Setari Cookie-uri

sunt casatorita dar indragostita de altcineva

E prima data cand scriu pe cest site, am nevoie de voi sa-mi da-ti un sfat.
Sunt casatorita de 2 ani cu un barbat mai mare ca mine cu 15 ani, avem o fetita de 10 luni. Inainte de casatorie totul era atat de frumos, ne iubeam ff mult, imediat dupa ce ne-am casatorit lucrurile s-au schimbat, am ramas insarcinata si sotul meu a inceput sa fie tot mai rece cu mine, dupa ce am nascut copilul si am venit acasa ( am uitat sa specific ca sunt casatorita cu un grec, locuim in grecia dar am nascut in romania) el a plecat din dormitorul conjugal si de 10 luni dormim separat, e foarte rece cu mine, nu imi vorbeste, nu facem sex, ma pupa o data pe zi si atat. Locuim impreuna ca si cum am fi frate si sora, iubeste copilul nostru fff mult dar pe mine ?? Am incercat sa vorbesc cu el, sa-i explic ca nu e casatoria pe care mi-am dorit-o ca vreau dragoste, afectiune, o mangaiere dar nimic nu s-a schimbat. ( ca sa nu mai zic de scumpa mea soacra care nu ma place deloc, oricum sentimentul e reciproc ). Acum 3 saptamani am intalnit un barbat de care ma simt ff atrasa, stie ca sunt casatorita si ca am un copil, nu s-a intamplat nimic deosebit intre noi, doar am vorbit ff mult , pe internet, si el e ff atras de mine, vrea sa fim impreuna. Ce sa fac?
tofanalina
Postat pe 19 Septembrie 2009 11:13
pai daca crezi ca mai poti salva ceva din casnicie fa o daca nu rupe totul `boala lunga moarte sigura` oricum daca nu o faci tu o va face el din cate spui .....cred ca si el are gandul in alta parte numai la relatia voastra nu.....este greu normal un divort este acea senzatie de esec pe care nimeni nu vrea sa o simta insa vei suferi mai mult intr o relatie care nu mai merge....curaj
micaella23
Postat pe 19 Septembrie 2009 13:48
De la: tofanalina, la data 2009-09-19 11:13:35E prima data cand scriu pe cest site, am nevoie de voi sa-mi da-ti un sfat.
Sunt casatorita de 2 ani cu un barbat mai mare ca mine cu 15 ani, avem o fetita de 10 luni. Inainte de casatorie totul era atat de frumos, ne iubeam ff mult, imediat dupa ce ne-am casatorit lucrurile s-au schimbat, am ramas insarcinata si sotul meu a inceput sa fie tot mai rece cu mine, dupa ce am nascut copilul si am venit acasa ( am uitat sa specific ca sunt casatorita cu un grec, locuim in grecia dar am nascut in romania) el a plecat din dormitorul conjugal si de 10 luni dormim separat, e foarte rece cu mine, nu imi vorbeste, nu facem sex, ma pupa o data pe zi si atat. Locuim impreuna ca si cum am fi frate si sora, iubeste copilul nostru fff mult dar pe mine ?? Am incercat sa vorbesc cu el, sa-i explic ca nu e casatoria pe care mi-am dorit-o ca vreau dragoste, afectiune, o mangaiere dar nimic nu s-a schimbat. ( ca sa nu mai zic de scumpa mea soacra care nu ma place deloc, oricum sentimentul e reciproc ). Acum 3 saptamani am intalnit un barbat de care ma simt ff atrasa, stie ca sunt casatorita si ca am un copil, nu s-a intamplat nimic deosebit intre noi, doar am vorbit ff mult , pe internet, si el e ff atras de mine, vrea sa fim impreuna. Ce sa fac?

Mai in primul rand te sfatuiesc sa divortezi de sotul tau...cine stie din ce motive o fi atat de rece..nu asta conteaza...important e ca tu ai nevoie de dragoste pe care foarte probabil nu o vei mai vedea de la omul asta....cat despre acel barbat nu sunt sigura de intentiile lui dar merita incercat...chiar si numai pentru o partida de sex reusita
simonycik
Postat pe 21 Septembrie 2009 19:04
Draga Alina e grea situatia ta,dar ma gandesc ca ai avea avantajul varstei si mai mult decat atat,i-ai facut un copil sotului tau,deci nu stiu ce motive ar avea pt schimbarea lui.Incearca sa vorbesti deschis cu el,fara amenintari,poate reusesti sa aflii motivul pt care el s-a racit atat de mult.Daca mai simti iubire,poti incerca sa-ti salvezi relatia,dar eforturile trebuie sa vina din ambele parti.
Despre "indragostirea' de pe net,nu stiu ce sa-ti spun,poate te agati de o iluzie,poate speri la ceva ce-ti lipseste in mom de fata,dar nu te avanta si nu te aprinde asa repede pt un strain care in realitate poate nu e asa cum crezi tu ca este.Ocupa-te de bebelus,aranjeaza-te,incearca sa-ti recuceresti sotul si sa redeveniti familia care ati fost la inceput.Daca nici asa nu merge,gandeste-te la un posibil divort in conditii amiabile pt ca fiecare dintre voi meritati sa fiti fericiti!
luyyzz
Postat pe 21 Septembrie 2009 23:09
tofanalina- DRAGA MEA am citit necazul tau ai dreptate sa doresti intelegere ,dragoste si o familie cand la-i cunoscut v-ati iubit ,respectat,nu inteleg ce putea interveni dupa nasterea copilului care trebuia sa va uneasca si mai mult incearca sa te gandesti ce sa intamplat dupa nastere ce sa schimbat intre voi de ce sa racit ?de ce se culca separat? TE INTREB-vine seara acasa ?lipseste de acasa?daca nu atunci te-ai gandit poate este bolnav si nu vrea sa sti sa te supere trebuie urgent sa discutati impreuna toate problemele care sau ivit trebuie sa aveti o comunicare sincera si sa-l intrebi direct ce sa intamplat cu el cel pe care l-ai cunoscut si ce doreste defapt de ce este nemultumit ca tu vei fii alaturi de el in orice moment fie bun fie rau dar sa fie sincer cu tine .Te sfatiesc sa iei initiativa de-a vorbi cu el dar fara reprosuri ca doi prieteni si vezi defapt ce il supara si incearca sa te duci tu in dormitorul lui si sa-i spui ca nu poti dormi si ai vrea sa fii langa el vezi cum reactioneaza.Astept sa revii pe forum si sa dai mai multe detalii sant alaturi de tine.CU CEL DE PE NET ATENTIE NU IL CUNOSTI PERSONAL POATE PE NET SE DESCRIE FIIND BARBATUL IDEAL DAR DACA ESTE VREUN PSHIOPAT SAU UN GOLAN CHIAR AI INCREDERE ?????????????? AI GRIJA DE TINE SI INCEARCA MAI INTAI SA SALVEZI CASNICIA IAR DACA NU MERGE ATUNCI POTI SA CUNOSTI UN ALT BARBAT DAR NU DE PE NET ai vazut credeai ca -l cunosti bine pe sot si te-a dezamagit dar un NECUNOSCUT?
doina1955
Postat pe 25 Septembrie 2009 22:28
In general grecii sunt foarte reci si patrioti pana la Dumnezeu, iar mamele lor...ahhh ..no coment!
Sunt fff ciudati!
myeyes
Postat pe 1 Octombrie 2009 17:33
Primul meu gand ar fi ca in timp ce erai insarcinata si-a gasit o amanta....Cred ca ar trebui sa vorbesti cu el, sa-l intrebi de ce nu mai e atras de tine, nu sa cauti afectiune in alta parte. Pentru asta ai timp si daca decizi sa divortezi..
helenes
Postat pe 1 Octombrie 2009 17:52
Situatia in care te afli pare a fi destul de delicata, am trecut la randul meu prin anumite dificultati, si ceea ce iti pot spune este ca sunt de parare ca ar fi poate mai bine sa iesi din aceasta casnicie care nu iti mai aduce implinirea de care are nevoie orice femeie. In contextul in care presupun ca ai incercat diferite abordari in incercarea de a salva relatia din declin, te vei stradui cu sotul tau in zadar, deoarece sursa acestei lipse de comunicare ce vine din partea lui nu esti tu, desi uneori ai putea crede si asta Problema este probabil un ''factor extern'', si adaug ghilimele pentru ca am numit astfel cat mai elegant o relatie extraconjugala a sotului tau, sau poate un alt fel de secret, din categoria lucruri la care nici in vis nu ai ajunge cu gandul. De obicei oamenii devin asa distanti in cazul unor neintelegeri grave, dar din moment ce nu intelegi comportamentul lui cred ca nu poate fi vorba de asa ceva. Orice s-ar intampla tu trebuie sa ai incredere in tine, sa incerci sa ramai echilibrata si optimista, pentru ca genul acesta de atitudine te va ajuta sa depasesti cu mai mare usurinta orice obstacol. Incearca sa mai discuti cu el, dar fa asta pana in momentul in care incecarile te vor obosi, cand ajungi sa simti asta deja inseamna ca trebuie sa te opresti. Iar daca faptul ca aveti un copil impreuna te tine legata de el, gandeste-te la viitor si la faptul ca un mediu familial rece, uneori ostil (poate fiind vb aici si de soacra) nu va contribui la dezvoltarea psihica armonioasa a fetitei tale, sa stii ca parintii sunt primul model in viata si sunt multe ''sabloane'' care ne raman intiparite in subconstient si pe care le aplicam involuntar atunci cand devenim adulti.... meriti mai mult zic eu , si tu si fetita. deci curaj iti doresc ... si inca ceva : uneori avem tendinta sa ne refugiem in iluzii, atentie cu tipul de pe net, fiind intr-o relatie care nu mai e de mult ceea ce iti doresti se poate sa vezi tipul de pe net cu alti ochi decat ai fi facut-o daca lucrurile iti mergeau bine. Si in plus oamenii intuiesc cam ce cuvinte sa aleaga, atunci cand doresc sa atinga anumite coarde sensibile...daca intelegi cam ce cred de tipul tau de pe net. Fii rezervata putin cand vine vorba de sentimente, e pacat sa le oferi cui nu le merita. poti sa te rezumi la o pardida strasnica de sex, daca e musai
brounette
Postat pe 8 Octombrie 2009 10:51
Hei buna ,imi pare rau pt, casatoria ta insa viata nu este deloc gratis insa daca focul sa stins de tot eu nu cred ca se mai poate aprinde intre tine si el mai ales ca sigur aveti caractere diverse ! deci ar fi cazul sa iei problema in serios si sa te gindesti mai mult la tine si la viitorul bebelusului. mult noroc si fericire
kudika073785
Postat pe 10 Octombrie 2009 12:54
Primul lucru pe care ar trebui sa il faci, e acela de a arunca din nou o privire asupra tuturor lucrurilor care iti fac bine si asupra acelora care nu iti fac bine. Pune-le in balanta pe acestea. Daca sunt mai multe lucruri negative , rupe-te de tot! Nici tie, nici copilului nu ii va face bine traiul intre doi parinti straini. Asta am facut si eu. Iar acum sunt bine sanatoasa si am langa mine si acum acelasi barbat care a fost alaturi de mine de imediat un an.
anonim12345
Postat pe 26 Februarie 2010 08:45
Acum 3 saptamani am intalnit un barbat de care ma simt ff atrasa, stie ca sunt casatorita si ca am un copil, nu s-a intamplat nimic deosebit intre noi, doar am vorbit ff mult , pe internet, si el e ff atras de mine, vrea sa fim impreuna. Ce sa fac?[/quote]

Deocamdata keep cool. Sfaturi gospodaresti sunt inutile, fiecare iti da o secventa din filmul personal deci are doar relevanta de opinie a altui spectator prezent la un alt film pe o tema similara.

Fa-ti o lista cu ce merge bine in relatia voastra si o lista cu ce iti lipseste. Prioritizeaza dupa importanta elementele care iti lipsesc.
Vorbeste cu sotul tau si incearca sa vezi cat de constient este de situatia in care va aflati.
Daca e constient atunci roaga-l sa faca o lista asemanatoare. Comparati listele cu dorintele nesatisfacute ale fiecaruia si vedeti cum puteti sa le scurtati, astfel ca cele esentiale sa fie disccutate si propuneti masuri care sunteti dispusi sa le faceti reciproc. Ideal e sa faceti asta in scris. Lucrurile scrise sunt luate mai in serios. Monitorizati reciproc progresul si folositi vorbe de incurajare. Cu putin efort poate reusiti.
Daca nu constientizeaza problema e mai serioasa si poti incerca sa sugerezi/ insisti spre o consultanta la un psiholog specialziat pe relatii. Bafta
Tristan
Postat pe 26 Februarie 2010 10:27
De la: Tristan, la data 2010-02-26 10:27:00 Acum 3 saptamani am intalnit un barbat de care ma simt ff atrasa, stie ca sunt casatorita si ca am un copil, nu s-a intamplat nimic deosebit intre noi, doar am vorbit ff mult , pe internet, si el e ff atras de mine, vrea sa fim impreuna. Ce sa fac?


Deocamdata keep cool. Sfaturi gospodaresti sunt inutile, fiecare iti da o secventa din filmul personal deci are doar relevanta de opinie a altui spectator prezent la un alt film pe o tema similara.

Fa-ti o lista cu ce merge bine in relatia voastra si o lista cu ce iti lipseste. Prioritizeaza dupa importanta elementele care iti lipsesc.
Vorbeste cu sotul tau si incearca sa vezi cat de constient este de situatia in care va aflati.
Daca e constient atunci roaga-l sa faca o lista asemanatoare. Comparati listele cu dorintele nesatisfacute ale fiecaruia si vedeti cum puteti sa le scurtati, astfel ca cele esentiale sa fie disccutate si propuneti masuri care sunteti dispusi sa le faceti reciproc. Ideal e sa faceti asta in scris. Lucrurile scrise sunt luate mai in serios. Monitorizati reciproc progresul si folositi vorbe de incurajare. Cu putin efort poate reusiti.
Daca nu constientizeaza problema e mai serioasa si poti incerca sa sugerezi/ insisti spre o consultanta la un psiholog specialziat pe relatii. Bafta [/quote]

Sfaturile sunt utile, insa numai tu stii ce se petrece in sufletul tau. Ce ai scris tu e mult prea sec...scurt. Nu as putea sa iti dau un raspuns, in urma frazei ce ai postat-o!
anonim12345
Postat pe 26 Februarie 2010 11:00
... e atras de mine (si tu de el probabil), vrea sa fim impreuna !!! ... ... SIII ! ... e decis (sau are curajul asta?) sa te si transfere pe numele lui cu tot bagajul daca se umfla fasolea in familia ta ? ... esti constienta ca pierzi si cit gresesti trecind peste reprosurile pe care fiecare crede ca le are intotdeauna fata de celalalt ? ...

... sau e doar te maninca dupa 2 ani de casatorie si vrei sa te scarpini ? ... oricum familia nu inseamna doar SEX ... asa cum considera majoritatea de astazi a romanilor ... si apoi regreta ca nu au stiut sa gestioneze o familie si din alte aspecte ...

marco918
Postat pe 26 Februarie 2010 11:15
e exact ce spune marco
mj300877
Postat pe 27 Februarie 2010 01:30
Crezi ca mai are rost...?Oricum nu puteti trai o viata asa!Si in fond,copilul poate sa creasca mai bine acolo unde in camin exista dragoste si armonie.Stii?M-ai pus pe ganduri.Si eu traiesc acum o poveste de dragoste cu un barbat cu 15 ani mai mare decat mine...
P.s.Asteapta sa vezi daca e dragoste adevarata ceea ce simti pt barbatul pe care l-ai intalnit acum,sa nu faci o prostie,totusi...Si daca il iubesti,nu mai sta pe ganduri!
d_niko
Postat pe 28 Februarie 2010 15:25
De la: tofanalina, la data 2009-09-19 11:13:35E prima data cand scriu pe cest site, am nevoie de voi sa-mi da-ti un sfat.
Sunt casatorita de 2 ani cu un barbat mai mare ca mine cu 15 ani, avem o fetita de 10 luni. Inainte de casatorie totul era atat de frumos, ne iubeam ff mult, imediat dupa ce ne-am casatorit lucrurile s-au schimbat, am ramas insarcinata si sotul meu a inceput sa fie tot mai rece cu mine, dupa ce am nascut copilul si am venit acasa ( am uitat sa specific ca sunt casatorita cu un grec, locuim in grecia dar am nascut in romania) el a plecat din dormitorul conjugal si de 10 luni dormim separat, e foarte rece cu mine, nu imi vorbeste, nu facem sex, ma pupa o data pe zi si atat. Locuim impreuna ca si cum am fi frate si sora, iubeste copilul nostru fff mult dar pe mine ?? Am incercat sa vorbesc cu el, sa-i explic ca nu e casatoria pe care mi-am dorit-o ca vreau dragoste, afectiune, o mangaiere dar nimic nu s-a schimbat. ( ca sa nu mai zic de scumpa mea soacra care nu ma place deloc, oricum sentimentul e reciproc ). Acum 3 saptamani am intalnit un barbat de care ma simt ff atrasa, stie ca sunt casatorita si ca am un copil, nu s-a intamplat nimic deosebit intre noi, doar am vorbit ff mult , pe internet, si el e ff atras de mine, vrea sa fim impreuna. Ce sa fac?


Sa iti vezi de viata ta, sa divortezi de frigid si sa-ti refaci viata. Dar nu cata vreme esti intr-o casatorie. Treaba ta daca iti trebuiesc complicatii, vezi sa fii sigura ca le poti face fata.
liliana2005
Postat pe 28 Februarie 2010 16:45
Ce explicatii t-ia dat actualul sot despre comportamentul sau?cu ceva ai gresit tu.Sau are pe alta.Bine ar fi sa ai o ultima discutie cu el si definitorie.In urma acestei discutii sa ei decizia finala.
kudika098645
Postat pe 28 Februarie 2010 16:57
sa te gandesti bine daca vorbitul pe internet inseamna dragoste.
dragdana
Postat pe 28 Februarie 2010 20:09
Salut ma numesc Romeo sfatul meu este sa pleci de la el si sa te muti la celalalt daca zice ca te place cu adevarat si te iubeste nu sta cati trece tineretea si te vei cai toata viata norocul odata iti bate la poarta ascultama eu am patito si in treaba asta o fata mia pus cheile de la masina si de la apartament iar eu am facut pe smecherul si cred cca de aici mi se trage ca nu mai pot sami gasesc si eu pe cineva cu care sami fac o familie ma iubit enorm de mult iar eu mam jucat cu sentimentele ei deci nu mai sta pe ganduri.
kudika097380
Postat pe 28 Februarie 2010 22:43
De la: tofanalina, la data 2009-09-19 11:13:35E prima data cand scriu pe cest site, am nevoie de voi sa-mi da-ti un sfat.
Sunt casatorita de 2 ani cu un barbat mai mare ca mine cu 15 ani, avem o fetita de 10 luni. Inainte de casatorie totul era atat de frumos, ne iubeam ff mult, imediat dupa ce ne-am casatorit lucrurile s-au schimbat, am ramas insarcinata si sotul meu a inceput sa fie tot mai rece cu mine, dupa ce am nascut copilul si am venit acasa ( am uitat sa specific ca sunt casatorita cu un grec, locuim in grecia dar am nascut in romania) el a plecat din dormitorul conjugal si de 10 luni dormim separat, e foarte rece cu mine, nu imi vorbeste, nu facem sex, ma pupa o data pe zi si atat. Locuim impreuna ca si cum am fi frate si sora, iubeste copilul nostru fff mult dar pe mine ?? Am incercat sa vorbesc cu el, sa-i explic ca nu e casatoria pe care mi-am dorit-o ca vreau dragoste, afectiune, o mangaiere dar nimic nu s-a schimbat. ( ca sa nu mai zic de scumpa mea soacra care nu ma place deloc, oricum sentimentul e reciproc ). Acum 3 saptamani am intalnit un barbat de care ma simt ff atrasa, stie ca sunt casatorita si ca am un copil, nu s-a intamplat nimic deosebit intre noi, doar am vorbit ff mult , pe internet, si el e ff atras de mine, vrea sa fim impreuna. Ce sa fac?



DI-VOR-TZEA-ZAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!
leia71
Postat pe 1 Martie 2010 11:25
buna pai ce sa iti spun cred ca solutia de a salva ce a mai ramas din casnicie e sa iti duci fetita la mama si sa petreceti ceva timp impreuna discutand despre ce simti si ce vrei.trebuie sa depuneti eforturi amandoi ca altfel nu se merita daca deja unul din voi s-a dat batut.
riana26
Postat pe 1 Martie 2010 11:31
Niciodata sa nu-ti bati joc de o femeie, si de sentimentele ei.Valabil ptr.kudica 097380
kudika098645
Postat pe 1 Martie 2010 11:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Casnicia dupa 6+ ani 40 De la: kudika481609 10 Decembrie 2011 20:51
Un tatuaj pe inima. 31 De la: razz 26 Mai 2011 16:38
el pleaca si zice ca pt binele meu... 28 De la: kudika3011 6 August 2010 23:27
va rog sa nu ma ocoliti 22 De la: denyse15 12 Septembrie 2009 19:29
Read my story... 30 De la: priest 6 Octombrie 2009 16:35