sunt Femei in adevaratul sens .
Problema e ca tu ai tratat subiectul din prima clipa ostentativ..si nici o clipa nu ai vrut sa intelegi si alt punct de vedere .
Am inteles slava Domnului ..mesajul tau..Tu esti O femeie Adevarata ..pe cand noi(adica pachetul majoritar) cele care ne impartim viata intre serviciu..sot....copii..nu insemnam dupa parerea ta Nimic,nu?!
Ai atata otrava in sange..incat improsti numai venin..ti-e afectata rau mintea daca nu realizezi nici macar pentru a doua oara ca te-ai etichetat :"Si la o adica de ce n-as putea fi si intretinuta si familista?"

"Unde-i incompatibilitatea?"te intrebi. Nu ma mir ca tu vezi compatibilitatea! Ignoranta ta legata de acest subiect este infinita !

O femeie adevarata ..adica o familista si o carierista vad si fac intodeauna diferenta !






lyheartly
Postat pe 23 August 2009 03:40
^ Niciun argument intr-un post ditamai. E clar.
Kathara
Postat pe 23 August 2009 21:28
Sunt de acord cu Kathara! Fiecare intelege fericirea diferit , nu exista un tipar pentru asa ceva.......o femeie e fericita cand sta la cratita si gateste pentru 7 copii ....alta intr-un birou incheind afaceri...Ce e atat de greu de inteles? Si sunt convinsa ca o femeie care a ajuns foarte sus pe scara profesionala , fiind independenta si castigand bine ...va avea si barbatul pe care si-l doreste si la un moment dat si copii ...de ce nu? Femeile care fac cariera sunt femei puternice Cred ca cel mai bun lucru pe lumea asta e sa fii independenta financiar si sa stii ca ai reusit pe fortele proprii ...ca nu depinzi de sotul tau ca sa iti arunce bani pentru o manichiura. Barbatii , chiar daca au ei o oarecare doza de misoginism, te privesc cu respect cand nu depinzi de ei. Asa ca femeie moderna e independenta si in cele mai multe cazuri reuseste sa aiba si o familie frumoasa .... poate un pic mai tarziu ca alte femei dar fiecare isi stabileste prioritatile Oricum in ziua de azi oamenii ,,cu scaun la cap '' se casatoresc dupa 30 de ani. Din comentariile Lolitei nu mi s-a parut decat ca e un pic frustrata pentru ca nu are o cariera stralucita ( scuze , nu vreau sa jignesc sau sa ma cert , imi spun punctul de vedere) de o tot da cu reteta ei unica a fericirii.
Peony
Postat pe 23 August 2009 22:18
Familia inseamna liniste, siguranta iar copii implinire!!
myeyes
Postat pe 23 August 2009 22:25
Eu sunt curioasa ce femeie isi face planul de afaceri cu copilul in brate.....cum citeam mai sus....
andreea1976
Postat pe 23 August 2009 22:37
De la: myeyes, la data 2009-08-23 22:25:52Familia inseamna liniste, siguranta iar copii implinire!!


Pentru tine , pentru alte femei linistea si siguranta o da statutul social si cardul din portofel. Cum am spus , fiecare cu prioritatile sale , nu exista o reteta unica a fericirii . Si pana la urma fericirea nu e o stare continua , astfel nu am aprecia-o si nu am tanji atat dupa ea.
Peony
Postat pe 23 August 2009 22:41
De la: Peony, la data 2009-08-23 22:41:39
De la: myeyes, la data 2009-08-23 22:25:52Familia inseamna liniste, siguranta iar copii implinire!!


Pentru tine , pentru alte femei linistea si siguranta o da statutul social si cardul din portofel. Cum am spus , fiecare cu prioritatile sale , nu exista o reteta unica a fericirii . Si pana la urma fericirea nu e o stare continua , astfel nu am aprecia-o si nu am tanji atat dupa ea.


poti sa ai o meserie destul de buna si sa ai si familie si copii draga..........la ce imi foloseste cardul din portofel daca peste cativa ani se alege praful ???lucrurile materiale se duc........trebuie sa fii in stare sa vezi si peste lucrurile astea, sa lasi egoismul la o parte.....
myeyes
Postat pe 23 August 2009 23:50
Totul se duce, inclusiv familia.
Kathara
Postat pe 24 August 2009 00:05
De la: Kathara, la data 2009-08-24 00:05:20Totul se duce, inclusiv familia.


Dap....din pacate asa e


pupici
andreea1976
Postat pe 24 August 2009 00:30
De la: Peony, la data 2009-08-23 22:18:56Sunt de acord cu Kathara! Fiecare intelege fericirea diferit , nu exista un tipar pentru asa ceva.......o femeie e fericita cand sta la cratita si gateste pentru 7 copii ....alta intr-un birou incheind afaceri...Ce e atat de greu de inteles? Si sunt convinsa ca o femeie care a ajuns foarte sus pe scara profesionala , fiind independenta si castigand bine ...va avea si barbatul pe care si-l doreste si la un moment dat si copii ...de ce nu? Femeile care fac cariera sunt femei puternice Cred ca cel mai bun lucru pe lumea asta e sa fii independenta financiar si sa stii ca ai reusit pe fortele proprii ...ca nu depinzi de sotul tau ca sa iti arunce bani pentru o manichiura. Barbatii , chiar daca au ei o oarecare doza de misoginism, te privesc cu respect cand nu depinzi de ei. Asa ca femeie moderna e independenta si in cele mai multe cazuri reuseste sa aiba si o familie frumoasa .... poate un pic mai tarziu ca alte femei dar fiecare isi stabileste prioritatile Oricum in ziua de azi oamenii ,,cu scaun la cap '' se casatoresc dupa 30 de ani. Din comentariile Lolitei nu mi s-a parut decat ca e un pic frustrata pentru ca nu are o cariera stralucita ( scuze , nu vreau sa jignesc sau sa ma cert , imi spun punctul de vedere) de o tot da cu reteta ei unica a fericirii.






Cu atata experienta de viata nu ma mir ca te-ai profilat pe ghicitul in ce ..in stele verzi?
Spui:"nu vreau sa ma cert ,nu vreau sa jignesc..imi spun doar parerea .." ,parere fondata pe ce?
Cum poti sa-ti dai cu parerea despre cineva ca nu are o slujba?
Nu incerc sa ma justific..mai ales tie si celor care-ti impartasesc ideiile-dar te anunt ca te astept la cabinetul meu.Notarii nu sunt prea afectati de criza economica.Uneori pentru anumite cazuri pierdute mai facem si gesturi caritabile.Sau, daca vrei, iti pot oferi(vei fi socata )consiliere psihologica .Sper ca imi intelegi sarcasmul-deloc deplast-care este rasplata a celor presupuse despre mine .
Nu am crezut atunci cand am decis sa deschid acest topic ca voi primi atatea atacuri la persoana mea ! Cu exceptia a doua sau trei utilizatoare ,celelalte sincer m-au oripilat prin caracterul verbal
afisat .
M-asteptam sa apara controverse..e normal sa apara din cauza ca persoane diferite vãd lucruri din perspective diferite.Dar deja s-a ajuns prea departe .Consider ca nu pot purta un dialog -putine exceptii-cu persoanele care nu dau dovada de minimul de respect cuvenit..si mai ales citandu-l pe Eminescu: "E in zadar sa vorbesti celui care nu vrea sa te asculte " .

Aaaaa ! Sa nu uit ! Stimata Utilizatoare "Peony" sa stii ca din nefericire nu sunt in posesia retetei fericirii ! Mi-as fi dorit-o..sincer, as fi impartit-o tuturor femeilor care nu cred ca Exista Femei IMPLINITE PROFESIONAL DAR IN ACELASI TIMP SE BUCURA DE PRIVILEGIUL DE A FI SOTIILE ACELOR BARBATI CARE AU ALES SA-SI PETREACA VIATA ..DE ...FEMEIA MODERNA.
Asa cum declaram ca nu detin "RETETA " in continuare afirm ca am cautat intotdeauna motive sa fiu fericita si am luptat pentru aceasta stare.Tot drumul am incercat sa adopt diversele si diferitele DEFINITII ale FERICIRII !
Fericirea o descoperim in lucruri marunte ,in capacitatea de a deosebi posibilul de imposibil..fericirea este descoperirea propriei persoane..fericirea se creeaza..
Eu am cautat fericirea ..iar cautarile demult au incetat Am reusit in tot ce mi-am propus..am invatat...am o slujba care ma multumeste..mi-am gasit jumatatea ...m-am implinit ca femeie..devenind mama!

Inchei concluzionand prin a adauga cateva citate celebre:
Fericirea: o senzatie pe care o simtim atunci cand contemplam nefericirea altora. (Ambrose Bierce)
Nu e usor sa gasim fericirea in noi
insine si este imposibil s-o gasim in alta parte. (Agnes Rippler)

si versurile:
"Moare câte puþin cine se transformã în sclavul obiºnuinþei,
urmând în fiecare zi aceleaºi traiectorii;
cine nu-ºi schimbã existenþa;
cine nu riscã sã construiascã ceva nou;
cine nu vorbeºte cu oamenii pe care nu-i cunoaºte.

Moare câte puþin cine evitã pasiunea,
cine preferã negrul pe alb ºi punctele pe "i" în locul unui vârtej de emoþii,
acele emoþii care învaþã ochii sã strãluceascã,
oftatul sã surâdã ºi care elibereazã sentimentele inimii.

Moare câte puþin cine nu pleacã atunci când este nefericit în lucrul sãu;
cine nu riscã certul pentru incert pentru a-ºi îndeplini un vis;
cine nu-ºi permite mãcar o datã în viaþã sã nu asculte sfaturile "responsabile". (de Pablo Nerudo)


lyheartly
Postat pe 24 August 2009 20:47
De la: lolitalola, la data 2009-08-24 20:47:50
De la: Peony, la data 2009-08-23 22:18:56Sunt de acord cu Kathara! Fiecare intelege fericirea diferit , nu exista un tipar pentru asa ceva.......o femeie e fericita cand sta la cratita si gateste pentru 7 copii ....alta intr-un birou incheind afaceri...Ce e atat de greu de inteles? Si sunt convinsa ca o femeie care a ajuns foarte sus pe scara profesionala , fiind independenta si castigand bine ...va avea si barbatul pe care si-l doreste si la un moment dat si copii ...de ce nu? Femeile care fac cariera sunt femei puternice Cred ca cel mai bun lucru pe lumea asta e sa fii independenta financiar si sa stii ca ai reusit pe fortele proprii ...ca nu depinzi de sotul tau ca sa iti arunce bani pentru o manichiura. Barbatii , chiar daca au ei o oarecare doza de misoginism, te privesc cu respect cand nu depinzi de ei. Asa ca femeie moderna e independenta si in cele mai multe cazuri reuseste sa aiba si o familie frumoasa .... poate un pic mai tarziu ca alte femei dar fiecare isi stabileste prioritatile Oricum in ziua de azi oamenii ,,cu scaun la cap '' se casatoresc dupa 30 de ani. Din comentariile Lolitei nu mi s-a parut decat ca e un pic frustrata pentru ca nu are o cariera stralucita ( scuze , nu vreau sa jignesc sau sa ma cert , imi spun punctul de vedere) de o tot da cu reteta ei unica a fericirii.






Cu atata experienta de viata nu ma mir ca te-ai profilat pe ghicitul in ce ..in stele verzi?
Spui:"nu vreau sa ma cert ,nu vreau sa jignesc..imi spun doar parerea .." ,parere fondata pe ce?
Cum poti sa-ti dai cu parerea despre cineva ca nu are o slujba?
Nu incerc sa ma justific..mai ales tie si celor care-ti impartasesc ideiile-dar te anunt ca te astept la cabinetul meu.Notarii nu sunt prea afectati de criza economica.Uneori pentru anumite cazuri pierdute mai facem si gesturi caritabile.Sau, daca vrei, iti pot oferi(vei fi socata )consiliere psihologica .Sper ca imi intelegi sarcasmul-deloc deplast-care este rasplata a celor presupuse despre mine .
Nu am crezut atunci cand am decis sa deschid acest topic ca voi primi atatea atacuri la persoana mea ! Cu exceptia a doua sau trei utilizatoare ,celelalte sincer m-au oripilat prin caracterul verbal
afisat .
M-asteptam sa apara controverse..e normal sa apara din cauza ca persoane diferite vãd lucruri din perspective diferite.Dar deja s-a ajuns prea departe .Consider ca nu pot purta un dialog -putine exceptii-cu persoanele care nu dau dovada de minimul de respect cuvenit..si mai ales citandu-l pe Eminescu: "E in zadar sa vorbesti celui care nu vrea sa te asculte " .

Aaaaa ! Sa nu uit ! Stimata Utilizatoare "Peony" sa stii ca din nefericire nu sunt in posesia retetei fericirii ! Mi-as fi dorit-o..sincer, as fi impartit-o tuturor femeilor care nu cred ca Exista Femei IMPLINITE PROFESIONAL DAR IN ACELASI TIMP SE BUCURA DE PRIVILEGIUL DE A FI SOTIILE ACELOR BARBATI CARE AU ALES SA-SI PETREACA VIATA ..DE ...FEMEIA MODERNA.
Asa cum declaram ca nu detin "RETETA " in continuare afirm ca am cautat intotdeauna motive sa fiu fericita si am luptat pentru aceasta stare.Tot drumul am incercat sa adopt diversele si diferitele DEFINITII ale FERICIRII !
Fericirea o descoperim in lucruri marunte ,in capacitatea de a deosebi posibilul de imposibil..fericirea este descoperirea propriei persoane..fericirea se creeaza..
Eu am cautat fericirea ..iar cautarile demult au incetat Am reusit in tot ce mi-am propus..am invatat...am o slujba care ma multumeste..mi-am gasit jumatatea ...m-am implinit ca femeie..devenind mama!

Inchei concluzionand prin a adauga cateva citate celebre:
Fericirea: o senzatie pe care o simtim atunci cand contemplam nefericirea altora. (Ambrose Bierce)
Nu e usor sa gasim fericirea in noi
insine si este imposibil s-o gasim in alta parte. (Agnes Rippler)

si versurile:
"Moare câte puþin cine se transformã în sclavul obiºnuinþei,
urmând în fiecare zi aceleaºi traiectorii;
cine nu-ºi schimbã existenþa;
cine nu riscã sã construiascã ceva nou;
cine nu vorbeºte cu oamenii pe care nu-i cunoaºte.

Moare câte puþin cine evitã pasiunea,
cine preferã negrul pe alb ºi punctele pe "i" în locul unui vârtej de emoþii,
acele emoþii care învaþã ochii sã strãluceascã,
oftatul sã surâdã ºi care elibereazã sentimentele inimii.

Moare câte puþin cine nu pleacã atunci când este nefericit în lucrul sãu;
cine nu riscã certul pentru incert pentru a-ºi îndeplini un vis;
cine nu-ºi permite mãcar o datã în viaþã sã nu asculte sfaturile "responsabile". (de Pablo Nerudo)




Vezi ca pe Pablito il cheama Neruda nu Nerudo...



Eu cred ca tu esti ,, notara lui peste,, ca astfel nu ai sta pe aici sa scrii de 10 ori acelasi lucru , cu alte cuvinte ....... Din disperarea cu care sustii o idee aberanta ca stii tu cum se obtine fericirea suprema si vorbesti in numele tuturor femeilor .......se vede clar ca ai niste lipsuri in viata ta.

Cat de limitata sa fii sa nu pricepi ca poate o femeie e fericita ajungand presedinte de corporatie si nu neaparat maritandu-se din ,,fasa" cum probabil ai facut tu?? ..... se vede clar ca esti frustrata si ai ceva cu femeile de cariera. Lasa draga tu pe fiecare sa decida ce il implineste si ce nu ca nu esti tu mafalda . Nu faci decat sa vii cu clisee si sa copiezi zicale de pe internet , mai gandeste si cu capshorul tau ca de aia il ai Esti complet aberanta , nu ai o logica elementara si tu
Peony
Postat pe 24 August 2009 21:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare chiar s-a indragostit de mine? 24 De la: verraa 23 Aprilie 2011 22:56
internetu'... 26 De la: aleera 14 Februarie 2009 00:02
Aberatii de noapte 11 De la: RAINBOWLADY 8 Ianuarie 2012 10:18
Cand se termina prost... 24 De la: valy90 20 Noiembrie 2010 21:42
cistita dupa sex 40 De la: miky1 14 Ianuarie 2016 00:25