Setari Cookie-uri

Femeia moderna

De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:05:26Uite..subliniez: nu am nimic cu Khatara, ii apreciez parerile, doar aveam niste intrebari.
N-am inteles, esti avocatul ei sau cum?


nu,draga mea, nu-s avocat katharei dar nu imi plac rautatile gratuite
Andia
Postat pe 25 August 2009 14:17
De la: Andia, la data 2009-08-25 14:15:34
De la: Summer_, la data 2009-08-25 14:08:54
De la: Andia, la data 2009-08-25 14:05:11
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:01:13Stii ceva? pe tine te-a mancat undeva sa intrebi... mai bine nu iti raspundeam ca vad ca tu chiar ai ochelari de cal.



o adevarata doamna



Hai ma lashi ca toate au sarit de fund in sus, mai ales sa o judece pe fata asta care a deschis topicul, au inceput ele sa o catalogheze mai repede ca sta la mana sotului pt o mani-pedi, auzi la ele :))
Rautatea asta se trage de undeva...


fiecare are punctul ei de vedere, dar sa o dai din vals in balet ba ca e atee, ba ca nu stie ca principalul in viata e familia
fiecare e responsabil pentru fericirea sau nefericirea lui



Fiecare are pct lui/ei de vedere insa trebuie exprimat corect, la subiect, si fara atacuri inchipuite !
Summer_
Postat pe 25 August 2009 14:18
Dar rautatile tale " gratuite" nu le vezi?
iacinta
Postat pe 25 August 2009 14:19
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:16:30
De la: Andia, la data 2009-08-25 14:10:41
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:06:57
De la: Andia, la data 2009-08-25 14:05:11
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:01:13Stii ceva? pe tine te-a mancat undeva sa intrebi... mai bine nu iti raspundeam ca vad ca tu chiar ai ochelari de cal.



o adevarata doamna


Nu am decat 17 ani. Hai nu incepi sa fii sarcastica si pe subiectul asta?



ar fii si asta o idee.. dar ma abtin


sa stii ca am auzit multe la viata mea ( chiar daca nu e atat de lunga) deci cu siguranta nu m-ai impresiona cu absolut nimic.


iti doresc sa mai auzi infinit de multe, si scopul meu in viata nu e sa te impresionez pe tine
Andia
Postat pe 25 August 2009 14:19
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:19:38Dar rautatile tale " gratuite" nu le vezi?


ce ar fii sa le postezi sa imi aduc aminte???!!!
Andia
Postat pe 25 August 2009 14:20
De la: Summer_, la data 2009-08-25 14:09:58
De la: kudika046333, la data 2009-08-25 14:07:49
Fiecare femeie este fericita in felul ei si nu veniti voi acum sa faceti sablonul femeii perfecte, ca ma faceti sa vars.



Bine, te lasam pe tine sa-l faci !


Nu inteleg de ce o femeie cu familie si copii ar fi mai fericita decat o femeie cu cariera sau decat o femeie cu cariera si familie. In fond fiecare are ceea ce-si doreste, avem nevoi comune dar si individuale, fiindca suntem unici si ceea ce ma face pe mine fericit poate pe tine nu te face.



kudika046333
Postat pe 25 August 2009 14:21
Andia, observ ca esti o d-ra/d-na inteligenta. Te las sa le identifici singura.
iacinta
Postat pe 25 August 2009 14:23
De la: Andia, la data 2009-08-25 11:13:38
De la: kudika058564, la data 2009-08-25 10:29:03
De la: iacinta, la data 2009-08-25 10:10:33Khatara, ai dreptate in multe privinte.Fiecare femeie are propriul drum.
Dar am o intrebare simpla( te rog sa nu ma insulti daca imi raspunzi): Tu nu ai fost niciodata copil?
Caci vad ca vorbesti foarte urat despre "plozi" si cum unii ii " toarna".
Poate o sa te deranjeze ca am postat, eu o copila de 17 ani. Dar eu cred ca traim intr-o tara libera.. poate ma amagesc.
As mai indrazni sa intreb ceva, esti crestina sau ateu? Caci daca raspunzi cu a doua varianta m-ai lamurit.
O zi faina!

iti zic eu .este ateu


nu conteaza ca e atee sau crestina, idea e ca o femeie se poate simti implinita si fericita avand un job bine platit, o alta e fericita cu 2 copilasi in brate, o alta vrea sa sa fie cosmonaut, altora le place sa fie batute stiu si eu ....
nu suntem toate la fel, nu suntem "din acelasi aluat" si lumea ar fii chiar plictisitoare daca toate femeile ar fii identice ca si comportament.
Kathara si-a expus punctul de vedere si poate ca ar trebui acceptat, asta e parerea ei despre viata si daca doreste sa scrie o carte nu cred ca e necesar sa te amuzi stimata lolita
ca nu ii plac "plozii" asta e.. mie imi plac si nu o jignesc ca avem pareri diferite
have a nice day


Cred ca altora le este greu sa gandeasca asa.
kudika046333
Postat pe 25 August 2009 14:25
De la: kudika046333, la data 2009-08-25 14:21:33
De la: Summer_, la data 2009-08-25 14:09:58
De la: kudika046333, la data 2009-08-25 14:07:49
Fiecare femeie este fericita in felul ei si nu veniti voi acum sa faceti sablonul femeii perfecte, ca ma faceti sa vars.



Bine, te lasam pe tine sa-l faci !


Nu inteleg de ce o femeie cu familie si copii ar fi mai fericita decat o femeie cu cariera sau decat o femeie cu cariera si familie. In fond fiecare are ceea ce-si doreste, avem nevoi comune dar si individuale, fiindca suntem unici si ceea ce ma face pe mine fericit poate pe tine nu te face.





daca ai sti ce dor mi-a fost de tine un pupic asa prieteneste pentru tine tzutzulino
anybody
Postat pe 25 August 2009 14:29
De la: kudika046333, la data 2009-08-25 14:25:56
De la: Andia, la data 2009-08-25 11:13:38
De la: kudika058564, la data 2009-08-25 10:29:03
De la: iacinta, la data 2009-08-25 10:10:33Khatara, ai dreptate in multe privinte.Fiecare femeie are propriul drum.
Dar am o intrebare simpla( te rog sa nu ma insulti daca imi raspunzi): Tu nu ai fost niciodata copil?
Caci vad ca vorbesti foarte urat despre "plozi" si cum unii ii " toarna".
Poate o sa te deranjeze ca am postat, eu o copila de 17 ani. Dar eu cred ca traim intr-o tara libera.. poate ma amagesc.
As mai indrazni sa intreb ceva, esti crestina sau ateu? Caci daca raspunzi cu a doua varianta m-ai lamurit.
O zi faina!

iti zic eu .este ateu


nu conteaza ca e atee sau crestina, idea e ca o femeie se poate simti implinita si fericita avand un job bine platit, o alta e fericita cu 2 copilasi in brate, o alta vrea sa sa fie cosmonaut, altora le place sa fie batute stiu si eu ....
nu suntem toate la fel, nu suntem "din acelasi aluat" si lumea ar fii chiar plictisitoare daca toate femeile ar fii identice ca si comportament.
Kathara si-a expus punctul de vedere si poate ca ar trebui acceptat, asta e parerea ei despre viata si daca doreste sa scrie o carte nu cred ca e necesar sa te amuzi stimata lolita
ca nu ii plac "plozii" asta e.. mie imi plac si nu o jignesc ca avem pareri diferite
have a nice day


Cred ca altora le este greu sa gandeasca asa.


mai au timp sa invete
Andia
Postat pe 25 August 2009 14:34
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:23:33Andia, observ ca esti o d-ra/d-na inteligenta. Te las sa le identifici singura.


e grea batranetea mai uiti una alta... e placut sa ti se aduca aminte.


Andia
Postat pe 25 August 2009 14:36
De la: anybody, la data 2009-08-25 14:29:20
De la: kudika046333, la data 2009-08-25 14:21:33
De la: Summer_, la data 2009-08-25 14:09:58
De la: kudika046333, la data 2009-08-25 14:07:49
Fiecare femeie este fericita in felul ei si nu veniti voi acum sa faceti sablonul femeii perfecte, ca ma faceti sa vars.



Bine, te lasam pe tine sa-l faci !


Nu inteleg de ce o femeie cu familie si copii ar fi mai fericita decat o femeie cu cariera sau decat o femeie cu cariera si familie. In fond fiecare are ceea ce-si doreste, avem nevoi comune dar si individuale, fiindca suntem unici si ceea ce ma face pe mine fericit poate pe tine nu te face.





daca ai sti ce dor mi-a fost de tine un pupic asa prieteneste pentru tine tzutzulino


Tzutzulino pupa dulceeeeee
kudika046333
Postat pe 25 August 2009 14:38
De la: Andia, la data 2009-08-25 14:36:24
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:23:33Andia, observ ca esti o d-ra/d-na inteligenta. Te las sa le identifici singura.


e grea batranetea mai uiti una alta... e placut sa ti se aduca aminte.



Ai doar 26.Am frati mai mari ca tine.
iacinta
Postat pe 25 August 2009 14:54
De la: lolitalola, la data 2009-08-25 09:21:03
De la: breakingreality, la data 2009-08-24 22:15:42
De la: Motzko, la data 2009-08-22 20:57:23 Eu pot spune ca imi place sa citesc dar nicaieri nu am vazut topul celor mai bune mamici din lume sau topul celor mai buni tati din lume, sau a celor mai frumoase casnicii sau celor mai longevive casnicii.
Poate asa vom intelege ca fara sa vrem suntem produse media si nu prea avem ce face. Plus ca in cazul carierei nu credem ca putem avea esecuri si dezamagiri deoarece consideram ca suntem singuri si o putem controla. Intr-o relatie suntem 2 si la un moment dat celalalt poate pleca si lua totul. Unii vor cariera, altii vor case, copii, casnicii. Depinde de varsta si nivelul la care am ajuns.

Si pe fiecare ne mana altceva in lupta !

Egoismul suna urat datorita conotatie negative date acestui cuvant dar nu e asa cum pare la prima vedere.Fiti egoisti cu dorintele voastre, pentru frumusetea sufletului vostru.Un om fericit si multumit de el nu e capabil de a face rau. Doar cei nefericiti si neimpacati cu ei.
Din punctul meu de vedere asta e sfarsitul lumii, in sensul pozitiv, in care fiecare se intoarce catre el si face ceea ce sufletul il indeamna si astfel fiind fericit imprastie celorlati exact fericirea, multumirea.
Abia atunci gasim marea dragoste.Tot ce avem pana atunci sunt incercari.
Poate ca supara pe ceilalti alegerile noastre dar ganditi-va ca e normal sa fac ce imi dicteaza sufletul. E pasiune curata! In suflet sta o particica din Dumnezeu .

Asta e marea nostra obligatie pe pamant.Sa fim fericiti si sa iubim, noi ! De ce doar noi? Deoarece noi am evoluat si e obligatia noastra de a da celuilat si a-i arata lucru acesta.Probabil din aceasta cauza fiecare avem in viata o relatie in care am iubit si una in care cineva ne-a iubit foarte mult.Ne insusim lectia.
Chiar daca nu ne iese intotdeauna veti vedea ca atunci cand sunteti multumiti de voi, o despartire de o persoana care face parte din viata noastra va trece mai usor.In viata mea cea mai fericita am fost cand am iubit eu.Chiar daca nu a tinut, doar atunci am fost capabila sa imi descopar ceea ce Dumnezeu mi-a pus in suflet. Si a meritat toata suferinta.
De aceea imi doresc sa am prieteni pe cei care si-au urmat sufletul, indiferent ca e cariera, copil,familie sau orice altceva ce il face fericit, deoarece imi dau din pasiunea lor si ma simt si eu bine cand ii am in preajma.

e admirabil ce ai scris




De la: breakingreality, la data 2009-08-24 22:15:42
De la: Motzko, la data 2009-08-22 20:57:23 Eu pot spune ca imi place sa citesc dar nicaieri nu am vazut topul celor mai bune mamici din lume sau topul celor mai buni tati din lume, sau a celor mai frumoase casnicii sau celor mai longevive casnicii.
Poate asa vom intelege ca fara sa vrem suntem produse media si nu prea avem ce face. Plus ca in cazul carierei nu credem ca putem avea esecuri si dezamagiri deoarece consideram ca suntem singuri si o putem controla. Intr-o relatie suntem 2 si la un moment dat celalalt poate pleca si lua totul. Unii vor cariera, altii vor case, copii, casnicii. Depinde de varsta si nivelul la care am ajuns.

Si pe fiecare ne mana altceva in lupta !

Egoismul suna urat datorita conotatie negative date acestui cuvant dar nu e asa cum pare la prima vedere.Fiti egoisti cu dorintele voastre, pentru frumusetea sufletului vostru.Un om fericit si multumit de el nu e capabil de a face rau. Doar cei nefericiti si neimpacati cu ei.
Din punctul meu de vedere asta e sfarsitul lumii, in sensul pozitiv, in care fiecare se intoarce catre el si face ceea ce sufletul il indeamna si astfel fiind fericit imprastie celorlati exact fericirea, multumirea.

Multumesc ca existi ,multumesc ca exista femei ca tine,
Abia atunci gasim marea dragoste.Tot ce avem pana atunci sunt incercari.
Poate ca supara pe ceilalti alegerile noastre dar ganditi-va ca e normal sa fac ce imi dicteaza sufletul. E pasiune curata! In suflet sta o particica din Dumnezeu .

Asta e marea nostra obligatie pe pamant.Sa fim fericiti si sa iubim, noi ! De ce doar noi? Deoarece noi am evoluat si e obligatia noastra de a da celuilat si a-i arata lucru acesta.Probabil din aceasta cauza fiecare avem in viata o relatie in care am iubit si una in care cineva ne-a iubit foarte mult.Ne insusim lectia.
Chiar daca nu ne iese intotdeauna veti vedea ca atunci cand sunteti multumiti de voi, o despartire de o persoana care face parte din viata noastra va trece mai usor.In viata mea cea mai fericita am fost cand am iubit eu.Chiar daca nu a tinut, doar atunci am fost capabila sa imi descopar ceea ce Dumnezeu mi-a pus in suflet. Si a meritat toata suferinta.
De aceea imi doresc sa am prieteni pe cei care si-au urmat sufletul, indiferent ca e cariera, copil,familie sau orice altceva ce il face fericit, deoarece imi dau din pasiunea lor si ma simt si eu bine cand ii am in preajma.

e admirabil ce ai scris




Dupa cum vedeti dragele mele- multumesc Domnului ca existati !- acest topic se potriveste ca o manusa celor doua utilizatoare care n-au dat dovada decat de :mitocanie superficialitate,de violenta (mai putin fizica..dar nu ma mir sa se abtina si de la asa ceva tinand cont de cata agresivitate au dat dovada!) aceasta fiind sigur refugiul incompetentei lor si nu in ultimul rand de rautate gratuita! Sunt atat de inversunate,sa ma atace la fiecare pas,nascocind tot felul de ineptii,incat nu au realizat ca au ajuns sa generalizeze punandu-ne pe toate femeile care impartasim aceleasi conceptii ,in aceeasi oala.
Oare nu-si dau seama,nu realizeaza ca se afla in minoritate?


Superficialialitatea te caracterizeaza pe tine intrucat raportezi toata lumea la putinul pe care l-ai realizat tu in viata. Nu am generalizat nimic , m-am referit numai la tine care nu esti nici pe departe o femeie moderna din start pentru ca nu ai o cariera profesionala , ai si recunoscut singura O femeie cu 2 facultati nu sta acasa. O fi greu de acceptat pentru tine dar exista femei care realizeaza ceva in viata asta de unele singure
Peony
Postat pe 25 August 2009 15:25
De la: lolitalola, la data 2009-08-21 21:28:53Ne uitam in jurul nostru si ce vedem?Femei care lupta pentru cariera..pentru libertate..pentru independenta..femei care pleaca singure in concedii..in calatorii de afaceri..Femei pentru care
scopul principal in viata sunt Banii !Femei pentru care Barbatul este un bun ,un accesoriu..femei pentru care copii sunt un impediment in calea sucesului ,in viata sociala!
SA nu intelegeti gresit ! Nu spun ca sunt de parere ca femeia trebuie sa stea doar la cratita..nu spun ca sunt impotriva independentei..Dar nu pot sa inteleg ,nu pot sa nu ma gandesc,ce fel de familie e aceea in care fiecare e cu banul sau..fiecare are prieteni cu care se intalnesc separat ,fiecare pleaca in concedii separat..
Eu prefer viata in doi..sau 3,4(nr se refera bineinteles la copii).

Doamnelor si Domnilor voi ce parere aveti..?



doar atata inseamna femeia moderna pentru tine?
esti cam limitata
cat despre alergatura dupa bani, asta au facut-o si femeile si barbatii din negura timpurilor (putina istorie nu strica)
kitty_krieger
Postat pe 25 August 2009 15:31
De la: Summer_, la data 2009-08-25 14:05:47
De la: Peony, la data 2009-08-23 22:41:39
De la: myeyes, la data 2009-08-23 22:25:52Familia inseamna liniste, siguranta iar copii implinire!!


Pentru tine , pentru alte femei linistea si siguranta o da statutul social si cardul din portofel. Cum am spus , fiecare cu prioritatile sale , nu exista o reteta unica a fericirii . Si pana la urma fericirea nu e o stare continua , astfel nu am aprecia-o si nu am tanji atat dupa ea.


Nu exista o reteta unica a fericirii, insa lucrurile se pot imbina armonios, daca vrei...
O femeie moderna nu e aia care tanjeste sa aiba cariera, bani in portofel sa faca cumparaturi de la vitcoria 46 si atat...O femeie moderna este destul de inteligenta incat sa se descurce decent pe toate planurile. O femeie moderna nu e neaparat o femeie care incearca sa se autodepaseasca doar in cariera. O femeie moderna accepta orice provocare !
Si da, ai nevoie si de familie...pt ca sunt unele femei ahtiate dupa putere financiara,cariera si care se trezesc la 30 s i ceva de ani singure si disperate. Evident ca ele nu vor recunoaste asta...


Unde vezi tu cuvantul ,,moderna" in ce am scris eu ? Eu nu dau definitii , am subliniat doar diversitatea pe lumea asta , fiecare om e altfel , alte principii , alte conceptii , alte dorinte. La 30 de ani si un pic daca nu esti maritata trebuie sa fii disperata? Gandire tipica de roman! Dar alea care se marita de tinere si se despart pana la 30 si poate mai au si un copil? Alea in ce categorie le incluzi? Pentru mine , casatorie e ceva foarte serios , si e o decizie care trebuie luata cand esti copt la minte si pe picioarele tale , cand ai o independenta financiara . Cati tineri pana in 30 de ani au macar o casa sa sa inceapa intemeierea unei familii? si din lipsa maturitatii vin o gramada de probleme de cuplu care duc la divort Sau femeile care se marite tinere si sunt intretinute de barbat ? Crezi ca vor avea respect mereu ? de unde...mai tarziu i se va reprosa femeii...Am vazut asta in atatea cazuri.... Cine e independent financiar va fi mai fericit din toate punctele de vedere si toate ii vor merge mai bune! Pe lumea asta e bine sa nu depinzi de nimeni , hai sa nu mai vorbim din povesti.
Peony
Postat pe 25 August 2009 15:39
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:54:05
De la: Andia, la data 2009-08-25 14:36:24
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:23:33Andia, observ ca esti o d-ra/d-na inteligenta. Te las sa le identifici singura.


e grea batranetea mai uiti una alta... e placut sa ti se aduca aminte.



Ai doar 26.Am frati mai mari ca tine.


de unde stii ca e "pe bune" varsta de la profil?
sa iti traiasca fratii
Andia
Postat pe 25 August 2009 15:41
De la: Andia, la data 2009-08-25 15:41:07
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:54:05
De la: Andia, la data 2009-08-25 14:36:24
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:23:33Andia, observ ca esti o d-ra/d-na inteligenta. Te las sa le identifici singura.


e grea batranetea mai uiti una alta... e placut sa ti se aduca aminte.



Ai doar 26.Am frati mai mari ca tine.


de unde stii ca e "pe bune" varsta de la profil?
sa iti traiasca fratii

Multumesc! Si daca vrei sa dai de inteles ca esti mai tanara denota alte lucruri.
Dar mai bine hai sa incetam, ok? Nu imi place sa ma contrazic cu prea multi intr-o zi.
White flag!
iacinta
Postat pe 25 August 2009 15:46
De la: iacinta, la data 2009-08-25 15:46:22
De la: Andia, la data 2009-08-25 15:41:07
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:54:05
De la: Andia, la data 2009-08-25 14:36:24
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:23:33Andia, observ ca esti o d-ra/d-na inteligenta. Te las sa le identifici singura.


e grea batranetea mai uiti una alta... e placut sa ti se aduca aminte.



Ai doar 26.Am frati mai mari ca tine.


de unde stii ca e "pe bune" varsta de la profil?
sa iti traiasca fratii

Multumesc! Si daca vrei sa dai de inteles ca esti mai tanara denota alte lucruri.
Dar mai bine hai sa incetam, ok? Nu imi place sa ma contrazic cu prea multi intr-o zi.
White flag!

sau poate sunt mai in varsta, cine stie...
esti cam tinerica pentru discutii in contradictoriu in ceea ce priveste viata, fara sa te simti jignita
peace
a
Andia
Postat pe 25 August 2009 15:51
Personal cred ca generalizezi o stare care nu este de fapt. Femeile de cariera sunt majoritar acelea care nu au gasit un echilibru emotional afectiv in barbatul de langa ele...unele-si gasesc refugiul in alchool, altele in amanti..altele au depresii..ele fac cariera...Banii sunt un mijloc pentru toata lumea...depinde cat de mult "jonglezii" cu mintea ta...cu educatia si cunostintele tale..poti sa te multumesti cu putin sau sa nu fii multumit niciodata...Singuratatea este o consecinta a evolutiei...cu cat stii fosrte multe cu atat te detasezi de cei multi....simti durerea altfel..percepi suferinta altora cu intensitate...si atunci te izolezi..te protejezi....Din pacate barbatul a lasat mult gol si femeia il umple....El nu mai este atat de responsabil, nu mai vrea sa ia decizii.nu mai doreste copiii cu usurinta ..nu vrea o relatie stabila....asta vizeaza majoritatea...Cei de "moda veche". conservatorii isi doresc in continuare familie, copii , stabilitate
pacifista
Postat pe 25 August 2009 16:10
De la: Peony, la data 2009-08-25 15:39:51
De la: Summer_, la data 2009-08-25 14:05:47
De la: Peony, la data 2009-08-23 22:41:39
De la: myeyes, la data 2009-08-23 22:25:52Familia inseamna liniste, siguranta iar copii implinire!!


Pentru tine , pentru alte femei linistea si siguranta o da statutul social si cardul din portofel. Cum am spus , fiecare cu prioritatile sale , nu exista o reteta unica a fericirii . Si pana la urma fericirea nu e o stare continua , astfel nu am aprecia-o si nu am tanji atat dupa ea.


Nu exista o reteta unica a fericirii, insa lucrurile se pot imbina armonios, daca vrei...
O femeie moderna nu e aia care tanjeste sa aiba cariera, bani in portofel sa faca cumparaturi de la vitcoria 46 si atat...O femeie moderna este destul de inteligenta incat sa se descurce decent pe toate planurile. O femeie moderna nu e neaparat o femeie care incearca sa se autodepaseasca doar in cariera. O femeie moderna accepta orice provocare !
Si da, ai nevoie si de familie...pt ca sunt unele femei ahtiate dupa putere financiara,cariera si care se trezesc la 30 s i ceva de ani singure si disperate. Evident ca ele nu vor recunoaste asta...


Unde vezi tu cuvantul ,,moderna" in ce am scris eu ? Eu nu dau definitii , am subliniat doar diversitatea pe lumea asta , fiecare om e altfel , alte principii , alte conceptii , alte dorinte. La 30 de ani si un pic daca nu esti maritata trebuie sa fii disperata? Gandire tipica de roman! Dar alea care se marita de tinere si se despart pana la 30 si poate mai au si un copil? Alea in ce categorie le incluzi? Pentru mine , casatorie e ceva foarte serios , si e o decizie care trebuie luata cand esti copt la minte si pe picioarele tale , cand ai o independenta financiara . Cati tineri pana in 30 de ani au macar o casa sa sa inceapa intemeierea unei familii? si din lipsa maturitatii vin o gramada de probleme de cuplu care duc la divort Sau femeile care se marite tinere si sunt intretinute de barbat ? Crezi ca vor avea respect mereu ? de unde...mai tarziu i se va reprosa femeii...Am vazut asta in atatea cazuri.... Cine e independent financiar va fi mai fericit din toate punctele de vedere si toate ii vor merge mai bune! Pe lumea asta e bine sa nu depinzi de nimeni , hai sa nu mai vorbim din povesti.



Draga mea, nu vorbesc din povesti...am si eu o familie, parinti intelectuali, rude care au anumite functii, cariera ( si chiar functii, nu gluma ) si au reusit sa aiba si familii ! S-au descurcat, si mai ales ca pe vremea lor nu erau posibilitati ca acum, atunci chiar se facea carte, iar cine ajungea mare, mare era, si pe bune !

Ce gandire tipica de roman ? Tu vrei sa incurajezi prin ceea ce zici...
Am o matusa ( iar ea reprezinta un exemplu general ) care a luptat pt a avea o cariera, in teatru...este f buna ( nu dau nume )...au trecut anii, au trecut, ea vroia sa avanseze, sa fie cea mai buna...a reusit ! insa a ajuns cam singura, sa se simta singura, avea si ea 2 pisici care o asteptau acasa....a cam regretat anii care au trecut pe langa ea, insa a avut noroc si a gasit pe cineva. Numai ca acum, la 38 de ani, ii este greu sa ramana insarcinata, si isi doreste f mult un copil ! Dar deh....a vrut cariera...acum chiar ea spune ca putea sa le faca pe amandoua la fel de bine !
Si repet, ea reprezinta un exemplu general, sunt multe ca ea in toate domeniile ! Anumite chestii nu le poti cumpara cu bani !

Nu familia este de vina pt ca nu ai o cariera, sau cariera este de vina ca nu ai familie..astea sunt scuze penibile !
Exista o cale de mijloc in orice situatie !
Si imi permit sa afirm aceste lucruri pt ca asa am fost educata, parintii mei au reusit sa urce in ierarhie si sa ma aiba pe mine la 27 de ani...mama mea reusea sa faca de mancare, sa ma duca la gradinita si sa fuga si la munca ! Ah si da poate ca la inceput nu ne dadeau banii afara din casa dar f repede am ajuns sa traim mai mult decat decent !

Eu inteleg ca exista diversitate, insa nu inteleg oamenii cu extremele !
Nu inteleg de ce a trebuit sa o cataloghezi ,,intretinuta'' pe fata care a deschis topicul...ea a adus o tema de discutie si atata tot !
Stii si tu bine ce ai postat referitor la ea, asa ca te intreb, de ce atata rautate ?
Summer_
Postat pe 25 August 2009 16:12
De la: Summer_, la data 2009-08-25 16:12:13
De la: Peony, la data 2009-08-25 15:39:51
De la: Summer_, la data 2009-08-25 14:05:47
De la: Peony, la data 2009-08-23 22:41:39
De la: myeyes, la data 2009-08-23 22:25:52Familia inseamna liniste, siguranta iar copii implinire!!


Pentru tine , pentru alte femei linistea si siguranta o da statutul social si cardul din portofel. Cum am spus , fiecare cu prioritatile sale , nu exista o reteta unica a fericirii . Si pana la urma fericirea nu e o stare continua , astfel nu am aprecia-o si nu am tanji atat dupa ea.


Nu exista o reteta unica a fericirii, insa lucrurile se pot imbina armonios, daca vrei...
O femeie moderna nu e aia care tanjeste sa aiba cariera, bani in portofel sa faca cumparaturi de la vitcoria 46 si atat...O femeie moderna este destul de inteligenta incat sa se descurce decent pe toate planurile. O femeie moderna nu e neaparat o femeie care incearca sa se autodepaseasca doar in cariera. O femeie moderna accepta orice provocare !
Si da, ai nevoie si de familie...pt ca sunt unele femei ahtiate dupa putere financiara,cariera si care se trezesc la 30 s i ceva de ani singure si disperate. Evident ca ele nu vor recunoaste asta...


Unde vezi tu cuvantul ,,moderna" in ce am scris eu ? Eu nu dau definitii , am subliniat doar diversitatea pe lumea asta , fiecare om e altfel , alte principii , alte conceptii , alte dorinte. La 30 de ani si un pic daca nu esti maritata trebuie sa fii disperata? Gandire tipica de roman! Dar alea care se marita de tinere si se despart pana la 30 si poate mai au si un copil? Alea in ce categorie le incluzi? Pentru mine , casatorie e ceva foarte serios , si e o decizie care trebuie luata cand esti copt la minte si pe picioarele tale , cand ai o independenta financiara . Cati tineri pana in 30 de ani au macar o casa sa sa inceapa intemeierea unei familii? si din lipsa maturitatii vin o gramada de probleme de cuplu care duc la divort Sau femeile care se marite tinere si sunt intretinute de barbat ? Crezi ca vor avea respect mereu ? de unde...mai tarziu i se va reprosa femeii...Am vazut asta in atatea cazuri.... Cine e independent financiar va fi mai fericit din toate punctele de vedere si toate ii vor merge mai bune! Pe lumea asta e bine sa nu depinzi de nimeni , hai sa nu mai vorbim din povesti.



Draga mea, nu vorbesc din povesti...am si eu o familie, parinti intelectuali, rude care au anumite functii, cariera ( si chiar functii, nu gluma ) si au reusit sa aiba si familii ! S-au descurcat, si mai ales ca pe vremea lor nu erau posibilitati ca acum, atunci chiar se facea carte, iar cine ajungea mare, mare era, si pe bune !

Ce gandire tipica de roman ? Tu vrei sa incurajezi prin ceea ce zici...
Am o matusa ( iar ea reprezinta un exemplu general ) care a luptat pt a avea o cariera, in teatru...este f buna ( nu dau nume )...au trecut anii, au trecut, ea vroia sa avanseze, sa fie cea mai buna...a reusit ! insa a ajuns cam singura, sa se simta singura, avea si ea 2 pisici care o asteptau acasa....a cam regretat anii care au trecut pe langa ea, insa a avut noroc si a gasit pe cineva. Numai ca acum, la 38 de ani, ii este greu sa ramana insarcinata, si isi doreste f mult un copil ! Dar deh....a vrut cariera...acum chiar ea spune ca putea sa le faca pe amandoua la fel de bine !
Si repet, ea reprezinta un exemplu general, sunt multe ca ea in toate domeniile ! Anumite chestii nu le poti cumpara cu bani !

Nu familia este de vina pt ca nu ai o cariera, sau cariera este de vina ca nu ai familie..astea sunt scuze penibile !
Exista o cale de mijloc in orice situatie !
Si imi permit sa afirm aceste lucruri pt ca asa am fost educata, parintii mei au reusit sa urce in ierarhie si sa ma aiba pe mine la 27 de ani...mama mea reusea sa faca de mancare, sa ma duca la gradinita si sa fuga si la munca ! Ah si da poate ca la inceput nu ne dadeau banii afara din casa dar f repede am ajuns sa traim mai mult decat decent !

Eu inteleg ca exista diversitate, insa nu inteleg oamenii cu extremele !
Nu inteleg de ce a trebuit sa o cataloghezi ,,intretinuta'' pe fata care a deschis topicul...ea a adus o tema de discutie si atata tot !
Stii si tu bine ce ai postat referitor la ea, asa ca te intreb, de ce atata rautate ?


Draga mea , tu intelegi pe dos ce spun eu ? Unde am spus ca sunt contra intemeierii unei familii , contra gasirii unui partener de viata , a da nastere unui copil? Am spus ca sunt adepta unei anumite ordini a lucrurilor. Consider ca a fi independenta financiar ca femeie este extrem de important si ca acest gen de femei poate sa aiba si o familie fericita mai tarziu , in comparatie cu femeile care cred ca daca te mariti si ai un barbat acasa ,asa cum o fi el , chiar si rau , ai facut mare lucru pe lumea asta. Sincer , nu sunt interesata de cazul tau! Realitatea din Romania este ca majoritatea tinerilor sub 30 de ani , care nu au ajutor de la parinti , nu isi permit sa isi cladeasca asa repede o familie, decat daca sunt inconstienti. Exemplele de dinainte de '89 cand toata lumea era egala , toti aveau casa , un salariu stabil sunt irelevante. Parca discutai de moderitate mai sus.
Cat despre femeia de 38 de ani , nu mi se pare ca e vreo batranioara ca sa nu poate da nastere unui copil , stiu si eu cazuri de femei care au nascut fara probleme si la 45 de ani.
Daca tot vorbesti de jigniri ia si citeste iar topicul ca imi pare ca ai sarit pasajele in cara "fata asta care a deschis topicul" catalogheaza drept inculti , ofticati , maturatori pe toti cei care au idei mai deschise ca ale ei.
Peony
Postat pe 25 August 2009 17:17
am dat din intamplare peste o carte pe un site...si am apucat sa citesc o parte..
in care un psiholog scria cum ca pe primul loc in viata lui este psihologia si ca invata oamenii mai intai sa se simta bine ....si ca femeia pt el e un accesoriu . ce zici de asta?
pt mine....fiecare primeste ce merita ....daca sunt un accesoriu pt tine, esti un accesoriu pt mine! daca vrei mai mult, primesti mai mult. cam atat
morticia_adams
Postat pe 26 August 2009 02:19
De la: Andia, la data 2009-08-25 15:51:46
De la: iacinta, la data 2009-08-25 15:46:22
De la: Andia, la data 2009-08-25 15:41:07
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:54:05
De la: Andia, la data 2009-08-25 14:36:24
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:23:33Andia, observ ca esti o d-ra/d-na inteligenta. Te las sa le identifici singura.


e grea batranetea mai uiti una alta... e placut sa ti se aduca aminte.



Ai doar 26.Am frati mai mari ca tine.


de unde stii ca e "pe bune" varsta de la profil?
sa iti traiasca fratii

Multumesc! Si daca vrei sa dai de inteles ca esti mai tanara denota alte lucruri.
Dar mai bine hai sa incetam, ok? Nu imi place sa ma contrazic cu prea multi intr-o zi.
White flag!

sau poate sunt mai in varsta, cine stie...
esti cam tinerica pentru discutii in contradictoriu in ceea ce priveste viata, fara sa te simti jignita
peace
a

Nu ma simt jicnita, deoarece stiu ca mai am mult de invatat de la viatza.
Dar poate am un as in maneca.
Nu cred ca toti ati urmat facultatea de istorie(daca da, jos palaria!) iar in privintza situatiei femeii de-a lungul secolelor cred ca am mai proaspete informatiile(desigur si ptr k ador istoria). Macar stiu prin ce a trecut femeia de-a lungul diferitelor "ere"(ma refer la epoci de o importanta superioara), ce avut de indurat si cat a luptat pentru a-si castiga drepturile.deci nu cred ca sunt total pe dinafara subiectului
iacinta
Postat pe 26 August 2009 08:29
De la: iacinta, la data 2009-08-26 08:29:04
De la: Andia, la data 2009-08-25 15:51:46
De la: iacinta, la data 2009-08-25 15:46:22
De la: Andia, la data 2009-08-25 15:41:07
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:54:05
De la: Andia, la data 2009-08-25 14:36:24
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:23:33Andia, observ ca esti o d-ra/d-na inteligenta. Te las sa le identifici singura.


e grea batranetea mai uiti una alta... e placut sa ti se aduca aminte.



Ai doar 26.Am frati mai mari ca tine.


de unde stii ca e "pe bune" varsta de la profil?
sa iti traiasca fratii

Multumesc! Si daca vrei sa dai de inteles ca esti mai tanara denota alte lucruri.
Dar mai bine hai sa incetam, ok? Nu imi place sa ma contrazic cu prea multi intr-o zi.
White flag!

sau poate sunt mai in varsta, cine stie...
esti cam tinerica pentru discutii in contradictoriu in ceea ce priveste viata, fara sa te simti jignita
peace
a

Nu ma simt jicnita, deoarece stiu ca mai am mult de invatat de la viatza.
Dar poate am un as in maneca.
Nu cred ca toti ati urmat facultatea de istorie(daca da, jos palaria!) iar in privintza situatiei femeii de-a lungul secolelor cred ca am mai proaspete informatiile(desigur si ptr k ador istoria). Macar stiu prin ce a trecut femeia de-a lungul diferitelor "ere"(ma refer la epoci de o importanta superioara), ce avut de indurat si cat a luptat pentru a-si castiga drepturile.deci nu cred ca sunt total pe dinafara subiectului


bravo tie draga mea!!! nu am terminat istoria (nu mi-a prea placut niciodata) si chiar daca in ceea ce priveste rolul femeii in istorie nu avem cunostintele tale care probabil sunt mai complexe, stim si noi unele lucruri.
Andia
Postat pe 26 August 2009 09:40
De la: iacinta, la data 2009-08-25 14:12:35
De la: Dor_a, la data 2009-08-25 14:07:38A, nu! Daca am ajuns la avorturi, atunci mi-o iau. Pentru ca si eu cred ca femeile au dreptul sa aleaga.
Decat un copil terorizat, abuzat sau lasat pe strazi, mai bine un avort!


Dora, fiecare cu parerea lui, respect parerea tuturor, dar ma enerveaza cand cineva nu vrea sa o respecte si pe a mea. Nu vreau sa incep cu parerea mea despre avorturi pentru ca nu vreau sa ma cert cu tine( mai ales ca mi-ai dat sfaturi bune in trecut )


Ce rost ar avea sa ne certam, cand stim amandoua, a priori, ca nu ne vom schimba parerea?
Intelept e (si noi ne pretindem niscai intelepte ) sa... "don't go there"
Cam asta inseamna libertate de opinie, nu?
Dor_a
Postat pe 26 August 2009 11:48
Nu am insinuat ca nu stiti istorie, dar poate ati mai uitat de cand ati fost la liceu.Iar daca inca tineti minte foarte bine,aveti o memorie foaaaarte buna
iacinta
Postat pe 26 August 2009 12:03
Ha? Care-i treaba cu istoria acu'?
Io stiu, io stiu! Intrebati-ma-ti pe mine!
Dor_a
Postat pe 26 August 2009 12:07
De la: Dor_a, la data 2009-08-26 12:07:51Ha? Care-i treaba cu istoria acu'?
Io stiu, io stiu! Intrebati-ma-ti pe mine!

Citeste din nou Dora, poate vei intelege
iacinta
Postat pe 26 August 2009 12:09
Iui ce ma-nervati!!!! Acuma cand am mai multa treba va gasiti si voi sa discutati subiecte suculente... ma mananca desh'tele, da' n-am vreme acuma. las' ca-mi vine mie randul... Dora, cu dor...
Lucia38
Postat pe 26 August 2009 12:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
El Peste,ea Scorpion. 7 De la: kudika023542 26 Mai 2009 17:37
dar ce se intampla 6 De la: kudika_971484 24 August 2014 16:38
frustrati/e aveti cuvantul 38 De la: bestdevilinside 31 Decembrie 2008 14:22
Buna! As avea o intrebare. help 4 De la: danamaria13 27 August 2009 12:58
Intrebare 20 De la: yumy 17 Iulie 2010 17:24