Setari Cookie-uri

gelozia in cuplu

De la: Psiholog_Florina, la data 2009-09-28 22:27:44Ceau!
Ce inseamna pentru tine lucruri mai frumoase? :)



Ai putea vorbi de ex. despre libertatea in cuplu, sentimentul de a darui, iubire, adevar, respect de sine, sex, carti, locuri de petrecut week-end-ul... etc si subiecte ar mai fi, orice poate fi frumos daca este constructiv si daca iti deschide orizontul.
cotyca
Postat pe 30 Septembrie 2009 14:05
sotul meu este exact la fel. Si ai perfecta dreptate in tot ceea ce ai scris. Dar problema e si mai grava atunci cand partenerul este si usor influentabil .Chiar si de la o gluma (proasta) facuta de colegi(pe seama partenerei) se ajunge la gelozie.
laura_aly
Postat pe 28 Octombrie 2009 13:42
cu siguranta nu pt tine..ce cauti pe forum daca nu esti interesata de subiect?? ofof
mihablonda
Postat pe 9 Noiembrie 2009 02:29
OSHO este minunat!!!!!!
keepliving
Postat pe 9 Decembrie 2009 00:57
Chiar ma gandeam cine e persoana care vorbeste asa complex despre gelozie.
Eu,sunt o persoana curioasa si-mi place sa aflu diverse lucruri printre care si despre gelozie,eu una sunt genul de persoana geloasa ,iar cand am motiv sa fiu geloasa (chiar daca nu-mi da el motiv,ci il gasesc singura) ma comport precum o leoaica,ce-si apara teritoriul,stiu ca probabil gelozia e o rana care se vindeca,mi-e greu sa nu pun la suflet tot ce ma face sa am motive de gelozie.
V-as ruga sa-mi spuneti ce carti sunt recomandate pentru a depasi acest stadiu putin avansat de gelozie...uneori stiu ca exagerez,insa mi-e greu sa nu iau in seama unele lucruri
As dori sa citesc mai multe despre aceste sentimente care pot strica o relatie...astept sugestiile dvs. in materie de carti care te ajuta sa descoperi lucrurile grave dintr-o relatie,cum e gelozia.
Va multumesc anticipat!
Vickyutza
Postat pe 22 Ianuarie 2010 21:09
mmm interesant articolul nu zic ca nu ...si da teoria cam asa este intradevar...dar...exista un DAR cand intradevar ti se intampla chestia asta deja e cu totul si cu totul altfel..nu mai aplici nici un fel de teorie si nu poti chiar asa sa stai pur si simplu sa deschizi geamu sa iei aer,si bla bla toate alea.sa te apuci sa faci nu stiu ce sa citesti...doamne apoi...cand te apuca o stare de asta de gelozie numai de citit nu iti mai arde!!!singurul lucru care il vrei e sa vbesti cu persoana respectiva si sa te lamureasca care e treaba cautand indicii logice cat mai logice sa iti dovedeasca ca ceea ce spune este adevarat.
Da,eu nu zic sa fii gelos in mod exagerat da nici nu sunt de acord cu teoria lasa si nu te strofoca ca daca e sa te insele oricum te inseala...da si asta e oarecum adevarat dar...daca te strofoci sa aflii odata cat mai repede e mult mai bine si pt tine sa nu pierzi timpu aiurea cu cineva care minte,si care te ia de fraier nu???
Asta e ceea ce nu suport eu sa fiu luata de fraiera,deci normal ca mai si verific e vba de suferinta mea la mijloc totusi!!!
larysukulitza
Postat pe 17 Februarie 2010 04:08
ufffffffff gelozia asta bat-o vina e un lucru atat de complex si acelasi timp atat de simplu....
yumy
Postat pe 17 Februarie 2010 07:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hy 11 De la: c3ry_crazy 2 Septembrie 2014 15:24
gelozia este o boala? 13 De la: gulden_regep 17 Aprilie 2010 11:02
salve la toti 30 De la: kudika115736 23 August 2015 22:25
CREDETI IN PUTEREA GANDULUI ? 40 De la: catalina69 3 Decembrie 2009 11:54
am nevoie de o parere&un sfat urgent:(( 31 De la: kudika166148 11 Aprilie 2011 00:01