Setari Cookie-uri

Vise "primitive" si realitatea iubiriilor

Iubirea....de fapt ce inseamna ea???Cred ca noi oamenii oricat am incerca sa ne dam seama daca iubim sau nu,daca suntem iubiti sau nu cred ca niciodata nu ne vom da seama de asta. Inca ma mai gandesc daca am iubit vreodata sau….??? Cand spunem IUBIRE sau FERICIRE ar insemna perfectiune...fiecare percepem cele doua cuvinte in felul nostru..dar oare meditand putin asupra acestor doua cuvinte..gandind mai profund de fapt nu suntem pe deplin fericiti,impliniti,iubiti...in ziua de azi si mai ales de cand e lumea iubirea si restul sentimentelor sunt relative..Cand credem ca in sfarsit am gasit iubirea sau fericirea vine o zi cand ne intrebam “oare sunt fericit/a?” toti ne dorim mai mult decat se poate si atunci concluzia mea cand spunem IUBIRE si FERICIRE (care sunt atat de complexe) de fapt ne multumim cu aceste faramituri pe care le primim zi de zi de la parteneri si ne plafonam in ceea ce avem ptr ca de fapt mai bine de atat nu se poate..si speram ca undeva candva va fi mai bine de atat…ne simtim fericiti visand la acel barbat care vine calarind pe un cal alb stralucitor si ne salveaza de la tristete,lacrimi si traind FERICITI pana la adancii batranetii…insa cand ne trezim din acest “vis” revenim la realitatea zilelor de azi care este cruda. Nu mai putem fi oameni simpli cu frica de Dumnezeu ,trebuie mereu sa fim in pas cu moda pentru ca X sau Y nu se uita la mine si se uita la altele care sunt cu 1 kg de fard pe fata,fustele care mai mult nu-s..si tot asa..si atunci cele care suntem mai simple ne complexam ca nu putem fi ca “ele” si asta ne intristeaza in fiecare zi…Ce mai pot spune este ca acele pitipoance nu au suflet decat ptr patratele si bust tare ca piatra si eventual ptr banii lor…si tot asa as putea continua inca 100 de pagini…Ce este de facut intr-o astfel de situatie???Hmm parerea mea este ca nu a ice face decat sa razi de curvele care ne fura barbatii si noi sa zambim cu fruntea sus aratandu-le ca suntem mai bune ca ele..mai destepte care inteligenta noastra nu se rezuma la fond de ten,fuste invizibile si sani neacoperiti..eu una chit ca nu am intalnit iubirea adevarata si inca visez la ea..dar sunt fericita ca sunt SIMPLA si poate uneori invizibila pe strada…Ar mai fi multe de mentionat dar ar fi prea mult de citit..Va multumesc ca a-ti citit gandurile unei “nefericite in dragoste” si ma scuzati pe cei care se simt jigniti insa adevarul este foarte crud.O zi superba!!!
suzana2009
Postat pe 30 August 2009 14:07
Care-i spilul?
Kathara
Postat pe 30 August 2009 17:39
Iubirea nu este egal fericire nu este egal perfectiune !!Sunt extraordinar de multe de povestit despre iubire, deoarece cati oameni sunt si au existat pe pamant atatea pareri despre iubire si cum ar trebui sa arate ea.De aceea conteaza ce-ti doresti tu.Chestia cu cavalerul stralucitor pe un cal alb nu numai ca este o fantasma a vreunei nefericite romantice dar este total nerealizabila. De ce ?!Pentru ca si barbatii sunt oameni,oameni care mai ragaie,mai scapa o basina,bineinteles neintentionat,nu vorbesc de marlani.Cand vei ajunge sa razi de o astfel de intamplare si sa nu ti se para ceva scarbos atunci sa stii ca iubesti aceea persoana.Te vei surprinde chiar si pe tine cand o sa ti se para atragator un barbat cu putina burtica,poate nu imbracat la ultima moda si cu o masina tare.Pt. ca aceia cu abdomene perfecte sunt barbatii pitzipoancelor.Barbatii adevarati, normali, sunt cei care muncesc de dimineata pana seara incercand sa ofere familiei lor tot ce e mai bun si nu au timp sa se duca la sala.Barbatii adevarati sunt cei care prefera sa-i ia iubitei un cadou decat sa fie ei imbracati dupa ultima moda.Barbatii adevarati sunt cei care impart cu tine ultimul sandwich in fata televizorului nu cei care te duc la MoviePlaza si se holbeaza peste umarul tau la tatele blondei de langa voi.Daca vrei sa gasesti iubirea adevarata ,gaseste un barbat adevarat.
Nu trebuie sa fii "invizibila" nici pitzipoanca.Fii tu insati !!Fii femeie, fii curata, eleganta si nu uita zambetul imbraca cel mai frumos o femeie si nu costa nimic !! Multa bafta !!!!
diana1981
Postat pe 6 Septembrie 2009 19:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 11 De la: Alex_Bodea 4 Ianuarie 2011 20:56
Huge Question: de ce barbatii se tem de relatiile la distanta? 38 De la: oana1234 16 Ianuarie 2009 16:58
Rugaminte 15 De la: Ioana12 2 Februarie 2011 22:41
Cine spune ca intr-o fata si un baiat nu poate fi o relatie de prietenie si doar atat??? 6 De la: geo_x 13 August 2009 12:27
Ai vreun regret din trecut? Exista ceva ce ai fi vrut sa faci (sa zici) si nu ai facut? 46 De la: kudika098645 12 Ianuarie 2010 08:53