Setari Cookie-uri

RENUNTAREA LA TUTUN - EXEMPLE PERSONALE

Mai intai va salut pe toti.
As vrea si eu exemplele voastre de modalitati - in afara de cele de specialitate - de renuntare la tutun desigur, a celor care au fumat si au reusit sa renunte la acest , de acum, lux nu doar viciu.
popa4mihaela
Postat pe 31 Martie 2009 18:32
cum am renuntat eu la fumat....
de fapt izbitu` m`o facut sa renunt la fumat...
pai asa... la incept mi`o zis ca de fata cu el sa fumez doar 2 - 3 tigari.... apoi de fata cu el sa nu mai fumez.... dupa care mi`o zis sa nu mai fumez deloc....
stia ca am si probleme cu sanatatea si fumatul nu`mi face bine... respir greu...
si uite asa de 3 ani nu am mai fumat deloc
Diavolyta_
Postat pe 31 Martie 2009 18:39
eu ce s-a va spun fumez de la 9 anisori si am 33 si credeti-ma ca nu leam lasat o zi macar si mai ales de cand sunt singur fumez chiar doua pachete la zi,,si e greu ca aici e trei euro si ceva pachetul
sarutama
Postat pe 31 Martie 2009 18:42
am pus trei zile plasturi ,pe urma am aruncat cutia ce contzinea restul de plasturi spunandu-mi ca doar vointza va invinge.
si a invins.In 21 martie a trecut un an de cand nu am mai pus neam de tzigara in gura.
dar pregateste-te...pt mine a fost cea mai grea batalie ce am dus-o vreodata....si te rog sa ma crezi ca am dus o gramada de lupte
matracucu
Postat pe 31 Martie 2009 18:43
De la: just_laura, la data 2009-03-31 18:43:04am pus trei zile plasturi ,pe urma am aruncat cutia ce contzinea restul de plasturi spunandu-mi ca doar vointza va invinge.
si a invins.In 21 martie a trecut un an de cand nu am mai pus neam de tzigara in gura.
dar pregateste-te...pt mine a fost cea mai grea batalie ce am dus-o vreodata....si te rog sa ma crezi ca am dus o gramada de lupte


ai sa vezi ca cu timpul nici macar fumul de tigara n`ai sa`l mai suporti... cel putin asa am patit eu.... (asta doar daca nu ai patit deja)

Diavolyta_
Postat pe 31 Martie 2009 18:48
De la: DiavolytaTa, la data 2009-03-31 18:48:17
De la: just_laura, la data 2009-03-31 18:43:04am pus trei zile plasturi ,pe urma am aruncat cutia ce contzinea restul de plasturi spunandu-mi ca doar vointza va invinge.
si a invins.In 21 martie a trecut un an de cand nu am mai pus neam de tzigara in gura.
dar pregateste-te...pt mine a fost cea mai grea batalie ce am dus-o vreodata....si te rog sa ma crezi ca am dus o gramada de lupte


ai sa vezi ca cu timpul nici macar fumul de tigara n`ai sa`l mai suporti... cel putin asa am patit eu.... (asta doar daca nu ai patit deja)



asa e,parca ma deranjeaza doar pt faptul ca imi afuma casa,acum este alt aer in casa mea.
stii ce imi pare rau?
ca mi-am neglijat copilasii de atatea ori pt tzigarile astea bata-le focul sa le bata.......
ca am pierdul f mult timp doar fumand
ca au inhalat fumul si cei din jurul meu....
si mai sunt o gramada de pareri de rau.......
tzuc diavolitzo,NEFUMATOAREOOOOO
matracucu
Postat pe 31 Martie 2009 18:51
De la: just_laura, la data 2009-03-31 18:51:27
De la: DiavolytaTa, la data 2009-03-31 18:48:17
De la: just_laura, la data 2009-03-31 18:43:04am pus trei zile plasturi ,pe urma am aruncat cutia ce contzinea restul de plasturi spunandu-mi ca doar vointza va invinge.
si a invins.In 21 martie a trecut un an de cand nu am mai pus neam de tzigara in gura.
dar pregateste-te...pt mine a fost cea mai grea batalie ce am dus-o vreodata....si te rog sa ma crezi ca am dus o gramada de lupte


ai sa vezi ca cu timpul nici macar fumul de tigara n`ai sa`l mai suporti... cel putin asa am patit eu.... (asta doar daca nu ai patit deja)



asa e,parca ma deranjeaza doar pt faptul ca imi afuma casa,acum este alt aer in casa mea.
stii ce imi pare rau?
ca mi-am neglijat copilasii de atatea ori pt tzigarile astea bata-le focul sa le bata.......
ca am pierdul f mult timp doar fumand
ca au inhalat fumul si cei din jurul meu....
si mai sunt o gramada de pareri de rau.......
tzuc diavolitzo,NEFUMATOAREOOOOO


lasa parerile de rau.... ce`a fost a fost...nu are rost sa te mai gandesti la asta... important e ca a trecut ...
viitorul e cel care conteaza mai mult
Diavolyta_
Postat pe 31 Martie 2009 18:57
Ma bucura mult raspunsurile voastre. Eu sunt la inceput de drum in incercarea de a ma lasa de tutun si raspunsurile voastre imi sunt de un real folos.
Va pup si mai astept raspunsurile voastre.
Stiu ca acest lucru tine DOAR de mine dar e atat de bine cand ai si sprijin din afara - la mine acasa TOTI fumeaza, la servici aproape toti - sper sa ma amuz peste ceva timp (in sensul de cat de greu a putut sa para) de comportamentul meu usor confuz.... probabil lipsa nicotinei.
popa4mihaela
Postat pe 31 Martie 2009 20:11
Intr-adevar just laura, cel mai mult ii afecteaza pe cei din jurul nostru mai ales copiii. Felicitari pt cel sau cele care s-au lasat de fumat
ralu_zar
Postat pe 19 Aprilie 2009 11:26
De la: just_laura, la data 2009-03-31 18:43:04am pus trei zile plasturi ,pe urma am aruncat cutia ce contzinea restul de plasturi spunandu-mi ca doar vointza va invinge.
si a invins.In 21 martie a trecut un an de cand nu am mai pus neam de tzigara in gura.
dar pregateste-te...pt mine a fost cea mai grea batalie ce am dus-o vreodata....si te rog sa ma crezi ca am dus o gramada de lupte


felicitari laura!!!
si eu m-am lasat 8 luni de fumat dar pentru ca am stat o perioada in spital. m-am facut bine si desi jurasem ca nu voi mai pune tzigara in gura am ajus in prezent sa fumez aproape 2 pachete pe zi (multumita si stimulilor externi ..soacra si altii).ideea e ca imi doresc sa ma las ca ma simt rau de la ele, dar cand zic ca gata fac un efort de vointa si ma las parca atunci mai apare cate o problema si o rezolv cu tigari.
sper sa invinga si la mine vointa pana la urma..daca nu ..macar poate schimb viciul
karma123
Postat pe 11 Mai 2009 19:00
tutunul.........pe locul 3 ca dependenta...dupa coca si hero...
a fost o lupta grea..si inca mai este(cu toate ca eu spun sau..imi spun ca aceste nenorocite de tigari nu mai inseamna nimic pentru mine.... )
martie...aprilie....mai....este tardiv..
poti sa citesti asta......http://www.scribd.com/doc/6355558/Allen-Carr-In-sfarsit-nefumator.........poti aplica plasturi(bani aruncati aiurea..... ).....poti mesteca nicorette(o prostie....)sau poti lua ...Ziban(in mod sigur te vei lasa...dar atentie la efectele secundare)
pana la urma trebuie sa-ti doresti cu adevarat...sa ai ambitie.....si o sa reusesti!bafta ...si tine-ne la curent(eu am avut 2 tentative nereusite....la a 3-a m-am lasat )

Postat pe 11 Mai 2009 19:36
De la: popa4mihaela, la data 2009-03-31 20:11:59Ma bucura mult raspunsurile voastre. Eu sunt la inceput de drum in incercarea de a ma lasa de tutun si raspunsurile voastre imi sunt de un real folos.
Va pup si mai astept raspunsurile voastre.
Stiu ca acest lucru tine DOAR de mine dar e atat de bine cand ai si sprijin din afara - la mine acasa TOTI fumeaza, la servici aproape toti - sper sa ma amuz peste ceva timp (in sensul de cat de greu a putut sa para) de comportamentul meu usor confuz.... probabil lipsa nicotinei.

si la mine acasa fumeaza toti....la job nu iti mai spun... si cu toate astea am reusit!important este sa nu gasesti scuze.....

Postat pe 11 Mai 2009 19:38
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 18:55
De la: Cassey, la data 2009-05-13 18:55:07Buna!


Harivederci
Diavolyta_
Postat pe 20 Mai 2009 14:44
salutare fetelor. gasii si eu topicul asta si anunt cu mandrie k m-am lasat de tutun acum 2 saptamani, aproape. nasol k se duce cateodata o lupta in mine, dar inving pana acum.
dupa 1 pachet jumate pe zi e naspa. si m-am lasat fara nicorette sau altceva. singura si deodata. sper sa ma tzina.
cristi_nne
Postat pe 21 Mai 2009 13:46
De la: cristi_nne, la data 2009-05-21 13:46:48salutare fetelor. gasii si eu topicul asta si anunt cu mandrie k m-am lasat de tutun acum 2 saptamani, aproape. nasol k se duce cateodata o lupta in mine, dar inving pana acum.
dupa 1 pachet jumate pe zi e naspa. si m-am lasat fara nicorette sau altceva. singura si deodata. sper sa ma tzina.



Felicitari....
Acum totul depinde numai de tine
Diavolyta_
Postat pe 21 Mai 2009 13:49
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-21 13:49:23
De la: cristi_nne, la data 2009-05-21 13:46:48salutare fetelor. gasii si eu topicul asta si anunt cu mandrie k m-am lasat de tutun acum 2 saptamani, aproape. nasol k se duce cateodata o lupta in mine, dar inving pana acum.
dupa 1 pachet jumate pe zi e naspa. si m-am lasat fara nicorette sau altceva. singura si deodata. sper sa ma tzina.



Felicitari....
Acum totul depinde numai de tine


sa stii k imi este foarte greu...zilele trecute am salivat pur si simplu in fata uneia care si-a aprins tzigara. doamne fereste k nu vreau sa le iau. si rezist.
cristi_nne
Postat pe 27 Mai 2009 09:56
Buna!
Renuntarea la fumat este cel mai greu lucru care poti sa-l faci,dar nu imposibil.....eu am incercat ani la rand sa ma las de fumat dar nu am reusit,pana intr-o zi knd m-am hotarat,gata,stop fumatului!!!!si spre surprinderea mea am reusit.dak iti propui sa te ajute cineva nu vei reusi niciodata,vei ajunge sa te feresti de persoana respectiva si nu e bine.trebuie sa fie ceea ce-ti doresti din suflet.si referitor la faptul k ai probleme si fumezi dovedesti a fi o persoana lasa,te ascunzi dupa perdea si viata ti-e data sa o traiesti,oricum,omuliui nu-i da Dumnezeu mai mult decat poate duce,asa k lasati-va de fumat si o sa vedeti ce bine va ve-ti simti.eu am deja 3 luni si ma simt excelent!!!!multa bafta!
teyu
Postat pe 3 Iunie 2009 23:26
Buna!
Eu am fumat timp de 6-7 ani.Aveam perioade cand fumam doua tigari pe zi(f rare...),dar si perioade cand fumam cate 2 pachete pe zi(cele mai dese).Mult timp am lucrat intr-un domeniu in care mai toata lumea fumeaza si mi se parea absolut imposibil ca vreodata sa nu mai fumez.Acum...sa si recunosc... IMI PLACEA LA NEBUNIE SA FUMEZ!!!Mai ales la gandul cappuccino cu multa spuma de lapte si cu scortisoara+o tigara... Pur si simplu ma topeam cand ma gandeam!Daca mai erau si savurate intr-o cafenea,la masa cu prietenele mele puteam spune ca e ceva mai bun decat o vacanta reusita(nicio vacanta nu putea fi reusita fara cateva pachete de tigari_.
Iubitul meu a fost si el fumator si s-a lasat dupa multi ani;a avut o mare influenta asupra mea si ma facea sa-mi dau seama ca nu e imposibil si ca o tigara inseamna,cu adevarat,boala,nicidecum placere.
Incepusem sa fumez un pachet intr-o saptamana,poate mai mult de o saptamana si incet-incet imi dadeam seama ca se poate si fara.
Poate multi dintre noi se gandesc la fumat ca la ceva ce face parte din viata lor,ceva ce ii reprezinta.Credeti-ma ca nu veti fi marginalizati de catre prietenii vostri fumatori,ci chiar invidiati.Peste un timp vi se va parea un obicei prost,mai ales cand va veti da seama ce inseamna aerul curat;cand veti deschide dulapul si va mirosi a parfum,nu a tutun;cand veti avea mai multi bani(sunt sigura ca cel putin 70%dintre fumatori au facut un calcul si si-au pus mainile in cap cand au vazut cat ar putea economisi intr-o saptamana,o luna,un an);cand va veti putea vedea de treburi linistiti fara a fi agitati ca trebuie sa iesiti la o tigara,sa indurati uneori frig,ninsori,ploi,vant,etc;sa va bucurati de o piele mai frumoasa si mai luminoasa,de dinti mai albi,de o respiratie proaspata,de un parfum bun,de sanatate si de viata!

Pe 1 februarie s-a implinit un an de cand m-am lasat si va spun sincer ca nu-mi mai trebuie.Acum pot savura un cappuccino facut bine si fara o tigara langa,nu-mi mai place sa ies atat de mult prin baruri si cluburi tocmai pt ca e mult fum si ma deranjeaza,mirosul ce-l poarta fumatorii mi se pare groaznic si fumatul imi pare o prostie.

Trebuie sa va dati seama ca e una dintre cele mai mari greseli din viata!Tata-un munte de om,genul care nu se imblonavea niciodata iar cand racea avea nevoie doar de o frectie cu spirt facuta seara si a doua zi nici nu-si mai aducea aminte ca ieri stranuta,tusea sau ii curgea nasul;un iubitor al sportului-a facut un infarct miocardic(in timpul infarctului MOARE O PARTE DIN MUSCHIUL INIMII!!!) si e condamnat pe viata la calvarul de a lua de trei ori pe zi cate trei tipuri de medicamente(daca asta ar fi necazul...ar fi bine,dar cred ca stiti si voi ce trage dupa el un infarct dpdv al ritmului de viata).A avut nevoie de asa ceva pt a se hotari sa nu mai fumeze.Pacat...daca s-ar fi gandit in urma cu cativa ani la asta sunt sigura ca si azi ar fi fost un om la fel de sanatos ca inainte,fara atatea griji.

Bunica mea,fumatoare de...nici ea nu mai stia exact cat timp...s-a stins din cauza cancerului pulmonar.Poate multi dintre voi au idee ce efect au citostaticele si chimioterapia asupra unui om...ei bine,in momentele in care reusea sa se ridice din pat ce credeti ca facea?Isi aprindea o tigara!Ajunsese la un grad de dependenta incat nici atunci cand a aflat ce a adus-o in acea stare n-a putut sa renunte la nenorocitul obicei!

Nu va mai supuneti la un asemenea risc!Ramaneti sanatosi pt copilasi,parinti,soti,iubiti,persoane ce va vor alaturi de ele cat mai mult timp.Cautati vointa si motivatia in voi,cu siguranta o veti gasi!

Ne facem rau cu mana noastra si pe banii nostri...

Aphrodisia
Postat pe 4 Iunie 2009 13:37
regret ca am aruncat atatia bani pe fereastra cand puteam sa fac altceva cu ei...acum din banii aia imi fac alte pofte si ma simt mult mai bine ca inainte...am scapat si de mirosul acela urat si sunt mandra de mine ca am reusit sa le las dupa 5 ani de fumat...
Toate ar trebuii sa fim mandre de noi si pentru cei care fumeaza am un sfat : deschideti bine ochii si uitati'va in jur ca lumea moare pe capete de cancer! Dupa ce ca sunt atatia factori si atatea produse care ne fac rau, care sunt importate si nu sunt naturale...mai bagati si tigari....nu mai cautati scuze si nu mai spuneti "de maine nu mai fumez"...nu mai fumati de acum si gata !
bafta ! si felicitari celor care au reusit
inna_1688
Postat pe 7 Iunie 2009 10:14
buna
eu am fumat timp de 5 ani ,fumat un pachet pe zi la care cand m-am hotarat sa sa raman insarcinat le-am lasat cu sase luni inainte [asa a fost sa fie sa ramnan dupa 6 luni ]nu mi-a fost usor ,si noaptea visa ca fumam,dar am avut vointa de fier[asa imi spunea sotu ] am reusit .dar dupa ce a implinit fata 2 ani m-am apucat din nou .Mare greseala si am fumat timpde de 6 ani ,pana am aflat ca am ramas insarcinata din nou , am renuntat la ele ,in prezent numai fumez si nici nu am de gand sa mai fumez vreo data. Cu toate ca imi place tigara dar nu mai vreau inainte ca miroseam a parfum amestec de tigara ,casa era imbacsita de fum ,faceam smotru la 2 zile si tot mirosul nu disparea .
kudika004559
Postat pe 7 Iunie 2009 10:26
Tot ce e bun ori e imoral ,ori e ilegal ori ingrasa...nicio placere nu ai voie sa ai in zillele astea...tigari nu,e uri nu ...nimic nu e bun...mie imi plac e urile si tigarile...din pacate devin tot mai scumpe si in curand ,din 2011 baga scandinavii astia lege k nu ai voie sa fumezi decat in pauza de pranz...hmm...baad boooysssss...pana atunci ma mai afum si eu sa ma conserv mai bine...cand ma voi lasa ...poate o sa incerc ceva din ce ati scris...
kudika019015
Postat pe 22 Iunie 2009 23:34
Buna
Si eu fumez de 15 ani si am tot cautat metode sa ma las .
De fiecare data nu am reusit sa stau fara tigari mai mult de trei saptamani.
In fiecare seara imi propun sa nu mai fumez,dar in fiecare dimineata aprind iar tigara.
lilianagr
Postat pe 23 Iunie 2009 16:41
De la: kudika037251, la data 2009-06-23 16:41:09Buna
Si eu fumez de 15 ani si am tot cautat metode sa ma las .
De fiecare data nu am reusit sa stau fara tigari mai mult de trei saptamani.
In fiecare seara imi propun sa nu mai fumez,dar in fiecare dimineata aprind iar tigara.


Tot e bun ca ti promiti seara ca nu mai fumezi!
Eu pe vremea cand fumam, nici nu ma culcam pana nu aveam cateva tigari pentru dimineata!
ACUM?????? o sa ma intrebati......
Ei da! Acum nu mai fumez, si asta de vreo 8 ani. Dar fumasem vreo 21 de ani.
Cum am reusit??? mi a explicat doctorul ca de mai fumez, mor curand si m am ambitionat si m am lasat de preaminunatele tigari!.
REZULTATUL???
Banii de tigari ii investesc in cele mai scumpe parfumuri si cele mai rafinate!
Duhnesc a parfumerie si nu a tutungerie, fapt care atrage copiii care i invat carte si trecatorii de pe strada!
Si 20 kg in plus de care nu sunt mandra deloc, datorate dulciurilor consumate in prima perioada de dupa "abandonarea fumatului".
Deai grija mare de ce va mai apucati.....
valibilic
Postat pe 10 Iulie 2009 08:11
Sa te lasi de fumat este unul dintre cele mai usoare lucruri ce le faci in viata. Afirm asta pentru ca cineva mi-a aratat in ce capcana sunt.
Va recomand o carte scrisa de Allen Carr - In sfarsit nefumator, o puteti gasi online cu un search pe google; este genul de carte ce-ti spune sa fumezi pana la ultima pagina, cartea se citeste intr-o zi.
devorrio
Postat pe 10 Iulie 2009 10:39
dupa mai multe incercari am reusit in final sa ma las de fumat....nu eram o mare dependenta de tigari dar...fumam...de 2 ani am reusit sa ma las si ma bucur foarte mult ca am reusit,daca ai vointa si vrei reusesti....si pt o colega de a mea care la randul ei fumeaza dar nu se poate lasa...si am reusit sa ii arat ca pot trai si fara tigari :) si e foarte bucuroasa :D...nu e usor cred lucrul acesta....trebuie doar sa ne gandim mai mult la cei din jur si la sanatatea noastra.numai bine va doresc la toti
anina86
Postat pe 13 Iulie 2009 10:37
Eu am fumat 10 ani, si am reusit in sfarsit sa ma las in aprilie, deci se fac aproape 4 luni
Nu ma pot lauda cu o metoda anume, pur si simplu am avut un noroc imens sa NU SIMT NEVOIA! A trecut o zi fara tigara, pe urma 2, si tot asa, pana cand mi am zis ca se poate. Din pacate nimeni nu ma crede ca mi a fost usor, dar cred ca fiecare caz difera.Acum ma simt muuuuult mai bine, ma sanatoasa, si chiar ma deranjeaza fumul de tigara.
Mihaela, iti doresc bafta. Poate ai si tu norocul meu
inamina
Postat pe 18 Iulie 2009 20:09
Multumesc de incurajare, inca ma stradui....
popa4mihaela
Postat pe 20 Iulie 2009 13:03
Daca vrei sa renunti la fumat cauta ma la cabinet. Am avut rezultate surprinzator de bune pana acum, poate si datorita faptului ca fiind medic si consilier psihoterapic am putut trata ambele componente ale dependentei nicotinice, respectiv cea fizica (cu medicamente) si cea psihica (prin consiliere).

Te avertizez insa ca rezultatele nu depind numai de mine, ci si de tine!
inger99lasuta
Postat pe 21 Iulie 2009 17:04
Pentru toti cei care poate nu stiu, dependenta nicotinica este una dintre dependentele cele mai nocive si periculoase din lume din doua motive>

1. este singura dependenta care i afecteaza DIRECT si pe cei din jur, iar nicotina se absoarbe inclusiv prin piele!

2. este singura dependenta care realizeaza depozite in organism, la nivelul peretelui celular din fiecare celula!, depozite ce pot asigura un nivel satisfacator de nicotina pentru perioade lungi de timp ce pot ajunge la 6-12 luni.

Astfel ca a te lasa de fumat inseamna dpdv medical si psihologic o perioada de minim 12-24 luni fara a fuma intentionat sau accidental. Asa ca ii rog pe cei cu mesaje de genul "m am lasat de 2-3-4 luni", sa se abtina si sa ne caute peste circa 1 an. Statistic 90% dintre ei vor recidiva!
inger99lasuta
Postat pe 21 Iulie 2009 17:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
psihoterapie 39 De la: dalliad 20 Octombrie 2009 11:52
Pentru fete 16 De la: kudika108812 21 Ianuarie 2010 13:31
genele false 15 De la: geneperfecte 21 Septembrie 2009 13:10
Cursuri in Iasi 2 De la: mkdisk 14 Noiembrie 2008 12:45
CURSURI DE CALIFICARE SI INITIERE 38 De la: sweet_ioana 2 Septembrie 2009 21:04