Setari Cookie-uri

vreau sa o cer in casatorie...un sfat,va rog

suntem de ceva vreme impreuna(9ani),ne iubim,tinem unul la celalalt...dar simt k pt ea nu ar fi momentul deokmndata!cel putin asa am interpretat eu....!sa fac pasul acesta??????sa incerc??eu o vreau fara doar si poate....vreau sa fie si ceva special..asa k vreau sa plekam 3-4 zile sa fim doar noi 2. as vrea si cateva ideei si despre faptul cum ar trebui sa fie cererea pt a nu fi refuzat,tinand cont k nu sunt sigur dak si ea vrea acest lucru in momentul de fata!!!!!!!!mersi mult
dixe
Postat pe 22 August 2009 03:18
Ce te face sa crezi ca nu vrea ? Trebuie sa fii sigur ca ar fi dispusa sa accepte, pt ca tu poti sa ii faci o cere deosebita, ea sa refuze, si va fi destul de frustrant pt tine...
Summer_
Postat pe 22 August 2009 03:21
dap....asta spuneam si eu.....de ce cred k m-ar refuza?pt k uneori e inecisa,dar in momentul actual(banuiesc)k,dupa parerea ei nu ar fi ink timpul! nu stiu!snt into dilema
dixe
Postat pe 23 August 2009 01:58
Pai daca tu asa simti ca este ea, indecisa, nu cred ca este momentul sa faci acest pas...Mai asteapta ! Stii tu, graba strica treaba ! Totusi mi se pare ciudat cum pot sta 2 oameni 9 ani impreuna fara sa se casatoreasca, de obicei femeile sunt disperate dupa acest pas, insa vad ca exista si exceptii...
Summer_
Postat pe 23 August 2009 05:54
O femeie poate fi indecisa in primi 2-3 ani de relatie dar daca sta cu tine deja de 9 ani de zile e foarte putin probabil ca ea sa fie indecisa .

Ciudat mi se pare faptul ca tu nu stii deja ce-si doreste , in 9 ani de zile ai avut suficient timp sa iti faci o parere despre asta nu ?

O poti intreba in gluma daca are de gand sa te faca om de casa in viitorul apropiat sau asteapta sa o ceri tu in casatorie ?

In functie de raspunsul ei iti poti da seama ce ai de facut
iris_4_ever
Postat pe 23 August 2009 06:48
Si eu sunt intr-o relatie de (doar) 5 ani, cu diferenta ca noi suntem divortati si cam suflam in iaurt vis-a-vis de casatorie.
La amandoi nu ne plac nuntile.
Dar daca m-ar cere, mi-as dori sa fie o discutie, in care eu sa-i spun ca vreau sa-mi pastrez numele, si alte lucruri la care prin comunicare si intelegere sa cadem de comun de acord.
Daca dialogul ne-ar fi avantojos la amandoi, as spune da, altfel ba.
Eu. Ea nu stiu.
Vezi ce priveste :copii, alte cupluri, nunti, etc, vezi ce adora: libertatea sau ...bucataria.
I-ai un inel si vezi daca se bucura si-l poarta cu placere.
Sau fii sporadic, intr-un concediu comun, cere-o intr-un moment vesel, suprinde-o.
Daca ti-e frica tie iar ea are principii ca si mine, veti imbatrani alaturi tot...asa.
90701
Postat pe 25 August 2009 21:40
Ce frumos....mai rar citesc astfel de topicuri!!!Uite k mai exista si barbati adevarati!!!Indiferent de cum o vei face dupa atatia ani nu cred k te va refuza!!! :
cristinik_20
Postat pe 27 August 2009 14:41
De la: dixe, la data 2009-08-22 03:18:32suntem de ceva vreme impreuna(9ani),ne iubim,tinem unul la celalalt...dar simt k pt ea nu ar fi momentul deokmndata!cel putin asa am interpretat eu....!sa fac pasul acesta??????sa incerc??eu o vreau fara doar si poate....vreau sa fie si ceva special..asa k vreau sa plekam 3-4 zile sa fim doar noi 2. as vrea si cateva ideei si despre faptul cum ar trebui sa fie cererea pt a nu fi refuzat,tinand cont k nu sunt sigur dak si ea vrea acest lucru in momentul de fata!!!!!!!!mersi mult


daca dupa 9 ani te refuza, iti face un serviciu... e clar ca asteapta ceva mai bun, tu fiind doar o plasa de siguranta. altfel, dupa atata timp, felul in care faci cererea nu are prea mare importanta. sigur, ai putea sa faci ceva deosebit, daca vrei sa aveti o amintire frumoasa, dar n'ar trebui sa influenteze decizia ei, iar modul verbal in care formulezi cererea chiar nu conteaza, dupa atata timp va cunoasteti mai presus de vorbe.
DieMann
Postat pe 27 August 2009 14:56
Dupa atata timp nu ar trebui sa mai ceri parerea altora, tebuie sa fii sigur pe ce simti tu si pe ceea ce simte ea.Daca te iubeste si daca o cunosti indeajuns de bine nici nu mai trebuie sa iti raspunda, pentru ca acel raspuns il stii deja.
Si daca chiar ti-e frica de un raspuns negativ, intreab-o in joaca sa vezi cum reactioneaza, apoi treci la fapte! bafta :D sa ma chemi la nunta
ralukutzza
Postat pe 27 August 2009 16:06
va multumesc tuturor pt raspunsuri.......in mare parte aveti dreptate.chstia e,k stiu ce ii place,ce vrea ,ce isi doreste..dupa 9 ani...v-ati dat si voi seama!!!aveam dubii in privinta unui posibil refuz pt k in ultima vreme knd vine vb de casatorie ocoleste intentionat subiectul!!!!!!!!!!!!si am incerkat sa deschid acest subiect chiar si in gluma,dar nimic.............sincer cred k voi mai astepta!imi este ciuda pe faptul k esti cu persoana respectiva de atata timp si ajungi sa ai dubiile astea.....si mai ales ea nevrand sa auda de casatorie.ms ink o data
dixe
Postat pe 28 August 2009 01:23
Nu e deloc frustrant daca te-ar refuza. E femeia pe care o iubesti si pe care o cunosti atat de bine , cu care ai impartit atatea de-a lungul anilor , doar asta conteaza. Cere-o in casatorie pentru ca asa simti , nu gandindu-te la raspuns , cine iubeste cu tot sufletul sare in gol fara sa se uite in jos. E un moment pe care poate nu o sa il mai traiesti niciodata , fa ce simti.
Noella
Postat pe 29 August 2009 02:02
ce romantic!!!fa pasul asta si sigur nu vei fi refuzat daca te iubeste!mult noroc si casa de piatra!
ella_tody
Postat pe 29 August 2009 06:40
femeile... si eu schimb subiectul cand vine vb de casatorie,,, (e o situatie speciala la mine.....suntem de mai putin timp impreuna decat voi.... dar daca m-ar cere la modul serios...... ) plus k la voi au trecut atatia ani.. poate k se gandeste k nu o vei mai cere niciodata....
ai grija sa nu ratezi momentul!!!
si k sa o linistesti... spune-i k si daca accepta, nu tre sa va casatoriti maine... cand va fi pregatita... dar ce iti doresti este sa va casatoriti...
eu asa zic....
anyana335
Postat pe 30 August 2009 12:06
bravodin partea mea ca te-ai decis sa faci pasul acesta! eu as vrrea sa mi se puna intrebarea asta cat mai special posibil sa fie de neuitat la amandoi, poate ca asteapta fapte si nu vorbe . eu am aproape 4 ani si din vorbe mi s-a spus , dar parca totusi mai incitant e cu inel si o cina romantica sau ceva special.
inca ceva poate ca s-a obisnuit asa cu tine sa fiti impreuna fara acte, poate gandeste ea ceva rau despre casatorie, nu stiu . tu daca o iubesti fa acest pas fara sa te gandesti la rau si daca esti refuzat sti ca poate nu-i de tiine, in genul ca nu vrea sa fiti o familie....
in orice caz iti urez MULTA BAFTA!
Flory_403
Postat pe 30 August 2009 14:27
Prima data vreau sa te felicit (in sfarsit un baiat care vrea sa organize o cere de casatorie romantica)
ai avut o ideie buna sa mergeti undeva unde sunteti numa voi doi eventual la mare. Unde poti invita la o cina romantica cu luminari cu muzica romntica, dupa cina poti sa inviti sa faceti o plimbare sear pe malul mari duci cu tine un pahar de sampni si dou paharele, frumos te asezi in ghenunchi si scoti inelul si zic la ia
Sigur o sa veti si zile proste,
Sigur o sa aveti momente cand o sa creada careva dintre voi ca nu mai poate continuarelatia
sigur o sa existe certuri intre voi.
Dar nu pot imagina nici o zi fara tine
si deschizi cutiuta de bijuteriu

timcsi20
Postat pe 31 August 2009 07:28
De la: dixe, la data 2009-08-22 03:18:32suntem de ceva vreme impreuna(9ani),ne iubim,tinem unul la celalalt...dar simt k pt ea nu ar fi momentul deokmndata!cel putin asa am interpretat eu....!sa fac pasul acesta??????sa incerc??eu o vreau fara doar si poate....vreau sa fie si ceva special..asa k vreau sa plekam 3-4 zile sa fim doar noi 2. as vrea si cateva ideei si despre faptul cum ar trebui sa fie cererea pt a nu fi refuzat,tinand cont k nu sunt sigur dak si ea vrea acest lucru in momentul de fata!!!!!!!!mersi mult


sincer!!!!!!!!!!! eu as spune sa risti !!!!!!!!!!!
cu cat trece timpul va accepta tot mai greu !!!!!!!! daca sunteti impreuna la ora actuala inseamna ca sunt inca sentimente !!!!!!!!!! succes!!!!!!!!

cererea fa-o in felul tau asa cum ea te doreste!!!!!!!!!!!!ceva simplu si care sa va personalizeze relatia !!!!!
anastasia_m
Postat pe 31 August 2009 07:37
De la: dixe, la data 2009-08-22 03:18:32suntem de ceva vreme impreuna(9ani),ne iubim,tinem unul la celalalt...dar simt k pt ea nu ar fi momentul deokmndata!cel putin asa am interpretat eu....!sa fac pasul acesta??????sa incerc??eu o vreau fara doar si poate....vreau sa fie si ceva special..asa k vreau sa plekam 3-4 zile sa fim doar noi 2. as vrea si cateva ideei si despre faptul cum ar trebui sa fie cererea pt a nu fi refuzat,tinand cont k nu sunt sigur dak si ea vrea acest lucru in momentul de fata!!!!!!!!mersi mult


Superba idea !
Cred ca cel mai important e sa nimeresti momentul potrivit ca sa -i zici asta:

- ea sa nu fie obosita ,racita, bolnava, pe stop sau sa aiba rau de mare sau de inaltime ( daca te gandesti sa o ceri in turnul eiffel:P sau pe un vapor , sa nu i se fi imbolnavit pisica , vestejit platentele sau sa nu fi divortat prietena ei cea mai buna.

-sa nu fie sub impresia ca ai tai te-ai impins de la spate fortat de cine stie ce superstitii, reguli si alte dureri de cap.

-- trebuie sa o intrebi pe ea sa aleaga ea ce fel de nunta vrea, nunta mare cu tambalau sau doar actele sau etc. sa o lasi pe ea sa aleaga inelele, aduc cateva cataloage, etc.... ca sa o starnesti creativ , sa se gandeasca ce fel ar face ea daca ar fi sa aleaga.
in felul asta e mai preocupata de ce model sa aleaga decat sa fie ocupata sa gaseasca motive te refuze.
bafta!:)



kudika052198
Postat pe 31 August 2009 07:38
felicitari pt initiativa!! daca locuiesti intrun oras in care sa fie posibila o plimbare cu o barcuta ai putea inchiria una. adu niste lumanari in paharele, sampanie, gaseste un discurs care sa o emotioneze si punei intrebarea :D succes si casa de piatra
uca
Postat pe 1 Septembrie 2009 02:59
De la: uca, la data 2009-09-01 02:59:41felicitari pt initiativa!! daca locuiesti intrun oras in care sa fie posibila o plimbare cu o barcuta ai putea inchiria una. adu niste lumanari in paharele, sampanie, gaseste un discurs care sa o emotioneze si punei intrebarea :D succes si casa de piatra


mai trebuie sa ii placa si ei cu barca , pe mine daca ma bagi intr-o barca cu lumanari fac o criza de nervi
sufletzika
Postat pe 1 Septembrie 2009 10:36
Eu trec cam prin aceeasi chestie cu prietenul meu. Suntem de 4 ani impreuna, avem o relatie mai deosebita, as putea zice ca e omul cu care pot vorbi deschis despre orice, e prietenul meu cel mai bun. Cred ca aici e greseala. E un prieten bun, dar in cadrul cuplului, sau al gospodariei ne certam de ne scoatem ochii uneori, pentru tot felul de nimicuri si asta ma intristeaza. Iar la capitolul atractie fizica, cel putin eu, stau cam prost fata de el. In fine, el este cel care tot scoate vorba despre casatorie, insa eu sunt crispata, clachez cand pomeneste acel cuvant. Sunt obisnuita cu el, e o obisnuinta care a devenit un drog si desi imi este greu sa admit, imi doresc si altceva. Dar nu pot sa ies nici din capcana timpului si aici ma blochez. Stau si ma uit la intersectie si nu stiu incotro sa apuc. Spun asta pentru ca ai spus ca ea ocoleste cuvantul "casatorie", sau evita. Nu imi doresc de nici un fel sa te dezamagesc, dar la ora asta, dupa 9 ani, daca nu ati discutat de casatorie si cu atat mai mult cu cat EA nu a vorbit, eu zic sa porti o duscutie mai apropiata cu ea inainte sa ii planifici cererea in casatorie. Numai bine.
Libeloo
Postat pe 1 Septembrie 2009 10:36
Nu cred sa fie neaparat necesar atata analiza pentru o cerere in casatorie asa cum zice kudika052198. Poate sa ii explodeze capul de durere sau sa fie in cele mai rele toane posibile, daca fata te iubeste si vrea, o sa tipe DA si-n trambita daca-i nevoie. Eu una asa imi imaginezca ar trebui sa fie...
Libeloo
Postat pe 1 Septembrie 2009 10:40
De la: dixe, la data 2009-08-28 01:23:59va multumesc tuturor pt raspunsuri.......in mare parte aveti dreptate.chstia e,k stiu ce ii place,ce vrea ,ce isi doreste..dupa 9 ani...v-ati dat si voi seama!!!aveam dubii in privinta unui posibil refuz pt k in ultima vreme knd vine vb de casatorie ocoleste intentionat subiectul!!!!!!!!!!!!si am incerkat sa deschid acest subiect chiar si in gluma,dar nimic.............sincer cred k voi mai astepta!imi este ciuda pe faptul k esti cu persoana respectiva de atata timp si ajungi sa ai dubiile astea.....si mai ales ea nevrand sa auda de casatorie.ms ink o data

dar daca dupa 9 ani nu e sigura, crezi ca va fi vreodata? cred ca ea asteapta ceva anume ori o schimbare in relatie ori e prea comoda si nu vrea nimic mai mult din relatia voastra, sau poate considera ca intai trebuie sa-si indeplineasca anumite scopuri (de exemplu o cariera), sincer desi nu te cunosc nu va dau 100% sanse ca veti ajunge la casatorie, si sa nu incerci sa faci o propunere in casatorie in care ea sa se simta constransa de situatie ca sa accepte pentru ca nu ar fi corect fata de ea. in cazul in care pe viitor va fi mai pregatita incearca sa te gandesti cum ar dori ea sa fie ceruta: intr-un mod original sau unul romantic.
diana3289
Postat pe 1 Septembrie 2009 10:48
Dupa parerea mea, un refuz vine mai greu daca cererea are loc de fata cu multe persoane, fie ca va sunt prieteni sau intr un loc public, insa un raspuns dat doar de rusinea celor din jur e ca si cum ai obliga persoana sa spuna ce vrei tu sa auzi(bine ca daca e cineva cu caracter puternic poate inainta un refuz chiar si in public). Eu zic ca dupa atatia ani ar trebui sa iti iei inima in dinti si sa o ceri in casatorie, chiar daca ti se pare ca nu vrea, pana la urma trebuie sa stii adevarul, si la varianta cu refuzul, daca te va refuza inseamna ca nu te merita, mai ales dupa atatia ani si mai ales ca vad ca vrei sa ii pregatesti o cerere deosebita... Stii cum e, risti si castigi!
oana84onutza
Postat pe 29 Ianuarie 2010 18:52
Poate ar fi bine sa incerci sa porti discutia mai pe ocolite la inceput, ceva de genul 'imi doresc sa fiu toata viata langa tine' si astfel de apropouri. Mie mi se pare ok sa discuti un pic inainte, ca sa stii exact la ce sa te astepti... de exemplu, ai putea sa remarci cat de bine ar fi daca in doi ani ati avea casa voastra - asta daca nu locuiti impreuna -... oricum, cred ca ar trebui sa fie si ea pregatita dupa 9 ani de relatia, dar in orice caz, inainte tb sa ii bati apropouri ca sa se obisnuiasca cu ideea inainte de a fi ceruta in casatorie.
Mult succes si sa ne anunti cand faceti nunta!
Clara_Teodora
Postat pe 6 Februarie 2010 14:16
De la: dixe, la data 2009-08-22 03:18:32suntem de ceva vreme impreuna(9ani),ne iubim,tinem unul la celalalt...dar simt k pt ea nu ar fi momentul deokmndata!cel putin asa am interpretat eu....!sa fac pasul acesta??????sa incerc??eu o vreau fara doar si poate....vreau sa fie si ceva special..asa k vreau sa plekam 3-4 zile sa fim doar noi 2. as vrea si cateva ideei si despre faptul cum ar trebui sa fie cererea pt a nu fi refuzat,tinand cont k nu sunt sigur dak si ea vrea acest lucru in momentul de fata!!!!!!!!mersi mult

cred ca ea asteapta ca tu sa o ceri !!! , fa pasul asta daca nu risti nu stii. 9 ani e muuult. sigur te va accepta.
la o cina romantica ar fi super. comanzi meniul, ambele farfurii acoperite iar cand chelnerul ia capacele pe farfuria ei sa fie inelul. ce tare :X:X:X
sau pur si simplu o ceri in casatorie normal daca nu ai idee cum sa faci sa fie cat mai special. cred ca pt orice femeie momentul acela e special, chiar daca e facut in cel mai simplu mod.
clau19
Postat pe 6 Februarie 2010 16:34
Un inel fain si o intrebare...mare geometrie! cred ca a uitat sa mai spere ca intr-o zi vei face asta ..auzi la el...9 ani!wauuuuuuuuuuuuuu
concordia
Postat pe 6 Februarie 2010 16:34
...sfatul meu e sa nu te casatoresti....
freakbabe
Postat pe 6 Februarie 2010 16:57
unde e iubire trebuie s afie in cele din urma si casatorie ! o poti cere romantic cu un inel introdus in paharul de samnaie si sa cinte orchetra atunci si tu ingenunchezi in fata ei si o ceri in casatorie ! totul sa s eintoimple la u n restaurant !
Aproape_eu
Postat pe 6 Februarie 2010 17:00
De la: dixe, la data 2009-08-22 03:18:32suntem de ceva vreme impreuna(9ani),ne iubim,tinem unul la celalalt...dar simt k pt ea nu ar fi momentul deokmndata!cel putin asa am interpretat eu....!sa fac pasul acesta??????sa incerc??eu o vreau fara doar si poate....vreau sa fie si ceva special..asa k vreau sa plekam 3-4 zile sa fim doar noi 2. as vrea si cateva ideei si despre faptul cum ar trebui sa fie cererea pt a nu fi refuzat,tinand cont k nu sunt sigur dak si ea vrea acest lucru in momentul de fata!!!!!!!!mersi mult


eu zic sa o ceri imprumut pentru moment si daca nu-ti place o trimiti inapoi
Tazmanian
Postat pe 6 Februarie 2010 17:04
De la: kentfarafiltru, la data 2010-02-06 17:00:16unde e iubire trebuie s afie in cele din urma si casatorie ! o poti cere romantic cu un inel introdus in paharul de samnaie si sa cinte orchetra atunci si tu ingenunchezi in fata ei si o ceri in casatorie ! totul sa s eintoimple la u n restaurant !



kentule iti plac tembelonovelele?
freakbabe
Postat pe 6 Februarie 2010 17:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Casatorie in Germania 8 De la: Diavolyta_ 23 Mai 2009 14:14
Cinderella effect 3 De la: moni29 6 Aprilie 2010 20:09
divortata la 32 ani 133 De la: biancawave 21 Septembrie 2016 22:51
cu copilasul 9 De la: HABIBA_CHANDRAMUCKI 19 Iulie 2014 13:14
Trecut imoral 33 De la: kudika_34821 2 Iunie 2013 13:41