Setari Cookie-uri

Cum ati reactiona sa stiti ca in locul in care planuiai sa ajungi, la o anumita ora dar - din cvarii motive nu ai reusit - au avut loc explozii cu bombe!!!!

Buna,

Numele meu nu are nicio importanta, vroiam doar sa impartasesc cu voi ceva ce m-a marcat profund pe ziua de azi.
Ma aflu departe de tara, chiar foarte departe as putea spune, mai precis in India (New Delhi) si astazi imi programamsem sa merg in oras, intr-o zona centrala si extrem de populata de turisti, sa cumpar ceva da, din fericire, soarta a facut sa nu mai ajung - cel putin nu l-a ora la care imi programasem eu- si care, intamplator sau nu, a corespuns cu producerea a 3 atentate cu bomba...
Locul acum arata ca dupa razboi, ff multi au fost raniti si e panica peste tot, telefoanele nu mai merg pt ca semnalul a fost intrerupt pt a preveni o eventuala recidiva, politia e pretutindeni si in loc sa ajute mai mult incurca, in capitala e haos si nimeni nu stie la ce sa se astepte. Ma simt foarte confuza si speriata si chiar nu aveam cu cine sa impart toate astea aveam doar nevoie sa spun cuiva si, poate, sa aud o vorba buna de acasa.
Va multumesc
sn_angela2000
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:23
Imi cer scuze pt eventualele greseli de ortgorafie, sunt atat de tulburata si nu ma pot opri din tremurat incat nici macar nu ma mai pot concentra la ceea ce scriu
sn_angela2000
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:25
Esti o norocoasa! Cineva, acolo, sus te iubeste cu siguranta.
Imi pare rau pentru ce care n-au fost la fel de norocosi ca tine si erau acolo in momentul exploziei.
ralukiss
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:25
Cum as reactiona?! I`as multumi bunului Dumnezeu ca a avut grija de mine si m`a ferit de o nenorocire..
Kittynelle
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:27
Mi-ai facut "pilea de gaina".
Cred ca te inteleg .. nu stii daca trebuie sa te bucuri ca ai scapat sau sa plangi pentru cei care n-au avut "norocul" tau .

Presupun ca e un atentat in numele religiei .
Poate chiar ne dai cateva amanunte .

Personal nu stiu ce sa te sfatuiesc .
Un prieten din Israel anul trecut s-a dus la cumparaturi in zona unui mall. Si la 10 minute dupa ce a plecat ,un tampit s-a aruncat acolo in aer .
Greu de dat sfaturi in astfel de situatii .
xaramihaela
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:31
In final s-a ajuns ca numarul mortilor sa se ridice la 50, alte cateva sute au fost ranite in decursul celor 5 explozii, de asemenea 4 bombe au fost dezamorsate in timp util, una dintre acestea fiind plasata in incinta unui Mall, mai precis intr-un Cinematograf din acel Mall care, weekend fiind este in totalitate ocupat si, credeti-ma ca este destul de spatios.
Referitor la CINE se afla in spatele acestor atentate cu bomba care se produc cu o regularitate de nedescris, ei bine nu se stie cu exactitate dar, ceea ce se stie este faptul ca la nici o saptamana de la producerea acestor explozii, politia (faimoasa Politie de aici care nici macar nu stie pe ce lume se afla) a descins intr-un cartier majoritar populat musulmani si au deschis focul la intamplare intr-un bloc in care se aflau foarte multi studenti si elevi de 14-15 ani. Intamplarea face ca unul din gloantele trase de politisti sa ricoseze intr-un zid si apoi sa se intoarca in pieptul celui ce a tras la intamplare, ucigandu-l si transformandu-l totodata in erou national pentru ca - vezi Doamne- a contribuit in mod glorios la uciderea teroristilor.
Fratilor, va vine sa credeti ca raspunzatori pt aceste atrocitati si pentru altele petrecute cu ani in urma, in alte parti ale tarii, (dar ramase fara rezolvare pentru ca 'eroii' astia nationali au fost atat de profesionisiti incat nu au avut nici un indiciu referitor la cine si ce se afla in spatele acestora), au fost facuti niste copii cu varste cuprinse intre 14-23 ani???? Incredibil, dar adevarat!
Acum, partea hilara a situatiei este ca Politia se contrazice flagrant in declaratii, daca unii declara ca vinovatii sunt cu totul alte persoane, ale caror nume au tot fost vehiculate prin presa, acum pare-se ca i-a lovit din nou inspiratia si dand dovada de un profesionalism reprobabil i-au facut raspunzatori pe copiii astia.
Stand in fata televizorului si urmarind stirile ti se pare ca traiesti un cosmar si ca tot ce se intampla pare desprins dintr-un film de groaza, dar apoi te trezesti la realitate vazand urmele lasate in sufletele oamenilor, precum si durerea si neputinta celor nedreptatiti de cei platiti de noi sa ne apere.
Ce ati face fratilor daca asa ceva vi s-ar intampla, daca ati fo fortati sa asistati neputinciosi si fara nicio posibilitate de a va proteja copii, fratii, surorile??
Sunt perfect de acord ca cei ce au savarsit astfel de atrocitati trebuie sa plateasca cu lacrimi de sange, si nu merita sa mai vada vreodata lumina zilei, dar DOAR acestia merita sa plateasca si nu oameni nevinovati, care nu au alta vina decat aceea de a se fi aflat la locul nepotrivit....
Ajutati-ma sa inteleg ceva ce, recunosc, este peste puterile mele de intelegere!
DE CE am ajuns sa ne vanam unii pe altii ca si cum nu am avea nimic altceva de facut in viata asta! De ce nu putem trai in pace unii cu altii?!? Traind departe de tara, am ajuns sa apreciez Romania mai mult ca oricand, cu bune si cu rele, cel putin voi sunteti norocosi sa traiti intr-o tara in care siguranta personala este ceva ce vine de la sine, fara riscul de a-ti pierde viata daca, Doamne fereste, iesi pe strada intr-o zi de sambata si vrei sa bei o cafea cu prietenii sau sa vizionezi un film. Invatati sa apreciati ceea ce aveti, si nu mai faceti comparatii inutile si puerile cu alte tari mai dezvoltate! Sigur ca se poate si mai bine, ca nivelul nostru de trai este destul de modest bla bla bla dar, fratilor, cand faceti astfel de afirmatii ganditi-va si la reversul medaliei, se poate, credeti-ma pe cuvant, mult, mult mai rau!
sn_angela2000
Postat pe 22 Septembrie 2008 07:16
e trist ce scrii dar multumestei bunului dumnezeu ca te-a aparat de rele si ca este deasupra ta cu iubire si putere ptr tine de ce nu te intorci in tara de ce stai acolo cand sunt explozii si cele rele vino si te vei intoarce cand totul sa linistit nu stiu ce sa-ti spun mai multe poate ca ai si tu problemele tale de nu te poti intoarce dar iti pot spune sa te protejezi si ramai in casa si roagate te pup si spor sanatate si curaji esti de a noastra doar nu te putem lasa te ajutam cu ce putem si unde putem pupici

Postat pe 7 Octombrie 2008 12:10
Scuza-mi limbajul neaosh, dar tu ce pana mea cauti acolo?
Si care sunt aia, fratii, surorile tale?
Dor_a
Postat pe 2 Noiembrie 2008 08:10
ce as face? as da o fuga la Biserica sa ii multumesc Domnului ca m-a salvat bine in cazul tau intr-un Templu asta daca nu esti crestina....
oricum esti o norocoasa..............
everything_for_you
Postat pe 30 Martie 2009 14:16
i-as multumi lui dumnezeu si as crede cu tot sufletul ca el chiar ma iubeste si tot timpul e alaturi de mine

Postat pe 15 Aprilie 2009 21:25
De la: sn_angela2000, la data 2008-09-13 17:23:07Buna,

Numele meu nu are nicio importanta, vroiam doar sa impartasesc cu voi ceva ce m-a marcat profund pe ziua de azi.
Ma aflu departe de tara, chiar foarte departe as putea spune, mai precis in India (New Delhi) si astazi imi programamsem sa merg in oras, intr-o zona centrala si extrem de populata de turisti, sa cumpar ceva da, din fericire, soarta a facut sa nu mai ajung - cel putin nu l-a ora la care imi programasem eu- si care, intamplator sau nu, a corespuns cu producerea a 3 atentate cu bomba...
Locul acum arata ca dupa razboi, ff multi au fost raniti si e panica peste tot, telefoanele nu mai merg pt ca semnalul a fost intrerupt pt a preveni o eventuala recidiva, politia e pretutindeni si in loc sa ajute mai mult incurca, in capitala e haos si nimeni nu stie la ce sa se astepte. Ma simt foarte confuza si speriata si chiar nu aveam cu cine sa impart toate astea aveam doar nevoie sa spun cuiva si, poate, sa aud o vorba buna de acasa.
Va multumesc

Draga mea, as dori sa-ti spun ca am constatat de-a lungul anilor, iar cartile mi-au confirmat, ca nimic nu e intamplator in viata, nu exista coincidente... Nu din intamplare tu nu ai ajuns in acel loc, in acel moment, deci nu se poate spune ca esti norocoasa, ci doar ca esti protejata, ocrotita... Sunt convinsa ca primul tau gand a fost sa-i multumesti lui Dumnezeu, era absolut firesc, dar nu e si suficient... E limpede ca te afli pe o inalta treapta a evolutiei spirituale, ti s-a atras atentia in acest fel... Cred ca bine ar fi sa te preocupe in continuare evolutia ta spirituala; aceasta se face citind cartile potrivite... ideea de baza ar fi sa constientizezi ca Dumnezeu e Iubire, ca Iubirea e legea de baza a universului; de aceea spunea Mantuitorul: Iubeste-l pe aproapele tau ca pe tine insuti. Nu ar trebui insa sa cazi in extreme... e vorba aici de spiritualitate, nu de religiozitate, e o mare diferenta. Din spirit religios, oamenii fac multe, dar prea putin bune: se inchina la idoli sau pereti, se lasa inlantuiti de dogme, acel Crede si nu cerceta a facut mult rau omenirii... dimpotriva, Dumnezeu a dat omului minte ca sa cerceteze si in final sa evolueze... Ar trebui sa stii ca fiecare om e copilul lui Dumnezeu, ca religia e facuta de oameni si nu are nici o importanta... daca oamenii ar sti acest lucru, nu s-ar mai ucide in numele Domnului... Fiecare om se intrupeaza potrivit gradului sau evolutiv, urmand legea Cauza=Efect. adica, viata actuala mi-am construit-o in viata precedenta cu gandurile si faptele mele, iar acum in acelasi mod, mi-o pregatesc pe cea viitoare; e iresponsabil cel ce da vina pe altcineva pt destinul sau, pentru suferinte sau nefericire, unii dau vina pe Dumnezeu, altii pe diavol... fals ! Fiecare e responsabil pentru noua intrupare. Daca biserica nu ar fi ascuns acest adevar, omenirea nu ar fi ajuns in fundul prapastiei materialismului, nu ar fi devenit atei asa de multi, nu ar exizta atatea crime si razboaie. Stiu ca timpul e scurt, ca viata ne fura, totusi ar fi bine sa citesti literatura spirituala, ti-ai face un mare serviciu... Iti sugerez cativa autori,: Baird Spalding, Scarlat Demetrescu, Lazarev, Rudolf Steiner, Yog Ramacharaka, Allan Kardec si multi altii. Daca te intereseaza, as putea sa-ti trimit prin e-mail multe carti in format electronic. Sper ca esti in grija Domnului in continuare, oriunde te-ai afla. Dumnezeu sa te ocroteasca ! Cu cele mai frumoase ganduri...
kudika002139
Postat pe 25 Iunie 2009 08:37
cineva acolo sus te iubeste
blue07scorpion
Postat pe 25 Iunie 2009 11:19
De la: sn_angela2000, la data 2008-09-13 17:23:07Buna,

Numele meu nu are nicio importanta, vroiam doar sa impartasesc cu voi ceva ce m-a marcat profund pe ziua de azi.
Ma aflu departe de tara, chiar foarte departe as putea spune, mai precis in India (New Delhi) si astazi imi programamsem sa merg in oras, intr-o zona centrala si extrem de populata de turisti, sa cumpar ceva da, din fericire, soarta a facut sa nu mai ajung - cel putin nu l-a ora la care imi programasem eu- si care, intamplator sau nu, a corespuns cu producerea a 3 atentate cu bomba...
Locul acum arata ca dupa razboi, ff multi au fost raniti si e panica peste tot, telefoanele nu mai merg pt ca semnalul a fost intrerupt pt a preveni o eventuala recidiva, politia e pretutindeni si in loc sa ajute mai mult incurca, in capitala e haos si nimeni nu stie la ce sa se astepte. Ma simt foarte confuza si speriata si chiar nu aveam cu cine sa impart toate astea aveam doar nevoie sa spun cuiva si, poate, sa aud o vorba buna de acasa.
Va multumesc


sfatul meu este..sa te pui pe genunchi in fata Domnului si sa ii multumesti ca este mereu langa tine si te ocroteste!Domnul sa fie cu tine si familia ta!
rahella
Postat pe 25 Iunie 2009 11:26

sunt de acord cu rugatu si multumitu dar eu as mai face ceva: m-as muta intr-un loc ceva mai sigur cu tot cu frati si surori... e adevarat ca oricunde se poate intampla orice dar totusi unele locuri sunt mai periculoase si eu as alege sa fiu ingrijorata pentru motive mai minore decat atentate cu bombe si impuscaturi...ai grija de tine!
selket
Postat pe 25 Iunie 2009 21:45
Te-a ferit Dumnezeu.
lonely_soul
Postat pe 25 Iunie 2009 21:48
De la: selket, la data 2009-06-25 21:45:03
sunt de acord cu rugatu si multumitu dar eu as mai face ceva: m-as muta intr-un loc ceva mai sigur cu tot cu frati si surori... e adevarat ca oricunde se poate intampla orice dar totusi unele locuri sunt mai periculoase si eu as alege sa fiu ingrijorata pentru motive mai minore decat atentate cu bombe si impuscaturi...ai grija de tine!


Si eu as face la fel.
lonely_soul
Postat pe 25 Iunie 2009 21:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mi-ar prinde bine cateva pareri. 25 De la: joana_rise 1 Ianuarie 2009 21:14
Lucruri care se intampla si care nu le spune nimeni....E subiect TABU 2 De la: Ame_ly 18 Septembrie 2010 13:05
Probleme, probleme 15 De la: erikahd2008 18 Februarie 2009 11:48
M-am saturat ! :(( 22 De la: cami_goanga10 6 Aprilie 2010 18:47
definitii... 6 De la: yoannasim 13 Iulie 2009 23:51