Setari Cookie-uri

Loc de varsat furia,,,, de injurat,, pt, toti,,,,,frustratii,,,,,nemultumitii,,,,, pamantului!

De la: greierash_is_back, la data 2009-11-04 15:07:34
De la: _curly, la data 2009-11-04 15:05:55
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-04 15:04:36oaaaaaa, fetele (am zis fetele, nu babele galagioase) ce pofta mi-ati facuuuuuuuuut!!!!!!!!! vreau si eu!!




asta ce inseamna? imi dai sau nu?


sigur ca iti dau,daca fluieri cu mine,facem un duet pe cinste
_curly
Postat pe 4 Noiembrie 2009 15:09
eu sunt vocea 2-a!
greierash_is_back
Postat pe 4 Noiembrie 2009 15:11
De la: FRANNNCE, la data 2009-11-04 14:35:42
De la: cristiana_cris, la data 2009-11-04 14:28:20
De la: kudika068864, la data 2009-11-04 14:05:24Simonica ! Hai sa schimbam cateva retete de papica ! Am eu cateva BUNE RAU !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ce ziceti ???? Poate ni se mai alatura si celelalte NURORI care au SOACRE MODEL ! Le mai faceti si voi cate o supriza ! O sa va rasfete si mai mult ! Va garantez !!!!!!!!!!!!!!!!!!! MAMAIA

tie iti recomand cea mai buna reteta..si rapida...mincare din ceanura....mori repede...
Cristinico esti nebuna? mor de ris

ioooooooooo is nebuna maica de mult sau nu?...parca eram nu mai stiu
te pup france...mai vrei reteta?
cristiana_cris
Postat pe 4 Noiembrie 2009 15:32

clatite?...uh ce pofta am..fac azi..cu dulceata de mure si brinza dulce
De la: _curly, la data 2009-11-04 14:57:20clatite dulci,in care pul branzica de vaca pregatita in prealabil cu zahar,vanilie,un praf de sare,stafide si oua,le bag la cuptor,nu inainte sa pun peste ele smantana din belsug...mmmmmmmm
cand le servesc,adaug sos de ciocolata sau de caramel
cristiana_cris
Postat pe 4 Noiembrie 2009 15:34
De la: cristiana_cris, la data 2009-11-04 15:32:12
De la: FRANNNCE, la data 2009-11-04 14:35:42
De la: cristiana_cris, la data 2009-11-04 14:28:20
De la: kudika068864, la data 2009-11-04 14:05:24Simonica ! Hai sa schimbam cateva retete de papica ! Am eu cateva BUNE RAU !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ce ziceti ???? Poate ni se mai alatura si celelalte NURORI care au SOACRE MODEL ! Le mai faceti si voi cate o supriza ! O sa va rasfete si mai mult ! Va garantez !!!!!!!!!!!!!!!!!!! MAMAIA

tie iti recomand cea mai buna reteta..si rapida...mincare din ceanura....mori repede...
Cristinico esti nebuna? mor de ris

ioooooooooo is nebuna maica de mult sau nu?...parca eram nu mai stiu
te pup france...mai vrei reteta?


Cris dragalasa ce faci tu ,de ce te agiti asa de tare,fata?

Postat pe 4 Noiembrie 2009 15:35
De la: blue07scorpion, la data 2009-11-04 14:19:19 How about u eating my shorts ???? ahm ? how about that

Iti recomand neste sedinte cu neste gaste din aratura , sa iei lectii de la ele pisi , pardon Frustrat-o

Am fost rau ? mvai mi se falfaie in vant


Ca intotdeauna esti un dragalas.

Postat pe 4 Noiembrie 2009 15:37
De la: scorpio67, la data 2009-11-04 15:35:27
De la: cristiana_cris, la data 2009-11-04 15:32:12
De la: FRANNNCE, la data 2009-11-04 14:35:42
De la: cristiana_cris, la data 2009-11-04 14:28:20
De la: kudika068864, la data 2009-11-04 14:05:24Simonica ! Hai sa schimbam cateva retete de papica ! Am eu cateva BUNE RAU !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ce ziceti ???? Poate ni se mai alatura si celelalte NURORI care au SOACRE MODEL ! Le mai faceti si voi cate o supriza ! O sa va rasfete si mai mult ! Va garantez !!!!!!!!!!!!!!!!!!! MAMAIA

tie iti recomand cea mai buna reteta..si rapida...mincare din ceanura....mori repede...
Cristinico esti nebuna? mor de ris

ioooooooooo is nebuna maica de mult sau nu?...parca eram nu mai stiu
te pup france...mai vrei reteta?


Cris dragalasa ce faci tu ,de ce te agiti asa de tare,fata?

iooo nu...vreau clatite ca uite poftesc
cristiana_cris
Postat pe 4 Noiembrie 2009 15:38
eu una sunt de acord cu doamna iar mesajul ei nu mi se pare rautacios.. adevarul e ca pe internet toti au curaj sa lase bunul simt la o parte si sa-si asterne primele ganduri care le trec prin cap`soarele necoapte. dar din pacate nu doar in romania se intampla. peste tot sunt oameni si oameni, doar ca noua ne sunt straini si nu-i putem percepe ca si pe ai nostri..

solutia mea a fost mereu nebagarea de seama, de schimbat ceva oricum nu pot sa schimb, asa ca pierdeti-va fratilor timpu cu toate porcariile, pentru ca oricum nu o sa vi-l regasiti... intre timp eu ma bucur de viata mea...
mihablonda
Postat pe 4 Noiembrie 2009 19:10
De la: mihablonda, la data 2009-11-04 19:10:40eu una sunt de acord cu doamna iar mesajul ei nu mi se pare rautacios.. adevarul e ca pe internet toti au curaj sa lase bunul simt la o parte si sa-si asterne primele ganduri care le trec prin cap`soarele necoapte. dar din pacate nu doar in romania se intampla. peste tot sunt oameni si oameni, doar ca noua ne sunt straini si nu-i putem percepe ca si pe ai nostri..

solutia mea a fost mereu nebagarea de seama, de schimbat ceva oricum nu pot sa schimb, asa ca pierdeti-va fratilor timpu cu toate porcariile, pentru ca oricum nu o sa vi-l regasiti... intre timp eu ma bucur de viata mea...


atunci bucura-te de viata si nu ne mai baga in seama!
cum se trezesc unii din senin sa comenteze fara sa stie despre ce e vorba!
greierash_is_back
Postat pe 4 Noiembrie 2009 19:16
Mai PAPUSELELE MAICHII! Voi doua , adica tu si SCORPIUTA faceti un duet grozav . TU faci tot timpul galagie ( asta bag seama sa te remarce lumea cat de DASTEAPTA esti ) iar celalta scuipa venin incontinuu !
Pentru DRAGUTELE MELE , care au scris retele de CLATITE ............ MULTU ............ MULT ! Am sa fac pentru duminica ambele retete sa aiba FII-MIU SI PRETENA-SA( posibil viitoarea NORA ) ce sa pape !
Astea doua , MAMARUTA si SCORPIA sunt irecuperabile ! Dar le iarta MAMAIA ! Una e prea cruduta ( mamaruta , doar 23 ani ) iar scorpia ( fara varsta specificata ) o fi una din aia imbalsamata , o fi de la Antipa ca la un moment dat a facut referire la acest loc ! Poate o fi un DINOZAUR , BRONTOZAUR , ca la cum vorbeste si ce gandire are o fi de pe undeva din Epoca pietrei .
kudika068864
Postat pe 5 Noiembrie 2009 07:50
bravoooooooo asa mamica ce imi place
GYPSI
Postat pe 5 Noiembrie 2009 07:56
De la: kudika068864, la data 2009-11-04 14:37:44Ei uite draga mea! CE zizi de niste LATITE CU CARNE sau BRASOVENE ? Ai facut vreodata ? Se fac clatitele dupa reteta obisnuita , dar fara zahar cu un piculet de VEGETA sau daca nu folosesti sare si piper. La trei persoane ajunge aluat dintr-u ou mai mare sau doua mai mici . Clatitele e bine sa fie mai subtirele ca la urma se ruleaza si sa le poti manevra usor . Eu pun pe langa lapte si un pic de apa minerala sau daca ma bere ! Cam !/2 pahar . La cantitatea asta , iti trebuie 1/2 kg de carne slaba ( pui , porc , vita ) o ceapa potrivita , cateva feliute de ardei rosu taiat marunt . Toate astea le calesti in putin ulei ( ami adaugi apa daca e nevoie ca sa se inmoaie carnea ) La urma cand carena e gata adaugi cateva ciupercute taiate marunt , un ou si frunze de patrunjel . Umplii clatitele cu cate o linguta de compozitie , le rulezi ca le sarmale si apoi le treci prin faina , ou batut si pesmet , dupa care le prajesti pana devin aurii . Se pot servi si calde si reci cu sos de maioneza cu smantanasi usturoi sau cu ketchup . Sper ca ai inteles reteta ! M-am grabit sa nu se faca ora trei si sa trebuiasca sa inchid calculatorul 1 Daca ai intrebari iti voi da lamuriri maine ...1 Am si reteta de APERITIV care se face acum cand se mai gasesc sper gogonele si ardei la un pret convenabil ! Te saluta MAMAIA cea REA ! Daca ti se pare interesant si reusesti sa o faci , astept pareri !Si bineanteles alte retete de la voi ! PA AAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!! Sa ai o dupa amiaza placuta !


Imi place reteta! Mai ales ca la noi acasa, sotul meu face clatitele!! Si-i ies niste clatite super! Mai departe ma descurc. Sa stii ca eu fac des rulouri cu diverse umpluturi, ce-mi trece prin cap, si-s plina de idei Pentru ca nu pot sa fac aluaturi, am o probleme cu asta, folosesc foietaj din comert. Si ies foarte bune.
gina37
Postat pe 5 Noiembrie 2009 09:51
De la: gina37, la data 2009-11-05 09:51:59
De la: kudika068864, la data 2009-11-04 14:37:44Ei uite draga mea! CE zizi de niste LATITE CU CARNE sau BRASOVENE ? Ai facut vreodata ? Se fac clatitele dupa reteta obisnuita , dar fara zahar cu un piculet de VEGETA sau daca nu folosesti sare si piper. La trei persoane ajunge aluat dintr-u ou mai mare sau doua mai mici . Clatitele e bine sa fie mai subtirele ca la urma se ruleaza si sa le poti manevra usor . Eu pun pe langa lapte si un pic de apa minerala sau daca ma bere ! Cam !/2 pahar . La cantitatea asta , iti trebuie 1/2 kg de carne slaba ( pui , porc , vita ) o ceapa potrivita , cateva feliute de ardei rosu taiat marunt . Toate astea le calesti in putin ulei ( ami adaugi apa daca e nevoie ca sa se inmoaie carnea ) La urma cand carena e gata adaugi cateva ciupercute taiate marunt , un ou si frunze de patrunjel . Umplii clatitele cu cate o linguta de compozitie , le rulezi ca le sarmale si apoi le treci prin faina , ou batut si pesmet , dupa care le prajesti pana devin aurii . Se pot servi si calde si reci cu sos de maioneza cu smantanasi usturoi sau cu ketchup . Sper ca ai inteles reteta ! M-am grabit sa nu se faca ora trei si sa trebuiasca sa inchid calculatorul 1 Daca ai intrebari iti voi da lamuriri maine ...1 Am si reteta de APERITIV care se face acum cand se mai gasesc sper gogonele si ardei la un pret convenabil ! Te saluta MAMAIA cea REA ! Daca ti se pare interesant si reusesti sa o faci , astept pareri !Si bineanteles alte retete de la voi ! PA AAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!! Sa ai o dupa amiaza placuta !


Imi place reteta! Mai ales ca la noi acasa, sotul meu face clatitele!! Si-i ies niste clatite super! Mai departe ma descurc. Sa stii ca eu fac des rulouri cu diverse umpluturi, ce-mi trece prin cap, si-s plina de idei Pentru ca nu pot sa fac aluaturi, am o probleme cu asta, folosesc foietaj din comert. Si ies foarte bune.


Gluma ,gluma dar da-mi si mie cateva idei de umpluturi ca eu nu prea mai am idei.Eu am alergie la faina asa ca tot foietaje folosesc.

Postat pe 5 Noiembrie 2009 09:56
Pai sa vedem: ceapa calita cu diverse condimente, se adauga ciupercute si piept de pui, dau alt tip de carne, taiat cubulete. Se ia de pe foc si se adauga un ou sau doua, amestecandu-se. Uneori rad cascaval, alteori, nu depinde daca am sau nu. Mai departe stii si singura: se intinde aluatul, etc...
Sau rad cascaval mai mult si-l intind peste aluat, apoi pun salam, sunculita, cabanos, un ou batut. Se ruleaza si se baga la cuptor.
Mai fac o rulada astfel: aluatul - 750 ml lapte, 300 gr faina, un pachet de unt(preferabil) sau margarina, 8 oua. Se procedeaza ca la aluatul de eclere: se pune la fiert laptele cu untul, cu putina sare, piper. Cand clocoteste se adauga faina in ploaie si se amesteca sa nu faca cocoloase. Se ia de pe foc si se lasa sa se racoreasca. Cand este aproape rece se incorporeaza cate un ou, pana se adauga toate. Se pregateste tava ca de obicei, se intinde aluatul si se da la cuptor. Se scoate cand este coapta si se rastoarna pe un prosop umed si se umple cu cabanos taiat pe lung, sunculita, salam, se rade deasupra casvacal si se ruleaza.
gina37
Postat pe 5 Noiembrie 2009 10:17
Cand am mese festive fac croisante cu piept de pui. Fac umplutara cu ceapa calita si ciuperci, condimente, marar verde si ou. Tai un buzunar in pieptul de pui si se umple. Foetajul se taie fasii si pieptul astfel umplut se imbraca in aluat, ca un croisant. Se ung cu ou. Se aseaza in tava unsa cu unt si se dau la cuptor. Sunt bestiale!
gina37
Postat pe 5 Noiembrie 2009 10:26
super retele!practice si rapide. sambata fac macar una dintre ele.cand mai ai timp mai da-mi,eu sunt " bolnava " cu gatitul,mai ales sa incerc retete noi.

Postat pe 5 Noiembrie 2009 10:33
De la: mihablonda, la data 2009-11-04 19:10:40eu una sunt de acord cu doamna iar mesajul ei nu mi se pare rautacios.. adevarul e ca pe internet toti au curaj sa lase bunul simt la o parte si sa-si asterne primele ganduri care le trec prin cap`soarele necoapte. dar din pacate nu doar in romania se intampla. peste tot sunt oameni si oameni, doar ca noua ne sunt straini si nu-i putem percepe ca si pe ai nostri..

solutia mea a fost mereu nebagarea de seama, de schimbat ceva oricum nu pot sa schimb, asa ca pierdeti-va fratilor timpu cu toate porcariile, pentru ca oricum nu o sa vi-l regasiti... intre timp eu ma bucur de viata mea...

si tu blondo? crezi ca esti mai inteligenta?hai sa fim serioase...tu nu vezi ca de fapt tot ce se intimpla e caterinca....insasi kudika a ajuns o mare caterinca
cristiana_cris
Postat pe 5 Noiembrie 2009 10:38
De la: kudika068864, la data 2009-11-05 07:50:27Mai PAPUSELELE MAICHII! Voi doua , adica tu si SCORPIUTA faceti un duet grozav . TU faci tot timpul galagie ( asta bag seama sa te remarce lumea cat de DASTEAPTA esti ) iar celalta scuipa venin incontinuu !
Pentru DRAGUTELE MELE , care au scris retele de CLATITE ............ MULTU ............ MULT ! Am sa fac pentru duminica ambele retete sa aiba FII-MIU SI PRETENA-SA( posibil viitoarea NORA ) ce sa pape !
Astea doua , MAMARUTA si SCORPIA sunt irecuperabile ! Dar le iarta MAMAIA ! Una e prea cruduta ( mamaruta , doar 23 ani ) iar scorpia ( fara varsta specificata ) o fi una din aia imbalsamata , o fi de la Antipa ca la un moment dat a facut referire la acest loc ! Poate o fi un DINOZAUR , BRONTOZAUR , ca la cum vorbeste si ce gandire are o fi de pe undeva din Epoca pietrei .

faci clatite pt prietena baiatului?...pina acum o vb de rau..ca vine la tine si nu face nimik decit sa se culce cu feciorul matale acum cine te mai intelege
cristiana_cris
Postat pe 5 Noiembrie 2009 10:40
De la: kudika068864, la data 2009-11-05 07:50:27Mai PAPUSELELE MAICHII! Voi doua , adica tu si SCORPIUTA faceti un duet grozav . TU faci tot timpul galagie ( asta bag seama sa te remarce lumea cat de DASTEAPTA esti ) iar celalta scuipa venin incontinuu !
Pentru DRAGUTELE MELE , care au scris retele de CLATITE ............ MULTU ............ MULT ! Am sa fac pentru duminica ambele retete sa aiba FII-MIU SI PRETENA-SA( posibil viitoarea NORA ) ce sa pape !
Astea doua , MAMARUTA si SCORPIA sunt irecuperabile ! Dar le iarta MAMAIA ! Una e prea cruduta ( mamaruta , doar 23 ani ) iar scorpia ( fara varsta specificata ) o fi una din aia imbalsamata , o fi de la Antipa ca la un moment dat a facut referire la acest loc ! Poate o fi un DINOZAUR , BRONTOZAUR , ca la cum vorbeste si ce gandire are o fi de pe undeva din Epoca pietrei .


boala lunga ,moarte sigura.
Sau

cainele moare de drum lung si prostul de grija ...mea.

Postat pe 5 Noiembrie 2009 10:44
Si acum sa revenim la povestea cu soacra ! Ce parare poate sa-si faca o mama de baiat despre o fata - viitoare sotie a fiului ei - care dupa nici doua saptamani de cand il cunoaste pe acesta se muta fara rusine la baiat acasa , asteapta sa fie servita , si isi mai da si aere de mare gospodina in fata mamei baiatului cand aceasta face mancare ? Eu as intra in pamant de rusine sa stiu ca sunt cu parintii sotului meu in casa si eu in cealalta camera sa fac sex ! Dupa un astfel de comportament , vrea sa mai fie si respectata si sa nu i se faca observatii . Eu i-am spus fiului meu ca daca vor ajunge sa stea impreuna cu prietena lui , n-au decat sa se mute separat . Nu pot tolera un Astfel de comportament si atat cat e la mine in casa am pretentia sa se supuna regulilor impuse de mine , deoarece mananca de la mine , eu ii spal hainele , fac curatenie , etc. Am incercat sa-mi educ baiatul cat mai bine , l-am ingrijit pana la varsta de 26 de ani si mi-ar parea rau sa dea peste o femeie care sa-si bata joc de el , sa-l considere un fel de sluga . Fa-ti fato treaba de femeie , cere-i ajutorul BARBATULUI cand e nevoie , dar nu-l exploata si atunci soacra nu=ti va avea treaba . Si eu am fost nora , am avut soacra , dar ne-am inteles bine . Nu i-am cerut niociodata sa faca nimic pentru mine din treburile casei , am avut , si am in continuare grija de fiul ei . Soacra mea m-a respectat pentru acest lucru si nu i-am dat astfel motive de comentarii .! Ia incearcati sa fiti un pic mai mult femei in casa decat in pat si atunci totul va fi OK !"
asta era postat de tine..acum vrei sa ai faci clatite
cristiana_cris
Postat pe 5 Noiembrie 2009 10:47
Buna Ginuta ! Aluatul facut de tine , il mai fac si eu si umplutura este in doua variante :
1. pate de ficat , unt , muratura ( castraveti sua gogosari ) taiata marunt , una doua oua fierte tot asa maruntite , frunza de patrunjel
2. Branza de vaci cu unt , putina ceapa si boia de ardei dulce ( daca ai ceapa verde nu e obligatorie boiaua )
Ei acum sa-ti dau reteta de APERITIV !
Ingrediente : 3 kg gogonele , 1 kg ceapa , 1 kg morcov , 10 ardei grasi de culoare rosie , 10 ardei grasi galbeni , 1 l de apa , 3 linguri miere , 100 ml otet , sare pentru muraturi cca doi pumni
Cum procedezi : gogonele se curata si se taie pestisori . Peste i pui cei boi pumni de sare ( apreciez cam 200 g ) amesteci si lasi pana a doua zi sa lase zeama . Strecori zeama , fara sa storci gogonelele .
Ceapa , ardeii se taie feliute , iar morcovul se da pe razatoarea mare . Amesteci totul , adaugi apa , mierea si otetul si bagi la cuptor pana se imnoaie toate ingredientele ( cam 1 ora , o ora si jumatate ) Dupa cescoti oala din cuptor , adaugi putin conservant , pui in borcane si la racit apoi intre haine .
Mod de preparare iarna : Se strecoara un borcan din APERITIVUL preparat ca mai sus , sa nu mai aiba asa multa zeama , se face maioneza dintr-un ou , se adauga la compozitie , o lingura de smantana si usuroi dupa gust . Daca vrei sa-ti iasa mai mult si sa faci IMBUNATATIRI , poti adauga un cartof fierd dat pe razatoare , parizer , piept de pui fiert etc. Eu fac reteta asta de mai bine 15 ani si cine a mancat din ea a fost foarte incantat . Pofta buna 1 O sa revin si cu alte idei. Multumesc pentru ale voastre . Le voi nota !
kudika068864
Postat pe 5 Noiembrie 2009 10:47
Rata umpluta

1 rata,
250 g carne de porc tocata,
1 chifla,
100 g ciuperci,
1 lingurita de ceapa data pe razatoare,
1 lingurita de ulei,
1 felie de slanina afumata,
sare, piper macinat, maghiran,
1 legatura de patrunjel verde.
Se prajeste ceapa in ulei, se adauga ciupercile, se sareaza, se pipe-reaza si se inabusa.

Se ia de pe foc, se amesteca cu carnea tocata, cu chifla inmuiata si stoarsa, ou, sare, piper si maghiran.
Se scoate osul de la piept prin interiorul ratei.
Se umple bine partea dinauntru cu umplutura de mai sus si se coase orificiul, se acopera cu felii de slanina.
Se inabusa cu putina apa in grasimea proprie, se da apoi la cuptor pana se rumeneste.

cristiana_cris
Postat pe 5 Noiembrie 2009 10:50
De la: cristiana_cris, la data 2009-11-05 10:50:35Rata umpluta

1 rata,
250 g carne de porc tocata,
1 chifla,
100 g ciuperci,
1 lingurita de ceapa data pe razatoare,
1 lingurita de ulei,
1 felie de slanina afumata,
sare, piper macinat, maghiran,
1 legatura de patrunjel verde.
Se prajeste ceapa in ulei, se adauga ciupercile, se sareaza, se pipe-reaza si se inabusa.

Se ia de pe foc, se amesteca cu carnea tocata, cu chifla inmuiata si stoarsa, ou, sare, piper si maghiran.
Se scoate osul de la piept prin interiorul ratei.
Se umple bine partea dinauntru cu umplutura de mai sus si se coase orificiul, se acopera cu felii de slanina.
Se inabusa cu putina apa in grasimea proprie, se da apoi la cuptor pana se rumeneste.



s-a notat reteta,cred ca iese un deliciu.

Postat pe 5 Noiembrie 2009 10:52
Veni si vedeta NOASTRA ! Buna dimineata SOARE !!!!!!!!!!!! Ai ceva impotriva clatitelor ! Cineva apropus sa discutam despre altceva si eu am fost de acord . Mi se pare mai instructiv decat sfaturile despre UCIDEREA SOACRELOR , si alte topicuri asemanatoare pentru varsarea VENINULUI is afisarea FRUSTRARILOR ! Se pare ca vrei sa continui maica disputa sau nu-ti plac CLATITELE ! Lasa-ne , maica , pe noi care suntem interesate de aceste lucruri sa ne vedem d etreaba! BINE ????? Disuta tu in continuare cu celelalte VEDETE : Greieras si Scorpia ! Hai PA!
kudika068864
Postat pe 5 Noiembrie 2009 10:53
Pui Chinezesc Cu Ciuperci
Ingrediente
500g piept de pui, 3linguri ulei, 1 lingura bulion, 20 ml cherry, 1 paharel sos soia, 1 lingura zahar, 2 cepe, 2 catei usturoi, 1/2 lingurita ghimbir, 1 cutie ciuperci tocate, malai,sare

Preparare
Se taie pieptul de pui cubulete de cca 2cm, se sareaza putin, se da prin malai, apoi se prajeste la foc iute in ulei pana devine auriu. Se scoate din tigaie si se pune pe un platou. In 2 linguri de ulei se caleste ceapa tocata marunt, cateii de usturoi tocati marunt, se adauga zaharul, ghimbirul, cherry-ul, bulionul, se lasa un pic la calit, apoi se adauga ciupercile si se mai lasa 5-10 min pe foc. Se amesteca cu bucatelele de pui si se serveste cald.
eu sunt inebunita dupa chinezesc....pui si rata niam ce bun e
cristiana_cris
Postat pe 5 Noiembrie 2009 10:55
De la: kudika068864, la data 2009-11-05 10:53:04Veni si vedeta NOASTRA ! Buna dimineata SOARE !!!!!!!!!!!! Ai ceva impotriva clatitelor ! Cineva apropus sa discutam despre altceva si eu am fost de acord . Mi se pare mai instructiv decat sfaturile despre UCIDEREA SOACRELOR , si alte topicuri asemanatoare pentru varsarea VENINULUI is afisarea FRUSTRARILOR ! Se pare ca vrei sa continui maica disputa sau nu-ti plac CLATITELE ! Lasa-ne , maica , pe noi care suntem interesate de aceste lucruri sa ne vedem d etreaba! BINE ????? Disuta tu in continuare cu celelalte VEDETE : Greieras si Scorpia ! Hai PA!

era o intrebare..daca citeai mai mult..vedeai ca imi plac clatitele....insa tu citesti doar ce vrei asta e problema ta de fapt...
cristiana_cris
Postat pe 5 Noiembrie 2009 10:57
Fetelor , reteta cu rata se poate face si cu pui , si inercati sa introduceti in compozitie cand o puneti in piept intr-o parte un morcov fiert ( mai sbtirel , daca nu o jumatate sau sfert ) si in celalta jumate fasii de castraveciori murati , sau fasii de gogosari , tot murati ) Asta e atat pentru gust cat si pentru aspect . Cand tai pieptul, in sectiune se vede intr-o parte morcovul si in celalta castravete sau gogosarul !
Un pot , draga mea , pe care se poate sa-l stiti , dar eu vi-l VAND totusi : Pentru aiesi cartofii prajiti mai buni ( nu cartofii pai , ca aia sunt tatati prea subtire ) fierbeti intai in apa cu sare , strecurati de apa si apoi puneti la prajit in mai mult ulei . Vor fi gata foarte repede ( asat cand aveti musafiri si trebuie sa facti cantitate mai mare ) nu absorb atat de mult ulei , se rumenesc frumos iar inautru raman moi .
Si da draguta , ii fac de mancare si prietenei fiului meu , ca doar nu o las sa moara de inanitie la mine in casa si apoi sa trebuiasca sa dau cu sebsemnatul la POLITIE ! Si in al doile arand deocamdata e doar musafir in casa mea ! Si cu acestia trebuie sa te porti civilizat !
kudika068864
Postat pe 5 Noiembrie 2009 11:01


Daca tot ati ajuns la retete apelez si eu la experienta voastra. Cum ii pot da luciu pastei de zahar? Am facut un tort in forma de papusa , rochita a fost din pasta de zahar, dar mi-a iesit prea mata . Si nu am reusit s-o intind (pasta de zahar) foarte subtire. Stie cineva?
valitaxx
Postat pe 5 Noiembrie 2009 11:02
De la: kudika068864, la data 2009-11-05 10:47:41Buna Ginuta ! Aluatul facut de tine , il mai fac si eu si umplutura este in doua variante :
1. pate de ficat , unt , muratura ( castraveti sua gogosari ) taiata marunt , una doua oua fierte tot asa maruntite , frunza de patrunjel
2. Branza de vaci cu unt , putina ceapa si boia de ardei dulce ( daca ai ceapa verde nu e obligatorie boiaua )
Ei acum sa-ti dau reteta de APERITIV !
Ingrediente : 3 kg gogonele , 1 kg ceapa , 1 kg morcov , 10 ardei grasi de culoare rosie , 10 ardei grasi galbeni , 1 l de apa , 3 linguri miere , 100 ml otet , sare pentru muraturi cca doi pumni
Cum procedezi : gogonele se curata si se taie pestisori . Peste i pui cei boi pumni de sare ( apreciez cam 200 g ) amesteci si lasi pana a doua zi sa lase zeama . Strecori zeama , fara sa storci gogonelele .
Ceapa , ardeii se taie feliute , iar morcovul se da pe razatoarea mare . Amesteci totul , adaugi apa , mierea si otetul si bagi la cuptor pana se imnoaie toate ingredientele ( cam 1 ora , o ora si jumatate ) Dupa cescoti oala din cuptor , adaugi putin conservant , pui in borcane si la racit apoi intre haine .
Mod de preparare iarna : Se strecoara un borcan din APERITIVUL preparat ca mai sus , sa nu mai aiba asa multa zeama , se face maioneza dintr-un ou , se adauga la compozitie , o lingura de smantana si usuroi dupa gust . Daca vrei sa-ti iasa mai mult si sa faci IMBUNATATIRI , poti adauga un cartof fierd dat pe razatoare , parizer , piept de pui fiert etc. Eu fac reteta asta de mai bine 15 ani si cine a mancat din ea a fost foarte incantat . Pofta buna 1 O sa revin si cu alte idei. Multumesc pentru ale voastre . Le voi nota !


Multumesc pentru retete. O sa le aplic si eu! "Suna" delicios!
gina37
Postat pe 5 Noiembrie 2009 11:14
De la: cristiana_cris, la data 2009-11-05 10:50:35Rata umpluta

1 rata,
250 g carne de porc tocata,
1 chifla,
100 g ciuperci,
1 lingurita de ceapa data pe razatoare,
1 lingurita de ulei,
1 felie de slanina afumata,
sare, piper macinat, maghiran,
1 legatura de patrunjel verde.
Se prajeste ceapa in ulei, se adauga ciupercile, se sareaza, se pipe-reaza si se inabusa.

Se ia de pe foc, se amesteca cu carnea tocata, cu chifla inmuiata si stoarsa, ou, sare, piper si maghiran.
Se scoate osul de la piept prin interiorul ratei.
Se umple bine partea dinauntru cu umplutura de mai sus si se coase orificiul, se acopera cu felii de slanina.
Se inabusa cu putina apa in grasimea proprie, se da apoi la cuptor pana se rumeneste.



Cam asta este si umplutura folosita de mine pentru curcan.
gina37
Postat pe 5 Noiembrie 2009 11:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat de usor va este sa spuneti adio unei relatii?! 8 De la: ionelaela 10 Octombrie 2009 01:10
Diverse.... 10 De la: cristiana_cris 12 Noiembrie 2009 12:17
CINE MA POATE AJUTA!!! SUFAR ENORM DE MULT!!! 6 De la: paullina 19 Iulie 2010 05:26
despartiri-impacari....dar nici un rezultat! 0 De la: 27 Februarie 2010 15:23
Off 4 De la: anutzzaa 13 Iulie 2010 16:52