Setari Cookie-uri

Relatie parinte - copil

Pai, am pus subiectul la "Relatii" din considerentul ca si relatia ta cu copilul face parte tot acesta categorie.
Si, nu am intrat pe forum special pentru parinti/ copii in ideea ca si cei de aici au copii, mai mari-mai mici, deci si sfaturi utile de dat.
Daca nu e placut 9subiectul) nu trebuie dezbatul. Va multumesc ca il cititi.

deci. Sa purced:

Dupa cum unii stiu am o fetita de 4 ani si 4 luni, crescuta de mine si ai mei - in timpul serviciului meu. E un copil tare istet, inteligent, sociabil, dar si incapatinat, si cu o personalitate puternica. Ceea ce e bine!.....cred....citeodata.....:)
Intrebarea mea este: Cum trebuie educat copilul pt. a nu ajunge in postura "sa-si dea cu curu' de pamint" cind doreste ceva?
Adica sa te faca de minune in public, sa zica lumea ( nu ca mi-ar pasa de asta!) uite ce educatie i-a dat copilului....., sa fi obligat sa-i aplici 2 la fund, sau alte "neplaceri" de acest gen.

Nu spun de ea ca e un copil-problema in acest sens, dar cred ca e pe "drumul cel bun" din pacate......
Astept cu interes neste parinti . Pupici!
_iluzie_
Postat pe 10 Septembrie 2009 13:20
dupa ce se da "cu curul de pamant" de 3 ,4 ori..si vede ca nu primeste nimic asa..renunta la comportament.Foarte important sa NU PRIMEASCA NIMIC chiar daca tot magazinul se uita la tine..si iti vine sa intri in pamant tu il lasi sa si faca numarul sa se convinga singur ca e in zadar efortul..va prinde in cele din urma ideea
eu purtam o "discutie" la inceput..ii explicam ca nu avem bani decat de un lucru mic mic mic...si intelegea
anot
Postat pe 10 Septembrie 2009 13:27
ms de raspuns.
Si eu de asemenea port acesta discutie......si ea intelege. Citeodata daca ii cumpar ceva se mira...pai cum , ca mi-ai zis ca nu poti , de unde eu : pai daca esti cuminte......Ceva de genu.
dar am avut neplacuta treaba sa nu vrea sa probeze, sa faca figuri, sa comenteze.Si, vinzatoarea fiind o pers pe care o cunosteam amindoua , ea a adus in discutie "intimplator" povestea unui baietel ce a facut la fel, si a luat bataitza....., si e ffff urit acest comportament.
Dar ne-am lovit mai des de probl asta in familie, unde stie ca daca tipa i se da, numai sa taca! iar asta nu de catre mine! ....si ma intristeaza tare tare mult acest comportament.
Cum spui tu, l-am zis si alor mei, sa o lase sa tipe pina cade jos, dupa ce i se aduc tooooate argumentele ca nu se poate!!!! E tare greu sa ii scoti din ale lor, fiind si in virsta si cu idei ca "ei stiu mai bine ca doar au crescut enspe copii....".
of of.
e pacat sa strici un copil si nu realizezi, si nu faci nimic sa rectifivi.

ms frumos. numai bine!
_iluzie_
Postat pe 10 Septembrie 2009 14:33
"probleme" cu familia am si eu...adica eu il pedepsesc si tataie(capu' rautatilor) se face ca uita si l lasa afara sau..sa face ce vrea dar in general merge cu ignoranta.il pun sa se duca in alta camera si nu l mai bag in seama pana nu si cere iertare,,,partea proastA? a 2 a zi de la capat..stii cum e teorie 10 practica 2
anot
Postat pe 10 Septembrie 2009 14:45
trebuie sa gasim "solutia ideala", daca ar exista.....

stii: unii spun si ceva de genul : sa nu certi copilul in public, ca se simte probabil jignit, ii ranesti orgoliul sau mai stiu eu ce. Dar eu zic: pai sa se simta macar! :D

Vor creste, si vom scapa de asta.....

_iluzie_
Postat pe 10 Septembrie 2009 14:48
al meu are 9....crede ma l am pedepsit ieri si azi mi a zis ca sunt rea ca l am pedepsit..dar uita se de ce
anot
Postat pe 10 Septembrie 2009 14:50

trag sperante ca fetele sunt mai cuminti .... a mea e cam baietica totusi....
_iluzie_
Postat pe 10 Septembrie 2009 14:58
al meu mai fetita..nu se bate nici cu o musca
anot
Postat pe 10 Septembrie 2009 15:19
..important e sa nuprimeasca nimic?...eu cred ca nu e char asha....am procedat asha o data si mi/a parut rau...si s/a uitat shi tot magazinul la mine...n/am vrut sa ii cumpar o carte din Auchan..care costa vreo 10/12 roni..nu/mi amintesc exact....imi pare rau si acum...chiar nu trebuia chinuit copilul pentru 10roni...stiu ca am palmuit.o in vazul lumii...mi/am pierdut controlul...si nu trebuia sa procedez asha....sunt copii shi copii...unii mai intelegatori unii nu prea...bine e ca parinti sa nu gresim pentru ca nu putem da timpul inapoi si nu putem repara sau sterge..anumite traume pe care le/am provoca..in astfel de situatii...shi copilul o sa ne tina minte toata viatza gesturile de parinti...si nu o sa ne ierte niciodata....stiu pentru ca nici eu nu o iert pe mama...si nu o s/o iert pana o sa moara ea sau eu sau amandoua....pentru modul cum a pus problema in anumite situatii in viata asta....consider ca o parte din esecurile mele i se datoreaza..
kudika066423
Postat pe 17 Septembrie 2009 00:09
Eu am o fetita de 8 ani si din fericire am trecut destul de repede de perioada in care se dadea cu fundul de pamant pentru ceva.Dar bine-nteles,ca oricare copil a avut candva asemenea tentative.Eu in asemenea momente am procedat in felul urmator:in primul rand,sub nici o forma nu obtinea astfel ceea ce vroia ,orice ar fi vrut!O anuntam ca plec, o faceam sa creada ca o las acolo daca nu ma urmeaza si chiar ma indepartam hotarata.Dupa ce dispaream din campul ei vizual, ea alerga dupa mine ,tipand , bine-nteles.Cu cat striga mai tare cu atat ma indepartam mai mult spunandu-i ca mie mi-e rusine cu ea..Daca se linistea,ma opream si o asteptam.Repetam de cateva ori pana realiza ca trebuie sa inceteze scandalul daca vrea sa vina acasa cu mine.In cele din urma, cand vedeam ca s-a linistit, o lasam sa ma ajunga si sa ma ia de mana.Pe drum, dupa o perioada de tacere,deschideam subiectul si explicat motivul pentru care nu am cumprat ceea ce-si dorise.Aveam grija sa-i spun adevaratele motive, redate pe intelesul ei bine-nteles,dar totdeauna cele reale.Asa procedam si cand ii luam ceva.Tot asa ii explicam de ce am facut-o.Cu timpul cand mergeam impreuna la cumparaturi, a inceput sa-si dea cu parerea, sa-mi ceara sfaturi. L-anceput nu aprecia ea corect daca ne permitem,daca ne place sau daca avem nevoie de acel ceva dar era asa o scumpa si lumea din jur se amuza cand mergeam prin magazine, vedea ceva si se interesa de la vanzatoare daca e scump,daca o sa mai aiba "alta data" in caz ca acum nu ne permitem,ma intreba daca ii sta bine,daca e sanatos sau daca este de calitate sau nu.
Acum am ajuns sa am un critic destul de exigent.Chiar zilele trecute am venit acasa si bine-nteles ca de obicei , am inceput sa ma laud cu ce achizitionasem.Ma laudam eu fericita ca vezi doamne ce camasuta superba mi-am luat si ca uite cat a fost de ieftin,o luasem cu 50% reducere,.la care ea mi-a taiat-o scurt:"Da e draguta dar a fost prea ieftina.Atat o sa te si tina!"
Hm,Ce sa zic?! Oare am creat un monstru

Dar draga iluzie, eu iti zic sa nu-ti faci griji , totusi.Daca nu mai devreme,dupa cum spuneai,va creste si veti scapa voi de problema asta.
Eu va doresc sa cresteti mari si sanatosi!
eka
Postat pe 17 Septembrie 2009 00:51
De la: kudika066423, la data 2009-09-17 00:09:30..important e sa nuprimeasca nimic?...eu cred ca nu e char asha....am procedat asha o data si mi/a parut rau...si s/a uitat shi tot magazinul la mine...n/am vrut sa ii cumpar o carte din Auchan..care costa vreo 10/12 roni..nu/mi amintesc exact....imi pare rau si acum...chiar nu trebuia chinuit copilul pentru 10roni...stiu ca am palmuit.o in vazul lumii...mi/am pierdut controlul...si nu trebuia sa procedez asha....sunt copii shi copii...unii mai intelegatori unii nu prea...bine e ca parinti sa nu gresim pentru ca nu putem da timpul inapoi si nu putem repara sau sterge..anumite traume pe care le/am provoca..in astfel de situatii...shi copilul o sa ne tina minte toata viatza gesturile de parinti...si nu o sa ne ierte niciodata....stiu pentru ca nici eu nu o iert pe mama...si nu o s/o iert pana o sa moara ea sau eu sau amandoua....pentru modul cum a pus problema in anumite situatii in viata asta....consider ca o parte din esecurile mele i se datoreaza..


Mda.Copilul nu trebuie chinuit pentru 10Roni,asa e , dar de la ce suma in sus se merita? Obisnuirea unui copil cu disciplina trebuie inceputa inaite ca aceasta sa aiba varsta la care face diferenta intre 10 si 10000Roni.Defapt niciodata nu e prea devreme,zic...
Sigur, nu-s de acord cu palmuitul.In nici un caz! Dar sunt alte metode mai eficiente de a educa un copil.Si ca parinti noua ne revine sarcina sa-i educam!Totul e sa cautam , sa ne straduim sa gasim metodele cele mai eficiente.Este obligatia noastra! Nu-i putem lasa sa creasca asa fara reguli, ca niste salbatici.Ca pana la urma o facem spre binele lor!
eka
Postat pe 17 Septembrie 2009 01:05
solutia este foarte simpla (insa nu stiu catv de usor este de pus in practica):
IGNORA orice comportament negativ si LAUDA-l pe cel pozitiv
kitty_krieger
Postat pe 17 Septembrie 2009 02:46
De la: kudika066423, la data 2009-09-17 00:09:30..important e sa nuprimeasca nimic?...eu cred ca nu e char asha....am procedat asha o data si mi/a parut rau...si s/a uitat shi tot magazinul la mine...n/am vrut sa ii cumpar o carte din Auchan..care costa vreo 10/12 roni..nu/mi amintesc exact....imi pare rau si acum...chiar nu trebuia chinuit copilul pentru 10roni...stiu ca am palmuit.o in vazul lumii...mi/am pierdut controlul...si nu trebuia sa procedez asha....sunt copii shi copii...unii mai intelegatori unii nu prea...bine e ca parinti sa nu gresim pentru ca nu putem da timpul inapoi si nu putem repara sau sterge..anumite traume pe care le/am provoca..in astfel de situatii...shi copilul o sa ne tina minte toata viatza gesturile de parinti...si nu o sa ne ierte niciodata....stiu pentru ca nici eu nu o iert pe mama...si nu o s/o iert pana o sa moara ea sau eu sau amandoua....pentru modul cum a pus problema in anumite situatii in viata asta....consider ca o parte din esecurile mele i se datoreaza..


iti dau dreptate.
Poate si eu in aceasta idee incerc sa nu o las cu amintiri foarte neplacute (avind si eu citeva asemanatoare) Dar bu cred ca se poate cu adevarat sa fi parintele cel perfect.Intotdeauna au existat conflicte intre generatii, idei diferite,etc.Sa incercam doar sa fie relatia copil-parinte cit mai ok.
Dar nu cu solutii extreme totusi.
Eu sint de conceptie ca, copilul va pricepe la un moment dat ce si cum trebuie procedat, nu trebuie silit sa faca ceva, sau motivat (dar nu exagerat si nu sa faca doar daca...). Si cred ca, explicindu-i va pricepe. Sint si momentele cind e obosit,plictisit cind efectiv si daca dai cu el de pamint, nu ajuta la nimica.

numai bine!
_iluzie_
Postat pe 17 Septembrie 2009 09:03
De la: eka, la data 2009-09-17 00:51:03Eu am o fetita de 8 ani si din fericire am trecut destul de repede de perioada in care se dadea cu fundul de pamant pentru ceva.Dar bine-nteles,ca oricare copil a avut candva asemenea tentative.Eu in asemenea momente am procedat in felul urmator:in primul rand,sub nici o forma nu obtinea astfel ceea ce vroia ,orice ar fi vrut!O anuntam ca plec, o faceam sa creada ca o las acolo daca nu ma urmeaza si chiar ma indepartam hotarata.Dupa ce dispaream din campul ei vizual, ea alerga dupa mine ,tipand , bine-nteles.Cu cat striga mai tare cu atat ma indepartam mai mult spunandu-i ca mie mi-e rusine cu ea..Daca se linistea,ma opream si o asteptam.Repetam de cateva ori pana realiza ca trebuie sa inceteze scandalul daca vrea sa vina acasa cu mine.In cele din urma, cand vedeam ca s-a linistit, o lasam sa ma ajunga si sa ma ia de mana.Pe drum, dupa o perioada de tacere,deschideam subiectul si explicat motivul pentru care nu am cumprat ceea ce-si dorise.Aveam grija sa-i spun adevaratele motive, redate pe intelesul ei bine-nteles,dar totdeauna cele reale.Asa procedam si cand ii luam ceva.Tot asa ii explicam de ce am facut-o.Cu timpul cand mergeam impreuna la cumparaturi, a inceput sa-si dea cu parerea, sa-mi ceara sfaturi. L-anceput nu aprecia ea corect daca ne permitem,daca ne place sau daca avem nevoie de acel ceva dar era asa o scumpa si lumea din jur se amuza cand mergeam prin magazine, vedea ceva si se interesa de la vanzatoare daca e scump,daca o sa mai aiba "alta data" in caz ca acum nu ne permitem,ma intreba daca ii sta bine,daca e sanatos sau daca este de calitate sau nu.



Multumesc de raspuns.
Da, pare-se ca educatia ta a dat roade. Din cele bune :)....... E important din cind in cind sa fi un pic dura si sa-ti impui pct-ul de vedere, altfel te pierzi......si probabil nu o sa te mai asculte si respecte.Ceea ce e f.grav.
La fel, si ea incepe sa inteleaga valoarea unui lucru, dar nu pe de-a-ntregul Ar dori tot ce vede in reclame la TV, dar o las si ii spun ca vom vedea. E faorte ok ca copilul sa inteleaga realitatea si adevaratul motiv pt care ceva se poate sau nu,prin minciuna nu rezolvi nimic, ba mai mult poate il induci in eroare si nu mai pricepe nimic.
Eu nu pot fi intotdeauna asa dura, ii mai cumpar de 1 nu 2 lucruri - cit ar dori ea, dar cu explicatia ca atit se poate, nu pt ca ea face nebunii.
Va trece clar.
Sa fiti sanatoase,iubite si fericite!
_iluzie_
Postat pe 17 Septembrie 2009 09:16
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-09-17 02:46:47solutia este foarte simpla (insa nu stiu catv de usor este de pus in practica):
IGNORA orice comportament negativ si LAUDA-l pe cel pozitiv


E cam greu sa poti ignora, mai ales cind incepe sa tipe ca din gura de sarpe juma de ora :(((((
De laudat o laud, si e o solutie simpla si la indemina.

Da, cred ca ar fi si asta o solutie.Cam greu de aplicat,ce-i drept!
Thx! :*
_iluzie_
Postat pe 17 Septembrie 2009 09:19
De la: _iluzie_, la data 2009-09-10 13:20:03Pai, am pus subiectul la "Relatii" din considerentul ca si relatia ta cu copilul face parte tot acesta categorie.
Si, nu am intrat pe forum special pentru parinti/ copii in ideea ca si cei de aici au copii, mai mari-mai mici, deci si sfaturi utile de dat.
Daca nu e placut 9subiectul) nu trebuie dezbatul. Va multumesc ca il cititi.

deci. Sa purced:

Dupa cum unii stiu am o fetita de 4 ani si 4 luni, crescuta de mine si ai mei - in timpul serviciului meu. E un copil tare istet, inteligent, sociabil, dar si incapatinat, si cu o personalitate puternica. Ceea ce e bine!.....cred....citeodata.....:)
Intrebarea mea este: Cum trebuie educat copilul pt. a nu ajunge in postura "sa-si dea cu curu' de pamint" cind doreste ceva?
Adica sa te faca de minune in public, sa zica lumea ( nu ca mi-ar pasa de asta!) uite ce educatie i-a dat copilului....., sa fi obligat sa-i aplici 2 la fund, sau alte "neplaceri" de acest gen.

Nu spun de ea ca e un copil-problema in acest sens, dar cred ca e pe "drumul cel bun" din pacate......
Astept cu interes neste parinti . Pupici!

am o nepotica si un nepot 4 ani si 6 ani.....uneori asa fac si ei cind vor ceva....copii pe linga faptul ca le explici si nu mereu inteleg mai trebuie si pedepsiti chiar daca pling si se rupe sufletul in tine....si in cazul in care pe strada fac asa...o palma la fund nu strica sa aiba de ce plinge....
cristiana_cris
Postat pe 17 Septembrie 2009 11:00
De la: _iluzie_, la data 2009-09-17 09:19:36
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-09-17 02:46:47solutia este foarte simpla (insa nu stiu catv de usor este de pus in practica):
IGNORA orice comportament negativ si LAUDA-l pe cel pozitiv


E cam greu sa poti ignora, mai ales cind incepe sa tipe ca din gura de sarpe juma de ora :(((((
De laudat o laud, si e o solutie simpla si la indemina.

Da, cred ca ar fi si asta o solutie.Cam greu de aplicat,ce-i drept!
Thx! :*

..pe linga ignor..trebuie sa ai arati ca esti suparata pe ea...si sa nu vorbesti cu ea in acea zi....pt ca atunci se simte iertata si face iar...si iar....trebuie sa te stie putin de frica....
cristiana_cris
Postat pe 17 Septembrie 2009 11:02
Mi-a placut faza "o palma la fund nu strica sa aiba de ce plinge.... " Asta ii spun si eu mereu!
Nu te intelegi cu vorba buna si explicatii, atunci poate un plins te calmeaza....Of of, greu sa fii si copil.
Intr-adevar daca nu se teme de tine - asa un pic- te cam i-a in ris, si e pacat de toata munca ta .
pupici
_iluzie_
Postat pe 17 Septembrie 2009 11:55
De la: _iluzie_, la data 2009-09-17 11:55:44Mi-a placut faza "o palma la fund nu strica sa aiba de ce plinge.... " Asta ii spun si eu mereu!
Nu te intelegi cu vorba buna si explicatii, atunci poate un plins te calmeaza....Of of, greu sa fii si copil.
Intr-adevar daca nu se teme de tine - asa un pic- te cam i-a in ris, si e pacat de toata munca ta .
pupici

da stiu cu este .... ..mie imi este mila sa ai bat...dar ai cert si cind ma supar nu ai bag in seama si vin ca pisicile pe linga mine sunt scumpici rau...uh
cristiana_cris
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:07
hi hi. buna idee.
I-am vazut pe micuti, sunt scumpi rau! sa fie sanatosi....ca si cumintenia va veni cu timpul
_iluzie_
Postat pe 18 Septembrie 2009 08:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce as putea sa fac...iubesc in doua moduri diferite.... 7 De la: ella_c 19 Februarie 2009 12:10
Oare ce sa fac??? 11 De la: kudika_6302 26 Iunie 2012 13:34
Ce credeti despre femeile care preiau initiativa prin a-l invita pe "el"la o prima intalnire? 71 De la: marco918 3 Martie 2010 00:53
o relatie ciudata. pls, help!:D 12 De la: cretsss 27 Mai 2010 22:47
Pentru noi...fetele 13 De la: kudika_974495 1 Noiembrie 2014 17:08