Setari Cookie-uri

Iubitul meu vrea sex in 3.

Buna..Sunt cu iubitul meu de 3 ani jumatate,ne intelegem perfect si inca ne iubim ca la inceput.Intr-o seara,am adus vorba de sexul in 3 si l-am intrebat daca i-ar place.el a spus ca ar fi o curiozitate,insa nu vrea acest lucru de teama sa nu intervina apoi ceva intre noi si sa ne strice relatia.Eu una,as vrea,si nu as vrea,din acelasi motiv.Acum a readus el vorba si ma intreaba mereu daca nu incercam..nu stiu ce sa fac..mi-e frica sa nu-l pierd,atat,mai ales ca el vrea cu inca o fata,in nici un caz cu un baiat.
florentina_alina
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:13
De la: florentina_alina, la data 2010-10-05 19:13:43Buna..Sunt cu iubitul meu de 3 ani jumatate,ne intelegem perfect si inca ne iubim ca la inceput.Intr-o seara,am adus vorba de sexul in 3 si l-am intrebat daca i-ar place.el a spus ca ar fi o curiozitate,insa nu vrea acest lucru de teama sa nu intervina apoi ceva intre noi si sa ne strice relatia.Eu una,as vrea,si nu as vrea,din acelasi motiv.Acum a readus el vorba si ma intreaba mereu daca nu incercam..nu stiu ce sa fac..mi-e frica sa nu-l pierd,atat,mai ales ca el vrea cu inca o fata,in nici un caz cu un baiat.



Egoistul
anastasia_m
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:16
daca te incalezeste cu ceva poti sa alegi tu fata,sa nu fie mai experimentata decat tine si asa nu il pierzi
Barbie30
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:20
se vede ca aici nu se poate cere un sfat..am urmarit mai multe topicuri si chiar asa..ca si acum..luati in misto..
florentina_alina
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:21
De la: Barbie30, la data 2010-10-05 19:20:01daca te incalezeste cu ceva poti sa alegi tu fata,sa nu fie mai experimentata decat tine si asa nu il pierzi


si crezi ca daca e mai buna ca mine la pat,poate sa ma lase pt asta? adik sa renunte la tot pentru un sex mai bun?
florentina_alina
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:22
De la: florentina_alina, la data 2010-10-05 19:22:30
De la: Barbie30, la data 2010-10-05 19:20:01daca te incalezeste cu ceva poti sa alegi tu fata,sa nu fie mai experimentata decat tine si asa nu il pierzi


si crezi ca daca e mai buna ca mine la pat,poate sa ma lase pt asta? adik sa renunte la tot pentru un sex mai bun?


aici nu am de unde sa stiu,depinde cu ce gandeste el cand alegi varianta de 3 se poate intampla orice...
Barbie30
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:24
Ce pureci bai?Imedeat e plin forumul de topicuri cu ménage à trois si culmea ca doar barbatii vor asta...si femeile se`ntreaba.........
AdrianaR
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:35
De la: florentina_alina, la data 2010-10-05 19:13:43Buna..Sunt cu iubitul meu de 3 ani jumatate,ne intelegem perfect si inca ne iubim ca la inceput.Intr-o seara,am adus vorba de sexul in 3 si l-am intrebat daca i-ar place.el a spus ca ar fi o curiozitate,insa nu vrea acest lucru de teama sa nu intervina apoi ceva intre noi si sa ne strice relatia.Eu una,as vrea,si nu as vrea,din acelasi motiv.Acum a readus el vorba si ma intreaba mereu daca nu incercam..nu stiu ce sa fac..mi-e frica sa nu-l pierd,atat,mai ales ca el vrea cu inca o fata,in nici un caz cu un baiat.


Exista deja un topic "cald" ce trateazã subiectul asta .
lucian_tristan
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:36
De la: florentina_alina, la data 2010-10-05 19:13:43Buna..Sunt cu iubitul meu de 3 ani jumatate,ne intelegem perfect si inca ne iubim ca la inceput.Intr-o seara,am adus vorba de sexul in 3 si l-am intrebat daca i-ar place.el a spus ca ar fi o curiozitate,insa nu vrea acest lucru de teama sa nu intervina apoi ceva intre noi si sa ne strice relatia.Eu una,as vrea,si nu as vrea,din acelasi motiv.Acum a readus el vorba si ma intreaba mereu daca nu incercam..nu stiu ce sa fac..mi-e frica sa nu-l pierd,atat,mai ales ca el vrea cu inca o fata,in nici un caz cu un baiat.


Sfatul meu e unul la modul general.........
Fa doar ceea ce TU-ti doresti, nu lamurita si convinsa de el.
Si acum ca sa fiu un pic egoista....daca tu nu-ti doresti, si el insista...spune-i ca da, vrei, insa intai TU cu el si inca un baiat...dupa care si cum vrea el. ......asa o sa poti sa-i vezi reactia.
stem_29
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:41
De la: stem_29, la data 2010-10-05 19:41:47
De la: florentina_alina, la data 2010-10-05 19:13:43Buna..Sunt cu iubitul meu de 3 ani jumatate,ne intelegem perfect si inca ne iubim ca la inceput.Intr-o seara,am adus vorba de sexul in 3 si l-am intrebat daca i-ar place.el a spus ca ar fi o curiozitate,insa nu vrea acest lucru de teama sa nu intervina apoi ceva intre noi si sa ne strice relatia.Eu una,as vrea,si nu as vrea,din acelasi motiv.Acum a readus el vorba si ma intreaba mereu daca nu incercam..nu stiu ce sa fac..mi-e frica sa nu-l pierd,atat,mai ales ca el vrea cu inca o fata,in nici un caz cu un baiat.


Sfatul meu e unul la modul general.........
Fa doar ceea ce TU-ti doresti, nu lamurita si convinsa de el.
Si acum ca sa fiu un pic egoista....daca tu nu-ti doresti, si el insista...spune-i ca da, vrei, insa intai TU cu el si inca un baiat...dupa care si cum vrea el. ......asa o sa poti sa-i vezi reactia.

hahahaha asa facusem cu my ex in secunda 2 a si uitat de "fetisurile" lui
AdrianaR
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:43
De la: lucian_tristan, la data 2010-10-05 19:36:27
De la: florentina_alina, la data 2010-10-05 19:13:43Buna..Sunt cu iubitul meu de 3 ani jumatate,ne intelegem perfect si inca ne iubim ca la inceput.Intr-o seara,am adus vorba de sexul in 3 si l-am intrebat daca i-ar place.el a spus ca ar fi o curiozitate,insa nu vrea acest lucru de teama sa nu intervina apoi ceva intre noi si sa ne strice relatia.Eu una,as vrea,si nu as vrea,din acelasi motiv.Acum a readus el vorba si ma intreaba mereu daca nu incercam..nu stiu ce sa fac..mi-e frica sa nu-l pierd,atat,mai ales ca el vrea cu inca o fata,in nici un caz cu un baiat.


Exista deja un topic "cald" ce trateazã subiectul asta .


Exista?:))
Stimate domn, tonul face muzica
stem_29
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:46
De la: florentina_alina, la data 2010-10-05 19:13:43Buna..Sunt cu iubitul meu de 3 ani jumatate,ne intelegem perfect si inca ne iubim ca la inceput.Intr-o seara,am adus vorba de sexul in 3 si l-am intrebat daca i-ar place.el a spus ca ar fi o curiozitate,insa nu vrea acest lucru de teama sa nu intervina apoi ceva intre noi si sa ne strice relatia.Eu una,as vrea,si nu as vrea,din acelasi motiv.Acum a readus el vorba si ma intreaba mereu daca nu incercam..nu stiu ce sa fac..mi-e frica sa nu-l pierd,atat,mai ales ca el vrea cu inca o fata,in nici un caz cu un baiat.
ALTA? of,Doamne
Valy90
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:48
De la: AdrianaR, la data 2010-10-05 19:35:43Ce pureci bai?Imedeat e plin forumul de topicuri cu ménage à trois si culmea ca doar barbatii vor asta...si femeile se`ntreaba.........


femeile (mai exact fatucile astea) sunt fraiere. Daca tot vine vorba de sex in 3, ar putea sa-si mai traga si ele un mascul. In schimb, stau si se-ntreaba cum o sa fie cu inca una si daca le poate strica relatia. Pai am o veste pentru voi, dragelor: baietul vostru are o singura scula, cum credeti ca o sa va satisfaca pe amandoua in acelasi timp? si daca va ia pe rand, voi ce faceti in timp ce stati pe bara? manichiura? stiu stiu, v-ati autoconvins ca sunteti si voi un pic bi (dar doar un pic), cat sa o acceptati pe respectiva, poate va mangaiati putin, trageti niste limbi. oofff, vai si-amar de voi si de relatia voastra!

sexul in 3 se face atunci cand nu esti implicat emotional. Altfel, va dati singure cu stangu-n dreptu'.
Narcisa_tesfio
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:49
De la: stem_29, la data 2010-10-05 19:45:39
De la: AdrianaR, la data 2010-10-05 19:43:34
De la: stem_29, la data 2010-10-05 19:41:47
De la: florentina_alina, la data 2010-10-05 19:13:43Buna..Sunt cu iubitul meu de 3 ani jumatate,ne intelegem perfect si inca ne iubim ca la inceput.Intr-o seara,am adus vorba de sexul in 3 si l-am intrebat daca i-ar place.el a spus ca ar fi o curiozitate,insa nu vrea acest lucru de teama sa nu intervina apoi ceva intre noi si sa ne strice relatia.Eu una,as vrea,si nu as vrea,din acelasi motiv.Acum a readus el vorba si ma intreaba mereu daca nu incercam..nu stiu ce sa fac..mi-e frica sa nu-l pierd,atat,mai ales ca el vrea cu inca o fata,in nici un caz cu un baiat.


Sfatul meu e unul la modul general.........
Fa doar ceea ce TU-ti doresti, nu lamurita si convinsa de el.
Si acum ca sa fiu un pic egoista....daca tu nu-ti doresti, si el insista...spune-i ca da, vrei, insa intai TU cu el si inca un baiat...dupa care si cum vrea el. ......asa o sa poti sa-i vezi reactia.

hahahaha asa facusem cu my ex in secunda 2 a si uitat de "fetisurile" lui



asta facusem,adica se gandea si el la "lucruri traznite" si i`am zis OK,dar prima data a 3 a persoana v`a fi un barbat si`a renuntat instant la idee...inafara de mine nu vroiai nici mancare ahahahahahahaha
AdrianaR
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:50
De la: Narcisa_tesfio, la data 2010-10-05 19:49:56
De la: AdrianaR, la data 2010-10-05 19:35:43Ce pureci bai?Imedeat e plin forumul de topicuri cu ménage à trois si culmea ca doar barbatii vor asta...si femeile se`ntreaba.........


femeile (mai exact fatucile astea) sunt fraiere. Daca tot vine vorba de sex in 3, ar putea sa-si mai traga si ele un mascul. In schimb, stau si se-ntreaba cum o sa fie cu inca una si daca le poate strica relatia. Pai am o veste pentru voi, dragelor: baietul vostru are o singura scula, cum credeti ca o sa va satisfaca pe amandoua in acelasi timp? si daca va ia pe rand, voi ce faceti in timp ce stati pe bara? manichiura? stiu stiu, v-ati autoconvins ca sunteti si voi un pic bi (dar doar un pic), cat sa o acceptati pe respectiva, poate va mangaiati putin, trageti niste limbi. oofff, vai si-amar de voi si de relatia voastra!

sexul in 3 se face atunci cand nu esti implicat emotional. Altfel, va dati singure cu stangu-n dreptu'.

Asa si?De ce m`ai citat tocmai pe mine?Ca n`am inteles...
AdrianaR
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:52
De la: AdrianaR, la data 2010-10-05 19:50:08
De la: stem_29, la data 2010-10-05 19:45:39
De la: AdrianaR, la data 2010-10-05 19:43:34
De la: stem_29, la data 2010-10-05 19:41:47
De la: florentina_alina, la data 2010-10-05 19:13:43Buna..Sunt cu iubitul meu de 3 ani jumatate,ne intelegem perfect si inca ne iubim ca la inceput.Intr-o seara,am adus vorba de sexul in 3 si l-am intrebat daca i-ar place.el a spus ca ar fi o curiozitate,insa nu vrea acest lucru de teama sa nu intervina apoi ceva intre noi si sa ne strice relatia.Eu una,as vrea,si nu as vrea,din acelasi motiv.Acum a readus el vorba si ma intreaba mereu daca nu incercam..nu stiu ce sa fac..mi-e frica sa nu-l pierd,atat,mai ales ca el vrea cu inca o fata,in nici un caz cu un baiat.


Sfatul meu e unul la modul general.........
Fa doar ceea ce TU-ti doresti, nu lamurita si convinsa de el.
Si acum ca sa fiu un pic egoista....daca tu nu-ti doresti, si el insista...spune-i ca da, vrei, insa intai TU cu el si inca un baiat...dupa care si cum vrea el. ......asa o sa poti sa-i vezi reactia.

hahahaha asa facusem cu my ex in secunda 2 a si uitat de "fetisurile" lui



asta facusem,adica se gandea si el la "lucruri traznite" si i`am zis OK,dar prima data a 3 a persoana v`a fi un barbat si`a renuntat instant la idee...inafara de mine nu vroiai nici mancare ahahahahahahaha


stem_29
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:55
Go for it ;), daca tu iti doresti, el isi doreste, ce mai astepti? E posibil sa fii dezamagita, e posibil sa-ti placa, cine stie, viata trebuie traita la maxim, fara regrete tarzii pentru lucruri pe care nu le-ai facut din teama, pudori sau prejudecati. Succes ;)
DreamHunter
Postat pe 5 Octombrie 2010 20:17
Iar sfaturile de genul "asa te-a invatat mama ta sa faci?" sunt depasite (nu ca ar fi fost vreodata in vigoare)
scuza-ma, dar pe care dintre voi v-a invatat mama sa faceti sex? pentru ca daca intr-adevar v-a invatat e f tare si chiar sunt curioasa daca respectati sfaturile :)))
macar in ce priveste sexul trebuie sa incercam sa ne dezicem de ce am invatat de la ai nostri parinti (mare parte idei total gresite despre cat de daunator e sexul ala din care ai aparut chiar tu pe lume) si sa ne traim propria exsitenta, dupa capusorul nostru, ca doar suntem oameni mari, sau nu?!
DreamHunter
Postat pe 5 Octombrie 2010 20:20
De la: Noele, la data 2010-10-05 20:20:51Iar sfaturile de genul "asa te-a invatat mama ta sa faci?" sunt depasite (nu ca ar fi fost vreodata in vigoare)
scuza-ma, dar pe care dintre voi v-a invatat mama sa faceti sex? pentru ca daca intr-adevar v-a invatat e f tare si chiar sunt curioasa daca respectati sfaturile :)))
macar in ce priveste sexul trebuie sa incercam sa ne dezicem de ce am invatat de la ai nostri parinti (mare parte idei total gresite despre cat de daunator e sexul ala din care ai aparut chiar tu pe lume) si sa ne traim propria exsitenta, dupa capusorul nostru, ca doar suntem oameni mari, sau nu?!


si zici ca esti libera??
geo_reincarcat_iara
Postat pe 5 Octombrie 2010 20:21
Si de ce ar fi sexul in trei doar pentru el?? Nu se poate bucura si ea la fel de mult, sau chiar mai mult? De ce nu?? Renuntati la inhibitii, m-am saturat sa vad numai prejudecati peste tot!
DreamHunter
Postat pe 5 Octombrie 2010 20:22
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-10-05 20:21:42
De la: Noele, la data 2010-10-05 20:20:51Iar sfaturile de genul "asa te-a invatat mama ta sa faci?" sunt depasite (nu ca ar fi fost vreodata in vigoare)
scuza-ma, dar pe care dintre voi v-a invatat mama sa faceti sex? pentru ca daca intr-adevar v-a invatat e f tare si chiar sunt curioasa daca respectati sfaturile :)))
macar in ce priveste sexul trebuie sa incercam sa ne dezicem de ce am invatat de la ai nostri parinti (mare parte idei total gresite despre cat de daunator e sexul ala din care ai aparut chiar tu pe lume) si sa ne traim propria exsitenta, dupa capusorul nostru, ca doar suntem oameni mari, sau nu?!


si zici ca esti libera??


incerc sa ma pastrez cat mai libera, de ce? :P
DreamHunter
Postat pe 5 Octombrie 2010 20:23
imi place cum gandesti despre sex.
exceptand partea cu ce ne-au invatat parinti nostrii.

ce faci deseara? sau sambata intreb 2 si trei?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 5 Octombrie 2010 20:25
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-10-05 20:25:10imi place cum gandesti despre sex.
exceptand partea cu ce ne-au invatat parinti nostrii.

ce faci deseara? sau sambata intreb 2 si trei?



hahaha, aia cu parintii era macar 50% gluma, pentru ca dupa cum stiu generatia parintilor nostri, stiu ca sexul era subiect tabu, mai rar sa auzi un parinte vorbind cu copilul despre asa ceva, cel putin ai mei evitau subiectul cu mare talent, pana cand am ajuns eu sa nu mai doresc sa stiu nimic de la ei (aveam alte surse mai bune)

se agata bine pe kudika? :)))
DreamHunter
Postat pe 5 Octombrie 2010 20:28
De la: Noele, la data 2010-10-05 20:22:34Si de ce ar fi sexul in trei doar pentru el?? Nu se poate bucura si ea la fel de mult, sau chiar mai mult? De ce nu?? Renuntati la inhibitii, m-am saturat sa vad numai prejudecati peste tot!


pai ea saraca ar vrea (si poate ar trebui sa se bucure), dar nu vezi din ce se scrie mai sus ca pentru barbati sexul in 3 are o singura definitie =sex cu 2 femei? Iar ele sunt prea toante ca sa ceara (sau macar sa isi doreasca cu) inca un barbat, se gandesc saracele ca-si strica relatia, nu-si dau seama ca e deja stricata din momentul cand el s-a gandit ca e momentul sa-si faca publica dorinta de a face sex cu inca o femeie sub ochii ingaduitori ai "iubitei".
Narcisa_tesfio
Postat pe 5 Octombrie 2010 20:29
De la: stem_29, la data 2010-10-05 19:46:38
De la: lucian_tristan, la data 2010-10-05 19:36:27
De la: florentina_alina, la data 2010-10-05 19:13:43Buna..Sunt cu iubitul meu de 3 ani jumatate,ne intelegem perfect si inca ne iubim ca la inceput.Intr-o seara,am adus vorba de sexul in 3 si l-am intrebat daca i-ar place.el a spus ca ar fi o curiozitate,insa nu vrea acest lucru de teama sa nu intervina apoi ceva intre noi si sa ne strice relatia.Eu una,as vrea,si nu as vrea,din acelasi motiv.Acum a readus el vorba si ma intreaba mereu daca nu incercam..nu stiu ce sa fac..mi-e frica sa nu-l pierd,atat,mai ales ca el vrea cu inca o fata,in nici un caz cu un baiat.


Exista deja un topic "cald" ce trateazã subiectul asta .


Exista?:))
Stimate domn, tonul face muzica


"Stimate Domn" , ma simt deja mai in vârsta cu 15 ani. pentru restul sunt de acord cu dumneavoastrã.
lucian_tristan
Postat pe 5 Octombrie 2010 20:31
De la: Narcisa_tesfio, la data 2010-10-05 20:29:09
De la: Noele, la data 2010-10-05 20:22:34Si de ce ar fi sexul in trei doar pentru el?? Nu se poate bucura si ea la fel de mult, sau chiar mai mult? De ce nu?? Renuntati la inhibitii, m-am saturat sa vad numai prejudecati peste tot!


pai ea saraca ar vrea (si poate ar trebui sa se bucure), dar nu vezi din ce se scrie mai sus ca pentru barbati sexul in 3 are o singura definitie =sex cu 2 femei? Iar ele sunt prea toante ca sa ceara (sau macar sa isi doreasca cu) inca un barbat, se gandesc saracele ca-si strica relatia, nu-si dau seama ca e deja stricata din momentul cand el s-a gandit ca e momentul sa-si faca publica dorinta de a face sex cu inca o femeie sub ochii ingaduitori ai "iubitei".


Chiar am vrut s-o intreb si eu: dar dece nu cu 2 barbati??? Mi se pare mai putin abordata tema asta, femeile se feresc sa recunoasca ca-si doresc, barbatii se codesc si ei, ma rog...
DreamHunter
Postat pe 5 Octombrie 2010 20:32
De la: Noele, la data 2010-10-05 20:22:34Si de ce ar fi sexul in trei doar pentru el?? Nu se poate bucura si ea la fel de mult, sau chiar mai mult? De ce nu?? Renuntati la inhibitii, m-am saturat sa vad numai prejudecati peste tot!

Ader la ideea ta
lucian_tristan
Postat pe 5 Octombrie 2010 20:33
De la: lucian_tristan, la data 2010-10-05 20:33:11
De la: Noele, la data 2010-10-05 20:22:34Si de ce ar fi sexul in trei doar pentru el?? Nu se poate bucura si ea la fel de mult, sau chiar mai mult? De ce nu?? Renuntati la inhibitii, m-am saturat sa vad numai prejudecati peste tot!

Ader la ideea ta


Ma pregatisem de oua stricate si rosii si iata ce primesc :) frumos!
DreamHunter
Postat pe 5 Octombrie 2010 20:35
De la: Noele, la data 2010-10-05 20:28:41
se agata bine pe kudika? :)))


da, daca ai arici pe monitor si un pulovaras de lana pe tine!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 5 Octombrie 2010 20:51
De la: Noele, la data 2010-10-05 20:32:41
De la: Narcisa_tesfio, la data 2010-10-05 20:29:09
De la: Noele, la data 2010-10-05 20:22:34Si de ce ar fi sexul in trei doar pentru el?? Nu se poate bucura si ea la fel de mult, sau chiar mai mult? De ce nu?? Renuntati la inhibitii, m-am saturat sa vad numai prejudecati peste tot!


pai ea saraca ar vrea (si poate ar trebui sa se bucure), dar nu vezi din ce se scrie mai sus ca pentru barbati sexul in 3 are o singura definitie =sex cu 2 femei? Iar ele sunt prea toante ca sa ceara (sau macar sa isi doreasca cu) inca un barbat, se gandesc saracele ca-si strica relatia, nu-si dau seama ca e deja stricata din momentul cand el s-a gandit ca e momentul sa-si faca publica dorinta de a face sex cu inca o femeie sub ochii ingaduitori ai "iubitei".


Chiar am vrut s-o intreb si eu: dar dece nu cu 2 barbati??? Mi se pare mai putin abordata tema asta, femeile se feresc sa recunoasca ca-si doresc, barbatii se codesc si ei, ma rog...


explicatiile sunt simple:
- femeile se feresc sa o faca (sau daca o fac, sa o zica) pentru ca vor fi tratate drept curve
- barbatii se feresc sa o faca pentru ca intotdeauna in astfel de situatii unul va fi mai bun (o are mai mare, mai tare, il tine mai mult etc), comparatia se va face inevitabil, iar celalalt va fi ranit in orgoliu. Cum nu stiu niciodata cum va performa "invitatul" (decat daca au mai "lucrat" o data cu el), barbatii prefera sa se abtina de la astfel de activitati, chiar in conditiile in care sunt foarte deschisi la idee
- de facut se face sex in 3 cu 2 barbati, doar ca e ca la oral - femeile care fac nu zic
Narcisa_tesfio
Postat pe 5 Octombrie 2010 20:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nepotrivire in pat 42 De la: danuntu_06 30 Martie 2009 11:14
va rog HELP! 7 De la: voicumagdalena 6 Noiembrie 2009 21:10
fertilizarea in vitro 4 De la: SfDuminica 14 Octombrie 2010 22:45
va place tatuajul din poza mea de la avatar?Comentarii la poza,va rog. 20 De la: Pudika416607 6 Septembrie 2011 07:20
erectie slaba 91 De la: vulpitza33 31 Ianuarie 2012 18:47