Setari Cookie-uri

medicamente avortive!!!

Buna,

se poate sa imi spuneti si mie niste nume de medicamente avortive, daca se dau doar de la medic sau le gasesc in farmacii?
si care ar fi perioada in care se pot lua?
va multumesc!
Kitty_the_cat
Postat pe 24 August 2009 17:40
De la: Kity_kat, la data 2009-08-24 17:40:22Buna,

se poate sa imi spuneti si mie niste nume de medicamente avortive, daca se dau doar de la medic sau le gasesc in farmacii?
si care ar fi perioada in care se pot lua?
va multumesc!

Medicamentele avortive nu se elibereaza fara reteta de la medicul ginecolog, la fel ca anticonceptionalele, si se folosesc asa cum iti spune medicul. Nu sunt sigura daca le gasesti in farmacii, dar daca esti din Bucuresti, poti sa te duci la Centrul National De Planning Familial Si Contraceptie de langa Maternitatea Giulesti. Acolo se fac astfel de avorturi pe cale medicamentoasa la 500 RON. Accesul se face fara programare, de luni pana vineri, de la ora 9 dimineata pana la ora 1.
Frankie_Zuzu
Postat pe 24 August 2009 17:46
De la: Kity_kat, la data 2009-08-24 17:40:22Buna,

se poate sa imi spuneti si mie niste nume de medicamente avortive, daca se dau doar de la medic sau le gasesc in farmacii?
si care ar fi perioada in care se pot lua?
va multumesc!


Lasa ca vine lourdess si iti explica
andreea1976
Postat pe 24 August 2009 17:50
De ce nu mergi tu mai bine la un medic? Sau macar vorbeste cu un farmacist, ei sunt in masura sa-ti recomande ceva...Aici poate vei gasi pe cineva sa-ti spuna ca a incercat medicamentul X, dar daca la tine are reactii adverse? Mergi la un medic de specialitate, te rog, e cel mai bine asa.

koph
Postat pe 24 August 2009 17:51
De la: Frankie_Zuzu, la data 2009-08-24 17:46:31
De la: Kity_kat, la data 2009-08-24 17:40:22Buna,

se poate sa imi spuneti si mie niste nume de medicamente avortive, daca se dau doar de la medic sau le gasesc in farmacii?
si care ar fi perioada in care se pot lua?
va multumesc!

Medicamentele avortive nu se elibereaza fara reteta de la medicul ginecolog, la fel ca anticonceptionalele, si se folosesc asa cum iti spune medicul. Nu sunt sigura daca le gasesti in farmacii, dar daca esti din Bucuresti, poti sa te duci la Centrul National De Planning Familial Si Contraceptie de langa Maternitatea Giulesti. Acolo se fac astfel de avorturi pe cale medicamentoasa la 500 RON. Accesul se face fara programare, de luni pana vineri, de la ora 9 dimineata pana la ora 1.


merci frumos, insa nu stii daca e sigur> adica daca nu intervin complicatii, eu am nevoie pentru mine, am 14 zile, ma gandesc ca nici nu are vreo marime prea mare...
Kitty_the_cat
Postat pe 24 August 2009 17:51
De la: koph, la data 2009-08-24 17:51:06De ce nu mergi tu mai bine la un medic? Sau macar vorbeste cu un farmacist, ei sunt in masura sa-ti recomande ceva...Aici poate vei gasi pe cineva sa-ti spuna ca a incercat medicamentul X, dar daca la tine are reactii adverse? Mergi la un medic de specialitate, te rog, e cel mai bine asa.



probabil e mai bine, dar mi-e teama de nu mai pot sa nu ajung la chiuretaj, oricum am sentimente de vinovatie insa trebuie sa fiu pragmatica, nu am nimic cu cel care ar putea fi tata si nici nu e momentul pentru un copil.
mi-e teama de innebunesc, nu mai dorm noaptea, sunt coplesita de situatie....
vreau sa merg si la medic insa speram si sa gasesc persoane care au folosit aceste medicamente sau care stiu alte persoane care ar fi folosit...sa stiu cat de grav sau putin grav a fost!
multumesc!
Kitty_the_cat
Postat pe 24 August 2009 17:54
De la: Kity_kat, la data 2009-08-24 17:51:08
De la: Frankie_Zuzu, la data 2009-08-24 17:46:31
De la: Kity_kat, la data 2009-08-24 17:40:22Buna,

se poate sa imi spuneti si mie niste nume de medicamente avortive, daca se dau doar de la medic sau le gasesc in farmacii?
si care ar fi perioada in care se pot lua?
va multumesc!

Medicamentele avortive nu se elibereaza fara reteta de la medicul ginecolog, la fel ca anticonceptionalele, si se folosesc asa cum iti spune medicul. Nu sunt sigura daca le gasesti in farmacii, dar daca esti din Bucuresti, poti sa te duci la Centrul National De Planning Familial Si Contraceptie de langa Maternitatea Giulesti. Acolo se fac astfel de avorturi pe cale medicamentoasa la 500 RON. Accesul se face fara programare, de luni pana vineri, de la ora 9 dimineata pana la ora 1.


merci frumos, insa nu stii daca e sigur> adica daca nu intervin complicatii, eu am nevoie pentru mine, am 14 zile, ma gandesc ca nici nu are vreo marime prea mare...

Sigur nu stiu, dar cred ca la 14 zile nu ar trebui sa intervina complicatii. Mai bine intrebi un medic. Daca vrei, ti-o recomand pe doamna Constantin de la centrul pe care ti l-am zis, iti pot da nr ei de telefon, si o intrebi. Sau cel mai bine, te duci maine sau cand vrei la clinica si ceri informatii.
Frankie_Zuzu
Postat pe 24 August 2009 17:57
De la: Kity_kat, la data 2009-08-24 17:54:51
De la: koph, la data 2009-08-24 17:51:06De ce nu mergi tu mai bine la un medic? Sau macar vorbeste cu un farmacist, ei sunt in masura sa-ti recomande ceva...Aici poate vei gasi pe cineva sa-ti spuna ca a incercat medicamentul X, dar daca la tine are reactii adverse? Mergi la un medic de specialitate, te rog, e cel mai bine asa.



probabil e mai bine, dar mi-e teama de nu mai pot sa nu ajung la chiuretaj, oricum am sentimente de vinovatie insa trebuie sa fiu pragmatica, nu am nimic cu cel care ar putea fi tata si nici nu e momentul pentru un copil.
mi-e teama de innebunesc, nu mai dorm noaptea, sunt coplesita de situatie....
vreau sa merg si la medic insa speram si sa gasesc persoane care au folosit aceste medicamente sau care stiu alte persoane care ar fi folosit...sa stiu cat de grav sau putin grav a fost!
multumesc!

Te cred, si eu am trecut prin chiuretaj, si am 18 ani. Nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu Dar stii sigur sigur ca esti insarcinata ?
Frankie_Zuzu
Postat pe 24 August 2009 18:00
De la: Frankie_Zuzu, la data 2009-08-24 17:57:39
De la: Kity_kat, la data 2009-08-24 17:51:08
De la: Frankie_Zuzu, la data 2009-08-24 17:46:31

Sigur nu stiu, dar cred ca la 14 zile nu ar trebui sa intervina complicatii. Mai bine intrebi un medic. Daca vrei, ti-o recomand pe doamna Constantin de la centrul pe care ti l-am zis, iti pot da nr ei de telefon, si o intrebi. Sau cel mai bine, te duci maine sau cand vrei la clinica si ceri informatii.


merci, eu nu sunt din bucuresti insa pot veni, pentru asa ceva merg si in china! sunt din sibiu si aici unde am sunat nu fac astfel de avorturi, am crezut ca e vorba de o pastila pe care mi-o administreaza si o pot lua acasa, adica fara sa fiu internata sau ceva...
insa ma internez daca e cazul, dar mor de frica!
Kitty_the_cat
Postat pe 24 August 2009 18:01
Uite, m-am interesat despre avortul pe cale medicamentoasa:

Exista doua tipuri de intrerupere de sarcina (avort) : chirurgicala si medicamentoasa. Intreruperea de sarcina pe cale medicamentoasa (avort medicamentos) poate fi facuta in primele 8 - 9 saptamani de sarcina. Avort medicamentos trebuie facuta NUMAI sub supraveghere medicala de specialiate.

Sursa: http://www.seximus.ro/intrebari_contraceptie/avort_medicamentos_intrerupere_sarcina.php

Succes
Frankie_Zuzu
Postat pe 24 August 2009 18:03
De la: Frankie_Zuzu, la data 2009-08-24 18:00:37
De la: Kity_kat, la data 2009-08-24 17:54:51
De la: koph, la data 2009-08-24 17:51:06De ce nu mergi tu mai bine la un medic? Sau macar vorbeste cu un farmacist, ei sunt in masura sa-ti recomande ceva...Aici poate vei gasi pe cineva sa-ti spuna ca a incercat medicamentul X, dar daca la tine are reactii adverse? Mergi la un medic de specialitate, te rog, e cel mai bine asa.



probabil e mai bine, dar mi-e teama de nu mai pot sa nu ajung la chiuretaj, oricum am sentimente de vinovatie insa trebuie sa fiu pragmatica, nu am nimic cu cel care ar putea fi tata si nici nu e momentul pentru un copil.
mi-e teama de innebunesc, nu mai dorm noaptea, sunt coplesita de situatie....
vreau sa merg si la medic insa speram si sa gasesc persoane care au folosit aceste medicamente sau care stiu alte persoane care ar fi folosit...sa stiu cat de grav sau putin grav a fost!
multumesc!

Te cred, si eu am trecut prin chiuretaj, si am 18 ani. Nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu Dar stii sigur sigur ca esti insarcinata ?


pai mi-a intarziat deja o saptamana, mi-am facut 3 teste si 1 a iesit negativ iar 2 pozitive in sensul ca se vede si a doua liniutza dar nu e chiar la fel de bine conturata ca cealalta, plus ca am dureri ovariene ca si cum as fi la ciclu si am citit undeva ca asa ai daca ramai gravida...

oare daca as lua pilula aia de a doua zi in cantitati mai mari:D... stiu ca nu e bine... dar oare nu as "scapa" de aceasta problema?
sau nici nu stiu, dar nu iti poti imagina ce frica imi este
Kitty_the_cat
Postat pe 24 August 2009 18:04
merci mult!
Kitty_the_cat
Postat pe 24 August 2009 18:06
am gasit ce cautam... mifepriston se numesc! le poti comanda si online fara retzeta de pe site-ul www.ginecologie.ro si poti sa ai pana in 7-9 saptamani... eu am doar 2 deci sper sa fie mai usor!
Kitty_the_cat
Postat pe 24 August 2009 20:27
De la: Kity_kat, la data 2009-08-24 20:27:20am gasit ce cautam... mifepriston se numesc! le poti comanda si online fara retzeta de pe site-ul www.ginecologie.ro si poti sa ai pana in 7-9 saptamani... eu am doar 2 deci sper sa fie mai usor!


Draga mea, nu te prosti, te rog eu mult de tot!!!!!! Fa rost de bani si mergi la o consultatie la un medic ginecolog!!!!!!!!!!!!!!!!! El iti spune cum sa faci avortul, te programeaza in 2-3 zile si iti spune cat costa. Nu sunt o avere cateva milioane, iar tatal copilului este responsabil, deci e musai sa aduca EL TOTI banii.
E sanatatea ta in joc aici, nu lua medicamente fara sa consulti parerea unui medic SPECIALIZAT pentru ca poti muri. Nu glumesc, iti spun ca poti face stop sau cine stie ce alte complicatii de la pastile luate aiurea. Si astea se iau in functie de niste lucruri, nu esti tu in masura sa determini daca le poti lua sau nu. Cere ajutor real, nu pe site-uri, nu cere pareri pe net, vorbeste cu oameni MATURI, care stiu si te pot ajuta!!!! Poti ramane cu probmele de sanatate toata viata, poti face cancer si in cativa ani mori de la astfel de pastile.
Mergi la ginecolog si fa o programare daca nu te poate primi chiar azi!! Bafta!!!!
liliana2005
Postat pe 25 August 2009 12:02
De la: liliana2005, la data 2009-08-25 12:02:13
De la: Kity_kat, la data 2009-08-24 20:27:20am gasit ce cautam... mifepriston se numesc! le poti comanda si online fara retzeta de pe site-ul www.ginecologie.ro si poti sa ai pana in 7-9 saptamani... eu am doar 2 deci sper sa fie mai usor!


Draga mea, nu te prosti, te rog eu mult de tot!!!!!! Fa rost de bani si mergi la o consultatie la un medic ginecolog!!!!!!!!!!!!!!!!! El iti spune cum sa faci avortul, te programeaza in 2-3 zile si iti spune cat costa. Nu sunt o avere cateva milioane, iar tatal copilului este responsabil, deci e musai sa aduca EL TOTI banii.
E sanatatea ta in joc aici, nu lua medicamente fara sa consulti parerea unui medic SPECIALIZAT pentru ca poti muri. Nu glumesc, iti spun ca poti face stop sau cine stie ce alte complicatii de la pastile luate aiurea. Si astea se iau in functie de niste lucruri, nu esti tu in masura sa determini daca le poti lua sau nu. Cere ajutor real, nu pe site-uri, nu cere pareri pe net, vorbeste cu oameni MATURI, care stiu si te pot ajuta!!!! Poti ramane cu probmele de sanatate toata viata, poti face cancer si in cativa ani mori de la astfel de pastile.
Mergi la ginecolog si fa o programare daca nu te poate primi chiar azi!! Bafta!!!!



Buna,
merci pentru sfat, insa nu banii sunt problema ci ideea in sine de avort la modul acela cu aspiratie si asa... oricum cred ca mai mult costa pastilele in jur de 600 de ron plus transport.
nu pot sa pun tatal la o asemenea plata ca eu sunt vinovata pt o aventura fara cap...
oricum banii nu conteaza deloc, doar frica mea care e foarte foarte mare!!!!
Kitty_the_cat
Postat pe 25 August 2009 17:49
Ieri am luat 3 pastile de mifepristone, iar dupa 3 zile mai trebuie sa iau 2 pastile de cytotec! a mai luat cineva asa? ca inca nu simt nimic din toate urmarile si simptomele nasoale care era pe prospect!
Kitty_the_cat
Postat pe 28 August 2009 09:23
De la: Kity_kat, la data 2009-08-25 17:49:51
De la: liliana2005, la data 2009-08-25 12:02:13
De la: Kity_kat, la data 2009-08-24 20:27:20am gasit ce cautam... mifepriston se numesc! le poti comanda si online fara retzeta de pe site-ul www.ginecologie.ro si poti sa ai pana in 7-9 saptamani... eu am doar 2 deci sper sa fie mai usor!


Draga mea, nu te prosti, te rog eu mult de tot!!!!!! Fa rost de bani si mergi la o consultatie la un medic ginecolog!!!!!!!!!!!!!!!!! El iti spune cum sa faci avortul, te programeaza in 2-3 zile si iti spune cat costa. Nu sunt o avere cateva milioane, iar tatal copilului este responsabil, deci e musai sa aduca EL TOTI banii.
E sanatatea ta in joc aici, nu lua medicamente fara sa consulti parerea unui medic SPECIALIZAT pentru ca poti muri. Nu glumesc, iti spun ca poti face stop sau cine stie ce alte complicatii de la pastile luate aiurea. Si astea se iau in functie de niste lucruri, nu esti tu in masura sa determini daca le poti lua sau nu. Cere ajutor real, nu pe site-uri, nu cere pareri pe net, vorbeste cu oameni MATURI, care stiu si te pot ajuta!!!! Poti ramane cu probmele de sanatate toata viata, poti face cancer si in cativa ani mori de la astfel de pastile.
Mergi la ginecolog si fa o programare daca nu te poate primi chiar azi!! Bafta!!!!



Buna,
merci pentru sfat, insa nu banii sunt problema ci ideea in sine de avort la modul acela cu aspiratie si asa... oricum cred ca mai mult costa pastilele in jur de 600 de ron plus transport.
nu pot sa pun tatal la o asemenea plata ca eu sunt vinovata pt o aventura fara cap...
oricum banii nu conteaza deloc, doar frica mea care e foarte foarte mare!!!!






... fetitza ... TE JOCI CU VIATA TA ... tatal l-ai ales singura si e la fel de responsabil ca si tine ... esti tinara si nu poti trai prea mult in felul asta ... placerile de tipul asta te pot distruge ... mai bine gindeai mai pozitiv si gaseai o alta solutie ... in fine nu degeaba romania e campioana la cancere ... vor ''placeri'' dar si ''pragmatism'' si confort, si realizari, si ... numai copii, nu ... halal natiune ...
marco918
Postat pe 30 August 2009 02:26
pacat ca te-ai grabit!!!

iti spun sigur ca pastilele alea iti vor face enorm de mult rau! stiu ce-ti spun! crede-ma pe cuvant! si e extrem de durereos sa stai o sapt in spital cu un furtun de drenaj iesindu-ti din burta, fara calmante si trachilizante si simtzind durerea aia surda si adanca ( si cat se poate de fizica) mereu cu tine!!! imi pare rau ca te-ai grabit! sper sa ai mai mult noroc decat in alte cazuri cunoscute de mine in detaliu... :(
rodicapisica
Postat pe 30 August 2009 22:00
te sfatuiesc sa nu faci avort.uite.....eu am 19 ani si am un copil de 1 an si 3 luni.s-a intamplat,nu a fost nimic planuit si nici nu era timpul pt un copil dar nu am avut putere sa il omor,sa ii iau dreptul de a trai si nu imi pare rau.am un baietel de toata frumusetea pe care il iubesc mai mult decat orice pe lume.nu il omora,lasa-l sa traiasca,are dreptu asta si nu o sa iti para rau.
kudika057631
Postat pe 31 August 2009 11:00
De la: kudika057631, la data 2009-08-31 11:00:06te sfatuiesc sa nu faci avort.uite.....eu am 19 ani si am un copil de 1 an si 3 luni.s-a intamplat,nu a fost nimic planuit si nici nu era timpul pt un copil dar nu am avut putere sa il omor,sa ii iau dreptul de a trai si nu imi pare rau.am un baietel de toata frumusetea pe care il iubesc mai mult decat orice pe lume.nu il omora,lasa-l sa traiasca,are dreptu asta si nu o sa iti para rau.



Sa-ti traiasca si sa fie sanatos!
Felicitari pt curaj! Iti doresc sa ai puterea sa il cresti si suficienta dragoste incat sa treci de toate obstacolele pe care le vei intampina, indiferent de natura lor!
Morisette
Postat pe 31 August 2009 11:04
si eu am facut avort cu medicament......ii mai ok decat chiuretaju,dar cel mai bine ar fi sa mergi la medicul ginecolog,eu asa l-am luat.....a costat 500 d ron.Dar l-am luat sub supravegherea medicului.Asa te sfatuiesc si p tine sa faci.
k_aly_
Postat pe 1 Septembrie 2009 01:11
De la: kudika057631, la data 2009-08-31 11:00:06te sfatuiesc sa nu faci avort.uite.....eu am 19 ani si am un copil de 1 an si 3 luni.s-a intamplat,nu a fost nimic planuit si nici nu era timpul pt un copil dar nu am avut putere sa il omor,sa ii iau dreptul de a trai si nu imi pare rau.am un baietel de toata frumusetea pe care il iubesc mai mult decat orice pe lume.nu il omora,lasa-l sa traiasca,are dreptu asta si nu o sa iti para rau.






... BRAVOOOOOO ... asa ar trebui sa procedeze ... cu sau fara copil greutatile vin oricum ... dar trec mai usor cind te uiti la copii ... si nu super pe la 35-40 de ani sa ai deja un ditamai baiatul care sa te ajute si el ... treaba merge mai simplu decit la femeile care atunci innebunesc incercind sa aiba un copil ... pe care au toate sansele sa il nenoroceasca cu vreo malformatie dupa ce s-au jucat cu ''hormonii'' atita timp ... inca odata FELICITARI ...
marco918
Postat pe 1 Septembrie 2009 01:49
situatia ta nu e o gluma ..MERGI CAT DE REPEDE POTI LA MEDIC...
elissabeth
Postat pe 7 Septembrie 2009 01:27
multumesc pt felicitari si aveti mare dreptate greutatile oricum vin si cu un copil langa tine,sange din sangele tau,treci mult mai usor peste ele.daca faci avort o sa ai mustrari de constiinta toata viata,si e posibil sa nu mai poti avea copii.gandeste-te bn la ce decizie vei lua asta daca nu ai luato deja.
kudika057631
Postat pe 8 Septembrie 2009 15:53
Felicitari celor care i-au dat sfatul de a pastra copilul...Inainte de a lua o decizie te rog cauta pe net video despre avort...si vei vedea ca este o crima mai oribila decat a macelari pe cineva cu cutitul...Avortul medicamentos nu face altceva decat sa opreasca functiile creierului fatului,apoi inima...si sa ii ofere o moarte inceata si sigura....Eu am 22 de ani,insa cu siguranta ca daca as ramane insarcinata nu m-as gandi la avort...In multe cazuri s-a intamplat sa avorteze si apoi cand au crezut ca"este vremea sa faca un bebe"sa nu mai poata ramane insarcinate...
Oricum,mult succes cu orice decizie ai lua...Sper din tot sufletul sa nu regreti mai tarziu.
Kittty_kat
Postat pe 8 Septembrie 2009 23:08
Mda...abia acum am vazut si mesajul tau ca deja ai luat pastilele...Pacat...Trebuia sa te gandesti mai mult inainte...Poate ne tii si pe noi la curent despre starea ta de sanatate..
Kittty_kat
Postat pe 8 Septembrie 2009 23:10
De la: Kittty_kat, la data 2009-09-08 23:08:35Felicitari celor care i-au dat sfatul de a pastra copilul...Inainte de a lua o decizie te rog cauta pe net video despre avort...si vei vedea ca este o crima mai oribila decat a macelari pe cineva cu cutitul...Avortul medicamentos nu face altceva decat sa opreasca functiile creierului fatului,apoi inima...si sa ii ofere o moarte inceata si sigura....Eu am 22 de ani,insa cu siguranta ca daca as ramane insarcinata nu m-as gandi la avort...In multe cazuri s-a intamplat sa avorteze si apoi cand au crezut ca"este vremea sa faca un bebe"sa nu mai poata ramane insarcinate...
Oricum,mult succes cu orice decizie ai lua...Sper din tot sufletul sa nu regreti mai tarziu.




... de ce ... mult succes ? ... a devenit o ''expresie'' buna la orice ? ... daca intrebarea se referea la un viol (sa o violez, sau nu, pe vecina care umbla atit de decoltata) indemnul era la fel ? ...
marco918
Postat pe 9 Octombrie 2009 03:33
Ce s-a mai intamplat? Cum te simti? Ai reusit sa omori copilul? Felicitari!
kudika019386
Postat pe 14 Octombrie 2009 20:10
De la: marco918, la data 2009-09-01 01:49:57
De la: kudika057631, la data 2009-08-31 11:00:06te sfatuiesc sa nu faci avort.uite.....eu am 19 ani si am un copil de 1 an si 3 luni.s-a intamplat,nu a fost nimic planuit si nici nu era timpul pt un copil dar nu am avut putere sa il omor,sa ii iau dreptul de a trai si nu imi pare rau.am un baietel de toata frumusetea pe care il iubesc mai mult decat orice pe lume.nu il omora,lasa-l sa traiasca,are dreptu asta si nu o sa iti para rau.






... BRAVOOOOOO ... asa ar trebui sa procedeze ... cu sau fara copil greutatile vin oricum ... dar trec mai usor cind te uiti la copii ... si nu super pe la 35-40 de ani sa ai deja un ditamai baiatul care sa te ajute si el ... treaba merge mai simplu decit la femeile care atunci innebunesc incercind sa aiba un copil ... pe care au toate sansele sa il nenoroceasca cu vreo malformatie dupa ce s-au jucat cu ''hormonii'' atita timp ... inca odata FELICITARI ...


Cand ai un copil te gandesti la el nu la tine, ca tie iti e mai usor asa, ca scapi de tanara, ca te asiguri ca il ai cat mai poti avea...si ca te ajuta cand e mare etc...dar crede-ma ca pentru un copil nu e "amuzant" sa aiba o mama care sa creasca impreuna cu el, si sa nu il poata ajuta la mai nimic. eventual sa mai indure si lipsuri materiale si lipsa unui tata. Sa nu aud iarasi bazaconiile cu mama tanara, ce mandru se simte copilul la scoala ca are mama tanara. Copiii au alte dorinte si nevoi decat aspectul estetic si vanitatea mamei.

Copilul e important, nu cum te simti tu. Acum daca nu a fost planificat si a venit, ok, dar nu cumva sa te astepti ca ii va tine de cald figura ta de mamica tanara.

Mama m-a avut la 22 ani si tot am simtit ca a pierdut mult din viata din cauza ca m-a avut asa devreme, iar mama sotului meu l-a avut la 20 ani singura, si are probleme si acum cand isi aduce aminte cum a crescut, desi ea il iubeste ca pe ochii din cap.

Copiii sunt oameni nu jucarii, nu accesorii si nu premii.
Sa aveti parte de ei cand va simtiti pregatite sa ii aveti si sa va dedicati lor.
DayC
Postat pe 14 Octombrie 2009 20:11
De la: DayC, la data 2009-10-14 20:11:10
De la: marco918, la data 2009-09-01 01:49:57
De la: kudika057631, la data 2009-08-31 11:00:06te sfatuiesc sa nu faci avort.uite.....eu am 19 ani si am un copil de 1 an si 3 luni.s-a intamplat,nu a fost nimic planuit si nici nu era timpul pt un copil dar nu am avut putere sa il omor,sa ii iau dreptul de a trai si nu imi pare rau.am un baietel de toata frumusetea pe care il iubesc mai mult decat orice pe lume.nu il omora,lasa-l sa traiasca,are dreptu asta si nu o sa iti para rau.






... BRAVOOOOOO ... asa ar trebui sa procedeze ... cu sau fara copil greutatile vin oricum ... dar trec mai usor cind te uiti la copii ... si nu super pe la 35-40 de ani sa ai deja un ditamai baiatul care sa te ajute si el ... treaba merge mai simplu decit la femeile care atunci innebunesc incercind sa aiba un copil ... pe care au toate sansele sa il nenoroceasca cu vreo malformatie dupa ce s-au jucat cu ''hormonii'' atita timp ... inca odata FELICITARI ...


Cand ai un copil te gandesti la el nu la tine, ca tie iti e mai usor asa, ca scapi de tanara, ca te asiguri ca il ai cat mai poti avea...si ca te ajuta cand e mare etc...dar crede-ma ca pentru un copil nu e "amuzant" sa aiba o mama care sa creasca impreuna cu el, si sa nu il poata ajuta la mai nimic. eventual sa mai indure si lipsuri materiale si lipsa unui tata. Sa nu aud iarasi bazaconiile cu mama tanara, ce mandru se simte copilul la scoala ca are mama tanara. Copiii au alte dorinte si nevoi decat aspectul estetic si vanitatea mamei.

Copilul e important, nu cum te simti tu. Acum daca nu a fost planificat si a venit, ok, dar nu cumva sa te astepti ca ii va tine de cald figura ta de mamica tanara.

Mama m-a avut la 22 ani si tot am simtit ca a pierdut mult din viata din cauza ca m-a avut asa devreme, iar mama sotului meu l-a avut la 20 ani singura, si are probleme si acum cand isi aduce aminte cum a crescut, desi ea il iubeste ca pe ochii din cap.

Copiii sunt oameni nu jucarii, nu accesorii si nu premii.
Sa aveti parte de ei cand va simtiti pregatite sa ii aveti si sa va dedicati lor.




... clisee, clisee si iarasi cliseei ... doamne ajuta ... te intreb, ti-ai fi dorit sa fii avortata ca sa nu mai ''simti'' ca mama ta a ''suferit'' ? ... dar daca, voi toti acesti oameni ''sensibili'' v-ati fi nascut acum 100 de ani ce faceati ? ... va spinzurati ? ... faptul ca mama sotului tau are ameteli cind se gindeste inseamna ca NU L-A DORIT ... multi confunda dragostea pe care o capata dupa ce vad cum si ce este un copil cu frustrarile pe care le au datorita VISELOR ca ei sint persoane ''speciale'' care ar avea o ''misiune'' deosebita in viata ... in loc sa fiti MULTUMITE, traiesc cu vise ... in viata se pot intimpla atitea ... foarte multe ... a crede ca poti controla viata este o IDIOTENIE ... romanashii de astazi tind sa uite si sa ignore lucrurile frumoase si bune in defavoarea unor intimplari, dupa standardele lor'', nefericite ... credeti ca este rau astazi ? ... fals ... habar nu aveti ce bine este ... si nu stiti sa profitati ...
marco918
Postat pe 15 Octombrie 2009 18:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am si eu o intrebare/curiozitate 34 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:43
ce e mai bine...avort sau abandonul copilului 314 De la: kudika403171 18 Mai 2011 15:37
O dilema ingrozitoare 25 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:39
cum pot infrunta o asemenea tagedie??? 12 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:24
HELP!!!! 14 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:26