Setari Cookie-uri

Femeia moderna

Da-i cu citatul pan' la ziua.
Kathara
Postat pe 24 August 2009 21:30
De la: Peony, la data 2009-08-24 21:11:29
De la: lolitalola, la data 2009-08-24 20:47:50
De la: Peony, la data 2009-08-23 22:18:56Sunt de acord cu Kathara! Fiecare intelege fericirea diferit , nu exista un tipar pentru asa ceva.......o femeie e fericita cand sta la cratita si gateste pentru 7 copii ....alta intr-un birou incheind afaceri...Ce e atat de greu de inteles? Si sunt convinsa ca o femeie care a ajuns foarte sus pe scara profesionala , fiind independenta si castigand bine ...va avea si barbatul pe care si-l doreste si la un moment dat si copii ...de ce nu? Femeile care fac cariera sunt femei puternice Cred ca cel mai bun lucru pe lumea asta e sa fii independenta financiar si sa stii ca ai reusit pe fortele proprii ...ca nu depinzi de sotul tau ca sa iti arunce bani pentru o manichiura. Barbatii , chiar daca au ei o oarecare doza de misoginism, te privesc cu respect cand nu depinzi de ei. Asa ca femeie moderna e independenta si in cele mai multe cazuri reuseste sa aiba si o familie frumoasa .... poate un pic mai tarziu ca alte femei dar fiecare isi stabileste prioritatile Oricum in ziua de azi oamenii ,,cu scaun la cap '' se casatoresc dupa 30 de ani. Din comentariile Lolitei nu mi s-a parut decat ca e un pic frustrata pentru ca nu are o cariera stralucita ( scuze , nu vreau sa jignesc sau sa ma cert , imi spun punctul de vedere) de o tot da cu reteta ei unica a fericirii.






Cu atata experienta de viata nu ma mir ca te-ai profilat pe ghicitul in ce ..in stele verzi?
Spui:"nu vreau sa ma cert ,nu vreau sa jignesc..imi spun doar parerea .." ,parere fondata pe ce?
Cum poti sa-ti dai cu parerea despre cineva ca nu are o slujba?
Nu incerc sa ma justific..mai ales tie si celor care-ti impartasesc ideiile-dar te anunt ca te astept la cabinetul meu.Notarii nu sunt prea afectati de criza economica.Uneori pentru anumite cazuri pierdute mai facem si gesturi caritabile.Sau, daca vrei, iti pot oferi(vei fi socata )consiliere psihologica .Sper ca imi intelegi sarcasmul-deloc deplast-care este rasplata a celor presupuse despre mine .
Nu am crezut atunci cand am decis sa deschid acest topic ca voi primi atatea atacuri la persoana mea ! Cu exceptia a doua sau trei utilizatoare ,celelalte sincer m-au oripilat prin caracterul verbal
afisat .
M-asteptam sa apara controverse..e normal sa apara din cauza ca persoane diferite vãd lucruri din perspective diferite.Dar deja s-a ajuns prea departe .Consider ca nu pot purta un dialog -putine exceptii-cu persoanele care nu dau dovada de minimul de respect cuvenit..si mai ales citandu-l pe Eminescu: "E in zadar sa vorbesti celui care nu vrea sa te asculte " .

Aaaaa ! Sa nu uit ! Stimata Utilizatoare "Peony" sa stii ca din nefericire nu sunt in posesia retetei fericirii ! Mi-as fi dorit-o..sincer, as fi impartit-o tuturor femeilor care nu cred ca Exista Femei IMPLINITE PROFESIONAL DAR IN ACELASI TIMP SE BUCURA DE PRIVILEGIUL DE A FI SOTIILE ACELOR BARBATI CARE AU ALES SA-SI PETREACA VIATA ..DE ...FEMEIA MODERNA.
Asa cum declaram ca nu detin "RETETA " in continuare afirm ca am cautat intotdeauna motive sa fiu fericita si am luptat pentru aceasta stare.Tot drumul am incercat sa adopt diversele si diferitele DEFINITII ale FERICIRII !
Fericirea o descoperim in lucruri marunte ,in capacitatea de a deosebi posibilul de imposibil..fericirea este descoperirea propriei persoane..fericirea se creeaza..
Eu am cautat fericirea ..iar cautarile demult au incetat Am reusit in tot ce mi-am propus..am invatat...am o slujba care ma multumeste..mi-am gasit jumatatea ...m-am implinit ca femeie..devenind mama!

Inchei concluzionand prin a adauga cateva citate celebre:
Fericirea: o senzatie pe care o simtim atunci cand contemplam nefericirea altora. (Ambrose Bierce)
Nu e usor sa gasim fericirea in noi
insine si este imposibil s-o gasim in alta parte. (Agnes Rippler)

si versurile:
"Moare câte puþin cine se transformã în sclavul obiºnuinþei,
urmând în fiecare zi aceleaºi traiectorii;
cine nu-ºi schimbã existenþa;
cine nu riscã sã construiascã ceva nou;
cine nu vorbeºte cu oamenii pe care nu-i cunoaºte.

Moare câte puþin cine evitã pasiunea,
cine preferã negrul pe alb ºi punctele pe "i" în locul unui vârtej de emoþii,
acele emoþii care învaþã ochii sã strãluceascã,
oftatul sã surâdã ºi care elibereazã sentimentele inimii.

Moare câte puþin cine nu pleacã atunci când este nefericit în lucrul sãu;
cine nu riscã certul pentru incert pentru a-ºi îndeplini un vis;
cine nu-ºi permite mãcar o datã în viaþã sã nu asculte sfaturile "responsabile". (de Pablo Nerudo)




Vezi ca pe Pablito il cheama Neruda nu Nerudo...



Eu cred ca tu esti ,, notara lui peste,, ca astfel nu ai sta pe aici sa scrii de 10 ori acelasi lucru , cu alte cuvinte ....... Din disperarea cu care sustii o idee aberanta ca stii tu cum se obtine fericirea suprema si vorbesti in numele tuturor femeilor .......se vede clar ca ai niste lipsuri in viata ta.

Cat de limitata sa fii sa nu pricepi ca poate o femeie e fericita ajungand presedinte de corporatie si nu neaparat maritandu-se din ,,fasa" cum probabil ai facut tu?? ..... se vede clar ca esti frustrata si ai ceva cu femeile de cariera. Lasa draga tu pe fiecare sa decida ce il implineste si ce nu ca nu esti tu mafalda . Nu faci decat sa vii cu clisee si sa copiezi zicale de pe internet , mai gandeste si cu capshorul tau ca de aia il ai Esti complet aberanta , nu ai o logica elementara si tu



Senilitatea la tine s-a instalat cam devreme ..asta-i viata unii primesc ceeace merita !
Am timp ..ce-i drept..fiindca daca am o meserie, nu inseamna ca trebuie sa si o practic pentru a
castiga bani .Sunt destui care au nevoie de o slujba !"Presedinte de corporatie" ce vise marete ..la asta probabil Visai in pauzele de maturat in Corporatii
Nu-i asa ce te macina ..te Oftica ..ca unele au noroc..sa se marite din fasa ,sa reuseasca sa faca 2 facultati si cireasa de pe tort !sa fie si Fericite..
Sfat ..du-te si ia-ti repede de subt perna pastila de NItroglicerina..mamaie!

Mafalda-substantiv propriu..Off ce ti-e si cu gramatica asta!!!
Daca eu sunt aberanta ..inseamna, dupa cultura ta , ca toti cei care au scris citatele ,pe care le-am folosit pentru a sensibiliza oameni ca tine sunt Aberanti ,nu?

lyheartly
Postat pe 24 August 2009 22:01
Mafalda e un eponim, deci se poate scrie lejer cu litera mica.

Fii linistita, numai eu cunosc vreo trei persoana cu doua facultati, ba chioar si pe cineva cu trei (dintre care una Medicina), deci ....

iar tanti are meserie, dar n-o practica. Cam patetic.
Kathara
Postat pe 24 August 2009 22:07
Mai , eu nu cred ca tu esti mama ca esti prea ratata ca sa ai grija de un copil. Ce ma macina pe mine sigur nu are legatura cu tine ..........esti clar o femeie fara o cariera , 2 facultati sigur nu ai ca nu esti in stare sa gandesti logic , sau poate le ai la spiru haret ca pe acolo la neacreditati te-ai incadra de maritat te-ai fi maritat sa iti dea cineva bani de o mani-pedi dar cu barbatu-tau eu nu cred ca ai viata de zahar daca o arzi pe un forum si iti expui idei de om limitat si ai impresia ca mai esti si invidiata pentru asta Esti proasta facuta gramada!
Peony
Postat pe 24 August 2009 22:13
De la: Motzko, la data 2009-08-22 20:57:23 Eu pot spune ca imi place sa citesc dar nicaieri nu am vazut topul celor mai bune mamici din lume sau topul celor mai buni tati din lume, sau a celor mai frumoase casnicii sau celor mai longevive casnicii.
Poate asa vom intelege ca fara sa vrem suntem produse media si nu prea avem ce face. Plus ca in cazul carierei nu credem ca putem avea esecuri si dezamagiri deoarece consideram ca suntem singuri si o putem controla. Intr-o relatie suntem 2 si la un moment dat celalalt poate pleca si lua totul. Unii vor cariera, altii vor case, copii, casnicii. Depinde de varsta si nivelul la care am ajuns.

Si pe fiecare ne mana altceva in lupta !

Egoismul suna urat datorita conotatie negative date acestui cuvant dar nu e asa cum pare la prima vedere.Fiti egoisti cu dorintele voastre, pentru frumusetea sufletului vostru.Un om fericit si multumit de el nu e capabil de a face rau. Doar cei nefericiti si neimpacati cu ei.
Din punctul meu de vedere asta e sfarsitul lumii, in sensul pozitiv, in care fiecare se intoarce catre el si face ceea ce sufletul il indeamna si astfel fiind fericit imprastie celorlati exact fericirea, multumirea.
Abia atunci gasim marea dragoste.Tot ce avem pana atunci sunt incercari.
Poate ca supara pe ceilalti alegerile noastre dar ganditi-va ca e normal sa fac ce imi dicteaza sufletul. E pasiune curata! In suflet sta o particica din Dumnezeu .

Asta e marea nostra obligatie pe pamant.Sa fim fericiti si sa iubim, noi ! De ce doar noi? Deoarece noi am evoluat si e obligatia noastra de a da celuilat si a-i arata lucru acesta.Probabil din aceasta cauza fiecare avem in viata o relatie in care am iubit si una in care cineva ne-a iubit foarte mult.Ne insusim lectia.
Chiar daca nu ne iese intotdeauna veti vedea ca atunci cand sunteti multumiti de voi, o despartire de o persoana care face parte din viata noastra va trece mai usor.In viata mea cea mai fericita am fost cand am iubit eu.Chiar daca nu a tinut, doar atunci am fost capabila sa imi descopar ceea ce Dumnezeu mi-a pus in suflet. Si a meritat toata suferinta.
De aceea imi doresc sa am prieteni pe cei care si-au urmat sufletul, indiferent ca e cariera, copil,familie sau orice altceva ce il face fericit, deoarece imi dau din pasiunea lor si ma simt si eu bine cand ii am in preajma.

e admirabil ce ai scris

breakingreality
Postat pe 24 August 2009 22:15
Lolito , de unde pana unde ma faci mamaie ? ai vazut ca am varsta de 69 de ani trecuta la profil....si cum ai vazut ca nu mi-ai vizualizat profilul. Numai un cont kudika 061645 mi-a vizualizat profilul inainte de a posta tu ..........Ai mai multe conturi pe aici , "notaritzo" ??? Cand mai ai timp si de asa ceva ? Cum am zis , esti o ratata la mana barbatului cu siguranta si vii si ne tii noua lectii de morala
Peony
Postat pe 24 August 2009 22:24
De la: breakingreality, la data 2009-08-24 22:15:42
De la: Motzko, la data 2009-08-22 20:57:23 Eu pot spune ca imi place sa citesc dar nicaieri nu am vazut topul celor mai bune mamici din lume sau topul celor mai buni tati din lume, sau a celor mai frumoase casnicii sau celor mai longevive casnicii.
Poate asa vom intelege ca fara sa vrem suntem produse media si nu prea avem ce face. Plus ca in cazul carierei nu credem ca putem avea esecuri si dezamagiri deoarece consideram ca suntem singuri si o putem controla. Intr-o relatie suntem 2 si la un moment dat celalalt poate pleca si lua totul. Unii vor cariera, altii vor case, copii, casnicii. Depinde de varsta si nivelul la care am ajuns.

Si pe fiecare ne mana altceva in lupta !

Egoismul suna urat datorita conotatie negative date acestui cuvant dar nu e asa cum pare la prima vedere.Fiti egoisti cu dorintele voastre, pentru frumusetea sufletului vostru.Un om fericit si multumit de el nu e capabil de a face rau. Doar cei nefericiti si neimpacati cu ei.
Din punctul meu de vedere asta e sfarsitul lumii, in sensul pozitiv, in care fiecare se intoarce catre el si face ceea ce sufletul il indeamna si astfel fiind fericit imprastie celorlati exact fericirea, multumirea.
Abia atunci gasim marea dragoste.Tot ce avem pana atunci sunt incercari.
Poate ca supara pe ceilalti alegerile noastre dar ganditi-va ca e normal sa fac ce imi dicteaza sufletul. E pasiune curata! In suflet sta o particica din Dumnezeu .

Asta e marea nostra obligatie pe pamant.Sa fim fericiti si sa iubim, noi ! De ce doar noi? Deoarece noi am evoluat si e obligatia noastra de a da celuilat si a-i arata lucru acesta.Probabil din aceasta cauza fiecare avem in viata o relatie in care am iubit si una in care cineva ne-a iubit foarte mult.Ne insusim lectia.
Chiar daca nu ne iese intotdeauna veti vedea ca atunci cand sunteti multumiti de voi, o despartire de o persoana care face parte din viata noastra va trece mai usor.In viata mea cea mai fericita am fost cand am iubit eu.Chiar daca nu a tinut, doar atunci am fost capabila sa imi descopar ceea ce Dumnezeu mi-a pus in suflet. Si a meritat toata suferinta.
De aceea imi doresc sa am prieteni pe cei care si-au urmat sufletul, indiferent ca e cariera, copil,familie sau orice altceva ce il face fericit, deoarece imi dau din pasiunea lor si ma simt si eu bine cand ii am in preajma.

e admirabil ce ai scris




De la: breakingreality, la data 2009-08-24 22:15:42
De la: Motzko, la data 2009-08-22 20:57:23 Eu pot spune ca imi place sa citesc dar nicaieri nu am vazut topul celor mai bune mamici din lume sau topul celor mai buni tati din lume, sau a celor mai frumoase casnicii sau celor mai longevive casnicii.
Poate asa vom intelege ca fara sa vrem suntem produse media si nu prea avem ce face. Plus ca in cazul carierei nu credem ca putem avea esecuri si dezamagiri deoarece consideram ca suntem singuri si o putem controla. Intr-o relatie suntem 2 si la un moment dat celalalt poate pleca si lua totul. Unii vor cariera, altii vor case, copii, casnicii. Depinde de varsta si nivelul la care am ajuns.

Si pe fiecare ne mana altceva in lupta !

Egoismul suna urat datorita conotatie negative date acestui cuvant dar nu e asa cum pare la prima vedere.Fiti egoisti cu dorintele voastre, pentru frumusetea sufletului vostru.Un om fericit si multumit de el nu e capabil de a face rau. Doar cei nefericiti si neimpacati cu ei.
Din punctul meu de vedere asta e sfarsitul lumii, in sensul pozitiv, in care fiecare se intoarce catre el si face ceea ce sufletul il indeamna si astfel fiind fericit imprastie celorlati exact fericirea, multumirea.

Multumesc ca existi ,multumesc ca exista femei ca tine,
Abia atunci gasim marea dragoste.Tot ce avem pana atunci sunt incercari.
Poate ca supara pe ceilalti alegerile noastre dar ganditi-va ca e normal sa fac ce imi dicteaza sufletul. E pasiune curata! In suflet sta o particica din Dumnezeu .

Asta e marea nostra obligatie pe pamant.Sa fim fericiti si sa iubim, noi ! De ce doar noi? Deoarece noi am evoluat si e obligatia noastra de a da celuilat si a-i arata lucru acesta.Probabil din aceasta cauza fiecare avem in viata o relatie in care am iubit si una in care cineva ne-a iubit foarte mult.Ne insusim lectia.
Chiar daca nu ne iese intotdeauna veti vedea ca atunci cand sunteti multumiti de voi, o despartire de o persoana care face parte din viata noastra va trece mai usor.In viata mea cea mai fericita am fost cand am iubit eu.Chiar daca nu a tinut, doar atunci am fost capabila sa imi descopar ceea ce Dumnezeu mi-a pus in suflet. Si a meritat toata suferinta.
De aceea imi doresc sa am prieteni pe cei care si-au urmat sufletul, indiferent ca e cariera, copil,familie sau orice altceva ce il face fericit, deoarece imi dau din pasiunea lor si ma simt si eu bine cand ii am in preajma.

e admirabil ce ai scris




Dupa cum vedeti dragele mele- multumesc Domnului ca existati !- acest topic se potriveste ca o manusa celor doua utilizatoare care n-au dat dovada decat de :mitocanie superficialitate,de violenta (mai putin fizica..dar nu ma mir sa se abtina si de la asa ceva tinand cont de cata agresivitate au dat dovada!) aceasta fiind sigur refugiul incompetentei lor si nu in ultimul rand de rautate gratuita! Sunt atat de inversunate,sa ma atace la fiecare pas,nascocind tot felul de ineptii,incat nu au realizat ca au ajuns sa generalizeze punandu-ne pe toate femeile care impartasim aceleasi conceptii ,in aceeasi oala.
Oare nu-si dau seama,nu realizeaza ca se afla in minoritate?
lyheartly
Postat pe 25 August 2009 09:21
Khatara, ai dreptate in multe privinte.Fiecare femeie are propriul drum.
Dar am o intrebare simpla( te rog sa nu ma insulti daca imi raspunzi): Tu nu ai fost niciodata copil?
Caci vad ca vorbesti foarte urat despre "plozi" si cum unii ii " toarna".
Poate o sa te deranjeze ca am postat, eu o copila de 17 ani. Dar eu cred ca traim intr-o tara libera.. poate ma amagesc.
As mai indrazni sa intreb ceva, esti crestina sau ateu? Caci daca raspunzi cu a doua varianta m-ai lamurit.
O zi faina!
iacinta
Postat pe 25 August 2009 10:10
De la: iacinta, la data 2009-08-25 10:10:33Khatara, ai dreptate in multe privinte.Fiecare femeie are propriul drum.
Dar am o intrebare simpla( te rog sa nu ma insulti daca imi raspunzi): Tu nu ai fost niciodata copil?
Caci vad ca vorbesti foarte urat despre "plozi" si cum unii ii " toarna".
Poate o sa te deranjeze ca am postat, eu o copila de 17 ani. Dar eu cred ca traim intr-o tara libera.. poate ma amagesc.
As mai indrazni sa intreb ceva, esti crestina sau ateu? Caci daca raspunzi cu a doua varianta m-ai lamurit.
O zi faina!

iti zic eu .este ateu
kudika058564
Postat pe 25 August 2009 10:29
De la: kudika058564, la data 2009-08-25 10:29:03
De la: iacinta, la data 2009-08-25 10:10:33Khatara, ai dreptate in multe privinte.Fiecare femeie are propriul drum.
Dar am o intrebare simpla( te rog sa nu ma insulti daca imi raspunzi): Tu nu ai fost niciodata copil?
Caci vad ca vorbesti foarte urat despre "plozi" si cum unii ii " toarna".
Poate o sa te deranjeze ca am postat, eu o copila de 17 ani. Dar eu cred ca traim intr-o tara libera.. poate ma amagesc.
As mai indrazni sa intreb ceva, esti crestina sau ateu? Caci daca raspunzi cu a doua varianta m-ai lamurit.
O zi faina!

iti zic eu .este ateu


nu conteaza ca e atee sau crestina, idea e ca o femeie se poate simti implinita si fericita avand un job bine platit, o alta e fericita cu 2 copilasi in brate, o alta vrea sa sa fie cosmonaut, altora le place sa fie batute stiu si eu ....
nu suntem toate la fel, nu suntem "din acelasi aluat" si lumea ar fii chiar plictisitoare daca toate femeile ar fii identice ca si comportament.
Kathara si-a expus punctul de vedere si poate ca ar trebui acceptat, asta e parerea ei despre viata si daca doreste sa scrie o carte nu cred ca e necesar sa te amuzi stimata lolita
ca nu ii plac "plozii" asta e.. mie imi plac si nu o jignesc ca avem pareri diferite
have a nice day
Andia
Postat pe 25 August 2009 11:13
Nu inteleg de ce imi sari in cap Andia... eu am pus o intrebare pertinenta si nu am insultat-o in nici un fel. Nu sunt contra nici contra femeii emancipate, ci dimpotriva!
iacinta
Postat pe 25 August 2009 12:22
De la: iacinta, la data 2009-08-25 12:22:47Nu inteleg de ce imi sari in cap Andia... eu am pus o intrebare pertinenta si nu am insultat-o in nici un fel. Nu sunt contra nici contra femeii emancipate, ci dimpotriva!


nu iti sar in cap... si daca ai citi mai atent si ai citi si prima pagina ai vedea ca ea e mereu luata la "13-14" pentru ca sunt pe forum niste demoazele care cred ca scopul femeii in lume e sa procreeze si sa ii faca sotului pe plac
si care ar fii legatura intre crestin-ateu si subiectul discutiei.. lumineaza-ma
Andia
Postat pe 25 August 2009 12:32
Hmm... ce scandal pentru nimic, zau!

O femeie poate avea o cariera si o familie fara sa se incurce dramatic sau sa se excluda. A putut-o face mama, acum treizeci si ceva de ani, o pot face si eu.
In plus, acum sunt atat de multe lucruri care ma pot ajuta: baby-sitter, day-care (iar in Romania avem avantajul bunicilor care - chiar de nu stau mereu cu nepotii - tot ajuta cu placere), spa-uri cand suntem surmenate, gym-ul macar din cand in cand (miscarea produce endorfine, deci o sa avem o mamica si o femeie de cariera mai relaxata ). Mai nou, au reaparut dadacele (adica nanny - baby-sitter full time). Asta nu inseamna ca mami sta la birou pana o apuca noapte si nu vede copilul decat cand doarme, ca sa fim intelesi. Dealtfel, hai sa recunoastem, nu ne petrecem tot timpul la birou.

Da, femeia poate avea cariera si familie daca VREA.
Am o amica care mergea la facultate cand era insarcinata cu al doilea copil (a facut facultatea tarziu, nu copilul devreme). Acum are si un master. Facute toate (inclusiv cariera), in timp ce avea grija de doi copii superbi si inteligenti si vorbitori de 3 limbi. Pe de alta parte... De ce Dumnezeu mi-ar reprosa sotul ca nu sunt acasa decat seara? Pai ce, el nu munceste? Ca doar n-oi sta la birou cu el

Cam asta in ceea ce priveste "neputinta" de a avea cariera si familie... Hmm... Eu zic ca de fapt ne cam cream scuze. Eu, personal, stiu ca viata, cu intorsaturile ei, e responsabila ca n-am copii, nu cariera... eu zic ca am cam intrat intr-un cliseu - cam dam vina pe munca pentru tot ce nu ne iese in viata
Eu zic ca se poate, daca - si numai DACA - gasesti omul potrivit, cel care sa vrea sa-ti stea alaturi si sa te sprijine(conditie sine qua non).

Dar da! sunt si femei care nu isi doresc copii. In cazul asta viata lor va fi mult mai putin complicata.

Pentru toate, cele care-si doresc au ba copii,
Dor_a
Postat pe 25 August 2009 12:53
Pai, eu gandesc cu mult mai departe. Si daca ar fii nevoita sa faca avort ar face-o sau nu. Daca ar fii crestina adevarata nu ar face-o.Caci observ ca nu agreaza copiii.
Si nu fac parte din categoria pe care ai mentionat-o. Cred cu tarie ca femeia are dreptul sa faca tot ce isi doreste in orice privinta.
iacinta
Postat pe 25 August 2009 13:42
De la: Dor_a, la data 2009-08-25 12:53:25Hmm... ce scandal pentru nimic, zau!

O femeie poate avea o cariera si o familie fara sa se incurce dramatic sau sa se excluda. A putut-o face mama, acum treizeci si ceva de ani, o pot face si eu.
In plus, acum sunt atat de multe lucruri care ma pot ajuta: baby-sitter, day-care (iar in Romania avem avantajul bunicilor care - chiar de nu stau mereu cu nepotii - tot ajuta cu placere), spa-uri cand suntem surmenate, gym-ul macar din cand in cand (miscarea produce endorfine, deci o sa avem o mamica si o femeie de cariera mai relaxata ). Mai nou, au reaparut dadacele (adica nanny - baby-sitter full time). Asta nu inseamna ca mami sta la birou pana o apuca noapte si nu vede copilul decat cand doarme, ca sa fim intelesi. Dealtfel, hai sa recunoastem, nu ne petrecem tot timpul la birou.

Da, femeia poate avea cariera si familie daca VREA.
Am o amica care mergea la facultate cand era insarcinata cu al doilea copil (a facut facultatea tarziu, nu copilul devreme). Acum are si un master. Facute toate (inclusiv cariera), in timp ce avea grija de doi copii superbi si inteligenti si vorbitori de 3 limbi. Pe de alta parte... De ce Dumnezeu mi-ar reprosa sotul ca nu sunt acasa decat seara? Pai ce, el nu munceste? Ca doar n-oi sta la birou cu el

Cam asta in ceea ce priveste "neputinta" de a avea cariera si familie... Hmm... Eu zic ca de fapt ne cam cream scuze. Eu, personal, stiu ca viata, cu intorsaturile ei, e responsabila ca n-am copii, nu cariera... eu zic ca am cam intrat intr-un cliseu - cam dam vina pe munca pentru tot ce nu ne iese in viata
Eu zic ca se poate, daca - si numai DACA - gasesti omul potrivit, cel care sa vrea sa-ti stea alaturi si sa te sprijine(conditie sine qua non).

Dar da! sunt si femei care nu isi doresc copii. In cazul asta viata lor va fi mult mai putin complicata.

Pentru toate, cele care-si doresc au ba copii,




bine zis dor_a

si madam cu avorturile... nu fii asa sigura de ce ar face x sau y intr-o anumita situatie
Andia
Postat pe 25 August 2009 13:55
Stii ceva? pe tine te-a mancat undeva sa intrebi... mai bine nu iti raspundeam ca vad ca tu chiar ai ochelari de cal.
iacinta
Postat pe 25 August 2009 14:01
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:01:13Stii ceva? pe tine te-a mancat undeva sa intrebi... mai bine nu iti raspundeam ca vad ca tu chiar ai ochelari de cal.



o adevarata doamna
Andia
Postat pe 25 August 2009 14:05
Uite..subliniez: nu am nimic cu Khatara, ii apreciez parerile, doar aveam niste intrebari.
N-am inteles, esti avocatul ei sau cum?
iacinta
Postat pe 25 August 2009 14:05
De la: Peony, la data 2009-08-23 22:41:39
De la: myeyes, la data 2009-08-23 22:25:52Familia inseamna liniste, siguranta iar copii implinire!!


Pentru tine , pentru alte femei linistea si siguranta o da statutul social si cardul din portofel. Cum am spus , fiecare cu prioritatile sale , nu exista o reteta unica a fericirii . Si pana la urma fericirea nu e o stare continua , astfel nu am aprecia-o si nu am tanji atat dupa ea.


Nu exista o reteta unica a fericirii, insa lucrurile se pot imbina armonios, daca vrei...
O femeie moderna nu e aia care tanjeste sa aiba cariera, bani in portofel sa faca cumparaturi de la vitcoria 46 si atat...O femeie moderna este destul de inteligenta incat sa se descurce decent pe toate planurile. O femeie moderna nu e neaparat o femeie care incearca sa se autodepaseasca doar in cariera. O femeie moderna accepta orice provocare !
Si da, ai nevoie si de familie...pt ca sunt unele femei ahtiate dupa putere financiara,cariera si care se trezesc la 30 s i ceva de ani singure si disperate. Evident ca ele nu vor recunoaste asta...
Summer_
Postat pe 25 August 2009 14:05
De la: Andia, la data 2009-08-25 14:05:11
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:01:13Stii ceva? pe tine te-a mancat undeva sa intrebi... mai bine nu iti raspundeam ca vad ca tu chiar ai ochelari de cal.



o adevarata doamna


Nu am decat 17 ani. Hai nu incepi sa fii sarcastica si pe subiectul asta?
iacinta
Postat pe 25 August 2009 14:06
A, nu! Daca am ajuns la avorturi, atunci mi-o iau. Pentru ca si eu cred ca femeile au dreptul sa aleaga.
Decat un copil terorizat, abuzat sau lasat pe strazi, mai bine un avort!

Dor_a
Postat pe 25 August 2009 14:07

Fiecare femeie este fericita in felul ei si nu veniti voi acum sa faceti sablonul femeii perfecte, ca ma faceti sa vars.
kudika046333
Postat pe 25 August 2009 14:07
De la: Andia, la data 2009-08-25 14:05:11
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:01:13Stii ceva? pe tine te-a mancat undeva sa intrebi... mai bine nu iti raspundeam ca vad ca tu chiar ai ochelari de cal.



o adevarata doamna



Hai ma lashi ca toate au sarit de fund in sus, mai ales sa o judece pe fata asta care a deschis topicul, au inceput ele sa o catalogheze mai repede ca sta la mana sotului pt o mani-pedi, auzi la ele :))
Rautatea asta se trage de undeva...
Summer_
Postat pe 25 August 2009 14:08
De la: kudika046333, la data 2009-08-25 14:07:49
Fiecare femeie este fericita in felul ei si nu veniti voi acum sa faceti sablonul femeii perfecte, ca ma faceti sa vars.



Bine, te lasam pe tine sa-l faci !
Summer_
Postat pe 25 August 2009 14:09
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:06:57
De la: Andia, la data 2009-08-25 14:05:11
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:01:13Stii ceva? pe tine te-a mancat undeva sa intrebi... mai bine nu iti raspundeam ca vad ca tu chiar ai ochelari de cal.



o adevarata doamna


Nu am decat 17 ani. Hai nu incepi sa fii sarcastica si pe subiectul asta?



ar fii si asta o idee.. dar ma abtin
Andia
Postat pe 25 August 2009 14:10
Ceea ce voiam sa spun in toata polologhia aia de mai sus e ca mai bine nu ne-am gasi scuze in cariera ca n-avem copii (daca ni-i dorim). Poate nu am gasit barbatul cu care sa-l facem, asta da. Dar cariera e nevinovata, credeti-ma.

Iar eu cred ca e ok sa nu ai copii, daca nu simti disperat ca trebuie sa ii ai. Nu cred ca societatea tre' sa ma impinga de la spate.
Dor_a
Postat pe 25 August 2009 14:11
De la: kudika046333, la data 2009-08-25 14:07:49
Fiecare femeie este fericita in felul ei si nu veniti voi acum sa faceti sablonul femeii perfecte, ca ma faceti sa vars.



asta era si ideea katharei dar se pare ca e cam greu de inteles
Andia
Postat pe 25 August 2009 14:11
De la: Dor_a, la data 2009-08-25 14:07:38A, nu! Daca am ajuns la avorturi, atunci mi-o iau. Pentru ca si eu cred ca femeile au dreptul sa aleaga.
Decat un copil terorizat, abuzat sau lasat pe strazi, mai bine un avort!


Dora, fiecare cu parerea lui, respect parerea tuturor, dar ma enerveaza cand cineva nu vrea sa o respecte si pe a mea. Nu vreau sa incep cu parerea mea despre avorturi pentru ca nu vreau sa ma cert cu tine( mai ales ca mi-ai dat sfaturi bune in trecut )
iacinta
Postat pe 25 August 2009 14:12
De la: Summer_, la data 2009-08-25 14:08:54
De la: Andia, la data 2009-08-25 14:05:11
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:01:13Stii ceva? pe tine te-a mancat undeva sa intrebi... mai bine nu iti raspundeam ca vad ca tu chiar ai ochelari de cal.



o adevarata doamna



Hai ma lashi ca toate au sarit de fund in sus, mai ales sa o judece pe fata asta care a deschis topicul, au inceput ele sa o catalogheze mai repede ca sta la mana sotului pt o mani-pedi, auzi la ele :))
Rautatea asta se trage de undeva...


fiecare are punctul ei de vedere, dar sa o dai din vals in balet ba ca e atee, ba ca nu stie ca principalul in viata e familia
fiecare e responsabil pentru fericirea sau nefericirea lui
Andia
Postat pe 25 August 2009 14:15
De la: Andia, la data 2009-08-25 14:10:41
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:06:57
De la: Andia, la data 2009-08-25 14:05:11
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:01:13Stii ceva? pe tine te-a mancat undeva sa intrebi... mai bine nu iti raspundeam ca vad ca tu chiar ai ochelari de cal.



o adevarata doamna


Nu am decat 17 ani. Hai nu incepi sa fii sarcastica si pe subiectul asta?



ar fii si asta o idee.. dar ma abtin


sa stii ca am auzit multe la viata mea ( chiar daca nu e atat de lunga) deci cu siguranta nu m-ai impresiona cu absolut nimic.
iacinta
Postat pe 25 August 2009 14:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hey...eu leu el scorpion...merge? 4 De la: dodydoru 1 August 2010 15:17
Huge Question: de ce barbatii se tem de relatiile la distanta? 38 De la: oana1234 16 Ianuarie 2009 16:58
Ce cadou luati iubitului de Craciun? 18 De la: dulcyka 15 Noiembrie 2009 13:59
Eu nu inteleg ce se intampla de fapt..si ma gandesc poate ma ajutati voi.. 29 De la: Barbie30 30 Septembrie 2010 10:47
Inima de tata 13 De la: lidiaolteanu 28 Septembrie 2009 10:34