Setari Cookie-uri

Iubesti sau faci ceea ce trebuie?

Lucram impreuna. La inceput nu mi s-a parut o fata interesanta, ba din contra... Apoi incetul cu incetul m-a acaparat. Ne-am indragostit si ne-am unit sufletele. Dar exista o problema: eu casatorit, ea casatorita! Ea a divortat prima, iar eu am inceput procedurile dupa... Doar ca acum ea are mustrari de constiinta si nu mai vrea sa fim impreuna... Eu o iubesc ca in prima zi! Ce ziceti? Safturi?
thermo
Postat pe 2 Septembrie 2009 08:13
toate au un sfarsit, asa cum casnicia ta s-a sfarsit si relatia cu aceasta fata se va termina la un moment dat daca nu iti dai seama la timp ce a lipsit relatiei
yumy
Postat pe 2 Septembrie 2009 08:31
Iti multumesc pt raspuns. Nu stiu daca trebuie sa ne gandim de fiecare daca ca se va sfarsi, poate ar trebui sa fim optimisti si sa zicem "sigur ar merge". Doar ca in cazul meu este o situatie de genul " cand vrea Nuta, nu vrea..." Iti multumesc oricum pt raspuns.
thermo
Postat pe 2 Septembrie 2009 10:40
Iti multumesc pt raspuns. Nu stiu daca trebuie sa ne gandim de fiecare daca ca se va sfarsi, poate ar trebui sa fim optimisti si sa zicem "sigur ar merge". Doar ca in cazul meu este o situatie de genul " cand vrea Nuta, nu vrea..." Iti multumesc oricum pt raspuns.
thermo
Postat pe 2 Septembrie 2009 10:41
Mai explica-i inca o data cat de mult o iubesti,si ca vreti sa ramaneti impreuna...
E posibil ca asteptarile ei sa fi fost inselate in ceea ce te priveste..depinde ce asteptari avea ea de la tine...Totusi,daca a ajuns de a divortat pentru tine...e ceva dragoste la mijloc
wanda_love_you
Postat pe 2 Septembrie 2009 10:49
De la: thermoking2008, la data 2009-09-02 10:41:19Iti multumesc pt raspuns. Nu stiu daca trebuie sa ne gandim de fiecare daca ca se va sfarsi, poate ar trebui sa fim optimisti si sa zicem "sigur ar merge". Doar ca in cazul meu este o situatie de genul " cand vrea Nuta, nu vrea..." Iti multumesc oricum pt raspuns.

da stiu e cam complicat ai grija sa nu dai vrabia din curte pt cioara de pe gard
yumy
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:16
eu sunt foarte sigur ca ea este aleasa, indiferent daca gandesc logic, sau ma las in voia simturilor, toate gandurile si sentimentele se duc catre ea. Am renuntat de mult sa mai analizez lucrurile astea, fiindca in dragoste nu exista garantii, si deseori ne rupem gatul, dar sarim de fiecare data in speranta ca poate... si asta merita. Am uitat sa spun ca am 39 de ani, deci am trecut putin prin viata.
thermo
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:10
nu ma gandesc la un schimb. n-am avut niciodata in minte unul. pur si simplu s-a intamplat. Niciodata nu am crezut ca o sa mi se intample mie. Eram, si sunt un familist convins! Nici macar nu ma interesat aspectul fizic, viitoarea fosta sotie e o femeie foarte frumoasa!
thermo
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:14
din pacate oamenii i-au deseori decizii bazate pe presupuneri, sau pe sfaturile unor prieteni, bine intentiionati sau nu. mai exista si principille dupa care ne ghidam in viata, pe care, e drept, ni le amintim doar atunci cand vrem... dar problema mea este ca nu-si mai deschide inima in fata mea. ma lovesc de un zid de care nu pot trece. nu declaratiile sunt problema, ci ceea ce se ascunde in interiorul ei, lucruri pe care pot doar sa le ghicesc, si cu care din nefericire nu pot lupta!
thermo
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:20
E posibil ca divortul ei sa nu fi avut nicio legatura cu tine. Faptul ca ati avut o relatie, ca v-ati indragostit cat timp erati casatoriti, inseamna ca ceva nu mai functiona in casniciile voastre, ca sufletele voastre erau ..... oarecum, pregatite pentru a intalni pe altcineva. Prin urmare, e posibil ca ea sa fi luat decizia unui divort.. inainte.
Asta una! A doua, legata firesc de prima... este libertatea obtinuta din nou. Noile perspective... Foarte putine persoane se recasatoresc IMEDIAT dupa ce au divortat. Un divort reprezinta recunoasterea unei greseli.... Nimeni nu e dispus s-o repete.
Daca divortul tau are lagatura doar cu iubirea ce i-o porti, mi-e teama ca e o cadere din lac in put. Daca iti doresti libertatea...... doar pentru ca nu mai exista o casnicie.. atunci e ok. Pentru restul.. vei avea timp sa cauti solutii.
rashela
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:22
s-ar putea sa ai dreptate. nu am vazut niciodata problema asa! cu siguranta merita un moment de reflexie. eu nu pot spune ca divortez doar pt ea, desi ea a fost factorul declansator, altfel poate m-as fi complacut in situatie... multumesc pt raspuns!
thermo
Postat pe 2 Septembrie 2009 15:06
In final cred ca nici nu are importanta cine si ce a facut sau nu a facut. Nu mai conteaza nimic. E important sa acceptam si sa trecem mai departe. Ar fi fost frumos, ar fi fost poate viata mea, dar asa eu am fost doar un capitol in viata ei! Viitorul inca e acolo undeva asteptandu-ne, doar ca destinul ne-a stabilit deja itinerariul!
thermo
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:49
Poate ca totul se intampla cu un motiv, sau poate asa ne este scris, cert este ca pentru mine, pentru tot restul vietii EA va ramane UNICA si CEL MAI FRUMOS LUCRU DE PE PAMANT!
thermo
Postat pe 4 Septembrie 2009 08:10
De la: thermo, la data 2009-09-04 08:10:08Poate ca totul se intampla cu un motiv, sau poate asa ne este scris, cert este ca pentru mine, pentru tot restul vietii EA va ramane UNICA si CEL MAI FRUMOS LUCRU DE PE PAMANT!


Frate nu te cunosc si nu ma cunosti nu avem nimic in comun si nu-ti stiu viata ta personala ca nici prea multe detalii nu ai dat.Vreau doar si stiu ca tre sa dau un comentariu ca ceri sfaturi si ce vorbesc incearca si pune in practica luc4reaza pentru oricine.
1) Intreab-o ce a facut-o sa se inchida fata de tine si de ce are remuscarile
2) Intreab-o sincer daca isi mai iubeste fostul sot
3) daca sunt copii la mijloc ea fiind femeie cu inima de mama si ea a fost cea care a avut durerile de nastere nu tu sau el atunci sar putea sati iei gandul de la ea 99.9 la suta doar zici ca are remuscari si sufletul iei pentru tine e zid
doar asa va fi cu tine daca te iubeste cu adevarat
si eu imi iubesc sotul si e f bun la pat imi face toate placerile ma satisface in toate privirile nu avem secrete suntem cei mai buni prieteni si cel mai bun sot si tata pentru copilul meu. Dar daca ma minte sau insala lam lasat cu ochii inchisi imi caut baiat si mam maritat usor ca viata merge mai departe si cum tie scris asa le ai. stiu eu poate are remuscari ca tu nu esti divortat si mai stai sau comunici cu sotia??? poi eu le spun pe toate variantele ca nu ai dat detalii dar cand e vorba de copii si copii mici bebelasi lasati de la voi ca orice om are in pantaloni la fel si crestetiva copii fiti fericiti pentru iei.Ce a unit D-zeu omul nu poate despartii.
Heavenly_angel
Postat pe 8 Septembrie 2009 10:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
diferenta de varsta 44 De la: danaeu 20 Septembrie 2009 11:19
Am nevoie de un sfat si nu am la cine sa apelez... 19 De la: dyakarina 11 Februarie 2014 13:31
am nevoie de sot sau de celalalt?? 8 De la: ferero 31 Iulie 2009 15:29
Iubire sau ratiune? Cum poti iubi si totusi sa pleci? 20 De la: sweety13 7 Iunie 2009 12:27
ti s-ar putea intampla si tie!!! 26 De la: geo_xx 12 Ianuarie 2010 16:47