Setari Cookie-uri

diferenta de varsta si de religie:((

Am doar 22 de ani,suntplecata din tara de doi ani,de 10 luni amo relatie cu un barbat mai mare cu 14 ani mai mare,el este pocait eu ortodocsa...locuim impreuna dar nimeni nu stie ne iubim f mult dar el vrea sa ne casatorim dar eu nu ma simt pregatita...asa vrea sa l parasesc dar stiu ca o sa suferim amandoi f mult.nu stiu cum sa procedez ma ajutat enorm nu vreau sa sufere,imi cere sa ma pocaiesc sa ma pot casatori cu el,familia mea nu stie iar acest pas mi ar schimba viata radical:((( ce sa fac sunt foarte confuza ...:((((
kudika_943085
Postat pe 21 Noiembrie 2013 00:34
E cam dificila situatia. Pana la urma, depinde cat de mult il iubesti si sa nu regreti dupa ce ai facut pasul. Te poti casatori doar civil sau mai exista posibilitatea ca el sa isi schimbe religia. Gandeste-te si la viitorii copii, ce religie ai vrea sa aiba? Raspunsurile sunt doar la tine.
cuba_libre
Postat pe 21 Noiembrie 2013 08:51
De la: kudika_943085, la data 2013-11-21 00:34:56Am doar 22 de ani,suntplecata din tara de doi ani,de 10 luni amo relatie cu un barbat mai mare cu 14 ani mai mare,el este pocait eu ortodocsa...locuim impreuna dar nimeni nu stie ne iubim f mult dar el vrea sa ne casatorim dar eu nu ma simt pregatita...asa vrea sa l parasesc dar stiu ca o sa suferim amandoi f mult.nu stiu cum sa procedez ma ajutat enorm nu vreau sa sufere,imi cere sa ma pocaiesc sa ma pot casatori cu el,familia mea nu stie iar acest pas mi ar schimba viata radical:((( ce sa fac sunt foarte confuza ...:((((



Vei avea probleme in casnicie,fii foarte atenta la ce decizie vei lua in acest sens!!!NU O FACE!!!Am in famile un astfel de caz si vreau sa iti spun ca atmosfera din famile devine incordanta ori de cate ori se apeleaza la convingerile religioase!!!Teoria vehiculata conform careia totul este lapte si miere atunci cand iubesti este si va ramane teorie,practica de zi cu zi determina calitatea vietii,traita in astfel de situatii!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Noiembrie 2013 09:06
De la: kudika_943085, la data 2013-11-21 00:34:56Am doar 22 de ani,suntplecata din tara de doi ani,de 10 luni amo relatie cu un barbat mai mare cu 14 ani mai mare,el este pocait eu ortodocsa...locuim impreuna dar nimeni nu stie ne iubim f mult dar el vrea sa ne casatorim dar eu nu ma simt pregatita...asa vrea sa l parasesc dar stiu ca o sa suferim amandoi f mult.nu stiu cum sa procedez ma ajutat enorm nu vreau sa sufere,imi cere sa ma pocaiesc sa ma pot casatori cu el,familia mea nu stie iar acest pas mi ar schimba viata radical:((( ce sa fac sunt foarte confuza ...:((((


Confuza nu as considera ca esti, din moment ce simti ca nu e bine sa te casatoresti cu el si sa te pocaiesti.

Parerea mea este ca relatia voastra e compromisa, din moment ce tu simti dorinta de a-l parasi, dar nu vrei sa-l ranesti.

Ar trebui sa-ti iei inima-n dinti si sa faci acest pas, al despartirii, daca simti ca asta iti doresti.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 21 Noiembrie 2013 10:11
pai daca vrei sa l parasesti crezi ca l iubesti?,,,spunei ca pocait este oricine se caieste pentru pacatele sale
kudika_940065
Postat pe 21 Noiembrie 2013 10:18
franceza si curcubeu cele 2 dive,,buna dimineata
kudika_940065
Postat pe 21 Noiembrie 2013 10:19
Cred ca sentimentul de iubire s-a transformat in mila acum. Ti-e teama ca va suferi el, ceea ce nu pot spune la fel si despre tine. Deci, lasa-l ca iubirea ta nu este atat de puternica sa te indemne sa faci pasul acesta major. Nu esti pregatita pt nicio casatorie cu nimeni, dar pt o astfel de transformare. Esti influentata doar de vorbele si declaratiile lui de iubire, dar iubirea ta s-a stins de mult. Spune-i diplomatic ca nu esti pregatita pt pasul asta. Nu ca, nu vreo sa treci in religia lui. E mai usor asa! Bafta!
cristina_boeru_30
Postat pe 21 Noiembrie 2013 10:24
Imi este enorm de greu sa iau o decizie,el spune sa nu ma mint singura ca nu o sa pot trai fara el,ii spun zi de zi ca mai bine as pleca sa ma mut singura si imi spune cca unde sa plec ca sunt singura in lumea mare,nu am cu cine sa ma sfatuiesc atat timp cat familia mea nu stie :((( ar fi o lovitura enorma pentru parinti mei sa imi schimb religia si sa ma marit asa pe neasteptate,este un barbat f bun si stiu ca ma iubeste mult...dar sunt atatea intre noi si varsta si religie...si eu stiu ca il iubesc cum nu am iubit pe nimeni si niki nu amintalnit niciodats un asemenea om...dar sa ma pun impotriva tuturor si sa mi schimb toate visele pentru uubire ¡?...:(((
kudika_943085
Postat pe 21 Noiembrie 2013 13:57
Da intradevar raspunsurile sunt la mine,din pacate nu le stiu ink,dacaarfi sa aleg cu inima l as alege pe el dar mintea mea si constiinta imi spun alceva...ca sunt tanara,ca am tot viitorul inainte si sa nu fac pasul asta :(((
kudika_943085
Postat pe 21 Noiembrie 2013 14:07
tu stii cel mai bine ,tu trebuie sa decizi ,,urmeza_ti inima ca si daca vei suferi tot ima ati va fi ranita ,
e bine sa nu luam decizi pripite sa gandim de 10 ori sisa facem o singura data ,,dar dupa cum dragpstea nu are varsta ,,,
traim antr_o lume moderna eu nu vad niciun impediment an relatia voasta ,,este la moda ca carbati sa fie mult mai mari ,,
cat despre parinti orice ai face nimic nui va multumi ,,romanu are concepti anvechite
kudika420325
Postat pe 24 Noiembrie 2013 05:27
Draga fata,


Adevarul este ca ai in fata doua optiuni: sa te lepezi de credinta stramosilor, sa iesi din Biserica creata de Hristos, singura Biserica in care este Duhul Sfint, sa te lepezi de Sfintul Inger pazitor primit la botez si sa te lepezi de Adevaratul Dumnezeu, pentru a te putea casatori cu un sectar ! Addica tu vrei sa dai Raiul pentru iad ?! FEREASCA DUMNEZEU ! NICI MORT NU AS FACE ASA CEVA !!!
Eu am avut "meciuri" cu sectarii. De fiecare data venea diavolul la mine in vis. De ce oare ?! Pentru ca incercam sa smulg de la el pe "copiii" lui ! Dar eu, multumesc lui Dumnezeu, asa, in vis imi faceam semnul Sfintei Cruci de trei ori si diavolul se evapora ca fumul ! Sectarii sunt posedai de duhuri necurate ! Ei saracii nu mai pot iesi la lumina. Ei resping Adevarul ! Traiesc minciuna ca pe un adevar insulator.
Sa-ti spun inca ceva ! Daca tu hotarasti sa te lepezi de credinta Ortodoxa si sa te casatoresti cu acel barbat sectar, tu vei incepe a trai in iad inca din viata aceasta ! FEREASCA DUMNEZEU !
Eu te sfatuiesc sa fugi sa nu te mai intilnesti niciodata cu el ! Niciodata ! El este un pericol de moarte pentru sufletul tau !

BUNUL DUMNEZEU SA TE INTAREASCA CA SA FACI VOIA LUI SFANTA ! AMIN !

Mircea
Mircea63
Postat pe 24 Noiembrie 2013 06:14
Nimeni nu poate lua o decizie in locul tau, fiecare dintre noi suntem simpli spectatori dar diferenta de varsta te va chinui toata viata ta, gandeste cand tu vei avea 35 de ani si vei fi in floarea tineretii, el va avea aproape 50 de ani cu parul alb,garbovit sau poate si cocosat. IN CONSECINTA - TU VEI HOTARA. bafta multa.
kudika490827
Postat pe 24 Noiembrie 2013 06:25
Dupa parerea mea ar fii bine sa sfatuiti
un preot ortodox si un pastor de religia prietenului.
Intr-adevar va tb sa va decideti impreuna ce e de facut
in nici un caz separat.
Sfatul meu, desi nu va cunosc(dar ma regasesc
oarecum in povestea voastra) este sa faceti
in asa fel incat indiferent care va fi decizia voastra
sa nu produceti pe cat se poate suferinta
unul altuia.
Oricum...consultati mai intai preotii..apoi
veti face ce trebuie.
Mult succes
kudika074485
Postat pe 24 Noiembrie 2013 07:17
In primul rand tu ai numai 22 de ani,el 36,tu orthodox el penticostal.....vrei sa umbli (tu si fetele tale)cu tulpanul in cap toata viata?E normal ca ti-a spalat creerul....cu cat o termini mai repede cu el cu atat mai bine.Mai tarziu veti suferi mai mult si probabil vor mai suferi si copiii pe care ii veti avea.
kudika517307
Postat pe 24 Noiembrie 2013 07:29
Draga Mircea,
stiai ca toti oamenii sunt posedati de duhuri necurate?!
E in natura noastra lucrul acesta de la Adam si Eva!!
Si.. chiar si printre ortodocsi exista aceasta boala(
ca sa spun asa).
Singura noastra salvare este intoarcerea la Credinta
Cea Adevarata prin Sf Treime si sa facem ceea ce
ne-a poruncit Iisus Hristos sa facem: sa alungam
duhurile rele din noi..asa cum au facut-o apostolii.
Intr-un cuvant..e usor sa dam bjr cu fugitii
si sa spunem ..sectari unor oameni care ..pana
la urma il cauta pe Iisus Hristos ca si noi,ortodocsii.
Mai intelept ar fi..sa ii aducem la Credinta cea Adevarata
(dc tot ne ies in cale) .Altfel..dam dovada de fanatism
religios si nimic altceva. Ori..misiunea noastra
pe pamant este sa iubim pe semenii nostrii
nu sa ii prigonim si sa ii luam la goana.
Cat despre visele tale...eu as zice ca vin din
ura fata de pers de alta religie.
Vorbeste cu Duhovnicul tau despre asta si
o sa vezi ca nu mai ai treaba cu astfel de oameni.
Cu multa iubire si intelegere, Iulia.
kudika074485
Postat pe 24 Noiembrie 2013 07:32
draga mea,lasa lucrurile asa cum sint,deocamdata.mai ales daca esti indragostita si tu de el.am o virsta si te sfatuiesc sa nu iei hotarirea de a te casatori cu nimeni dupa numai 10 luni de relatie,indiferent cine ar fi el.plus de asta,22 de ani e o virsta la care nu ar trebui sa te grabesti.chiar daca tu crezi altceva,nu esti suficient de matura ca sa stii f bine ce faci.cind un om e indragostit,ia cele mai proaste decizii,uneori si la virste mai inaintate.difernta de virsta acum nu se simte,dar cind tu vei avea vreo 35-40 si vei fi femeia in toota splendoarea ei,el....incepe sa-l lase "balamalele",iar tu atunci nici nu vei mai fi indrgostita ca sa poti duce acel"greu",poate vei avea si un copil-doi,si atunci va fi si mai greu sa repari...ceea ce poti gresi acum daca te grabesti cu maritisul.asta e una!de religie,opinia mea este ca nu e cazul sa te impiedici,om e si el cu religia lui,si tu cu a ta,tot un DZEU ne-a facut pe toti,insa daca te iubeste cu adevarat NU-TI IMPUNE NIMIC!!!DACA TE IUBESTE CU ADEVARAT,ISI SCHIMBA EL RELIGIA,NU-TI CERE TIE ACEST LUCRU.nu conteaza la ce biserica mergem sa ne rugam,dar conteaza f mult cu cine ne traim viata in casa zi de zi.si asta ,te asigur eu,ca nu f simplu,chiar daca la anii tai ,asa pare.repet:lasa lucrurile,de moment,asa cum sint!spune-i ca totusi e prea devreme sa iei asemenea decizie,si daca intr-adevar te iubeste,va astepta si nici nu-ti va cere sa te pocaiesti.cind duoa persoane sint compatibile si se iubesc,si se respecta nu-si impun nimic,doar discuta,comunica,impart opinii si vor ajunge la o solutie buna pt amindoi.vezi ca pocaitii,de regula,fac orice sa te atraga la ei,asa ca...maturizeaza-te mai un pic si pe urma ia decizii.casnicia nu este doar ziua nuntii...cu farmecul ei!e viata traita cu greu si usor,iar daca ai linga tine pe cineva care iti impune lucruri...nu te vad bine.ai grija!Dzeu sa te ajute sa faci ceea ce e bine pt tine!NU TE GRABI!!!
armiedi_19665
Postat pe 24 Noiembrie 2013 07:51
c-am dificila situatia ,doar tu poti decide,poti avea un baiat de vrsta ta sa te casatoresti si dupa o pedioada sa te desparti ,nu cred ca varsta e o problema dar religia si parerile diferite intre religi decide cum ti-ar fi tie mai bine,sa fi fericita !!
maximoma
Postat pe 24 Noiembrie 2013 09:25
Intai invata sa scrii,invata gramatica,nu stii nimic,esti analfabeta.Toate celelalte le rezolvi fara probleme.In carti gasesti o intreaga istorie a societatii omenesti cu astfel de ipostaze care se pot rezolva elegant,corect,civilizat in diverse alternative. Ion Romanul.Membru de onoare al Academiei , 24.11.2013
DRAGAN-Cm
Postat pe 24 Noiembrie 2013 09:36
vezi ca esti prost!?
kudika526799
Postat pe 24 Noiembrie 2013 09:40
Atita timp cit nici unul nici altul nu sunteti habotnici in religia voastra si iubirea e deasupra tuturor prejudecatilor celor din jurul vostru nu aveti la ce va teme. Dar pentru a ramine impreuna cele de mai sus trebuiesc a fi Adevarate 100%
MirceaS
Postat pe 24 Noiembrie 2013 10:03
Buna d-soara, parerea mea personala este, ca startul vostru a fost dat gresit de catre prietenul tau. El stie clar ce scrie in cuvantul lui D-zeu, Evrei 13 versetul 4, citeste si ai sa vezi. Daca el ar fi fost pocait, poate ai fi si tu deja pocaita, dar nu poti sa zici ca cineva este un pocait, cand traieste in pacat. Daca te-ai pocai cu adevarat nu ar fi rau, aceasta trebuie sa o facem fiecare zilnic. Te asigur eu, ca nu ai fi o ratacita de la traditia stramoseasca, daca te-ai pocai cu adevarat, eu iti spun sigur ca ai vedea vesnicia, doar prin jertfa Domnului Isus suntem mantuiti, pentru ca singurul mijlocitor intre om si D-zeu este Fiul sau Isus Hristos, precum scrie in 1 Timotei 2 versetul 5,6a ,, Caci este un singur Dumnezeu si un singur Mijlocitor intre Dumnezeu si oameni;Omul Isus Hristos,care S-a dat pe sine Insusi ca pret de rascumparare pentru toti,.
Pocaiti nu sunt sectanti ( aceasta este o idee a unor oameni lipsiti de dragostea lui Hristos).
Religia adevarat este precum scrie in Iacov 1 versteul 27.,, Religia curata si neintinata inainatea lui D-zeu si Tatal este sa cercetezi pe orfani si pe vaduva in necazuriile lor si sa te pazesti pe tine insuti nepatat de lume''. Ma intreb ce te-ar impedica sa te pocaiesti?, nu ai gresi deloc, doar ai avea de castigat; iar diferenat de varsta de 14 ani, nu ar fi o problema, din moment ce pana acum nu a fost o problema. D-zeu sa te ajute sa faci ceea ce ar fi bine ptr tine si ptr sufletul tau !!!
kudika336810
Postat pe 24 Noiembrie 2013 10:20
Buna ziua.EU AM 36 de ani si am fost casatorita cu un barbat cu 20 de ani mai in varsta ca mine.Relatia sa terminat datorita acestiu lucru...varsta.La tine viata abea acum incee,nu face greseala de a te casatori cu el,mai ales ca e de alta credinta si varsta,o sa regreti cei mai frumosi ani din viata ta si-o sa-i inlaturi e cei dragi de langa tine,o sa te simti singura cu iubirea ta langa tine,vei duce o viata anosta,o sa te autodistrugi....crede-ma.Numai bine iti doresc.
kudika455134
Postat pe 24 Noiembrie 2013 10:36
Religiile nu incurajeaza oamenii.Spiritul,da
serstanescu
Postat pe 24 Noiembrie 2013 10:40
De la: kudika_943085, la data 2013-11-21 00:34:56Am doar 22 de ani,suntplecata din tara de doi ani,de 10 luni amo relatie cu un barbat mai mare cu 14 ani mai mare,el este pocait eu ortodocsa...locuim impreuna dar nimeni nu stie ne iubim f mult dar el vrea sa ne casatorim dar eu nu ma simt pregatita...asa vrea sa l parasesc dar stiu ca o sa suferim amandoi f mult.nu stiu cum sa procedez ma ajutat enorm nu vreau sa sufere,imi cere sa ma pocaiesc sa ma pot casatori cu el,familia mea nu stie iar acest pas mi ar schimba viata radical:((( ce sa fac sunt foarte confuza ...:((((


Fa ce-ti dicteaza inima si fii pregatita sa suporti eventuale consecinte.
Daca te gandesti bine si crezi ca nu esti pregatita, vezi-ti de viata ta. Nu sta cu un om din mila sau doar pt. ca ii esti datoare, stai cu el pt. ca il iubesti. Simplu.
kidd_o
Postat pe 24 Noiembrie 2013 10:41
Hei :*. Am simtit ca trebuie sa ma bag in seama in acest subiect pentru ca si eu am o relatie de 2 ani cu un baiat penticostal. Diferenta dintre mine si tine, este ca iubitul meu nu mi-a spus niciodata sa ma pocaiesc . El a spus ca decizia imi apartine. Nu cred ca ar fi o idee buna sa te casatoresti din moment ce vrei sa il parasesti .. Parerea mea. 14 ani...e putin cam mult, dar daca va intelegeti minunt, eu spun ca varsta si religia chiar nu sunt deloc importante. Pana la urma, un singur Dumnezeu exista. Corect ? Spun ca ar trebui sa te gandesti mai bine la pasul asta important : casatoria. Ti-am spus, eu sunt impreuna cu iubitul meu de 2 ani, nu stam impreuna, eu am 17 ani si el implineste 20. Il iubesc enorm, si daca ar fi sa ma casatoresc cu el, as trece la religia lui. Stii de ce? Pentru ca nu e chiar atat de rau, adica, si ei tot la Biserica merg, la acelasi Dumnezeu se inchina, si fetele poarta blugi mulati, pantaloni scurti, se machiaza, ies in oras seara tarziu.. E cam aceeasi chestie. Eu nu ies in cluburi...le detest :)) . Dar daca tu il iubesti enorm, te intelegi bine cu el si esti sigura ca vrei sa iti petreci restul vietii cu el, atunci eu cred ca VARSTA si RELIGIA ar trebui sa ramana doar cuvinte, nu sa devina obstacole. Sper ca te-am ajtat :*. Pupici :*
kudika_34391
Postat pe 24 Noiembrie 2013 10:43
buna a fi pocait e un lucru foarte frumos si o experienta foarte frumoasa, daca el vrea sa te ia de sotie inseamna ca te iubeste foarte mult, daca il iubesti cu adevarat nu il vei parasai
kudika_24894
Postat pe 24 Noiembrie 2013 11:01
eu cred ca trebuie sa faci cum iti dicteaza inima ,nu conteaza limba sau religia ci sentimentele cit sint de puternice
kudika479333
Postat pe 24 Noiembrie 2013 11:14
De la: kudika_943085, la data 2013-11-21 14:07:13Da intradevar raspunsurile sunt la mine,din pacate nu le stiu ink,dacaarfi sa aleg cu inima l as alege pe el dar mintea mea si constiinta imi spun alceva...ca sunt tanara,ca am tot viitorul inainte si sa nu fac pasul asta :(((
Dumnezeu este unul singur ,indiferent de religie ! Iubesti acest barbat cu inima din RECUNOSTINTA si nimic mai mult ,fii sincera cu tine insati si ia decizia corecta ,urmeaza-ti sentimentele proprii pt ca mai tarziu sa nu regreti.Succes.
-Iulya
Postat pe 24 Noiembrie 2013 11:25
Hmmm, delicat subiect , se zice ca varsta nu conteaza in dragoste , asa cred multi cand flacara e aprinsa , pacat insa ca la un momendat se stinge ! Religia e mare pacat sa o schimbi , in cazul in care ai credinta , deci nu te- as sfatui! Apoi varsta , te gandesti putin in viitor , tu peste 10 ani o sa fi aproximativ la fel ptr ca esti tanara , dar peste o persoana deja la 36 atat am facut calculul ca are , peste 10 ani va avea 46 si se va cunoaste maturitatea lui! Trecand peste faptul ca te va durea barfa lumii datorita varste,probabil ca si impresia ca nu iti pasa de lume dar te asigur ca traim intre oameni si la un moment dat te va afecta , nu acu dar peste 5 ani sau 10 vei simti si tu asta , nu numai gura lumii va conta ! Plus ca bine acum depinde si de om , daca aveti comunicare , dar tu acum simti nevoia sa copilaresti si poate inca cativa ani vei mai simti asta , dar el s- ar putea sa fie satul deja si sa te tina pe loc pe tine sau sa te imbatraneasca inainte de vreme ! Iti vorbesc din proprie experienta , si varsta si religie , deci gandeste- te tare nu acum ci in viitor cum vezi relatia voastra , il vezi ca pe un posibil tata pentru copii tai ? Astea sunt sfaturi doar , alegerea iti apartine ! !!!
kudika176430
Postat pe 24 Noiembrie 2013 12:11
Nu vreau sa te influentez, dar eu cred ca cel mai bine ar fi sa incepi prin a merge la un preot sa te spovedesti. Cu siguranta iti va da cateva rugaciuni pe care sa le citesti ca sa te mai linistesti. Insa, fie ca mergi la Biserica, fie ca nu mergi, ar fi cel mai bine sa faci ceea ce simti tu ca e mai bine pentru tine. Oricat de greu ar fi pentru tine, pentru el, ori pentru amandoi. Ai curaj sa te pui pe primul loc. Esti importanta!
joyjoy
Postat pe 24 Noiembrie 2013 12:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Il iubesc si el ma iubeste pe mine...dar nu vrea sa fim impreuna! 1 De la: kudika_1028482 3 August 2017 04:37
casatoria facuta prea devreme!! 18 De la: cantafabule 9 Octombrie 2009 18:43
Eu l am iubit,el a fost pe interes! 10 De la: miss_darine 8 Iulie 2010 11:23
dupa 2 ani... 20 De la: catalina69 26 Octombrie 2009 08:16
ce parere aveti despre relatia intre veri de gradul 2? 192 De la: Erebus 19 Iunie 2009 12:44