Setari Cookie-uri

Intre ciocan si nicovala

M-am gandit ca ar fi o solutie la problema mea sa vad si pareri ale unor persoane din afara. Poate ca gandita la rece problema ar avea totusi rezolvare. Sunt casatorita de 1 luna, iar relatia noastra dureaza de 5 ani. Am avut o reletie normala, nimic iesit din comun, nimic spectaculos, poate doar ca eu il iubesc foarte mult. El este genul caruia nu-i plac plimbarile, surprizele (in special sa faca). Se poarta foarte urat cu mama mea. Eu am avut mereu o relatie deosebita cu mama, a fost prietena mea cea mai buna. Niciodata nu mi-a impus nimic, mereu a stiut ce sfaturi sa-mi dea, dar m-a lasat pe mine sa aleg. Cand ii spun sotului meu sa o respecte macar, imi spune ca cat ii vorbesc despre si ne certam din cauza ei cu atat nu o mai poate suferi. Mama este foarte draguta cu el si nu stie cum sa-i mai faca pe plac, poate ca a zis si ea ceva gresit, ca toti gresim, dar sa ajungi sa uarsti pentru o vorba, mi se pare anormal. Am sa va dau un exemplu: intr-o zi sotul meu i-a zis mamei sa-i cumpere ceva iar ea imprastiata i-a spus ca a dat produs mai mult, daecat a dat si a lasat bonul pe masa. Sotul meu l-a gasit si a vazut adevarata suma. El a inceput sa tipe ca l-a furat, iar ea si-a cerut scuze si a zis ca a gresit, nici prin gand nu i-a trecut sa fure de la noi. Apoi si mama i-a cerut sotului meu sa-i cumpere ceva, iar el i-a cerut bani dublu decat a dat, ca a considerat ca se razbuna. Acesta este un exemplu din multele discutii. Eu nu stiu acum ce sa fac, pt ca mama nu imi zice nimic, doar plange mereu, ca nu intelegge sum sa traiasaca cu gandul ca ginerele lui o uraste degeaba. Mi-e mila de ea. Cu el vorbesc mereu sa nu mai fie asa, iar el spune ca nu o poate suferi, chiar daca mama ne-a sprijit sa fim impreuna si nu stie cum sa-i fie pe plac. Stiu ca mama este nevinovata pt ca l-am vazut pe sotul meu cum o trateaza. Nu mai stiu cum sa fac. II iubesc mult pe amandoi si nu stiu cum sa-i impac. Ce sa mai fac?
eraluca
Postat pe 7 Septembrie 2009 16:32
Scuze pentru greseli. Este prima data cand scriu pe kudika si am trimis subiectul din greseala fara a-l corecta, asa ca il voi corecta si afisa mai jos.
eraluca
Postat pe 8 Septembrie 2009 09:39
adevarul este ca-i o situatzie extrem de delicata........................mai ales ca-i iubesti si pe mama si pe sotz ...............sfatul meu este sa-i iei pe amadoi intr-o zi sa-i pui fatza in fatza pentru a discuta exact ce-l macina pe fiecare, care-i cauza ce a dus la situatiza incordata de acum
anybody
Postat pe 8 Septembrie 2009 09:45
M-am gandit ca ar fi o solutie la problema mea sa vad si pareri ale unor persoane din afara. Poate ca gandita la rece problema ar avea totusi rezolvare. Sunt casatorita de 1 luna, iar relatia noastra dureaza de 5 ani. Am avut o reletie normala, nimic iesit din comun, nimic spectaculos, poate doar ca eu il iubesc foarte mult. El este genul caruia nu-i plac plimbarile, surprizele (in special sa faca). Se poarta foarte urat cu mama mea. Eu am avut mereu o relatie deosebita cu mama, a fost prietena mea cea mai buna. Niciodata nu mi-a impus nimic, mereu a stiut ce sfaturi sa-mi dea, dar m-a lasat pe mine sa aleg. Cand ii spun sotului meu sa o respecte macar, imi spune ca cu cat ii vorbesc despre ea si ne certam din cauza ei cu atat nu o mai poate suferi. Mama este foarte draguta cu el si nu stie cum sa-i mai faca pe plac, poate ca a zis si ea ceva gresit, ca toti gresim, dar sa ajungi sa urasti pentru o vorba, mi se pare anormal. Am sa va dau un exemplu: intr-o zi sotul meu i-a zis mamei sa-i cumpere ceva iar ea imprastiata i-a spus ca a dat pe acel produs mai mult decat a dat in realitate si a lasat bonul pe masa. Sotul meu l-a gasit si a vazut adevarata suma. El a inceput sa tipe ca l-a furat, iar ea si-a cerut scuze si a zis ca a gresit, nici prin gand nu i-a trecut sa fure de la noi. Daca ar fi vrut sa-l pacaleasca, nu mai lasa bonul pe masa. Apoi si mama i-a cerut sotului meu sa-i cumpere ceva, iar el i-a cerut bani dublu decat a dat, ca a considerat ca se razbuna. Acesta este un exemplu din multele discutii. Eu nu stiu acum ce sa fac, pt ca mama nu imi zice nimic, doar plange mereu, ca nu intelegge cum sa traiasaca cu gandul ca ginerele ei o uraste degeaba. Mi-e mila de ea. Cu el vorbesc mereu sa nu mai fie asa, iar el spune ca nu o mai poate suferi, chiar daca mama ne-a sprijit sa fim impreuna, chiar daca ea vorbeste mereu frumos cu el, iar el ii raspunde numai urat sau deloc. Stiu ca mama este nevinovata pt ca l-am vazut pe sotul meu cum o trateaza, fara ca el sa stie ca eu il vad. Nu mai stiu cum sa fac. Ii iubesc mult pe amandoi si nu stiu cum sa-i impac. Ce sa mai fac?
eraluca
Postat pe 8 Septembrie 2009 09:48
Crede-ma ca am facut si asta, iar el vorbeste fara respect chiar cu nesimtire pot spune, ca ma lasa si pe mine muta. Orice i-as spune in apararea mamei nu are nici un rezultat. Ma enerveaza la culme si nu stiu cum sa mai dau cu el, simt ca explodez in situatia asta apasatoare.
eraluca
Postat pe 8 Septembrie 2009 09:52
De la: eraluca, la data 2009-09-08 09:52:43Crede-ma ca am facut si asta, iar el vorbeste fara respect chiar cu nesimtire pot spune, ca ma lasa si pe mine muta. Orice i-as spune in apararea mamei nu are nici un rezultat. Ma enerveaza la culme si nu stiu cum sa mai dau cu el, simt ca explodez in situatia asta apasatoare.


Impune-i sa nu o mai vorbeasca de rau si sa-i vorbeasca frumos si daca nu vrea evita cat mai mult intalnirile dintre el si mama ta.Ochii care nu se vad se uita.

Postat pe 8 Septembrie 2009 09:58
De la: scorpio67, la data 2009-09-08 09:58:13
De la: eraluca, la data 2009-09-08 09:52:43Crede-ma ca am facut si asta, iar el vorbeste fara respect chiar cu nesimtire pot spune, ca ma lasa si pe mine muta. Orice i-as spune in apararea mamei nu are nici un rezultat. Ma enerveaza la culme si nu stiu cum sa mai dau cu el, simt ca explodez in situatia asta apasatoare.


Impune-i sa nu o mai vorbeasca de rau si sa-i vorbeasca frumos si daca nu vrea evita cat mai mult intalnirile dintre el si mama ta.Ochii care nu se vad se uita.Sper ca nu locuiti cu ea , daca da atunci n-o sa se termine pana nu va mutati separat.

Postat pe 8 Septembrie 2009 09:59
De la: eraluca, la data 2009-09-08 09:52:43Crede-ma ca am facut si asta, iar el vorbeste fara respect chiar cu nesimtire pot spune, ca ma lasa si pe mine muta. Orice i-as spune in apararea mamei nu are nici un rezultat. Ma enerveaza la culme si nu stiu cum sa mai dau cu el, simt ca explodez in situatia asta apasatoare.


omul asta nu are pic de respect......................nici macar pentru varsta mamei tale?.................nu mi se pare normal sa te iubeasca pe tine dar sa-ti urasca mama ......................nu se spune ca atunci cand te accepta o face si cu bune si cu rele?..................se pare ca-i lipsit de orice ratzionament sotzul tau asa ca cel mai bine ar fi sa discutzi cu mama ta sa nu mai ia in seama toate"copilariile lui"mai ales ca avetzi de trait o viatza impreuna
anybody
Postat pe 8 Septembrie 2009 10:02
sotul tau chiar daca tu crezi ca te iubeste..este clar ca nu te respecta si este f egoist pt ca nu-i pasa cat suferi tu..peste o luna..doua ..noua ..te va jigni si pe tine fara nicio remuscare..imi pare rau..
mari_ela
Postat pe 19 Septembrie 2009 12:53
Iubita mea! Cand iubesti pe cineva...il iubesti cu tot neamul lui....Cel putin eu asa am facut! I-am iubit mama, sora....si mi-am asimilat intraga lui familie pentru ca faceau cu totii parte din...EL. Chiar daca nu tot timpul m-am impacat bine cu toata lumea si nu toate au fost pe roze. Sper din tot sufletul ca sotul tau sa nu fie scorpion, pentru ca scorpionii sunt ce mai mari manipulatori si in "dementa" lor, ei stiu ca daca au fost persoane care au ajutat in relatia voastra, tot acele pesoane acum reprezinta un pericol sa desfaca relatia voastra si asfel doreste indepartarea lor de langa tine, ca sa te poate manipula el cum vrea, sa fii cu trup si suflet numai pentru el, sa nu ai altceva nimic decat pe el. Nu lasa ca toate aceste lucruri se intample si mai ales nu lasa sa-ti invenineze relatia ta cu mama ta. Cel mai bine ar fi sa nu stati impreuna sub acelasi acoperis cu mama ta si sa vezi cum se poarta doar cand e el cu tine. Indiferent cum ar fi mama ta, nu are voie sa vb urat cu ea, mai ales cand stie ca acest lucru te doare pe tine. Daca te vrea fericita, trebuie si el sa evite sa iti scoata ochii pt tot ce vede el mai rau in mama ta". Incearca sa solutionezi problema...pentru ca daca timpul va trece tot asa...va fi din ce in ce mai rau, se vor strange multe resentimente care vor dauna relatiei voastre. Gaseste un moment sa vb cu el deschis, sa spui in putine cuvinte (ca lor nu le place sa le vb prea mult), tot ce simti tu si cat de "penibila" toata aceasta situatie. Mai aminteste-i ca el cu tine s-a casatorit si nu cu mama ta si ca daca vrea ca relatia dintre voi doi sa contiunuie sa incerce s-o respecte pe mama ta ca pe femeia care ti-a dat viata si atat. Dragoste cu sila nu se poate. Si mama ta poate incerca sa evite anumite conflicte si mai ales avand in vedere situatia, nici macar sa nu mai incerce sa-i faca pe plac, sa-l trateze putin la capitolul "diverse". Putina indiferenta nu strica. Sa-l lase pe el sa faca primul pas si atunci sa-l trateze asa cum merita, nu sa i se puna din nou pe tava si sa incerce din nou sa-i faca mofturile. Bafta multa...nu mai recitesc ce-am scris ca apoi sterg si nu-ti mai trimit. Am scris exact ce-am simtit, nu stiu daca te-am ajutat cu ceva, dar macar am incercat! Bafta multa-ti doresc si sper sa rezolvi problema asta pt ca stiu din experienta ca e tare greu!
irinoi
Postat pe 25 Septembrie 2009 09:44
nu ai spus daca si el are o mama si daca stati impreuna cu mama ta. daca da , atunci spune-i iubitului tau ca daca te iubeste cu adevarat sa-si schimbe comportamentul fata de mama ta pt ca altfel tu vei suferi si ai sa incepi sa-l urasti pe el pt. aceasta purtare. incearca sa discuti tu cu el dar....nu stiu cum sa-ti spun....am impresia ca el nu te iubeste nici pe tine asa cum ar trebui. eu stau c u mama mea de 16 ani de cand m-am casatorit . este f.f.f.f greu sa stai cu parintii in aceasi locuinta chiar daca ii iubesti foarte mult, dar asta e situatia, am avut foarte multe probleme cu mama dar am trecut peste ele si am reusit sa o aduc pe linia de plutire DAR SOTUL MEU A FOST MEREU LANGA MINE CHIAR DACA DE FOARTE MULTE ORI MAMA MEA A FACUT GRESELI GRAVE FATA DE EL! a trecut cu vederea multe, multe doar de dragul meu si al familiei noastre. pe partea cealalta soacra mea nu m-am iubit niciodata pt. simplul motiv ca eu din nastere sunt catolica(dupa casatorie sunt ortodoxa) si nu am facultate!!!!asta pt. sotul meu nu a contat niiciodata pt. ca stie de ce nu am facut. soacra mea mi-a facut multe mizerii ....brrrr.... nici nu vreau sa-mi aduc aminte..... printre care si faptul ca nu a fost la nunta baiatului ei si si-a cunoscut primul nepot deabia la varsta de 9 luni (pe care acum il iubeste la nebunie...brrr...ei as...) si pe care nu l-a crescut nici macar o secunda (de altfel nici pe cel mic). dar am trecut peste toate astea cu multa rabdare si mult tact. asta trebuie sa invete si sotul tau sa faca sa se poarte cu tact fata de soacra lui-nu o place , ok, care-i problema? inveti sa te adaptezi de dragul persoanei iubite - daca nu vrea sa faca asta e grav , inseamna ca n u te iubeste nici pe tine . pacat . sunteti tineri si atata iubire irosita din partea ta ....STATI DE VORBA SERIOS AMANDOI!!!!!
GABYTA13
Postat pe 25 Septembrie 2009 11:35
parerea mea e ca ar trebui sa-i explici cat de mult te doare pe tine si cat de mult te face sa suferi prin comportamentul lui. iubirea presupune sacrificii.....cu toate ca a ierta mama partenerului nu e chiar unul, insa de dragul tau ar trebui sa o tolereze macar. asa ca arata-i cat de mult suferi din aceasta cauza si poti sa-l intrebi cum s-ar simti el daca tu te-ai certa cu mama lui si nu ai respecta-o.... nu cred ca bine. ai rabdare cu el si o sa se dea pe brazda....mai ales ca sunteti proaspat casatoriti....
Hellen1
Postat pe 25 Septembrie 2009 14:42
e un nesimtit fara margini sotul tau. sa-mi jigneasca mama , mai ales daca ea face tot sa ne fie bine , ia-s da in cap cu primul obiect la indemana. asa ceva nu se face, barbati sunt multi , mama-i una
Lorena26
Postat pe 25 Septembrie 2009 21:56
Va multumesc pentru raspunsuri. Ma ajuta mult sa mai stiu si alte pareri sau alte exemple de relatii ginere-soacra. Sincer prima data cand cand m-am certat cu sotul meu a fost din cauza ca nu o respecta pe mama. Ii vorbea de parca era colegul lui de banca, iar lucrul acesta m-a deranjat enorm. Nu sunt genul sa indur si i-am explicat ca eu consider ca mama nu merita un asemenea tratament, mai ales ca ea se consuma si chiar plange din cauza asta. Atunci el a facut si mai rau, s-a purtat si mai urat. Parintii mei au casuta destul de mare care face cat doua, noi stam in aceeasi curte cu ei, dar in rest avem totul separat si ei nu vin la noi in casa decat invitati. Sunt zile cand nici nu ne vedem cu ei. Iar pe tata nici nu-l baga in seama, nici buna ziua nu prea mai zice. Si daca vreau sa ii zic ca ma enerveaza sitauatia asta imi zice ca cu cat ii vorbesc de parinti cu atat ii uraste mai mult. Nu stiu cum sa o mai dau, ca in rest sunt destul de multumita de relatia noastra si sa renunt acum mi-ar fi foarte greu.
eraluca
Postat pe 28 Septembrie 2009 09:10
Nu e usor sa-ti dai cu parerea intr-o astfel de situatie. Sunt multe lucruri pe care doar tu le stii. Cineva intreba de parintii lui. Cu ai lui vorbeste la fel? Apoi, inteleg ca stati in aceasi curte cu ai tai... stati acolo pentru ca v-ati cumparat imobilul sau ai tai v-au ajutat sa aveti "casa voatra"? In cazul in care e a doua varianta, doar un barbat nesimtit, incapabil si frustrat ar avea comportamentul asta. Spre binele tau, sper ca nu asa stau lucrurile...
Spunea cineva pe aici ca ar trebui sa te intrebi cat te iubeste de fapt. Purtandu-se asa cu mama ta, fiind constient ca te raneste... Cand iubesti pe cineva vrei sa-i fii bine, nu faci lucruri care il ranesc...

Ce spun de fapt este ca eu nu prea vad asta ca fiind o problema intre el si mama ta (sau ai tai), ci ca pe o problema intre voi.
Simplificat: daca mama ta se comporta frumos cu el, cu siguranta e din dragoste pentru tine, sa-ti fie bine. Sotul tau insa nu pare capabil sa faca ceva de dragul tau...
daniella_s
Postat pe 28 Septembrie 2009 11:59
Atat imobilul in care stau parintii mei cat si cel in care stam noi sunt construite de parintii mei si ambele sunt pe numele meu, deci nu poate sa se planga de nesiguranta sau de lipsa intimitatii. Pe parintii lui ii iubeste foarte mult si nu suporta sa auda nimic de rau de ei. La un moment dat, cand nu mai stiam ce sa fac sa ies din situatia asta, i-am spus ca o sa ma port si eu la fel de uart cu parintii lui, cum face el cu ai mei. Mi-a spus ca pot face ce vreau. Probleme este ca eu nu pot sa ma port urat cu cineva car enu mi-a facut nimic. Deci relatia cu parintii lui este foarte buna atat cu mine cat si cu el.
M-am gandit si eu ca s-ar putea sa faca asta ca sa ma indeparteze de toata lumea sa nu mai am pe nimeni aproriat, dar credeam ca ma cunoaste si ca stie ca nu poate face asta. Mai ales ca mama este singura mea prietena si asa suntem de cand ma stiu. Si parintii lui au mai zis lucruri aiurea, asa cum este in orice familie, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i urasc. Nu credeam ca vom ajunge asa devreme sa avem probleme, credeam ca ne iubim mult. Oricum nu stiu cum sa fac sa-i impac pe amandoi, pentru k ii iubesc pe amandoi si as vrea sa nu mai sufere nimeni
eraluca
Postat pe 28 Septembrie 2009 15:15
OF ! Ce om complicat ai linga tine. Daca te iubeste ar trebui sa-ti iubesca si mama, sau cel putin sa o respecte.Nu stiu ce sa zic......daca spun ce gindesc sa nu fie prea urit si poate nu e real. Dar....mi se pare fara caracter. Nu spune nimeni sa se poarte cu ea ca si cu tine, dar macar ca multumire pt ce face pt voi sa fie om. Si, mai ales ca stie ca te necajeste pe tine. E grea situatia, sa te imparti intre 2 oameni pe care ii iubesti. Se spune ca parintele te cunosate cel mai bine, si nu-ti vrea raul. Incearca sa ii asculti sfatul mamei tale si procedeaza in consecinta.
numai bine draga mea !
_iluzie_
Postat pe 28 Septembrie 2009 15:24
Mama ta, ca orice parinte merita respect dar daca el nu o place nu prea ai ce sa faci. Eu cred ca sotul tau este deranjat de faptul ca mama ta este prezenta prea mult in viatza voastra (cat de des va vizitati?)
helenes
Postat pe 28 Septembrie 2009 15:36
De la: eraluca, la data 2009-09-07 16:32:49Sunt casatorita de 1 luna, iar relatia noastra dureaza de 5 ani. Am avut o reletie normala, nimic iesit din comun, nimic spectaculos, poate doar ca eu il iubesc foarte mult. El este genul caruia nu-i plac plimbarile, surprizele (in special sa faca). Se poarta foarte urat cu mama mea.

1. Inaint e de casatorie cum se purta cu mama ta? daca se purta tot asa , atunci e vina ta erai prea indragostita si ca nu ai deschis ochii la timp si sa l faci sa remedieze situatia . Eu i am dat papucii cuiva pentru ca a vorbit foarte urat cu mama mea la telefon , o singura data , si pe urma cu toate scuzele din lume nu m-am mai razgandit , pentru ca barbati sunt multi dar mama e numai una.
2. Daca s-a schimbat doar dupa casatorie, e ceva dubios, inseamna ca e frustrat si se razbuna pe cineva mai slab emotional decat el , adica mama ta care se consuma pentru toate rautatile lui.

sfatul meu este ca : cauta i punctul sensibil si ataca acolo : unii barbati sunt total speriati de mamele lor si atunci poti sa l ameninti ca i vei povesti mamei lui despre ce face , altii sunt total speriati de blesteme si poti sa - zici ca asa cum ii vorbeste el mamei tale,asa ii va vorbi copilul vostru mamei lui , ca asta se invata in familie, altora le e frica de doctori sau de popi , altora le e frica de scandal public si divort , unii sunt speriati de seful lor, altora le e frica sa nu piarda nevasta !! ( ultimii sunt cei mai usor de convins, ii zici ca i dai papucii la urmatoarea abatere si chiar ii dai si nu l iei in seama cu toate smiorcaielile lui ulterioare) .
daca este genul razbunator ( scorpion ) atunci sigur incearca sa te manipuleze ca vrea sa fie doar el cel iubit si rasfatat, atunci sa stii ca ai de crescut un copil mare care a fost invatat sa aiba toata atentia. incearca sa te porti rece cu el de cate ori se poarta urat cu mama ta , fara sa i zici nimic , fara sa i faci discutie despre ce a facut , dar trateaza l foarte rece , ca sa inteleaga. si nu mai fii asa de dependenta de el !!!! ( tu recunosti ca tu il iubesti mai mult decat el pe tine )
kudika052198
Postat pe 28 Septembrie 2009 15:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Topicuri diverse... si indelung comentate!!! 4 De la: sweet_deea2468 22 Iulie 2009 17:12
Iubitul meu are copil cu alta femeie 84 De la: ram84 30 Martie 2013 16:31
Am nevoie de sfaturi! Chiar imi da batai de cap :( 37 De la: allessya06 11 Aprilie 2011 13:27
Vise 15 De la: ViSuRi_DuLcI 1 Iulie 2009 22:20
o parere......... 12 De la: summermoon 13 Septembrie 2010 16:51