Setari Cookie-uri

Eternul conflict intre generatii?

Trec printr-o perioada destul de ciudata si vad cum relatiile cu familia (altfel, foarte "sanatoase") devin din ce in ce mai tensionate si mai subrede, atunci cand se pomeneste despre faptul ca vreau si eu o viata a mea... Nu mai sunt tocmai la varsta adolescentei, asa ca nu pricep cum de nu si-au dat seama ai mei, inca, ca am crescut si lucrurile s-au schimbat un pic. Uneori sunt de-a dreptul imposibili si ma cert cu ei... Vor sa-mi gasesc un loc de munca. Si eu vreau. Insa, pe de alta parte, imi spun intr-una ca n-o sa fac fata, ca o sa fie greu, ca o sa vad eu ce m-asteapta... si dupa aia tot ei se mira ca mi se face frica sau ma enervez. Gasesc nod in papura atunci cand aleg eu vreo oferta de loc de munca de cercetat, apoi imi reproseaza ca nu ma intereseaza subiectul, si ar trebui sa fiu mai implicata. Wtf??

Apoi, se supara pe mine daca spun ca am nevoie sa ies mai des cu prietenii (care, si-asa, au ramas putini fiindca ne-am imprastiat cu studiile, care-ncotro) si nu pot sa stau toata ziua in casa, sa ma izolez de tot si sa dau in depresie. Ei sunt de parere ca nu merit asta, pana cand nu imi gasesc un loc de munca, desi le-am explicat de "n" ori ca daca ma tin izolata si fara ocupatie e mult mai probabil s-o iau razna si apoi sa aiba probleme mult mai mari cu mine, decat faptul ca tre sa-mi gasesc un loc de munca... Am avut la un moment dat o perioada de un an in care a trebuit sa stau acasa inainte sa-mi continui studiile, si stiu ce s-a intamplat atunci, cat de greu am iesit din starea de apatie si izolare, dupa ce s-a terminat totul... N-as vrea sa mai ajung vreodata in situatia asta.

Acum ma simt presata din toate partile, intre ce vreau eu sa fac cu viata mea (am mai luat niste decizii cu care foarte greu au fost de acord) si ce Dumnezeu or fi vrand ei... ca nu-i inteleg deloc.

Aaa... si am uitat sa zic, aceleasi fenomene care se produc cand discutam despre locul de munca apar si atunci cand e vorba despre relatii. Comenteaza mult, in final nu sunt de acord cu nimic dar pe de alta parte sunt "ingrijorati" ca n-o ajung vreodata sa-mi intemeiez o familie... Eu zic ca problema lor e faptul ca au (in sinea lor) o parere cam proasta despre mine, desi se putea mult mult mai rau... Uneori incep sa regret ca n-am facut mai multe tampenii adevarate in adolescenta, poate asa ar fi vazut diferenta.

A mai patit cineva asa ceva? Exista vreo solutie de rezolvat asa ceva? Problema e ca si ca sa fii pe cont propriu, in ziua de azi, e nevoie de un pic de sprijin "de start", din partea familiei. Iar dupa cum arata situatia, eu nu prea cred ca am sa-l primesc...
moodygirl
Postat pe 19 Iulie 2011 12:25
Stai putin sa inteleg si eu. Vrei ACEL job unde sa castigi "super" si sa devii independenta sau vrei UN job, oricare ar fi el, sa iesi din casa, sa te inveti cu munca, sa incepi sa simti ca faci ceva pentru tine?
Daca-i a doua varianta (sper) atunci gaseste-l, angajeaza-te si da-le vestea. Dupa.
Te sperie munca? :) Spui ca ai ales oferte. La interviuri ai fost? Ai deschis vreo usa, ai stat de vorba cu vreun angajator? Inclin sa cred ca nu.

Inteleg din postarea ta ca esti un copil bun. Si mai inteleg ca ai fost obisnuita sa dai raportul orelor si minutelor petrecute in afara casei.
Pe parinti nu ai cum sa-i schimbi. De fapt, nicio persoana nu se schimba ca vrem noi. Probabil ca vei avea de tras cu asta pana te vei muta singura la casa ta.

rashela
Postat pe 19 Iulie 2011 12:37
Cauta-ti de lucru, angajeaza-te si cu asta basta. Nu astepta sa-ti caute parintii de munca, pentru ca nimic nu e destul de bun pentru tine, din punctul lor de vedere. Si tu mereu vei fi prea mica sa stii ce e bine si ce nu. Vrei sa arati ca ai crescut? Demonstreaza, ca de vorbe toata lumea e satula! Fii convinsa ca n-o sa fie o tragedie daca, intr-o buna dimineata, le spui "mama, tata, ne vedem diseara, eu plec la serviciu". Vor prinde incredere in tine, ai sa vezi!
kitty_na
Postat pe 19 Iulie 2011 19:11
Ce parinti Ei se asteapta ca tu sa te trezesti peste noapte o persoana sigura pe ea si independenta? Cum sa "zbori" daca ei de fiecare data iti taie aripile?Pana la urma o sa ajungi sa crezi si tu ca nu esti buna de nimic si asta o sa-ti afecteze viata pe toate planurile.
Barbie30_
Postat pe 19 Iulie 2011 19:50
Mie mi s-a intamplat faza cu relatiile. Solutia: mi-am tinut gura apoi. Eh, ca s-a dovedit ca taica-miu a avut dreptate in legatura cu unul sau doi, asta e partea a doua

Cat despre job, nu le mai spune "vreau sa fac aia, vreau sa fac aialalta", ci fa aia si ailalta! Eu cred ca ei te vor si matura si inca copilasul lor pe care sa-l protejeze. Le este si lor greu sa te vada crescand si cat de curand parasindu-i. O sa treaca perioada asta, tu vezi-ti de viata. Eu zic ca o data cu un loc de munca o sa mai slabeasca si lesa (in legatura cu prietenii), mai ales daca incepi sa contribui cu bani in casa.
kudika_pudika
Postat pe 19 Iulie 2011 22:44
Multumesc pt sfaturi, chiar o sa-ncerc abordarea sugerata de voi in privinta jobului. Cred ca asa ar fi cel mai bine, sa trec la fapte pur si simplu... La urma urmei, eu trebuie sa incep sa lucrez, nu ei, si cred ca ar trebui sa stiu mai bine ce anume mi se potriveste.
moodygirl
Postat pe 19 Iulie 2011 23:26
Barbie30, ai dreptate... Asta e partea cea mai nasoala in momentul de fata. Poate or fi avand si ei motivele lor, pe care nu le inteleg eu, dar la cat de mare e problema asta pentru mine, nu cred c-am sa-i iert prea curand nici dupa ce o trece perioada "de criza". Ar fi in stare sa li se para ca o eventuala reusita e tot meritul lor, sau sa vrea sa trecem peste neintelegerile de acum ca si cum nici n-ar fi fost. Nu cred ca sunt constienti ca ma invata de fapt sa-i "urasc".
moodygirl
Postat pe 21 Iulie 2011 16:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutati-ma va rog 7 De la: ralu_zar 11 Mai 2009 16:21
Un tanar este cercetat de politisti pentru seductie 12 De la: BEL_AMY1 13 Aprilie 2011 15:37
Cum e cu "fluturasii" din stomac, emotiile alea cu totul aparte? 33 De la: rmari 9 Mai 2012 15:48
fisa postului 4 De la: Barbie30_ 3 Mai 2011 13:11
iubire cu nabadai 3 De la: l_diana_c 28 Mai 2009 21:42