Setari Cookie-uri

Joburi in teorie...ce ma fac in practica?!

Sa incep si eu standard, va citesc si urmaresc zilnic, minut de minut,secunda de secunda si vreau sa stiu daca mai gasesc printre forumisti, cautatori de joburi, care nu reusesc nicicum sa se agate de vreunul.
Am terminat facultate si master, intr-un domeniu in floare, la momentul actual. Mi-am schimbat viata, stramutat in Bucuresti in speranta unor oportunitati profesionale, dar in zadar. La un moment dat, am dat in naivitate, citind 'nspe mii de recomandari pentru interviuri, cv-uri, toate urmate cu sfintenie si nimic. Am experienta, grai, IQ, de toate si degeaba, daca n-ai relatii si pile, te zbuciumi ca un nebun...Deja is cu nervii intinsi la infinit si dupa, poate s-o dau pe un videochat, vreo animatoare ceva, ca nu duc lipsa nici de ambalaj...Aveti toata libertatea s-o dati in judecati si sa-mi dati un verdict, ce naiba sa fac?Cu tot respectul si supunerea, a voastra umila forumista...
evanghelista
Postat pe 31 Octombrie 2009 15:06
e cam greu sa gasesti un job in ziua de azi mai ales cu asa zisa criza, asa ca nu pot sa te sfatuiesc decat sa iti fac cv-uri pe ejobs sau yourjobs
yumy
Postat pe 31 Octombrie 2009 15:12
nu....din pacate nu esti singura in situatia asta. eu de 1 an de zile plang in pumni ca nu muncesc! norocul meu este ca ma descurc totusi cu banii si nu sunt atat de disperata sa dansez in cluburi. nu ca te judec, dar ar trebui sa ai un pic de mandrie! in 2008 lucram in Bucuresti la sondaje de opinie. castigam frumusel pe 8 h. dar mi-am bagat demisia pt. ca mi-am urmat inima si m-am mutat in alta localitate. unde nu cunosc pe nimeni. momentan astept un raspuns....dar nu e o promisiune. daca te consoleaza cu ceva....tu nu-ti gasesti de munca pt. ca esti proasta! ci din cauza crizei blestemate! bafta!!!!!!!!
greierash_is_back
Postat pe 31 Octombrie 2009 15:16
De la: greierash_is_back, la data 2009-10-31 15:16:00nu....din pacate nu esti singura in situatia asta. eu de 1 an de zile plang in pumni ca nu muncesc! norocul meu este ca ma descurc totusi cu banii si nu sunt atat de disperata sa dansez in cluburi. nu ca te judec, dar ar trebui sa ai un pic de mandrie! in 2008 lucram in Bucuresti la sondaje de opinie. castigam frumusel pe 8 h. dar mi-am bagat demisia pt. ca mi-am urmat inima si m-am mutat in alta localitate. unde nu cunosc pe nimeni. momentan astept un raspuns....dar nu e o promisiune. daca te consoleaza cu ceva....tu nu-ti gasesti de munca pt. ca esti proasta! ci din cauza crizei blestemate! bafta!!!!!!!!

o greierash si eu vrut sa ma bag pe sondaje de opinie, dar au fost dracosi rau astia pe criza un chestionar era doar 3 ron si erau f stricti asa ca nu m-am bagat
yumy
Postat pe 31 Octombrie 2009 15:19
iubita mea....nu pe strada.....prin tel! e 6 ron pe ora...sau ma rog...era acum un an....la daedalus consulting, eurodata management! locul e la 2 statii cu metroul de victoriei.adica aurel vlaicu.
greierash_is_back
Postat pe 31 Octombrie 2009 15:27
De la: evanghelista, la data 2009-10-31 15:06:01 Sa incep si eu standard, va citesc si urmaresc zilnic, minut de minut,secunda de secunda si vreau sa stiu daca mai gasesc printre forumisti, cautatori de joburi, care nu reusesc nicicum sa se agate de vreunul.
Am terminat facultate si master, intr-un domeniu in floare, la momentul actual. Mi-am schimbat viata, stramutat in Bucuresti in speranta unor oportunitati profesionale, dar in zadar. La un moment dat, am dat in naivitate, citind 'nspe mii de recomandari pentru interviuri, cv-uri, toate urmate cu sfintenie si nimic. Am experienta, grai, IQ, de toate si degeaba, daca n-ai relatii si pile, te zbuciumi ca un nebun...Deja is cu nervii intinsi la infinit si dupa, poate s-o dau pe un videochat, vreo animatoare ceva, ca nu duc lipsa nici de ambalaj...Aveti toata libertatea s-o dati in judecati si sa-mi dati un verdict, ce naiba sa fac?Cu tot respectul si supunerea, a voastra umila forumista...

Am sa spun un lucru care se vrea intelept!
Un patron tocmai cauta persoane ca tine si nu vede cum te-ar putea gasi! O atitudine menita sa te faca sa intelegi cu foarte multa profunzime ceva:
Ceea ce cauti vei gasi exact in ultimul loc in care cauti!
N-ai gasit....inseamna ca n-ai cautat in ultimul loc disponibil!
Convingerea ta ca este greu sa gasesti....ca ai facut eforturi prea multe fara rezultat....te duc direct spre o alegere.......renuntarea. Convingerea ca acea cautare se incheie cu gasirea a ce cauti....are efect.....ambitie, hotarare, capacitati foarte utile in cariera. Poate ca asta e necesar sa dezvolti la tine...........dorinta de a continua pana la reusita.
Pe deasupra esti femeie...profita.....emotiile te conduc cu putere exact unde vrei sa ajungi....practic nu te poti opune....e feminin si foarte util.
Ideea este ca pentru a utiliza acest potential trebuie sa stii exact ce vrei: ce post, ce nivel de salarizare, care sa fie posibilitatile de cariera, cum sa fie patronii, cum sa fie echipa.....etc....cat mai multe amanunte exacte iti formeaza o imagine psihica, emotionala puternica si clara. Ceva gen asta vreau ca asta merit! Asta iti rafineaza emotiile , le face specifice, clare ....te ghideaza si cand nu vrei exact spre succes.
Si apoi bazeaza-te pe ce simti.......si priveste cu atentie si placere in jur......vei vedea cat de folositoare sunt emotiile.
Si mai ai un ajutor.......cineva acolo sus sigur te iubeste.......asteapta-te ca uneori sa faci exact ceea ce nu ai face........sa risti...mult....foarte mult. Fa exact ce simti....vei intelege de multe ori dupa aceea care era scopul actiunii.
Era o vorba cu rafinatul cererii: cineva isi dorea foarte mult o familie numeroasa, linistita si fericita. Ulterior a constatat , dupa vreo doi ani ca i s-a implinit dorinta aproape in aceeasi zi.in care a cerut-o.....a primit doi hamsteri......care de mult devenisera o familie numeroasa, tacuta si fericita proprietate personala incontestabila!
catyboy69
Postat pe 31 Octombrie 2009 15:36
Draga greiere sau ce mai esti tu, la singurul neuron pe care-l il ai ,sigur ii dificil de dat un feedback intelept sau eficient...nu de asta am postat aici, ca sa-mi irosesc retina, citind ''verdicte'' de mahalagioaca limitata, ci pentru a gasi idei si ganduri benefice mie si cautarii mele de joburi. Nu sunt disperata, drept dovada nu am renuntat la principii si moralism acceptand orice job si te asigur ca nici pe viitor n-o sa renunt la ele. Ziceam de animatoare si alea, din amuzament, caci am vazut ca piata clocoteste de ''oferte''...Daca iti provoaca indigestie postul meu, rogu-te sa-l ignori si sa te focalizezi pe datul din papagal la sondaje daca tot gasesti a fi o meserie de ''vis''!
P.S. Multumesc celor care au avut ganduri bune si receptivitate la mesajul meu...
evanghelista
Postat pe 31 Octombrie 2009 16:28
Daca tot ai zis ca vezi vina in mine si in prostia mea in gasirea unui job...
evanghelista
Postat pe 31 Octombrie 2009 16:30
De la: evanghelista, la data 2009-10-31 16:30:13Daca tot ai zis ca vezi vina in mine si in prostia mea in gasirea unui job...

Vina e in mintea ta....n-am facut referire la ea.......
Tocmai ai spus ca te simti vinovata.......ca textul meu de ...cum spui tu greiere etc. te-a dus la ideea ca ar fi o vina.
Ar fi obiectiv sa analizezi ca reactia asta o ai cand o persoana are intentii bune.......te simti acuzata !
Imi cer scuze daca asta ai inteles......este o parere si ia-o ca atare....citeste, ignora, comenteaza e dreptul tau......
Eu nu caut cine e vinovat....caut solutia.....stii e o chestie barbateasca asta.
Ma ajuta sa inteleg , pe mine si pe cei care citesc, atitudinea necesara in astfel de situatii.
Sunt de acord....gasirea vinovatului e o metoda, dar mai sunt si alte metode......reciteste postarea initiala.
catyboy69
Postat pe 31 Octombrie 2009 16:54
De la: evanghelista, la data 2009-10-31 16:28:57Draga greiere sau ce mai esti tu, la singurul neuron pe care-l il ai ,sigur ii dificil de dat un feedback intelept sau eficient...nu de asta am postat aici, ca sa-mi irosesc retina, citind ''verdicte'' de mahalagioaca limitata, ci pentru a gasi idei si ganduri benefice mie si cautarii mele de joburi. Nu sunt disperata, drept dovada nu am renuntat la principii si moralism acceptand orice job si te asigur ca nici pe viitor n-o sa renunt la ele. Ziceam de animatoare si alea, din amuzament, caci am vazut ca piata clocoteste de ''oferte''...Daca iti provoaca indigestie postul meu, rogu-te sa-l ignori si sa te focalizezi pe datul din papagal la sondaje daca tot gasesti a fi o meserie de ''vis''!
P.S. Multumesc celor care au avut ganduri bune si receptivitate la mesajul meu...


de unde draq a venit asta?????????eu cred tu ai inteles gresit ce am spus eu.....
greierash_is_back
Postat pe 31 Octombrie 2009 16:57
scrisesem ceva interesant, dar Kudika e la ciclu astazi. draga evanghelista, pe scurt! esti proasta de pute pamantul sub tine daca tu atat ai inteles din raspunsul meu! mai citeste de 3333333 de ori si apoi sari la gatul meu! daca imi fac chef, iti explic, din nou, ce-am vrut sa-ti spun!
greierash_is_back
Postat pe 31 Octombrie 2009 17:19
Vai,un intreg terci forumsit a iesit, cu tot respectul n-am dorit asta...
Drag/a cathyman, te rog sa nu te simti vizat/a de mesajul meu ''condimentat'' cu ofense, caci i-l adresasem la greierash sau ce mai este, caci a mentionat ceva de genul ''tu nu-ti gasesti de munca pt. ca esti proasta! ci din cauza crizei blestemate! bafta!!!!!!!!'', acuma fie eu nu inteleg romana, fie are probleme de exprimare...De asta si am fost acida in replica. In concluzie, vreau sfaturi reale,palpabile si bune de implementat si nu sa fiu ciuruita de gloante verbale....
evanghelista
Postat pe 31 Octombrie 2009 17:19
vezi tu.....pe forum inflexatiile vocii nu se "aud". si ca sa-ti traduc reformulat....."nu de proasta nu-ti gasesti de munca! multumita???? deja m-ai sictirit. adio!
greierash_is_back
Postat pe 31 Octombrie 2009 17:22
si inca ceva, mahalagioaica chioara!!!!!!! "tu nu-ti gasesti de munca pt. ca esti proasta! ci din cauza crizei blestemate!"....macar numai din "CI" -ul ala trebuia sa-ti dai seama ca nu te faceam proasta!!! plus ca am mai pus si un "bafta!"si un smiley cu "best wishes".deci nici prin cap nu-mi trecea sa te jignesc!!!!! da' tu esti prea plina de mastere, "IQ", sa vezi ce e chiar sub nasul tau. si topicul e terci din cauza ta! data viitoare cand mai faci acuzatii nefondate, fii pregatita sa ti-o iei serios in bot! pt. ca mai exista "mahalagioaice limitate cu un neuron" asa ca mine, care nu suporta sa li se bage cuvinte in gura sau sa fie acuzate pe nedrept. astept reactii si-ti promit ca-ti fac topicul ghiveci!
greierash_is_back
Postat pe 31 Octombrie 2009 17:31
Fetelor.....din exterior se vede o greseala de comunicare.
Eu zic sa incercam sa ne intelegem!
Eu m-am simtit vizat...scz!
Greierash.........la faze de astea litera mare face minuni.
Si la noi toti........comunicarea pute......noi suntem ok....cam obositi de esecurile zilnice dar ok.
Oricum ...m-am distrat si m-am aprins nitel...emotii...si tot tacamul.
Poate ar trebui sa folosim toata energia asta la scopuri mai bune.........
inca o data scuze ca am intrat la mijloc....e mai amuzant pe tusa!
catyboy69
Postat pe 31 Octombrie 2009 17:55
hey greierash s-a referit la faptul ca sa fii animatoare nu ar fii tocmai slujba ideala iar faptul ca tu nu-ti gasesti o slujba nu este pt ca tu nu ai fii pregatita pe masura sau ca esti prosta ci pt ca este o criza de joburi........
yumy
Postat pe 31 Octombrie 2009 18:02
la draq . nu mai merge sa postez!
greierash_is_back
Postat pe 31 Octombrie 2009 18:08
eu nu am ce sa ma mai inteleg cu o ...... asta e limpede! litera mare face minuni si atunci cand spui "Deja is cu nervii intinsi la infinit si dupa, poate s-o dau pe un videochat, vreo animatoare ceva, ca nu duc lipsa nici de ambalaj" fara sa folosesti macar un smiley care trage din ochi. dar sa ai pretentia sa fii tratata cu respect! ca in ziua de azi toti ........ isi iau diplome. si la stat si la privat, daca stii cui sa bati la usa! si ramai cu exact zero barat!!!!! un motiv foarte bun sa nu fii angajat. ca si patronii aia, nu de ....... fac interviurile!
si eu m-am aprins si nu neaparat pt. "Draga greiere sau ce mai esti tu, la singurul neuron pe care-l il ai ,sigur ii dificil de dat un feedback intelept sau eficient" ci la tot comentariul de ....., cu acuze aruncate gratuit! eu energia mea am incercat sa o folosesc in scopuri mai bune si cu ce m-am ales??
" ''verdicte'' de mahalagioaca limitata".
greierash_is_back
Postat pe 31 Octombrie 2009 18:09
insfarsit!!!!!!!!!
greierash_is_back
Postat pe 31 Octombrie 2009 18:09
De la: greierash_is_back, la data 2009-10-31 18:09:41insfarsit!!!!!!!!!

Daca dai o sarutare si e interpretata ca o jignire....nu inseamna ca ai jignit....inseamna ca ai sarutat.
Conteaza ce oferi...nu cum e primit!
catyboy69
Postat pe 31 Octombrie 2009 18:13
eu cred ca ambele conteaza.
greierash_is_back
Postat pe 31 Octombrie 2009 18:14
De la: greierash_is_back, la data 2009-10-31 18:14:27eu cred ca ambele conteaza.

Te definesc doar doua caracteristici....ce oferi si cum primesti.
Eu zic ca daca oferi si primesti cu aceeasi bucurie......esti mai fericita.
Ce primesti? Cand duci hrana la gura...se mesteca.....se inghite....se descompune.....se recompune si faci cu ceea ce ai descompus ce doresti...adica daruiesti.
Asta e principiul cu intoarce obrazul.
Daca esti vazuta ca o fraiera, proasta , inculta, (sunt doar exemple care nu ti se aplica dupa cate vad).......te bucuri....este raspuns.....stimulul tau daruit a avut efect.
Ca e alt efect decat cel la care te astepti......cred ca e cazul sa ne revizuim asteptarile.
Ca sa fim perceputi asa cum ne asteptam......trebuia sa daruim cum se asteapta.
Asta se invata prin incercari succesive.
Doare dar provoaca evolutie in a descoperi ce se cere astfel incat sa fim interpretati corect!
catyboy69
Postat pe 31 Octombrie 2009 18:24
De la: evanghelista, la data 2009-10-31 16:28:57Draga greiere sau ce mai esti tu, la singurul neuron pe care-l il ai ,sigur ii dificil de dat un feedback intelept sau eficient...nu de asta am postat aici, ca sa-mi irosesc retina, citind ''verdicte'' de mahalagioaca limitata, ci pentru a gasi idei si ganduri benefice mie si cautarii mele de joburi. Nu sunt disperata, drept dovada nu am renuntat la principii si moralism acceptand orice job si te asigur ca nici pe viitor n-o sa renunt la ele. Ziceam de animatoare si alea, din amuzament, caci am vazut ca piata clocoteste de ''oferte''...Daca iti provoaca indigestie postul meu, rogu-te sa-l ignori si sa te focalizezi pe datul din papagal la sondaje daca tot gasesti a fi o meserie de ''vis''!
P.S. Multumesc celor care au avut ganduri bune si receptivitate la mesajul meu...


mdea, acum stiu de ce nu-ti gasesti ceva de munca..... eu n-as vrea un angajat ca tine
kitty_krieger
Postat pe 31 Octombrie 2009 18:29
"Daca esti vazuta ca o fraiera, proasta , inculta, (sunt doar exemple care nu ti se aplica dupa cate vad)" asta ai spus-o ca sa nu ma inflamez si s-o iau personal? mi-am dat seama si inainte de paranteza ca vorbesti la modul general!
eu nu cred in principiul intoarce obrazul. absolut deloc! am incercat sa daruiesc (consolare) asa cum credeam ca se asteapta de la mine, utilizator Kudika. si in afara de asta cel mai mult ma irita ipocrizia. in fine....as fi preferat sa stau de vorba cu monumentul de IQ in locul dumitale. nu neaparat ca ma deranjeaza discutia asta, dar era ceva intre mine si ea.
greierash_is_back
Postat pe 31 Octombrie 2009 18:32
Ma gandeam ca balciurile sunt doar televizate,dar se pare ca si aici s-au infiltrat si toata povestea din cauza unei probleme de comunicare...N-am postat aici ca sa jignesc sau ca sa fiu jignita, nu-mi sta in stil si fire, dar simtindu-ma atacata din cauza acelei exprimari, am ripostat, oricine ar fi facut...Pacat ca atentia nu a fost pe problema pe care o am, ci pe cate jigniri pe minut se dau...
Si chiar te rog, ''pisicuta razboinica'' sa detaliezi, de ce n-ai vedea in mine un potential candidat pentru un job, de ce, din cauza ca am dat replica si m-am aparat?
A fost greseala mea ca am postat pentru prima data pe un forum, dar este si ultima, promit solemn si cu mana pe corason.
Multumesc de atentie, prea multa si tot degeaba....
evanghelista
Postat pe 31 Octombrie 2009 21:35
De la: evanghelista, la data 2009-10-31 21:35:04Ma gandeam ca balciurile sunt doar televizate,dar se pare ca si aici s-au infiltrat si toata povestea din cauza unei probleme de comunicare...N-am postat aici ca sa jignesc sau ca sa fiu jignita, nu-mi sta in stil si fire, dar simtindu-ma atacata din cauza acelei exprimari, am ripostat, oricine ar fi facut...Pacat ca atentia nu a fost pe problema pe care o am, ci pe cate jigniri pe minut se dau...
Si chiar te rog, ''pisicuta razboinica'' sa detaliezi, de ce n-ai vedea in mine un potential candidat pentru un job, de ce, din cauza ca am dat replica si m-am aparat?
A fost greseala mea ca am postat pentru prima data pe un forum, dar este si ultima, promit solemn si cu mana pe corason.
Multumesc de atentie, prea multa si tot degeaba....


exact! prea multa atentie iti ofer! reactia ta nu a fost de om atacat. pentru ca NU TE-A ATACAT NIMENI! ci de frustrata.balciurile nu sunt doar la televizor, intr-adevar. si dupa cum bine observi, asta a fost provocat de tine! ai fost macar de curiozitate la targul de job-uri din Bucale ieri sau azi??? intreb si eu ca n-am ce face. atentia a fost pe problema ta pana ai inceput sa ragi ca o vita in calduri. greseala ta e ca te-ai nascut mahalagioaica si "victima neinteleasa". hai sa vad cum te tii de promisiune si nu ma mai deranjezi vizual!
greierash_is_back
Postat pe 31 Octombrie 2009 21:41
De la: evanghelista, la data 2009-10-31 21:35:04Ma gandeam ca balciurile sunt doar televizate,dar se pare ca si aici s-au infiltrat si toata povestea din cauza unei probleme de comunicare...N-am postat aici ca sa jignesc sau ca sa fiu jignita, nu-mi sta in stil si fire, dar simtindu-ma atacata din cauza acelei exprimari, am ripostat, oricine ar fi facut...Pacat ca atentia nu a fost pe problema pe care o am, ci pe cate jigniri pe minut se dau...
Si chiar te rog, ''pisicuta razboinica'' sa detaliezi, de ce n-ai vedea in mine un potential candidat pentru un job, de ce, din cauza ca am dat replica si m-am aparat?
A fost greseala mea ca am postat pentru prima data pe un forum, dar este si ultima, promit solemn si cu mana pe corason.
Multumesc de atentie, prea multa si tot degeaba....


uite, din acest comment pot sa-mi dau seama de ce pici toate interviurile. Problema de comunicare e la tine; nici macar nu intelegi ce se cere de la tine! Eu nu am spus ca nu te-as vedea ca un potential candidat pentru un job. Helloooo, tu ESTI un potential candidat pentru un job; eu am spus ca nu te-as angaja!!!
Tu mai intai tai si apoi masori. Pai in ce domeniu e apreciat asa ceva?!? Nici macar nu stii sa reconusti cand gresesti; de ce as vrea un angajat care persista in greseala lui doar din madrie si, posibil, face rau companiei prin aceasta atitudine? De ce as vrea un angajat irascibil si care da inapoi imediat cum da de o mica piedica? (faza cum ca nu mai scrii pe forum, pentru ca nu ai fost in stare sa citesti un comentariu de 2 ori inainte sa jignesti... si apoi tot balciul tu l-ai declansat). Bag seama, din ce am scris in paranteza, ca nu poti rezolva o problema, mai ales daca tu ai provocat-o. De ce te-as angaja?

Gnadeste-te de 2 ori!
kitty_krieger
Postat pe 31 Octombrie 2009 21:53
bravo evanghelista! o miscare f. inteligenta! ma bucur nespus ca ti-ai sters contul. sper doar sa nu revii undercover! daca da....eu inca astept scuzele alea!
greierash_is_back
Postat pe 1 Noiembrie 2009 13:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
'Ce masti naturale pt ten si impachetari corporale pe baza de plante cunoasteti?' 1 De la: oana84onutza 20 Ianuarie 2010 19:30
Alergie cosmetica 5 De la: kudika226898 1 Mai 2011 17:19
Ajutor 5 De la: geo_tz 24 Ianuarie 2009 18:53
Intrebari Cosmetica / Coafura? 23 De la: carmen_natural 7 Mai 2011 23:48
pilates 4 De la: alexandraprecub 26 Februarie 2009 11:41