Setari Cookie-uri

gelozia in cuplu

Cand gelozia devine o problema, atunci incepe cosmarul atat pentru cel care o traieste cat si pentru cel care o suporta.

Se spune ca gelosul e un scenarist ce nu poate fi egalat. Oare de ce e asa ? pentru ca, cel care traieste gelozia e ca un protagonist dintr-un film, dintr-un serial prost care traieste mereu cu ideea ca partenera(ul) il(o) inseala. Degeaba se justifica ceilalti protagonisti ai filmului de nevinovatia lor, gelosul e obsedat de ideea ca e inselat, nu aude nimic.


Gelozia inseamna comparatie.

De mici am invatat sa ne comparam. Tin minte ca mama imi zicea mereu, ca fratele meu e mai inteligent, mai dezghetat decat mine. A inceput sa citeasca de la varsta de 4 ani, in schimb eu abia pe la 6 anisori, impinsa de la spate, am inceput sa invat literele.

Altcineva va avea intotdeauna o casa mai buna, mai multi bani decat noi, un corp mai frumos, iar cine se compara intotdeauna cu cei din jur este predispus spre gelozie. In loc sa te concentrezi pe ceea ce ai de facut in viata, pe scopurile si obiectivele tale, te concentrezi si iti consumi energia pe celalat, comparandu-te si traind mereu in competitie cu celalalt.

Comparatia este o atitudine prosteasca, si pentru ca multi dintre noi asa am fost educati si invatati de mici ca “viata e o lupta” si sa fim mereu atenti la cei care sunt MAI buni, MAI destepti sau MAI creativi ca noi, in loc sa fim invatati CUM sa ne dezvoltam toate aceste abilitati la noi, sa cautam creativitatea din noi, CUM sa gasim toate resursele si puterea interioara care se afla si sta ascunsa in NOI, nu in cel din fata noastra.

Orice om este unic si incomparabil.

Nimeni nu va fi vreodata la fel ca tine si nimeni nu va mai fi vreodata ca tine. La fel nici tu nu vei fi niciodata sau vreodata, la fel ca altcineva.



Sexul da nastere la gelozie, si cum nu poti renunta la sex, nu poti renunta nici la gelozie.
Daca ai reusit insa sa transformi sexul in iubire, gelozia dispare de la sine.

Daca iubesti cu adevarat pe cineva, iubirea ta e cea mai buna garantie, cea mai buna siguranta pe care o poti avea. Daca persoana resprectiva isi va da seama ca o iubesti nu se va duce la atcineva.

Daca iubesti cu adevarat pe cineva si ai incredere deplina in tine, fi sigur ca nu se va duce dupa altcineva.

Fi atent la nevoile partenerei(lui) tale, interiorizeaza-ti sentimentele si vezi ce simti pentru persoana respectiva, si daca e iubire pura, curata, gelozia dispare.

Caci ce rost are sa iubesti daca esti plin de gelozie? Asta nu inseamna iubire!

Oamenii cred ca stiu ce este iubirea. In realitate multi nu stiu. Din aceasta neintelegere se naste gelozia.

Oamenii cred ca atunci cand iubesti pe cineva, acea persoana iti apartine in totalitate, relatia devine o forma de posesivitate.

Stiu multi barbati care nu-si lasa prietenele sa iase nici macar pana la coltul blocului, fara sa-i informeze! Acestora vreau sa le spun cu toata sinceritatea ca, dragii mei, atunci cand incerci sa posezi o fiinta vie, de facpt ai ucis-o”.

Viata nu poate fi posedata. Daca vrei sa te bucuri de ea, tine mainile dechise, nu le inclesta.

Daca fiecare zi care poate fi inceputa si sfarsita cu iubire, intelegere, respect si armonie, tu, gelosule, o transformi in urmariri, reprosuri, si ganduri incurate, devii suspicios la toate reactiile partenerul, sa stii ca mai devreme sau mai traziu, partenerul va cauta intradevar pe altcineva, caci tu devi insuportabil.
Iar cand va pleca de la tine, te vei amagi, spunandu-ti ca ai avut dreptate sa fii gelos.

In realitate gelozia ta a adus la acest deznodamant.

Ce trebuie sa faci?

Nu te teme de ziua de maine si bucura-te din plin de ziua de astazi!

Fa din fiecare zi o sarbatoare, si bucura-te din plin ca cineva te iubeste, iubeste fiecare zi din toata inima ta si fi sigur(a) ca iubita(ul) nu te va parasii, si va intelege iubirea pe care i-o porti.

Numai iubirea va poate pastra impreuna.

Fi creativ(a) si traieste din plin prezentul, din toata inima, ofera surprize. Poti sa-i dedici o melodie, sa-i compui cateva versuri, sau sa iesiti la plimbare, sau la film, ai foarte multe optiuni.

Un lucru clar trebuie sa-l ai mereu in gand, atunci cand iubesti cu adevarat ai incredere in tine si in cel de langa tine. Cand gelozia intra pe geam, iubirea iese pe usa.

Eu eram foarte geloasa inainte sa citesc mult, inainte sa cunosc adevarata iubire, si odata ce mi-am castigat si intarit increderea in mine mi-am rezolvat si problema cu gelozia.

Osho, intr-o carte care mie-mi place mult spunea ca: “ atunci cand devii gelos mai bine aprinde o lumanare. Asta inseamna iubirea”.

“Bucura-te mai mult de iubire si vei suferi mai putin de gelozie”

Fii creativ si in loc sa-ti investesti energia in analizarea geloziei si in lupta impotriva ei, mai bine investesteti-o in iubire. Invata sa oferi fara sa primesti ceva in schimb.

Roadele le vei culege mai tarziu.

1. Invata sa ceri!

E foarte important sa stii ce-ti doresti si sa stii sa spui asta. Suntem diferiti si nimeni nu ne poate cunoaste nevoile daca nu stim sa le exprimam.

Eu sunt adepta surprizelor. Sunt fiarta sa mi se faca surprize.

Am avut binecuvantarea de a ma naste intr-o familie in care am avut mereu ceea ce mi-am dorit fara a cere ceva. Dar cand l-am cunoscut pe iubitul meu, care a fost invatat sa i se spuna ce are nevoie, am preferat sa tac, pentru ca nu stiam sa cer. Si nu de putine ori ieseau certuri intre noi pentru ca eu taceam ca muta iar el nu stia ce vreau de fapt, si nu stia cum sa actioneze.

Intr-o zi i-am spus ca sunt fiarta dupa surprize si ca mi-ar place din cand in cand sa mi se faca cate una, cat de mica.
Si, in prezent, aproape in fiecare zi primesc cate o surpriza.


Centreaza-te pe nevoile tale si pe cele ale partenerului tau, si nu lasa gelozia sa-ti manance energia si permite-i creativitatii din tine sa faca din cand in cand si cate o supriza.

E simplu! Afla care sunt dorintele partenerului si incearca pe cat posibil sa i le satisfaci.

Atunci cand esti indragostit cu adevarat de cineva, nu da inapoi, daca te sperie trairea intense a momentului, atunci asta se va transforma in gelozie.

Trezeste-te in fiecare dimineata, deschide geamul, inspira aer curat si spune: iubesc si sunt iubit(a). Fii mereu cu zambetul pe buze, daca ai o atitudine pozitiva si esti mereu optimist(a), va exista mereu dorinta ca cinava sa te aiba aproape, sa se bucure de tine.

Canta, tipa, razi, glumeste, nu lasa orice alta emotie negative sa-ti tulbure linistea.

Cand nu esti gelos, iubirea devine abundenta, neconditionata. Nu mai esti preocupat de cealalta persoana daca merita sau nu iubirea ta.

Cine daruieste iubire se simte recunoscator si iubirea lui este acceptata.

Atunci cand esti gelos simti ca o arsura in piept, fata prinde culoare focului, inima iti arde si stii foarte bine ca iti faci rau singur. DA, sti bine acest lucru si nu numai pentru ca ti l-au spus altii ci si pentru ca l-ai inteles si tu.

Integreaza aceasta cunoastere si pe viitor, cand apar aceleasi conditii sa poti sa razi cu detasare de ele, nu repeta acelasi tipar de comportament.

2. Marturisiti-va totul in permanenta

Stabiliti o lista cu comportamente care sunt permise in cuplul vostru, si incercati pe cat sunteti dispusi sa o respectati.
Daca ceva incepe sa te supere sau deranjeze, vorbeste despre asta si incurajeaza si partenerul tau sa o faca.
Daca partenerul(a) este cel (a) care a gresit, fi deschis(a) si asculta-l(o), fara a te lasa prada supararii si astfel sa puteti gasii impreuna o solutie.

3. Oferiti-va timp unul altuia :
Rabdarea si comunicarea sunt cei mai buni aliati pentru a scapa de gelozie. Pe masura ce invatati sa va maturizati impreuna, increderea se cladeste gradat si se dezvolta puternic.



Inerederea e dovada cea mai frumoasa de iubire.

Esti convins ca esti oricand gata sa mori pentru partenerul de cuplu, dar daca il vezi cateva minute fericit(a) te apuca turbarea!

Nu uita ce-ti spun acum:

“ Chiar daca intr-o zi, barbatul sau femeia de langa tine, pe care tu o(il) iubesti, isi gaseste pe altcineva, tu gandeste-te ca e FERICIT(A) .

Nu conteaza daca e fericit(a) cu tine sau cu altcineva, ceea ce conteaza este doar faptul ca e fericit(a).

De ce sa-i distrugi fericirea?

Cine iubeste cu adevarat va fi intotdeauna fericit(a) daca partenerul(a) de cuplu este fericit(a) cu altcineva.

Daca o femeie isi gaseste pe altcineva si tu ai taria sa-I spui : “ Esti complet libera sa faci ceea ce vrei tu, si daca tu esti fericita, nu conteaza alaturi de cine, si eu voi fi…”

Spune-mi tu, cine ar putea sta departe de un asemenea om? 



Te imbratisez cu drag!
Psiholog Florina Nicola


intra pe siteul www.creativitatea.com, inscrie-te la newsletter si vei primi mai multe rezolvari creztive pentru problemele tale
Psiholog_Florina
Postat pe 15 Septembrie 2009 19:06


pe la primul sfert de mesaj m-a apucat cascatul.....

dandanaua_reloaded
Postat pe 15 Septembrie 2009 19:21
deci tot mesajul asta lung e ca sa-ti faci reclama...
si eu care credeam k te-a lovit generozitatea si compasiunea fata de bietii muritori cu probleme existentiale
blussy
Postat pe 15 Septembrie 2009 20:58


excursii de dezvoltare profesionalaaaaa??
mitura
Postat pe 15 Septembrie 2009 21:00
mi-e urat si sa ma apuc de citit, n-am nici o garantie ca o sa merite... te sfatuiesc, ca pe viitor, sa te gandesti si la rabdarea celorlalti...
baiat_anonim
Postat pe 15 Septembrie 2009 21:06
De la: baiat_anonim, la data 2009-09-15 21:06:36 mi-e urat si sa ma apuc de citit, n-am nici o garantie ca o sa merite... te sfatuiesc, ca pe viitor, sa te gandesti si la rabdarea celorlalti...


adica sa se inreginstreze,nu?
mitura
Postat pe 15 Septembrie 2009 21:10
sunt o pers geloasa.. si ma intereseaza ce ai scris akolo.. da` dak se poate mai pe scurt?
i0nutza
Postat pe 15 Septembrie 2009 21:15
De la: mitura, la data 2009-09-15 21:10:52
De la: baiat_anonim, la data 2009-09-15 21:06:36 mi-e urat si sa ma apuc de citit, n-am nici o garantie ca o sa merite... te sfatuiesc, ca pe viitor, sa te gandesti si la rabdarea celorlalti...


adica sa se inreginstreze,nu?


ma gandeam la un rezumat.. , da idea ta e mai buna
baiat_anonim
Postat pe 15 Septembrie 2009 21:20
De la: baiat_anonim, la data 2009-09-15 21:20:00
De la: mitura, la data 2009-09-15 21:10:52
De la: baiat_anonim, la data 2009-09-15 21:06:36 mi-e urat si sa ma apuc de citit, n-am nici o garantie ca o sa merite... te sfatuiesc, ca pe viitor, sa te gandesti si la rabdarea celorlalti...


adica sa se inreginstreze,nu?


ma gandeam la un rezumat.. , da idea ta e mai buna


Ehhh..am fost o draguta..de fapt ma gandeam la altceva,da`,na..
Stii bancu` cu surdu` si cu muta?
mitura
Postat pe 15 Septembrie 2009 21:27
ti'ai ratat cariera, nici nu m'as mira ca aceasta titulatura sa o fi ales singura.
felixcat
Postat pe 16 Septembrie 2009 10:09
Nu sufar de gelozie,nici macar daca se intampla sa mi se dea ocazia sa fiu geloasa.
Habar nu am ce inseamna.

Postat pe 16 Septembrie 2009 10:16
nici macar tu nu te crezi, in alt topic spuneai ca nu mai aveai mult si scoteai dintii din gura la hoitu ala platinat care a atentat la maimuta ta :))
felixcat
Postat pe 16 Septembrie 2009 10:27
intradevar mesajul e cam lungut, dar as vrea un sfat de la o fata si cu atit mai mult de la una mai maricica ca mine si inca psiholog: Cum trebuie de mentinut gelozia in limite cind iubesti cu adevarat o fata, si esti gata sa rascolesti tot pamintul pentru ea, si sa te bati cu jumate din barbatii de pe glob pentru ea, sper ca mai inteles......? chiar te rog , merci
ceva_normal
Postat pe 16 Septembrie 2009 11:11
De la: felixcat, la data 2009-09-16 10:27:38nici macar tu nu te crezi, in alt topic spuneai ca nu mai aveai mult si scoteai dintii din gura la hoitu ala platinat care a atentat la maimuta ta :))


Aia e posesivitate,nu gelozie.Ce-i al meu e al meu nu impart cu nimeni.
Si ciocolata cand o pap ma ascund in wc sa fac asta ca sa nu-mi ceara nimeni.

Postat pe 16 Septembrie 2009 13:50
De la: felixcat, la data 2009-09-16 10:27:38nici macar tu nu te crezi, in alt topic spuneai ca nu mai aveai mult si scoteai dintii din gura la hoitu ala platinat care a atentat la maimuta ta :))



hoit platinat?
e expresia ta sau a lu' scorpio?
matracucu
Postat pe 16 Septembrie 2009 13:53
De la: just_laura, la data 2009-09-16 13:53:38
De la: felixcat, la data 2009-09-16 10:27:38nici macar tu nu te crezi, in alt topic spuneai ca nu mai aveai mult si scoteai dintii din gura la hoitu ala platinat care a atentat la maimuta ta :))



hoit platinat?
e expresia ta sau a lu' scorpio?


E a mea.

Postat pe 16 Septembrie 2009 17:39
De la: felixcat, la data 2009-09-16 10:27:38nici macar tu nu te crezi, in alt topic spuneai ca nu mai aveai mult si scoteai dintii din gura la hoitu ala platinat care a atentat la maimuta ta :))


Carotida nu dintii,voiam s-o musc de gat.

Postat pe 16 Septembrie 2009 17:40
Dragele mele, eu inteleg ca articolul scris de mine e cam lung, dar cand l-am scris m-am gandit la cei care-si petrec ore intregi din viata uitandu-se la emisiuni non educative la TV. Aici vreau sa scriu articole pentru dezvoltarea ta personala...ceea ce o sa contina cateva randuri in plus, pentru ca din pacate nu ne aflam intr-o sedinta de terapie sa discutam o ora si sa gasim sotia problemelor tale. Tocmai de accea e nevoie de un spatiu in care sa inveti sa privesti cu alti ochi probleme ce apar intr-o relatie.
Am poposit pe acest site in speranta ca lumea e deschisa spre cunoastere, spre nou, spre dezvoltare continua, si vreau sa cred ca nu am nimerit gresit:)

NE auzim curand.
Psiholog_Florina
Postat pe 17 Septembrie 2009 17:16
De la: Psiholog_Florina, la data 2009-09-17 17:16:45

NE auzim curand.


eliminand restu' mesajului, care-i ca o reclama la detergenti, am descoperit in subsol acest mic pasajel. micutel!!
sunt curios, cum ne vom auzi!!!? ca io stau cam prost la capitolu' voce expresiva.
si cat de curand?
geo_x
Postat pe 18 Septembrie 2009 22:26
De la: geo_x, la data 2009-09-18 22:26:59
De la: Psiholog_Florina, la data 2009-09-17 17:16:45

NE auzim curand.


eliminand restu' mesajului, care-i ca o reclama la detergenti, am descoperit in subsol acest mic pasajel. micutel!!
sunt curios, cum ne vom auzi!!!? ca io stau cam prost la capitolu' voce expresiva.
si cat de curand?


ar fi cazul sa-ti astamperi curiozitatea..pe mine nici acu` nu m-a lamurit cu excursia aia de dezvoltare profesionala

@seara buna,Geo!!
mitura
Postat pe 18 Septembrie 2009 22:31
buna seara mitura.
pun pariu ca-i vorba de o excursie la fabrica de ace, brice si carlige, unde amandoi vor impletii cosulete din sarma ghimpata!
geo_x
Postat pe 18 Septembrie 2009 22:36
De la: Psiholog_Florina, la data 2009-09-17 17:16:45Dragele mele, eu inteleg ca articolul scris de mine e cam lung, dar cand l-am scris m-am gandit la cei care-si petrec ore intregi din viata uitandu-se la emisiuni non educative la TV. Aici vreau sa scriu articole pentru dezvoltarea ta personala...ceea ce o sa contina cateva randuri in plus, pentru ca din pacate nu ne aflam intr-o sedinta de terapie sa discutam o ora si sa gasim sotia problemelor tale. Tocmai de accea e nevoie de un spatiu in care sa inveti sa privesti cu alti ochi probleme ce apar intr-o relatie.
Am poposit pe acest site in speranta ca lumea e deschisa spre cunoastere, spre nou, spre dezvoltare continua, si vreau sa cred ca nu am nimerit gresit:)

NE auzim curand.


INCEPI PRIN A SPUNE :dragele mele....apoi continui cu "dezvoltarea TA personala " ,adresandu-te evident unei singure persoane ,in general.
asta e rau pt ca din nou m-am blocat in GRAMATICA....si n-am reusit sa citesc mai departe...
la naiba sunt o obsedata
cat despre "ne auzim curand"..... superba incheiere, doar ca nu prea se poate ,decat daca deschizi cumva vreun radio "kudika"...
dandanaua_reloaded
Postat pe 26 Septembrie 2009 23:55
De la: Psiholog_Florina, la data 2009-09-17 17:16:45Dragele mele, eu inteleg ca articolul scris de mine e cam lung, dar cand l-am scris m-am gandit la cei care-si petrec ore intregi din viata uitandu-se la emisiuni non educative la TV. Aici vreau sa scriu articole pentru dezvoltarea ta personala...ceea ce o sa contina cateva randuri in plus, pentru ca din pacate nu ne aflam intr-o sedinta de terapie sa discutam o ora si sa gasim sotia problemelor tale. Tocmai de accea e nevoie de un spatiu in care sa inveti sa privesti cu alti ochi probleme ce apar intr-o relatie.
Am poposit pe acest site in speranta ca lumea e deschisa spre cunoastere, spre nou, spre dezvoltare continua, si vreau sa cred ca nu am nimerit gresit:)

NE auzim curand.



mi-a placut f mult articolul tau..
amondineeee
Postat pe 28 Septembrie 2009 11:44
Multumesc celor care au avut timp sa comenteze articolul meu. :)
Iar cei ce sunt cu adevarat interesati de problema geloziei, vreau sa le spun ca urmeaza un articol despre pasi simpli de actiune impotriva acesteia...
sunt foarte multe de spus la capitolul gelozie, pentru ca suntem diferiti ca structura de personalitate si metodele care merg la mine poate nu merg la tine, sau invers.
De accea rog cei interesati sa-mi descrie cum traiesc aceasca gelozie, cum e relatia lor de cuplu si mai apoi voi venii cu sfaturi si sugestii pentru fiecare.

O zi placuta va doresc la toti de pe acest forum!
Cu drag,
Psiholog_Florina
Psiholog_Florina
Postat pe 28 Septembrie 2009 12:45
O problema asa delicata nu poate fi tratata in cateva randuri superficiale.

Daca esti interesat cu adevarat de subiectul geloziei vei avea rabdarea sa citesti si carti intregi despre aceasta tema.

Psiholog_Florina
Postat pe 28 Septembrie 2009 12:47
De la: Psiholog_Florina, la data 2009-09-28 12:45:38....Iar cei ce sunt cu adevarat interesati de problema geloziei, vreau sa le spun ca urmeaza un articol despre pasi simpli de actiune impotriva acesteia...
Psiholog_Florina



primul pas:
lasati-va purtati in lecturarea articolului la o ora destul de tarzie. astfel nu veti fii nevoiti sa adormiti la birou!


geo_x
Postat pe 28 Septembrie 2009 12:55
De la: Psiholog_Florina, la data 2009-09-28 12:47:58O problema asa delicata nu poate fi tratata in cateva randuri superficiale.

Daca esti interesat cu adevarat de subiectul geloziei vei avea rabdarea sa citesti si carti intregi despre aceasta tema.






Cam lung articolul d-na psiholog....nu zic ca nu e bun, pentru ca nu l-am citit, dar sa stii ca daca ma interesa subiectul ma informam de pe net, nu era nevoie sa intru pe acest forum. Tinand cont ca pentru mine cuvantul gelozie e sinonim cu minciuna, suferinta, frica....nu ma pasioneaza acest subiect e mult prea limitat, cred ca nu ai deschis acest topic pentru mine. Altadata vorbeste si tu despre lucruri mai frumoase...
cotyca
Postat pe 28 Septembrie 2009 14:24
Ceau!
Ce inseamna pentru tine lucruri mai frumoase? :)
Psiholog_Florina
Postat pe 28 Septembrie 2009 22:27
De la: Psiholog_Florina, la data 2009-09-28 22:27:44Ceau!
Ce inseamna pentru tine lucruri mai frumoase? :)


pentru mine , inseamna dragoste fizica. pe romaneste, sex!
geo_x
Postat pe 28 Septembrie 2009 22:29
De la: mitura, la data 2009-09-15 21:10:52
De la: baiat_anonim, la data 2009-09-15 21:06:36 mi-e urat si sa ma apuc de citit, n-am nici o garantie ca o sa merite... te sfatuiesc, ca pe viitor, sa te gandesti si la rabdarea celorlalti...


adica sa se inreginstreze,nu?


sa stii ca nici eu u am citit mai mult de primele 3 propozitii.....
Lacra___
Postat pe 28 Septembrie 2009 23:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
salut! am si eu nevoie de un sfat.... 6 De la: kudika164844 21 Aprilie 2010 20:22
te iubesk 24 De la: angelo_micnegrusiurat 14 Septembrie 2010 23:05
Geloasa sau pur si simplu...e altceva? 7 De la: Codrynna 20 Octombrie 2013 18:18
help! 4 De la: scorpyoW 20 Iunie 2009 18:45
Cum sa am incredere in el ? 28 De la: 20 Octombrie 2013 18:18