Setari Cookie-uri

Radioterapie si histerectomie totala

In 2006 am fost diagnosticata cu cancer de col uterin. Am facut radioterapie si la 3 saptamani si operatia de estirpare. Analiza din urma operatiei a iesit buna si nu a mai fost nevoie de chimioterapie. Sunt un caz fericit. De atunci si pana acum am luat in greutate 18 kg si am reusit sa dau jos 2 kg. E un inceput. Ma lupt cu o anemie, dar si asta trece de multe ori. Cine a mai trecut prin aceasta experienta? Cum a depasit? Pot fi de folos cu ceva cuiva?

Postat pe 5 Noiembrie 2009 22:19
Da si eu am trecut prin asta din 2002 .Anul acesta am slabit 7 kg in trei luni cu dieta Rinna . Daca vrei detalii vorbim pe mess
kudika083003
Postat pe 11 Noiembrie 2009 17:50
S-au intamplat multe in ultima vreme, nici macar nu-mi doresc sa-mi aduc aminte prin cate suferinte am trecut in ultima luna.
Una din marile suferinte mi-a facut-o persoana cu care aveam de gand sa-mi fac un viitor, persoana pe care o iubeam cel mai mult pe lumea asta, pe langa fiica-mea. Era omul de la care nu ma asteptam la nici un rau, nici macar neintentionat.
Dupa multe ganduri si tristeti, am aflat ca, de fapt, ce am patit pana acum nu era chiar atat de important. Am pierdut lucruri materiale si am pierdut persoana pe care o iubeam cel mai mult. Deja nu mai era atat de important. In schimb am aflat ca am pierdut ceva mult mai pretios: mi-am pierdut sanatatea. Am fost la doctor saptamana trecuta pentru un control ginecologic, de rutina, ca sa aflu ca, de fapt, am cancer de col in faza incipienta. La un astfel de diagnostic nu ma asteptam. Nu ma gandeam vreodata ca o sa ajung aici. Acum nimic nu mai e important pentru mine, decat fiica-mea si eu. Poate ca nu ajungeam in faza asta, dar din cauza stresului si a gandurilor, aceasta boala a inceput sa-si faca efectul. Am preferat sa nu iau in considerare diagnosticul care mi l-a dat doctorul la care am fost si m-am hotarat sa merg la unul dintre cei mai buni doctori din Cluj. Sper ca dignosticul sa fie putin diferit fata de celalalt , nu-mi doresc sa trec prin asa ceva.
Nu e nimic mai important pe lumea asta decat sanatatea unui om. Daca nu ai acest lucru, inseamna ca nu ai nimic in viata asta.
georgescu_simona21
Postat pe 16 Noiembrie 2009 14:31
Simona, din ce ai scris tu, am inteles ca il condamni pe cel care iti e sau ti-a fost iubit? Ce legatura are boala ta cu el? Restul, in privat...
Lucia38
Postat pe 16 Noiembrie 2009 14:37
Jesus Christ!!! Abia acuma am vazut!!!! Toate astea le-ai inventat???????????
Lucia38
Postat pe 16 Noiembrie 2009 14:39
De la: Lucia38, la data 2009-11-16 14:39:07Jesus Christ!!! Abia acuma am vazut!!!! Toate astea le-ai inventat???????????
LUCIA, explica si fetii care e treaba cu inventia..... ca nu pricep!
FRANNNCE
Postat pe 16 Noiembrie 2009 14:48
Do'n'shoara Simona, are 22 de ani, dar eu n-am vazut decat dupa ce am postat prima idee. Citeste si tu ce-a scris. .. Initial mi se facuse mila de ea si voiam sa o ajut, da' dupa ce i-am vazut profilul, am considerat ca nu e cazul....
Lucia38
Postat pe 16 Noiembrie 2009 14:52
De la: Lucia38, la data 2009-11-16 14:52:06Do'n'shoara Simona, are 22 de ani, dar eu n-am vazut decat dupa ce am postat prima idee. Citeste si tu ce-a scris. .. Initial mi se facuse mila de ea si voiam sa o ajut, da' dupa ce i-am vazut profilul, am considerat ca nu e cazul....
e tipa cu ce doi amanti(tinar si batrin) insurati care nu vor sa divorteze de neveste? (ai naibilor nesimtiti )........ da acu nu stiu pe care amant il acuza de boala ei? (Doamne fereste dar or fi ajuns-o blestemele amaritelor alora inselate ) pina la urma cum isi asterne asa doarme si poate realizeaza ca daca ar fi avut un barbat al ei ar fi fost alaturi de ea si la greu ajutind-o sa invinga boala!
FRANNNCE
Postat pe 16 Noiembrie 2009 14:57
bine, bine, da' copilul al cui e??????
Lucia38
Postat pe 16 Noiembrie 2009 15:06
De la: Lucia38, la data 2009-11-16 15:06:55bine, bine, da' copilul al cui e??????
pai cica e fetita ei din prima casatorie.........si sufera dupa amantul cu nr 2 cel care este tinar si are doi copii! amant care a dezamagit-o ca nu a divortat de nevasta (nenorocitul cum o fi indraznit sa nu divorteze pentru ea?)
FRANNNCE
Postat pe 16 Noiembrie 2009 15:19
OMG!!!! Fatuca asta a trait in 22 de ani mai mult decat am trait eu in 38. Incep sa fiu invidioasa...
Lucia38
Postat pe 16 Noiembrie 2009 15:22
De la: Lucia38, la data 2009-11-16 15:22:59OMG!!!! Fatuca asta a trait in 22 de ani mai mult decat am trait eu in 38. Incep sa fiu invidioasa...
nici in gluma sa nu mai spui treaba cu invidia ! pacat de ea ca nu stie ce inseamna sa ai pe cineva alaturi la greu ,ca nu stie ce inseamna sa ai o familie .........si nu stie ce educatie sa-i dea fetitei care vede in cum se perinda barbatii insurati prin patul mamei ei! pacat!
FRANNNCE
Postat pe 16 Noiembrie 2009 15:27
Eu cred ca totul e o poveste aiurita. Asta pentru ca tocmai i-am citit o parte din postari si a ajuns la concluzia ca fata habar n-are nici cati ani are, daramite pe ce lume traieste... De exemplu, anul asta a avut 23, 25, iar acuma are 22. Deci mai bine hai sa-i spunem ei sa nu mai posteze in gluma pe un topic cu un titlu atat de trist ca nu e cazul...
Lucia38
Postat pe 16 Noiembrie 2009 15:33
De la: Lucia38, la data 2009-11-16 15:33:51Eu cred ca totul e o poveste aiurita. Asta pentru ca tocmai i-am citit o parte din postari si a ajuns la concluzia ca fata habar n-are nici cati ani are, daramite pe ce lume traieste... De exemplu, anul asta a avut 23, 25, iar acuma are 22. Deci mai bine hai sa-i spunem ei sa nu mai posteze in gluma pe un topic cu un titlu atat de trist ca nu e cazul...
ar insemna sa dea dovada de labilitate psihica sa scrie la misto despre lucruri atit de grave!Dumnezeu stie ce e in capul unora! fug la munci ca sint chemata! te pupic si iti urez o zi buna!
FRANNNCE
Postat pe 16 Noiembrie 2009 15:37
De la: FRANNNCE, la data 2009-11-16 15:37:19
De la: Lucia38, la data 2009-11-16 15:33:51Eu cred ca totul e o poveste aiurita. Asta pentru ca tocmai i-am citit o parte din postari si a ajuns la concluzia ca fata habar n-are nici cati ani are, daramite pe ce lume traieste... De exemplu, anul asta a avut 23, 25, iar acuma are 22. Deci mai bine hai sa-i spunem ei sa nu mai posteze in gluma pe un topic cu un titlu atat de trist ca nu e cazul...
ar insemna sa dea dovada de labilitate psihica sa scrie la misto despre lucruri atit de grave!Dumnezeu stie ce e in capul unora! fug la munci ca sint chemata! te pupic si iti urez o zi buna!

te pup si eu si spor la treaba!!!!!!!!!
Lucia38
Postat pe 16 Noiembrie 2009 15:40
Cel mai de pret lucru e sanatatea, asa ca eu te sfatuiesc ca dieta sa fie cel putin pe al doilea loc in lista prioritatilor tale. Dar daca vrei sa-ti intaresti imunitatea si sa te simti zilnic mai bine ti-as sugera sincer sa incerci sa mergi la sala, se vor vedea si rezultate si vei avea parte si de un tonus mai bun....Succes si multa sanatate in continuare
creidriana
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:34
Buna,

Doresc sa realizez un nou proiect si am nevoie de oameni care sa ma ajute. Este un proiect frumos, indraznet si in acelasi timp controversat.
Se adreseaza tinerilor care sufera de o boala incurabila si care isi cunosc sansele de supravietuire.
Este un show despre viata, despre puterea de lupta a unor tineri care vor sa traisca din plin pana la sfarsit.

Ce vreau eu sa fac?

Vreau sa le indeplinesc toate dorintele!

Un reality show cu si despre viata lor si sa le aduc un zambet pe buze. Stiu ca uneori conteaza mai mult decat orice altceva.

Cati dintre noi nu si-au dorit sa il cunoasca pe Gica Hagi sau sa mearga in culise la un concert Iris? Orice se poate daca iti doresti!

Asadar astept sa imi scrieti povestile voastre pe adresa de mail simonadonosa@yahoo.com si eu va voi indeplini dorintele!


Multumesc!
kudika090410
Postat pe 7 Decembrie 2009 13:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vaccinarea fetelor de 11 ani...pro sau contra?! Argumente, va rog!... 26 De la: ana_34 24 Septembrie 2010 13:43
neoplasm de col uterin 18 De la: kudika511369 4 Septembrie 2012 00:16
Tratament cu ovule pt infectii si anticonceptionalele 2 De la: kudika421339 30 August 2011 17:30
sprijin pentru persoanele diagnosticate cu cancer 2 De la: franziska_eu 9 Februarie 2012 07:25
Uter retrovers! 28 De la: 1 Iunie 2014 23:05