Setari Cookie-uri

cat de usor va este sa spuneti adio unei relatii?!

as vrea sa stiu si eu...povestile voastre de viata...cat de usor v-a fost sa iesiti dintr-o relatie mai lunga(in care desigur ati pus si suflet) si cum,cat de repede v-ati revenit?eu m-am chinuit sa spun "pa" si acum cand am spus...ma simt groaznic...amintiri,dor,suferinta...o rel de 3 ani jumate...dintr-o cearta mai aprinsa,cuv care au durut si de la mine si de la el...eu nu l-am mai cautat,nici el...si that was...how hard is to say goodbye?!
chrissulina
Postat pe 31 August 2009 01:08
Eu am o relatie de 3 ani, am avut o nemultumire, am luat pauza 2 luni...si am hotarat sa reluam relatia. Numai ca a fost greu la inceput, ne mai ciondaneam, pana la urma am salvat ce era de salvat, pt ca ne iubim, am ajuns sa cadem de comun acord...eu am ales sa imi salvez relatia, insa am trecut prin multe peripetii pt a face acest lucru. Nu am putut sa spun pa.
Summer_
Postat pe 31 August 2009 01:32
Si eu ma intreb ca si tine cat este de greu sa spui pa sau cat poate fii de greu! Sfaturi multe nu iti pot da pt ca eu nu am avut decat o relatie serioasa si sunt casatorita.Dar in urma mai multor probleme ma gandesc si eu serios sa spun pa.Ma gandesc de mult, dar e greu, f greu sa ma desprin de el si la mijloc mai e si un copil...
Tu ai avut totusi curajul si ai pus capat, cred ca o sa iti trebuiasca destul timp sa iti revii, dar mai cred si ca e bine ca nu va mai cautati, asta te ajuta sa-l uiti numai daca intradevar vrei sa-l uiti...
chiva
Postat pe 5 Septembrie 2009 17:28
E destul de greu sa spui pa,dar cate o data trb sa o faci.
Eu una ieri i am spus prietenului meu "pa"....dc? pt ca m-am saturat sa-l vad cat este de indiferent fata de mine ,m-am saturat sa-i cersesc un pic de tandrete,m-am saturatsa-l vad cum se ascunde....Ma doare enorm ca am facut pasul asta,il iubesc,dar nu mai puteam sa astept un pic de afectiune din partea lui..........
dodora
Postat pe 6 Septembrie 2009 16:37
Depinde ce anume m/a tinut in relatia respectiva...prea usor nu e.Daca pentru o relatie e nevoie de 2 shi pentru sfarsitul ei e nevoie tot de 2(eventual aceeasi 2 de la inceput).de obicei relatiile vietii mele nu s/au limitat la ceva gen adolescentin...iesit undeva..pupat etc.si pe urma fiecare acasa la el....adica poate ca asa a fost contextul.shi poate ca mi/a convenit...o relatie serioasa la mine a insemnat....ne/am vazut,ne/am placut,ne/am tras/o shi ne/am mutat impreuna.In situatia in care cu persoana respectiva ajungi sa locuiesti..nu/i asha ushor sa spui adio..pentru ca intervin valorile materiale comune...bunuri cumparate de ..doar unul sau amandoi...shi nu e ushor cu impartirea lor daca nici unul nu renunta in favoarea celuilalt...ceea ce pe undeva e normal...conceptia/daca eu am muncit pe ele de ce sa i le las lui(ei)ca sa ma ia de fraier(a)?si apoi daca vreau sa ma despart e clar ca nu mai am de ce sa ii doresc binele shi nici sa ii fac favoruri///fie ca asta doresc cu adevarat fie ca ma simt datoare sa ma comport conform cu parerea generala a constiintei colective...ca sa dau bine atat in ochii proprii cat si in ochii streinilor...doar n/am sa ma las mai prejos...adica de obicei o relatie este supusa atentiei publice pana la un punct...shi daca nu mai merge iarasi ajunge in atentia publica...afla cunoscutii(pentru ca ei 2 nu au trait in padure) ca astia sunt pe cale sa...sau tocmai s.au despartit...e inevitabil nu?deci daca m/au tinut mai mult valorile materiale decat ce am simtit..nu/mi va fi usor sa spun adio cu adevarat....mai ales daca vreau s/o fac in felul meu.
...iar daca 80 % a fost ce simt...voi puteaspune adio usor...poate nu intr/un fel caracteristic anume..shi poate cu sufletul rupt in mii de bucatele...dar verbal si factic e mai usor....sau cel putin mie asha mi se pare.
kudika066423
Postat pe 6 Septembrie 2009 17:02
mie imi este aproape imposibil.Deobicei fac ce fac si il oblig mai mult sau mai putin constient sa spuna el adio, mi-e mai usor, nu e tocmai etic......dar vorba lui creanga, mi-e mila de tine, dar de mine mi se rupe sufletul.
Oricum ca experienta de viata, am statu cu un baiat, eram copilandri, nu ca acum am fi foarte mari,dar din cauza vietii tumultoase am fost nevoiti sa ne maturizam mai mult decat era cazul,fiecare lucru cu avantaje si dezavantaje, am fost 8 luni impreuna, dupa 2 ani si jumatate de pauza, in care eu am avut o relatie de un an si jumatate, s-a reintors la mine, nu pot sa spun ca a fost plecat de tot aproape niciodata, din cand in cand facea anumite gesturi care sa ma constientizeze ca inca tine la mine. Dupa 2 ani, insa a incercat, a insistat foarte mult sa ne impacam, recunoasc ca am o slabiciune pt el, si am acceptat sa ne impacam, acum tin la el mult, dar e oarecum rece, asa e felul lui, asa a fost intodeauna, si asa va fi, uneori are si abcese de tandrete, dar sunt cam rare, sau mai bine zis mai rare decat as vrea eu, si mentionez ca nu sunt o persoana prea sentimentala, uneori ma gandesc ca e mai bine sa zic pa, si sa plec, din nou, pentru ca am incercat si de data asta sa-l fac sa zica el pa dar nu am reusit, mai mult i-am zis de vreo 3 ori, dar nu a renuntat, a venit inapoi.
Ma intreb ce e mai rau, sa fiu fara el, sau sa traiesc cu tandrete portionata?
Nu am ajuns la un raspuns si asadar nu pot sa iau o decizie, sper sa mi se lumineze si mie mintea intr-o zi si sper sa se lumineze in timp util.

Succes si voua
ctwmn
Postat pe 18 Septembrie 2009 12:49
Am avut si eu o relatie de 5 ani, dupa care am spus pa....a durut rauuu, plangeam ca o cretina, dupa o saptamana a venit sa ma ceara de nevasta cu inel, flori...ca in filme, am spus ca ma mai gandesc, dupa o alta saptamana am aflat ca are pe cineva asa ca eu am decis sa plec cu altu in alt oras...un barbat care se dadea foarte indragostit de mine. Mam rupt greu de prima relatie dar am reusit ca mam agatat de a doua...si dupa 1 an jumate vroiam sa se termine cat mai repede posibil, aveam impresia ca locuiesc cu o caramida in casa....tandrete nici vorba doar dupa ce ne certam pe tema asta se gandea ca ar fi frumos....am spus pa si la relatia asta de 100 de ori dar nu am mers pana la capat...el intotdeauna spunea ca el decide cand se termina nu eu....si uite asa s-a trezit el intr-o dimineata dupa ce ne certaseram seara din nou....si a zis gata!! Mi-e greu si ma enervez pe mine pt asta am vrut, sa zic pa....dar ma durut sufletul cand a plecat...au trecut 2 sapt si deja ma simt mai bine....
Oricum "cui pe cui se scoate"
Anamaria09
Postat pe 18 Septembrie 2009 13:00
3 ani ..fara jigniri ..fara certuri majore,sentimentele se consumasera din partea mea(si a lui desi nu recunostea) ajunsesem sa ne certam din orice,am spus stop ,am discutat .ia fost greu eu peste 1 luna am intalnit pe altcineva..el vreo 3 si acum sntem fericiti amandoi in alte relatii
insa daca mai sunt sentimente lasa orgoliul la o parte pt ca o sa regreti ....
ionelaela
Postat pe 10 Octombrie 2009 01:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
a 77 De la: jenesaispas 2 Mai 2009 19:21
"Santajul" sentimental 22 De la: Calandrinon 6 Decembrie 2009 01:11
Nu pot sa-l uit 22 De la: Cristinakitty 21 Ianuarie 2010 18:52
cum sa scap de amenintari 47 De la: bunica99 2 Ianuarie 2012 11:29
Mai merita fostul prieten atentia mea sau nu ??? 50 De la: kudika_nikole 11 Ianuarie 2012 00:37