Setari Cookie-uri

despre relatii,barbati,dezamagiri

Buna fetelor!
e prima data cand scriu pe un forum si m-am gandit la voi.Va citesc de mult si m-am gandit ca vreti sa imi dati ceva sfaturi...
Suntem impreuna de un an si casatoriti de 2 luni.La inceput facea cam tot ce stia ca trebuie pentru a cuceri o femeie...aproape ca robotul..Ideea este ca si eu si el aveam alte relatii cand ne-am cunoscut,si amandoi am renuntat la ele.Ne-am mutat impreuna si dupa vreo 2 luni omul s-a schimbat grozav,adik facea cam tot ce nu se face...nu ne certam in sensul clasic,dar eu sunt mereu nefericita si mi se pare ca am fost trasa pe sfoara ingrozitor!E ff egoist,pentru el,obsedat de control,lipsit de romantism si fff zgarcit,ca mine,evident.In plus ..fosta il suna ff des si au inca de discutat diverse chestii ,mie mi se pare ca e altceva, in ceea ce ma priveste e groaznic de gelos si nu pot sa vb cu nimeni...M-a facut sa ma indepartez si de familie....Nu prea stiu ce sa fac....AJUTOR~!
adelle_m
Postat pe 9 Septembrie 2009 10:43
buna...eu cred ca faptul de a fi proaspat casatorita cu omul pe care sa pare ca il iubesti, inseamna ca trebuie sa gasesti singura solutia pentru aceasta casnicie a voastra...sau impreuna cu el....ideea este ca nu avea cum sa se schimbe atat de drastic, undeva, el este inca omul de care te_ai indragostit...eu asa cred...
Singurul sfat pe care cred ca a_i putea sa il urmezi este sa vorbesti cu el, la modul serios, fara santaje, fara lacrimi de disperare, si sa va regasiti in aceasta casnicie, sa va cunoasteti mai bine, pentru ca faptul de a fi prieteni este destul de diferit de faptul de a fi casatoriti.
Inceputul vietii in doi, cred ca inseamna schimbari majore in viata celor implicati. Nu te posta in pozitia de victima, Nu cred ca sotul tau s_a casatorit cu tine avand planuri ascunse, marete, cu fosta lui prietena. Nu pot sa cred asa ceva, mi se pare nepractic pentru oricine, consum de energie si bani, ca sa ce?
Asa ca, mai bine gaseste calea de a_ti aseza gandurile in ordine, analizeaza situatia si vorbeste cu sotul tau, intreaba tot ce vrei sa afli....dar fara lacrimi, fara reprosuri, fara santaje...Sunteti 2 oameni veniti din doua case diferite, iesiti din doua relatii diferite, dar sunteti doi oameni care ati inceput o viata impreuna....solutia este in voi doi...Iit doresc sa gasesti puterea sa iti limpezesti gandurile si mai ales, sa fii pregatita pentru orice raspuns...viata are totusi surprize....Toate cele bune...
tzache
Postat pe 9 Septembrie 2009 11:08
buna!....nici nu stiu cu ce sa incep…:(…cred ca ar fi bine daca as lua-o cu inceputul..
totul a inceput acum…2 ani..cand am cunoscut un baiat pe internet[este din acelasi oras cu mine]am vorbit cam vreo 3 sapt pe messenger pana cand ne-am hotarat sa ne intalnim..am pus un pariu..[si l-am lasat pe el sa castige] am iesit…ne-am simtit foarte bine…ne vedeam la scoala…vbm pe mess pana cand totul incepea sa devina serios, adica mai urma sa-mi spuna sa fim impreuna…eu asteptam sa spuna chestia asta insa..nu a fost asa…a inceput sa ma evite.am vb cu prietenii [avem prieteni comuni]..am incercat sa aflu care e problema si mi-au spus…..k el avusese o relatie cu o fata si inca o iubea foarte mult si vroia sa fie cu ea..nu m-am simtit bine dar tot am ramas prieteni[insa sentimentele mele nu eu disparutsi tot am insistat..insa de fiecare data cand simteam ca e ceva imi spunea ca o iubeste si nu poate..de 3 ori am primit raspunsul asta..pana vara toamna trecuta cand mi-am gasit pe cineva[un turc..vb pe internet..stiu ce credeti k era vrajeala..dar nu..era totul foarte serios] in iarna cand a inceput sa vina acasa de la facultate am inceput sa iesim in oras [ca prieteni] imi povestea ce-l necajeste si eu la fel…pana pe 8 martie cand am iesit in oras..am fost la restaurant..am mancat ne-am simtit bine si cand m-a condus acasa am inceput sa glumim m-am dat cu luciu si am inceput sa-l pup[pe toata fata in afara de buze]si dupa ce am ras ..am glumit ma ia si ma saruta..
am ramas masca..nu ma asteptam..si am inceput sa vorbim despre fosta lui si despre turcul meu…mi-a spus k nu-i mai pasa de ea nu l-am crezut bineinteles..dar am riscat ..si m-am implicat intr-o relatie cu el..desi stiam ca inca o iubeste si ca o sa sufar..timp de 6 luni am dat tot ce aveam mai bun din mine , i-am aratat foarte multa intelegere si iubire, chiar si cand mi-a spus in fata ca inca o iubeste..m-am incapatanat sa continui..si am ajuns in ziua in care simt ca nu mai pot..pentru ca aseara am vorbit despre ea si l-am intrebat de ce se tot agata de amintirea ei…ca nu se merita..[ea l-a inselat si l-a fct sasufere f mult]si mi-a spus ca atunci acand a fost cu ea era copil si ce s-a intamplat atunci a ramas intiparit bine in sufletul lui..si apoi l-am intrebat : uite ai foarte multe expemple in fata..multi prieteni de-ai tai au avut relatii mai lungi si mai inchegate dacat ai avut-o u cu ea is totusi au trecut peste … si el imi spune ca ei au gasit pe cineva mai bun decat respectiva…:|..am ramas socata..adica dupa ce i-am iertat atatea,i-am aratat atata intelegere si atata dragoste tot ea e mai buna decat mine?..nu mai pot continua…il iubesc dar..ma doare sufletul sa aud ca munca mea de 6 luni a fost in zadar..nu stiu ce sa mai fac..:((....
kudika009707
Postat pe 9 Septembrie 2009 12:17
De la: kudika009707, la data 2009-09-09 12:17:47 buna!....nici nu stiu cu ce sa incep…:(…cred ca ar fi bine daca as lua-o cu inceputul..
totul a inceput acum…2 ani..cand am cunoscut un baiat pe internet[este din acelasi oras cu mine]am vorbit cam vreo 3 sapt pe messenger pana cand ne-am hotarat sa ne intalnim..am pus un pariu..[si l-am lasat pe el sa castige] am iesit…ne-am simtit foarte bine…ne vedeam la scoala…vbm pe mess pana cand totul incepea sa devina serios, adica mai urma sa-mi spuna sa fim impreuna…eu asteptam sa spuna chestia asta insa..nu a fost asa…a inceput sa ma evite.am vb cu prietenii [avem prieteni comuni]..am incercat sa aflu care e problema si mi-au spus…..k el avusese o relatie cu o fata si inca o iubea foarte mult si vroia sa fie cu ea..nu m-am simtit bine dar tot am ramas prieteni[insa sentimentele mele nu eu disparutsi tot am insistat..insa de fiecare data cand simteam ca e ceva imi spunea ca o iubeste si nu poate..de 3 ori am primit raspunsul asta..pana vara toamna trecuta cand mi-am gasit pe cineva[un turc..vb pe internet..stiu ce credeti k era vrajeala..dar nu..era totul foarte serios] in iarna cand a inceput sa vina acasa de la facultate am inceput sa iesim in oras [ca prieteni] imi povestea ce-l necajeste si eu la fel…pana pe 8 martie cand am iesit in oras..am fost la restaurant..am mancat ne-am simtit bine si cand m-a condus acasa am inceput sa glumim m-am dat cu luciu si am inceput sa-l pup[pe toata fata in afara de buze]si dupa ce am ras ..am glumit ma ia si ma saruta..
am ramas masca..nu ma asteptam..si am inceput sa vorbim despre fosta lui si despre turcul meu…mi-a spus k nu-i mai pasa de ea nu l-am crezut bineinteles..dar am riscat ..si m-am implicat intr-o relatie cu el..desi stiam ca inca o iubeste si ca o sa sufar..timp de 6 luni am dat tot ce aveam mai bun din mine , i-am aratat foarte multa intelegere si iubire, chiar si cand mi-a spus in fata ca inca o iubeste..m-am incapatanat sa continui..si am ajuns in ziua in care simt ca nu mai pot..pentru ca aseara am vorbit despre ea si l-am intrebat de ce se tot agata de amintirea ei…ca nu se merita..[ea l-a inselat si l-a fct sasufere f mult]si mi-a spus ca atunci acand a fost cu ea era copil si ce s-a intamplat atunci a ramas intiparit bine in sufletul lui..si apoi l-am intrebat : uite ai foarte multe expemple in fata..multi prieteni de-ai tai au avut relatii mai lungi si mai inchegate dacat ai avut-o u cu ea is totusi au trecut peste … si el imi spune ca ei au gasit pe cineva mai bun decat respectiva…:|..am ramas socata..adica dupa ce i-am iertat atatea,i-am aratat atata intelegere si atata dragoste tot ea e mai buna decat mine?..nu mai pot continua…il iubesc dar..ma doare sufletul sa aud ca munca mea de 6 luni a fost in zadar..nu stiu ce sa mai fac..:((....




Esti tanara !Ai toata viata inainte. Vrei sa traiesti in umbra unei iubiri neimplinite a unui barbat frustrat si neimplinit ? Eu zic sa iti vezi de viata ta sa gasesti un barbat care sa te respecte si sa te iubeasca PE TINE .Faptul ca 6 luni ai fost alaturi de el si l-ai inteles si susutinut ,iar el acum iti spune ca nu a gasit pe nimeni mai bun ca fosta ar trebui sa iti dea de gandit .Gandeste si fa ce e mai bine pentru tine !
Succes mult !
geanina85
Postat pe 9 Septembrie 2009 12:26
ms mult de incurajare.. . am pus piciorul in prag..m-am despartit de el..[cu durere] dar asa e cel mai bine..o sa realizeze el mai tarziu ce a pierdut..
kudika009707
Postat pe 9 Septembrie 2009 14:11
Eu l-as fi impuscat
a dracu chelea lui (scuzati expresia) cum sa zica una ca asta ???...are dreptate geanina ..decat sa traiesti in umbra unei iubiri neimplinite a unui barbat frustrat si neimplinit mai bine ...te lasi pagubasa`..

Vorba mea .."Mai bine ratez un iubit decat sa iubesc un ratat"..;;) baftaaaaa`!:*
Nicoleta01
Postat pe 16 Septembrie 2009 15:34
Draga mea, povestea ta e copia la indigo a povestii mele. M-am trezit casatorita cu un barbat total diferit de cel pe care-l stiam dupa o relatie de un an! Pot sa-ti spun ca eu am divortat dupa trei ani ratati de casnicie, in urma careia m-am ales doar cu un copil extraordinar de care sunt foarte mandra si pe care bineinteles ca l-am crescut singura. Uitandu-ma acum inapoi, imi pare rau ca am stat chiar si atat linga el, dar asta e viata!
Ideea este urmatoarea: un om care poate juca teatru timp de x luni sau ani, este perfid si nu se va schimba niciodata asa ca nu merita sa-ti mananci tineretea linga el! Fugi de linga el fara nicio remuscare si nu te uita inapoi, mai cauta, sigur iti vei gasi alesul cu care sa formezi o familie normala!
miss_darine
Postat pe 17 Septembrie 2009 18:16
RENUNTA ACUM PANA NU E PREA TARZIU........STI DE CE ?PTR CA AI SA AJUNGI SA TII ASA DE MULT LA EL ICAT AI SA II TOLEREZI MEREU CEEA CE FACE SI SA STI CA DACA DUPA ACUM NU TE LASA SA VB CU NIMENI MAI TAZIU NU O SA ITI MAI DEA VOIE SA IESI NICE LA CUMPARATURI PTR CA O SA IL MACINE GELOZIA..... SI ASTA NU E BINE DELOC....AI GRIJA CAAI SA ITI INCHIZI VIATA SI NU MERITA MAI ALES CA NICI MACAR NU STIE SA SE COMPORTE CU O FEMEIE.... DACA TU SPUI CA NU E ROMANTIC ASRA SPUNE TOT.. TI O SPUN DIN PROPRIA EXPERIENTA.... AI SA ITI ADUCI AMINTE DE VORBELE MELE DACA NU RENUNTI ACUM ....UNEORI BARBATI SUNT FOARTE EGOISTI SI EI CRED CA LOR I LI SE CUVINE SA FIE STAPANI PE VIATA NOOASTRA DAR NU E ASA ...AI GRIJA CE FACI PANA NU E PREA TARZIU
ROXI_GIGI
Postat pe 26 Septembrie 2009 11:03
MAI SA ITI SPUN AI GRIJA CA SAR PUTEA CA EL SA FIE MARCAT DE CE SA INTAMPLAT FOARTE MULT SI DACA MAINE EA VINE SI II SPUNE CA VREA SA SE INMACE CU EL TU CE CREZI CA VA FACE? NU NEAI SPUS CE FACE EA UNDE ETE SI DACA ARE SI EA PE ALTCINEVA?
ROXI_GIGI
Postat pe 26 Septembrie 2009 11:13
buna am citit citeva comentarii ,totul pare un nimic cu ce mi-se intimpla mie ..............am sa incerc sa cer si eu citeva sfaturii la povestea ;Sint plecata din rom de 16 anii sint casatorita cu strain si am 4 copii ,pot sa spun ca in acestii anii nu am fost fericita decit 3 restul un calvar ,,,,,,,,pe linga faptul ca-ma bate nu ma respecra ,ma inseala ,nu-mi da banii etc .ACUMA ACCEPT TOATE ASTEA DOAR DIN CAUZA COPIILOR NU POT SA-I PARASESC .nu stiu ce am vrut de la vita mea dar mereu m-ia fost frica sa-l parasesc nu ca il iubesc asta a trecut de mult ,m-ia fost frica sa incep de la inceput si asa au trecut anii si acuma am 39 si tot in aceasta situatie sint .In schimb nu ma-ai sint singura mi-am facut foarte multii prietenii pe int care im-au ajutat foarte mult .Conteaza foarte mult intr-o casnicie sa crezi in tine sa nu crezi ca tot ce spune partenerul tau este adevarat sa ai curajul sa incerci sa-ti faci o noua viata indiferent de piediciile intilnite in calea ta .Credeti ca va venii o zi ..?cind voi fi si eu fericita ?Astept cu nerabdare acea zi .
kudika070115
Postat pe 26 Septembrie 2009 12:20
De la: kudika070115, la data 2009-09-26 12:20:20buna am citit citeva comentarii ,totul pare un nimic cu ce mi-se intimpla mie ..............am sa incerc sa cer si eu citeva sfaturii la povestea ;Sint plecata din rom de 16 anii sint casatorita cu strain si am 4 copii ,pot sa spun ca in acestii anii nu am fost fericita decit 3 restul un calvar ,,,,,,,,pe linga faptul ca-ma bate nu ma respecra ,ma inseala ,nu-mi da banii etc .ACUMA ACCEPT TOATE ASTEA DOAR DIN CAUZA COPIILOR NU POT SA-I PARASESC .nu stiu ce am vrut de la vita mea dar mereu m-ia fost frica sa-l parasesc nu ca il iubesc asta a trecut de mult ,m-ia fost frica sa incep de la inceput si asa au trecut anii si acuma am 39 si tot in aceasta situatie sint .In schimb nu ma-ai sint singura mi-am facut foarte multii prietenii pe int care im-au ajutat foarte mult .Conteaza foarte mult intr-o casnicie sa crezi in tine sa nu crezi ca tot ce spune partenerul tau este adevarat sa ai curajul sa incerci sa-ti faci o noua viata indiferent de piediciile intilnite in calea ta .Credeti ca va venii o zi ..?cind voi fi si eu fericita ?Astept cu nerabdare acea zi .


Ai vrut ce vor toate femeile din lumea asta, sa fie iubite si apreciate, nu poti fi blamata pt asta. In momentul cind iti vor creste copii si vor fi oameni pe picioarele lor, atunci vei fi cu adevarat fericita, pt ca vei realiza ca n-ai trait degeaba. In rest, fi in continuare puternica si ai incredere ca va rasari soarele si pe ulita ta.
miss_darine
Postat pe 26 Septembrie 2009 18:53
Buna, ma bag si eu ca musca in lapte, si am sa fiu ff direct, Parasestel , barbati cu suflet mai sant nu e ultimul :)
molady11
Postat pe 27 Septembrie 2009 20:03
De la: ROXI_GIGI, la data 2009-09-26 11:13:32MAI SA ITI SPUN AI GRIJA CA SAR PUTEA CA EL SA FIE MARCAT DE CE SA INTAMPLAT FOARTE MULT SI DACA MAINE EA VINE SI II SPUNE CA VREA SA SE INMACE CU EL TU CE CREZI CA VA FACE? NU NEAI SPUS CE FACE EA UNDE ETE SI DACA ARE SI EA PE ALTCINEVA?


ca se va impaca..bineinteles...ea este in acelasi oras cu noi..in mod oficial nu e cu nimeni acum...dar din cate am auzit si din cate mi-a spus si el umbla cu un barbat pe cale sa se insoare..in fine..ne-am despartit...mi-e ff greu sa trec peste..de fiecare data cand il vad pe el sau cand o vad pe ea ma simt ffff aiurea
am iesit intr-o seara mai multi si eu tot incercam sa-l evit..dar el numai langa mine venea..si am inceput sa vbm...m-a intrebat daca am trecut peste iar eu i-am rasp "mai repede decat m-am asteptat"..m-a intrb daca il mai iubesc si daca l-am uitat rasp meu a fost" de uitat ti-am mai spus k nu o sa te uit niciodata insa o sa fac tot posibilul sa trec peste" si intrebari de genul...cand am ajuns acasa am plans o ora..
intr-o duminica am iesit in oras cu o prietena si i-am vazut pe ei doi plimbandu'se...mai tarziu cand s-a intalnit cu prietena mea a intrebat-o daca m-am suparat si parea indispus...
zilele astea a venit la liceu si m-a cautat prin clasa..imi viziteaza profilul de hi5 mereu..nu inteleg..dc ma tot chinuie..nici nu ma lasa sa-l uit dar nici cu mine nu mai vrea sa fie..ma simt fff aiurea...mi-am pierdut toata increderea in mine , dpdv psihic sunt la pamant:|
kudika009707
Postat pe 27 Septembrie 2009 21:01
Viata e prea frumoasa sa accepti asa ceva si mai ales sa si suporti.
Banuiesc ca esti foarte tanara, ai o viata intreaga inainte. Pai daca acum face asa , cand o sa vaeti si un copil si vreo 20 ani de casatorie ce te faci?

NU va mai complaceti fetelor in relatii RATATE sperand la nesfarsit ca barbatii vostri se vor schimba.
Va veti trezi la 50 ani ca v-ati distrus viata suportand oameni care, de fapt nu merita nici o atentie.
alexia30
Postat pe 27 Septembrie 2009 21:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de la o iubire inocenta la o relatie care se cheama clandestina... 19 De la: elle26 24 Iulie 2009 18:53
Exista un loc unde poti fi iubita si dorita! 25 De la: greierash_is_back 2 Decembrie 2009 15:07
VA ROG UN SFAT.... 17 De la: blondy_alxa 19 Iunie 2011 16:45
incerc sa il uit de 2 ani 12 De la: alexa923 18 Noiembrie 2009 13:58
va dati destepte/ti dar cititi zilnic ziare de scandal 3 De la: dragon_fly88 20 Iunie 2010 22:16