Setari Cookie-uri

gastric sleeve

Buna,
Este cineva pe acest site care a facut gastric sleeve?
cinste
Postat pe 20 August 2009 19:04
Buna! Eu am facut gastric sleeve in octombrie 2008, la Spit. Sf Ioan - Bucuresti, la domnul dr. Copaescu. am slabit de atunci 42 de kg, sunt foarte incantata si multumita.
lindab
Postat pe 9 Septembrie 2009 11:29
Buna! as dori sa te intreb cat te-a costat si ce conditii ai indeplinit pt a fi operata? multumesc anticipat
mariposaev
Postat pe 17 Septembrie 2009 02:18
si eu am facut operatia in 2008,tot la sf ioan dar la dr Munteanu Rubin.a decurs conform planului, am stat doar 3 zile in spital si de la aproape 100kg am ajuns la 60 ca am vrut eu sa ma opresc..sunt bine , analizele imi sunt bune si recomand tuturor fetelor care si au pierdut increderea in sine.
faringica
Postat pe 30 Noiembrie 2009 20:14
M-AM DECIS SA MA OPEREZ GASTRIC SLEEVE,POATE CINEVA SA-MI SPUNA DE CE SUNT CHEMATA IN SPITALUL EUROCLINIC LA O DISCUTIE DE 3-4 ORE SAMBATA CU MAI MULTE FEMEI.SI MA INTERESEAZA DACA A AVUT CINEVA REACTI ADVERSE.MULTUMESC FRUMOS :
nicogabi
Postat pe 27 Ianuarie 2010 18:56
Nicogabi ce ai facut la prezentare?..eu o am pe 13 martie.Banuiesc ca e un seminar ptr avantaje si riscuri...
Te operezi?..eu sunt hotarata sa o fac.poop
euada
Postat pe 18 Februarie 2010 03:10
buna eu sunt operata de gastric-sleeve de 2 saptamani, mai exact pe 27/07/2010, vroiam sa zic ca ma simt bine dar a-si vrea sa stiu ce a-ti mai mancat ca eu m-am saturat de mancarea pasata??????
bombonica25
Postat pe 12 August 2010 14:24
sunt curioasa dupa mai multi ani de la operatie ce se intampla, revine pofta de mancare? se mareste stomacul? am facut operatia degeaba?ne reingrasam?
kudika379719
Postat pe 28 Martie 2011 11:40
cum esti acum dupa ce a trecut mai mult timp?
eu sunt operata de 1 an si 2 luni, dar parca nu mai slabesc.incep sa intru in panica
crec ca stomacul se mareste
am slabit vreo 40 kg, dar mai trebuie cam 30
kudika379719
Postat pe 28 Martie 2011 11:51
Si eu sunt operata de unan si 6 luni si nu am mai slabit de 4 luni .Mi-au revenit poftele si sunt tare suparat ca nu am atins greutatea dorita ....
Ce e de facut? Sa tre din nou pe cura ?
kudika383661
Postat pe 14 Aprilie 2011 20:21
buna,

nu stiu unde si la ce medic v-ati operat, insa din ce-am citit eu (chiar si pe acest forum), la Delta Hospital se tin niste seminarii pe aceasta tema, de asemenea au si un grup de sprijin.
eu zic sa intrati pe site-ul lor si sa -i contactati, poate asa va lamuriti cum stati :)

toate cele bune
irina_v2011
Postat pe 20 Decembrie 2011 01:46
Experienta noastra cu dl. Dr. Rubin Munteanu ar putea fi rezumata asa:
• 25 de ani
• fiica, sora, sotie, mama, colega, prietena
• G = 105 kg, T = 1,72 m
Se interneaza pentru Gastrectomie Sleeve la Euroclinic, interventie (gastrectomie longitudinala pe cale laparoscopica) efectuata de dl. Dr. Rubin Munteanu pe 4 august 2011.
Evolutie post-operatorie favorabila, se externeaza pe 6 august in curs de vindecare chirurgicala cu recomandari si tratament specific.
12 august 2011, ora 22.56, se interneaza la Sf Ioan cu diagnosticul “rectoragie. Status post gastrectomie sleeve si la 72 ore tromboza de vena porta si vena mezenterica inferioara”.
17 august 2011, ora 00.15 – se pronunta decesul
Intre cele doua repere, momentul internarii si cel al pronuntarii decesului, se desfasoara un film halucinant, greu de crezut, foarte greu de acceptat: de la internare cu “stare generala mediocra si dureri abdominale de intensitate moderata” (toate citatele sunt extrase din raportul medico-legal de necropsie) la “stare generala multumitoare” a doua zi, activitate cardiaca si necesitatea resuscitarii in ziua urmatoare, “stare generala satisfacatoare” pe 15 august cu deteriorare rapida pana la producerea stopului cardio-respirator si deces putin dupa miezul noptii.
Daca s-a facut tot ce se putea face, daca s-a intervenit corect si la momentul potrivit sau nu, sunt cateva din intrebarile pe care familia si le pune de aproape un an, cu siguranta, zilnic. Raspunsurile pe care nu le au inca vor incerca sa le afle, demersuri legale in acest sens fiind initiate.
Motivul pentru care isi fac cunoscuta experienta este unul de avertizare. Cu siguranta, oricine, aflat in fata luarii unei decizii privind o interventie chirurgicala (fie si una descrisa ca fiind “un procedeu terapeutic pe cale minim invaziva”) isi pune probleme, are intrebari, are temeri. Dar oare este constient ca se afla in fata unei decizii de viata si de moarte? Probabil, nu.
Familiile afectate iremediabil de pierderea fiicei, surorii, sotiei si mamei care a fost Alina Maria Damban isi doresc sa nu mai treaca nimeni prin ce trec ei.
Considerati alte optiuni si, daca interventia chirurgicala este obligatorie, asigurati-va ca doctorul pe care il alegeti va va acorda atentia necesara si, sau mai ales, post-operator! Oricat de renumit este.

kudika_7665
Postat pe 17 Mai 2012 12:36
Foarte trist cazul despre care ai scris.

Ca orice alta operatie medicala, exista factori de risc.

Depinde pana la urma de decizia ta daca ai de gand sa slabesti prin metoda de "gastric sleeve".
kudika_11263
Postat pe 4 Iulie 2012 15:49
Da eu am facut aceasta operatie de 2 ori si acumam mai multe kg decat am avut inainte de prima operatie. ATAT AM AVUT DE SPUS.
kudika_34884
Postat pe 12 Mai 2013 20:40
am facut operatia in februarie 2013... post operator doar ignoranta din partea medicilor
Susman_Radu_1
Postat pe 22 Mai 2013 09:43
De la: kudika_941186, la data 2013-11-14 11:48:43Buna, buna! Pentru ca nu a mai aparut altcineva pe aici cu alte comentarii, profit de situatie si va aduc si eu acum tot informatii de bine cu privire la spitalul Sf. Constantin din Brasov. Nu am facut inca operatia, dar din ce vad scris aici e de bine. M-am inscris in Clubul Bariatric si am participat zilele acestea la sedintele de consiliere si sustinere pentru a opta pentru procedura Gastric Sleeve. Au venit mai multi medici, m-au consultat, mi-au spus ca am IMC peste 30 ceea ce inseamna ca sunt supraponderala, dar oricum asta se vede cu ochiul liber la mine... Au fost foarte deschisi la discutii, au raspuns la intrebari si ne-au dat multe explicatii. Per total, mi-au inspirat multa incredere, in special domnul doctor Serban Vasile. Chiar vreau sa va incurajez si pe voi sa priviti cu optimism si sa aveti incredere ca veti scapa de obezitate. Voi fi aici din nou dupa ce ma voi opera.:) Sa ne revedem cu bine!

Wow, asa decizie drastica doar pentru ca esti supraponderala? Ai citit cazul tragic de mai sus? Parerea mea, doar cei cu obezitate ar trebui sa se gandeasca la asta si poate nici ei. O operatie este totusi o operatie cu toate riscurile ei.
Cineva scria mai sus ca s-a ingrasat la loc si chiar ceva mai multe kg decat avea la operatie... Din cate am mai citit, daca nu te abtii de la papica nu-i bine.
Am urmarit acum ceva timp in urma o emisiune la TV care prezenta persoane operate, cu inel la stomac. Spunea doctorul care a facut operatia, ca daca nu-si schimba obiceiurile alimentare, este posibil ca acel inel sa alunece datorita maririi stomacului si sa fie necesara o alta operatie. Brrrrr !
Pentru supraponderabilitate este nevoie doar de vointa
luchianramona
Postat pe 14 Noiembrie 2013 12:15
Buna, in urma cu trei ani nepoata mea a fost operata si i sa pus un inel gastric.Intr-adevar avea 1,65 si 100de kg, i-si cumpara cate un sac de 10 kg de napolitane naty glazurate si nu-i ajungea o saptamana.Dupa operatie nu putea sa mai manance doua bucati, ori daca manca un castronel cu supa de bebelusi, dadea afara tot.Dupa cca.un an si l-a scos, slabise cat dorise, s-a obisnuit sa manance putin si a putut da nastere si unei fetite.
kudika467548
Postat pe 14 Noiembrie 2013 14:03
Buna seara tuturor... va multumesc pentru citirea acestor randuri..A efectuat cineva o operatie gastric sleeve - reducerea stomacului in Constanta la clinica Medstar 2000 la doctorul Razvan Popescu? Suntem in mari dubii si eu si mama... nu prea stim ce sa facem... e operatie si costisitoare si riscanta... va rugam mult impartasiti din experientele dumneavostra!... O seara linistita!
katypinkjoujou
Postat pe 14 Ianuarie 2014 23:52
M-am operat pe 10 mai 2013 la spitalul judetean Targu Mures la domnul dr. Radu Neagoe.Vreau sa spun ca am fost tratata la fel ca si la o clinica cu plata, medicul este extraordinar, tanar si motivat, inca nu am intalnit vreun medic care sa se intereseze telefonic de starea pacientilor.Am slabit aproape 30 kg. , ar mai fi de slabit, sunt perioade indelungi de plafonare a greutatii. Oricum la cantitatea de alimente consumata, nu ai cum sa nu slabesti....Am scapat de diabetul de tip 2 si de hipertensiunea arteriala, ceea ce mi se pare cel mai important. Daca mai aveti intrebari va stau la dispozitie. Curaj! Daca ar fi sa o fac din nou as face-o fara ezitare!
kudika_953268
Postat pe 28 Ianuarie 2014 12:30
Si eu vreau sa fac o interventie de tip gastric sleeve; m un indice din acela de 149 si 46 ani.Ma intereseaza experientele voastre, pretul total, care clinica e mai buna; va rog ajutati-ma !
Ioana_Ropotica_1
Postat pe 4 Februarie 2014 12:23
Cum de 2 ori? ce ti-a mai "taiat" a doua oara?

kudika_954281
Postat pe 5 Februarie 2014 23:28
Sunt hotarata sa slabesc (am 110 kg, 1,70 cm). Ce parere aveti despre gastric sleeve? Cunoasteti un medic din Cluj care ma poate ajuta?
kudika_955036
Postat pe 10 Februarie 2014 18:28
Ti-l recomand pe doctorul Marius Fodor din Cluj, un medic extraordinar, cu o atitudine impecabila, medicul care m-a operat pe mine, dupa ce am ajuns la 102 kg dupa nasterea celui de al doilea copil; am trecut usor peste perioada postoperatorie, durerile au fost suportabile; acum ajuns la 55 de kg , sper sa ma mentin tot asa, cand apuc fac si sport, totul e sa ai curajul sa faci o schimbare!

________

GS- Dr. Fodor Marius-11.01.2012
102 kg, 1.70 m
kudika_960423
Postat pe 9 Aprilie 2014 18:57
In sfarsit am facut si eu pasul acesta, m-am operat si eu la doctorul Fodor in luna martie. Dupa 2 luni si jumatate am slabit aprox. 20 kg, sunt o persoana ff activa, recuperarea a fost relativ usoara; am ezitat un pic intre Cluj si Bucuresti dar ma bucur ca pana la urma am ales Clujul.
kudika_955036
Postat pe 18 Mai 2014 09:17
salut!

imi poti spune costul aproximativ al interventiei? as vrea si eu sa fac. Multumesc
Lucia_Ardber
Postat pe 14 Iulie 2014 23:09
De la: kudika_955036, la data 2014-05-18 09:17:20In sfarsit am facut si eu pasul acesta, m-am operat si eu la doctorul Fodor in luna martie. Dupa 2 luni si jumatate am slabit aprox. 20 kg, sunt o persoana ff activa, recuperarea a fost relativ usoara; am ezitat un pic intre Cluj si Bucuresti dar ma bucur ca pana la urma am ales Clujul.


La Bucuresti am fost si eu dar acolo ajung cu operatia la 6000 de EU; cat te-a costat operatia la Cluj, unde opereaza dr. Marius Fodor? M-ar interesa o clinica privata...
kudika_972272
Postat pe 13 August 2014 10:56
Scuze, la costul operatiei am uitat un 0 :) 3950 EURO
kudika_973502
Postat pe 9 Septembrie 2014 15:58
In Cluj,la CHIRURGIE V este dr.MICLAUS DAN, un medic de exceptie, care m-a operat pe mine, si care a fost medic-prieten-asociat....cum vrei sa-i spui, dedicat trup si suflet pacientului. Costul 3950 Euro+325 Euro /dupa caz (este spital de stat dar rivalizeaza cu cele particulare, aparatura super,personal amabil,nu trebuie spaga)
kudika_973502
Postat pe 9 Septembrie 2014 16:06
Multumesc tuturor pentru pareri. In urma cu ceva vreme eram in dubii daca sa apelez la gastric sleeve sau nu.

Pentru ca aveam 87 kg si inaltimea 1.57 aveam IMC 35.3, obezitate grad II.

Am optat pentru aceasta interventie ca ultima alternativa desi eram foarte speriata. Interventia a fost facuta de doctorul Copaescu si evolutia a fost vizibila in cateva luni, de la 87 de kk la 62, in 4 luni.
Alina_A123
Postat pe 28 Septembrie 2014 14:40
Si eu mi-am facut acum doi ani o interventie de gastric sleeve. In Bucuresti, la Ponderas, clinica doctorului Copaescu. Daca este nevoie revin cu detalii. Asa pe repede inainte, tot ce pot sa spun este ca operatia asta mi-a schimbat nu numai viata (aveam un debut de diabet de grad 2 care acum nu a mai lasat nici macar un semn :))dar mi-a schimbat si calitatea vietii pe care o duc acum. Pot sa mananc orice, dar in cantitati foarte mici, fac sport si, cei mai important, am usa deschisa si telefonul la indemana la unul dintre cei mai buni nutritionisti din Bucuresti, care m-a consiliat inainte si dupa operatie, si de atunci ori de cate ori am nevoie.
Pentru ca, odata facuta operatia asta trebuie sa-ti mentii un anumit stil de viata: care nu este complicat, si nici costisitor, ci doar cumpatat si masurat.
RalucaRalu
Postat pe 4 Noiembrie 2014 21:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Acai berry 2 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:26
Casting pentru reality show 6 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:25
OFER TRATAMENT PENTRU SLABIT (GRATIS ) 1 De la: b63msh 17 Noiembrie 2009 18:47
obezitatea o problema majora 0 De la: 7 Iunie 2009 16:38
As vrea o parere sau un sfat .. am nevoie .. va rog sa ma ajutati 13 De la: yumalai 30 Mai 2009 08:45