Setari Cookie-uri

drumul spre "perfectiune"

sau ar trebui sa spun drumul spre autodistrugere....cat de trist poate fi sa lupti pt ce iti doresti si sa nu poti in nici un chip sa obtii acel ceva...la inaltimea de 1,57 m am 58 kg si trebuie sa va marturisesc ca ma simt imensa...nu suport sa ma privesc in oglinda,nu pot imbrac orice haine de frica sa nu se vada cat sunt de grasa...ce urat suna "sunt grasa"
cata durere provoaca aceste cuvinte;stiu ca multe fete trec prin aceasta situatie:incercam sa dam jos cat mai multe kilograme in speranta ca intr-o zi vom arata si noi bine...de ce facem asta?...de ce asa?...de ce noi?...aceste intrebari ne vor "bantui" mintile multa vreme
nu stiu cand a inceput totul,dar de atunci pot sa zic ca am inceput sa ma urasc...mi-a scarba de mine...nu ma suport si tot ce vreau e sa slabesc,sa arat si eu bine,sa ma simt bine in pielea mea(am si uitat cum e sa simti asta).am incercat diete peste diete,fac si sport dar nimic nu da rezultate...ma distrug cu zile si ma gandesc chiar sa iau pastile...simt ca nimeni nu ma iubeste asa cum sunt si simt ca nu am nici-un rost pe lume...nu mai am putere sa lupt...am tot ce imi doresc,mai putin intelegere si respect de sine...nimeni nu ma asculta si nimeni nu m aintelege...nu am cui sa spun problemele mele,tin totul pt mine si asta intensific durerea.
nu mai sunt eu...nu intotdeauna...doar de fata cu altii...cand sunt nu am pe nimeni langa mine,depresia isi face simtita prezenta si subconstientul imi aminteste ca aspectul fizic mi-a deschis calea spre singuratate
ce usor e sa critici atunci cand auzi o stire sau cand citesti vre-un articol despre fete cu probleme alimentare(bulimir/anorexie)!...nimeni nu stie prin ce trec aceste persoane...daca ati stii macar o parte din toata suferinta asta cauzata de niste kg in plus....doamne ce am ajuns noi oamenii...ce am ajuns eu...gandul ca as putea sa ma ingras ma face sa ma gandesc la sinucidere...ma doare sa spun asta,dar e ceea ce simt...vreau sa slabesc si voi face tot posibilul sa obtin lucrul acesta(chiar daca imi voi pune viata in pericol)
voi ce faceti sa dati jos kilogramele?...va autodistrugeti in drumul spre perfectiune?
kudika020674
Postat pe 25 August 2009 01:18
Scumpa mea, perfectiunea nu exista. Cu asta ar trebui sa incepi....
Da stiu, e cumplit sa nu TE placi... Indiferent de parerea celorlalti.. daca te simti "oribila" in pielea ta... vei citi asta in ochii tuturor.
Cu siguranta autodistrugerea pentru a atinge ceva.. ce nu exista... este o nebunie! Nu-ti voi spune ca esti frumoasa grasa... atata timp cat TU nu simti asta. Si nici nu-ti voi spune ca cine te iubeste o face pentru sufletul tau. Sunt doar clisee care nu te vor multumi.. si nu-ti vor schimba starea.Sper ca esti suficient de matura sa realizezi ca o persoana anorexica este departe de a fi admirata. Sper ca esti suficient de matura sa te redescoperi, sa cauti in tine acele resurse.. pentru a merge mai departe.
Da, ai incercat diete peste diete... Din pacate nu ai gasit-o inca pe cea care ti se potriveste. Consulta un nutritionist. El va sti sa aleaga ceea ce ti se potriveste. Sunt sigura ca ai ambitia necesara sa continui.

Ai dreptate, nu stiu prin ce treci.... si nu pot intelege EXACT ceea ce simti pentru ca n-am avut probleme de greutate in viata mea. Dar durere, nemultumire de sine, indispozitii de tot felul. si toate acele nemultumiri enumerate de tine.. le avem toti pentru diverse motive. Unii reusim sa le depasim... Cu siguranta vei reusi si tu.
rashela
Postat pe 25 August 2009 02:30
buna! mey perfectiuna te distruge... ai dreptate..si nu neaparat in legatura cu fizicul.cu absolut orice lucru, sentiment etc.nu gasesti perfectiunea pe kre o doresti si asta t duce undeva pe apa sambetei...imi pare rau pt ceea c ti s intampla..dar tb sa fi puternica sa te incurajezi singura...multumeste te k esti intreaga k nu ai nici un defect fizic at ar fi fost mai mult dekt grav.ai 2 maini, ai 2 picioare. nu ai probleme grave de sanatate, ai o familie?sa te bucuri de asta in fiekre zi pt k sunt altii kre nu pot avea aceasta bucurie .dak incerci sa gandesti un pic mai pozitiv sunt sigura k poti gasi o cale sa skpi de aceste kg.nu e ceva atat de imposibil.iti tb ambitie rabdare si gandire pozitiva.dak chiar iti doresti poti reusi, dak stai pe loc si nu faci dkt sa te insulti, garantat, nu vei observa nici o schimbare in bine.iti doresc mult succes si ai grija de tine!
meramy
Postat pe 11 Septembrie 2009 18:09
Vai asa vb acuma parca ai vrea sa te sinucizi.Draga mea nu renunta.Sfatul meu e sa nu mai cauti diete pe net si de nu mai stiu de unde ca nu ai de unde sa sti care ti se potriveste si numa mai rau iti faci atat pt.gandirea ta cat si pt.corpul tau.Dute la un nutritionist el va sti cel mai bine ce dieta sa iti recomande si daca ai ambitie vei reusi sa slabesti.Nu ai specificat daca ai o familie sau cineva care sa te sustina.Ar fi mult mai usor sa ai pe cineva langa tine sa iti dea curajul si libertatea de a trai.Bafta multa si mai scrie-mi cum te mai simti,ce decizie ai luat
Dalya
Postat pe 11 Septembrie 2009 18:20
De la: kudika020674, la data 2009-08-25 01:18:15
voi ce faceti sa dati jos kilogramele?


sex
geo_x
Postat pe 11 Septembrie 2009 18:20
De la: kudika020674, la data 2009-08-25 01:18:15sau ar trebui sa spun drumul spre autodistrugere....cat de trist poate fi sa lupti pt ce iti doresti si sa nu poti in nici un chip sa obtii acel ceva...la inaltimea de 1,57 m am 58 kg si trebuie sa va marturisesc ca ma simt imensa...nu suport sa ma privesc in oglinda,nu pot imbrac orice haine de frica sa nu se vada cat sunt de grasa...ce urat suna "sunt grasa"
cata durere provoaca aceste cuvinte;stiu ca multe fete trec prin aceasta situatie:incercam sa dam jos cat mai multe kilograme in speranta ca intr-o zi vom arata si noi bine...de ce facem asta?...de ce asa?...de ce noi?...aceste intrebari ne vor "bantui" mintile multa vreme
nu stiu cand a inceput totul,dar de atunci pot sa zic ca am inceput sa ma urasc...mi-a scarba de mine...nu ma suport si tot ce vreau e sa slabesc,sa arat si eu bine,sa ma simt bine in pielea mea(am si uitat cum e sa simti asta).am incercat diete peste diete,fac si sport dar nimic nu da rezultate...ma distrug cu zile si ma gandesc chiar sa iau pastile...simt ca nimeni nu ma iubeste asa cum sunt si simt ca nu am nici-un rost pe lume...nu mai am putere sa lupt...am tot ce imi doresc,mai putin intelegere si respect de sine...nimeni nu ma asculta si nimeni nu m aintelege...nu am cui sa spun problemele mele,tin totul pt mine si asta intensific durerea.
nu mai sunt eu...nu intotdeauna...doar de fata cu altii...cand sunt nu am pe nimeni langa mine,depresia isi face simtita prezenta si subconstientul imi aminteste ca aspectul fizic mi-a deschis calea spre singuratate
ce usor e sa critici atunci cand auzi o stire sau cand citesti vre-un articol despre fete cu probleme alimentare(bulimir/anorexie)!...nimeni nu stie prin ce trec aceste persoane...daca ati stii macar o parte din toata suferinta asta cauzata de niste kg in plus....doamne ce am ajuns noi oamenii...ce am ajuns eu...gandul ca as putea sa ma ingras ma face sa ma gandesc la sinucidere...ma doare sa spun asta,dar e ceea ce simt...vreau sa slabesc si voi face tot posibilul sa obtin lucrul acesta(chiar daca imi voi pune viata in pericol)
voi ce faceti sa dati jos kilogramele?...va autodistrugeti in drumul spre perfectiune?


tu sigur nu ai cazut in depresie, caci atunci, poate ar fi mai nimerit sa te duci la psihoterapeut?

in primul rand, din ceea ce descrii, mi se pare ca ai o greutate aproape de normal pentru inaltimea ta. daca iti doresti sa slabesti ar trebui s-o faci pentru sanatatea ta si nu ca sa te placa cei din jur. degeaba ai fi o silfida, daca ai fi in permanenta infometata, cu moralul la pamant si intoarsa pe dos.

spuneai ca desi tii dieta si faci sport nu slabesti. ai incercat sa te duci la medicul endocrinolog ca sa afli de ce anume nu slabesti? poate ca ai o afectiune la care nu te-ai gandit (gen hipotiroidie sau probleme cu suprarenalele).

iti doresc multa sanatate si du-te la endocrinolog!
franziska_eu
Postat pe 14 Septembrie 2009 17:22
hei...:)...mnah...io am tendintza sa spun ca exagerezi unpic...daca ti-ai cantarii IMC ai vedea ca nu esti nici macar supraponderala....esti o fata normala cu cateva kg in plus.....stiu, o sa fiu unpic dura acum...dar sa sti ca nu iti foloseste la nimik sa t plangi si lamentezi, tu esti singura care poate face ceva...aa...si numai cu rabdare, multa rabdare...nu spera sa ai rezultate dupa 2 saptamani...tre' sa t incarci cu multa ambitie...si sa ai parte de de o detasare inainte( mergi undeva, iesi seara plimbate..singura...si reflecteaza).....dandeste-te ca ai cateva kg in plus dar ai o sanatate buna, sunt oamenii cu probleme adevarate....stiu ft bine ca te afecteaza acest lucru dar trebuie sa t maturizezi si sa realizezi niste lucruri...fa-ti un program p care sa-l respecti....nu-ti cere nimeni sa mananci numai balarii si apa plata toata ziua.....adapteaza-ti'l in functie de nevoile tale, poate esti o fata care are o alimentatie normala dar exagerezi cu dulcele ( de ex, daca mananci ciokolata multa, renuntza la ea) ....nah, tu decizi acum ce trebuie sa faci dar reflecteaza asupra stilului de viata , si adu-ti aminte ca asa cum t vezi tu, t vad si ceilalti!
irinuku
Postat pe 14 Septembrie 2009 17:46
"drumul spre perfectiune"...pentru mine PERFECT este ce am realizat pana acum. crede-ma ma simt tare IMPLINITA .faptul ca am 1.64 nu ma deranjeaza, ca am inceput sa ma implinesc si cand ma cantaresc (aproape 60Kg) ohoooooooo ma supara rau.incep cate o dieta, ma las...iar slabesc iar pun la loc dar cand imi vad copiii crescand (15 si 11) atunci vad adevarata IMPLINIRE!!
lasa prostiile si gandeste-te ca sunt oameni care la inaltimea ta au mult mai multe kg...vezi partea frumoasa a vietii si intelege ca nimeni nu e perfect.
htania
Postat pe 14 Octombrie 2009 22:44
Nu exista perfectiune.Eu una m-am considerat grasa o saptamana,apoi ma placeam.Mananc orice,oricat si la orice ora,nu mai tin cont de nimik,imi place sa mananc,n-am tinu cura niciodata.Stiu ca nu duc o viata sanatoasa,k mananc grasimi,shaorme,beau sucuri,mananc o ciocolata zilnic dar nu pot sa ma schimb.Sunt o mica vaca.Asta e.Niciodata nu voi fi prea multumita de mine,si mama imi spune k mananc mult.Nu te mai stresa k nu rezolvi nimik,te imbolnavest.
annna_larysssa
Postat pe 11 Decembrie 2009 22:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
drumul spre "perfectiune" 9 De la: annna_larysssa 11 Decembrie 2009 22:37
dieta.. 9 De la: valentinawtc 21 Iulie 2013 12:41
Urgent!! 6 De la: Bianca_Andreea_Dutoiu_1 10 Septembrie 2012 14:08
Urgent!! 9 De la: Bianca_Andreea_Dutoiu_1 30 Septembrie 2012 10:52
Vreau o parere de la iubitorii de animale 15 De la: koph 11 Noiembrie 2009 23:33