Setari Cookie-uri

Cum sa invat mai repede????????

Ma pregatesc intens pentru sustinerea unui examen,de care depinde viitorul meu.Pentru a putea lua o nota f mare trebuie sa invat fffff bine si cuvant cu cuvant,ceea ce ma cam plictiseste si gandul imi zboara fara sa vreau in diferite locuri.Imi vine sa-mi dau pumni ca nu ma pot concentra .Spuneti-mi va rog cei care au trecut printr-o astfel de situatie ce metode ati aplicat.
LisaMe
Postat pe 16 Septembrie 2009 10:33
ai mare dreptate in ceea ce zici insa cand nu ai o alta alternativa nu ai ce face.Crede-ma ca nu sunt adepta unui astfel de invatat,imi vine mult mai usor sa retin ideea si dupaia sa dezvolt insa nu am incotro.
LisaMe
Postat pe 16 Septembrie 2009 19:32
da-mi voie sa iti spun ceva. Invatam cuvant cu cuvant atunci cand nu intelegem ceea ce citim. In momentul in care citesti bine de 2 ori textul pe care il ai de invatat si ai inteles depsre ce este vorba , iti va fi mai usor sa il memorezi. Problema este insa aici: intelegi textul sau nu. Daca sunt notiuni noi pentru tine nu il vei intelege. Cel mai bine e sa intelegi de la o alta persoana despre ce e vorba si pe urma sa te apuci sa inveti. Cu totii trecem prin asta. Nu ne-am nascut invatati. Sunt unele texte pe care le retin dupa prima citire sau sunt altele (materiile de drept) care necesita o foarte mare atentie , trebuiesc citite de multe ori si abia pe urma poti retine ceva. Mai poti apela la sinteze sau sa iti faci o schema a ceea ce inveti. Eu inca imi caut un model ideal de a retine mai rapid si mai usor. Nu l-am gasit pe cel ideal, dar il folosesc pe cel pe care l-am preluat de la cei mai experimentati. Succes!
CeREBEL
Postat pe 24 Septembrie 2009 19:56
pentru a putea invata rapid si eficient in primul rand trebuie sa iti acorzi un anumit timp pt a invata, moment in care trebuie sa fii foarte relaxata si concentrata asupra a ceea ce trebuie sa inveti, in al doilea rand trebuie sa intelegi ceea ce citesti si sa iti placa, pt ca astfel iti va fii foarte greu sa retii lucruri care nu te intereseaza multa bafta
yumy
Postat pe 24 Septembrie 2009 20:28
De la: LisaMe, la data 2009-09-16 10:33:43Ma pregatesc intens pentru sustinerea unui examen,de care depinde viitorul meu.Pentru a putea lua o nota f mare trebuie sa invat fffff bine si cuvant cu cuvant,ceea ce ma cam plictiseste si gandul imi zboara fara sa vreau in diferite locuri.Imi vine sa-mi dau pumni ca nu ma pot concentra .Spuneti-mi va rog cei care au trecut printr-o astfel de situatie ce metode ati aplicat.

m-am fortat sa dorm vreo cateva ore apoi mi-am reluat invatatul citind si recitind cate un pasaj pe rand pana cand aveam lucrurile clare in minte, nu mi-a placut niciodata sa invat "papagaliceste"....
bafta!!!
dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Septembrie 2009 20:33
Ani intregi am incercat sa invat cat mai usor....insa deseori imi zbura mintea in alta parte.
Am realizat tarziu de tot, in perioada masteratului, ca a te concentra pe ceea ce faci, a iti goli mintea de ceea ce te perturba, cat si ceea ce m-a invatat profesoara de psihologie, sunt lucruri absolut esentiale pentru o memorare cu usurinta.
Dansa ne explica mecanismul invatarii: intai citesti, ca o simpla lecturare a ziarului, apoi recitesti, incercand sa intelegi ceea ce citesti, dupa un timp (functie de fiecare individ in parte) urmand repetitia.
Tot ceea ce este repetitiv, fixeaza cunostiintele, explicatia fiind una strict medicala, avand ca baza sinapsele neuronale.
Noi discutam fel de fel de aspecte, unele erau complet straine, pe moment ni se parea ca le retinem, fiind deosebit de interesante....insa le uitam. Mereu relua subiectele, sau insera pe alocuri, teme discutate anterior. Recunosc ca a fost singurul profesor din viata mea cu care am legat o prietenie adevarata si de la care am avut enorm de invatat. Ma rog pentru sanatatea acesteia!
Multa bafta iti doresc si sa ai incredere in fortele tale, caci vei vedea ca vei reusi!
pergolese
Postat pe 25 Septembrie 2009 13:43
tocmai asta invat,notiuni de drept si sunt foarte multe.uneori am impresia ca n-o sa le invat niciodata
LisaMe
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:32
De la: pergolese, la data 2009-09-25 13:43:40 Ani intregi am incercat sa invat cat mai usor....insa deseori imi zbura mintea in alta parte.
Am realizat tarziu de tot, in perioada masteratului, ca a te concentra pe ceea ce faci, a iti goli mintea de ceea ce te perturba, cat si ceea ce m-a invatat profesoara de psihologie, sunt lucruri absolut esentiale pentru o memorare cu usurinta.
Dansa ne explica mecanismul invatarii: intai citesti, ca o simpla lecturare a ziarului, apoi recitesti, incercand sa intelegi ceea ce citesti, dupa un timp (functie de fiecare individ in parte) urmand repetitia.
Tot ceea ce este repetitiv, fixeaza cunostiintele, explicatia fiind una strict medicala, avand ca baza sinapsele neuronale.
Noi discutam fel de fel de aspecte, unele erau complet straine, pe moment ni se parea ca le retinem, fiind deosebit de interesante....insa le uitam. Mereu relua subiectele, sau insera pe alocuri, teme discutate anterior. Recunosc ca a fost singurul profesor din viata mea cu care am legat o prietenie adevarata si de la care am avut enorm de invatat. Ma rog pentru sanatatea acesteia!
Multa bafta iti doresc si sa ai incredere in fortele tale, caci vei vedea ca vei reusi!

merci mult sper sa pot apica ceea ce imi spui,sunt foarte costienta de toate lucrurile astea insa e mai greu cu aplicarea.o sa incer sa-mi eliberez mintea inainte de a ma apuca de invatat
LisaMe
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:36
De la: LisaMe, la data 2009-09-25 19:32:13tocmai asta invat,notiuni de drept si sunt foarte multe.uneori am impresia ca n-o sa le invat niciodata

De la: LisaMe, la data 2009-09-25 19:32:13tocmai asta invat,notiuni de drept si sunt foarte multe.uneori am impresia ca n-o sa le invat niciodata

Sperasem sa scrie altcineva, sa nu ma chinui sa scriu;-)
Incearca diferite tehnici mnemo...Nu stiu daca se scrie au se spune asa;-) [loci-technik.....] Poti cauta si pe net...Poate gasesti...
Exista metode cum sa inveti cifre, texte si notiuni...Din pacate aceste technici trebuie si ele invatate;-)

Idea de baza este in primul rand [sa ai fantezie]...si sa incepi vizualizezi ce doresti sa inveti...Este mult mai usor sa retii "poze" sau tablouri" decat notiuni/cifre abstracte...

Ca exercitu la inceput alegi 20 de cuvinte care trebuiesc invatate...In acelasi timp ei corpul uman ca puncte de reper, incepand cu (picioarele, terminand cu capul...atunci incepi sa "compui" o poveste in care bagi cuvantul pe care il trebuie sa-l inveti cu punctul 1 de reper intr-o "poveste"...De exemplu "Azi calc in picioare dreptul penal...etc...
Cand ai notiuni multe iti inchipui un skyline in care te plimbi...Jos la poarta la intrare te intalnesti cu X care face y si discuta de z...Pe pereti sunt agatate.....Deci iti inchipui un fel de harta persoanala pe care te plimbi si vezi anumite lucruri amuzante...deci ce vrei sa inveti combini cu o vizualizare a notinunilor intr-o poveste...
Cifrele le inveti vizualizand un simbol (incepi cu 1...pana la 10] ...cifra 1=lumanare, 2 [2 piciore], 3 [triunghi] 4 (patruped/scaun],5 [mana;-), 6 [sarpe], 7 [coasa sau cei 7 pitici], 8 [om de zapada], ),9....
exersand mai departe, treci 11...100....
Si iti compui o poveste...De ex. Maria, o prietena are 4 prieteni intre 17 si 18 ani...Daca ai inteles metoda, stii ce nr. de telefon am vrut sa tin minte:p

Nu stiu daca ai inteles, cauta pe net poate gasesti exemple cu tehnici de invatat...dar precum am mai scris si aceste metode trebuie exersate;-)
Full_Metal_Jacket
Postat pe 28 Septembrie 2009 15:58
Citeste de cel putin 3 ori ceea ce ai de invatat .asa o sa retii destul de bine informatia .cand simti ca nu mai poti dormi o ora si apoi intri in forta .incearca sa nu te agiti citeste cu atentie si calm.pe mine m-a ajutat intr-o situatie de genu memo-plus .sunt ceva suplimente ptr memorie .in sensu ca puteam a stau mai mlt timp treaza .oricum repetitia e mama invataturii .Clar !degeaba inveti pe de rost ca o sa uiti .multa bafta la examen !
cherry_pie
Postat pe 29 Septembrie 2009 21:33
De la: LisaMe, la data 2009-09-16 19:32:31ai mare dreptate in ceea ce zici insa cand nu ai o alta alternativa nu ai ce face.Crede-ma ca nu sunt adepta unui astfel de invatat,imi vine mult mai usor sa retin ideea si dupaia sa dezvolt insa nu am incotro.


Nu ai incotro? dar ce inveti?
Diannnnnnna
Postat pe 30 Septembrie 2009 21:15
De la: CeREBEL, la data 2009-09-24 19:56:04da-mi voie sa iti spun ceva. Invatam cuvant cu cuvant atunci cand nu intelegem ceea ce citim. In momentul in care citesti bine de 2 ori textul pe care il ai de invatat si ai inteles depsre ce este vorba , iti va fi mai usor sa il memorezi. Problema este insa aici: intelegi textul sau nu. Daca sunt notiuni noi pentru tine nu il vei intelege. Cel mai bine e sa intelegi de la o alta persoana despre ce e vorba si pe urma sa te apuci sa inveti. Cu totii trecem prin asta. Nu ne-am nascut invatati. Sunt unele texte pe care le retin dupa prima citire sau sunt altele (materiile de drept) care necesita o foarte mare atentie , trebuiesc citite de multe ori si abia pe urma poti retine ceva. Mai poti apela la sinteze sau sa iti faci o schema a ceea ce inveti. Eu inca imi caut un model ideal de a retine mai rapid si mai usor. Nu l-am gasit pe cel ideal, dar il folosesc pe cel pe care l-am preluat de la cei mai experimentati. Succes!


perfect de acord. ce triunghi, ce scaune, suntem la gradinita?
Diannnnnnna
Postat pe 30 Septembrie 2009 21:19
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-09-28 15:58:45
De la: LisaMe, la data 2009-09-25 19:32:13tocmai asta invat,notiuni de drept si sunt foarte multe.uneori am impresia ca n-o sa le invat niciodata

De la: LisaMe, la data 2009-09-25 19:32:13tocmai asta invat,notiuni de drept si sunt foarte multe.uneori am impresia ca n-o sa le invat niciodata

Sperasem sa scrie altcineva, sa nu ma chinui sa scriu;-)
Incearca diferite tehnici mnemo...Nu stiu daca se scrie au se spune asa;-) [loci-technik.....] Poti cauta si pe net...Poate gasesti...
Exista metode cum sa inveti cifre, texte si notiuni...Din pacate aceste technici trebuie si ele invatate;-)

Idea de baza este in primul rand [sa ai fantezie]...si sa incepi vizualizezi ce doresti sa inveti...Este mult mai usor sa retii "poze" sau tablouri" decat notiuni/cifre abstracte...

Ca exercitu la inceput alegi 20 de cuvinte care trebuiesc invatate...In acelasi timp ei corpul uman ca puncte de reper, incepand cu (picioarele, terminand cu capul...atunci incepi sa "compui" o poveste in care bagi cuvantul pe care il trebuie sa-l inveti cu punctul 1 de reper intr-o "poveste"...De exemplu "Azi calc in picioare dreptul penal...etc...

Si nu-ti incurci personajele, intamplarile, sau discutiile lor??? Ce ar fi daca ai citi textul detgasata de el ca sa poti privi din exterior situatia nu sa simti ca te napadeste si sa creezi cate o poveste pt fiecare paragraf.
Cand ai notiuni multe iti inchipui un skyline in care te plimbi...Jos la poarta la intrare te intalnesti cu X care face y si discuta de z...Pe pereti sunt agatate.....Deci iti inchipui un fel de harta persoanala pe care te plimbi si vezi anumite lucruri amuzante...deci ce vrei sa inveti combini cu o vizualizare a notinunilor intr-o poveste...
Cifrele le inveti vizualizand un simbol (incepi cu 1...pana la 10] ...cifra 1=lumanare, 2 [2 piciore], 3 [triunghi] 4 (patruped/scaun],5 [mana;-), 6 [sarpe], 7 [coasa sau cei 7 pitici], 8 [om de zapada], ),9....
exersand mai departe, treci 11...100....
Si iti compui o poveste...De ex. Maria, o prietena are 4 prieteni intre 17 si 18 ani...Daca ai inteles metoda, stii ce nr. de telefon am vrut sa tin minte:p

Nu stiu daca ai inteles, cauta pe net poate gasesti exemple cu tehnici de invatat...dar precum am mai scris si aceste metode trebuie exersate;-)
Diannnnnnna
Postat pe 30 Septembrie 2009 21:23
Chiar!! Nu ai incotro? Dar ce inveti? Eu am terminat Facultatea de Drept si nu mi se pare ca trebuie sa inveti pe de rost, dimpotriva... Ca sa fii cu adevarat bun in domeniul asta, trebuie sa patrunzi in profunzimea fiecarei institutii de drept, sa stai sa gandesti orice citesti...
chuck_bass
Postat pe 1 Octombrie 2009 00:56
De la: chuck_bass, la data 2009-10-01 00:56:45Chiar!! Nu ai incotro? Dar ce inveti? Eu am terminat Facultatea de Drept si nu mi se pare ca trebuie sa inveti pe de rost, dimpotriva... Ca sa fii cu adevarat bun in domeniul asta, trebuie sa patrunzi in profunzimea fiecarei institutii de drept, sa stai sa gandesti orice citesti...


Banuiesc ca pentru magistratura invata. Tot ti se mai pare ca nu e cazul sa invete pe de rost??
liliana2005
Postat pe 16 Noiembrie 2009 10:41
AM INTAMPINAT SI EU ACELEASI PROBLEME SI TOT PENTRU PREGATIREA EXAMENELOR LA DREPT PANA INTR-O ZII CAND MI-A VENIT O IDEE DEOARECE SUNT O PERSOANA CARE NU PREA AM RABDARE SA STAU INTR-UN LOC ,MI-AM INREGISTRAT DEFINITILE CHIAR SI CODUL CIVIL SI PENAL PE UN REPORTOFON SI ZIUA CAND FAC TREABA PRIN CASA SAU MA PLIMB IMI PUN CASTILE LA URECHI SI ASCULT ,VREAU SA-TI ZIC CA ERAM IN TIMPUL EXAMENULUI SI-MI ADUCEAM AMINTE EXACT ARTICOLELE SI DEFINITILE ,EU SPER SA TE AJUTE SI PE TINE,ITI UREZ SUCCES
kudika098668
Postat pe 3 Ianuarie 2010 02:27
De la: LisaMe, la data 2009-09-25 19:32:13tocmai asta invat,notiuni de drept si sunt foarte multe.uneori am impresia ca n-o sa le invat niciodata

si eu sunt studenta la drept
ce an esti?
BiuL
Postat pe 3 Ianuarie 2010 06:40
Aoleu pai asta tocmai ce mi s-a intamplat acum in sesiunea de iarna.M-am apucat sa invat exact cu o zi inainte de examen, ma simteam groaznic pt ca ma presa timpul si tb totusi sa invat ceva nu ma puteam duce la examen asa fara sa stiu nimic.Stateam eu in camera mea si incarcam sa ma concentrez asupra ceea ce citeam...de unde atata concentrare ,gandurile imi zburau in toate directiile,ma simteam vinovata,m-am oprit din gandurile mele ,am zis stop tb sa invat si iar am incercat ,iar ma luau gandurile iar m-am oprit am zis stop tb sa invat,tb ca maine sa iau o nota de trecere totusi si mi-am pus vointa la treaba si am reusit s ma contrez atat de tare incat o ora am citit si nici nu mi-am dat seama cand a trecut.a doua zi am reusit sa fac ceva la examen exact pt ceea ce invatasem cu o seara inainte.......deci toata treaba consta in motivare. tb sa stii pt ce inveti care e scopul si daca iti pui vointa la treaba tb sa reusesti sa te concentrezi
riada22
Postat pe 28 Februarie 2010 18:57
De la: LisaMe, la data 2009-09-16 10:33:43Ma pregatesc intens pentru sustinerea unui examen,de care depinde viitorul meu.Pentru a putea lua o nota f mare trebuie sa invat fffff bine si cuvant cu cuvant,ceea ce ma cam plictiseste si gandul imi zboara fara sa vreau in diferite locuri.Imi vine sa-mi dau pumni ca nu ma pot concentra .Spuneti-mi va rog cei care au trecut printr-o astfel de situatie ce metode ati aplicat.

Buna,Cel mai bine cand inveti este sa te deconectezi de tot,cum spune-a mai sus o fata de aici din forum,apoi,incearca sa faci sport dupa ce termini,si sa inveti pe cuvinte scurte,cu caietul si pixul in fata sa iti subliniezi si sa scri ce e mai important,sa repeti de maxim 3x,acelasi subbiect si vei vedea ca vei avea rezultate,dar nu uita un lucru,nu trebuie sa fi stresata,ca daca esti stresata nu poti memora,spor la invatat si bafta la examen.
secretlove
Postat pe 19 Iulie 2011 11:42
Buna...

Memoria vizuala e foarte importanta cand ai de retinut cantitati mari de legi...E bine sa-ti faci scheme, grafice, post-it-uri cu ideile principale...Eventual notiunile care tin de o anumita idee trebuie scrise cu o anumita culoare...
Apoi, copiezi inca o data ideile principale, de mana - retii mult mai usor cand scrii...Eu asa invatam cuvintele la engleza, franceza...unde chiar ca e numai memorie...
E bine daca poti gasi punti de lagatura logice intre legi, amendamente...de multe ori decurg unele dintr-altele, ca o consecinta fireasca, asa ca e mai usor sa asimilezi. Nu invata ca papagalul, asta ar fi o mare greseala...in plus, risti sa uiti totul...
Cand o sa ai timp, e interesant sa te informezi despre mai multe tehnici de memorare...La cursuri eurocor au un curs special, la distanta de Invatare si citire rapida...pare f. interesant...Ideea e ca ne putem autoeduca creierul sa retina cat mai mult, ca un calculator...depinde ce program "instalezi"

Oricum, bafta!
kudika228826
Postat pe 26 Iulie 2011 09:31
Aceeasi problema o am si eu :D
vreau un sfat cv...multumesc:*
Antonie_Monica
Postat pe 14 Decembrie 2011 22:19
cum sa invat pai sa ma gandesc?? pai poti face asta: sa sctri ce ai de invatat sa citestide multe ori sa sau sa o inveti normal
kudika515649
Postat pe 18 Martie 2012 12:52
Perijoc_Andu_1
Postat pe 18 Iunie 2012 12:32
citesti , si dupa scri pe o foaie tot ce ai inteles
kudika_31343
Postat pe 10 Martie 2013 16:48
Eu am reusit sa invat mai repede si mai usor...dupa ce am aplicat metodele de aici http://cumfacsa.ro/educatie-comunicare/scoala-facultate/cum-sa-inveti-eficient
kudika_31367
Postat pe 12 Martie 2013 22:29
De la: LisaMe, la data 2009-09-16 10:33:43Ma pregatesc intens pentru sustinerea unui examen,de care depinde viitorul meu.Pentru a putea lua o nota f mare trebuie sa invat fffff bine si cuvant cu cuvant,ceea ce ma cam plictiseste si gandul imi zboara fara sa vreau in diferite locuri.Imi vine sa-mi dau pumni ca nu ma pot concentra .Spuneti-mi va rog cei care au trecut printr-o astfel de situatie ce metode ati aplicat.

yoga..ai auzit de yoga?
...asa vei avea incredere in tine...succes!
Fulg-de-nea
Postat pe 12 Martie 2013 22:32
Eu va intreb acuma invatatu nu trebuie sa vi se para rau cand invatati invatati afara in casa undeva unde sa va simtiti bine dar va zic sincer nu mai ascultati alete sfaturi de citit de 3 ori sa alte cheti totul e de relaxare cand citit si invatati satai relaxati si cititi in gand si stati relatxati pentru, creirul nostru este receptiv si relaxarea ajuta acesta este fatul meu sper sa va ajute
Priboi_Edi_1
Postat pe 26 Martie 2014 15:35
De la: LisaMe, la data 2009-09-16 10:33:43Ma pregatesc intens pentru sustinerea unui examen,de care depinde viitorul meu.Pentru a putea lua o nota f mare trebuie sa invat fffff bine si cuvant cu cuvant,ceea ce ma cam plictiseste si gandul imi zboara fara sa vreau in diferite locuri.Imi vine sa-mi dau pumni ca nu ma pot concentra .Spuneti-mi va rog cei care au trecut printr-o astfel de situatie ce metode ati aplicat.
SPAGA
INTELIGENTUL-
Postat pe 26 Martie 2014 16:07
am sati spun adevarul desi eu am 12 ani am patit si eu asa ceva de multe ori cind inveti ceva sau citesti iti zboara mintea conentreazate nu trage atentia la nimeni fii tu unsati concentreazate la carte
kudika_981086
Postat pe 9 Februarie 2015 18:43
Exact! Foarte bun sfatul! http://intensa.ro/cursuri/curs-intensiv-de-pregatire-pentru-admitere-in-barou-2015/
kudika_976192
Postat pe 25 Iunie 2015 10:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt nefericita din cauza jobului pe care il am 18 De la: riada22 23 Februarie 2014 12:28
cei 40 de mucenici 10 De la: miezuu 10 Martie 2013 18:47
Bãrbaþi, nu uitaþi bunele maniere! 5 De la: desteapta_si_frumoasa 11 Iunie 2009 12:11
sfaturi va rog 8 De la: elenarthemiss 11 Decembrie 2013 10:19
hi! ast raspunsul vostru :) 5 De la: baciu12 23 Septembrie 2010 23:26