Setari Cookie-uri

Am nevoie de un sfat

Buna,
Fetelor, am o mare dilema si a-si avea nevoie de un sfat. Dar sa incepem cu inceputul. Sunt impreuna cu prietenul meu de niste ani, peste cateva luni urmeaza sa ne casatorim. Am impresia ca totul intre noi nu mai e cum a fost. Avand in vedere ca locuim impreuna, simt ca iubirea dintre noi nu mai e aceeasi, si ca mai mult stam impreuna din obisnuinta. Asta in cazul meu, pentru ca stiu ca el ma iubeste poate mai mult ca la inceput.
Acum ceva timp mi-am schimbat jobul, si la noul meu loc de munca am dat peste un tip de care m-am indragostit pana peste cap. E exact ceea ce vreau de la omul de langa mine, e calm, calculat si foarte atent cu persoanele din jurul lui. Cred ca si el simte ceva pentru mine, dar nu sunt sigura. Mi-am dat seama de acest lucru deoarece a fost destul de uimit cand a aflat ca o sa ma casatoresc. Chiar daca nu mi-a zis nimeni nimic, mi-am dat seama ca le pune intrebari fetelor de la job despre mine, stie cand o sa am concediu, se intereseaza cum lucrez, vine sa vorbim atunci cand sunt la pauza de tigare. Acum problema e ca tipul asta e desul de timid si nici eu nu sunt o persoana directa. Astept sa faca el primul pas. Problema e ca nu stiu cum sa procedez. Imi doresc sa fiu sigura ca simte ceva pentru mine, macar sa stiu ce am de facut, dar nu stiu cum sa procedez. Nu mi-am inselat prietenul niciodata, si nici nu o sa o fac. Pe de alta parte mi-e frica ca, daca o sa stiu sigur ca simte ceva pentr mine, vraja o sa se stinga. Sunt genul de om care stunci cand stie ca nu poate avea ceva doar la lucrul acela se gandeste, si atunci cand il am nu mai am nevoie de el.
Ma gandesc tot timpul ca daca o sa las lucrurile asa cum sunt, o sa fac o mare prostie. Cum sa merg inainte cu nunta daca eu nu sunt sigura de sentimentele mele? Merita sa fiu nefericita doar pentru ca cei din jurul meu sa fie fericiti?

Postat pe 4 Noiembrie 2009 11:31
De la: , la data 2009-11-04 11:31:43Buna,
Sunt genul de om care stunci cand stie ca nu poate avea ceva doar la lucrul acela se gandeste, si atunci cand il am nu mai am nevoie de el.


e semn ca inca nu te-ai maturizat.... ca si intrebarile pe care le-ai pus dupa asta. In nici un caz nu esti pregatita pentru un mariaj.
kitty_krieger
Postat pe 4 Noiembrie 2009 11:38
Ce ar fi sa dai un zvon la tine la serv., ca nu te mai casatoresti si ca ti-ai stricat vechea relatie sa vezi cum reactioneaza colegul de munca? e posibil sa fie amabil din obisnuinta si ceea ce vezi sa nu fie tocmai felul lui de a fi ci doar imaginea pe care vrea sa si-o etaleze. Atunci, nu inseamna ca, inima te-ar indemna sa-ti arunci relatia acuala pe o himera? totul tine de atitudinea ta..probabil Daca ar fi o persoana care ar atenta la mirele tau ce ai simti? Confort de dragul compensatiei sau teama de a nu-l pierde?
blue_angel31
Postat pe 4 Noiembrie 2009 11:43
De la: , la data 2009-11-04 11:31:43Buna,
Fetelor, am o mare dilema si a-si avea nevoie de un sfat. Dar sa incepem cu inceputul. Sunt impreuna cu prietenul meu de niste ani, peste cateva luni urmeaza sa ne casatorim. Am impresia ca totul intre noi nu mai e cum a fost. Avand in vedere ca locuim impreuna, simt ca iubirea dintre noi nu mai e aceeasi, si ca mai mult stam impreuna din obisnuinta. Asta in cazul meu, pentru ca stiu ca el ma iubeste poate mai mult ca la inceput.
Acum ceva timp mi-am schimbat jobul, si la noul meu loc de munca am dat peste un tip de care m-am indragostit pana peste cap. E exact ceea ce vreau de la omul de langa mine, e calm, calculat si foarte atent cu persoanele din jurul lui. Cred ca si el simte ceva pentru mine, dar nu sunt sigura. Mi-am dat seama de acest lucru deoarece a fost destul de uimit cand a aflat ca o sa ma casatoresc. Chiar daca nu mi-a zis nimeni nimic, mi-am dat seama ca le pune intrebari fetelor de la job despre mine, stie cand o sa am concediu, se intereseaza cum lucrez, vine sa vorbim atunci cand sunt la pauza de tigare. Acum problema e ca tipul asta e desul de timid si nici eu nu sunt o persoana directa. Astept sa faca el primul pas. Problema e ca nu stiu cum sa procedez. Imi doresc sa fiu sigura ca simte ceva pentru mine, macar sa stiu ce am de facut, dar nu stiu cum sa procedez. Nu mi-am inselat prietenul niciodata, si nici nu o sa o fac. Pe de alta parte mi-e frica ca, daca o sa stiu sigur ca simte ceva pentr mine, vraja o sa se stinga. Sunt genul de om care stunci cand stie ca nu poate avea ceva doar la lucrul acela se gandeste, si atunci cand il am nu mai am nevoie de el.
Ma gandesc tot timpul ca daca o sa las lucrurile asa cum sunt, o sa fac o mare prostie. Cum sa merg inainte cu nunta daca eu nu sunt sigura de sentimentele mele? Merita sa fiu nefericita doar pentru ca cei din jurul meu sa fie fericiti?


Eu zic sa-ti urmezi feelingurile! Cand subconstientul iti trage un semnal de alarma, e bine sa-i dai atentie si sa vezi exact ce scartaie. Casatoria e un pas important in viata si e bine sa incepi cu dreptul, oricum incearca sa nu-ti bati joc de sentimentele nimanui, fi sincera cu tine si dupa aceea cu ceilalti!
miss_darine
Postat pe 4 Noiembrie 2009 11:46
Poate ca inca nu m-am maturizat, poate ca inca nu stiu ce vreau. Tocmai din aceasta cauza nu vreau sa fac o greseala. Intotdeuna am facut ceea ce a trebuit nu ceea ce am vrut, dar acum simt ca nu mai pot sa tin cont doar de cei din jurul meu. Am impresia ca privesc de undeva de afara organizarea nuntii, nu stiu. Toata lumea e super incantata de nunta asta, dar eu simt ca nu mai e iubirea care a fost intre noi. Stiu ca daca o sa merg mai departe o sa am o viata linistita, stiu ca omul de langa mine ma iubeste enorm si va face tot ce va putea pebtru a ma vedea fericita, dar stiu deasemenea ca nu e corect fata de el sa ma gandesc la altcineva, sa ma gandesc cum ar fi daca...
Tocmai din cauza asta imi doresc sa am o certitudine in privinta sentimentelor colegului meu. Poate ca daca a-si sti ca doar mi s-a parut, ca de fapt el doar incearca sa fie dragut cu mine, a-si proceda altfel.
tyracat
Postat pe 4 Noiembrie 2009 11:58

Si daca afli ca isi doreste o relatie cu tine acel coleg, ce faci?
miss_darine
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:01
poate doar te agati de acest coleg disperata pentru ca, de fapt, nu-ti doresti aceasta nunta. Poate aici e buba, nu daca te place sau nu colegul. Daca iubitul tau te iubeste atat de mult, ar trebui sa te inteleaga daca aveti o discutie rationala si-i explici ca nu esti pregatita pentru pasul asta. Si mai da-i dracului pe cei din jur, traiesti pentru tine sau pentru ei?
kitty_krieger
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:04
De la: tyracat, la data 2009-11-04 11:58:54Poate ca inca nu m-am maturizat, poate ca inca nu stiu ce vreau. Tocmai din aceasta cauza nu vreau sa fac o greseala. Intotdeuna am facut ceea ce a trebuit nu ceea ce am vrut, dar acum simt ca nu mai pot sa tin cont doar de cei din jurul meu. Am impresia ca privesc de undeva de afara organizarea nuntii, nu stiu. Toata lumea e super incantata de nunta asta, dar eu simt ca nu mai e iubirea care a fost intre noi. Stiu ca daca o sa merg mai departe o sa am o viata linistita, stiu ca omul de langa mine ma iubeste enorm si va face tot ce va putea pebtru a ma vedea fericita, dar stiu deasemenea ca nu e corect fata de el sa ma gandesc la altcineva, sa ma gandesc cum ar fi daca...
Tocmai din cauza asta imi doresc sa am o certitudine in privinta sentimentelor colegului meu. Poate ca daca a-si sti ca doar mi s-a parut, ca de fapt el doar incearca sa fie dragut cu mine, a-si proceda altfel.

cu siguranta, asta era si ideea cu zvonul. Daca el te-ar sti singura si disponibila ce ar face? s-ar apropia sau ar da inapoi.
priveste-ti colegul si in atidudinea lui fata de celelalte colege ale tale, rascoleste-i putin in trecut, aduna informatii si apoi clarifica-ti sentimentele. cand totul e limpede casatoreste-te. Eu cred ca o sa-ti treaca pasiunea pentru coleg.
blue_angel31
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:05
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-04 12:04:40poate doar te agati de acest coleg disperata pentru ca, de fapt, nu-ti doresti aceasta nunta. Poate aici e buba, nu daca te place sau nu colegul. Daca iubitul tau te iubeste atat de mult, ar trebui sa te inteleaga daca aveti o discutie rationala si-i explici ca nu esti pregatita pentru pasul asta. Si mai da-i dracului pe cei din jur, traiesti pentru tine sau pentru ei?

orice noutate in viata noastra ne aduce teama de necunoscut si cautam o evadare
blue_angel31
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:07
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-04 12:04:40poate doar te agati de acest coleg disperata pentru ca, de fapt, nu-ti doresti aceasta nunta. Poate aici e buba, nu daca te place sau nu colegul. Daca iubitul tau te iubeste atat de mult, ar trebui sa te inteleaga daca aveti o discutie rationala si-i explici ca nu esti pregatita pentru pasul asta. Si mai da-i dracului pe cei din jur, traiesti pentru tine sau pentru ei?


Asta-i spuneam si eu mai sus, sa fie atenta ca subconstientul ii lucreaza si e clar ca nu -si doreste sa se marite!
miss_darine
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:07
De la: blue_angel31, la data 2009-11-04 12:07:17
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-04 12:04:40poate doar te agati de acest coleg disperata pentru ca, de fapt, nu-ti doresti aceasta nunta. Poate aici e buba, nu daca te place sau nu colegul. Daca iubitul tau te iubeste atat de mult, ar trebui sa te inteleaga daca aveti o discutie rationala si-i explici ca nu esti pregatita pentru pasul asta. Si mai da-i dracului pe cei din jur, traiesti pentru tine sau pentru ei?

orice noutate in viata noastra ne aduce teama de necunoscut si cautam o evadare


scuze, dar asta inseamna ca ai da inapoi la fiecare schimbare de job, la fiecare calatorie intr-o tara necunoscuta samd. Teama de necunoscut e normala, dar sa cauti o evadare din cauza asta se numeste ca nu-ti traiesti viata. Parerea mea.
kitty_krieger
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:12
Aveti dreptate. Poate ca ceea ce fac e doar sa caut un pretext pentru a nu ma casatori. Poate chiar nu simt nimic pentru colegul meu. Sunt foarte confuza. Oricum o sa incep prin a avea o discutie cu iubitul meu. In privinta colegului o sa incerc sa fiu mai atenta si sa nu mai interpretez fiecare gest pe care il face. Si cel mai important, o sa incerc sa ma gandesc in primul rand la ceea ce vreau cu adevarat, nu la ceea ce vor altii. In fond, e viata mea , si daca fac o greseala eu suport consecintele.
tyracat
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:17
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-04 12:12:14
De la: blue_angel31, la data 2009-11-04 12:07:17
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-04 12:04:40poate doar te agati de acest coleg disperata pentru ca, de fapt, nu-ti doresti aceasta nunta. Poate aici e buba, nu daca te place sau nu colegul. Daca iubitul tau te iubeste atat de mult, ar trebui sa te inteleaga daca aveti o discutie rationala si-i explici ca nu esti pregatita pentru pasul asta. Si mai da-i dracului pe cei din jur, traiesti pentru tine sau pentru ei?

orice noutate in viata noastra ne aduce teama de necunoscut si cautam o evadare


scuze, dar asta inseamna ca ai da inapoi la fiecare schimbare de job, la fiecare calatorie intr-o tara necunoscuta samd. Teama de necunoscut e normala, dar sa cauti o evadare din cauza asta se numeste ca nu-ti traiesti viata. Parerea mea.

Nu la asta faceam referire, ci la casatorie. Teama ca ceva asa urias ne poate "inghiti" ne face sa cautam alte relatii sau orice altceva doar sa nu facem pasul.Odata ce totul i-a contur si devine prezent ne aduce un suras pe buze si...gata. n-a fost chiar asa rau
blue_angel31
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:18
De la: tyracat, la data 2009-11-04 12:17:23Aveti dreptate. Poate ca ceea ce fac e doar sa caut un pretext pentru a nu ma casatori. Poate chiar nu simt nimic pentru colegul meu. Sunt foarte confuza. Oricum o sa incep prin a avea o discutie cu iubitul meu. In privinta colegului o sa incerc sa fiu mai atenta si sa nu mai interpretez fiecare gest pe care il face. Si cel mai important, o sa incerc sa ma gandesc in primul rand la ceea ce vreau cu adevarat, nu la ceea ce vor altii. In fond, e viata mea , si daca fac o greseala eu suport consecintele.


Bravo, asta si trebuie sa faci!
miss_darine
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:20
nu te marita doar ca sa fii maritata sau pentru ca ati locuit un timp impreuna!!! de fapt, nu te marita decat atunci cand stii sigur ca el e un bun camarad si veti avea ce face si ce discuta si la adanci batranete!!
crisbiz2004
Postat pe 24 Noiembrie 2009 11:12
PAREREA MEA ESTE SA NU TE GRABESTI CU MARITATUL.
DACA DEJA TE-AI PLICTISIT DE CEL DE LANGA TINE NU MAI PIERDE TIMPUL.
ORICUM ASTEAPTA-TE LA MARI DEZAMAJIRI.FIECARE ISI PRIMESTE RASPLATA SA.
FAPTUL CA TI-AI PIRDUT SUFLETUL IMEDIAT CE ALTA PERSOANA TI-A IESIT IN CALE, INSEAMNA CA TREBUIE SA-TI MAI TRAIESTI VIATA.DAR SA STII CA SI VIATA TREBUIE TRAITA SA NU-TI BATI JOC DE EA CA S-AR PUTEA SA-SI BATA SI EA DE TINE.
UN TREN NU TRECE DE DOUA ORI PRIN ACEEASI GARA.
AI GRESIT CA AI STAT IMPREUNA CU PRIETENUL TAU, DEJA V-ATI PLICTISIT UNUL DE ALTUL, A DEVENIT BANAL SI TU INCA NU TE-AI MATURIZAT SA-TI DORESTI O FAMILIE.
TE-AI GANDIT SI LA EL?LA SENTIMENTELE LUI?INCEARCA SI STAI DE VORBA CU EL SI HOTARATI IMPREUNA.POATE NICI EL NU MAI VREA DACA STIE CE SENTIMENTE NUTRESTI PENTRU EL.
ALTFEL NUNTA VA FI O POVARA PENTRU TOATA LUMEA .
GANDESTETE CA IN BISERICA SPUNE PREOTUL CA NUMAI MOARTEA VA VA DESPARTI SI SA VA IUBITI SA ASCULTATI UNUL DE ALTUL ECT.
MEDITEAZA SI HOTARESTE.
NU VREAU SA TE INFLUENTEZ , DORESC SA DEVII CONSTIENTA DE CEEA CE FACI.
MULT NOROC
kudika085051
Postat pe 24 Noiembrie 2009 12:56
Parerea mea este ca nu trebuie sa te grabesti cu o decizie care mai tarziu s-ar putea sa iti para rau ca ai luat-o. Nu stiu de cat timp esti impreuna cu actualul tau prieten, dar trebuie sa iei in considerare faptul ca dupa un anumit numar de ani de relatie, nu mai poate fi pasiunea de la inceput, dorinta aceea arzatoare fata de cel de langa tine. Relatia trece la un alt nivel, se maturizeza. Cu toate ca avem impresia ca nu mai simitim nimic fata de cel de langa noi, sentimentele raman. Important este sa incercam sa le redescoperim de fiecare data. De unde stii ca acel coleg nu este dragut decat in aparenta si poate dupa 1-2 luni sau 1 an iti dai seama ca nu ai nimic in comun cu el. Eu iti propun sa ai o discutie deschisa cu logodnicul tau, sa ii spui ce simti in momentul de fata si sa incercati sa gasiti o cale de a iesi impreuna din acest impas. Important este ca amandoi sa va doriti la fel de mult acest lucru. Multa bafta!
sv2bty
Postat pe 24 Noiembrie 2009 14:20
Parerea mea sincera e ca ar trebui sa-ti vezi de treaba ta...la faza cu colegu.Ma gandesc totusi ca ai planuri de casatorie cu actualul si nu ar trebui sa sari si prin alte gradini,daca intelegi ce vreau sa-ti spun.. gandeste-te bine la ce simti pt cel cu care o sa te casatoresti...il vrei aproape in fiecare dimineata sa-ti sopteasca la ureche ca te iubeste?esti nesigura dar asta poate fi doar o etapa..si ai putea sa strici totul degeba..colegutzu poate te-ar vrea sa iesiti la o cafea, 2...etc etc alte vrajeli dar nu ar fi cel pe care l-ai vrea cu adevarat ,tu mai vrei totusi sa testezi si alte terenuri si asta nu inteleg eu, de ce???nu esti pregatita pt un mariaj definitiv dar viata ta nu ar trebui sa depinda de urmatoarea miscare a ispitei..gandeste-te singura si analizeaza, te comporti ca o pustoaica de liceu careia ii zboara ochii dupa altii si nu stie ce vrea de la viata...esti usor de corupt daca gandesti asa de pe acum...daca ar fi sa te desparti de prietenul tau fa-o doar stiind ca nu va potriviti chiar si dupa atatia ani dar nu pentru ca te-ar tenta sa incerci si cu altu....nu se merita si o sa-ti para rau..
Lady_Gaga9
Postat pe 27 Noiembrie 2009 22:40
Mai fato, daca nu simti ca e momentul, pai nu te marita doar asa ca sa te afli in treaba.... dar nici sa nu dai cu piciorul unei relatii bune pt cai verzi pe pereti!...
darksukkubus69
Postat pe 27 Noiembrie 2009 22:57
eu tot nu am inteles care e treaba cu fata asta... sau cu profilul ei

a deschis cel putin 10 subiecte asemanatoare

pana la urma e o eroare, e la misto sau cineva de la kudika le posteaza?
adina_black
Postat pe 27 Noiembrie 2009 23:00
nr 3!
greierash_is_back
Postat pe 27 Noiembrie 2009 23:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
generatia emo:P 7 De la: anca0704 29 Mai 2009 21:07
Amanta lu` tata 61 De la: kudika427839 7 Septembrie 2011 21:09
Tot dilema aia ... 8 De la: yumalai 26 Aprilie 2009 07:58
Un alt sfat.. de la prieteni... 22 De la: kudika319806 5 Septembrie 2010 17:31
ce ziceti? 3 De la: yayame89 18 August 2009 22:29