Setari Cookie-uri

vopsirea genelor

Mai era un topic despre ingrijirea genelor,nu l-am gasit pentru a putea posta acolo..deci:ce parere aveti despre vopsirea genelor/sprancenelor?Ati facut asta acasa/la salon?Poate dauna ochilor?
Sper sa veniti cu opinii cele care intr-adevar ati trecut prin asta.
kika25
Postat pe 30 Octombrie 2009 16:36
De la: kika25, la data 2009-10-30 16:36:09Mai era un topic despre ingrijirea genelor,nu l-am gasit pentru a putea posta acolo..deci:ce parere aveti despre vopsirea genelor/sprancenelor?Ati facut asta acasa/la salon?Poate dauna ochilor?
Sper sa veniti cu opinii cele care intr-adevar ati trecut prin asta.

Eu imi vopsesc destul de des sprincenele si genele acasa sau la salon. Depinde de timp si cum am chef.
Pe mine nu m-a afectat la ochi...
Ce anume te intereseaza exact? Produsul si modul de aplicare? Riscuri? etc...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 30 Octombrie 2009 17:55
de exemplu,acasa ce produs folosesti?cat dureaza in medie o vopsire?
kika25
Postat pe 30 Octombrie 2009 19:09
Acasa folosesc RefectoCil, compusa din sotulie (100 ml.) si tub cu vopsea (15 ml). Mai ai nevoie de betisoare sau periuta (din plastic) pt vopsit si un vas mic din porzelan sau plastic pt amestecat componentele. Nu recomand pt.vopsire Q-tips ca te murdaresti mai mult pe piele, iar genele nu se pot vopsi bine.
Se gaseste in culorile:(negru, grafit, negru albastru; albastru; maro (?), maro deschis). Pentru sprincene amestec maro+negru (iese un maro f. inchis, dar nu negru), iar pentru gene folosesc negru albastru...Pt. o vopsire ai nevoie de circa un cm (max, ajunge jumatate cm) vopsea si 2 picaturi de solutie.
Dupa diferite incercari mai mult sau mai putin satisfacatoare am ajuns la acest produs si mi se pare cel mai bun. Tine f. bine, pretul este ok, iar vopseaua si solutia se cumpara separat...Pret: ca. 4 € vopseaua si 4 solutia (100 ml). Tubul de 15 ml, tine mai mult de un an.
Culoarea tine ca. 6 saptamani.
Dupa aplicare eu stau ca 5-10 minute. Apoi sterg vopseaua cu pad de vata uscat,apoi umezit.
In cazul in care ma murdaresc cu vopsea pe maini, le curat cu lamaie sau scrum de tigara. SI pe chiuveta pot ramane pete pe care mai usor le stergi imediat. De pe haine nu se mai duc petele....
Atenta trebuie sa fii la gene, sa nu ajunga vopseaua pe piele ca incepe sa usture...Sau din greseala sa ajunga la ochi.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 2 Noiembrie 2009 13:09
multumesc mult
kika25
Postat pe 2 Noiembrie 2009 14:49
Eu m-am vopsit la salon si m-am capatuit c-o infectie la pleoapa stanga de care n-am scapat nici cu ce am primit de la medic.
Prefer sa-mi fac genele blonde zilnic cu un rimel normal (nu din cele waterprof) si sunt ok.
Asta ca sa stii ca fiecare organism difera in felul lui.
90701
Postat pe 6 Noiembrie 2009 23:04
imi pare rau de problema ta si multumesc de iavertizare,sa zic asa
kika25
Postat pe 7 Noiembrie 2009 16:30
buna am citit mesajul tau si cred ca ma poti ajuta! .mi-am cumparat si eu vopseaua pentru gene si sprancene refectocil dar acum nu stiu de unde sa imi cumpar oxidantul..mai putea ajuta tu cu informatii?apropo eu sunt din timisoara,,,,,,,mersii anticipat
kudikalexandra
Postat pe 31 Martie 2010 09:24
De la: kudikalexandra, la data 2010-03-31 09:24:11buna am citit mesajul tau si cred ca ma poti ajuta! .mi-am cumparat si eu vopseaua pentru gene si sprancene refectocil dar acum nu stiu de unde sa imi cumpar oxidantul..mai putea ajuta tu cu informatii?apropo eu sunt din timisoara,,,,,,,mersii anticipat

Eu le cumpar impreuna;-) sau cel putin din acelasi magazin. Incearca la cosmeticiana sau cauta pe internet...SI ai grija sa cumperi oxidantul de la aceasi firma...
Referitor la alergii, este clar ca fiecare vopsea, crema etc. poate provoca alergie, deci inainte de a se folosi (dar asta scrie si in modul de intrebuintare) se testeaza;-) ...
Iar aici un clip cum se foloseste...
http://refectocil.at/index.php?fid=2&act=video&SID=41e961caf11aa97b23817f189fe965e8&pid=12955&language=en
Mie imi ajunge max. un cm de vopsea in care pun 2 picaturi de oxidant. La mine tine mai mult de 6 saptamani.La gene trebuie sa fii atenta, dar poate ai o prietena care iti aplica vopseaua, in cazul in care ai nevoie;-)

Full_Metal_Jacket
Postat pe 31 Martie 2010 10:29
vopsitul poate afecta vederea in timp!
efectele sunt vizibile abia dupa cativa ani
ameelia
Postat pe 18 August 2010 16:06
Fetelor, vrem gene sanatoase si cat mai frumoase?

Cateva sfaturi buuune pentru gene perfecte, sanatoase
(eliminati eventualele spatii libere ce pot aparea in link) :

http://www.verze.ro/Moda-si-Frumusete/Frumusete-femei/5-sfaturi-pentru-gene-perfecte.html
peppermint
Postat pe 18 Aprilie 2011 14:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Avene sau Vichy 6 De la: ploidevise 21 Noiembrie 2010 14:20
Obraji cu probleme 5 De la: nicolagrozava 11 Iulie 2015 20:37
ingrijire ten cu probleme 28 De la: camelusha83 22 Mai 2014 20:29
Peelingul chimic 17 De la: kudika_21695 21 Noiembrie 2012 00:25
Clean & Clear 2 De la: Celia_29 14 Aprilie 2010 21:25