Setari Cookie-uri

gripa noua: pro sau contra vaccinului?

De la: adina_black, la data 2009-11-04 18:10:41
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-04 17:42:27daca-i musai, cu placere!


dar nu iti e deloc frica de efectele vaccinului? pe termen lung

eu nu vreau sa il fac, dar cica o sa fim obligati la un mom dat

e
nu te poate obliga nimeni sa-l faci, stai linistita! ramanem totusi o tara libera. tu trebuie sa faci ce crezi k e mai bine pentru tine. pana una alta e f bine k te informezi. ce stiu eu e ca gripa asta se trateaza la fel ca orice alta gripa cu medikmentele tradionale...bine n-ar fi rau sa mergi la medic in caz ca o contactezi. vaccinul insa..eu sunt contra. pana nu se dovedeste k e eficient, eu nu-l incerc. fratele meu e la liceu si ar trebui sa-l faca dar am hotarat impreuna sa nu-l faca. e ceva ciudat cu vaccinul asta...
MissPotter
Postat pe 8 Noiembrie 2009 09:09
Bine v-am gasit. Sunt in dubii privind vaccinul! Nu cred ca o sa ma vaccinez.Anul trecut ne-am vaccinat, n-am fost raciti de loc toata iarna si am scimbat si temperatura fiind plecati din Romania. Nu este rau ca se posteaza , comentarii pro si contra vaccinului. Eu consider ca este bine sa respectam opinia fiecarui om in acest topic si fiecare face ceea ce considera ca este bine pt, el! De ce sa recurgeti iar la vechiul sistem ,deja depajit ,de mult,,,jignirile???! Va doresc o duminica frumoasa si .....sa va ferasca Dumnezeu de ;gripa!!
kudika017520
Postat pe 8 Noiembrie 2009 09:18
valitza88: cat despre faza cu vitamina D si statul la soare, sper ca ai glumit. vitamina D sau statul la soare fortifica sistemul imunitar, lucru care duce la un raspuns mai bun al organismului in caz de pandemii. vitamina D nu e un tratament al gripei, asa cum e posibil sa fi inteles tu din finalul materialului trimis de mitura, ci este o forma de protejare anterioara epidemiei.
monamitarca
Postat pe 8 Noiembrie 2009 09:31

sa vedem citi din fruntea tarii si-au facut acest vaccin ,televizat si verificat ca sa dea un exemplu de incredere
7emilia
Postat pe 8 Noiembrie 2009 09:35
Eu sunt din Bihor, Beius si pe aici totul e calm si linistit . Nu am vazut pe nimeni (si fac naveta 20 km cu transportul in comun) sa poarte masca chirurgicala si nici nu am auzit sa faca vaccinul antigripal cu care eu nu sunt de acord cu atat mai mult daca te si obliga. Si asta nu pentru ca mi-ar fi frica ci datorita efectelor sale asupra organismului .
kudika044078
Postat pe 8 Noiembrie 2009 09:43
Buna , Ma numesc Mary Suedia -Si aici este o gripa foarte raspandita cei de la sanipid neau anuntat sa facem vaccinul zice cai necesar - cei mai multi dintre oameni sunt cei anvarsta si copii . Sa constatat caci aceasta boala vine de la cei ce au turbeculoza , cea mai mare parte . acum vedem ceo sa fie . sincer simtomele sunt : ameteli dureri ale corpului greata , cei care tusesc mult si dau o saliva galbuie .. multumesc lui dumnezeu caci nu am nimic nam facut vaccinul dar ma ocrotesc . ca sa nu eau si eu gripa .Dupa parerea mea cei ce au aceasta gripa e de folos ca sa mearga la doctor si sa ea tratamentul regulat aceasta gripa este foarte daunatoare aici an suedia au murit o femeie an varsta si o femeie ansarcinata ........ dumnezeu sa ne ajute pe toti ... Maricica Suedia
heysanmony
Postat pe 8 Noiembrie 2009 09:50
De la: monamitarca, la data 2009-11-08 09:09:11
bai, toti sunteti agramati pe aici?!
greierash: se scrie DROBUL de sare, iar nu si mai sunt cuvinte separate!
valitza 88: se fac din tulpini de virusuri care trebe "altoite" pe ceva material genetic uman. de unde se ia acest material genetic? aud? tu nu stii, de fapt, nimic, tocmai pentru ca iei de bune informatiile din carti si nu faci nimic altceva cu ele. altfel ai fi stiut ca tulpinile de virusuri nu stau asa, de capul lor. acum, ca sunt sau nu celule canceroase pe acolo, asta e altceva.

esti cumva medic uman?
normal ca nu stau asa ci cresc pe niste medii de cultura.
astept raspuns la intrebarea mea.
Valitza88
Postat pe 8 Noiembrie 2009 09:54
De la: monamitarca, la data 2009-11-08 09:09:11
bai, toti sunteti agramati pe aici?!
greierash: se scrie DROBUL de sare, iar nu si mai sunt cuvinte separate!
valitza 88: se fac din tulpini de virusuri care trebe "altoite" pe ceva material genetic uman. de unde se ia acest material genetic? aud? tu nu stii, de fapt, nimic, tocmai pentru ca iei de bune informatiile din carti si nu faci nimic altceva cu ele. altfel ai fi stiut ca tulpinile de virusuri nu stau asa, de capul lor. acum, ca sunt sau nu celule canceroase pe acolo, asta e altceva.

esti cumva medic uman?
normal ca nu stau asa ci cresc pe niste medii de cultura.
astept raspuns la intrebarea mea.
Valitza88
Postat pe 8 Noiembrie 2009 09:54
De la: monamitarca, la data 2009-11-08 09:31:03valitza88: cat despre faza cu vitamina D si statul la soare, sper ca ai glumit. vitamina D sau statul la soare fortifica sistemul imunitar, lucru care duce la un raspuns mai bun al organismului in caz de pandemii. vitamina D nu e un tratament al gripei, asa cum e posibil sa fi inteles tu din finalul materialului trimis de mitura, ci este o forma de protejare anterioara epidemiei.

da scumpa mea dar toti vor crede ca daca iau vit D nu mai fac gripa
sincer ducem lipsa de informatii...nu toata lumea are o cultura medicala ca sa inteleaga chiar tot.
Valitza88
Postat pe 8 Noiembrie 2009 09:56
well..vad ca parerile sunt impartite in leg cu vaccinul...eu una, din experienta mea va spun k dupa ce am facut 2 ani la rand un banal vaccin antigripal, la analize mi s-a spus k s-au dezvoltat niste tulpini in urma carora daca iau un anumit tip de virus pot sa "dau coltzu'"..de atunci m-am lecuit de vaccinurile astea. Iar in urma postarilor pe care le-am vazut pe internet, nu numai de la oameni care habar n-aveau, ci de la doctori, dupa ce s-a intamplat inca din 1918 de la pandemia din Spania, eu ii sfatuiesc pe toti cei pe care ii cunosc sa nu isi faca acest vaccin!
Sa ne gandim si la faptul ca daca te duci la medic de la primele simptome si urmezi tratamentul risti mult mai putin decat daca ai face vaccinul, plus k esti imunizat si sigur nu vei mai lua gripa.
Informati-va si nu va lasati cobaii lor!
multa sanatate
mm_onutza
Postat pe 8 Noiembrie 2009 09:57
eu sunt total antivaccin...pentru ca nu cred in aceasta gripa...in primul rand nu are nici cea mai mica legatura cu porcul,de ce se numeste asa?i al doilea rand,cei care au avut aceasta gripa la noi le-a trecut cu paracetamol si vitamine,daca trece asa de ce sa fac vaccin?in al treilea rand,sora unei prietene a fost in America acolo unde a inceput totul,exact in acel oras,si nimeni nu era paranoia,era doar o gripa..atat...doar in mass media se face atata caz.....am vazut si eu oameni in Bucuresti cu masti...aia sunt paranoia.....
mary_chiquita
Postat pe 8 Noiembrie 2009 09:57
De la: Valitza88, la data 2009-11-08 08:43:00nus stiu de unde dracu e articolul asta dar prostie mai mare decat asta cu vitamina D si statul la soare eu nu am mai auzit...crede-ma vaccinurile nu se fac din tumori...fac de o viata vaccin antigripal iarna si nu am patiti nimic...macar unul dintre voi de aici este medic uman?

pt ca sincer am spus-o si mai devreme studiez medicina veterinara si invat despre vaccinuri si credeti-ma ca asta cu celulele canceroase nu am auzit-o...am invatat ca se fac din tulpini de virusi inactivati.


Eu am multi profesori, medici, care nu se vaccineaza ! Oare de ce ?
Faza cu celulele canceroase exista, cauta pe google,insa nu vei invata vreodata la facultate despre includerea lor intr-un vaccin sau nu, zice cineva ca citostaticele sau radioterapia te pot omora ? Nu...pt ca medicina intr-o anumita masura se ocupa de experimente asupra oamenilor.
Summer_
Postat pe 8 Noiembrie 2009 10:01
eu una as dori si parerea unui medic uman pe forumul asta...pt ca asa ne dam toti cu parerea si niciunul nu avem dovezi clare.
cat despre articolele de pe net am mari dubii pt ca sunt facute de ziaristi si nu de medici,iar ziaristii stiu cum sa influenteze opinia publica.
Valitza88
Postat pe 8 Noiembrie 2009 10:01
Nu m-am vaccinat niciodata, doar cand eram mica am facut vaccinurile care se fac copiilor mici, atat. Parintii mei nu-mi dadeau nici medicamente, nici vitamine sintetice si nu ma duceau aproape niciodata la doctor. De aia am putut intotdeauna sa stau printre oameni bolnavi fara sa iau nimic. N-am avut nici bolile copilariei (pojar etc) si nici vreo gripa niciodata, nici cand eram copil nici in adolescenta si nici acum, desi au fost multe ocazii cand as fi putut sa ma molipsesc. Aceste tipuri de gripe nu sunt altceva decat exprimente scapate din eprubete sau imprastiate in mod intentionat. Iar vaccinurile sunt tot experimente. Sunt unii care au foarte mult de castigat in domeniul asta, stim foarte bine. Cei care vreti sa va distrugeti sanatatea, nu aveti decat sa va vaccinati. Cat despre purtatul mastilor... sa fim seriosi, nu au cum sa filtreze microbii din aerul pe care-l respiram. Iar eu nu pot purta asa ceva ... fiindca nu s-ar mai vedea rujul rosu aprins...asta ar fi ceva inacceptabil pt mine... he he! Concluzia ar fi ca... daca vreti sa distrugeti un virus, trimiteti-mi-l mie si moare sigur!
darksukkubus69
Postat pe 8 Noiembrie 2009 10:02
De la: Summer_, la data 2009-11-08 10:01:17
De la: Valitza88, la data 2009-11-08 08:43:00nus stiu de unde dracu e articolul asta dar prostie mai mare decat asta cu vitamina D si statul la soare eu nu am mai auzit...crede-ma vaccinurile nu se fac din tumori...fac de o viata vaccin antigripal iarna si nu am patiti nimic...macar unul dintre voi de aici este medic uman?

pt ca sincer am spus-o si mai devreme studiez medicina veterinara si invat despre vaccinuri si credeti-ma ca asta cu celulele canceroase nu am auzit-o...am invatat ca se fac din tulpini de virusi inactivati.


Eu am multi profesori, medici, care nu se vaccineaza ! Oare de ce ?
Faza cu celulele canceroase exista, cauta pe google,insa nu vei invata vreodata la facultate despre includerea lor intr-un vaccin sau nu, zice cineva ca citostaticele sau radioterapia te pot omora ? Nu...pt ca medicina intr-o anumita masura se ocupa de experimente asupra oamenilor.

stii ca daca nu incerci sa faci citostatice sau radioterapie atunci cand ai nevoie poti sa pui linistit mainile pe piept.da suntem un fel de experimente pt ca nu toti avem acelasi bagaj genetic si atunci sunt niste terapii dar nu la toti oamenii functuioneaza sau dau aceleasi rezultate.
nu exista tratament perfect si fara efecte adverse.
Valitza88
Postat pe 8 Noiembrie 2009 10:03
Sunt contra acestui vaccin mai ales ca inainte de a fi vaccinati oamenilor nu li se fac analizele necesare!
Daca oamenii sunt purtatori de gripa si li se face vaccinul atunci automat li se va activa boala,deoarece vaccinurile sunt facute prin manipulare genetica,deci contin si o parte componenta a virusului in sine!Daca oamenii de stiinta ar fi mai putin doritori de bani nu ar mai creea boli ca gripa aviara,gripa porcina sau mai stiu eu ce in laborator!
caliopy
Postat pe 8 Noiembrie 2009 10:03
Poate acest link va aduce mai multe lumina sau mai multa ceata

http://www.220.ro/mgZNPBre3G/Adevarul-Despre-GRIPA-PORCINA
Milenium
Postat pe 8 Noiembrie 2009 10:08
De la: caliopy, la data 2009-11-08 10:03:29Sunt contra acestui vaccin mai ales ca inainte de a fi vaccinati oamenilor nu li se fac analizele necesare!
Daca oamenii sunt purtatori de gripa si li se face vaccinul atunci automat li se va activa boala,deoarece vaccinurile sunt facute prin manipulare genetica,deci contin si o parte componenta a virusului in sine!Daca oamenii de stiinta ar fi mai putin doritori de bani nu ar mai creea boli ca gripa aviara,gripa porcina sau mai stiu eu ce in laborator!

sunt perfect de acord cu tine.problema nu e vaccinul ci lipsa analizelor pt ca prin ele poti afla multe lucruri despre sanatatea unui om.
Valitza88
Postat pe 8 Noiembrie 2009 10:13
Clasificarea vaccinurilor
Dupã mecanismul de acþiune
Vaccinuri care acþioneazã prin activarea mecanismelor imunitãþii umorale (producerea activã de anticorpi specifici de cãtre organismul vaccinat). Din aceastã categorie fac parte majoritatea vaccinurilor.
Vaccinuri care acþioneazã prin activarea mecanismelor imunitãþii celulare: vaccinul BCG (împotriva tuberculozei).
Dupã conþinutul biologic
Vaccinuri care conþin microorganisme vii atenuate
Vaccinuri care conþin microorganisme inactivate
Vaccinuri care conþin componente microbiene purificate, proteice sau polizaharidice conjugate proteic
Vaccinuri care conþin proteine recombinate
Vaccinuri care conþin anatoxine
[modificã] Dupã specia þintã
Vaccinuri de uz uman
Vaccinuri de uz veterinar

Asta este o clasificare a vaccinurilor pe care o stiu eu.
Valitza88
Postat pe 8 Noiembrie 2009 10:15
De la: Milenium, la data 2009-11-08 10:08:58Poate acest link va aduce mai multe lumina sau mai multa ceata

http://www.220.ro/mgZNPBre3G/Adevarul-Despre-GRIPA-PORCINA

cica este indadecvat minorilor asa ca o sa te rog pe tine sa ne spui si nou despre ce e vb.
m-ar interesa daca este facut de un medic acest articol sau de un X care nu are ce face?
Valitza88
Postat pe 8 Noiembrie 2009 10:17
Vã sfãtuiesc sã nu vã vaccinaþi împotriva gripei pretins porcine. Cel mai bine este sã preveniþi îmbolnãvirea. Cum anume? E simplu. Trebuie sã consumãm multe fructe ºi legume, sã menþinem niºte standarde de igienã personalã foarte ridicate ºi sã avem încredere în noi înºine. Optimiºtii sunt ultimii afectaþi de maladii. Dacã sunt vreodatã.
ileanaadrianastan
Postat pe 8 Noiembrie 2009 10:21
De la: Valitza88, la data 2009-11-08 10:17:17
De la: Milenium, la data 2009-11-08 10:08:58Poate acest link va aduce mai multe lumina sau mai multa ceata

http://www.220.ro/mgZNPBre3G/Adevarul-Despre-GRIPA-PORCINA

cica este indadecvat minorilor asa ca o sa te rog pe tine sa ne spui si nou despre ce e vb.
m-ar interesa daca este facut de un medic acest articol sau de un X care nu are ce face?


daca iti faci un cont pe site, in care confirmi varsta nu mai e :P

e facut de un doctor si spune ca vaccinul se adreseaza in special copiilor, de varste cat mai fragede, si le afecteaza sistemul imunitar (nu se mai dezvolta normal) . Cand vor creste in varsta, pot fi extrem de vulnerabili la orice virus, practic vor fi la mila oamenilor de stiinta. Il recomand sa-l vedeti fiecare
Milenium
Postat pe 8 Noiembrie 2009 10:28
Eu nu am de gand sa-l fac, incerc sa ma protejez cat pot insa daca e sa iei gripa, nu ai ce face. Parerea mea. Deci, sunt contra, Iar mai jos o sa pun un filmulet ce l-am vazut pe youtube care mi s-a parut f interesant si tind sa cred k e si adevarat insa fiecare face ce vrea deoarece nu e obligatoriu.

http://www.youtube.com/watch?v=ak7s0sBYzfA
val3ntina
Postat pe 8 Noiembrie 2009 10:38
Nu cred in efectul (presupus benefic) al purtarii mastilor chirurgicale (nu masti contra gripei porcine, cum am auzit spunandu-se pe la tv...ca doar nu sunt fãcute sã lupte contra unei maladii anume). Si nu cred, pentru ca poti lua virusul pe multe alte cãi, mult mai directe. Mai rar iti va stranuta sau tusi cineva chiar in fata, de la o distanta foarte mica...
Minime masuri de protectie:
Spalarea cat mai des a mainilor cu apa calda si sapun (la caldura, virusul are o viata de doar 5 MINUTE) sau cu o solutie hidro-alcoolicã,
Evitarea mersului in locuri pe care deja le stii ca focar de gripa (te duci singur in gura lupului???)
În momentul in care stranuti sau tusesti, acopera-ti gura si nasul cu o batista de unica folosinta si arunca-o imediat dupa folosire la pubele de gunoi inchise, dotate cu saci de plastic;
Evita strangerile de mana si imbratisarile in momentul in care te intalnesti cu o persoana;
Aeriseste bine incaperile in care stai, de cateva ori pe zi.
Mananca fructe si legume multe, foloseste cat poti de des lamaia si usturoiul. Eu, personal, beau de cateva ori pe zi ceai cu multa lamaie, de vreo saptamana prepar mancaruri care se preteaza la folosirea usturoiului (impropriu gandit ca mirosim a usturoi, spun asta pt. ca sunt multe persoane care stramba din nas la auzul cuvantului usturoi. Mestecam o frunzã de pãtrunjel proaspãt si nu mai mirosim, sau ceva mentolat, etc.) oricum, efectul usturoiului este daca il folosim în stare naturala...
Vaccinul? Am dubii...ma intreb de ce germanii, recunoscuti ca un popor disciplinat, tehnic, etc. refuza in masã folosirea lui? Vaccinul conþine mercur, nu ºtim exact efectele lui secundare pentru ca, practic, nu a fost timpul fizic necesar pentru testãri serioase ºi multe altele.
Mã consider o persoanã informatã, civilizatã, deci mã preocupã sãnãtatea mea ºi a celor din jurul meu, îmi iau mãsurile de protecþie normale ºi tratez gripa nouã ca pe oricare altã gripa...cu mãsuri suplimentare.
Sãnãtate tuturor!
marianasbarlad
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:08
Vaccinurile sunt facute din particule virale din tulpina activa in acel an...adica in fiecare an alta este structura vaccinului. Se indeparteaza partea activa care da efectiv boala si se pastreaza o particula numita antigen care este capabila sa stimulze productia in organism a anticorpilor, adica acele particule care neutralizeaza de fapt virusul, si care te apara ulterior pentru cateva luni de imbolnavire. astfel daca imunitatea organismului e scazuta si nu e in stare sa faca anticorpi poti in cel mai rau caz sa faci o forma usoara de gripa. de accea nu se recomanda sa faci vaccinul daca iei medicamente imunosupresoare, corticoizi sau daca esti racit si imunitatea ta e scazuta. in legatura cu vaccinul ipotriva gripei AH1N1 este ca orice alt vaccin de pana acum doar ca anul acesta acest virus e cel mai activ si particule din el sunt incluse in vaccin. cine e adeptul vaccinarilor sa o faca, cine nu nu. Iar despre faptul ca s-ar face din celule canceroase nici nu se pune problema. Am primit si eu mailul ala cu tot textul care s-a postat mai sus si l-am si sters din prima; nu are rost sa trimiti astfel de informatii ca sa induci panica in populatie degeaba. Va doresc tuturor multa sanatate!
kudika071840
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:15
De la: monamitarca, la data 2009-11-08 09:09:11
bai, toti sunteti agramati pe aici?!
greierash: se scrie DROBUL de sare, iar nu si mai sunt cuvinte separate!
valitza 88: se fac din tulpini de virusuri care trebe "altoite" pe ceva material genetic uman. de unde se ia acest material genetic? aud? tu nu stii, de fapt, nimic, tocmai pentru ca iei de bune informatiile din carti si nu faci nimic altceva cu ele. altfel ai fi stiut ca tulpinile de virusuri nu stau asa, de capul lor. acum, ca sunt sau nu celule canceroase pe acolo, asta e altceva.


Ce-i cu tine de esti asa agresiva, draguta?
Ce n-a mers azi-noapte (sau muuuulte alte nopti)? E patu' prea rece?
Si cand spui "toti sunteti agramati", dand exemplul lui Greierash, cum numeri tu? Ca la mine da doar unu'...
Si gramatica n-are nimicutza nici cu semantica nici cu ortografia... ca sa nu mai spunem ca aia-i clar greseala de tastare.

Oricum, te felicit ca esti romanca adevarata.

Total in afara topicului: a trebuit sa vizitez Romania pentru o saptamana si ceva si n-am putut sa nu remarc ca - cel putin in Bucuresti - tot romanul, dar absolut TOT romanul, indiferent de nivelul de pregatire,pana si casieritza din super-market sau chelneritza care mai tarziu asteapta si bacsis, dom'le, ce sa mai, oricine, daca nu te superiorizeaza, daca nu iti spune cu o expresie scarbita de genul: "Uite cu cine imi pierd eu timpul meu pretios", cele mai mari aberatii, nu se simte bine. N-are sanatate.

Pe roman il stiam soltic, ironic, glumetz... chiar daca intzepator... Acu'... pare o tara de complexati care vor sa braveze... Nici nu stiti ce rau imi pare sa spun asta... Si ce bine-mi pare ca m-am intors... Promit sa nu mai calc Bucurestiul prea curand... Pentru ca sunt o optimista. Sunt convinsa ca in alte orase procentul de oameni de bun simtz e mai mare.

Dor_a
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:23
Nici nu ma gandesc sa-mi fac acest vaccin sau altul.De ce?Pentru ca avem ceea ce se numeste Sistem Imunitar,o minune de la Dumnezeu, care daca este intretinut asa cum trebuie te fereste de orice boala.Sunt foarte suparata pe parintii care-si vaccineaza copii cu orice prostie care apare pe piata,nu se gandesc deloc.Cati oameni mor anual din cauza tigarilor, se face ceva in privinta asta?S-au interzis tigarile? Nu pentru ca aduc fff multi bani.Desi s-au descoperit alternative pentru crearea energiei ,petrolul este inca nr. 1 impotriva faptului ca polueaza ingrozitor si ne otraveste aerul. De ce?Pentru bani !!Boala sec. XX este obezitatea datorita alimentelor modificate genetic,bauturilor carbogazoase, indulcitorilor artificiali ca sa nu mai zic de colorantii din alimente.Cu toate astea li se face reclama in fiecare zi la Tv si chiar sunt recomandate pentru copii.Rusine!!Pana acum nu erau bani pentru materialele necesare in spital sau medicamente si deodata se arunca cu multi bani pentru dezinfectii.Ma intreb cine o avea firma asta de dezinfectii?!!
Fiecare face ce vrea dar sfatul meu prietenesc este sa nu mai bagati toate prostiile in voi, sa nu mai "puneti botu' "" la orice se spune la TV si sa ma ganditi si voi, nu mai mergeti cu turma daca nu vreti sa fiti considerati animale de sacrificiu.
Multa sanatate tuturor !!
diana1981
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:30
Fiecare cu parerea lui.

Eu am o singura intrebare-dilema.

Este sau nu aceasta gripa, o arma biologica?

Pt. ca a aparut la scurt timp dupa recesiunea mondiala...
90701
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:37
Vaccinul NU ESTE SUFICIENT TESTAT!!! in plus, vaccinul isi face efectul la 2 saptamani dupa vaccinare. Daca ai contactat virusul in timpul asta, ai pus-o nitzelush... si, bombonika de pe coliva: IN SUEDIA AU MURIT DEJA 5(CINCI) PERSOANE CARE SI-AU FACUT ACEST VACCIN!!!
stardancer
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:37
intreb si io, ca ma plictisesc, unde se face vaccinu'?
geo_xx
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cine a apelat la tratamente anticelulitice? 17 De la: speechless 5 Iunie 2015 03:41
Va este frica de moarte? 29 De la: ralukutzza 24 Septembrie 2009 17:27
DEPOZITUL DE PRODUSE NATURISTE !!! 1 De la: MedActiv 16 Septembrie 2010 16:56
Herpes 7 De la: kudika328918 7 Noiembrie 2010 09:01
help 21 De la: greierash_is_back 2 Noiembrie 2009 16:33