Setari Cookie-uri

imi este dor de mama!!!!

am 25ani...sunt casatorita si am o casnicie frumoasa.problema este k sunt insarcinata,mai am un pic si nasc...iar mama nu este langa mine,ci in strainatate,la munk!sunt singurul copil la parinti...tata este singur acum si ii este si lui ft greu,asa cum imi este si mie..cu soacra nu ma inteleg deloc,cumnata nici atat..am doar 2prietene dar care si ele sunt maritate,au viata lor,poate un pic prea tumultoasa si care nu au timp de mine si suferintele mele!singurul kre ma asculta este sotul meu,dar ma simt singura!imi este tare dor de mama...mi-e frik pt atunci knd voi naste caci voi fi doar cu sotul si tata...imi lipseste tare mult,mai ales k noi am avut o fam frumoasa si unita,am fost deschisa fata de ei si ft apropiata!dar lipsa banilor si datoriile din ce in ce mai mari(facute mai ales pt mine),au impins-o pe mama sa plece pt a putea supravietui.dupa ce voi naste va pleca si tata...si simt k am sa raman de-a dreptul singura!!nu sunt ft apropiata de restul neamurilor...e o relatie cordiala si atat!mama a fost acasa acum 3sapt si pot sa spun k a fost cel mai frumos concediu avut vreodata!insa parca acum este mai greu decat prima data cand a plecat!!imi este ft dor de ea si ii simt lipsa groaznic!!!ma doare k nu poate fi langa mine si langa nepotelu' ei...imi doresc sa vina aksa,sa fim aproape una de cealalata asa cum am fost pana acum 1an...insa stiu k dk va veni vor muri de foame pe un salriu mizer de 620ron...insa sunt zile knd plang de dorul ei,sunt uracioasa si furioasa pe tara kre o avem..de ce nu poate fi mai bine!!de ce trebuie romanii nostri sa fuga in tari straine,sa fie departe de cei dragi pt 1000euro pe luna?de ce nu face si tara noastra ceva bun???de ce exista oameni la conducere kre nu stiu decat sa fure,sa traga pt ei??si restu'?mor de foame...!!!!si pe ei ii doare in c**!!!
raisa11
Postat pe 3 Octombrie 2009 01:53
e normal sa-ti fie frica....insa asa cum ai zis si tu, in romania daca nu faci ceva, si daca nu ai un castig suplimentar nu poti trai......Stiu sigur ca nu ti-ar place sa-ti vezi mama chinuindu-se din cauza lipsurilor.....pe de alta parte incerc sa-mi imaginez prin ce treci, insa crede-ma ca sigur te vei descurca. Tine cont de ce-ti voi spune "Dumnezeu nu-ti da niciodata mai mult decat poti duce".....sigur te v-a intari....eu am trecut prin multe incercari.....si surprinzator pusa in fata faptului implinit am reactionat destul de bine, si chiar m-am descurcat, desi nu era o chestie din care sa iesi prea usor....acum cand ma gandesc, imi dau seama ca n-as mai fii in stare sa mai trec inc-o data prin ce am trecut.....dar stii ceva, pana la urma cred ca as fi, ba chiar mai mult, probabil as face fata si altor probleme mult mai complicate, insa asa suntem construiti, ne sperie orice lucru nou. Parerea mea e ca ar fi mai bine sa nu te gandesti atat de mult la ceea ce se v-a intampla, pentru ca odata cu nasterea, sigur iti vei da seama ca ti se vei dezvolta si alte simturi, de care vei fi mai constienta la momentul respectiv. Plus ca trebuie sa intelegi, ca gandindu-te prea mult acum si facandu-ti prea mult "sange rau", s-ar putea sa-i faci rau si copilului.....chiar ar fi bine sa te mai potolesti, macar de dragul bebelusului tau......Ia mai gandeste-te ce exemplu dai tu puiutului tau?.....pai ce-o sa zica el cand va veni pe lume....."off ce mamica speriecioasa am"....am dreptate?

Frunte sus.....ca toate se vor termina cu bine, la urma urmei, sotul tai e langa tine......si din pacate sunt atat de multe femei care nasc singure pe strazi......si care daca le intrebi sigur n-au fost asa speriate ca tine.....intotdeauna gandeste-te ca sunt atat de mult oameni muult mai amarati si necajiti decat noi.....atat de multi incat noi nici nu avem dreptul sa ne plagem.

O seara cat mai bune.....si treci la somnic, si tu si bebelul....care sigur acum se amuza si rade de tine....opentru ca esti o viitoare mamica fricoasa!


p.s. stiu ca-i greu.....dar eu incerc sa te mai destind putin....iti doresc tot binele din lume si sa ai grija de tine, nu mai fii suparata.....ca si cel mic va fi morocanos.....si-o sa se razbune pe tine plangand noapte de noapte.....asa ca sa nu te mai aud plangand da? Ne-am inteles?
gargaritamica
Postat pe 3 Octombrie 2009 02:13
Cred ca treci printr-o mare depresie... E ceva des intalint pentru o femeie insarcinata. Totusi nu inteleg de ce te simti asa de singura daca spui ca exista o comunicare buna intre tine si sotul tau. Iti iubesti mama mai mult decat il iubesti pe el ? In fine, e foarte probabil ca sa iti treaca ideile astea dupa ce vei iesi din depresie. Poti citi asta ca sa intelegi mai bine despre ce vorbesc.
http://www.pentru-copii.ro/probleme-in-timpul-sarcinii/depresia-in-sarcina.html
frozen_autumn
Postat pe 3 Octombrie 2009 02:15
multumesc mult pt parerile voastre...chiar m-am mai linistit,si mai ales de dragul bebelusului,care nu vreau sa iasa plangacios sau uracios!! :D si multumesc frozen autumn pt link..ai dreptate poate dupa sarcina mi se vor limpezi gandurile!!!nu ma sperie nasterea in sine(caci probabil voi face cezariana,mi-a spus doctorul),insa gandul k nu va fi mai nimeni langa mine decat 2barbati mai speriati k mine,este infricosator!!!este adevarat,cu sotul ma inteleg bine,discut cu el orice...dar cateodata as simti nevoia sa vb si cu mama,caci ea este singura mea prietena cu adevarat!imi pare rau k nu ma inteleg cu soacra k nu suntem apropiate,sa discutam k de la femeie la femeie..sa fie aproape atunci knd ar trebui!!nu imi iubesc mama mai mult decat sotul...caci evident sunt 2iubiri diferite!!doar k imi lipseste sfatul unei mame...incurajarea care vine din partea ei!!sa speram k totul va fi bine...si voi depasi momentul nasterii cu brio!!!va multumesc din suflet fetelor si toate cele bune!!!
raisa11
Postat pe 3 Octombrie 2009 14:00
si mie de a mea....nu ne-am mai vorbit de aproape 1an jumate. bine ca am alte persoane langa mine care ma iubesc si-mi poarta de grija.
greierash_is_back
Postat pe 3 Octombrie 2009 14:05
si greierash...scuza-ma k intervin...dar dc nu te duci sa vb cu ea??dak tot spui k iti este dor de ea?si fii convinsa k si ei ii este dor de tine!!!nush motivele care v-au facut sa nu va mai vorbiti...dar nimeni pe lume nu iti va vrea binele mai mult decat mama ta!!!totusi,ma bucur k in situatia ta ai alte persoane kre te iubesc si iti poarta de girja...macar nu esti singura!dar...te-ai gand k poate si mama ta te iubeste si ii este dor de tine?!pupici fetelor!!
raisa11
Postat pe 3 Octombrie 2009 14:09
ma indoiesc sincer ca ii este dor de mine, cand abia astepta sa scape! si din motivul asta eu n-am sa merg niciodata la ea.
greierash_is_back
Postat pe 3 Octombrie 2009 14:12
imi pare rau k nu vorbesti cu ea...eu mai am o sora infiata(ai mei si-au mai dorit ft mult un copil) kre s-a desprins de noi de ft multe ori pe motiv k se fac diferente(desi astea nu au existat niciodata)...insa dupa o poveste urata prin kre a trecut,a plecat la mama in italia,au vorbit despre cele intamplate si acum sunt amandoua acolo,puratandu-se k doua susori nu k mama si fiica!!si imi este dor de ele nebuneste...gand k mai tarziu sa nu iti para rau...va exista o vreme knd ea nu va mai fi!!nu vreau sa ma bag in viata ta sau sa iti dau sfaturi aiurea...imi exprim doar o parere,sper sa nu ma intelegi gresit!!iti doresc toate cele bune si o viata cat mai frumoasa plina de iubire!
raisa11
Postat pe 3 Octombrie 2009 14:23
nu te-am inteles gresit. la ele s-a terminat cu bine. frumos . inseamna ca ai o mama inteleapta. toti suntem datori cu o moarte in final! multumesc la fel, asemenea si pt. voi! felicitari pt. sarcina! sa-ti creasca puiu fericit si sanatos!
greierash_is_back
Postat pe 3 Octombrie 2009 14:30
Si mie imi e dor de mama....mai ales ca o vad doar de 2 ori pe an...
Si eu il am alaturi doar pe sotul meu.....e un om de milioane...dar cateodata ma simteam foarte trista.....departe de casa.
Am avut norocul sa intalnesc aici pe kudika, oameni exceptionali....ei au devenit a doua familie pt mine......si in momentele de tristete...e suficient sa stau de vorba cu ei si ma simt mai bine.
andreea1976
Postat pe 3 Octombrie 2009 14:46
De la: andreea1976, la data 2009-10-03 14:46:18Si mie imi e dor de mama....mai ales ca o vad doar de 2 ori pe an...
Si eu il am alaturi doar pe sotul meu.....e un om de milioane...dar cateodata ma simteam foarte trista.....departe de casa.
Am avut norocul sa intalnesc aici pe kudika, oameni exceptionali....ei au devenit a doua familie pt mine......si in momentele de tristete...e suficient sa stau de vorba cu ei si ma simt mai bine.


sper cu timpu sa fac si io parte din familia asta vesela, cu oameni destepti, educati si realisti! ca mine
greierash_is_back
Postat pe 3 Octombrie 2009 14:48
De la: greierash, la data 2009-10-03 14:48:38
De la: andreea1976, la data 2009-10-03 14:46:18Si mie imi e dor de mama....mai ales ca o vad doar de 2 ori pe an...
Si eu il am alaturi doar pe sotul meu.....e un om de milioane...dar cateodata ma simteam foarte trista.....departe de casa.
Am avut norocul sa intalnesc aici pe kudika, oameni exceptionali....ei au devenit a doua familie pt mine......si in momentele de tristete...e suficient sa stau de vorba cu ei si ma simt mai bine.


sper cu timpu sa fac si io parte din familia asta vesela, cu oameni destepti, educati si realisti! ca mine

figura
nu e greu
andreea1976
Postat pe 3 Octombrie 2009 14:51
stiu ca nu e greu...sunt suficient de alintata cat sa ma adoptati si sa ma iubiti!
greierash_is_back
Postat pe 3 Octombrie 2009 14:52
multumesc frumos si eu,si sper k in curand sa ai si tu un pui mic,sanatos, destept,educat si realist k tine!! chiar sunt oameni ecxeptionali pe acest forum...desi sunt putini,sunt!!tocmai d'asta am intrat si eu aici...incercand sa imi fac noi prieteni,cu care sa pot discuta orice si oricand! o zi buna!!
raisa11
Postat pe 3 Octombrie 2009 15:18
doar unul? eu vreau 3 maimute galagioase, sa ma traga de fusta si la batranete sa-mi spele fusta! defapt daca as fi super bogata, cred ca as vrea undeva intre 10-15 bucati! o familie mare mare!
greierash_is_back
Postat pe 3 Octombrie 2009 15:21
bvooo tie greierash!!!si eu as mai fi vrut dupa baiat,sa mai fac o fata,dar din pacate nu stiu dak va mai fi posibil...asta este!!!trebuie sa ii multumim lui doamne doamne pt ce ne-a dat!!!oricum iti urez multi copii!!!sa faci faci o echipa de fotbal completa,de la jucatori,antrenori,rezerve pana la portari,si baiatu' cu apa ;) sa fii sanatoasa!!
raisa11
Postat pe 3 Octombrie 2009 15:29
De la: colorata_nas, la data 2009-10-03 15:29:40 bvooo tie greierash!!!si eu as mai fi vrut dupa baiat,sa mai fac o fata,dar din pacate nu stiu dak va mai fi posibil...asta este!!!trebuie sa ii multumim lui doamne doamne pt ce ne-a dat!!!oricum iti urez multi copii!!!sa faci faci o echipa de fotbal completa,de la jucatori,antrenori,rezerve pana la portari,si baiatu' cu apa ;) sa fii sanatoasa!!


daca nu e posibil, adopti!
greierash_is_back
Postat pe 3 Octombrie 2009 16:09
De la: colorata_nas, la data 2009-10-03 14:00:09multumesc mult pt parerile voastre...chiar m-am mai linistit,si mai ales de dragul bebelusului,care nu vreau sa iasa plangacios sau uracios!! :D si multumesc frozen autumn pt link..ai dreptate poate dupa sarcina mi se vor limpezi gandurile!!!nu ma sperie nasterea in sine(caci probabil voi face cezariana,mi-a spus doctorul),insa gandul k nu va fi mai nimeni langa mine decat 2barbati mai speriati k mine,este infricosator!!!este adevarat,cu sotul ma inteleg bine,discut cu el orice...dar cateodata as simti nevoia sa vb si cu mama,caci ea este singura mea prietena cu adevarat!imi pare rau k nu ma inteleg cu soacra k nu suntem apropiate,sa discutam k de la femeie la femeie..sa fie aproape atunci knd ar trebui!!nu imi iubesc mama mai mult decat sotul...caci evident sunt 2iubiri diferite!!doar k imi lipseste sfatul unei mame...incurajarea care vine din partea ei!!sa speram k totul va fi bine...si voi depasi momentul nasterii cu brio!!!va multumesc din suflet fetelor si toate cele bune!!!


cu placere !
frozen_autumn
Postat pe 3 Octombrie 2009 17:44
Te cred insa incearca sa realizezi ca ea nu face asta intentionat.Cum te-ai descurcat pana acum te vei descurca in continuare.E greu dar nu prea ai ce face. Si e nevoie si de rabdare..
Nastere usoara!Pupici
Raluca_SA
Postat pe 13 Octombrie 2009 22:56
De la: andreea1976, la data 2009-10-03 14:46:18Si mie imi e dor de mama....mai ales ca o vad doar de 2 ori pe an...
Si eu il am alaturi doar pe sotul meu.....e un om de milioane...dar cateodata ma simteam foarte trista.....departe de casa.
Am avut norocul sa intalnesc aici pe kudika, oameni exceptionali....ei au devenit a doua familie pt mine......si in momentele de tristete...e suficient sa stau de vorba cu ei si ma simt mai bine.

eu stau cu mama in casa...deci zi de zi..insa nu am ajutor din partea ei...asa ca ma bucur ca sunt femei care au relatii bune cu mama lor..
..uneori simti nevoia de sprijinul mamei....nu conteaza ce virsta avem
cristiana_cris
Postat pe 14 Octombrie 2009 14:36
Si mie mi-e dor de amatxul meu(mama ,in dialectul bascilor).Vorbim aproape zilnic la telefon sau pe net...dar nu e acelasi lucru.Ce paradox...care e cu mama ,nu se intelege,iar care o are departe,ar da orice s-o aiba mai aproape..C.EST LA VIE...
kika25
Postat pe 14 Octombrie 2009 18:41
si mie imi e dor de mama

cand eram acasa ma enerva...mi se parea cicalitoare si de abia asteptam sa ma mut
acum vorbesc zilnic cu ea si de abia astept sa ma duc acasa in vizita
adina_black
Postat pe 20 Octombrie 2009 23:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce e de facut ?... 7 De la: _dulcik_ 11 Martie 2009 13:51
va cer parerea din tot sufletul!!!!!!! 12 De la: Dor_a 27 Ianuarie 2009 14:38
Intrebare 20 De la: yumy 17 Iulie 2010 17:24
indiferenta 142 De la: Barbie30 25 Octombrie 2010 21:28
Presentimente...credeti in ele? 33 De la: kudikaroxi 28 Mai 2009 17:31