Setari Cookie-uri

Mi-e frica sa plec din cauza copilului... vreau un sfat!!!

L-am cunoscut pe sotul meu in urma cu 2 ani, a fost foarte insistent si convingatora stfel incat dupa cateva saptamani am stabilit data nuntii. Imi doream o relatie stabila si el parea omul mai mult decat perfect pentru asta, era iubitor, ma facea sa rad, ne placeau aceleasi lucruri si m-am indragostit peste cap de el si acum dupa 2 ani mi-e dor sa fiu langa el si sa-l simt aproape.
Dupa 1 an de relatie am gasit o conversatie pe calculator intre el si o femeie in care isi dadeau intalnire... ca sa faca sex. Eram distrusa.. tocmai imi cumparasem rochia de mireasa si nu-mi venea sa cred ca a facut asa ceva, nimic nu se schimbase in comportamentul lui, relatia noastra era la fel, ma simteam iubita si totusi el voia sa se culce cu alta.

L-am intrebat, a negat totul, normal, cu o stapanire rece, doar cand i-am aratat conversatia negru pe alb a recunoscut, dar a negat ca s-ar fi intalnit cu ea, a plans, m-a implorat sa-l iert... motivul lui ar fi fost sa vada inainte de nunta daca pe el il tenteaza alte femei si a descoperit ca nu-l mai tenteaza.

L-am iertat desigur altfel nu eram acum in situatia asta pentru ca l-am crezut ca nu a facut nimic si pentru ca imi era frica ca nu voi mai gasi niciodata un om potrivit mie.

Acum suntem casatoriti de 1 an si 2 luni si de curand am nascut o fetitza superba, el a fost minunat m-a ajutat de cand am venit din spital, are grija de fetitza, casatoria noastra a mers extraordinar, el venea dupa servici direct acasa, cel putin asa cred eu, pentru ca nu are un orar fix. Ii spuneam intotdeuna ce aveam oe suflet n-am vrut sa fie secrete si credeam ca am obtinut casnicia perfecta.

Asta pana ieri dimineata, l-am sunat si a raspuns accidental, telefonul fiind in buzunar s-a apasat tasta singura si atunci am auzit cum sotul meu e cu o femeie in masina si vorbeau ca doi indragostiti, glumeau si el ii promitea ca la amiaza va fi la ea. Imediat ce ea a plecat l-am sunat din nou, l-am intrebat unde e, mi-a raspuns senin, cand l-am intrebat cu ce femeie era in masina, a raspuns foarte calm ca nu era cu nimeni.... credeti ma ca era atat de convingator incat m-am indoit de urechile mele. Am continuat sa insist sa-mi spuna, i-am zis ca oricum noi am terminat-o... intr-un final mi-a spus o alta minciuna cum ca ar fi fost o vara de a lui, o cunosteam si clar nu era vocea ei, am sunat-o totusi imedat ca sa termine el cu minciuna asta. Ea a negat ca ar fi fost cu el. Pana la urma mi-a zis ca era cu o cunostinta mai veche pe care nu o vazuse de mult si voia sa o scoata la o cafea mai tarziu, dupa mai multe discutii a recunoscut ca de fapt a vrut o evadare si ca s a gandit doar la el in momentele alea.

Eu nu mai pot avea incredere nici in vorbele lui pentru ca m-a mintit de atatea ori, daca nu era fetitza plecam in momentul in care am auzit conversatia pentru ca nu suport minciuna si nu cred ca un barabat care iubeste cu adevarat o femeie cauta compania altor femei.

Acum stau pe ganduri ce sa fac pentru ca si parintii mei s au despartit cand aveam 3 ani si stiu cat de greu i-a fost mamei mele singura cu un copil, am avut noroc de un tata vitreg deosebit care ma iubeste mai mult decat tatal meu natural, dar nu pot sa stiu daca eu voi avea acelasi noroc sa gasesc un tata pentru fetitza mea.

Mi-e foarte greu cand ma gandesc ca de 1 luna am nascut, sotul meu care trebuia sa mi fie alaturi la bine si la greu, nu mai stiu cine e... parca nu mai stiu ce e minciuna si ce e adevar, am murit pe dinauntru si doar copilul ma mai tine in viata. Sotul meu ma roaga sa nu plec, sa-l iert ca nu se va mai intampla.... dar m-a mintit atat de bine si inainte....

Va rog sa-mi dati un sfat, poate eu nu pot fi obiectiva. Cred mai am timp sa-mi traiesc viata si sa-i ofer un viitor fetei mele, am doar 24 de ani, exact varsta ca a avut o mama mea cand a ramas singura, fugim de un trecut si totusi nu putem sa scapam destinului, ironia sortii...

Multumesc!

Postat pe 18 Octombrie 2009 08:46
scumpa...povestea ta e foarte trista dar farte adevarata :(
Ca sfat....multa lume ar zice proababil ca daca ai o viata implitita alaturi de sotul tau si te iubeste si isi petrece tot timpul cu tine, si nu duci lipsa de nimic din relatia cu el...ce te mai intereseaza ce face el pe ascuns? Pentru acele femei care gandesc asa inca de la inceput ...e foarte bine.
insa daca tu nu mergi pe acele principii si totusi iti pasa de sotul tau si vrei ca el sa fie numai al tau....(tin sa mentionez ca si eu sunt de acest principiu), atunci gandeste-te clar daca asa vrei sa-ti traiesti tot restul vietii, alaturi de un om in care sa nu mai ai incredere, si pe care in timp sa ajungi sa il urasti, si alaturi de care sa nu te mai poti bucura de viata ci tot timpul sa stai sa te macini, sa cauti , sa plangi. iar eu zic ca asta nu e viata.
sunt femei care decat sa traiasca restul vietii lor alaturi de un astfel de barbat si implicit sa nu fie fericite...si la varsta de 40 de ani sa fie...si tot divorteaza.
iar tu esti tanara, ai tto timpul din lume sa iti refaci viata, iar faptul ca ai un copilas asa mic, e numai de bine....nu mai e aceeasi gandire ca pe vremuri...nene are un copil, nu pot sa o iau.
Cunosc si eu multe cazuri exact asa cum pov si tu...in care un nou barbat s-a casatorit cu fata si i-a iubit copilul ca pe propriul sau copil.

Gandeste-te bine...e viata ta la mijloc....aici chiar e bine sa fi putin egoista, caci copilasul se va adapta la orice fel de viata ii vei face tu, insa TU, tu te vei putea adapta la o viata nefericta, din care sa lipseasca increderea?

Ai grija de tine inainte de toate...se pare ca sotul tau asa face!
PS: din toata afacerea asta, tot EL va pierde cel mai mult..si pe tine si pe copil...o sa ramana numai cu fustele lui!

Inobb
Postat pe 19 Octombrie 2009 13:26
Inca o data se pare ca barbatul perfect nu exista... E foarte dureroasa povestea ta. Daca tu simti ca merita sa iti chinui sufletul doar ca sa nu risti sa lasi fetita fara tata, atunci fii tare si asuma-ti ca defectul lui e ca umbla si cu altele.Cunosc cupluri care au rezistat o viata asa. Daca te chinuie atit de rau situatia, lasa-l. Esti foarte tinara si ai toate sansele din lume sa iti refaci viata intr-un fel care sa te faca fericita,nu numai pe tine dar si pe fetita ta. Este trist... Intr-adevar...
Fii tare pentru sufletul tau mare si pentru fetita ta! Nu te lasa doborita de un barbat.Viata e plina de surprize. Crezi ca daca il vei ierta,el se va schimba? Nu cred...Iar fetita ta peste citiva ani o sa isi dea seama si o sa te judece ca stai si suferi si inghiti la fel cum am judecat-o si eu pe mama...
Te pup! Si multa intelepciune sa iti dea Dumnezeu.
AliceP
Postat pe 19 Octombrie 2009 13:39
De plecat tot vei pleca,daca nu acum peste ceva vreme pentru ca povestea se va repeta .
Ai grije de tine si de bebelus .Mult noroc .
valivieru96
Postat pe 19 Octombrie 2009 13:50
Spuneai mai sus de experienta avuta de mama ta care, implicit, te-ar fi afectat si pe tine. Si totusi, mama ta a avut puterea sa se desparta, sa-si continue viata, grea-usoara si, ulterior.. sa si-o refaca. Asta inseamna ca se poate...
Cat despre sotul tau, ceea ce face acum.. facea si inainte de casatoria voastra.. si nu dupa multi ani de casnicie cand.. majoritatea invoca plictiseala sau rutina. Te-a mintit si tradat inainte de a fi a lui.. , o face si acum si va continua s-o faca mereu.
Da, vei plange, vei fi zdrobita sufleteste.... zi de zi, vor veni clipe in care te vei umili, vei cersi atentie pentru tine si copil.
Sigur ca ai de ales, din fericire. Problema este cat esti de hotarata sa mergi pe o cale in conditiile in care promisiuni, juraminti si cereri de iertare in genunchi.. vei primi de fiecare data. Va trebui sa intelegi ca NU se va schimba. Orice iertare pe care i-o acorzi, orice acceptare a minciunilor.. nu vor face decat sa-i scoata un ranjet de satisfactie pe chip... si posibilitatea de a inventa altele.
Prin urmare, daca esti constienta ce te asteapta alaturi de el.. rupe-o! Dar fa-o din prima, hotarata si pentru nimic in lume nu privi inapoi si nu asculta vorbele lui.
Daca nu esti hotarata.... nu mai e nimic de zis... aici, acum.
rashela
Postat pe 19 Octombrie 2009 14:04
Adaug un scurt comentariu... Inteleg ca si el este foarte tanar.
E posibil ca relatia lui sa fie ocazionala, dar.. e posibil sa fie si ceva de durata. Si atunci, in functie de asta despartirea de voi sa il trezeasca sau, dimpotriva sa-i cimenteze noua relatie. Si in primul caz si in al doilea, nu ai pierdut nimic. Fie castigi un barbat (de data asta) resposabil. fie castigi libertate si liniste. In general, e bine ca asemenea barbati (iubiti, soti).. sa fie facuti cadou celeilalte femei cat mai urgent.
rashela
Postat pe 19 Octombrie 2009 14:10
du-te la plimbare cu gentutele tale roz...
mihablonda
Postat pe 20 Octombrie 2009 07:13
De la: , la data 2009-10-18 08:46:07L-am cunoscut pe sotul meu in urma cu 2 ani, a fost foarte insistent si convingatora stfel incat dupa cateva saptamani am stabilit data nuntii. Imi doream o relatie stabila si el parea omul mai mult decat perfect pentru asta, era iubitor, ma facea sa rad, ne placeau aceleasi lucruri si m-am indragostit peste cap de el si acum dupa 2 ani mi-e dor sa fiu langa el si sa-l simt aproape.
Dupa 1 an de relatie am gasit o conversatie pe calculator intre el si o femeie in care isi dadeau intalnire... ca sa faca sex. Eram distrusa.. tocmai imi cumparasem rochia de mireasa si nu-mi venea sa cred ca a facut asa ceva, nimic nu se schimbase in comportamentul lui, relatia noastra era la fel, ma simteam iubita si totusi el voia sa se culce cu alta.

L-am intrebat, a negat totul, normal, cu o stapanire rece, doar cand i-am aratat conversatia negru pe alb a recunoscut, dar a negat ca s-ar fi intalnit cu ea, a plans, m-a implorat sa-l iert... motivul lui ar fi fost sa vada inainte de nunta daca pe el il tenteaza alte femei si a descoperit ca nu-l mai tenteaza.

L-am iertat desigur altfel nu eram acum in situatia asta pentru ca l-am crezut ca nu a facut nimic si pentru ca imi era frica ca nu voi mai gasi niciodata un om potrivit mie.

Acum suntem casatoriti de 1 an si 2 luni si de curand am nascut o fetitza superba, el a fost minunat m-a ajutat de cand am venit din spital, are grija de fetitza, casatoria noastra a mers extraordinar, el venea dupa servici direct acasa, cel putin asa cred eu, pentru ca nu are un orar fix. Ii spuneam intotdeuna ce aveam oe suflet n-am vrut sa fie secrete si credeam ca am obtinut casnicia perfecta.

Asta pana ieri dimineata, l-am sunat si a raspuns accidental, telefonul fiind in buzunar s-a apasat tasta singura si atunci am auzit cum sotul meu e cu o femeie in masina si vorbeau ca doi indragostiti, glumeau si el ii promitea ca la amiaza va fi la ea. Imediat ce ea a plecat l-am sunat din nou, l-am intrebat unde e, mi-a raspuns senin, cand l-am intrebat cu ce femeie era in masina, a raspuns foarte calm ca nu era cu nimeni.... credeti ma ca era atat de convingator incat m-am indoit de urechile mele. Am continuat sa insist sa-mi spuna, i-am zis ca oricum noi am terminat-o... intr-un final mi-a spus o alta minciuna cum ca ar fi fost o vara de a lui, o cunosteam si clar nu era vocea ei, am sunat-o totusi imedat ca sa termine el cu minciuna asta. Ea a negat ca ar fi fost cu el. Pana la urma mi-a zis ca era cu o cunostinta mai veche pe care nu o vazuse de mult si voia sa o scoata la o cafea mai tarziu, dupa mai multe discutii a recunoscut ca de fapt a vrut o evadare si ca s a gandit doar la el in momentele alea.

Eu nu mai pot avea incredere nici in vorbele lui pentru ca m-a mintit de atatea ori, daca nu era fetitza plecam in momentul in care am auzit conversatia pentru ca nu suport minciuna si nu cred ca un barabat care iubeste cu adevarat o femeie cauta compania altor femei.

Acum stau pe ganduri ce sa fac pentru ca si parintii mei s au despartit cand aveam 3 ani si stiu cat de greu i-a fost mamei mele singura cu un copil, am avut noroc de un tata vitreg deosebit care ma iubeste mai mult decat tatal meu natural, dar nu pot sa stiu daca eu voi avea acelasi noroc sa gasesc un tata pentru fetitza mea.

Mi-e foarte greu cand ma gandesc ca de 1 luna am nascut, sotul meu care trebuia sa mi fie alaturi la bine si la greu, nu mai stiu cine e... parca nu mai stiu ce e minciuna si ce e adevar, am murit pe dinauntru si doar copilul ma mai tine in viata. Sotul meu ma roaga sa nu plec, sa-l iert ca nu se va mai intampla.... dar m-a mintit atat de bine si inainte....

Va rog sa-mi dati un sfat, poate eu nu pot fi obiectiva. Cred mai am timp sa-mi traiesc viata si sa-i ofer un viitor fetei mele, am doar 24 de ani, exact varsta ca a avut o mama mea cand a ramas singura, fugim de un trecut si totusi nu putem sa scapam destinului, ironia sortii...

Multumesc!
mihablonda
Postat pe 20 Octombrie 2009 07:15
daca mama ta nu avea puterea sa se desprinda de tatal tau pe vremea cand aceasta avea o fetita de 3 ani probabil ca fetita avea sa sufere mult atunci cand crestea siincepea sa inteleaga cat este de subreda relatia dintre parintii ei. gandeste-te ca si fetita ta va creste si va intelege ce se intampla (pentru ca sangele apa nu se face si nu cred ca sunt prea multe sanse ca barbatul tau sa se schimbe). o va durea sa te vada trista si va ajunge sa isi urasca tatal pentru ce iti face tie. eu cred ca pentru ea e mai bine sa gasesti resursele necesare sa pleci acum decat sa traiti toti intr-o atmosfera incinsa, tristete permanent existenta. el oricum tot tatal ei ramane, il poate iubi si respecta chiar daca tu ai decis ca nu este omul potrivit tie.
sper sa iei decizia care sa te faca intradevar fericita si implinita.
multa multa sanatate celei mici si multa fericire binemeritata tie!
mihablonda
Postat pe 20 Octombrie 2009 07:35
un sfat?tu nu ai nevoie de un sfat,ai nevoie de putere si forta pt a merge inainte,din pacate povestea ta e trista si dureroasa mai ales ca e si un copil la misloc,toti cei de aici putem sa-ti dam o mie si una de sfaturi,dar din pacate doar tu singura trebuie sa-ti faci curaj si sa infrunti realitatea,ca sotul tau sunt o multime de barbati,sincer vorbind cred ca nu exista unul care sa nu se uite dupa alte fuste,eu iti doresc multa sanatate la copilasul tau iar tie sa fii tare,doar tu poti stii ce trebuie sa faci
laura_vichy
Postat pe 3 Noiembrie 2009 18:44
Daca a calcat stramb de atatea ori , o v-a face si alta data, asa ca... de iertat nici gand mai ales ca a facut-o cand tu aveai nevoie foarte mare de el.
Stii cum se spune: barbatii prin natura lor nu pot fi monogami.
Macar daca o facea cu cap.
Barbatii sunt vanatori, iar noi femeile vanatul.
As avea si eu o intrebare, vrei sa suferi de dragul copilului, sau sa fii fericita?
anastas
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:53
Ei, majoritatea femeilor aleg sa nu vaneze ele insele din comoditate! E mult mai usor sa te lasi vanata, nu-i asa?! Dar asta e alta poveste... In situatia de fata, ar trebui sa-l paraseasca fara sa se mai uite in urma, acum cat copilul e mic. Atunci cand fetita va creste si va incepe sa inteleaga anumite lucruri, va suferi si ea. Si, la urma urmei, copiii cresc oricum, iar mama ramane cu sacrificiul si atat... nu prea se merita sa nu-ti traiesti propria viata!
darksukkubus69
Postat pe 11 Noiembrie 2009 21:42
off...cum poate sa te iubeasca si sa te raneasca in acelasi timp?
ai grija de tine si de copil ...viata e scurta de ce sa traiesti amarata cu cineva care nu face de tine?
ionelaela
Postat pe 11 Noiembrie 2009 21:57
imi pare sincer rau pentru ce ti se intampla. este groaznic a ai langa tine un asemenea om. stii vorba aia Ș te-a mintit si te-a inselat o data te va insela si a -ii-a oara.am trecut prin ceva asemanator si crede-ma ca sufar enorm . nu am copil si mi-a fost mai simplu sa pot renunta . dar am trait tot timpul cu teama asta , ma va insela si a-ii-a oara si imediat dpa ce ne-am despartit m-a tradat cu cea mai buna prietena , apoi cu alta si alta si lista continua. am ajuns sa uras toate femeile , sa cred ca toate-s cu el si sa ma uit la cele frumoasa si sa le banui ca-s cu el si in acelasi timp sa ma simt inferioara lor. asta nu-i viata. te poti uita ca am scris un mesaj la "va rog sa ma ajutatiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"si-ti vei da seama ca trec prin momente groaznice. ma intelegeam extraordinar , imi oferea tot ce-mi doresc insa era ingrozitor de gelos . la fel i-am gasit si eu o discutie cu o tipa pe mess si ii lasase nr de tel sa vb , nr de care eu nu stiam nimic . cand l-am sunat si l-am intrebat : ce faci puiule , a ramas socat si a inceput sa ma injure in loc sa-mi dea explicatii. dar ce explicatii mai putea sa-mi dea????ca ma inseala ??/ca mi-as fii dat si viata pt el si el cauta si la alta femeie ???eu te sfatuiesc sa incerci sa fii tare . fetita ta va creste cum ai crescut si tu , iti va fii greu, dar decat sa-i oferi o viata langa parintii ei , cu cearta si cu scandal mai bine singura si linistita . sa nu mai crezi vb lui , sunt mincinoase , te doare acum dar iti va trece .mai bine singura decat indurerata intotdeauna si cu teama ca e cu alta . fetita isi va face viata ei iar tu trebuie sa o ai pe a ta .....lupta cu tine si vei reusi !!!acelasi lucru fac eu acum si datorita sfaturilor voaste incerc sa-mi mai revin . e greu , sufar enorm , dar viata merge inainte....
kudika072736
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:48
Va multumesc pt sfaturi am decis sa mai raman langa el pana la botezul fetitzei, sunt convinsa ca ma va insela din nou, nu mi fac iluzii... zilele trecute am descoperit inca cateva lucruri suspecte la el. exact asa am inceput sa ma simt inferioara altor femei, sa ma intreb ce nu e bine la mine, sa ma indoiesc de tot ce am crezut ca el simte pt mine.
As fi plecat fara sa ma uit in urma daca nu aveam un copil, cred ca imi pot reface viata, dar acum am nevoie de ajutorul lui pentru ca fetitza are probleme medicale si imi va fi destul de greu pt ca refacerea dureaza. Vreau sa vada ce responsabilitati are si sa si le asume, nu vreau sa plec chiar acum si sa l scutesc de greutati, i ar fi foarte usor daca as pleca acum, femei usoare gaseste peste tot, nu mi fac griji.
dar am invatat un lucru important.. ca rebuie sa am grija si de mine, sa nu ma mai pun pe ultimul loc
the_only
Postat pe 22 Noiembrie 2009 11:02
Faptul ca tu trebuie sa-ti refaci viatza fara sa ai remuscari pt asta, nu inseamna ca el nu are obligatii fata de copil, ba are si este firesc sa si le asume...
darksukkubus69
Postat pe 22 Noiembrie 2009 20:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o parere:) 10 De la: kudika_pudika 14 Octombrie 2011 17:57
ce sunt?o scurtatura de a ajunge la prietena mea cea mai buna? 14 De la: ella_tody 25 August 2009 09:36
M-am indragostit de cine nu trebuie 28 De la: brunetaa 8 Septembrie 2009 01:43
Prietena mea a fost inselata si a aflat 9 De la: LOPY_71 18 Aprilie 2010 22:30
Centura de castitate sotul meu 20 De la: kudika_1043596 5 Iulie 2022 10:07