Setari Cookie-uri

Intreaba ma orice vrei sa stii despre ingrijirea parului.

Buna fetelor.
De a lungul anilor am acumulat ceva experienta in ingrijirea parului si as fi foarte onorata sa va raspund intrebarilor care m au chinuit si pe mine .:)
blondiewishes
Postat pe 25 Octombrie 2009 16:01
De la: Metal_spell, la data 2009-10-25 16:01:46Buna fetelor.
De a lungul anilor am acumulat ceva experienta in ingrijirea parului si as fi foarte onorata sa va raspund intrebarilor care m au chinuit si pe mine .:)
kudika077282
Postat pe 27 Octombrie 2009 16:37
Folosesc balsam de par la fiecare spalare, masti o data la saptamna si spray-uri pt pieptanare usoara pe care le aplic pe parul ud.Am parul lung,stralucitor dar dupa 4-5 ore dupa ce l-am spalat parul de la spate se incalceste groaznic,efectiv am ghemuri.Il pot descurca cu degetele sau cu un pieptene cu dinti rar, dar cand fac asta imi rup f.mult par si ma aleg si cu o durere de cap.Se descalceste doar la o noua spalare cu balsam din belsug.Ai vreo idee cum sa scap de aceste ghemuri?
kudik04
Postat pe 28 Octombrie 2009 00:26
Asta este intr-adevar o problema.
Am avut si eu multa bataie de cap cu asta...
in spate am avut si eu doua ghemotoace foarte mari pe care a trebuit sa le tai intr-un final.
Acum nu mai am nici o problema.
Cand mai este umed..foarte putin, il pieptan usurel,descurcand-ul incet.
Cam asta fac eu.cred ca e din cauza ca am parul moale.
Il pieptan destul de mult si il mai tin si prins...chiar daca il am lung pana aproape de fund.
Deci,pentru mine pieptanatul des e solutia.
Sper ca ti-am fost oarecum de ajutor.
Bafta :)
blondiewishes
Postat pe 28 Octombrie 2009 23:12
salut, poate ma poti ajuta si pe mine cu un sfat.
ai idee cum sa previn parul uleios dupa folosirea mastilor cu ulei de ricin? sau a lotiunii cu petroleum de la Gerovital? sunt bune impotriva caderii parului, dar parul ramane uleios la radacina si trebuie sa samponez atat de mult ca imi e frica sa nu contracarez efectul mastilor cu o samponare atat de agresiva.multumesc
DayC
Postat pe 12 Noiembrie 2009 23:41
Buna.
In primul rand,sa sti ca daca folosesti mai mult sampon nu cureti mai bine,ci din contra poti provoca iritatii scalpului.
In legatura cu samponarea multa,pot sa zic ca e ok,atata timp cat nu e agresiva.
Ce m-a ajutat pe mine?
Dupa ce terminam cu uleiul de ricin,ma spalam de doua ori cu aceasi cantitate de sampon pe care o foloseam la o singura spalare.
o ''imparteam''in doua si imi masam scalpul delicat,cu multa spuma,clateam si din nou :D.
in acest fel,nu iriti scalpul,cureti mai bine fara sa exagerezi cu samponul.
Inainte sa fac asta,foloseam sampon pentru par gras.Ma gandeam ca ma va ajuta.
Dar nu ti-as recomanda.mie nu mi-a facut bine si mai bine nu risti nici tu.
Daca nici asta nu funcitioneaza[eu sunt aproape sigura ca va functiona :D],incearca sa eviti sa mai pui mult ulei la radacina.
Cu timpul,parul tau se va ingrasa foarte tare si vei fi nevoita sa l speli zilnic.
De cateva luni,am renuntat la ulei in favoarea unor masti fff bune..Elseve si biopoint.
Dar voi reincepe si eu cu uleiul o perioada .
Deci,multa bafta si sper ca ti-am fost de ajutor.
in caz ca nu merge,eu voi intreba si alte persoane,poate...cine stie :D
blondiewishes
Postat pe 13 Noiembrie 2009 00:53
buna ! am si eu o intrebare :m_i se despica foarte repede varfurile (parului).Ce sfat imi dai??multumesc
kud22
Postat pe 19 Noiembrie 2009 23:52
Buna.
in primul rand,hai sa luam lucrurile de la zero.Totul conteaza.
Mi-a luat si mie ceva timp pana sa mi dau seama de la ce mi se despica varfurile atat de repede,si acum nu mai am problema asta:)
eu imi tai varfurile o data la 3 *4 luni,chiar si mai mult
In primul rand,foloseste de doua ori pe saptamana o masca buna,insistand pe varfuri,masandu-le usor cu masca.
Nu te spala cu apa foarte calda.Asta deseori duce la caderea parului.La clatire,clateste parul foate bine si foloseste apa,cat de rece o poti suporta.Ajuta si la stimularea circulatiei scalpului.
Foloseste produse pentru regenerarea parului,evita sampoanele agresive si pline de coloranti.
In rest,bea multa apa[daca parul nu este hidratat,se usuca si asta duce la despicare],NU pieptana parul cand este ud,evita produsele de styling,evita placa[orice placa este f daunatoare pentru par,nu conteaza marca si reclamele...]usuca cu foehnul daca este foarte necesar cu aer rece.Si balsam la fiecare spalare,lasat 5 minute este sufucient.
Bafta multa si astept vesti bune :)
blondiewishes
Postat pe 20 Noiembrie 2009 17:16
buna.eu am mai multe probleme in privintza parului.in primul rand..dupa ce l-am vopsit prima data si-a pierdut stralucirea si ,pe langa faptul ca mi se decoloreaza ff repede ,,imi cade foarte mult par.iar pe langa asta mereu mi se degradeaza.asta mi se intampla de mik.nu creste fff mult ca de la o anumita lungime incepe sa mi se degradeze.as vrea te rog sa imi spui cum as putea opri degradarea acestia si sa fac posibila pastrarea vopselei mai mult timp?multumesc
m33m33
Postat pe 20 Noiembrie 2009 18:12
.Uite,iti spun ceva.Nu te astepta ca parul sa ti se regenereze in timp scurt,trebuie sa ai rabdare si sa depui putin efort.
In primul rand,daca ai posibilitatea ,o data la doua zile da ti parul cu ulei de ricin sau masline si lasa l asa cat mai mult timp,peste noapte chiar,apoi spala-l.
Daca nu poti zilnic,macar in weekend fa ti timp.
apoi,in ziua in care nu ti dai cu ulei,aplica o masca buna pe toata lungimea firului de par,insistand la varfuri,masandu-le usor cu mai multa masca.
Chiar daca pe ambalaj scrie sa o lasi 2 3 minute,eu iti garantez ca o poti lasa o ora,chiar 2.
In prima perioada in care incepi sa ti regenerezi parul,e bine sa folosesti balsam la fiecare spalare,lasand-ul 5 minute.Foloseste numai produse pentru par degradat,si ocazional pentru mentinerea culorii.
Evita produsele de proasta calitate care dauneaza parului,cum ar fi: Sampoane si balsamuri Herbal essences,cu coloranti si chimiciale si altele asemanatoare.
Eu iti recomand ceva ce folosesc si eu. sampon si masca de la L'oreal reparatoare ,au aparut acum noi.
Sau cel mai bine,din saloane.Sunt cam scumpe dar merita.
Si pentru inceput ar fi bine sa ti tai 2 cm din varfuri. si asta conteaza crede-ma :)
Nu ti spala parul cu apa foarte calda,clateste cu apa cat de rece o suporti,NU pieptana parul cand e ud,evita placa si foehnul,doar aerul rece .
blondiewishes
Postat pe 20 Noiembrie 2009 18:34
si faptul ca tu spui ca ti se intampla de mica chestia cu degradarea, poate fi ceva genetic la fel ca si caderea parului.
blondiewishes
Postat pe 20 Noiembrie 2009 18:37
Legat de caderea parului ,daca e genetic,poti doar ameliora nu si stopa asta.
Depinde de structura firului tau de par,tocmai de asta nu exista ceva bun anti-caderea parului pentru toata lumea.
Cel mai bun pentru toate al fi uleiul de masline extravirgin.
incalzit usor si aplicat pe toata lungimea firului de par,de la radacina.
De asemenea,sunt foarte multe pastile si produse anti caderea parului pe piata,dar nu trebuie ca parul tau sa fie cobaiul.
Spune mi mai multe despre cum e firul tau de par ca sa stiu ce sa ti mai spun.
Sper ca te am ajutat,oarecum.
Astept vesti bune > :D
blondiewishes
Postat pe 20 Noiembrie 2009 18:43
eu mereu imi fac masca cu ulei de masline inainte de a face baie si imi tin masca o ora.dar nu stiam ca trebuie incalzit.am mai folosit sampoane si balsame special impotriva degradarii dar nu prea am vazut schimbari.iar parul, in ultimul timp mi-am tot luat din el incercand astfel sa scap de ce e rau.o sa incerc si sfatul tau.multumesc mult
m33m33
Postat pe 20 Noiembrie 2009 20:47
Depinde si ce ai folosit.
pentru a vedea rezultate pe un par degradat tare,trebuie sa folosesti la inceput ceva bun.
uite ce am folosit eu si am fost multumita :
Masca Biopoint[italia -aprox. 25 euro] [maschera delicata,cutia alba cu albastru]
Sampon si masca L'oreal Total Repair 5[Nou,masca are capac rosu]
Balsam si spray Gliss pt varfuri despicate[gama galbena]
Produse BOTANICS,din farmaciile sensi blu
Am mai folosit si masca de la Avon ,si ser pt varfuri despicate dar degeaba.nu sunt bune.
blondiewishes
Postat pe 20 Noiembrie 2009 21:15
De la: Metal_spell, la data 2009-10-25 16:01:46Buna fetelor.
De a lungul anilor am acumulat ceva experienta in ingrijirea parului si as fi foarte onorata sa va raspund intrebarilor care m au chinuit si pe mine .:)[/quote


ok,daca zici ca ai experientza te rog sa ma ajuti si pe mine,deci cu ceva timp in urma,mai exact un an in urma am avut parul brunet stralucitor,lung,frumos,apoi am inceput a face decolorari dupa decolorari fara sa imi dau seama ca imi distrug parul,caci imi doream prea mult sa fie blond deschis,din nefericire sa deteriorat foarte rau,chiar daca l am facut la saloane de lux si multi bani cheltuiti,in fine.....ac o luna l am tuns si l am vopsit intr o nuantza ceva mai inchisa,un saten deschis pt al lasa sa mai respire,dar nu mai pot asa,vreau blonda inapoi si ma gandesc sa il revopsesc dar cu vopsea,fara pudra decoloranta,cum crezi va fi ok?????? intr o luna vreau sa il vopsesc.
tre sa mentionez ca in toata aceasta perioada am facut masti naturale.
n4t4l
Postat pe 27 Noiembrie 2009 00:44
eu zic in felul urmator ...daca nu vrei sa ai mari,mari probleme cu parul,poate ca ar trebuii sa mai astepti putin.cu toate ca sigur nu ai rabdare ...
insa daca tot iti doresti atat de urgent,vopseste-l
dar dupa ce il vopsesti ai mare grija de el.ingrijeste l mai mult decat de obicei.
masti de 2-3 ori pe saptamana,[incearca masca noua de la elseve total repair 5,e foarte buna,sau daca te descurci cu banii cauta una prin saloane care sa fie regeneratoare dupa asa zise''tratamente chimice''pe par]
nu stiu cat de mult functioneaza mastile naturale la tine,dar eu iti recomand ulei de masline,sau cel mai bun dar este scump,cel de argan.
iti poti face si masti naurale cu ou,vitamina a si ulei de ricin/masline .dar mie personal oul imi face ghemotoace ingrozitoare in par.
mereu varfurile se despica mai repede dupa ce sunt vopsite.
trebuie sa folosesti balsam la fiecare spalare.
eu iti recomand sa folosesti toate produsele necesare parului[sampon,balsam,masca,spray]dintr-o singura gama.au rezultate mai bune impreuna.
cam atat si multa bafta.
Asteptam vesti bune.
blondiewishes
Postat pe 29 Noiembrie 2009 16:10
buna.

am un par blond , des shi ondulat . de cand ma shtiu mi`am dorit sa stea drept dar sunt conshtienta ca nu il pot arde mereu cand ies din casa cu placa. este cam scurt [dar pana la umeri] shi nu prea sa aranjeaza : ma potzi ajuta cu un sfat?
multzumesc mult.
kid_of_revolution
Postat pe 22 Decembrie 2009 19:46
scuze greshelile de scriere .. m`am grabit
kid_of_revolution
Postat pe 22 Decembrie 2009 19:49
buna,as avea mare nevoie de ajutor,, ..in urma ku 4 luni mi'am vopsit parul ku vopsea de l kallos(negru,eu fiind satena),sh peste max 2 zile mi'au aparut bubitze pe scalp sh mancarimi.dar mi'au trecut repede km in 3 zile. akum 2 zile m'am vopsit ku londa sh khiar a 2-a zi mi'au aparut mult mai multe bubitze dect inainte sh mancarimi,sh de asemenea mi s'au umflat urechile ff rau sh nu din urechi ci dupa urechi imi curge un lichid sh m manank ingrozitor,, nush ce sa fac k sa scap,da'mi un sfat te rog. akum mi'am pus ulei de masline in kp sh m spal a 2-a zi,sper sa dea roade, pt k imi curge ff rau sh mi se lipesk firele de par sh perna nu mai spun,a 2-a zi e uda

HELP HELP HELP!!!!!!!!!!
ktalynutza
Postat pe 1 Ianuarie 2010 20:22
mi se ingrasa foarte repede parul...ce fac?
singurul sampon pana acum de la care nu fac matreaza e garnier...le-am luat la rand...
la o zi dupa spalare parul meu arata ca naiba!
un sfat?
soranabratu
Postat pe 5 Ianuarie 2010 15:22
buna , de vreo 2 -3 luni imi apar coji si matrata pe cap . nu stiu ce sa ma fac!!! Am parul ondulat si ma spal cu sampon clear !!!

de asemenea imi cade foarte rau parul !!!
AJUTATI`MA !!! VA ROG !!!
kudika101736
Postat pe 13 Ianuarie 2010 21:21
De la: ktalynutza, la data 2010-01-01 20:22:22buna,as avea mare nevoie de ajutor,, ..in urma ku 4 luni mi'am vopsit parul ku vopsea de l kallos(negru,eu fiind satena),sh peste max 2 zile mi'au aparut bubitze pe scalp sh mancarimi.dar mi'au trecut repede km in 3 zile. akum 2 zile m'am vopsit ku londa sh khiar a 2-a zi mi'au aparut mult mai multe bubitze dect inainte sh mancarimi,sh de asemenea mi s'au umflat urechile ff rau sh nu din urechi ci dupa urechi imi curge un lichid sh m manank ingrozitor,, nush ce sa fac k sa scap,da'mi un sfat te rog. akum mi'am pus ulei de masline in kp sh m spal a 2-a zi,sper sa dea roade, pt k imi curge ff rau sh mi se lipesk firele de par sh perna nu mai spun,a 2-a zi e uda

HELP HELP HELP!!!!!!!!!!

sfatul meu!?
URGENT la dermatolog!
blondiewishes
Postat pe 16 Ianuarie 2010 23:34
buna am si eu nevoie de un sfat. Am parul uscat (parca as avea niste paie in cap) am vazut ca ai scris in mai multe topicuri despre par si ti-am notat sfaturile o sa le pun in practica. Stiu ca nu e bine sa folosesc placa de par dar am un par usor ondulat ... adica e un fel de valuri si are fooooarte mult volum daca nu il indrept trebuie sa il port mereu prins in coc sau impletit nici macar in coada nu arta bine .. singura solutie pt el ar fi placa (imi place la nebunie cum imi sta cu parul intins) si nu vreau sa renunt la ea chiar daca mi arede parul. Am auzit k sunt anumite sprayuri care se folosesc inainte de a folosi placa poti sa mi reconanzi cateva ? Si daca au vreun efect sau nu? folosesc placa cam o data pe saptamane, incerc sa o folosesc cat mai rar.
Si ce sampon/balsam imi recomanzi pentru un par hidratat moale si stralucitor? inca nu am gasit toate 3 intr-un singur sampon. Daca sti si alte masti in afara de cea cu galbenus e ou si ulei de masline te rog spune-mi si mie.
anchi15
Postat pe 15 Iunie 2010 15:31
Spray pt protectie termica tony&guy (il gasesti la sensi blu)
Ser cu cristale de la Kallos
Ofera protectie minima,avand in vedere faptul ca temperatura ridicata a placii deterioreaza si deshidrateaza parul foarte repede...
Ca reguli de baza...incearca sa ocolesti sampoanele cu acid citric,sa folosesti masca macar de doua ori pe saptamana si balsam la fiecare spalare,dupa care clatire cu apa ...cat suporti tu de rece!Apoi sa iti tai varfurile regulat...cand vezi ca incep sa se despice.
Vestea mai proasta este aceea ca mereu te vei confrunta cu problema parului uscat sau a varfurilor despicate ...cat vei folosi placa.
De recomandat,o sa iti recomand ce am folosit si eu pentru ca si eu am avut probleme cu parul uscat chiar daca nu am folosit niciodata placa.Trebuie sa recunosc ca cu greu am gasit niste produse care sa fie cat de cat bune...
Cea mai buna masca este cea de la BIOPOINT cea pentru par tratat chimic.daca iti poate aduce cineva din Italia ar fi perfect!!sunt ff bune. dar doar acolo se gasesc...:(
La categoria masti de prin Ro...doar Elseve cea noua cu 5 ingrediente pt reparare mi s-a parut buna...
mastile de la Avon sunt foarte proaste....cele de la Dove sunt...doar asa..cat de cat.
Eu de asta folosesc doar ulei de masline cald pt par...stiu sigur ca e bun.
La categoria sampoane,cum spuneam fugi de cele care contin acid citric....daca chiar nu gsesti fara nu e totusi o problema extrem de grava...
E f bun cel de la Klorane cu mango(Sensi Blu)pentru par uscat
Samponul elseve cu laptisor de matca
Samponul de la kallos pt par deteriorat cu fire despicate
FUUUGI de toate produsele herbal essences ca iti distrug parul si vorbesc foarte serios
Cam atat pana acum ca nu am timp sa scriu....scuze :sml- dar revin putin mai tarziu :D:D:Dhappy0009:
blondiewishes
Postat pe 15 Iunie 2010 22:31
buna tuturor,
Daca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat,m-as bucura.Parul meu natural este saten deschis si as vrea sa-mi fac suvite verzi.Stiu ca trebuie sa-mi decolorez parul si sa-mi fac suvitele.Daca apoi voi opta pentru o nuanta a suvitelor asemanatoare parului meu,trebuie sa folosesc permanent nuantator? Precizez ca nu vreau sa-mi vopsesc tot parul ulterior.
multumesc anticipat!
ville_s_vampire
Postat pe 27 Iunie 2010 23:28
hey!mi s-a pus pata sa ma fac creata dar CREATA nu doua 3 onduleuri .eu am parul mediu putin filat.niciodata nu am reusit sa mi fac parul foarte cret si te rog daca stii sa mi dai un sfat.
PS. permanent nu prea m ar tenta deci daca ai alta solutie e super
multumesc
the_O
Postat pe 28 Iunie 2010 16:24
PronaturaShop.ro vine in ajutorul dumneavoastra cu doua produse: HAIR TONIC si FLORADERM, care prin compozitia speciala mentin parul intr-o stare excelenta. Nu mai cade este stralucitor si matasos !
Principiile active actioneaza prin cresterea irigarii cu sange a radacinii firului de par, pe de o parte, iar pe de alta parte prin inhibarea formarii metabolitilor agresivi ai testosteronului. Aceste efecte sunt asigurate de extractul de serenoa repens si de ginkgo biloba. Apilarnilul aduce vitamine, proteine si minerale utile cresterii parului.
Floraderm, cu o formula bazata pe extract de urzica, brusture si chlorella vin in completarea produsului HAIR TONIC.
Urzica este cunoscuta ca o planta tamaduitoare inca din Vechea Grecie. Astazi este utilizata ca un foarte bun remineralizant si fortifiant. Frunzele sale contin o mare cantitate de fier si sunt bogate in vitaminele A si C. In plus, mai aduc Siliciu si Zinc substante indispensabile structurii parului si unghiilor.
Brusturele actioneaza ca un excelent al firului de par, iar chlorella completeaza prin gama larga de vitamine si minerale continute.
Obtineti rezultate foarte bune daca asociati cele doua produse (HAIR TONIC si FLORADERM) cate trei capsule pe zi din fiecare, in cure de trei-patru luni.
Pentru mai multe detalii sunati la 0770.623.771 , scrieti la contact@pronaturashop.ro sau intra pe: www.pronaturashop.ro
RoxanaAna
Postat pe 7 Iulie 2010 12:45

Tratament pentru regenerarea podoabei capilare

O mascã naturistã pentru acasã recomandata , pentru cã este foarte eficientã ºi dã întotdeauna rezultate bune. Reþeta : gãlbenuº de ou, tot complexul de vitamine B, ulei de ricin, ulei de mãsline, zeama unei jumãtãþi de lãmâie stoarsã bine, vitamina E uleioasã ºi drojdie. Toate aceste ingrediente se amestecã pânã când compoziþia devine o pastã, apoi se aplicã pe pãr. Este foarte hrãnitoare ºi uºor de preparat.
RUY_BLAS
Postat pe 8 Iulie 2010 09:37
buna.
deeeeeeeeci.
vreau si eu un sfat te rog.
eu am parul mediu spre lung drept. iubesc parul cret.. vreau sa ma fac creata permanent cam asa http://www.ziarulnational.com/assets/0000/6019/par.jpg
oare il ard?
oare va fi exact la fel?
oare cat va rezista?
:-ss
tin sa precizez ca am parul natural, nu m-am vopsit niciodata.. nici suvite..nimic.
astept raspuns;;)
Liviutssa
Postat pe 10 Iulie 2010 00:39
Buna!
Am si eu o mare problema cu podoaba capilara. Am parul lung, subtire si foarte gras. Daca azi imi spal parul, maine deja incepe a se imbacsi. Ce sa fac? Sa-l spal zilnic, insa stiu ca nici asta nu-i face bine, dar totusi nu pot umbla cu el asa gras...
Folosesc sampon pentru par gras si nici un rezultat. Cred ca am folosit toate gamele de produse, atat cele din magazine de cosmetica cat si de la plafar. Acum mi-am cumparat unul de la Sano, auzisem ca sunt foarte bune, insa parca e mai dezastru...
Ajuta-ma, te rog, sa-mi insanatosesc parul, consider ca e grav bolnav:P
O zi buna si merci anticipat!
jeni_florina
Postat pe 12 Iulie 2010 10:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
..un par lung si sanatos ?! 3 De la: kudika_1001304 15 Februarie 2016 12:49
Recomandari saloane 6 De la: balrog 14 Martie 2011 12:48
EXTENSII DE PAR NATURAL CLIP-ON 1 De la: grace006819_Extensii_Par_Oradea 25 Mai 2012 10:14
Transplantul de par 17 De la: kudika_1043081 17 Februarie 2022 15:31
ce produse pentru protectie termica folositi fetelor? 5 De la: balrog 14 Martie 2011 13:58